• 19617
  öncelikle biz tam olarak neyiz?
  neyi doğru, neyi yanlış yapıyoruz, onun bir analizini çıkarmak gerekiyordu onu doğru yapmamışız.
  şu anda görünen o. ayrıca taraftarlar olarak uçmaktan vazgeçmek gerek. biz orta sıra ingiliz takımı bile değiliz. tarihimiz koyar geçer belki ama gerçekler başka.

  biz, yıldız adaylarından birine 100 bin sterlin haftalık verip, bonservisine peşin 30 milyon euro sayamayız. kiralama işine giriyorsanda, kulübün oyuncuyu geliştirip geliştirmeyeceğine inanman gerekiyor. talisca gibi "satmak için vitrin yapsın" diye gönderilen oyuncular sana bir şey kazandırmaz. henry gibi oyuncular kazandırır. bu tip oyuncuları almakta kolay değil. hele orta saha ise. scouting filan onları geçiyorum. bizim ülkede anlaşılacak bir şey değil çünkü tam olarak.

  sen bir yerde bir isim paylaşırsın, o adam alt liglerden birine gidince "beceriksiz" diye mesaj atanlar olur. yaşıyoruz bunları... onlara göre 10-15 milyonluk oyunculara gitmek gerek. lemina gibi...

  komple, hedefleri, düşünceleri, kafaları değiştirmek gerek.
  etimiz budumuz neyse ona göre davranmak gerek. bundan 15-20 sene önce şampiyonlar ligini almak zordu. ama bugün imkansız. o hayal ne kadar güzel olsada gerçekçi değil. dedim ya gerçekçi olmak lazım. isim değil, sistemin çalışması lazım. peki bizde sistem ne durumda? hazırlık maçlarında gördük ki sistem işlemiyor.

  geçen sezon, attığımız golerin 56'sını akan oyunda, 9 adetini ise set hücumundan bulmuşuz.
  yani, pres yaparak kazandığımız toplarla veya rakibin hücum ederken kaptırdığı toplarla yaptığımız atakların bir çoğunu gole çevirmişiz.

  bunu şuradan da anlayabiliriz, iki kanat oyuncumuz rodrigues ve feghouli 19 asist yapmış toplamda.
  topu kazanıp, kanat oyuncularımıza aktarıp, kişisel becerileri ile gol aramışız, set hücumu yapmak yerine. set hücumu işi çok önemlidir bu yüzden ona sonra geleceğimi. ceza sahası içinde en çok topla buluşan isim gomis. en çok ceza sahasında gol atan takım fenerbahçe. en çok golüde onlar attı.

  kontra atak yaparak -yani, topu kazanıp rakibi hazırlıksız yakalayarak attığımız gol sayısı sadece 3.
  bu sayılar türkiye ligine ait. neden kontra atak bulamıyoruz, bu denli akan oyunda gol bulurken? çünkü türkiye'de 3 büyükler ile oynuyorsan kanat beklerini çok çıkarmazsın. savunmada daima 4 kişi hatta defansif orta saha ile 5 kişi beklersin. o zaman kazandığın top ile dikine hücum ettiğinde kontra atak golü bulmaz, akan oyunda gol bulursun. aynı bokun laciverti kısaca. sayıca savunma hattında fazla olmanın gol yemeyi engelleyeceğini düşünen mal beyanından başka bir şey değil bu düşünce.

  akan oyunda bu kadar çok gol bulmanın sebebi nedir peki?
  bel-han-da.... keşke şunu büyük harflerle yazabilseydim.

  sen, set hücumu yapamıyorsun ya (istatistiklerde apaçık ortada) set hücumu yapmadan gol bulmanı sağlayan adam belhanda. 2.7 kilit pas atıyor adam. seni gollük pozisyona sokuyor. atarsın atamazsın o sana kalmış. 0.6 asistin asisti (bu deyimle dalga geçen birini görürsen ilber ortaylı'ya havale et gerekeni o söyler) yapıyor. serbest 8 oynayan herkesin dikkat çekici istatistiğidir bu. 8 numaranın iş yaptığını buradan anlarsın. ya sevgili romalılar, futbol oyunu değişti artık. iniesta, xavi bu ön asist olayının kralını yaptılar vakti zamanında. guardialo, silva ve kevin abiye yaptırıyor şu anda. edin visca 5 ön asist yapmış. ön asist bir gerçek. sen kabul et ya da etme.. bu bir şeyi değiştirmeyecek. 10 numaralı sistemlerin yok olduğu günümüz futbol dünyasında serbest 8'li sistemler peyda olurken sen çıkar dersin "ön asist ne ya eki eki" diye. kilit pas, ön asist, asist bu 8 numaraların iyi mi? kötü mü? olduğunu anlatır adama. sen anlamak istemiyorsan yapılacak bir şey yok tabi. işi basite indirgeyip "şut atmasını istiyorum, kaşının altında göz olsun istiyorum" diye zırvalarsın onda sorun yok...

  çok ama çok eleştirdiğimiz ancak ilk sezonunda "bu ne ya?" diye iyi anlamda delirdiğimiz selçuk inan, yanlış hatırlamıyorsam, ilk sezonunda invisible asist (asistin asisti) 1,0 ortalama ile oynuyordu. (araştıramadım emin olmak için, yanlış bir şey yazmışsam bir mesaj uzaklıktayım.) dahası belhanda en çok dripling yapan adamlarından. bunun anlamı seni ileriye taşıyor. nasıl oluyor bu? belhanda topla beraber hareket etmek zorunda kalıyorda ondan.

  neden zorunda kalıyor?
  çünkü senin ön taraftaki oyuncularının defans arkasına koşu yapmak birinci önceliği değil (yapmıyor demiyorum bakın, önceliği değil diyorum) ikisi de topu ayağına istiyor. forvetinde keza öyle. hareket etmeyen (buna da açıklık getirmek lazım. hareketli demek koşan değil, rakibi farklı yerlere sürükleyen koşular yapan demek. hani japonya vs belçika maçında -dünya kupası maçı lütfen tarihini yazdırmayın bana- lukaku'nun koşusu gibi hareketli olmaktan bahsediyorum) bir hücum üçlün olunca, beklerinin ileri çıkması için topu ileride tutmaya çalışıyorsun. bunun iki yolu var. sırt dönük forvet veya başka bir 8 numara.

  bunu n'diaye varken birlikte yapıyorlardı ama o gidince bu konuda yalnız kaldı.
  bu yükü hiç bir takımda kimse tek başına çekmez. modric varken real bile çekmiyor. kross oynuyor yanında, rakitic oynuyor milli takımda. sen ise donk ile fernando gibi iki defansif orta saha ile oynayıp, hücum anlamında her şeyi bu adamın üzerine yüklüyorsun, sonra "neden top kaybediyor? neden şut çekmiyor?" diye sızlanıyorsun. he bu arada gelsin diye adına şiirler yazılan n'diaye maç başına 1.7 top kaybı yaptı 17 maçta. tüm sezona yayılsaydı ne olurdu onu hiç bir zaman bilemeyeceğiz ama 0,3 fazla top kaybeden belanda "top kaybetmesin gol yiyoruz" diye eleştiriliyor. yahu, adamdan başka hücumda pas istasyonun yok nasıl olacak o iş. birde bekler çıksın diye adam topla dripling yapıyor....

  neyse şut diyorduk değil mi? onuda vereyim, gomis 3.9, rodrigues 2.2, feghouli 1,8 ve belhanda 1,3. (tolga'yı saymıyorum 13 maç oynamış birini 30 maç oynamış oyuncularla kıyaslamamak lazım). takımın en çok şut çeken dördüncü oyuncusu. daha fazla çekmeli mi? evet, elbette. ancak sanki hiç çekmiyormuş gibi bir algı doğru değil.

  rakip sahada pas yapan oyuncular arasında en yüksek yüzde belhanda'da. kendi sahasında top çeviren stoperler ile ya da defansif orta saha oyuncuları ile kıyaslamayın. eğer o yüzdelere bakılacak olursa selçuk yüzde 85 ile pas yapmış.. neden bu kadar çok belhanda dedim, oyunun yükü bu oyuncu üzerinde ve sen onun yükünü hafifletecek tek bir hamlede bulunmadın. bir 8 numara almadın. ya da emre akbaba gibi belhanda'nın biraz daha hücum gücü yüksek versiyonunu katmadın (bu arada emre yüzde 76 ile pas isabeti sağlıyor. belhanda yüzde 80...) takıma.

  oyunu yine akan oyunda gol bulma üzerine kurdun ve set hücumu çalışmadın.
  görünen o. izlediğimiz anladığımız bu. akhisar maçında da farklı bir şey olmayacaktır.. yani oyunumuz bu. kötü bir liverpool kopyası. geçen senede benzer bir oyun vardı tudor ile. pres yap, topu kazan, kanatlara at, gomis bitirsin.

  beşiktaş, başakşehir deplasmanlarında gördüğümüz gibi bu oyun sökmedi.
  çünkü, topu kazandığın an belhanda'ya baskı geldi (fenerbahçe'de bunu çok güzel yaptı).. belhanda trabzonspor maçında yoktu, kaleye gidemedi takım. şimdi, tekrar etmekte fayda görüyorum. belhanda'ya bu kadar bağımlı olursa bir takım, oyununu değiştirmiyor, onun yükünü alıp, dağıtmıyorsa geçen sezon yaşadığı sorunları yaşamaya devam edecek demektir.

  bu yüzden bu kadar belhanda verisi verip olayı takım üzerinden anlatmaya çalışıyorum.
  bu yüzden herkes tarafından kımıl zararlısı gibi görünsede aslında takımın merkez çarkı olduğunu anlatamaya çalışıyorum. sadece hücumda değil... serdar aziz kadar top çalan bir hücum oyuncusu o.

  galatasaray taraftarının bir çocuğu net sonuçlar görmek istiyor.
  vurucak, atacak, hoplatıcak, zıplatacak... ama oyun eskisi gibi değil. bırak hagi zamanını, 2014-15'teki gibi bile değil. sneijder örneği önümüzde. nice'de bile yapamadı. yapamazsın... oyun hareketli. artık, klasik forvetlerin, 10 numaraların devri değil bu. 10 numaradan, kanat forvetlerinden devşirilen forvetlerin devri artık. uruguay örneği önünüzde kol gibi duruyor. iki tane şahane forvet ama orta saha yok. topu ileri taşıyacak adam yok. kısır bir oyun..

  aynı durum polonya içinde geçerli.
  ilk elenen onlar oldu. orta sahan yoksa bir hiçsin. şimdi dönüyorum tekrar bize.
  yukarıda tüm yazılanlardan belhanda'yı övdüğüm, bazı arkadaşların dediği gibi ne yaptığını göremedikleri şeyleri anlattığımı iddia etmiyorum. sizin anlamadığınız şey şu... bu şeyleri yazınca belhanda'yı övmüyorum aksine takımı eleştiriyorum.

  tüm hücum yükünü neredeyse 6 ay boyunca aynı oyuncunun üzerine yükleyip, rotasyona dahil etmeden sonuç almayı bekliyorsanız, kusura bakmayın boş yapıyorsunuz demektir. bunu anlatıyor aslında belhanda'nın durumu. ne yaparsanız yapın, şu anda onsuz bir hücum planı konuşamazsınız. satarsanız 2 tane 8 almanız gerekiyor. arkasında bekleyen selçuk olunca daha zor oluyor bu işler. ama akhisar gibi, topu kanat beklerinin kanat forvetlerine atacağı uzun toplar ile gol bulmak üzerine bir sistem kuracaksanız kapatalım dükkanı gidelim.

  bizim sistemimiz şu an için yanlış. ne yazık ki yanlış.
  bu oyuncu grubuna göre değil demiyorum.. komple yanlış diyorum. topu bilerek kaybederek hücum edeceksek kanar bu gözlerimiz.

  önceliğimiz kesinlike bir 8 numara olmalı.
  rotasyon için değil, hücum işini sadece belhanda üzerinden çevirmemek için. tudor'da belhanda ve fernando baskı yediğinde mariano ile oyun kuruyordu. o sakatlanınca zaten her şey allak bullak olmuştu. deplasmanda 69.2 kere topla buluşuyorsa belhanda, o takımın sorunu bu oyuncuya bağımlı olmaktan başka bir şey değildir.

  şu andan itibaren, maaşına, yaşına, boyuna posuna bakmadan pas yapan bir 8 numara (yeri geldiğinde 6 gibide oynayabilen), bir hareketli forvet ve stoper almak (almak derken kiralamak) gerek... forvet almak gerekli ama oraya sinan'ı monte ederek bir false nine oynayabiliriz. o sonraki iş. önceliğimiz bu değil ama bu seçenekte elde var. öne yapılacak takviye her ne kadar önemli gibi dursada asıl mevzu 8 numara.

  30 günde kim gelir? gelecek oyuncu ligin ilk 3-4 maçını kaçırınca ne katacak bize onu tam olarak bilmiyorum.
  bilen mutlaka açıklar. bildiğim tek şey, oyun yükünü farklı oyuncuların üzerine dağıtmazsak, deplasman sorunumuz devam edecektir. özellikle gomis elimizde iken.

  bir de sistemlerin olduğu yerde isimler sadece isimdir.
  fatih terim gelmeden önce (1996'da) suat, okan, hakan ünsal, ergün satış listesindeydi. sistem içinde efsaneleştiler. sistemi doğru kurmadığımız sürece aldığımız oyuncunun isminin bir önemi kalmayacak. ne kadar iyi bir oyuncu olursa olsun bir şeyleri değiştiremeyecek. özellikle set hücumu fakiri bir takımda.

  belhanda için çok top kaybediyor diyenler sıkı dursun.
  takıma alınmak istenen emre akbaba ligin en çok top kaybeden (toplam 621 top kaybı) oyuncusu. he bu arada emre ligin en çok kilit pas yapan oyuncusu. gelirse ligin en çok kilit pas yapan iki oyuncusu bizde olacak. bu oynamak istediğimiz oyun açısından kafanızdaki soru işaretlerini giderir diye düşünüyorum.

  iki 8 numara ile (8.5 numara ile) şut tehditiniz olacak şekilde, arkada fernando bağlantısıyla, kanat forvetlerinin hareketli oynayarak, bol bol savunma arkasına kaçtığı, merkezdeki forvetin bir kaç oyuncuya yer açmak için golden çok gol attırmayı düşündüğü bir düzene geçmek gerek. 30 gün var. çok sular akar ama gelmesi, alışması, sisteme uyum sağlaması derken çok maç kaçıracak ve ilk yarı heba olacak gibi.
 • 26459
  emrah safa gürkan'ın bir kitabı var

  bunu herkes bilir adında. güzel kitaptır ve mottosu "tarihte yanlış sorulara doğru cevaplar"dır. bugünlerde hocanın hakkında da böyle bir şey yapmak gerektiğini düşündüm. çünkü bir furyadır gidiyor...

  öncelikle pas futbolu üzerinden hareket ederek başlamak gerektiğine inanıyorum. ,
  geçen seneki 600-700 pas sınırını zorlayan takımın oyununa karşıydım. bunun iki sebebi vardı bildiğiniz gibi.

  1) bu takımı kurmak maliyetli
  2) aynı takımla çok tekrar yapılması gerek

  kiralık oyuncular ile bir takım olabilen bir kulübün bunu oynamasını doğru bulmuyordum. takımın maliyetli olmasının sebebi oyunun bir oyuncu eksildiğinde çökmesini engellemekti. misal feghouli olmadığında galatasaray'ın pas oyununun büyük ölçüde çökmesi gibi. omar'ın talihsiz kazası sonrası şener'in o bölgede omar'ın ağırlığını veremeyeceği gibi... (linnes'e bir şey olursa)

  topu koşturmak yerine kendiniz koşarsanız daha sağlıklı bir oyun olur düşüncesindeydim. bugün, derbide kaybedilen beşiktaş futbol takımının, tüm oyun kurgusunu sağ kanattan gelip solu boşaltıp orada larin ile topu buluşturma üzerine kurgulaması gibi... sağ kanatta roiser ve ghezzal'ın olmadığı bir oyunda aynı etkiyi gösteremeyeceği gibi. çok etkili olduğunu söylemiyorum bu oyunun ama bu kurguyu bu oyuncular olmadan oturtamazsınız. galatasaray'daki sorunda benzer tabii ki...

  omar'ın kazası sonrası sağ bek, sezon başından beri orta saha, taylan'ın yedeğinin olmaması, luyindama sakatlık yaşarken donk ve marcao'ya aman bir şey olmasın diye dua etme, çaput bağlama, feghouli'yi kanatlara attığınız an sakatlanacak kadar artık o bölgenin oyuncusu olmadığının emareleri derken galatasaray kadro olarak çökmekte. öyle ki yönetmen 34 transfer yaptık zırvasını dinlemek zorunda kalıyoruz.

  https://gss.gs/tAU.png

  bu 34 oyuncunun 19 tanesini ilk 11 de oynaması için transfer etmişsin. 10 tanesi kiralık. yuto takımda değil, omar kaza geçirdi, falcao sakatlıktan dönemedi bir türlü... yani 13 oyuncudan faydalanmıyorsun. 34-13= 21 oyuncu transfer etmişsin aslında... bunlardan 15 tanesini rotasyon için almışsın. yani ilk 11'deki oyuncuya bir şey olursa bir süre idare eder demişsin. bunlaradan bazıları da 14 yerli oyuncu olması gerektiğine dair kuraldan dolayı var.

  senin ilk 11'de oynaması için aldığın elinde kalan oyuncular ;

  luyindama - marcao - diagne - babel - emre akbaba - emre kılınç - arda - saracchi... saracchi'de bu sezon kiralık sözleşmesi bitecek ve yaza ya yeni bir sol bek bakacaksın yada oyuncuyu leipzig'den satın alacaksın... babel'in durumu belirsiz ve emre akbaba'nında sözleşmelesi bitiyor. arda'da bu arada ilk 11 için fiziksel olarak yeterli değil. emre akbaba'da sakatlıklardan geri dönemedi...

  yani 11 için elinde 4-5 oyuncu kalıyor. yedekleri de yok. misal marcao'nun sakatlığında topu oyuna sokmakta sıkıntı yaşıyor takım. luyindama'nın sakatlık sonrası hızında büyük problem var. diagne desen penaltı olmasa 5 golü geçemeyecek... diagne demişken "başakşehir'de olsa gol kralı olur" tespitine geleyim... böyle daldan dala olacak ama kusura bakmayın..

  başakşehir'e dönelim... ne oynuyorlar?
  4-2-3-1 oynuyorlar. kadro kıyaslaması yapalım mı? yapalım!

  merkezdeki oyuncuları.
  mahmut tekdemir - a milli takım oyuncusu. galatasaray'da muadili yok!
  irfan can kahveci - a milli takım oyuncusu. galatasaray'da muadili yok! transfer edilmeye çalışılıyor.
  giuliano - galatasaray'da muadili belhanda...
  taylan antalyalı - başakşehir'deki muadili berkay özcan (tam olarak değil ama yakın)
  bunun yanında okechukwu azubuike, mehmet topal, guiliano gibi serbest 8 oynayabilen aleksic var. feghouli'yi buraya katmadım zira kendisi merkez orta saha değil. ama biz yokluktan oynatıyoruz düşün yeterli kadroyu.

  başakşehir'in orta sahası nitelik ve nicelik olarak bizden daha iyi. kanatlara bakalım...
  visca - deniz türüç - aleksic - chadli
  oğulcan - arda turan - emre kılınç (asıl yeri kanat ama o da merkezde oynuyor mecburen) - feghouli (aaa o da merkezde oynuyor adam yokluğundan) - kerem aktürkoğlu...

  oyun yapısı diagne'ye daha uygun olması, başakşehir'in etkili kanatları ve orta sahası sayesinde kanat organizasyonu üzerinden hareket etmesinden kaynaklı. diagne'yi transfer etmek istemediği için hoca bu konuda bir değişiklik yapmayı düşünmemesi normal, üstüne üstük, elindeki yetersiz kanat ve orta saha ile dikine bir oyun kurgulamakta mümkün değil. kerem, oğulcan kendini aşarsa bile bu orta saha ile bir sakatlığa, bir kırmızı karta bakar onun da çökmesi.

  elindekine göre bir oyun yap hocacılar üzgünüm... bu takımın oynayabileceği maksimum oyun bu sentez oyundur. dikine oyun için 90 dakika boyunca rakibe sahayı dar edecek, baskı kuracak oyunculardan kurulu değilsin. arda ve feghouli aynı anda sahadaysa bunu zaten yapamazsın. feghouli olmazsa, topla çıkma işini yapamıyorsun... onu yazıyoruz, arda yerine kerem oynasa, ne vereceğinden emin değilsin dediğim gibi o da sakatlanırsa orta sahadaki eksikten kaynaklı emre kılınç'ı kanatlara atmak zorundasın ki ömer bayram oraya geçmek zorunda kalacak. birini çekince janga gibi oluyor takım..

  yani hangi bölgeden birini alsanız, diğer bölge çöker. çünkü nitelik ve nicelik olarak takım çok eksik. kanatlara, forvetinizi, orta sahaya kanatlarınızı atmak zorunda olduğunuzu düşünün. galatasaray şu anda bunu yapıyor ve bu yüzden oyunun temeli ne olursa olsun işlemiyor. o yüzden bu takım başka bir şey oynar diyen arkadaşlar ne oynayacağını da söylerse iyi olur. çünkü bu takım bu kadro ile dikine oynayamaz. kerem alıp, 3 kişiyi geçecek messi vari gol atacaksa başka. çünkü, piston futbolu için bile bir yerden sonra oyun kurmak şart. (bkz: liverpool)

  bunun içinde golcünün firmino vari bir oyuncu olmak zorunda. orta sahaya gelip, stoperleri çizgisinden çıkartmalı ki sende savunamanın arkasına koşu yapabilmelisin...

  galatasaray taraftarının en büyük sorunlarından biri kendini büyük görüp rakipleri hep küçümsemesi. ondan daha iyisi yok, daha muhteşemi yok gibi düşünüyor. beşiktaş orta sahası galatasaray'ın elinde olmadığını kabul etmiyor. ilk 11'ler yapıp kerem'i koyup "e hoca kontra atak oyna" diyor. "rakibe göre plan" diye bağırıp, çağırıp beşiktaş karşısında böyle bir planla çıkınca "yaaaa ama kendi oyunumuzu oynasaydık!" diyor. karagümrük, konya gibi takımlara karşı rakibe göre oynamalıyız diyenler tüm ataklarını sağ kanattan yapan ve bunu yaparkende merkezde topu çok eveleyip gevelemeyen beşiktaş karşısında taylan antalyalı'nın tek kalmaması için kadroda orada oynayabilecek iki oyuncudan biri olan (diğeri artık stoper diyebileceğimiz donk) etebo'yu tercih etmesini absürt bulmak bana garip geliyor.

  https://gss.gs/s3A.jpeg
  https://gss.gs/cv0.jpeg

  durum bu kadar basit alsında beşiktaş'ın sağ kanadı, etebo ile baskı ve sertlik kazandırma amaçlanmış. aboubakar varken larin sol kanatta ve 17 ocak 2021 beşiktaş galatasaray maçında görüldüğü gibi yardıma geliyor savunmada.

  diğer bir saçmalığa geleyim. beşiktaş'ın hücum edemediğinden bahsediliyor. 17 ocak 2021 beşiktaş galatasaray maçında da galatasaray bir şey yapmamış, beşiktaş hücum edemiyormuş...

  https://gss.gs/21h.png (gol)
  https://gss.gs/9dk.png (xg)

  ligin en çok gol atan ve xg (gol beklentisi) en yüksek 5 takımından biri olan beşiktaş nasıl hücum etmeyi bilmiyor merak ediyorum. lütfen biri anlatırsa da çok sevinirim. son beş maç baz alındığında xg (gol beklentisi) en yüksek iki takımından biri. diğeri fenerbahçe... ama sorsan hücum edemiyor takım. senin kadar xg çıkarmış adam...

  dahası beşiktaş'ın elinde bulunan josef-atiba-ghezzal-rosier-aboubakar sende yok. hadi josef gibi bir oyuncu istemiyoruz, regsita'lı bir sistem için böyle bir oyuncudan feragat ediyoruz, atiba, ghezzal, rosier, aboubakar'ın yok. mensah bile bizim takımda ilk 11 oynayabilecekken beşiktaş onu rotasyonda kullanıyor.

  burada bir parantez açmak istiyorum.

  https://gss.gs/K0n.png

  taylan antalyalı'nın oyun kurma istatistikleri. bu istatistik pozisyona dönüşen (xg oluşan yani) ataklar üzerinden çıkarılmakta. taylan'ın oyun kurarken yaptığı isabet oranı %94...

  https://gss.gs/dCa.png

  marcao'nun %90 ancak topla çıkarken kaybettiği topların da tehlike yarattığı ortada. luyindama hiç top kaybetmemiş dripling yaparken. yani, fatih hocanın savunmanın önündeki orta saha oyuncusundan beklediği şey top kazanması değil, oyun kurulumuna olan etkisidir.

  https://gss.gs/a8g.png (kazanılan ikili mücadele taylan altı çizili)
  https://gss.gs/gf8.png (kazanılan ikili mücadele josef altı çizili)

  yani öyle josef'i alsaydık ile yok tahtaya ilk 11 yazıp "e bu olur işte" demekle olmuyor bu işler... beşiktaş'ın sağ kanadı için ekstra yardım getirmek zorundasın. öylede yaptı hoca. bugüne kadar maça göre neden taktik yapılmıyor denilen adam, bu maç yaptı ama yine de bık bık bık... maça normal oyunla çıksa ve kaybetse bu sefer de "beşiktaş'a böyle mi çıkılır. yapamadı bir türlü rakibe göre taktik" diye yerden yere vurulurdu. ben artık şaşırmıyorum.

  gelelim "hocam sen ne oynatıyorsun?" diyenlere.

  bundan sonrası teknik veri içerir baştan söyleyeyim...

  xg verilerinden başlayalım... https://gss.gs/9dk.png
  ligin en çok xg üreten 3 takımından biri galatasaray. ligin en çok gol atan da 3. takımı... alanyaspor ile birlikte de ligin en az gol yiyen iki takımından biri...

  https://gss.gs/wah.png

  ortalama maç başı 20 rcs (rakip ceza sahasında topla buluşma) 1,90 xg var. bu alanda ilk beştesin... galatasaray'ın pozisyon bulma bunu xg'ye çevirme gibi sorunları yok. kaliteli son vuruş problemi var. aşağıdaki grafik galatasaray son beş maçta çektiği şutların yerlerini göstermekte.

  https://gss.gs/o7b.png

  başka bir şekilde anlatayım bunu.

  https://gss.gs/4a7.png

  vuruş kalitesi yüksek olan takım, xg'nin hakkını veriyor. burası biraz sallama olacak çünkü bununla ilgili bir veri var ama benim servis sağlayıcımda bu veri ekstra ücrete tabi. o yüzden ben olayı şöyle formüllemekteyim.

  xg oranı gol sayısından büyük ise çöp forvet.
  xg oranı gol sayısına eşit ise vuruş kalitesi idare eder.
  xg oranı gol sayısından 1,5 katı küçükse iyi forvet performansı.
  xg oranı gol sayısından 2 kat küçükse mükemmel forvet performansı.

  dediğim gibi bu benim formüllemem. genç oyuncu yazarken de bu formüllü kullanarak yazıyordum. benzerlerini orta sahalar için pas ve oyun kurma verileri üzerinden yapıyorum. xa üzerinden benzer bir şey çıkartabiliyorum. xg'deki oranlarda 0.30'ün üzerindeki her vuruşun gol olma oranı %80'in üzerindedir. 0.20 ile 0.30 arasındaki bölümde ise bu oran %60'lara kadar düşer. bu da benim hesaplamalarım sonunucu vardığım sonuçtur.

  https://gss.gs/4a7.png grafiğe geri dönecek olursak bayern 35,78 xg ile alanında lider. bu gol beklentisini gole çevirme oranı birebirin üzerinde %34 beklenti üzerinde gol bulmuş. vuruş kalitesi bu demek aslında.

  ligin en çok xg üreten ikinci takımı şanlı leipzig 35,68 gol beklentisi çıkartmış ve kaliteli atak yapmış ancak vuruş kalitesi yerlerde olduğu için 28 gol atabilmiş..

  lewandovski 14 xg'de 21 gol çıkartırken
  haaland 7,96 kg'den 12 gol çıkartmış... benim formülüme göre bu adamlar forvetin adı...

  bize gelelim diagne'nin 10,34 xg'den çıkarttığı gol 9. (penaltılar dahil), oğulcan 3.66'dan çıkarttığı gol sayısı 2 (iki).. falcao'nun ise 4,55 kg'den çıkarttığı gol sayısı 5... vuruş kalitesi farkı burada fışkırıyor...

  beşiktaş'ta ise larin 6,22 xg ile 11 gol bulmuş durumda. mükemmel forvet performansına yakın bir istatistik. abobubakar ise 9 xg'den 9 gol çıkarttı. vuruş kalitesi yükseldikçe xg'nin anlamı da artıyor.

  orta konusunda yaşanan sıkıntı malum. yine son beş maçın baz alındığı aşağıdaki grafikte xa (asist beklentisi) olarak ortaların iş yaptığını ancak ortaların gittiği oyuncuların vuruş kalitesinden kaynaklı gole dönüşmediğini görüyoruz.

  https://gss.gs/AC2.png - oğulcan'ın 0,47 ile gol yapamaması inanılır gibi değil.

  kalitenin artması için gereken şeyin transfer olduğunu düşünüyor hoca. eldeki oyuncular ile vuruş kalitesini arttırmanın yetersizliğinden dem vuruyor. oyunun merkez - kanat - merkez üçgeninde hız, çabukluk ve akıl seviyesini arttırmak istiyor. bu yüzden irfan can kahveci'nin merkezde olmasını istiyor.

  mostafa mohamed ahmed'in verilerine bakalım.

  https://gss.gs/ReF.png

  penaltısız, 12 xg'den 11 gol çıkartması fena sayılmaz. yeterli mi? bence değil... ancak bugün sörloth'u alsak bu sezonki performansı ile kendimizi öldürürüz. ligin kalitesinin seviye olarak aşağıda olduğunu da düşünmek gerek. belçika'da golü olmayan benim çok beğendiğim peter zulj buraya gelir gelmez 3 gol attı iki maçta. 1.76 xg ile....

  mostafa mohamed ahmed'in dikkat edilmesi gereken versi kafa orta sonrası 3.40 xg'den 4 gol çıkartması. galatasaray'ın eksik olduğu yanlardan birine çare olabilir!

  irfan can kahveci için ayrı bir entry hazırlıyorum o yüzden ona burada değinmeyeceğim. ancak görünen köyün kılavuz istemediği de ortada.

  https://gss.gs/wgL.png

  böylece ön ve arka tarafı hareketli bir yapıya büründürerek, oyunu pas ile şekillendirip, ikinci bölgeden üçüncü bölgeye geçişi daha direkt bir hale getirerek sentez bir oyun elde etmeyi amaçlıyor hoca.

  en nihayetinde, transfere çok net ihtiyaç duyan, yokluktan rotasyona dahil edilecek oyuncuları ilk 11'e monte etmek zorunda kalan, ön hattının ve özellikle forvetinin oynanmak istenen oyuna uygun olmamasından dolayı yaşadığı sorunları çözmenin yolu transfer gibi gözükmekte. hocanın, bu oyunu ve oyunun getirsini gelecekte çok işine yarayacağını düşündüğü için vazgeçmiyor.

  yıllardır bir sistemimiz olsun diyen kim varsa bugün sistemin oluşması için gereken zamanı vermek yerine "ama sergen bak elindekine göre hareket ediyor" diyerek bahane arıyor. konuda zaten tam olarak bu. galatasaray, hareketli oyuncular ile ön alanda pres yaparak, uzuna şişirmek yerine derinden pas ile oyun kurarak, bir sentez oyunun peşinde. gerekli transferler yapılır ve dış etkenlere maruz kalınmazsa bu oyunun tutabileceğini düşünüyorum. tiki taka'nın aksine 600-700 pas yapan bir takım görmektense 450-500 pas seviyesinde dikine hareket eden bir takım görmeyi tercih ederim elbette.

  klopp'un bile buna döndüğü bir dünyada hocanın bunun ana plan haline getirmesi ve alt yapılarında bu oyunun temelini öğrenmeleri ile belki aranan, beklenen o ekol oluşur.

  edit : pivot santrfor'a xg formülündeki hata uyarı için sonsuz teşekkürler.
 • 25002
  şu an türkiye'nin en iyi kadrosuna sahibiz, ki daha 3 orta saha gelecek. ve bunu gayet mantıklı maaş ödemesi ile yapacağız.
  bana göre hala yüksek olsa da, başkanın açıklamasına göre vergiler dahil 40 milyon euro şimdilik iyi rakamdır.
  arkadaşlar rica ediyorum azıcık inançlı olun ya...
  kale, stoper, bekler, kanatlar, santrafor, 10 numara gayet iyi ve yedekleri de mevcut.
  orta saha gelecek, başımızda fatih hoca var.
  ama bakıyorsun bir umutsuzluk, bir karamsarlık.
  vallahi anlamıyorum, anlamlandıramıyorum!!!
 • 5633
  stsl 2011/2012 hd maç özetleri

  1. not: bu çalışma galatasaray sözlük kullanıcıları için yapılmıştır. videolar sadece bu linklere tıklayarak gidenlere görünecektir. bundan dolayı başka internet sitelerinde, sosyal ağlarda paylaşmamanızı rica ediyorum, eğer videolar çok yayılırsa yayından kaldırılabilir.*

  2. not: tüm kayıtlar* galataman'a aittir. galataman kardeşimiz ile iletişime geçtim --> http://i.imgur.com/BPr5v.png ve paylaşım için izin verdi --> http://i.imgur.com/BbiDK.png kendisine buradan bir kez daha teşekkürlerimi iletiyorum.

  3. not: telif hakkı sahibi isterse videolar kaldırılacaktır. yetkililer yellowred1705@gmail.com adresimden bana ulaşabilirler.

  4.not : vicdanen emeğimin karşılığını verme ihtiyacı hissedenler galatasaray store'dan ceplerine göre kendilerine herhangi bir ürün satın alabilirler. benim isteğimle birinin store'dan kendisine bir şey alması ve ufak da olsa galatasaray'a fayda sağlamasının vereceği manevi hazzın yerini hiçbir maddi kazanç tutamaz.

  01. hafta | istanbul büyükşehir belediyespor - galatasaray
  https://www.youtube.com/watch?v=bVIaODVW3dk

  02. hafta | galatasaray - samsunspor
  https://www.youtube.com/watch?v=e1aIW8mjPHI

  03. hafta | karabükspor - galatasaray
  https://www.youtube.com/watch?v=JpdTmltviQs

  04. hafta | galatasaray - eskişehirspor
  https://www.youtube.com/watch?v=J5hdk0F1Sss

  05. hafta | ankaragücü - galatasaray
  https://www.youtube.com/watch?v=J8KQgp2vSc0

  06. hafta | galatasaray - bursaspor
  https://www.youtube.com/watch?v=zG1hkxyqam8

  07. hafta | antalyaspor - galatasaray
  https://www.youtube.com/watch?v=xUl0Ythb3hk

  08. hafta | galatasaray - gaziantepspor
  https://www.youtube.com/watch?v=NJ77pxHBsA0

  09. hafta | kayserispor - galatasaray
  https://www.youtube.com/watch?v=8Oozgtrp9X8

  10. hafta | galatasaray - mersin idman yurdu
  https://www.youtube.com/watch?v=RpPNwmGfQao

  11. hafta | beşiktaş - galatasaray
  https://www.youtube.com/watch?v=hZIdj-rcTi4

  12. hafta | galatasaray - sivasspor
  https://www.youtube.com/watch?v=vi3qB4Joxis

  13. hafta | gençlerbirliği - galatasaray
  http://www.youtube.com/watch?v=WMt4fkjvBt0

  14. hafta | galatasaray - fenerbahçe
  http://www.youtube.com/watch?v=CoDgkeVqXXY

  15. hafta | trabzonspor - galatasaray
  http://www.youtube.com/watch?v=qCvMWxSfF4o

  16. hafta | orduspor - galatasaray
  http://www.youtube.com/watch?v=1R-oDokNX4s

  17. hafta | manisaspor - galatasaray
  http://www.youtube.com/watch?v=USsn9qEyfyY

  18. hafta | galatasaray - istanbul büyükşehir belediyespor
  http://www.youtube.com/watch?v=sEXh6QNMWN8

  19. hafta | samsunspor - galatasaray
  http://www.youtube.com/watch?v=VKYxnNTcH2c

  20. hafta | galatasaray - karabükspor
  http://www.youtube.com/watch?v=9T_RyetPyTg

  21. hafta | eskişehirspor - galatasaray
  http://www.youtube.com/watch?v=YQWdj7-hXG4

  22. hafta | galatasaray - ankaragücü
  http://www.youtube.com/watch?v=NBA0-jlU2SI

  23. hafta | bursaspor - galatasaray
  http://www.youtube.com/watch?v=dj_oIvGUgak

  24. hafta | galatasaray - antalyaspor
  http://www.youtube.com/watch?v=7Y-r8jFBPm0

  25. hafta | gaziantepspor - galatasaray
  http://www.youtube.com/watch?v=V4PgvyBs2fg

  26. hafta | galatasaray - kayserispor
  http://www.youtube.com/watch?v=v4lkW6jv4vk

  27. hafta | mersin idman yurdu - galatasaray
  http://www.youtube.com/watch?v=dOLCp810g0c

  28. hafta | galatasaray - beşiktaş
  http://www.youtube.com/watch?v=LMv7lkRXgU4

  29. hafta | sivasspor - galatasaray
  http://www.youtube.com/watch?v=6gnU8HfHeYc

  30. hafta | galatasaray - gençlerbirliği
  http://www.youtube.com/watch?v=Q5-ACYXcOQk

  31. hafta | fenerbahçe - galatasaray
  http://www.youtube.com/watch?v=1aDAnuP-EyI

  32. hafta | galatasaray - trabzonspor
  https://www.youtube.com/watch?v=_lpXNbp5IiA

  33. hafta | galatasaray - orduspor
  https://www.youtube.com/watch?v=uZO6rpmmOx8

  34. hafta | manisaspor - galatasaray
  https://www.youtube.com/watch?v=K15XWmWAZYE

  süper final 2011/2012 hd maç özetleri

  1. hafta | beşiktaş - galatasaray
  http://www.youtube.com/watch?v=p2oNzFOg6Ys

  2. hafta | galatasaray - fenerbahçe
  http://www.youtube.com/watch?v=pkERUyHS9w0

  3. hafta | trabzonspor - galatasaray
  http://www.youtube.com/watch?v=KNktVY4AeGM

  4. hafta | galatasaray - trabzonspor
  http://www.youtube.com/watch?v=Toa6nNA82KM

  5. hafta | galatasaray - beşiktaş
  http://www.youtube.com/watch?v=gfxfW0sop68

  6. hafta | fenerbahçe - galatasaray
  http://www.youtube.com/watch?v=E3vwfHpL5Cs
 • 25560
  transfer kızgınlığı şu an her yerimizde ama, bir yandan da hayat devam ediyor. mecburen eldeki takıma bakacağız.

  kale kısmını geçiyorum. muslera gelene kadar bir şekilde fatih-okan devam.

  geriye kalan oyuncuları 4 gruba ayırabiliriz.

  1- tahtaya ilk yazılanlar (7)

  yaşı, dinamizmi, formu ve alternatifsizliğiyle kadroya yazılması incitmeyecek oyuncular.

  omar
  luyindama
  marcao
  saracchi
  taylan
  etebo
  emre kılınç

  yaş ortalaması fena olmayan bu ekip şimdilik ideal onbirlere en çok yazılan oyunculardan oluşuyor. eğer bu sezon mıymıy oynamayan diri bir takım olacaksak yapı taşı olarak bu oyuncular da olacak.

  2- şapkadan çıkabilecek tavşanlar (7)

  bir şekilde atılım yapıp formayı kaparsa bizi büyük bir yükten kurtaracak genç oyuncular.

  kerem
  ali yavuz
  oğulcan
  emin
  ozornwafor
  emre taşdemir
  sekidika

  3- walking dead (5)

  ölmüşler diyemem ama yürüdükleri kesin. yaş olarak yüksek, tempo olarak ağır. çoğunda kalite olsa da performans olarak belimizi büken isimler.

  feghouli
  babel
  falcao
  arda
  şener

  4- ince buzdakiler (6)

  hem fizik, hem tempo hem de teknik açısından arada bırakan isimler. bir şeyler var ama istikrarsızlar. güvenip yola çıkamıyorsun. ama bir bakmışsın şampiyon takımın ana dişlisi olmuş.

  linnes
  donk
  belhanda
  diagne
  emre akbaba
  ömer bayram

  bu durumda şampiyonluk için aşağıdaki dört maddenin gerçekleşmesi lazım:

  1- tahtaya yazılan 7 ismin formdan düşmemesi ve çok daha önemlisi sakatlık yaşamaması için bildiğimiz tüm duaları ediyoruz.
  2- tavşanlardan en az 1 tanesinin daha şapkadan çıkıp kadroya girmesi için hocadan hamle bekliyoruz.
  3- walking dead'lerden en az 1 tanesinin hayata dönmesini umuyoruz.
  4- ince buzdakilerden en az 1 tanesinin soru işaretlerinden kurtulup istikrarlı performans vermesini bekliyoruz.

  tahtaya yazılan 7 oyuncuya zeval gelmez ve diğer 3 gruptan da birer oyuncuyu kazanabilirsek olayı bitiriyor ve bu hazin başlayan sezondan mutlu çıkıyoruz.

  transfer dönemi sonrasının ilk pozitif entrysi olarak kayıtlara geçelim.

  düzenleme: adanaspor'a kiralanan atalay kadrodan çıkarıldı.
 • 15
  1) en eski geçmişe sahip futbol takımı ve türkiye'nin ilk kurulan futbol takımı (1905)

  2) herhangi bir lige kabul edilen ilk türk takımı
  (constantinople football league) (1905-06)

  3) türkiye'nin ilk futbol hakemi
  ali sami yen (moda-kadıköy - 1905)

  4) ilk lig maçı oynayan türk takımı
  galatasaray 1-1 imogene (1905-06) (constantinople football league)

  5) ilk özel maç oynayan türk takımı
  galatasaray 2-0 faura mektebi (1905)

  6) ligde ilk golü atan türk takımı
  galatasaray 1-1 imogene (1905-06) (constantinople football league)

  7) ligde ilk galibiyeti alan türk takımı
  galatasaray 4-1 moda (1907-0 (constantinople football league)

  8)ilk ist. şampiyonu olan türk takımı
  (constantinople football league)(1908-09)

  9) ist.liginde üç sene üstüste şampiyon olan ilk takım
  (1908-09,1909-10,1910-11)

  10) yenilgisiz,berabere kalmadan,gol yemeden, tüm maçlarını kazanıp şampiyon olan ilk ve tek türk takımı
  (constantinople football league)(1908-09)

  11) ilk antrenör çalıştıran türk takımı
  horace armitage (1908-09)

  12) ilk kupa kazanan türk takımı (şampiyonluk kupası hariç)
  galatasaray 4-0 kadıköy ( 31.01.1909) union club kupasi

  13) yurtdışında maç yapan ilk takım
  klojvar (macaristan) (1910-11)

  14) ilk yurtdışı galibiyeti
  galatasaray 11-1 bükreş karması (1910-11)

  15) ilk yurtdışına transfer olan türk oyuncu
  sabri mahir (galatasaray) (olimpic paris - fransa) (1911)

  16) türkiye'de ilk futbol derneği kurucusu ve başkanı
  ali sami yen - türkiye idman cemiyetleri ittifakı (1923)

  17) türkiye'ye yurtdışından gelen ilk antrenör
  billy hunter (iskoçya) (galatasaray 1926-27)

  18) türkiye'de futbolu bilimsel olarak kuralları ve diğer ayrıntılarıyla anlatan ilk kitap
  futbolun kitabın - ali sami yen (29 haziran 1927)

  19) m.kemal atatürk yaşarken, adına düzenlenen kupayı alan tek takım
  galatasaray 4-0 fenerbahçe (31.08.1928 ) gazi büstü kupasi

  20) istanbul kupası'nı ilk kazanan takım (1940-41)

  21) ilk futbol menajerliği (1961)

  22) istanbul kupası'nı 2 kez üstüste kazanan tek takım

  23) tarihinde fenerbahçe, beşiktaş ve trabzonspor arasında en farklı galibiyet alan takım
  galatasaray 20-0 vefa (özel maç)

  24) tarihinde fenerbahçe, beşiktaş ve trabzonspor arasında bir maçta en çok gol atan futbolcu
  mehmet leblebi (14 gol) galatasaray 20-0 vefa (özel maç)

  25) şampiyon kulüpler kupası'na ilk katılan takım (1956-57)

  26) şampiyon kulüpler kupası'na üç sene üstüste katılan ilk takım
  (1971-72,1972-73,1973-74)

  27) şampiyon kulüpler kupası'nda ilk golü atan takım
  galatasaray 1-3 dinamo bükreş (1956-57) metin oktay (dk.77)

  28) şampiyon kulüpler kupası'nda ilk galibiyet alan takım
  galatasaray 2-1 dinamo bükreş (1956-57)

  29) şampiyon kulüpler kupası'nda ilk 3.tur oynayan takım (1962-63)
  1.tur dinamo bükreş (romanya)
  2.tur pionia bytom (polonya)
  3.tur milan (italya)

  30) şampiyon kulüpler kupası'nda ilk yari final oynayan takım (1988-89)
  1.tur rapid wien (avusturya)
  2.tur neuchatel xamax (isviçre)
  3.tur ac.monaco (fransa)
  yari final steaue bükreş (romanya)

  31) şampiyon kulüpler kupası'nda en çok maç yapan takım (35 maç)

  32) şampiyon kulüpler kupası'nda en çok galibiyet alan takım (26 galibiyet)

  33) şampiyon kulüpler kupası'nda en çok golü atan takım (87 gol)

  34) şampiyon kulüpler kupası'nda en çok tur atlayan takım (8 tur)

  35) şampiyon kulüpler kupası'nda evinde en farklı galibiyet (türk takımları arasında)
  galatasaray 5-0 neuchatel xamax (1988-89)

  36) şampiyonlar ligine ilk katılan takım (1993-94)

  37) şampiyonlar liginde ilk puan alan takım (1993-94)
  galatasaray 0-0 fc.barcelona

  38) şampiyonlar liginde ilk golü atan takım (1993-94)
  kubilay türkyilmaz (dk.27) galatasaray 2-1 cork city

  39) şampiyonlar liginde en çok gol atan futbolcu
  hakan şükür (8 gol)

  40) şampiyonlar ligine ön eleme oynamadan katılan ilk takim (2002-03)

  41) şampiyonlar ligi ön eleme maçlarında ilk galibiyet alan takım (1993-94)
  galatasaray 2-1 cork city

  42) şampiyonlar ligi ön eleme maçlarında en çok maç yapan takım (18 maç)

  43) şampiyonlar ligi ön eleme maçlarında en çok galibiyet alan takım (14 galibiyet)

  44) şampiyonlar ligi ön eleme maçlarında en çok golü atan takım (45 gol)

  45) şampiyonlar ligi ön eleme maçlarında en çok tur atlayan takım (9 tur)

  46) şampiyonlar liginde grup maçlarında ilk golü atan takım (1993-94)
  galatasaray 1-2 spartak moskova (cihat - dk.87 penaltı)

  47) şampiyonlar liginde grup maçlarında ilk galibiyet alan takım (1994-95)
  galatasaray 2-1 fc.barcelona

  48) şampiyonlar ligi'ne en çok katılan takım
  (9 kez) (1993-94,1994-95,1997-98,1998-99, 1999-00,2000-01,2001-02,2002-03, 2003-04)

  49) şampiyonlar ligi'nde en çok maç yapan takım (68 maç)

  50) bir sezonda 19 avrupa kupası maçı

  51) bir sezonda en çok maç yapan
  capone 17 maç 1560 dakika + 2 super cup maçı

  52) şampiyonlar ligi'nden gelip uefa kupası kazanan tek takım

  53) şampiyonlar ligi'nde deplasmanda en çok kazanan takım (3 kez)

  54) şampiyonlar ligi'nde en çok galibiyet alan takım (18 galibiyet)

  55) şampiyonlar ligi'nde en çok golü atan takım (66 gol)

  56) şampiyonlar liginde en çok puan alan takım (71 puan)

  57) şampiyonlar ligi ilk tur grubunda en çok puan alan takım (10 puan) (2001-02)
  galatasaray 1-0, 0-0 nantes (fransa)
  galatasaray 2-0 psv eindhoven (hollanda)
  galatasaray 1-0 lazio (italya)

  58) şampiyonlar ligi ikinci tur grubunda en çok puan alan takım (10 puan)(2000-01)
  galatasaray 2-0, 2-2 ac.milan (italya)
  galatasaray 1-0 paris saint germain (fransa)
  galatasaray 1-0 deportivo lacoruna (ispanya)

  59) şampiyonlar liginde üst tura çıkan ilk takım (2000-01)

  60) şampiyonlar liginde ilk 8'e kalan ilk takım
  (2 kere)(1993-94)(2000-01)

  61) şampiyonlar liginde çeyrek final oynayan ilk takım
  (2 kere)(1993-94)(2000-01)

  62) şampiyonlar liginde evinde en fazla galibiyet serisi (7 maç)
  (2000-01)
  galatasaray 1-0 paris saint germain (fransa)
  galatasaray 1-0 deportivo la coruna (ispanya)
  galatasaray 2-0 ac.milan (italya)
  galatasaray 3-2 real madrid (ispanya)
  (2001-02)
  galatasaray 2-0 vlaznia shokdrea (arnavutluk)
  galatasaray 2-1 pfc levski sofia (bulgaristan)
  galatasaray 1-0 lazio (italya)

  63) şampiyonlar liginde en çok forma giyen oyuncular sıralamasında ilk 3 sıra
  (galatasaray 1-2 lokomotif moskova)
  arif erdem (46 maç)
  bülent korkmaz (42 maç)
  ergün pembe (42 maç)

  64) şampiyonlar liginde bir toplam sezonda en çok puan (türk takımları arasında)
  galatasaray 21 puan (2000-01)

  65) şampiyonlar liginde bir toplam sezonda en çok gol (türk takımları arasında)
  galatasaray 19 gol (2000-01)

  66) şampiyonlar liginde bir toplam sezonda en çok galibiyet (türk takımları arasında)
  galatasaray 6 galibiyet (2000-01)

  67) şampiyonlar liginde bir toplam sezonda en çok maç (türk takımları arasında)
  galatasaray 14 maç (2000-01)

  68) şampiyonlar liginde evinde yenilmezlik (16 maç)
  (1999-00)
  galatasaray 3-2 ac.milan (italya)
  (2000-01)
  galatasaray 2-2 saint gallen (isviçre)
  galatasaray 3-2 ac.monaco (fransa)
  galatasaray 3-2 glasgow rangers (iskoçya)
  galatasaray 2-2 strum graz (avusturya)
  galatasaray 1-0 paris saint germain (fransa)
  galatasaray 1-0 deportivo la coruna (ispanya)
  galatasaray 2-0 ac.milan (italya)
  galatasaray 3-2 real madrid (ispanya)
  (2001-02)
  galatasaray 2-0 vlaznia shokdrea (arnavutluk)
  galatasaray 2-1 pfc levski sofia (bulgaristan)
  galatasaray 1-0 lazio (italya)
  galatasaray 0-0 nantes (fransa)
  galatasaray 2-0 psv.eindhoven (hollanda)
  galatasaray 1-1 ac.roma (italya)
  galatasaray 1-1 liverpool (ingiltere)

  69) kupa galipleri kupası'nda en çok maç yapan takım (32 maç)

  70) kupa galipleri kupası'nda en çok galibiyet alan takım (12 galibiyet)

  71) kupa galipleri kupası'nda en çok golü atan takım (42 gol)

  72) kupa galipleri kupası'nda en çok tur atlayan takım (7 tur)

  73) kupa galipleri kupası'nda üç sene üstüste katılan ilk takım
  (1964-65,1965-66,1966-67)

  74) uefa kupası'nda yari final oynayan ilk takım
  (1999-00) galatasaray 2-0, 2-2 leeds united

  75) uefa kupası'nda final oynayan ilk takım
  (1999-00) galatasaray 4-1 arsenal (penaltı)

  76) uefa kupası'nda şampiyon olan ilk takım (1999-00)

  77) uefa kupası'nı yenilgisiz kazanan ilk şampiyon (1999-00)
  bologna 1-1 galatasaray
  galatasaray 2-1 bologna
  b.dortmund 0-2 galatasaray
  galatasaray 0-0 b.dortmund
  r.mallorca 1-4 galatasaray
  galatasaray 2-1 r.mallorca
  galatasaray 2-0 leeds united
  leeds united 2-2 galatasaray
  galatasaray 4-1 arsenal (penaltı)

  78) uefa kupası'nda ilk gol kralı (türk takımları arasında)
  (1999-00) hakan şükür 10 gol

  79) uefa kupası'nda en çok tur atlayan takım (8 tur)

  80) ilk kez supercup oynayan takım (türk takımları arasında) (1999-00)

  81) ilk kez supercup kazanan takım (türk takımları arasında) (1999-00)
  galatasaray 2-1 real madrid (ispanya) (altın gol)

  82) supercup'ta ilk maç yapan takım (türk takımları arasında) (1999-00)
  galatasaray 2-1 real madrid (ispanya) (altın gol)

  83) supercup'ta ilk galibiyet alan takım (türk takımları arasında) (1999-00)
  galatasaray 2-1 real madrid (ispanya) (altın gol)

  84) supercup'ta ilk golü atan takım (türk takımları arasında) (1999-00)
  (süper mario jardel) galatasaray 2-1 real madrid (ispanya) (altın gol)

  85) supercup'ta en çok maç yapan takım (türk takımları arasında) (1 maç)

  86) supercup'ta en çok galibiyet alan takım (türk takımları arasında) (1 galibiyet)

  87) supercup'ta en çok golü atan takım (türk takımları arasında) (2 gol)

  88) supercup finalinde man of the match seçilen tek türk futbolcu (okan buruk)

  89) dünya kıtalararası kulüpler kupası'na çağrılan ilk takım (1999-00)
  (uefa ve süper kupa şampiyonu unvanıyla)

  90) avrupa en çok maç yapan takım (185 maç)

  91) avrupada en çok gol atan takım (238 gol)

  92) avrupada en çok galibiyet alan takım (69 galibiyet)

  93) avrupa en çok tur atlayan takım (33 tur)
  8 şampiyon kulüpler kupası
  9 şampiyonlar ligi ön eleme
  7 kupa galipleri kupası
  8 uefa kupası
  1 süper kupa

  94) türkiye'de avrupa kupası kazanan ilk takım
  (uefa kupası 1999-00)

  95) türkiye'de avrupa kupası kazanan tek takım
  (1 uefa kupası, 1 süper kupa)

  96) türkiye'de en çok avrupa kupası kazanan takım
  (2 avrupa kupası) (1 uefa kupası, 1 süper kupa)

  97) uefa kupasını 5 avrupa ülkesinin tekelinden çıkarmayı başaran ilk takım
  (ingiltere,italya,almanya,fransa,ispanya)
  (türkiye galatasaray)

  98) avrupada bir sezonda en çok maç yapan takım

  99) avrupada bir sezonda en çok gol atan takım (35 gol 1999-00)

  100) avrupada bir sezonda en çok puan alan takım

  101) avrupada bir sezonda en çok galibiyet alan takım (11 galibiyet 1999-00)

  102) avrupada bir sezonda en çok maç yapan takım (18 maç 1999-00)

  103) avrupa kupalarında elemeli bir turda atılan en çok gol (türk takımları arasında) (inter-toto hariç)
  galatasaray 9 gol
  1994-95 avenir beggen(lux) 5-1(d) 4-0 şampiyonlar ligi

  104) avrupa kupalarında deplasmanda atılan en çok gol (türk takımları arasında) (inter-toto hariç)
  galatasaray 5 gol
  1994-95 avenir beggen(lux) 5-1(d) şampiyonlar ligi
  2002-03 sarajevo(bos) 0-5 beşiktaş (uefa kupası)

  105) avrupa kupalarında en çok, 4 ve üstü gol atan takım (türk takımları arasında) (inter-toto hariç) (12 kere)
  şampiyon kulüpler kupası
  1962-63 pionia bytom(pol) 4-1
  1963-64 ferencvaros(mac) 4-0
  1988-89 neuchatel xamax(isvçr) 5-0
  şampiyonlar ligi
  1994-95 avenir beggen(lux) 5-1(d) 4-0
  1997-98 fc.sion(isvçr) 4-1(d) 4-1
  1999-00 hertha berlin(alm) 4-1(d)
  kupa galipleri kupası
  1996-97 constructorul(mold) 4-0
  1996-97 ps.germain(fra) 4-2
  uefa kupası
  1999-00 real mallorca 4-1(d)

  106) avrupa kupalarında iç sahada yenilip, turu deplasmanda geçen tek takım
  galatasaray 0-1 banik ostrava
  banik ostrava 1-2 galatasaray

  107) avrupa kupalarında dış sahada 3 farklı yenilip, turu geçen tek takım
  neuchatel xamax 3-0 galatasaray
  galatasaray 5-0 neuchatel xamax

  108) avrupa kupalarında üst turlarda atılan en çok gol (türk takımları arasında) (inter-toto hariç)
  galatasaray 4 gol (uefa çeyrek final)
  1999-00 real mallorca 4-1(d)

  109) avrupa kupalarında ilk bir romanya takımını yenen takım (inter-toto hariç)
  1956-57 dinamo bükreş 2-1

  110) avrupa kupalarında ilk bir romanya takımını eleyen takım (inter-toto hariç)
  1962-63 dinamo bükreş

  111) avrupa kupalarında ilk bir polonya takımını eleyen takım (inter-toto hariç)
  1962-63 pionia bytom

  112) avrupa kupalarında ilk bir isviçre takımını yenen takım (inter-toto hariç)
  1963-64 fc zurich 2-0

  113) avrupa kupalarında ilk bir isviçre takımını eleyen takım (inter-toto hariç)
  1988-89 neuchatel xamax

  114) avrupa kupalarında ilk bir çekoslovak takımını eleyen takım (inter-toto hariç)
  1969-70 spartak trnava

  115) avrupa kupalarında ilk bir isveç takımını eleyen takım (inter-toto hariç)
  1976-77 aik stockholm

  116) avrupa kupalarında ilk bir avusturya takımını eleyen takım (inter-toto hariç)
  1975-76 rapid wien

  117) avrupa kupalarında ilk bir italyan takımını eleyen (inter-toto hariç)
  galatasaray (1999-00 fc.bologna)
  (ilk eleyen trabzonspor - peruggia inter-toto 1999-00)

  118) elediği takım sayısı, elendiği takım sayısında fazla tek takım
  30-25 (st.gallen son güncellenen)

  119) dış saha galibiyetleri, iç saha mağlubiyetlerinden fazla tek takım

  120) avrupa şampiyonunu yenen tek takım (1987-88 psv.eindhoven)

  121) avrupa'da en çok hat-trick yapan (5 kere)
  hakan şükür (avenir beggen - rosenborg)
  metin oktay (polonia bytom)
  tanju çolak (neuchatel xamax)
  adrian ilie (sion)

  122) uefa kupasında en çok italyan yenen takım (2 kere)
  1992-93 roma 3-2
  1999-00 bologna 2-1

  123) şampiyonlar ligi'nde en çok italyan yenen takım (3 kere)
  1999-00 milan 3-2
  2000-01 milan 2-0
  2001-02 lazio 1-0

  124) avrupa kupalarında en çok italyan yenen takım (5 kere)
  1992-93 roma 3-2
  1999-00 bologna 2-1
  1999-00 milan 3-2
  2000-01 milan 2-0
  2001-02 lazio 1-0

  125) şampiyonlar liginde italyanlara gol atan ilk takım
  1997-98 parma 1-1 adrian ilie (dk.51)

  126) şampiyonlar liginde italyanlardan puan alan ilk takım
  1997-98 parma

  127) şampiyonlar liginde italyanları yenen ilk takım
  1999-00 milan 3-2

  128) şampiyonlar liginde italyanlara deplasmanda gol atan ilk takım
  1998-99 juventus 2-2 (hakan sükür)

  129) şampiyonlar liginde italyanlardan deplasmanda puan alan ilk takım
  1998-99 juventus

  130) milan'ı yenen ilk takım
  1999-00 milan 3-2

  131) milan'ı 2 kere yenen ilk takım
  1999-00 milan 3-2
  2000-01 milan 2-0

  132) sansiro'dan puan alan tek takım

  133) avrupa kupalarında ruslara gol atan ilk takım
  1971-72 cska moskova 1-1

  134) şampiyonlar liginde rusları yenen ilk takım
  2002-03 lokomotif moskova 2-0

  135) şampiyonlar liginde ruslardan deplasmanda puan alan ilk takım
  1993-94 spartak moskova

  136) şampiyonlar liginde rusları deplasmanda yenen ilk takım
  2002-03 lokomotif moskova 2-0

  137) almanlara gol atan ilk takım
  1964-65 aufbau magdeburg 1-1

  138) avrupa kupalarında ilk bir alman takımını eleyen (inter-toto hariç)
  1964-65 aufbau magdeburg 1-1(d) 1-1 1-1(t)

  139) uefa kupasında ilk bir alman takımını deplasmanda yenen takım (inter-toto hariç)
  1999-00 borussia dortmund 2-1(d)

  140) avrupa kupalarında ilk bir alman takımını deplasmanda yenen takım (inter-toto hariç)
  1991-92 einenhuttenstaht 2-1(d)

  141) şampiyonlar liginde almanlardan puan alan ilk takım
  1999-00 hertha berlin 2-2

  142) şampiyonlar liginde almanları yenen ilk takım
  1999-00 hertha berlin 4-1 (d)

  143) şampiyonlar liginde almanları deplasmanda yenen ilk takım
  1999-00 hertha berlin 4-1 (d)

  144) borussia dortmund'u yenen ilk takım
  1999-00 borussia dortmund 2-1(d)

  145) aynı sezon 2 alman yenen ilk takım
  1999-00 hertha berlin 4-1 (d)
  1999-00 borussia dortmund 2-1(d)

  146) en çok alman yenen takım (5 kere)
  1991-92 einenhuttenstaht 2-1(d)
  1991-92 einenhuttenstaht 3-0
  1992-93 eintract frankfurt 1-0
  1999-00 hertha berlin 4-1 (d)
  1999-00 borussia dortmund 2-1(d)

  147) avrupa kupalarında ilk bir ispanyol takımını deplasmanda yenen takım (inter-toto hariç)
  1999-00 real mallorca 4-1(d)

  148) uefa kupasında ilk bir ispanyol takımını deplasmanda yenen takım (inter-toto hariç)
  1999-00 real mallorca 4-1(d)

  149) şampiyonlar liginde ispanyollardan puan alan ilk takım
  1993-94 fc.barcelona 0-0

  150) şampiyonlar liginde ispanyolları yenen ilk takım
  1994-95 fc.barcelona 2-1

  151) şampiyonlar liginde barcelona'yı yenen ilk takım
  1994-95 fc.barcelona 2-1

  152) real madrid'i yenen ilk takım
  1999-00 real madrid 1-1 (altın gol: mario jardel)

  153) şampiyonlar liginde real madrid'i yenen ilk takım
  2000-01 real madrid 3-2

  154) real madrid'i üstüste yenen ilk takım
  1999-00 real madrid 1-1 (altın gol: mario jardel)
  2000-01 real madrid 3-2

  155) real madrid'i en çok yenen takım (2 kere)
  1999-00 real madrid 1-1 (altın gol: mario jardel)
  2000-01 real madrid 3-2

  156) nou camp'tan puan alan ilk ve tek takım
  2001-02 barcelona 2-2 (d)

  157) en çok ispanyol yenen takım (7 kere)
  1994-95 fc.barcelona 2-1
  1998-99 atletico bilbao 2-1
  1999-00 real mallorca 4-1(d)
  1999-00 real mallorca 2-1
  1999-00 real madrid 1-1 (altın gol: mario jardel)
  2000-01 real madrid 3-2
  2000-01 deportivo lacoruna 1-0

  158) ispanyolların 2 ünlü takımı yenen ilk ve tek takım
  1994-95 fc.barcelona 2-1
  2000-01 real madrid 3-2

  159) avrupa'nın 2 ünlü takımı eleyen ilk ve tek takım
  1993-94 manchester united
  1999-00 real madrid

  160) bir sezonda 2 ingiliz takımını eleyen ilk ve tek takım
  1999-00 leeds united, arsenal

  161) avrupa kupalarında üstüste yenilmezlik (14 maç) (1999-00)
  hertha berlin 1-4 galatasaray (almanya)
  galatasaray 3-2 milan (italya)
  bologna 1-1 galatasaray (italya)
  galatasaray 2-1 bologna (italya)
  b.dortmund 0-2 galatasaray (almanya)
  galatasaray 0-0 b.dortmund (almanya)
  r.mallorca 1-4 galatasaray (ispanya)
  galatasaray 2-1 r.mallorca (ispanya)
  galatasaray 2-0 leeds united (ingiltere)
  leeds united 2-2 galatasaray (ingiltere)
  galatasaray 4-1 arsenal (penaltı) (ingiltere)
  (2000-01)
  saint gallen 1-2 galatasaray (isviçre)
  galatasaray 2-2 saint gallen (isviçre)
  galatasaray 3-2 ac.monaco (fransa)

  162) evinde avrupa kupalarında yenilmezlik 19 maç (1999-00)
  galatasaray 3-2 ac.milan (italya)
  galatasaray 2-1 ac.bologna (italya)
  galatasaray 0-0 b.dortmund (almanya)
  galatasaray 2-1 r.mallorca (ispanya)
  galatasaray 2-0 leeds united (ingiltere)
  (2000-01)
  galatasaray 2-2 saint gallen (isviçre)
  galatasaray 3-2 ac.monaco (fransa)
  galatasaray 3-2 glasgow rangers (iskoçya)
  galatasaray 2-2 strum graz (avusturya)
  galatasaray 1-0 paris saint germain (fransa)
  galatasaray 1-0 deportivo la coruna (ispanya)
  galatasaray 2-0 ac.milan (italya)
  galatasaray 3-2 real madrid (ispanya)
  (2001-02)
  galatasaray 2-0 vlaznia shokdrea (arnavutluk)
  galatasaray 2-1 pfc levski sofia (bulgaristan)
  galatasaray 1-0 ac.lazio (italya)
  galatasaray 0-0 nantes (fransa)
  galatasaray 2-0 psv.eindhoven (hollanda)
  galatasaray 1-1 ac.roma (italya)
  galatasaray 1-1 liverpool (ingiltere)

  163) en çok maç yapan futbolcu
  hakan şükür: 54 maç 4697 dakika

  164) avrupa kupalarında en çok gol atan futbolcu
  hakan şükür 34 gol

  165) avrupa'da en çok forma giyen futbolcuya sahip takım
  bülent korkmaz (101 maç) (real sociedad d)

  166) avrupa kupaları'ndaki goller
  1. gol : metin oktay - 27.8.1956 (galatasaray-dinamo bükreş:1-3)
  100. gol : uğur köken - 1.10.1969 (galatasaray-watford:2-3)
  200. gol : mirsad seydiç - 20.10.1982 (galatasaray-avusturya viyana:2-4)
  300. gol : uğur tütüneker - 4.11.1992 (galatasaray-eintract frankurt:1-0)
  500. gol : tugay kerimoğlu - 5.11.1997 (galatasaray-sparta prag:2-0)

  167) 2000 yılı dünya futbol klasmanı birinciliği
  1.galatasaray 311.5
  2.real madrid 301
  3.boca juniors

  168) devlet üstün hizmet madalyası kazanan ilk takım

  169) ilk ve tek: 4 kere üstüste şampiyonluk gören takım
  (96-97,97-98,98-99,99-00)

  170) ilk 3 kere üstüste şampiyonluk gören takım
  (70-71,71-72,72-73 )

  171) ilk 2 kere üstüste şampiyonluk gören takım
  (61-62,62-63 )

  172) en çok 2 kere üstüste şampiyonluk gören takım
  3 kere (61-62,62-63 )(86-87,87-88 )(92-93,93-94)

  173) türkiye ligi gol rekoru (105 gol) (1962-63 )

  174) ligin en farklı deplasman galibiyeti
  a.gücü 0-8 galatasaray (1992-93 )
  hacettepe 1-9 beşiktaş (1959-60)

  175) ligde deplasmanda en uzun süre yenilmeyen takım (40 maç) (2.5 yıl - 3 sezon)
  1997-98 19.hafta : bursaspor 3-2 galatasaray
  1999-00 33.hafta : altay 1-0 galatasaray

  176) lig tarihinin nağmağlup ilk takimi
  (1985-86, 36 maç 0 mağlubiyet)

  177) en büyük puan farkı: 1987/88 sezonunda beşiktaş'ın 12 puan önünde şampiyon olan galatasaray

  178) 1 ve 2. lig takımlarının tarihlerindeki en farklı yenilgilerini aldıkları takımlar (9 takım)
  (galatasaray 8-0 ankaragücü)
  (galatasaray 8-1 altay)
  (galatasaray 7-0 erzurumspor)
  (galatasaray 6-0 bursa)
  (galatasaray 6-0 gençlerbirliği)
  (galatasaray 6-0 istanbulspor)
  (galatasaray 6-0 malatyaspor)
  (galatasaray 5-0 fenerbahçe)
  (galatasaray 5-0 yimpaş yozgat)
  beşiktaş (6 takım)

  179) en çok kupa kazanan başkan: faruk süren 13 kupa
  1 uefa kupası - 1 süper kupa
  4 türkiye şampiyonluğu - 2 türkiye kupası
  2 cumhurbaşkanlığı kupası
  3 tsyd kupası

  180) resmi kupa finallerinin en farklı sonucu
  galatasaray 8-1 altay başbakanlık kupası

  181) bir resmi kupa finalinde en çok gol atan futbolcu
  erdal keser 5 gol (galatasaray 8-1 altay - başbakanlık kupası)

  182) lig tarihinde en çok şampiyonluk gören teknik adam
  fatih terim (4) (96-97,97-98,98-99,99-00)

  183) lig tarihinde 4 sene üstüste şampiyonluk gören teknik adam
  fatih terim (96-97,97-98,98-99,99-00)

  184) lig tarihinde şampiyonluk gören ilk türk teknik adam
  gündüz kiliç (1961-62)

  185) lig tarihinde türk antrenörlerle en çok şampiyonluk yaşayan takım (6 şampiyonluk)
  (gündüz kiliç 2, fatih terim 4)

  186) lig tarihinde en çok şampiyonluk yaşayan yabanci teknik direktör
  brian birch 3 şampiyonluk

  187) lig tarihinde 10 yılda 7 şampiyonluk gören tek takım
  galatasaray (92-93,93-94,96-97,97-98,98-99,99-00,01-02)

  188) en çok lig-kupa dublesi yapan takım (5 kez)

  189) tanju çolak (altın, gümüş, bronz ayakkabı)

  190) hakan şükür (gümüş, bronz ayakkabı)

  191) hakan şükür (fifa - 1997 dünyanın en iyi golcüsü)

  192) türkiye'nin gelmiş geçmiş en iyi yabancı oyuncusu (hagi)

  193) türkiye'nin gelmiş geçmiş en iyi türk oyuncusu (metin oktay)

  194) galatasaray-beşiktaş arasında, ligi ilk iki sırada bitirdikleri sezonlarda, en çok şampiyon olan takım
  galatasaray 7-3 beşiktaş

  195) galatasaray-fenerbahçe arasında, ligi ilk iki sırada bitirdikleri sezonlarda, en çok şampiyon olan takım
  galatasaray 4-3 fenerbahçe

  196) ligde ilk yarıyı 3. bitirip şampiyon olan tek takım (2 kez)

  197) ilk futbol federasyonu başkanı (yusuf ziya öniş - 1920)

  198) 2 kez dünya karmasına çağrılan tek türk futbolcusu (hakan şükür)

  199) akdeniz oyunları şampiyonluğu kazanan tek antrenör (fatih terim 1993)

  200) bir italyan takımını, italya kupası'nda final oynatan tek antrenör (fatih terim - fiorentina)

  201) futbola profesyonelliği getiren ilk tff başkanı (ulvi ziya yenal)

  202) takımlara yabancı oyuncu hakkı tanıyan ilk tff başkanı (ulvi ziya yenal)

  203) lig tarihinde en çok şampiyonluk gören futbolcu
  bülent korkmaz (87-88,92-93,93-94,96-97,97-98,98-99,99-00,01-02)

  204) en çok kupa kazanan futbolcu (bülent korkmaz - 2
  1 uefa cup
  1 supercup
  8 türkiye şampiyonluğu
  5 türkiye kupası
  5 cumhurbaşkanlığı kupası
  6 tsyd kupası
  2 başbakanlık kupası

  205) lig tarihinin en çok gol atan takımı (2449 gol) (2001-02 sezonu sonu durum)

  206) lig tarihinin en çok galip gelen takımı (794 galibiyet) (2001-02 sezonu sonu durum)

  207) lig tarihinin en çok puan toplayan takımı (2306 puan) (2001-02 sezonu sonu durum)

  208) lig tarihinin en çabuk gol atan takımı
  vedat inceefe (18.saniye) (galatasaray 5-0 göztepe) (2001-02)

  209) üstüste 3 lig maçında toplam atılan en çok gol (20 gol) (1996-97)
  10.hafta galatasaray 6-1 g.antep
  11.hafta altay 1-8 galatasaray
  12.hafta galatasaray 6-1 istanbul

  210) bir lig sezonda en çok 5 ve üstü gol atarak kazanan takım (1962-63 - 9 maç)

  211) ligde en çok bir maçta 5 gol atan futbolcular - galatasaray (4 kez)
  tanju çolak 2
  metin oktay 1
  mario jardel 1
  adanaspor (2 kez) (bora öztürk, cenk işler)

  212) lig tarihinde ilk kez 1000 kadar taraftar, istanbul'dan trabzon'a geldi
  (25.04.1999) trabzonspor 0-3 galatasaray

  213) bir transfer döneminde ezeli rakiplerinden en çok futbolcu alan kulüp (1960-61)
  (fenerbahçe) hilmi atakol, bülent varol, ruhi karaduman, b.metin, mustafa yürür, niyazi tamalan
  (beşiktaş) süreyya gürkey, şükrü gülesin, ahmet berman

  214) dünyada en çok tanınan türk takımı

  215) dünyada ve türkiye'de en çok taraftarı olan türk takımı (180 milyon)

  216) türkiye'de en çok resmi kupa alan takım (57 kupa)
  1 uefa kupası
  1 süper kupa
  15 türkiye şampiyonluğu
  13 türkiye kupası
  10 cumhurbaşkanlığı kupası
  12 tsyd kupası
  5 başbakanlık kupası

  217) türkiye'nin en büyük 4 kupasının hepsini 10 kereden fazla kazanan tek takım
  15 türkiye şampiyonluğu
  13 türkiye kupası
  10 cumhurbaşkanlığı kupası
  12 tsyd kupası

  218) türkiye'ye en çok gayri resmi kupa alan takım *

  219) türkiye'ye en çok kupa kazanan takım *

  220) türkiye kupası'nı en çok kazanan takım (13)

  221) türkiye kupası'nda en çok final oynayan takım (19 final)

  222) türkiye kupası'nı ilk kazanan takım (1962-63)

  223) türkiye kupası'nı üstüste 4 kez kazanan tek takım
  (1962-63,1963-64,1964-65,1965-66)

  224) türkiye kupasında 5 maçta 5 galibiyet alan en iyi performanslı takım (1999-00)
  galatasaray 5-1 ankara büyükşehir belediyesi
  galatasaray 2-1 samsunspor
  trabzonspor 1-2 galatasaray
  ankaragücü 0-2 galatasaray
  galatasaray 5-3 antalyaspor

  225) hem fenerbahçe'yi hem beşiktaş'ı yenerek türkiye kupası kazanan ilk takım (1965-66)
  yarı final: fenerbahçe (0-0, 3-1)
  final: beşiktaş (1-0)

  226) hem fenerbahçe 'yi hem beşiktaş 'ı, hem trabzonspor'yi yenerek türkiye kupası kazanan ilk takım
  (1984-85)
  çeyrek final: fenerbahçe (2-1, 1-0)
  yarı final: beşiktaş (0-0, 1-0)
  final: trabzonspor (2-1, 0-0)

  227) cumhurbaşkanlığı kupası'nı en çok kazanan takım (10)

  228) cumhurbaşkanlığı kupası'nda en çok final oynayan takım (16)

  229) cumhurbaşkanlığı kupası'nı ilk kazanan takım (1966)

  230) kazandığı cumhurbaşkanlığı maçlarında fenerbahçe ve beşiktaş'dan hiç gol yememiştir.
  1965-66 galatasaray 2-0 beşiktaş (turan, ayhan)
  1981-82 galatasaray 2-0 beşiktaş (sejdiç, hoçiç)
  1990-91 galatasaray 1-0 beşiktaş (kosecki)
  1992-93 galatasaray 2-0 beşiktaş (mustafa, hakan şükür)
  1995-96 galatasaray 3-0 fenerbahçe (hakan şükür 3)

  231) cumhurbaşkanlığı maçlarının en çabuk golü
  1992-93 galatasaray 2-0 beşiktaş (mustafa kocabey dk.1)

  232) tsyd kupası'nı ilk kazanan takım (1963)

  233) tsyd kupasında diğer 2 ezeli rakibine atılan en çok gol (10 gol - 1997-9
  beşiktaş 0-6 galatasaray
  galatasaray 4-2 fenerbahçe

  234) bir sezonda lig,türkiye kupası,cumhurbaşkanlığı ve tsyd kupaları'nın
  hepsini kazanan ilk ve tek takım (1992-93)

  235) tüm zamanlarda en çok gol atan futbolcu (metin oktay - 608 gol)
  türkiye ligi 203 gol
  özel maçlar 249 gol
  izmir ligi 94 gol
  türkiye kupası 25 gol
  a milli 19 gol - genç milli 5 gol - ordu milli 4 gol
  şampiyon kulüpler kupası 7 gol
  kupa galipleri kupası 2 gol

  236) türkiye 1.futbol ligi ilk gol kralı (metin oktay 1959)

  237) türkiye ligindeki ilk yabanci gol kralı
  (tarık hoçiç yugoslavya 1983-84, 30 maç 16 gol)

  238) avrupa'da ilk altın ayakkabı (türk takımları arasında)
  tanju çolak (galatasaray)

  239) avrupa'da ilk gümüş ayakkabı (türk takımları arasında)
  tanju çolak (galatasaray)

  240) avrupa'da ilk bronz ayakkabı (türk takımları arasında)
  tanju çolak (galatasaray)

  241) avrupa'da en çok gümüş ayakkabı kazanan takım (türk takımları arasında)
  tanju çolak, hakan şükür (galatasaray)

  242) avrupa'da en çok bronz ayakkabı kazanan takım (türk takımları arasında)
  tanju çolak, hakan şükür (galatasaray)

  243) ilk ağları yırtan gol
  galatasaray 1-0 fenerbahçe (metin oktay 1959)

  244) en çok gol kralı olan futbolcu
  metin oktay 6 kere (1959,59-60,60-61,62-63,64-65,68-69)

  245) bir sezonda en çok 30 gol barajını yakalayan futbolcular - galatasaray (3 kez)
  (metin oktay, tanju çolak, hakan şükür)
  beşiktaş (2 kez) (şenol birol, ali gültiken)

  246) en çok gol atan kral
  tanju çolak 39 gol (1987-88 )

  247) 30 golün üstünde en çok gol kralı çıkaran takım (5 defa)
  tanju çolak 39 (1987-88 )
  metin oktay 38 (1962-63 )
  hakan şükür 38 (1996-97)
  metin oktay 36 (1960-61)
  metin oktay 33 (1959-60)

  248) gol ortalaması en yüksek kral:
  metin oktay 1.46 (26 maçta 38 gol) (1962-63)

  249) gol ortalaması 1.17 üstünde gol kralı çıkarabilen ilk ve tek takım
  metin oktay 1.46 (26 maçta 38 gol) (1962-63)
  metin oktay 1.28 (28 maçta 36 gol) (1960-61)
  hakan şükür 1.18 (32 maçta 38 gol) (1996-97)

  250) tüm liglerde en çok gol kralı olan futbolcu - metin oktay 11 kez (türkiye rekoru)
  izmir profesyonel ligi *
  istanbul profesyonel ligi
  metin oktay 17 maçta 19 gol (1955-56)
  metin oktay 16 maçta 17 gol (1956-57)
  metin oktay 17 maçta 19 gol (1957-58 )
  metin oktay 16 maçta 22 gol (1958-59 )
  türkiye 1.futbol ligi
  metin oktay 15 maçta 11 gol (1959 )
  metin oktay 35 maçta 33 gol (1959-60)
  metin oktay 28 maçta 36 gol (1960-61)
  metin oktay 26 maçta 38 gol (1962-63 )
  metin oktay 22 maçta 17 gol (1964-65)
  metin oktay 26 maçta 17 gol (1968-69 )

  251) en çok gol krali çıkaran takım (13)
  metin oktay 6
  tarık hoçiç 1
  tanju çolak 2
  hakan şükür 3
  arif erdem 1

  252) 3 yıl üstüste gol krali çıkaran ilk takım
  metin oktay (1959, 1959-60, 1960-61)

  253) takımı şampiyon, kendisi gol krali jübile yapan tek futbolcu (türk takımları içinde)
  metin oktay (1969)
  gol kralı ve galatasaray şampiyon

  254) 100'ler kulübüne ilk 2 sıraya 2 golcü sokan tek takım
  240 gol tanju çolak
  217 gol metin oktay

  255) istanbul profesyonel liginde en çok gol kralı çıkaran takım (5 kez)
  ali beratli 18 maç 13 gol (1954-55)
  metin oktay 17 maçta 19 gol (1955-56)
  metin oktay 16 maçta 17 gol (1956-57)
  metin oktay 17 maçta 19 gol (1957-58 )
  metin oktay 16 maçta 22 gol (1958-59)

  256) en çok milli olan futbolcu (ilk üç sıra) (türkiye 5-0 lincestein - son maç)
  hakan şükür 80 (51 maçı galatasaray forması altında)
  tugay kerimoğlu 80 (55 maçı galatasaray forması altında)
  bülent korkmaz 78

  257) milli takımda en çok gol atan futbolcu
  37 gol hakan şükür (26 galatasaray, 7 inter, 2 torino, 2 parma)

  258) milli takımda futbolcuları en çok gol atan takım (150 gol) (türkiye 5-0 lincestein - son maç)

  259) şimdiye kadar milli takıma en çok futbolcu veren takım
  (makedonya 1-2 türkiye son durum - 12.10.2002 )
  galatasaray 1265
  fenerbahçe 1119
  beşiktaş 753
  trabzonspor 464

  260) en uzun süre "en çok milli oyuncu" unvanını elinde bulundurmayı başaran futbolcu
  fatih terim (51 maç) (11 yıl kırılamadı) (1984 - 6 eylül 1995)

  261) ilk milli takım teknik direktörü, ali sami yen
  türkiye 2-2 romanya (26.10.1923) (türkiye milli takımının tarihindeki ilk maç)

  262) toplamda en çok milli olan futbolcu
  hakan şükür 129
  80 a milli
  25 ümit milli
  13 a genc milli
  6 b genc milli
  5 olimpik milli
  tugay kerimoğlu 126
  80 a milli
  19 umit milli
  8 a genc milli
  13 b genc milli
  6 olimpik milli

  263) milli takımın ilk 18 maçında oynayan tek oyuncu (nihat bekdik)

  264) 1995 yılı dünyada yenilmeyen tek milli takımın antrenörü (fatih terim)

  265) milli takımda 50 barajını geçen ilk futbolcu (turgay şeren)

  266) en çok milli takım antrenörlüğü
  coşkun özari 54 kere

  267) en çok milli takım kaptanlığı
  turgay şeren (galatasaray) 35 kere

  268) milli takımı avrupa şampiyonası finallerine çıkarmayı başaran ilk antrenör (fatih terim - 1996)

  269) milli takım rekoru
  mustafa denizli'nin 1987 yılında hem galatasaray ve hem milli takımı çalıştırdığı dönemde,
  sarı kırmızılı takımın 12 oyuncusu birden aday kadroya çağrılarak bir rekor kırılmıştır.

  270) milli takım rekoru
  10.10.1962 yılındaki türkiye 3-0 etiyopya maçında tam 10 galatasaraylı oyuncu ilk 11'de oynamıştır.
  goller: metin oktay (dak.4,33 ve 73)
  kadro:
  turgay şeren
  candemir berkman
  ahmet berman
  suat mamat
  tarık kutver
  mustafa yürür
  uğur köken
  metin oktay
  talat özkarsli
  kadri aykaç
  (şenol birol - beşiktaş)

  271) milli maçlarda ortalaması en iyi golcü (metin oktay)

  272) en çok şampiyon olan takim (15 kere)

  273) 3.yildiz'ı ilk takan takım (2001-02)

  274) en çok yurtdışına futbolcu veren takım (20 futbolcu)
  bülent akin - bolton wanderers (ingiltere)
  hakan ünsal - blackburn rovers (ingiltere)
  ümit davala - ac. milan (italya), inter (italya)
  hakan şükür - torino (italya), inter (italya)
  emre belözoğlu - inter (italya)
  okan buruk - inter (italya)
  fatih akyel - real mallorca (ispanya)
  tugay kerimoğlu - glasgow rangers (iskoçya)
  arif erdem - real sociedad (ispanya)
  mehmet gönülaçar - beveren (belçika)
  volkan kilimci - beveren (belçika)
  osman - beveren (belçika)
  yasin özdenak - cosmos (usa)
  metin oktay - palermo (italya)
  bülent esel - spal
  turgay şeren-river plate (arjantin)
  yusuf ziya öniş - servette (isviçre)
  ulvi ziya yenal - servette (isviçre)
  rasih minkari - racing (fransa)
  sabri mahir - olimpic paris (fransa)

  275) en çok yurtdışına antrenör veren takım (2 antrenör)
  fatih terim (fiorentina-ac.milan italya)
  mustafa denizli (aachen-almanya)

  276) galatasaray-fenerbahçe rekabetinde ilk golü atan futbolcu
  emin bülent serdaroğlu
  galatasaray 2-0 fenerbahçe (özel maç) (17.01.1909)

  277) galatasaray-fenerbahçe rekabetinde türkiye 1.futbol liginde en çok gol atan futbolcu
  metin oktay (9 gol)

  278) galatasaray-fenerbahçe rekabetinde en çok "bir maçta 4 gol atan" futbolcuya sahip olma (2 futbolcu)
  celal ibrahim galatasaray 7-0 fenerbahçe (12.02.1911) (istanbul futbol ligi)
  metin oktay galatasaray 5-0 fenerbahçe (18.02.1960) (türkiye 1.futbol ligi)

  279) galatasaray-fenerbahçe rekabetinde ilk galibiyet alan takım
  galatasaray 2-0 fenerbahçe (özel maç) (17.01.1909)

  280) galatasaray-fenerbahçe rekabetinde istanbul liglerinde ilk golü atan takım
  galatasaray 3-0 fenerbahçe (09.01.1910)

  281) galatasaray-fenerbahçe rekabetinde istanbul liglerinde ilk galibiyet alan takım
  galatasaray 3-0 fenerbahçe (09.01.1910)

  282) fenerbahçe'yi türkiye 1.futbol liginde ilk yenen takım
  galatasaray 1-0 fenerbahçe (10.06.1959)

  283) galatasaray-fenerbahçe rekabetinde ilk gece maçi'nda yenen takım
  galatasaray 1-0 fenerbahçe (07.09.1960)

  284) fenerbahçe'yi fenerbahçe stadı'nda yenen ilk takım
  galatasaray 2-1 fenerbahçe (13.05.1931)
  fenerbahçe stadi açılış özel maçı (1-0 mağlup durumdan galibiyet)

  285) fenerbahçe'yi ali sami yen stadı'nda yenen ilk takım
  galatasaray 2-0 fenerbahçe (13.11.1966) lig maçı

  286) galatasaray-fenerbahçe rekabetinde ali sami yen stadı'nda en çok yenen takım (14 galibiyet)

  287) galatasaray-fenerbahçe rekabetinde alisamiyen stadı'nda en çok gol atan takım (48 gol)

  288) galatasaray-fenerbahçe rekabetinde özel maçlarda en çok yenen takım (14 galibiyet)

  289) galatasaray-fenerbahçe rekabetinde özel maçlarda en çok gol atan takım (52 gol)

  290) galatasaray-fenerbahçe rekabetinde türkiye kupası'nda en çok yenen takım (9 galibiyet)

  291) galatasaray-fenerbahçe rekabetinde türkiye kupası'nda en çok gol atan takım (30 gol)

  292) galatasaray-fenerbahçe rekabetinde cumhurbaşkanlığı kupası'nda en çok gol atan takım (5 gol)

  293) galatasaray-fenerbahçe rekabetinde federasyon kupası'nda en çok yenen takım (2 galibiyet)

  294) galatasaray-fenerbahçe rekabetinde federasyon kupası'nda en çok gol atan takım (7 gol)

  295) fenerbahçe'yi inönü stadı'nda yenen ilk takım
  galatasaray 2-1 fenerbahçe (20.06.194*) özel maç

  296) fenerbahçe'yi ankara 19 mayıs stadı'nda yenen ilk takım
  galatasaray 2-1 fenerbahçe (24.01.1960) özel maç

  297) fenerbahçe'yi türkiye kupasında ilk yenen takım
  galatasaray 2-1 fenerbahçe (29.06.1963)

  298) fenerbahçe'yi 7-0 yenen ilk takım
  galatasaray 7-0 fenerbahçe (12.02.1911)

  299) b takimi fenerbahçe'yi yenen ilk takım
  galatasaray b takimi 5-0 fenerbahçe ( 04.12.1911)

  300) galatasaray-fenerbahçe rekabetinde istanbul ligi en farklı galibiyeti
  galatasaray 7-0 fenerbahçe (12.02.1911) (7 fark)

  301) galatasaray-fenerbahçe rekabetinde türkiye 1. futbol ligi en farklı galibiyeti
  galatasaray 5-0 fenerbahçe (18.12.1960) (5 fark)

  302) galatasaray-fenerbahçe rekabetinde özel maçların en farklı galibiyeti
  galatasaray 6-0 fenerbahçe (04.05.1913) (6 fark)

  303) galatasaray-fenerbahçe rekabetinde en çok 5 ve üstü fark atan takım (7 maç)
  ist lig (20.11.1910) galatasaray 5-0 fenerbahçe (5 fark)
  ist lig (12.02.1911) galatasaray 7-0 fenerbahçe (7 fark)
  ist lig (1911) galatasaray b takımı 5-0 fenerbahçe (5 fark)
  özel maç (04.05.1913) galatasaray 6-0 fenerbahçe (6 fark)
  özel maç (02.10.1914) galatasaray 6-1 fenerbahçe (5 fark)
  ist kupa (15.03.1942) galatasaray 5-0 fenerbahçe (5 fark)
  t. lig (18.12.1960) galatasaray 5-0 fenerbahçe (5 fark)

  304) galatasaray-fenerbahçe rekabetinde en çok üstüste galibiyet serisi (9 maç)
  özel galatasaray 2-0 fenerbahçe (17.01.1909)
  lig fenerbahçe 0-3 galatasaray (09.01.1910)
  lig fenerbahçe 0-5 galatasaray (20.11.1910)
  lig fenerbahçe 0-5 galatasaray b takimi(1911)
  lig fenerbahçe 0-7 galatasaray ( 12.02.1911)
  özel fenerbahçe 0-1 galatasaray (16.04.1912)
  özel fenerbahçe 0-6 galatasaray (04.05.1913)
  özel fenerbahçe 0-1 galatasaray (25.05.1913)
  özel fenerbahçe 0-3 galatasaray (26.01.1913)

  305) fenerbahçe'ye en çok gol atan futbolcular
  metin oktay 19 gol
  hakan şükür 16 gol

  306) galatasaray-fenerbahçe rekabetinde liglerde üstüste galibiyet serisi: (7 maç)
  galatasaray 2-0 fenerbahçe (07.03.1924) lig maçı
  galatasaray 3-2 fenerbahçe ( 15.08.1924) lig maçı
  galatasaray 3-0 fenerbahçe (30.04.1926) lig maçı
  galatasaray 3-1 fenerbahçe (14.05.1926) lig maçı
  galatasaray 5-1 fenerbahçe (01.04.1927) lig maçı
  galatasaray 2-0 fenerbahçe (16.11.192 lig maçı
  galatasaray 2-1 fenerbahçe (10.05.1929) lig maçı

  307) galatasaray-fenerbahçe rekabetinde en uzun süre üstüste gol yememe serisi (galatasaray - 9 maç)
  özel galatasaray 2-0 fenerbahçe (17.01.1909)
  lig fenerbahçe 0-3 galatasaray (09.01.1910)
  lig fenerbahçe 0-5 galatasaray (20.11.1910)
  lig fenerbahçe 0-5 galatasaray b takimi (1911)
  lig fenerbahçe 0-7 galatasaray (12.02.1911)
  özel fenerbahçe 0-1 galatasaray ( 16.04.1912)
  özel fenerbahçe 0-6 galatasaray (04.05.1913)
  özel fenerbahçe 0-1 galatasaray (25.05.1913)
  özel fenerbahçe 0-3 galatasaray (26.01.1913)

  308) bir sezonda fenerbahçe'ye en çok gol atan takım (1910-11 sezonu 12 gol)
  galatasaray 5-0 fenerbahçe
  galatasaray 7-0 fenerbahçe

  309) fenerbahçe'nin ağlarını delen ilk takım
  galatasaray 1-0 fenerbahçe (10.06.1959)

  310) fenerbahçe'yi iki gün içinde 2 kere yenen ilk takım
  galatasaray 2-1 fenerbahçe (29.06.1963) türkiye kupası
  galatasaray 2-1 fenerbahçe (30.06.1963) türkiye kupası

  311) fenerbahçe'ye üstüste 4 maç 4 gol atan ilk takım
  galatasaray 4-1 fenerbahçe (01.05.1939 ) 1.tan kupası
  galatasaray 4-3 fenerbahçe (21.05.1939) milli küme
  galatasaray 4-3 fenerbahçe (04.06.1939) milli küme
  galatasaray 4-0 fenerbahçe (24.09.1939) 2.tan kupası

  312) fenerbahçe'ye üstüste 3 maç 5 gol ve üstü atan ilk takım
  galatasaray 5-0 fenerbahçe (20.11.1910) ist.lig.
  galatasaray 5-0 fenerbahçe (1911) ist.lig.
  galatasaray 7-0 fenerbahçe (12.02.1911) ist.lig.

  313) galatasaray-fenerbahçe rekabetinde en çok 7-0 yenen takım (1 kere)
  galatasaray 7-0 fenerbahçe (12.02.1911) ist.lig.

  314) galatasaray-fenerbahçe rekabetinde en çok 6-0 yenen takım (1 kere)
  galatasaray 6-0 fenerbahçe (04.05.1913) özel maç

  315) galatasaray-fenerbahçe rekabetinde en çok 5-0 yenen takım (3 kere)
  galatasaray 5-0 fenerbahçe (20.11.1910) ist.lig
  galatasaray b takimi 5-0 fenerbahçe (1911) ist.lig
  galatasaray 5-0 fenerbahçe (18.12.1960) t. lig

  316) galatasaray-fenerbahçe rekabetinde bir sezonda en çok 6 puan alan takım (4 sezon)
  1990-91 (galatasaray 2-1 fenerbahçe, galatasaray 4-1 fenerbahçe)
  1980-81 (galatasaray 1-0 fenerbahçe, galatasaray 1-0 fenerbahçe)
  1975-76 (galatasaray 3-1 fenerbahçe, galatasaray 1-0 fenerbahçe)
  1960-61 (galatasaray 5-0 fenerbahçe, galatasaray 2-1 fenerbahçe)

  317) galatasaray-fenerbahçe rekabetinde en çok oynayan futbolcu
  turgay şeren (54 kere)

  318) tek kale oynanan ilk ve tek maç - galatasaray 7-0 fenerbahçe
  (sulu kar yağışlı, çamurlu zemin, galatasaray kalecisi robenson oynamamış.)

  319) galatasaray-beşiktaş rekabetinde en farklı yenen takım
  galatasaray 9-2 beşiktaş - milli küme (30.06.1940)

  320) galatasaray-beşiktaş rekabetinde en çok üstüste galibiyet serisi (7 maç)
  31.07.1925 istanbul amatör ligi galatasaray 6-2 beşiktaş
  14.01.1927 istanbul amatör ligi galatasaray 3-1 beşiktaş
  18.11.1927 istanbul amatör ligi galatasaray 4-1 beşiktaş
  23.04.1928 özel maç galatasaray 3-1 beşiktaş
  10.06.1928 cumhuriyet kupasi galatasaray 5-2 beşiktaş
  21.09.1928 istanbul amatör ligi galatasaray 4-3 beşiktaş
  19.04.1929 istanbul amatör ligi galatasaray 2-1 beşiktaş

  321) galatasaray-beşiktaş rekabetinde üstüste en fazla yenilmeme serisi (17 maç)
  30.03.1975 özel maç galatasaray 3-1 beşiktaş
  06.08.1975 tsyd kupasi galatasaray 5-1 beşiktaş
  13.08.1975 özel maç galatasaray 2-1 beşiktaş sabri dino'nun jubile maci
  09.11.1975 türkiye profesyonel ligi galatasaray 1-0 beşiktaş
  10.03.1976 federasyon kupasi galatasaray 3-1 beşiktaş
  04.04.1976 türkiye profesyonel ligi galatasaray 1-1 beşiktaş
  24.08.1976 özel maç galatasaray 0-0 beşiktaş
  12.11.1976 depremzedelere yardim galatasaray 3-1 beşiktaş
  23.01.1977 türkiye profesyonel ligi galatasaray 2-2 beşiktaş
  15.05.1977 türkiye profesyonel ligi galatasaray 2-0 beşiktaş
  10.08.1977 tsyd kupasi galatasaray 4-0 beşiktaş
  18.12.1977 türkiye profesyonel ligi galatasaray 3-1 beşiktaş
  07.05.1978 türkiye profesyonel ligi galatasaray 1-1 beşiktaş
  11.08.1978 tsyd kupasi galatasaray 1-0 beşiktaş
  19.11.1978 türkiye profesyonel ligi galatasaray 1-0 beşiktaş
  13.05.1979 türkiye profesyonel ligi galatasaray 3-1 beşiktaş
  15.08.1979 tsyd kupasi galatasaray 2-1 beşiktaş

  322) galatasaray-beşiktaş rekabetinde tsyd kupası maçlarında en çok galip gelen - 12 maç

  323) galatasaray-beşiktaş rekabetinde tsyd kupasında alınan en farklı skor
  galatasaray 6-0 beşiktaş (1997-9

  324) galatasaray-beşiktaş rekabetinde tsyd kupasında, beşiktaş galatasaray'a bir maçta hiç 3 gol atamamıştır.
  galatasaray 5-1 beşiktaş 1975-76 tsyd kupası
  galatasaray 4-0 beşiktaş 1977-78 tsyd kupası
  galatasaray 4-2 beşiktaş 1994-95 tsyd kupası
  galatasaray 6-0 beşiktaş 1997-98 tsyd kupası

  325) galatasaray-beşiktaş rekabetinde ligde en çok yenen takım

  326) galatasaray-beşiktaş rekabetinde genel durumda en çok yenen takım

  327) galatasaray-beşiktaş rekabetinde bir maçta en çok gol atan futbolcu
  galatasaray 9-2 beşiktaş (5 gol gündüz kiliç)

  328) galatasaray-beşiktaş rekabetinde
  galatasaray-beşiktaş arasında, ligi ilk iki sırada bitirdikleri sezonlarda, en çok şampiyon olan takım galatasaray 6-2 beşiktaş

  329) galatasaray-trabzonspor rekabetinde ilk golu atan takım - engin
  galatasaray 1-0 trabzonspor 29.12.1974

  330) galatasaray-trabzonspor rekabetinde ilk galibiyet alan takım
  galatasaray 1-0 trabzonspor 29.12.1974

  331) galatasaray-trabzonspor rekabetinde ligde ilk golu atan takım
  engin galatasaray 1-0 trabzonspor 29.12.1974

  332) galatasaray-trabzonspor rekabetinde ligde ilk galibiyet alan takım
  galatasaray 1-0 trabzonspor 29.12.1974

  333) galatasaray-trabzonspor rekabetinde özel maçlarda ilk golü atan takım
  galatasaray 2-0 trabzonspor 19.01.1975

  334) galatasaray-trabzonspor rekabetinde özel maçlarda ilk galibiyet alan takım
  galatasaray 2-0 trabzonspor 19.01.1975

  335) galatasaray-trabzonspor rekabetinde kupa maçlarında en çok eleyen takım
  galatasaray 7-3 trabzonspor

  336) galatasaray-trabzonspor rekabetinde kupa finallerinde en çok eleyen takım
  galatasaray 2-1 trabzonspor

  337) galatasaray-trabzonspor rekabetinde ali sami yen'de en çok yenen takım

  338) trabzonspor'a karşı 19 sezon istanbul'da yenilmemiş
  07.09.1975 galatasaray 1-2 trabzonspor
  20.03.1994 galatasaray 0-2 trabzonspor

  339) galatasaray, avrupa'da futbol birliğinin, yönetim kurulunda...
  galatasaray, 102 avrupa kulübünün oluşturduğu birliğin, 11 üyeli yönetim kuruluna girmeyi başardı.
  sarı-kırmızılı kulüp, avrupa kulüplerinin uefa gözetiminde oluşturduğu
  102 üyeli birliğinin yönetim kurulu üyeliğine getirilirken, diğer yönetim kurulu üyeliklerine ise,
  real madrid cf (ispanya), ss lazio (italya), manchester united (ingiltere), fc bayern münih (almanya), olympique lyon (fransa), fc porto (portekiz), dinamo kiev (ukrayna), glasgow rangers (iskoçya), grasshopers zürih (isviçre) ve bulgaristan'dan bir takımın seçildiği öğrenildi.

  340) dünya kupalarında atılan en erken gol (eski galatasaraylı futbolcumuzdan)
  hakan şükür 9.saniye
  türkiye 3-2 güney kore (29.06.2002) (2002 dünya kupası üçüncülük maçı)

  341) dünya kupası altın karması'na giren ilk futbolcu
  hasan şaş (galatasaray) (2002 japonya-kore)

  342) dünya kupası'nın en iyi 6. futbolcusu
  hasan şaş (galatasaray) (2002 japonya-kore)

  343) türkiye futbol federasyonu'nun, olimpiyat stadı'nın açılış maçına layık gördüğü takım
  galatasaray 2-0 olimpiyakos (31.07.2002)

  344) olimpiyat stadı'na bayrağı çekilen ilk türk takımı
  galatasaray 2-0 olimpiyakos (31.07.2002)

  345) galatasaray olimpiyat stadında oynayacağı olimpiyakos maçı için 55,000 biletin müsabaka günü öncesinde satılmasıyla türk futbol tarihine geçti. galatasaray - olimpiyakos maçı için satışa çıkartılan kapalı ve numaralı tribün biletlerinin tamamı kısa zamanda tükenirken, bu istatistik türk futbol tarihininde bir rekor oldu.
  şu ana kadar hiç bir takımın maç günü öncesinde bu sayıda bilet satmaması taraflı ve tarafsız herkesi şok etti.
  galatasaray 2-0 olimpiyakos (31.07.2002)

  346) türkiye futbol tarihinde oynanan en çok seyircili maç - 79.000 kişi
  galatasaray 2-0 olimpiyakos (31.07.2002)

  347) internet'te adı en çok geçen ve en çok internet sitesi olan takım (türk takımları arasında)
  galatasaray http://www.yahoo.com araması - 209,000 site

  348) dünya seçkin teknik direktörler toplantısına ilk çağırılan teknik direktör
  fatih terim (galatasaray) (3-4 eylül 2002)

  349) dünya "yılın spor fotoğrafı" birincisi - spor haberleri fotoğrafı birinciliği
  (yer: lausanne - 15.03.2002 - 1500 başvuru) quest gazetesi - fransa
  fotoğrafçı dubray franck (nantes-galatasaray cl maçından bir enstantane)
  yarışmayı hazırlayanlar:
  dünya gazeteciler birliği (wan)
  uluslararası spor yazarları birliği (aips) uluslararası olimpiyat komitesi (ioc)
  347) dünyada ilk defa bir pop starın bir stat konserinde sahneye bir takımın formasıyla çıkması
  galatasaray forması (türk takımları içinde)
  manu chao (danimarka roskill rock festivali)

  350) tesis bakımından türkiye'nin en zengin kulübü
  beyoğlu hasnun galip sokaktaki yönetim kurulu binası
  kuruçeşme galatasaray adası
  riva
  kalamış yüzme tesisleri
  florya metin oktay tesisleri
  2046 yılına kadar ali sami yen'in sahibi
  stadın yanındaki tekel likör fabrikası arazisi

  351) uefa başkanı leonard johansson'un tuttuğu takımdır.

  352) 94-95 şampiyonlar ligi'nde forma reklamı almak için uefa'ya başvurdu.
  o yıldan beri şampiyonlar ligi'nde tüm takımlar forma reklamı alıyorlar.

  353) milli futbolcuları ikinci kez üstün hizmet madalyası alan ilk takım

  354) avrupa kupaları şampiyonlukları için dvd-rom çıkaran ilk takım

  355) italya'da en çok gol atan futbolcu (hakan şükür)

  356) en çok futbol turnesine çıkan takım
  1930 romanya almanya avusturya
  1935 romanya macaristan yugoslavya
  1950 ingiltere
  1953 israil
  1954 yunanistan
  1957 rusya
  1960 rusya belçika almanya isviçre
  1976 ingiltere

  357) almanya'nın köklü kulüplerinden werder bremen'in tarihinde ilk dış temas yaptığı kulüp 1921

  358) en anlamlı maç:
  02 eylül 1999'da selanik tumba stadında paok ile yaptığı maçtır. 17 ağustos 1999 marmara depremi dolayısıyla depremzedeler yararına yapılan ve türk-yunan yakınlaşmasını simgeleyen ilk dostluk maçıdır. milli takımlarında yer alan ümit, tugay, hakan ünsal, hakan şükür, arif, okan, emre, burak, mehmet, emrah, hagi, popescu ve fatih maçta yer almamıştır. fakat suat ve marcio'nun golleriyle 2-0 kazanmıştır.

  359) 2000 yılında bayer munich'in 100. yıl turnuvasına çağrılan 3 süper takımdan biri

  360) bir fuara katılan ilk takım (16-20 ekim 2002)
  istanbul / feshane 2.uluslararası radyo televizyon ve iletişim fuarı

  361) içeriği en çok resmi dergi çıkaran kulüp
  galatasaray - 5.sayı 156 sayfa

  362) avrupa rekoru egale - evinde üstüste en çok maç kazanma (24 maç)

  (bkz: galatasaraylı olmanın sebepleri)
 • 29093
  12. haftası oynanan süper ligde 21 puan ile 4. sıradaki takımımız.

  daha öncesinde bir analiz yazmıştım, başlıktaki geçmişe dönük entry'lerimde görülebilir. takımın hali hazırdaki durumunun sistem, antrenman ve bu sisteme uygun oyuncular olmamasından kaynaklı olduğunu belirtmiştim.

  çalışmamız biraz daha doğru artık, yani antrenmanlar sayesinde oyuncular biraz daha bu sisteme uyum sağlar bir görüntü veriyorlar ve elimizde daha net verilerimiz var artık.

  oynamaya çalıştığımız sistemi 4-1-2-2-1 şeklinde bir 4-3-3 varyasyonu olarak çizebiliriz, şu şekilde:

  https://gss.gs/ZDA.png

  buradan itibaren oyunculara rastgele forma numarası vererek (1'den 11'e kadar) yapmaya çalıştıklarımızı biraz biraz -anladığım kadarı ile- aktarmak istiyorum.

  https://gss.gs/jiT.png

  bizim oyun setimiz kalecinin önündeki 2 stoperden müsait olana, onların birbirleri ile ya da öndeki 6 ile oynayarak topu 3. bölgeye taşımamız, 3. bölgede kenardaki 9-10 numaralı oyuncuların içe kat etmesi ve 2-5 numaralı beklerin de atak yönüne göre geriden bindirmesi ile çizilmiş. neticede şu şekilde bir hücum yerleşimi çıkıyor aslında elimize:

  https://gss.gs/VPW.png

  topun 6 numarada olduğunu hayal edin, içeri bindiren 2 kanat ile 3 ileri opsiyon, 2 merkez orta saha ile 5 dikine pas opsiyonu çıkıyor burada 6 numaralı oyuncu için. bu durumda en önemli şey nedir? 6 numaranın top kullanabilme, topla çıkma veya uzun - isabetli pas yeteneği olabilir. ancak buradaki en önemli şey 6 numaranın oyun aklıdır. çünkü sizin hücumunuzun ilk basamağı, nasıl hücum gelişeceğini belirleyecek isim, kaleye nasıl gideceğinize karar veren oyuncu 6 numaralı oyuncu olmalıdır. olmazsa eğer, bu oyuncu bu görevi başka birisine devrederse yapılacak ekstra 1 pas rakibinize pres opsiyonu yaratacak, böylelikle daha sık kontra atak görebileceksiniz.

  peki 6 numara nasıl olmalı?

  cevabı burada bulunabilir: https://www.youtube.com/...2mCUYQQH2dQ&t=9s

  tifo football youtube kanalı yine bize aradığımız cevabı vermiş, bize bu oyunda tam olarak bir "deep-laying playmaker" lazım. yani geriden oyun kurucu işte.

  klasik 6 numaralardan farklı olarak bu oyuncu aslında oyunun defansif yönünden çok ofansif yönünü düşünmeli. bu yüzden aslında taylan antalyalı geçtiğimiz 2020-2021 sezonunda 6 numarada oynadığında hepimiz için fark yarattı. tıpkı videoda bahsedilen andrea pirlo gibi esas mevkisi 10 numara olan bir oyuncu 6 numaraya çekilip savunma görevinden çok hücumu geriden şekillendirme görevini aldı ve hepimiz çok iyi bir iş çıkardığı konusunda hemfikirdik.

  ancak burada da başka bir sıkıntı ortaya çıkıyor: rakibin savunma yerleşimi & yaptığı pres.

  türkiye liginde bize karşı tüm rakipler geride 1 adet de (bazen 2 bile oluyor) klasik 6 numara ile yer yer savunmada 5'li hatta 6'lı yerleşiyorlar.

  https://gss.gs/MhV.png

  savunmanın önündeki 2 oyuncu geriye çekilerek biz geriden oyun kurarken öndeki 3 oyuncusu ile pres yapıyor, bu pres tutmayıp top istediğimiz alana kadar gelirse (3. bölge) en fazla öndeki 3 oyuncudan geri dönen olmamışsa bu düzen savunma önündeki orta sahalardan birisinin prese giderken diğerlerinin alan kapatması ile 5'li, dönen varsa önde 1 pres yapan oyuncu ile 6'lı savunma yapmasına neden oluyor.

  diyelim rakip 5'li duruyor savunmada, 1 forvet 2 kanat 2 orta saha ile 5 oyuncumuzu bire bir ceza sahası içi & çevresinde marke ediyorlar, burada bekten bindiren 6. oyuncunun önemi ortaya çıkıyor. rakipten +1 fazla olmak avantajı ile pozisyon bulmamız hatta sonlandırmamız daha kolay olabiliyor. ancak rakip 6'lı duruyorsa işte o zaman 6 numaranın önemi (özellikle hücum alanına geçip orada yapacağı iş anlamında) ciddi anlamda etkili.

  rakibin 5'li savunma düzeni: https://gss.gs/7J4.png
  rakibin 6'lı savunma düzeni: https://gss.gs/IPP.png

  6'lı düzende her ne kadar bizim 6 numaralı oyuncumuz daha rahat görünse de ilerde opsiyonu olmadığı için oyun daha da fazla sıkışıyor.

  fatih terim'in merkezde 1'i geriden oyun kurucu olmak üzere 3 tane 8 numara ile oynamak istemesinin alamet-i farikası da burada ortaya çıkıyor işte. çizdiğim taktikteki 6-7-8 numaralı oyuncuları taylan antalyalı - berkan kutlu - alex cicaldau olarak düşündüğümüzde bu 3 tane 8 numara ile oynama işleminin normalde işe yaraması lazım ancak taylan'ın çevre kontrolünün, berkan'ın top kullanma yetilerinin düşük olması ve cicaldau'nun henüz halen istenen seviyede sorumluluk almaması bu durumun önüne bir engel teşkil ediyor. fatih terim 3 tane birbirine çok benzer, birisi ofansif lider diğer ikisi de geriden oyun kurucu özellikli ve oyun içerisinde hücumun yönüne göre değişebilecek rollerde oyuncu istemesinin nedeni de bu.

  bana kalırsa gedson fernandes'in bu kadar istenmesinin nedeni de bu. gedson - cicaldau atak yönüne göre görevi değişecek ofansif lider, diğeri geride oyun kurulumunda 6 numara pozisyonundaki taylan - berkan'a ya da olası transfere yardımcı olmak şekilde yapacağı görev dağılımı bizi ciddi anlamda ileriye taşıyacaktır.

  yani oraya gedson ya da aynı özelliklerde başka bir oyuncuyu koyduğumuzda puzzle'ın eksik parçası sanki tamamlanacak ve oynamak istediğimiz oyun daha doğru "şekil alacak".

  gelelim bek oyuncularına. bu düzende bizim bek oyuncularımızın (her ikisinin de) klasik birer ofansif - git gel yapan bek oyuncusundan farklı rollere bürünmeleri gerekiyor. aslında burada fatih terim'in aklındaki de bek oyuncularının daha çok manchester city'de pep guardiola'nın kullandığı şekilde kullanılacak oyuncular olması önemli.

  nedir pep guardiola'nın bekleri kullanma şekli? takım hücuma çıkarken sıradan bindiren bek oyuncularına nazaran terim'in isteği (özellikle patrick van aanholt transferinde bu etkiliydi, ezgjan alioski isteğinin bu kadar yüksek olması da aslında bunun sonucuydu) hocanın hücumda şu şekilde bir diziliş düşünmesiydi:

  alttaki görsel ile ilgili not: 5 numara içte 6 numaranın yanında durup 2 numaranın kanada açıldığı bir düzen de düşünebilirsiniz, ben doğrudan 2'yi pva, 5'i sacha boey olarak düşündüğüm için bu şekilde konumlandırdım. 2 bekten birisinin hücuma geçişini göstermek için o şekilde koydum yani, umarım anlatabilmişimdir.

  https://gss.gs/Z4h.png

  işte bu arkadaşlar, aslında sürekli duyduğumuz ancak kafamızda oturtamadığımız "3-5-2'yi tersten oynamak" isimli sistem. bizim kurmaya çalıştığımız tüm taktiksel düzen aslında bu yapı için.

  aslında tam olarak tersten oynamak da değil, biz böyle söylüyoruz sadece. bu 3-5-2'yi 2-3-5'e evrimleştirmek. tıpkı jorge sampaoli'nin arjantini gibi. tıpkı pep guardiola'nın city'sinin geçtiğimiz yıl kaybettiği tottenham maçından sonra oynadığı gibi. tıpkı el loco marcelo bielsa'nın aslında kurgulamak istediği oyun gibi.

  orta saha özellikli (hatta mümkünse oyun kurabilecek) bir bek oyuncusu ve diğer tarafta opsiyon yaratan bir bek, gole yatkın merkez orta sahalar (ilkay gündoğan gibi), içe kat eden rahat şut çekebilecek ters ayaklı iki kanat (kerem aktürkoğlu - raheem sterling / olimpiu morutan - riyad mahrez) ve hareketli bir forvet.

  bu kurmaya çalıştığımız bütün taktiksel sistemin özeti. biz 4-1-4-1 oynamıyoruz. biz 4-3-3 de oynamıyoruz. gazetelerin - bein sports'un bizi sahaya dizerken taktiksel çizgide nasıl çizdiği önemli değil, önemli olan bizim ne oynamaya çalıştığımız.

  bu kadar önemli, gelecek dönem için bu kadar "dominant" olabilecek bir sisteme biz şu anda genç ve yetenekli oyuncuları adapte edip yetiştirmeye çalışıyoruz. sonucunda bu oyuncuların bu sistemi mükemmel oynayabilecek duruma gelmelerini ve bu sayede büyük transferler yapmalarını hedefliyoruz.

  bu bağlamda baktığımızda "3 senelik plan" aslında son derece mantıklı. biz 3 senelik plan yapıyoruz çünkü bu taktiğin mükemmelleşmesini, oyuncuların sirkülasyonunda bunu oynayacak bir kemik kadroyu oluşturmak istiyoruz. açıkçası bu sistem (eğer ki doğru oturursa) türk futbolu için yeni bir devrim olabilir. tıpkı jupp derwall devrimi gibi, tıpkı sepp piontek'in yetiştirdiği terim'in 4'lü savunma deneyimleri ile uefa kupasına uzandığı devrim gibi.

  2-3-5 düzeninde hücum ederek, hatta bu 3'lü orta saha ile 5'li hücum bloklarını birbirine yaklaştırarak (en azından oyuncuları bu 5'li bloğun içerisine sokarak) rakibin 5'li 6'lı durma düzenlerine karşı önlemi genişletebilir, hareketli bir pas oyunu ile tüm rakipleri istediğimiz gibi açabiliriz.

  yani en başından beridir fatih terim'in aklındaki oyun bana kalırsa bu. o sistemdeki kusurları nasıl aşabileceğine çalışmış, buna göre bir kadro oturtmaya çalışan ve kulübün maddi sıkıntılarından dolayı bunu henüz gerçekleştirememiş bir fatih terim var. 2 senedir aslında bu kadar eleştirilmesi, pas oyunundan vazgeç denilerek yerilmesi bunun bir tezahürü. çünkü bu düzende, 2-3-5 oynarken topun kontrolü bizde kalmak zorunda. bakın tekrarlıyorum, biz topun kontrolünü almak "zo-run-da-yız". çünkü bu düzende topun kontrolü bizde olmazsa, rakip topla oynamak isterse biz bu oyunu oynayamadığımız gibi savunmada sürekli eksik yakalanırız.

  bu şekilde bakınca, benim kafamda (ryan babel'in neden oynadığı dahil - çünkü kanat değil içe bindirerek oynamasını istiyor hoca ve gole yakınlığını kullanmak istiyor) her şey yerli yerine oturuyor.

  peki olasılığı nedir bu sistemi kurmanın, biz kurabilir miyiz?

  buradaki en önemli rol 3 tane orta sahanın. bu bağlamda geriden oyun kurucunun, yani regista'nın. bize çok net ve eksiksiz bir 6 numara gerekiyor. olmadı gedson - cicaldau - berkan orta sahasının kurulması elzem. boey'in bir an önce iyileşmesi lazım çünkü boey'in dönmesi demek patrick van aanholt'un alınma nedeninde kullanılması demek, deandre yedlin ile bu oyunu maalesef oynayamıyoruz.

  ama oyuncu oyuncu düşündüğümüzde, herkesi doğru yerlere konumlandırdığımızda bu oyun tam da bu kadronun oyunu oluyor. sadece biraz daha sorumluluk alma, biraz daha birlikte oynama ve biraz daha sabır lazım.

  kısacası: ben bu yeni kurulan sisteme ve 3 senelik plana bu şekilde baktığımda daha çok inanıyorum. umarım sizler için de açıklayıcı olmuştur.

  not: milli arada nasıl sıkıldıysam (maçlar başlamadan bile) bunların hepsinin analizini - çizimlerini yaptım, kaynakları inceledim ve yazıyı oluşturdum. umarım beğenirsiniz.
 • 22501
  (bkz: 2019-2020 sezonu yaz transfer dönemi)

  artık her şey bittiğine göre ufak bir çıkarım yapmanın vakti geldi.
  bu takım ne oynar? ne oynamaz? sorusunun cevabı aslında tribüne gidecek oyuncularda saklı...

  lemina, andone, falcao, seri, nzonzi..
  bu beş oyuncu 2019-2020 sezonu yaz transfer döneminde transfer edilen 5 oyuncu. bu oyunculardan birinin bile tribüne gönderileceğini hiç sanmıyorum. neden?

  çünkü, andone sahada olmayacaksa bile kenarda oturması gereken bir adam. nihayetinde takımdaki adem büyük ile birlikte forvet özelliğine sahip tek oyuncu. bu yüzden mutlaka falcao'yu yedeklemesi açısından tribünde değil en kötü bench'te oturması gerekiyor.

  falcao'yu bu hesabın içine hiç katmıyorum.

  nzonzi, şu anda takımın savunma ile orta arasındaki bağlantıyı kuran bir nevi bağlantı parçası. ayrıca, oyunun savunma tarafına olan katkısı da ortada. diğer tarafta seri serbest 8 numara tabanlı possession oyunu için gerekli bir adam. çünkü henüz göstermemiş bile olsa nice de bolca yaptığı gibi alan açabilen, pas bağlantılarını sağlayan topla dribling yapabilen bir oyuncu. yani onunda tribüne gideceğini düşünmüyorum.

  son dakika gelen lemina ise hocanın, özellikle 30 ağustos 2019 kayserispor galatasaray maçında ömer bayram'ı kullanmak istediği rol için transfer edildiğini düşünmekteyim. topun zaman zaman pas ile değilde koşarak taşınması, ceza sahası çevresinde etkili olunması bazen kanatlarda bir açık gibi oynanması istediği bir yapı var ortada. babel ile ömer'in yaptığı switch'leri lemina ile yapmasını istiyor. 4-1-4-1 deki beklerin durumu ortada iken buraya 8 numaraların kayarak, babel ve feghouli'nin merkeze gelerek şut tehditti oluşturması amaçlanıyor. statik kalan orta sahaya hareket getirmesi isteniyor.

  bu durumda lemina'nın da tribüne gideceğini hiç mi hiç sanmıyorum..

  şu anda bir check edelim kendimizi.
  muslera, luyindama, marcao, falcao, nzonzi, seri, lemina, andone ile 8 kişiyi sabitledik.

  donk'un hem stoperleri, hem orta sahayı yedeklemesinden dolayı tribünde oturması biraz lüks olur. çünkü hocanın yine 30 ağustos 2019 kayserispor galatasaray maçından sonra söylediği gibi bir kaç bölgede oynayabilen oyuncuları seviyor ve donk onlardan biri. 9. oyuncuyu bulduğumuzu düşünüyorum.

  geriye kalan belhanda, yuto, mariano, feghouli ve babel...
  bu 5 oyuncudan ikisi tribüne gidecek. peki hangisi???

  biliyorum, burada yani bu topraklarda insanların 3'lü oynamak için 6 stoper 4 kanat beki gerektiğini düşündüklerini biliyorum. dünya futbolu farklılaştı dedikçe, eski ve kötü argümanlar ile dikte edilmeye çalışılan şeyler var ve ben bu dikteye karşıyım. bugün geldiğimiz noktada bize aslında benzeri bir şey söylüyor ; değişim!!

  şu anki mevcut kadronun zayıf halkaları bekler.
  beklerin durumu formsuzluk ile açıklanabilecek şeyler değil. geçen seneden beri aynı sorunların yaşanmasının nedenleri. bir nevi statik oyunun ve sağ kanat tabanlı hücumların sebebi..

  onları denklemden iki türlü çıkarabilirsiniz. ya bir kanatta yerli bek kullanacaksınız. ya da 3'lü ye döneceksiniz.

  şimdi tam bu anda lemina'nın sağ bek oynama ihtimali konuşulacaktır. böyle hareketli, merkezde topun yönünü belirleyebilen, çalım atma yeteneği olduğu kadar topu dribling ile taşıma yeteneği olan ortalama düzeyde bir şuta sahip adamı bek koridoruna hapsetmeyi doğru bulmuyorum. tabi bunu yapan adamın yani onu sağ bekte 7 maç kullanan adamın marcelo bielsa olduğunu da dip not geçeyim...

  o yüzden bu mantıktan hareket ederek, babel'in de savunmasının belhanda'dan kötü olduğunu varsayarak onu ikinci forvet gibi düşünmeyi daha mantıklı buluyorum.

  https://gss.gs/3Mo.jpeg

  3-1-4-2 için homurtular başlayacaktır ancak savunma anlamında rakibi karşılarken 3-1-4-2'nin 4-4-2'ye döndüğünü unutmamak gerek. tabi ki bu oyunun oturması için zaman ve bol antrenmana ihtiyaç var. ama 4-3-3 veya 4-1-4-1 üzerinden bir takım kurarsanız bekleri kadroya almak zorundasınız. böylece belhanda, babel ve feghouli 3'lüsünden ikisini tribüne göndereceksin...

  diğer seçeneğe geleyim.
  bu seçenekte belhanda, babel ve feghouli 3'lüsünden biri tribüne gider. 4-4-2'nin güvenli sularına geçilebilir. özellikle ligde burada bir türk'ün olması daha mantıklı gibi ancak şener'in burayı doldurması şu an için pek kolay değil gibi.

  o nedenle en mantıklısı 3'lü formasyonlardan biri üzerinde durmak. tabi ki bir direniş ile karşılaşacaksınız yukarıda da belirttiğim gibi... ancak yerel ligde daha fazla yabancıdan faydalanmak istiyorsanız bunu yapmak zorundasınız.

  ya da yerli bek kullanacak ve 4'lü bloğu yerinden çok oynatmadan ön taraftaki altıgeni hareket ettireceksiniz. marcao'yu sol bek gibi düşünmek bu noktada size yardımcı olabilir. kaymalar sonunda 2-3-5'e evrilebilirsiniz.

  ben şener'in mecburiyetten bile olsa kullanılacağını düşünüyorum. çünkü marcao'yu sol beke atabilirsin.

  tabi bunların hiç birine bulaşmadan.

  4-1-4-1 seçeneğini kullanıp feghouli, babel, belhanda 3'lüsünden ikisini tribüne gönderebilir, mariano ve yuto ile oynayabilirsiniz... ancak bek performanslarından şikayetçi olan, değiştirmek isteyen ama hem zaman hem ffp olarak bu imkanları bulamayan bir takımda beksiz bir oyunun yabancı kontenjanını da rahatlatacağını düşünürsek, bench'teki oyuncu sayısının da önemli olduğu bir ligde 3'lü savunma daha mantık olur gibi...

  yazar notu :

  ben olsam takımın başında (tabi terim varken haşa) 4-4-2 oynamayı tercih ederim bu sezon.
  oyun geçişleri daha kolay, savunma olarak da daha sağlam durmayı tercih ederim, şampiyonlar ligine bu kadar az kalmışken. 4-4-2 oynaması ve geliştirilmesi daha kolay bir diziliş. bu yüzden en kısa vadede bana yarar sağlayacak düzenin bu olduğunu düşünüyorum.

  bunu yaparken şener'i beke koymaktan çekinmem. nihayetinde tek yönlü bir beklentim var ondan. savunma yapması yeterli. kısıtlı bir hücum beklentim olacak. onu kadroya katınca bench için 2 yabancı hakkım doğuyor. pres yapabilen belhanda'yı kanatta kullanmayı istememe ile aynı anlama geliyor aslında.

  https://gss.gs/35M.jpeg

  altıgen 4-4-2'de onu sol kanatta kullanıp, sağ kanatta lemina ile devam edebilirim.
  forvette babel'i değil andone'yi kullanmak pres oyunu için iyi bir tercih olur. feghouli ve babel ikilisinin kenardan vereceği katkı da benim işimi kolaylaştırır. dilediğim an 4-1-4-1'e geçiş yapabilirim ya da şener değişikliği ile 3-1-4-2'ye.. .
 • 20869
  mustafa cengiz ve abdurrahim albayrak'ın içinde bulunduğu grup, yaz transfer sezonunda yenilmiş, galatasaray futbol takımı her tarafta zedelenmiş, şartları ağır bir anlaşma imzalanmış. takım yorgun ve fakir bir durumda. kulübü ve takımı bu noktaya sürükleyenler, kendi hayatlarını kurtarma kaygısına düşerek memleketten kaçmışlar. mustafa cengiz'in başkanlığındaki yönetim çaresiz. yalnız padişahın(?) iradesine boyun eğmekte ve onunla birlikte kendilerini koruyabilecekleri herhangi bir duruma razı. eldeki tek forvet takımdan zorla gönderilmiş, kadronun üç stoperinden biri bonservisi elinde olan kulübe geri dönmüş ve onun yeri doldurulmamış. hoca iki forvet istediği halde, tek bir forvet bile alınamamış. takım sezona kaos içinde sokulmuş...

  1) fernando ve mariano'nun düşük performansı

  herhalde kimse bu ikiliyi bu halde görmek istemezdi. hepimizin gözleri önünde, çok da kısa bir süre içinde azalarak bittiler. sezon başıydı, sakatlıktan çıkmıştı, form tutacaktı, şöyleydi böyleydi diye diye ikilinin performansına bir şekilde bahane bulundu ama kendi adıma ikisinin de galatasaray kariyerleri noktalanmıştır. bundan sonra katkı vermeyecekler mi? vereceklerdir ama götürdükleri verdiklerinden çok daha fazla olacaktır. onun için yukarıda da söylediğim gibi, yeterli süreyi tanıdıktan sonra fernando ve mariano defterini kapattım. üstelik hem performans hem ahlak bakımından. zira sezon başından beri takındıkları vurdumduymaz tavır, takım kaybederken yapılan gevşekçe hareketler, özellikle mariano'nun ''si.imden aşağı kasımpaşa'' dercesine ifadesi bardağı çoktan taşırdı. bazı şeyleri kabullenmek zor ama ister şimdi kabul edin ister sezon sonu... bu ikili bitmiş.

  ayrıca fobi mi hobi mi, bilmem neyin bilmem nesi denilen deplasman sorununu uzaklarda aramamak gerekiyor. kafayı hafif kaldırıp önümüze baktığımızda sorunun temelini görebiliriz. az sonra, ilk devrede ''iyi'' oynadığımız maçlardan olan (bkz: 6 ekim 2018 antalyaspor galatasaray maçı) maçında fernando ve mariano'nun yaptığı hataları saydığımda, kötü oynadıklarımızda neler yapmış olabileceklerini düşünürseniz, bazı şeyler daha iyi anlaşılacaktır diye de düşünüyorum.

  https://resmim.net/f/xF9y1G.png
  https://resmim.net/f/cc9hIt.png : dakika 1 - mariano adamını kaçırıyor, pozisyon yiyoruz.

  https://resmim.net/f/MCEbVI.png
  https://resmim.net/f/VZDIGH.png : dakika 13 - mariano, atmış olmak için bir pas atıyor ve topu kaybediyoruz.

  https://resmim.net/f/pudblS.png
  https://resmim.net/f/xwDlWQ.png : dakika 16 - fernando kritik yerde top kaybediyor.

  https://resmim.net/f/kTO5oE.png : dakika 30 - rakibin hücumu sırasında savunma arkamıza atılan topta, rakip oyuncunun ofsaytla alakası olmamasına rağmen mariano koşacak dermanı kalmadığından, koşmayı bırakıp yan hakeme el açıyor, ofsayt bekliyor. mariano koşmayı bıraktığı için ciddi bir tehlike yaşıyoruz. hani gevşek derler ya, tam bu pozisyonun üzerine mariano'nun suratına suratına söylenmelik...

  durun daha mariano resitali bitmedi.
  https://resmim.net/f/lAj2MA.png
  bizim gariboğlan ne iş yapar? takımdaki herkes gayet düzgün konumlanmış ama mariano dalgın dalgın bakınıyor. durduğu yer facia. üstelik çokça seçeneği mevcut. öndeki adama markaj uygulayabilir, uygulamıyor. biraz daha sağ arkada durup çizgideki adamı kapatabilir, kapatmıyor. sağ öne gidip iki rakip oyuncunun pas bağlantısını tıkayabilir, tıkamıyor. öyle bir yerde duruyor ki toplu oyuncu kendisinin üzerinden arkadaşına pas verse net gol pozisyonu doğacak. hiç riske girmeyip kenardaki adama verse yine tehlike doğacak. ama mariano kardeşimiz bakmakla yetiniyor, yoksa kendisini hiç eleştirmeyip cümlenin sonuna da hülöğğ mü iliştirmeliydik...

  tüm bunların yanına örnek teşkil etmesi adına fernando'nun geçen sezon vs. bu sezon ortalama istatistiklerini ekleyeyim:
  https://resmim.net/f/yZK2Ev.png : 2017-2018 sezonu defansif istatistikleri
  https://resmim.net/f/Ex0f0v.png : 2018-2019 sezonu defansif istatistikleri
  https://resmim.net/f/QXHqmY.png : 2017-2018 sezonu pas istatistikleri
  https://resmim.net/f/wu0WVd.png : 2018-2019 sezonu pas istatistikleri

  2) topu kaptırınca baskı

  ilk porto maçıyla beraber fatih hocanın aklına giren, daha doğrusu hep olan ama oyuncu grubuna güvenmediğinden teşebbüs etmediği bu stil bahsettiğim porto maçından itibaren 2-3 maçta denendi. nitekim porto'dan bir sonraki maçımız olan antalya deplasmanında kazanmamızın aktörlerinden biri de ani baskılardı. ve yani sersem sepelek bir baskı da değil, organize şekilde. dolayısıyla bu da süreye oynayan rakip karşısında topu daha çabuk kaparak zaman kazanmamızı sağlıyor, rakibi dengesiz yakaladığımız durumlarda da gol şansımızı arttırıyordu. ancak art arda gelen kötü sonuçlar fatih terim'in değişikliğe gitmesine neden oldu. ve baskılı oyun uzunca süre denenmedi.

  https://resmim.net/f/Qo3ySp.png : toplu bölgede 3'e 2, çemberi genişlettiğimizde 5'e 5 durumdayız. iki halde de kırıcı bir baskı yapmışız demektir.

  https://resmim.net/f/4rmhla.png
  https://resmim.net/f/sTCu2J.png : burada da toplu bölgede 3'e 2 üstünüz. çemberi genilettiğimizde de 4'e 4 durumdayız. bir saniye içinde muazzam bir baskıyla topu kapıyoruz.

  tüm bunlar da birikimli olarak rakibin direncini kırıyor. top yapamayan, kendi yarı sahasından çıkamayan rakip takım adım adım geriye çekiliyor ve illa ki bir yerde hata yaparak kaybediyor. akhisar maçımızda olduğu gibi rakibin top yapmasına izin verip onları kalemize yakında tutarsak ise dakikalar ilerleyip biz açıldıkça onlar gol şansı buluyor ve maçı kaybediyoruz. ani baskıyla oynarsak ise çok iyi oynayalım oynamayalım, bir şekilde kazanabiliyoruz. 'özlenen galatasaray' klişesinin temel unsurlarından birinin baskı olduğunu da düşünürsek, hiçbir artısı olmasa bile taraftarı tribünlere çekebilmek için bir şekilde bunu uygulayabilmeliyiz. ama yapılacak transferlerle ama antrenmanlarla.

  3) pas hızı, hücum hızı, ağırlıklı pas alanı

  işte oynanan futbolun, göze hoş gelirliğini etkileyen en önemli unsurlardan birine geldik. takım pas trafiğini hızlı mı yapıyor yavaş mı? birim sürede rakip kaleye kaç metre yaklaşılabiliyor? ve, ağırlıklı pas alanı sahanın hangi aralığında? tüm bunlar iyi futbol, kötü futbol ayrımını sağlıyor. geçen seneye gidelim. top kendi sahamızda son yıllarda hiç olmadığı kadar az kalıyordu, nitekim daha hızlı hücuma çıkan, daha dikine giden, stoperler arası pas trafiğini asgariye çekmiş bir takım izliyorduk. temel felsefemiz de bunun üzerineydi. bir tutarlılık vardı. topu hızlı çevir, dikine git, mümkün olan en kısa sürede rakip kaleye ulaş, topu kaybettiğinde de şok baskıyla rakibini hataya zorla ve topu yeniden al. bu sezona baktığımızdaysa hem bu tutarlılığı hem de yukarıda bahsettiğim göze hoş gelirliği kaybettiğimizi görüyoruz.

  https://resmim.net/f/7mWa4i.jpg : geçtiğimiz sezon ilk yedi hafta ve iç sahada ağırlıklı pas alanımız
  https://resmim.net/f/bOS3Xv.jpg : fatih hoca döneminde ağırlıklı pas alanımız

  bu kadar geride bekleyince, yavaş top çevirince, geride gereksiz seviyede pas yapınca da rakipler üzerimize gelmekte hiçbir sakınca görmüyorlar. çünkü diyor ki rakip, bunlar o kadar yavaş ki o kadar kopuk ki, ben topu kaptırsam bile ciddi tehlike yaşamadan topu uzaklaştırabilirim. sonra da özellikle deplasman maçlarımızda, rakipler geldikçe geliyor. geldikçe geliyor. yani aslında biz gel diyoruz rakibe, püsküllü davetiye bastırıp adamlara yoluyoruz. elimizde de tepsi, gelin karşılar gibi karşılıyoruz.

  ve şimdi bir soru. geçen seneyle bu seneki özellikle iç saha maçlarımız olmak üzere genel olarak rakiplerimizi karşılaştıralım. geçen sene mi bize karşı daha çok kapanıyorlardı yoksa bu sene mi daha çok kapanıyorlar? cevap? geçen sene. neden? çünkü topu kaybettiğinde dothraki ordusu gibi saldıran, topu kazandığında da ok gibi hücuma fırlayan galatasaray'dan korkuyorlardı. biz bunlarla zaten zor baş ediyoruz bir de geride boş yakalanırsak bizi telef ederler diyorlardı. onun için de hiç yoksa kapanayım da bir puan alayım felsefesiyle başlayıp, katlanarak artan galatasaray baskısına dayanamayıp golü yiyerek bayrak sallıyorlardı. şimdi? rakibi davul zurnayla karşılamadığı kalan bir galatasaray orta sahası, hepsi birbirinden hantal ve çaylak futbolcular. bunları yakalamışken bastıralım diyorlar. onlar bastırdıkça biz hata yapıyoruz, nihayetinde golü yiyip dağılıyoruz. yani artık adamları korkutamıyoruz oyun yapımızla. mıy mıy mıy bir futbol. paslar yavaş. al gülüm ver gülüm. top mariano-ozan-serdar-nagatomo arasında dönüp duruyor, hiçbir mesafe kat edilmiyor. bu esnada rakip adım adım bizim savunmaya yaklaşıyor, ve kaptırılacak her topun kalemizde yaratacağı tehlikenin miktarı artıyor. tabi bir de süre. hiç yoktan kaybolan süre de işin cabası. yenildiğinde dahi alkışlanacak bir takım mottosunun sahibi fatih terim'e bu kötü, uyuşuk, sıradan antrenörlerin işi futbol yakışıyor mu? cevabını sizler verin.

  4) fernando muslera'nın süreyle olan derdi ve oyunu başlatmadaki yetersizliği

  yani bu kadar üst seviye bir kalecinin, hele ki takımda uzun yıllardır oynayan ''bir kaptanın'' bu kadar süreye oynayıp takımına zaman kaybettirmesini kabullenemiyorum. berabere veya yenik durumdayken bir aut kullanıyor, topu alacak da yere koyacak da dikecek de, en az bir dakika. halbuki 15 saniyelik bir iş maksimum. oyunu soğutmanın, gole ihtiyacın olduğu dakikalarda rakibe nefes aldırmanın ne faydası var? sadece aut atışlarında da değil. kontratak imkanımız olan pozisyonlarda inatla topu bekletip rakip yerleştikten sonra oyunu başlatıyor. ki senin takımının hücumunda rodrigues ve onyekuru gibi hızlı oyuncular oynuyor. sneijder- burak- yasin- drogba hattı da değil bu yani, bekleyip organize atak kovalayasın. burada bir sorun var. hocanın ekibi de hoca da bu durumu kaçırıyor, göremiyor. görseler ve uyarsalar, muslera'nın da inat edeceğini pek sanmıyorum. her maçımızda farkında olmadan dakikalarca oyun soğuyor.

  ayrıca muslera'nın degajlarında, topu oyuna sokmada da ciddi sıkıntıları var iki sezondur. bursa maçı, dakika 31, rakibin savunmasında boşluklar var ve muslera rahat pozisyonda olmasına rağmen topu taca yolluyor. bu her maçta bir kez yaşanmıyor, bir iki üç dört... sürekli. rakibin boş yakalanmasını kaçırdığına mı yanasın, kaybolan sürelere mi yanasın? ha her şey bitti de bu mu kaldı? herhalde bir bu kalmadı. ama onu atla bunu atla, ''ya şundan da ne olacak ki'' de, ipin ucu kaçıyor. muslera'nın artık daha konsantre oynaması gerekiyor. yeteneksiz olur, hayatı boyunca aynı eksiklere sahip olur ses etmezsin, ama yani bu da muslera boru değil. yapabileceği şeyleri yapamıyorsa eleştiriyi hak ediyor demektir.

  antiparantez, özellikle son dört beş maçtır reflekslerinde de körelme gözleniyor. yediğimiz son gollerde yere yatmayan bir muslera görmek de insanı epey üzüyor.

  5) futbolda istasyon kavramı ve takımdaki istasyon oyuncu eksikliği

  takımın şu an en net eksiklerinden biri. fatih hocanın elinde artık bir riera'sı yok, drogba'sı yok, engin baytar'ı yok, melo'su selçuk'u yok. ama mantalite aynı. olmaz. dikkat ederseniz tüm bu isimler istasyon isimler. topu ayağına aldığında, ulan acaba top kaybeder de pozisyon yer miyiz demeyeceğiniz isimler. şimdiki kadroya bakıyorsun, halı saha maçına çağırmayacağım bir sinan gümüş, çalıma odaklı bir rodrigues, gitgelli melo yerine sabit fernando, topa bomba muamelesi yapan eren. belhanda da top tutabilen biri değil. yani galatasaray'da hiç istasyon isim yok. topu hücuma taşıdığınızda, arkanıza yaslanıp art arda atakları izlemeyi hayal edebileceğiniz, pas trafiğiyle rakibi affallatacak bir kadronuz yok. hocanın hatası ise farklı oyuncularla aynı mantaliteyi deniyor olmasında. bu kadro o mantaliteyi oynayamaz. bu kadronun oynayıp oynayabileceği, geçtiğimiz sezon tudor dönemindeki gibi hızlı hücum, baskılı futbol oyunu. (onu da tam oynayamaz) dolayısıyla ya devre arasında biri top tutabilen on numara, biri riera vari bir kanat olmak üzere iki transfer (takımın hücum varyasyonlarına istinaden, yoksa daha çook eksik var) yapılmalı ya da oyun yapımız değiştirilmeli. aksi halde istikrar sorunumuz devam edecektir. bu devredeki sorununun reçetesine istasyon kelimesini de yazmak gerekiyor.

  6) takım boyu çok uzun

  bir önceki madde ile ilişkilendirebiliriz. takım boyu meselesi futbol tarihinin en absürt tartışmalarından biridir. boyu kısa tutarsın pozisyona giremezsin, uzun tutarsın dağılırsın. arada bir denge var, bazen de eldeki malzemeye en uygun seçenek var. biz şu an eldeki malzemeye uygun bir takım boyunda değiliz. böylesi topla ilişkisi kötü, top tutamayan malzemeyle kanatlara açılır, takım boyunu geniş tutarsan sıkıntı çıkartırsın. sinan, eren, onyekuru gibi futbolcularla en oynanabilir olan, boyu kısa tutup dar alan organizasyonlarıyla kaleye gitmekti. olmaz yani, topu ayağına alıp kafasını kaldırdığında 30 metre ötesindeki adama pas verecek oyuncularımız yok. daha 2 metreye zor top atabilen adamlarla geniş alanda oynamanın mantığı da yok. hatırlarsanız rodrigues'in geçen seneki performansını, iyi oynadığı tüm maçlar ya rakip yarı sahada yığıldığımız, ya da dar alanda oynadığımız maçlar. ee onyekuru ve sinan ve feghouli de öyle. açık alanda fernando da kayboluyor. zaten kaybolmaya meyilli, hepten kayboluyor. hücuma çıkınca hücum hattıyla orta sahamız arasında 15-20 metre boşluk oluşuyor keza aynı şekilde savunma sırasında da hücum hattı kopuk kalıyor. bunlar yanlış şeyler.

  hele ki avrupa ligi'nde başarı istiyorsak. ya takım boyunu kısaltıp savunma yapmayı öğrenmeliyiz ya da yolun başındayken ümit etmeyi kesmeliyiz. zira günümüz futbolunda iddiasız, orta-alt sıra takımların bile sadece takım boyunu kısa tutup normalden fazla mücadele ederek büyük takımları durdurabildiği yerde ne yazık ki bu hücum sıkıntımızda, bu şartlar altında ve bu kopuklukla başarı şansımız yoktur. ha burada önemli olan bir konu da yapılacak transferlerdir. transferlerin bu amaca uygun yapılması gerekiyor ki fatih hocanın kafasındaki mantaliteyi düşünürsek bu bağlamda oyuncular alınacaktır.

  7) fatih hocanın formasyon takıntısı var

  formasyon takıntısı derken? şöyle. fatih hoca istiyor ki ben hangi dizilişle başlarsam o dizilişle maçı kazanayım. ya da maç içinde 4-1-4-1'i 4-4-2'ye çevireyim gol gelsin, 4-4-2'deyken forvet çıkartıp orta saha alayım maçı çevireyim falan filan. değişiklikler hep bu amaçla. oradan eksilt buradan arttır. tamam iyi hoş da, sen stoperlerin arası mesafeyi düzeltmezsen, sen açık-bek-orta iç bağlantılarını doğru kurmazsan, savunmadan oyun kurarken diagonallerle rakibin konumlanmasını dağıtmazsan, sen hareketli oyun amaçlayıp hareketsiz ön liberoda diretirsen, sezon başında veya maç öncesi hazırlıkta sahanın pas merkezlerini belirlemezsen sezona hangi formasyonla devam ettiğinin ne önemi var? günü kurtarırsın, öyle de oldu. uzun vadede, takımın anatomisine odaklanmayıp bir maç 4-2-3-1, bir maç 4-4-2, bir maç 3-5-2 hatta maç içi formasyon değişiklikleri deneyerek devreyi boşa götürdük. oyun içindeki tüm dinamiklerimizi aynı tutup sadece formasyonu değiştirerek kötü tabloyu kırabileceğimiz yanılgısına düştük. hayır, yine söylüyorum. önce tutarlı bir mantalite oturt, buna göre analizlerini yap, gerekli dinamikleri değiştir, sonra gel formasyonla oynaş seviş.

  sezon başından bu yana tüm maçlarımızın başlangıç dizilişleri sırasıyla şu şekilde:

  ankaragücü - galatasaray = 4-2-3-1
  galatasaray - göztepe = 4-3-3
  galatasaray - alanyaspor = 4-3-3
  trabzonspor - galatasaray = 4-4-1-1
  galatasaray - kasımpaşa = 4-2-3-1
  galatasaray - erzurumspor = 4-1-4-1
  antalyaspor - galatasaray = 4-3-3
  galatasaray - bursaspor = 4-1-4-1
  yeni malatyaspor - galatasaray = 4-1-4-1
  galatasaray - fenerbahçe = 4-1-4-1
  kayserispor - galatasaray = 3-5-2
  konyaspor - galatasaray = 3-5-2
  beşiktaş - galatasaray = 5-3-2
  galatasaray - rizespor = 4-2-3-1
  başakşehir - galatasaray = 4-4-2
  galatasaray - sivasspor = 4-4-2

  yani hoca sadece formasyonu değiştirerek her şeyi düzeltebileceğini düşündü sezon boyu. kazanılan her maçın dizilişini bir sonraki haftada da uyguladı. sonuç vermeyen her dizilişse bir sonraki hafta değiştirildi. sabretmeksizin, gelişimler gözlenmeksizin, bir mantaliteye oturtmaya çalışmaksızın haftadan haftaya formasyon değiştirildi. diğer parametreler? onlara dokunulmadı. nedeniyse hocanın formasyonu gerektiğinden fazla abartmasıydı. çökmeyi önlemek için binanın dış cephesini başka renge boyamak gibiydi tüm yapılanlar. duvarlar dökülürken, her yerden su akarken, çatı uçtu uçacakken bunlara bakılmayıp sadece dış cepheye bakıldı. fatih hocaya hiç yakışmadı.

  8) geriye paslar ve toplam pas sayısı

  bu bölümde de iki dönemi ele aldım. birinci kıstas dönem 17-18 sezonu ikinci yarı ilk 8 haftası.
  ikinci kıstas dönemimiz ise 18-19 sezonu 10-17. haftalar.

  17-18 sezonu ikinci yarısının ilk 7 haftasında sırasıyla geriye pas sayılarımız: 39, 87, 39, 50, 50 ,89, 86, 56
  18-19 sezonu 10-17. haftalarda sırasıyla geriye pas sayılarımız: 61, 69, 37, 86, 51, 55, 64, 63

  görüldüğü üzere geri paslarda artış var. ortalama olarak değil ancak süreklilik bakımından artış var. aynı şekilde toplam pas sayılarına bakalım. bu kez 17-18 sezonu ikinci yarı ilk 8 haftası yerine 17-18 sezonu ilk 8 haftasını koyalım.

  ilk dönem: 481,587,492,393,623,586,525,583
  ikinci dönem: 484,465,381,557,388,451,412,416

  yine görüldüğü üzere o şaşalı dönemimize göre epey düşük sayıda pas yapabiliyoruz. dolayısıyla rakibe topla daha fazla oynama şansı veriyoruz. bu da kalemize pozisyon ve goller olarak geri dönüyor. örneğin bu sezon takım golü attığında birçok kez hemen ardından gol yedi. zaten fazla olmayan topa sahip olma ve oyuna hükmetme oranımızı geriye çekilerek daha da düşürdük, sonuçta üstümüze gelen rakip karşısında bir yerde hata yapıp golü gördük. oysa geçtiğimiz sezonun ilk 8 haftasında golü attığında daha da asılan, asılmadığı anlarda da bolca pas yapıp rakip hücumcularını bunaltan bir galatasaray izliyorduk. arada çok fark var. https://resmim.net/f/WlJTUO.png https://resmim.net/f/oDBZkX.png

  9) stoperler arası mesafe

  deli oluyorum bu olaya. iki stoperimiz arasına boğaz köprüsü kurarsın. çok pozisyon veriyormuşuz, maicon ptt stoperiymiş (misal). yahu puyol'la terry'i en formda haliyle yan yana koysan, aralarında da bu kadar boşluk bıraksan yine çok pozisyon verirsin. nedeni hep kaçırıyoruz. isim bazında değerlendiriyoruz. problemin kaynağına inmek yerine, aa şu oyuncu çöpmüş, bu oyuncu ptt futbocusuymuş diyoruz. elbette kimi oyuncular cidden kalitesiz (mesela maicon gerçekten çöp *), o ayrı bir konu ama bu da ayrı bir konu.

  https://resmim.net/f/o29x0x.png : turuncu noktalar savunmamızın topu uzaklaştırdığı, deyim yerindeyse rastgele diktiği bölgeler - bursa maçı-

  görüldüğü üzere top geldikçe vurmuşuz, vurmuşuz da vurmuşuz. bunun nedeni ne? demek ki stoperler topu bulduğu vakit yakınında takım arkadaşı yok. herkes uzakta. ozan maicon'a bakıyor başka diyarda, maicon ozan'a bakıyor başka diyarda. sonra da vuruyor karambole. halbuki sıkı bir takım olsak, stoperler arası mesafemiz kısa olsa, orada kaleciyi de oyuna sokup rakibi bezdirebiliriz. bir tık ilerisinde burada kapılan toplarla hücuma çıkabiliriz. olmuyor? bu yüzden olmuyor. nedeni iyi görmek lazım. stoperlerimizin bu kadar birbirinden uzak olduğu hiçbir maçta gol yemeden bitiremeyiz.

  10) hücum hattındaki kargaşaya bir türlü son verilemedi

  kimin nerede oynadığı belli değil. hakikaten de belli değil. bir onyekuru forvette bir sinan(son dönemde yok ama sezonun büyük bölümünde oynadığı için katıyorum), bir devre eren. iki kanat yer değiştiriyor, bazı aralıklarda belhanda kanada geçiyor. ndiaye arkadaşlarının açığını kapatmak için bir oraya bir buraya gidiyor derken düzen kayboluyor. kaldı ki mevkisi belli olmayan adamla ne kadar hücum organizasyonu çalışabilirsin bu da ayrı bir konu. hoca bir öyle bir böyle sürekli istikrarı bozuyor. yine söylüyorum forvet yokluğu bunda bir etkendir ama kargaşada fatih hocanın da payını unutmamak gerekiyor. oyuncu mevkileri ve takım dizilişleriyle bu denli çok oynamamalıydı.

  11) oyuncu grubuna yapılan taktiksel sunum yetersiz

  analiz raporları ve hocanın kafasındaki oyun yapısı oyunculara iyi entegre edilememiş. yaz kampının başında futbolcuları toplayıp, ''arkadaş biz önümüzdeki yıl şunu oynayacağız, biz bunları yapacağız veya yapmaya çalışacağız'' diyen olmamış. yani net bir oyunla yola çıkılmamış. parça parça taktiksel kombinasyonlar ve maç maç futbolculara iletilen analizlerle futbolcuları tatmin etmek pek mümkün değildir. deyim yerindeyse onlara büyük resmi göstermek gerekir, algılamaları ve sahaya yansıtmaları adına. ve daha da önemlisi kafanızdaki taktiği oyunculara inandırmanız lazımdır.

  luis enrique bu konuda şöyle der: ''sahadaki 11 oyuncu da taktiğinizi uygulamalı, yoksa işe yaramaz. saha içinde birlikte hareket etmeliler. i̇yi bir antrenör, oyuncularının kendi vizyonuna inanmalarını ve bu doğrultuda hareket etmelerini sağlar. bir oyuncunun bunu sırf hocası istiyor diye yapması sorun yaratır. oyuncular buna inanmalı.''

  bir hafta 4-2-3-1 bir hafta 4-4-2 bir hafta 4-3-3 oynayarak, dört günde 5-3-2'den 4-4-2'ye geçerek, ndiaye'yi bir maç 6 bir maç 8 numara oynatıp feghouli'yi bir maç kanat bir maç on numara oynatarak oyuncuları sisteme ikna edemezsiniz. bugünden yarına köklü değişiklikler yapıp, oyuncuların kafanızdaki sisteme inanmasını bekleyemezsiniz. adam gece uyuyor, sabah kalktığında mevkisi değişmiş oluyor. hop her şey sıfırdan, kafasındaki pas bağlantıları, organizasyonlar sıfırdan. ya da bir gün kenara çekip, 'bu sezon kanatlardan içe kat ederek oynamanı istiyorum' dediğiniz futbolcuya iki hafta sonra 'sana söylediğim her şeyi unut, artık çizgiden hücum edeceğiz' diyorsunuz. böyle yaparsanız oyuncu size inanmaz. inanmadığında da yeterli performansı veremez. tüm bu durumun farkında olmayan teknik direktör de maç sonları çıkar ve oyuncularının istediği futbolu oynayamadığından dert yanar. sen onları motive edemedin ki mantalitenle, sen onları inandıramadın ki kafandaki sistemle. önce tutarlı ol, mantalite kur, belli başlı kalıplarla sezona başla. on günde üç formasyon değiştirme, oyuncuların rollerine sürekli parmak atma, bir düzen oturt, sonra gel oyuncular oynamıyor de. işte o zaman her şeyi söylemek hakkındır.

  12) simetri bozukluğu, öngörülebilirlik, yaratıcı oyuncu yokluğu

  https://resmim.net/f/S0E9w2.png : kavis hattına dikkat. rodrigues, selçuk inan, muğdat çelik, eren derdiyok. bu dörtlü takımın hücumda sol yarımını oluşturuyor. peki böylesi düz, öngörülebilir bir grupla sol tarafı ne kadar etkili kullanabilirsiniz? bunların tümünü aynı yarıma koyarak asimetriye neden oluyorsunuz. rakip takım soluna daha fazla futbolcu konumlandırıyor sağda eksilme pahasına. zira zaten bu dörtlü pek de tehlike yaratamaz rakip kalede. daha da doğrusu bu dörtlü topu rakip kaleye taşıyamaz. birilerinin götürmesi gerekiyor topu. karşı takım da topu götürecek ender futbolculara odaklanıyor. yani rakibin işini kolaylaştırıyoruz savunmada. (asimetri)

  ve öngörülebilir olman için illa tüm düz futbolcularının aynı yarımda yer alması gerekmez. baktığımızda eren, muğdat, sinan, rodrigues (topu taşıyan değil son üç dört pasta yer alan bir parça), fernando, selçuk, donk bunların hiçbiri topu rakip kaleye taşıyabilecek oyuncular değiller. ancak ve ancak belhanda, feghouli ve bazen onyekuru bu işi yapabilir. sadece 3 futbolcu... gayet rahatça rakip seni öngörebiliyor sen hücum ederken. tak belhanda'ya tak feghouli'ye markaj ve atak öldü. yani diyeceğim o ki takımımız fazlasıyla düz. bize biraz da cambaz lazım. belki iki hafta yatacak ama arada da tek başına maç kazandıracak gamsız tipler lazım. (öngörülebilirlik-yaratıcı oyuncu yokluğu)

  13) futbol epidemiyolojisi, topla oynama ve şut oranları

  günümüz futbolunda artık hemen her nicel detayın istatistiği tutulmakta. bu da yorumlamada kolaylıklar getirmekte. ancak bazen, devasa veri tabloları insanların kafasını karıştırıp alakasız sonuçlara varmalarına da yol açabiliyor. dolayısıyla yığınla parametre arasından bazılarını ''anlamlandırmak'' gerekiyor. geçmiş maçlar ve yakın dönem sonuçları ele alınarak yapılan çalışmalarda, futbolda anlamlıya 'yakın' bulunan sadece iki istatistik var: topla oynama oranı (pas) ve isabetli şut sayı/oranı

  szwarc'ın 2007 yılında, 1997-2003 yılları arasında şampiyonlar ligi finallerinin analizini yaptığı çalışmada müsabakaları kazanan takımların toplam pas sayılarının, olumlu pas sayılarının ve pas başarı yüzdelerinin kaybeden takımların ortalamalarından daha yüksek olduğu belirlendi. yine 2015 yılındaki bir çalışmada 2014 fifa dünya kupasında ilk 4 takımın yüksek bir pas başarı yüzdesine sahip olduğu tespit edildi. almanya birinci liginde yapılan bir araştırmadaysa maçları kazanan takımların şut ortalamalarının 15.98, kaybeden takımların şut ortalamalarının ise 10.76 olduğu belirtiliyor. bir diğer 2014 fifa dünya kupası incelemesinde de rakibinden fazla şut çekmenin %13, kaleye isabet eden şut sayısının fazla olmasının da %48 oranında karşılaşmayı kazanmaya etki ettiği sonucuna ulaşılıyor.

  son derece güzel bir çalışma, 2012-2013, 2013-2014 sezonlarında avrupa kupalarına katılan türk takımlarının kazandıkları 19 müsabakada topa sahip olma yüzdelerinin ortalamalarını %52,63 olarak tespit ediyor. (yani kazandığımız her maçta rakiplerimizden fazla topla oynamışız, topla oynamada geride kaldığımız hiçbir maçı kazanamamışız.) 2008-2009 sezonunda ispanya liginde 20 takımın topa sahip olma yüzdelerinin araştırıldığı bir araştırmada da, lider barcelona’nın %64,3 ile en yüksek topa sahip olma oranına, son sıradaki recreativo takımının ise %48,1 ile en düşük topa sahip olma oranına sahip olduğu belirtilmiş. ayrıca ligin ilk 6 sırasındaki takımların genel olarak diğer takımlardan daha yüksek topa sahip olma oranına sahip oldukları da araştırmanın bir diğer sonucu olmuş.

  ancak tüm bu verilere rağmen kesin anlamlılığı bozan istisnai ve sayıca çok örnek mevcut olduğundan pas ve şutun yanında oyunun diğer detaylarında da üstün olma şartı görüldü. sonuç olarak müsabakalardan galip gelmek için topa sahip olmanın ve topla oynamanın tek başına yeterli olmadığı, rakip yarı sahada taktiklerin doğru şekilde kullanılması gerektiği noktasına varıldı. yine de en başta dediğim gibi, futbol istatistikleri içinde anlamlıya en yakın istatistiklerin pas sayısı ve oranı ile şut sayı ve oranı olduğu ortaya çıktı. (u: bu konuda oğuz gürkan, sürhat müniroğlu'nun çalışmasından destek aldım, kendilerine teşekkür ederim)

  galatasaray'ın 2017-2018 sezonundaki (tüm turnuvalar) ortalama toplam pas sayısı 491,11. bu sezona bakalım, kaç? 460,5. yine geçtiğimiz sezonki topla oynama oranımız %55,7 iken, bu sezon bu sayı %55,1'e düşüyor. pas olayını sadece top çevirme olarak algılamayalım, pas sayısı ve topla oynama oranı arttıkça ''ileri'' pas sayısı da yani skora etki etme potansiyeli taşıyan pas sayısı da artıyor. gelelim şut parametresine. 2017-2018 sezonunda maç başı şut ortalamamız 14,35. isabet oranımız da %42. bu sezonsa; maç başı şut ortalamamız %12,37 ve isabet oranımız %34,5. bunların yanında ortalama şut mesafemizdeyse artış var. (yine negatif) geçen sezon 17,99 metre olan istatistik bu sene 18,66. yani demek istediğim, futbolun en anlamlı bulunan iki parametresi takımımızın yaşadığı düşüşü gayet net şekilde gösteriyor. sadece puan ve sıralama değil, performans olarak da bir kayıp söz konusu. daha da doğrusu, performans kaybı olduğu için puan ve sıralama kaybı söz konusu. https://resmim.net/f/vShNU4.png https://resmim.net/f/b63bgM.png

  14) fatih hoca ve yetersiz psikolojik hamleleri

  futbolda bazı teknik direktörlerin ufak bir el kol hareketi bile rakibe karşı size avantaj sağlayabilir. bu modelin bayrak taşıyanlarından sir alex ferguson da teknik direktörlüğü bıraktıktan sonra yazdığı kitabında, uyguladığı psikolojik hamlelerin ne kadar işe yarar olduğunu ve bunları kasten uyguladığını açıklamıştı. aynı kitabında ferguson şunları dedi:

  ''sıradışı numaralar yapmaya çalışıyordum. artık klasikleşmiş, sezonun ikinci yarısında tempomuz ve azmimiz yükselecek sözüm de bunlardan biriydi. carlo ancelotti'nin 2009 kışında bunu çözdüğünü gördüğümde şaşırmıştım. aşağı yukarı şöyle bir cümle söylemişti: alex united'la sezonun ikinci yarılarında daha güçlü olduğunu söylüyor ama biz de öyleyiz. gerçekten bunu her sene yapardım. sezonun ikinci yarısını bekleyin derdim. ve gerçekten de işe yarardı. bu sözler oyuncularımızın zihnine işlediği gibi, rakipler için de sürekli zihinlerini kemiren bir korku unsuru olurdu. onların gözünde manchester united sezonun ikinci yarısı bir işgal ordusu, bir cehennem azabı haline gelirdi.

  aynı şekilde maç içinde parmaklarımla saatime vurmam da bir diğer psikolojik manevraydı. maç esnasında saatime pek bakmazdım, arada bir göz atsam da oyunun ne kadar durduğunu ve kaç dakika süre ekleneceğini kestirmek zordu. burada işin püf noktası, bu hareketin bizim futbolcularda değil de rakip takım üzerine bir etki yaratmasıydı. saatime vurup el kol hareketi yaptığımı gören rakipler telaşa kapılır, oyuna 10 dakika uzatma ekleneceğini düşünmeye başlardı. herkes united'ın son dakika golleri atmada ne kadar başarılı olduğunu biliyordu. saatime vurduğumu gören rakipler bize karşı, sonsuz gibi gelen bir süre boyunca defansa kapanmaya kendilerini mecbur görürlerdi. kendilerini kuşatma altında hissederlerdi.''

  küçücük detayların bile nasıl psikolojik etkiler bıraktığını görüyoruz. fatih hoca ise sırf kenardaki varlığı duruşu bile başlı başına psikolojik etki olmasına rağmen ferguson tarzı hamleleri yeterince yapmıyor. oysa yapsa, atıyorum maçın son periyodunda skorboard'u gösterip tribünlere göz kırpsa, saatini gösterse, elleriyle hücuma çıkın saldırın dese... ki bunların bir kısmını geçmişte yaptı sıkça. ya dördüncü dönem... ya topyekun bir uysallık ya topyekun bir sinir. ya da açıklamalar. evet, fatih hocanın bu sezonki demeçleri yüzde yüz doğru ama eksik. rakiplerin psikolojisini bozacak sözlerdense mertlik temalı konuşmalar. mesela suyun öte yanı kalıbı çok güzeldi, peki bu söz rakip psikolojisinde olumsuz etki eder mi? hayır. ya da hakemler üzerinden tff ve hükümet eleştirileri. hepsi on numaraydı, söylenmesi gerekiyordu. ama rakiplere etki edecek şeyler miydi? hayır. halbuki o satırların aralarına bir ''pazar günü saat 20:45'te galatasaray şampiyonluğunu ilan edecek'' tarzında cümle sıkıştırılsa veya mustafa denizli'nin 26. hafta kehaneti gibi bir söz söylense rakiplerin eli ayağı birbirine dolaşırdı. fatih hoca eskiden bu işleri severdi ama maalesef artık daha garantici davranıyor. buysa galatasaray'ın muhtemel menfaatlerini önlüyor.

  bir başka konuysa maç sonu basın toplantıları. puan kaybediyoruz ve hocanın suratı tarlası yanmış bir köylü gibi. üzgün, yılgın, sanki gücü kalmamış, umudunu yitirmiş gibi. bunu izleyen başakşehir futbolcuları daha da motive olmaz mı? şenol güneş ve oyuncuları, ''fatih terim'i izleyin ne kadar kötü durumdalar, bu sezon onları rahatça geçebiliriz'' demez mi? kaybedilen maçın sonunda basın toplantısında veya devre arasında konuşma düzenleyip rahat bir tavır sergileyip, kimse merak etmesin ikinci yarıda artan performansımızla rahatça şampiyon olacağız dese rakipler psikolojik bir travmaya maruz kalmaz mı? kezlerce örnek verilebilir. serdar aziz, ozan kabak meselesi yine. tam devre bitimine kendimizi atmışız, transferlerle ikinci yarı şampiyon oluruz diyoruz ama haydaaa. yoktan serdar aziz olayı patlak veriyor, ozan kabak gündemi oluşuyor ve tekrar taraftarın sinerjisi kayboluyor. serdar'a çok mu kızdın hocam, dayan sezon sonu gönder. ozan kabak formaya ihanet mi etti, çaktırmayın sezon sonu yollayın. neden olumlu havayı bozuyoruz kendi ellerimizle, sorun biraz da burada. fatih hoca dünyanın en karizma teknik adamlarından biri olma kozunu daha iyi kullanmalıdır.

  15) kondisyon sorunu

  hiç kimse kusura bakmasın, bugün dünya futbolunda fizik gücü - kondisyonu en çok tiye alan topluluk türkler. futboldan çok anladığını sanan, hala 70'lerin zihniyetiyle futbolu yorumlayan insanların kafa şişirmesinden başka şey değil bu durum. yani ''son beş on yılda, çok koşmadan şampiyon olmuş şampiyonlar ligi kazanmış bir tane takım say'' dediğinizde bir hışımla laf bastırmaya kalkıyorlar. argüman hak getire. nerede kardeşim çok koşmadan şampiyon olan, şampiyonlar ligi kazanan takım? bulun alnınızdan öpeyim. kalmadı artık öyle işler. bugün 110 km altı koşan üst düzey takım yok gibi bir şey. bizim ligimizdeyse 110 ve üstü mucizevi sayılar olarak gösterilmekte. yakın zamanda ligimizin en diri, en koşan takımlarından konyaspor ve akhisarspor gibi ekiplerin bile avrupa'da nasıl perişan olduğunu (fiziki açıdan) hepimiz izledik. hem de deyim yerindeyse dandik takımlara karşı perişan olmalarını izledik. hiç uzağa gitmeyelim, allah'ın genk'i ya, beşiktaş'ı istanbul'da duman etti. anderlecht üç sene önce galatasaray'ı duman etti. molde, zamanında fenerbahçe'yi duman etti. yani ''ya bu da kim ki'' diyeceğiniz takımlar, bizim büyüklerin tozunu attırdı. bunu nasıl yaptılar? fizik güçle. çok koşarak, diri kalarak, çevik olarak. bizse bu acı tecrübelerden ders çıkartacağımız yerde inatla, artan bir kibirle ''o zaman atlet transfer edelim takıma yaaa'' diye dalga geçiyoruz. bu ne kibir? klopp, simeone, pep ve onlarcası, takımına bir km bile olsa daha fazla koşturabilmek için bir taraflarını yırtarken senin havan kime? cahil cesareti.

  bu aralar da fatih terim'e sallanıyor kondisyon üzerinden. (doğal olarak) ama sen değil misin kondisyonu tiye alan, takıma iyi kondisyon yüklemiş teknik adamla bu durum üzerinden dalga geçen. sen değil misin bir önceki teknik direktörüne kondisyoner diyen. o zaman değersizdi de şimdi mi kıymete bindi bazı şeyler? kondisyon ve fizik güç meselesi dün de önemliydi bugün de önemli. ve evet, fatih hoca ve ekibinin bu konuda ne denli yetersiz kaldığı şu an çok net ortada. takım yaz boyunca yatmış, gerekli bilimsellikten uzak antrenmanlar yapmış. ama dün kondisyonla dalga geçen elemanın, bugün hocaya sallama lüksü yok işte. orada duracaksın. sen beş ay önce dalga geçmişsin, beş ay kondisyon da ne ya demişsin. madem bu kadar değersiz bir şey senin için, o zaman da bu konuda hocayı eleştirmeyeceksin. fatih hoca özeline dönecek olursak, takımda rezalet bir tablo söz konusu fiziki bakımdan. 60'tan sonra ölmüş eşeğe dönüyor futbolcular. biraz aklı olan her takım ilk devre oyunu kitleyip ikinci yarı yorgun galatasaray'ı perişan edebilirdi bu sezon. birçok kez de oldu zaten. rizespor maçı, 2-0'dan 2-2...

  16) büyük teknik direktörlük

  ne olursa olsun, fatih hocanın ölüsü tudor'dan veya diğerlerinden iyidir derken biraz da bu tarz etkenlerden demiştim. büyük teknik direktörlük başka bir şeydir. nasıl büyük teknik direktörlük? riekerink'i hatırlayın, tudor'u hatırlayın... bir maç kaybettik mi karalar bağlanır, iki maç üst üste kaybedildiğide camiada fırtınalar kopardı. florya'da büyük teknik direktör olmadığından yokuş aşağı giden freni patlamış kamyon hissiyatını hepimiz yaşardık. dönüp hocaya bakıyorsun öyle değil. deplasmanlarda üçlük dörtlük olmuşsun, takım ışık vermiyor, iki üç ay boyunca sadece iki kez lig galibiyeti görüyorsun ama çok da endişelenmiyorsun. birkaç takviyeyle bu seneyi şampiyon bitirebiliriz diyebiliyorsun. işte bu büyük teknik direktörlüktür.

  17) forvet yokluğunun oyuna etkisi

  bir takım net forvettense sahte dokuz ile oynayabilir, oynayabilir. ancak sahte dokuzla oynamak istiyorsanız bu bölgede kullanacağınız futbolcunun ya alex (mertens) gibi teknik ya da gabriel jesus gibi yüksek doz koşan biri olması gerekir. bizim takıma dönüp baktığımızda elimizde hiç bu tip bir eleman olmadığını görüyoruz. ne sinan, ne onyekuru, ne rodrigues, ne muğdat bu kalıba uymuyor. eren'i zaten saymıyorum. elimizde bu kalıpta biri olmadığı için de oraya koyduğumuz futbolcu hücum setlerinin organizasyonunu sağlayamıyor. ne pas istasyonu olabiliyorlar, ne rakip savunmayı koşularıyla afallatabiliyorlar ne de yaratıcılık katabiliyorlar. daha da vahimi, bu saydıklarım olmadığı gibi üstüne bir de fizik olarak inanılmaz kötü futbolcular oldukları gerçeği var. geçtiğimiz sene gomis sırtına iki tane rakip savunmacıyı alıp oradan oraya katır gibi gezdirirken şimdiyse rakip savunmacının bir omuz temasıyla sinan, onyekuru, rodrigues ve muğdat'ı marke edebildiğine şahit oluyoruz. ceza alanında ''kaybolan'' bir forvetiniz varken içeriye girmek de zorlaşıyor. hatta girmiyoruz, çünkü pas verildiğinde rakip savunmadan kurtulup topu alabilecek bir oyuncumuz yok bölgede. haliyle ceza sahasına giremeyen bir takım olduğumuzu bilen rakipler, hücumdaki organizasyonlarımızı kolaylıkla öngörebiliyor. öngörülebilen, kolay önlem alınabilen bir takım oluyoruz. yine geçen sene gomis'i mi rodrigues'i mi feghouli'yi mi belhanda'yı mı öncelikli marke edeyim diyen rakipler şimdi, galatasaray'ın forveti zaten yok o bölgede önlem almaktansa öncelikli olarak rodrigues ve diğer kanadı (artık her kimse) marke eder, hücumlarını komple kilitlerim diyor. ki öyle de oluyor. rodrigues topu aldığında 2 tane rakiple burun buruna geliyor, diğer kanat aynı şekilde. yeri geliyor bunu belhanda'ya uyguluyorlar. çünkü markaj opsiyonları arttı adamların forvetimiz olmadığı için. bakın bir forvet nelere yol açtı. daha, son vuruşlardaki ''bitirici forvet'' etkisine değinmedim bile. hepsini geçsek, sadece onyekuru'nun eren'in sinan'ın kaçırdıklarını atsaydık dahi bugün devreyi 6-7 puan önde kapatabilirdik. yani sözüm, bir forvet bu kadar etki eder micilere. eder arkadaş. bal gibi de eder. hele ki forvetsiz bırakılan adam fatih terim gibi forvete tapan, oyunu forvet üzerinden kuran bir teknik adamsa katıyla eder. hocayı eleştirdiğimiz gibi bu tarz etkenleri de belirtmeliyiz.

  küçük notlar:
  *2018-1019 sezonunun ilk 17 haftasında takımımıza karşı 4-4-2 oynayıp kazanan takım olmadı. oynanan dört maçın üçünü biz kazandık, biri berabere bitti.

  *galatasaray ortalama 460 pasla son 4 sezon içinde en az pas yaptığı sezonunu geçiriyor. https://resmim.net/f/AWdyzD.png

  *fatih hoca, art arda en çok puan kaybettiği dönemi yaşıyor.

  18) futbolda taktikler ve galatasaray'da uygulanması gerekenler

  çift 8 numaralı sistem ve bir ütopya: değişken 4-4-2

  https://resmim.net/f/7hBmpu.png : bu yapıda (klasik 4-1-4-1) belhanda ve ndiaye ikilisi denendi. ancak sorun şu ki ndiaye bu kadar önde oynamaya müsait bir merkez oyuncusu değil. https://resmim.net/f/KltNnq.jpg istenilen sistemde deliciliği ile iş yapabilecek ama top tekniği ve oyun zekası bakımından çift 8 numara formatına ters düşecek biri. belhanda ise hem deliciliği, hem de oyun aklı ve becerisiyle bölgeye cuk oturan bir isim. dolayısıyla belhanda'nın yanına bir tane daha 8 numara alma gereksinimi doğdu. zaten feghouli'nin devre sonuna doğru merkez orta sahada oynatılmasının amacı da buydu. idareten sistemi işletmek. nitekim feghouli yaratıcılığı ve zekasıyla geçici süreliğine önemli bir katkı sağladı. ha feghouli belhanda ikilisi sistemi götürür mü? malesef yine hayır. zira feghouli'nin dezavantajı da mücadele gücü. konum gereği futbolun en kırıcı noktalarından birinde (8 numara konumu) daha diri, fizikli futbolcular oynamalıdır. aksi halde pozisyon üreteyim derken ikinci bölgede kaptırılan toplarla kalende tehlikeler doğabilir.

  https://resmim.net/f/Lhka7Z.jpg : bir insana iki beyin takmak gibi esasında. çift oyun zekası, çift yaratıcılık, çift hız, çift hücum merkezi, çift hücum bariyeri. tek iş, seçilecek iki oyuncunun mücadele gücünün düşük olmamasında. sadece şöyle bir soruna yol açabilir. arkalarına bir tane ön libero (süpürücü) koyma gereksinimi olduğundan statik 4-4-2 oynama şansınız yoktur. bunun çözümü ise hareketli stoper kullanımı. hareketliden kasıt maç içinde mevki değiştirebiliyor olması. şöyle ki, takım hücuma çıktığında özellikle de iç saha maçlarında iki stoperin birden geride durması gereksizdir. ki fatih hoca da bu gereksizliği bildiğinden stoperleri orta çizgi civarına çekerek onları mümkün olduğunca oyunun merkezine yakın tutmaya çalışır. bunun modern versiyonundaysa hücum sırasında bir stoperin ön liberoya geçebiliyorsa 4-4-2'nin 4-2'si sağlanmış olur. çift 8 numara ile hücumda fark yaratırken arkadaki sertlik ihtiyacını da giderirsin. ayrıca rakip sahadaki 6 hücum elemanı ile sayısal üstünlük kurulur. top kaptırıldığında da simeone hattı dediğimiz, önde 2 forvet, arkalarında 4'lü orta saha-kanat grubu ile çizgi savunması yapılabilir. ön liberodaki stoper de yumuşak bir geçişle mevkisine döner. (arkada kalacak stoper hızlı, ön liberoya geçecek olansa bu mevkinin gerekliliklerine hiç yoksa asgari düzeyde sahip olmalıdır)

  5'li savunma ve bizdeki hatalı uygulamaları

  beşli savunmada (veyahut defansif 3-5-2) savunmayı geliştirmek adına, hücumdan bir kişi eksiltildiği için buradaki beşlinin parselizasyonunda yaşanacak en ufak sorun dahi yenen büyük ataklarla sonuçlanabilir. zira rakip takım senden ön bölgede bir kişi fazladır. verilecek boşluklarda rakibin o bölgedeki zaafı değerlendirmesi kolaylaşır. bu nedenle, şekildeki hizayla, derinlik ve mesafelere dikkat ederek dizilmek doğrudur https://resmim.net/f/L7tz7C.jpg

  takımımızda uygulanan beşli savunma ise hatalı uygulamalar içeriyor. paragrafın sonundaki görselde daire ile işaretli alanların karşı takım için ne denli büyük bir maden olduğunu görebiliyor olmalıyız. mariano'nun geriye dönüşlerdeki sıkıntısını da bahsi geçen duruma eklediğimizde beşli savunmada görülecek hasarın miktarının artacağını söyleyebiliriz. https://resmim.net/f/ZxOKu8.jpg

  ilgili düzende, ciğersiz bekler ve pozisyon bilgisi yüksek kenar stoperler kullanılmalıdır ki duruş hataları minimuma indirilsin. aynı şekilde bu düzende takım halinde geriye dönülmediğinde savunma ve santra arasında oluşacak bölgede ciddi zafiyetler doğabilir. topu kaybettin rodrigues geriye dönmeyip rakip sahada kaldı, forvetin aynı şekilde. sinan gümüş desen dönse bile refakatçi, ön liberondaki fernando / donk hantal. yani daha bek stoper konumlarına gelmeden bile bahsettiğim geriye dönüş sıkıntısı yaşandığında yenilecek gollere davetiye çıkartılmış oluyor. kısacası bizde beşli savunma yalan oluyor. schalke nasıl uyguluyor? https://resmim.net/f/Vmk8v7.jpg statik değil, dinamik!

  19) izlenmesi gereken transfer politikası

  peşinen olması gerekenleri değil, olması muhtemelleri söyleyerek gireyim. yüzde doksan rodrigues satıldı arkadaşlar. ki zaten son maçlarda olası sakatlıklara karşı oynatılmıyor. aynı şekilde muslera sürprizi bekliyorum. mariano, maicon, fernando'nun gitmesineyse kesin gözüyle bakıyorum. (belki fernando'nun satışı yaza bırakılabilir.) rodrigues'ten 7-10 milyon euro bandında bir para gelecektir, maicon ve mariano'dan da toplamda 7-8 milyon euro bonservis geliri söz konusu. güzel yanı, transfere elimizde yaklaşık 15-20 milyon euro ile başlayabileceğiz. dediğim gibi bunlara artı olarak muslera ve fernando satışları muhtemel. bunlar da gerçekleşirse fatih hocanın eline korkunç bir bütçe geçmiş olacak.

  gelelim yapılması gerekenlere. transferin ilk haftası 2 tane forvetin açıklanması lazım. yok öyle yine son dakikaları beklemek. madem bir bok yenildi, telafisi düzgün olmalı. bu iki forvetin tarzları çok önemli. gomis + elmander olabilir, gomis + baros olabilir, alex + gomis tarzı olabilir. bunların dışındaki kombinler bizi uçurumdan uçurur. gündemdeki isimlerden alan carvalho baros tarzına bir örnek olarak gösterilebilir. (hız farkı var) ancak onun da gerek maaş gerek fizik yönünden ciddi eksileri olduğunu söylemek gerek. size açısından geri bir oyuncu, gomis'in gövdesinin neredeyse üçte bir enine sahip. tarz doğru ama pratikteki başarısı şüpheli. elmander tarzı bir adam alacaksak da 'top tutabilirliğine' dikkat edilmeli. nitekim kattığı mücadele gücünün, top tutamayan-top tekniği aşırı kötü çıkmasıyla önemi kalmayabilir. benim tercihim gomis + baros varyasyonu olurdu. tabi burada isimler birer örnek. açıklayıcı olması için öyle söylüyorum. elmander tarzını bulmak kolay ama tahmini verimin tutma ihtimali az. hele ki rodrigues, onyekuru, sinan, ndiaye gibi düşük oyun akılları nedeniyle öngörülebilir elemanlarla bir tane daha daha öngörülebilir, tekniği kısıtlı elemanın birleştirilmesi hiç doğru olmayacaktır.

  rodrigues'in ayrılığı sonrası 2 de kanat oyuncusu alınmalı. (tabi ki düşük bütçeli, ama tarzları önemli)
  engin baytar-riera-feghouli tipi bir adamı tuttuğumuz gibi getirmeliyiz. ve bu oyuncu diğer tarzların aksine mümkünse tecrübeli biri olmalı ki avrupa ligi'nde rakip savunmayı gördü mü bizimkiler gibi eli ayağı birbirine dolanmasın. ikinci kanat için de yabancı sınırı ve bütçeye göre bir yol belirlenip, hareket edilmeli. *tüm şartlar uygun olduğu taktirde tercihimi linnes'in açık ve yetenekli versiyonu bir gençten yana kullanırdım.

  orta saha konusu. yeni modelde belhanda 8 numara olacak. bu çok net. şimdiden söyleyeyim, ani bir aksilik sakatlık ayrılık olmadıkça belhanda 3-4 sene galatasaray'ın 8 numarası olacak, çok da iyi olacak. ha... yanına bir tane daha 8 numara almak icap edecek ama şimdilik parayı dengeli kullanalım dersek orada feghouli kullanılacak. ikisi, 'hareketli bir ön liberonun' önünde yeni mantalitenin iki temel direği olacaklar. böylelikle galatasaray'da farklı bir dönem başlayacak. hareketli ön libero demiştik. donk yolla, fernando yolla, selçuk yolla. mümkünse hareketli bir ön libero almalı veya kiralamalıyız. öyle yumuşak da değil, kemikkıran cinsten. ndiaye de sene sonuna kadar yapılacak transferi yedekler. ndiaye hareketli ve sert olduğundan, olası sakatlık ceza vs durumunda oyun mantalitemiz değişmek zorunda kalmaz.

  stoper... sadece maicon satılırsa 1 tane yeterli. maicon + ozan veya serdar satılırsa oraya 2 takviye şart olur. bu bölgede hiç riske girmeden merih demiral'ı parası neyse basıp almalıyız. 3-4 milyon euro o potansiyeldeki adam için çok değil. kaldı ki zaten ozan satılırsa oraya ciddi bir bütçe arttırmış olacağız. ve yabancı sınırının yeniden getirileceği konuşulan şu günlerde kaliteli yerlilerimizi koz olarak kullanabiliriz. merih-serdar ikilisiyle 5-10 sene götürebiliriz. (ozan'ı sene sonu 20 milyon euroya sattığımızı düşünelim)

  transfer listesi:
  -bernard mensah * https://resmim.net/f/wuI45B.png
  -bengali-fode koita * https://resmim.net/f/n9qqey.png
  -johannes geis / mario suarez * https://resmim.net/f/vr7eWz.png
  -nolito bonservis: bonservis: * https://resmim.net/f/yJCQRG.png
  -andy carroll / graziano pelle * https://resmim.net/f/3idu7z.png
  -alan * https://resmim.net/f/PiBm49.png
  -timm klose * https://resmim.net/f/ygCBET.png
  -merih demiral * https://resmim.net/f/eM9UVk.png

  ekstra:
  -bobby reid * https://resmim.net/f/e5ud7d.png
  -felix passlack *https://resmim.net/f/rspQFP.png
  -sheyi ojo * https://resmim.net/f/eVvTQq.png
  -danilo pantic * https://resmim.net/f/QqiAIp.png

  20) imparator fatih terim

  valla ne yalan söyleyeyim hoca beni büyük bir hayal kırıklığına uğrattı bu sezon. ki forvet yokluğu dolayısıyla çok haklı olduğu konular da vardı ancak o kadar büyük hatalar yaptı ve o kadar hızlıca kredi tüketti ki (kredisi bitmez o ayrı konu) devre sonuna doğru bizzat ciddi düzeyde eleştiri topladı. eleştiriler doğruydu. ancak üstte de bir bölümde değindiğim gibi, büyük teknik direktörlük başka bir olay. hoca taraftara o güveni bir şekilde veriyor. elbette, takımın oynadığı oyundan verdiği ışıktan bahsetmiyorum. bugün 10 galatasaraylının 4'ü, 5'i, 6'sı şampiyon oluruz diyebiliyor. bu iddiaların kaçında dayanak saha içindeki futbol, kaçında fatih terim? sanıyorum bütününe yakınında fatih hoca. işte olay budur, marifet bu rezil durumda bile şampiyonluk şarkılarını söyletebilmektedir. ben de bir taraftar olarak hocaya inanıyorum. devre boyunca yaptığı yapmadığı çoğu hareketiyle olumluya gidiş sinyali vermemesine rağmen bir kırılma noktasıyla tabloyu çevireceğimize inanıyorum. çünkü bunu yapsa yapsa fatih terim'in yapacağını biliyorum.

  son olarak, 2019 yılının başta galatasaray ve buradaki arkadaşlarımız, sonra da tüm canlılar adına (evet canlılar) güzel geçmesini diliyorum.
 • 25350
  2020-2021 sezonunun ilk 4 maçında 4 galibiyet alarak başlayan takım. bu maçlarda 10 gol atıp 2 gol yedi. üstelik bunu rotasyon yapa yapa 19 oyuncu oynatarak yaptı. oynattığımız oyuncular ve süreleri, yaptıkları katkılar ve aldığımız sonuçlar.

  alınan sonuçlar:

  galatasaray 3-1 gaziantep
  neftçi bakü 1-3 galatasaray
  başakşehir 0-2 galatasaray
  galatasaray 2-0 hajduk split

  futbolcu süreleri:

  fatih öztürk-360 dakika
  taylan antalyalı-360 dakika
  marcao teixeira-360 dakika
  sofiane feghouli-272 dakika
  christian luyindama-246 dakika
  younes belhanda-244 dakika
  marcelo sarracchi-239 dakika
  emre kılınç-235 dakika
  ryan babel-215 dakika
  martin linnes-211 dakika
  mbaye diagne-201 dakika
  omar elabdellaoui-190 dakika
  ömer bayram-189 dakika
  arda turan-160 dakika
  radamel falcao-159 dakika
  ryan donk-114 dakika
  oghenekaro etebo-108 dakika
  emre taşdemir-80 dakika
  jimmy durmaz-17 dakika

  skor katkıları

  radamel falcao 3 gol-1 asist
  mbaye diagne 2 gol
  younes belhanda 2 gol
  emre kılınç 1 gol-1 asist
  ryan babel 1 gol-1 asist
  christian luyindama 1 gol
  sofiane feghouli 1 asist
  taylan antalyalı 1 asist
  martin linnes 1 asist
  emre taşdemir 1 asist
  marcao teixeira 1 asist

  not: 4 maçta attığımız 10 golün 8i asistler sonucunda geldi. asisti olmayan iki gol ise penaltıdan geldi. bu bile takım oyunumuzun ne kadar iyi olduğunun kanıtı.
 • 26606
  yakın zamanda öne geçtiği her maçta çok tehlikeli bir takım halini alacak olan futbol takımıdır.

  daha önce defalarca yazdım. malatya(d), antep(d), başakşehir, fb(d), kasımpaşa, alanya(d) serisinden 8 puan bile çıkarsa fikstürün geri kalanı 14/15 gibi bir şeyle bitirilebilecek kolaylıkta diye. o zaman daha ortada bir tane bile transfer yoktu.

  ve biz şu an son şampiyonu da yenerek seride 3'de 3 yani 9 puan yaptık bile... haftaya fb karşısında sonuç ne olursa olsun, fark kaç olursa olsun, takıma inanmaya devam edin.

  biz şampiyon olacağız!
 • 21464
  eğri oturup doğru konuşmanın vaktinin geldiğini düşünüyorum.
  biraz geç kalmış bile olabiliriz..

  öncelikle daha öncede onlarca kez bahsettiğim gibi biz kimiz? kendimizi nerede görüyoruz?
  bunun analizini doğru yapmak lazım. türkiye içinde değil elbette... dünya üzerinde neredeyiz? galatasaray kulübü olarak şu anda avrupa'nın top 20 takımından biri olmamız gerekirken neredeyiz onu iyi incelemeliyiz. galatasaray olarak bugün bir e. franfurkt, villareal, valencia'nın gerisindeysek, bundesliga'da küme düşme korkusu yaşayan schalke'ye geçildiysek doğru yerden bakmamız gerekiyor kendimize.

  hocamın dediği bir şey var "makas açılıyor"... peki sadece ekonomik olarak mı makas büyüyor?
  hayır.. oyuna bakış açısı olarak türkiye 2000'li yılların başında takılı kalmış durumda. türk futbolu değil sadece bizde o tarihte takılı kalmış durumdayız. 2011'den bile gerideyiz ki şu andaki dünya futbolu 2014'ten bile ileride.. 2016'dan bile farklı bir oyun oynanıyor şu anda... hatta 2018 dünya kupasından bile farklı bir düşünce var sahada. almanlar eski sistemleri 3'lüye geri dönüp 3-4-3 ve türevlerini oynamaya başladı. ingilizler keza öyle... yeni şeyler deniyor.. türkiye ise 4-2-3-1 ve onun güvenli sularından ayrılmıyoruz.

  peki biz ne oynuyoruz? her şeyi bir kenara bırakıp bunun hakkında konuşmamız gerek.
  bu akşam ki 14 nisan 2019 fenerbahçe galatasaray maçından daha önemli olan tek şey bu. belki bu sezon şampiyonluğu verirsin ama geleceği kurtarırsın. şu anda yapılması gereken şey tam olarak bu...

  bizim taraftarın yaptığı bariz bir hata var.
  o da oyuncular üzerinden oyunu eleştirmek. oyun üzerinden oyuncuyu eleştirmek gerekir en nihayetinde ancak bizde işler ters yürür. bunun sebebi biraz sosyoekonomiktir. mesela bugün semih'in korkak, tedirgin futbolunun nedeni zamanında gereğinden fazla şişirildiği için taraftar tarafından defoları ortaya çıktığında "kör ol" diyecek kadar ileri gidebilecek kadar 180 derece dönmeleridir. semih, iyidir/kötüdür bunun bir önemi yoktur. sen taraftar olarak eleştirini yaparsın ama gözünde rahatsız bir adama "kör ol!" demek sosyoekonomik olarak semih'in kazandığı parayı hak etmediğini düşünen birini ondan daha iyi olabileceğini kafasında kurduğu için onu yermesidir...

  semih'den daha iyi olduğunu düşündüğü için onun kazandığı parayı gözünde büyüterek ona karşı kin beslemesi ile başlar her şey. genelde yabancı oyunculara karşı daha azdır bu. çünkü, onlar sosyoekonomik olarak zaten bizden daha üst klasmanda hayat süren insanların arasında geldikleri için "görgülü" kabul edilir. kuzey afrikalılar hariç.. onlar, türklerden bile daha çok yerilmektedir.

  bu durum sonunda oyuncuları sahada korkak birer bireye dönüştürür.
  hata yapmaktan korkan adam geriye, yana oynar ve hata yapmadığı sürece küfür yemeyeceğin, beddua edilmeyeceğini, sokakta görüldüğünde "ana avrat" düz gidilmeyeceğine inanır. sneijder gelene kadar selçuk'un hali ve o geldikten sonra oyun olarak daha geride olması öğütlendiği için onu özel yapan şeyleri yapamadığında sıradanlaşan ve sonunda düz oyuncu haline gelen bir selçuk... bugün olsa keşke diye bir çok taraftarın iç geçirdiği burak yılmaz... eren derdiyok efsanesinden daha fazla katkı vermiş umut bulut...

  bugünde belhanda, feghouli, diagne... ve en nihayetinde fernando...

  oyuncular, yanlış sistemin içinde yer aldıklarında potansiyellerini tam olarak sahaya yansıtamayabilir. onyekuru sol kanata geçmeden önce sıradan bir oyuncu gibi görünmesi gibi. skora katkıyı sol kanata geçtikten sonra yapması gibi... oyuncuların doğru pozisyonda oynamamaları, bunu göz ardı ederek yapılan her yorum doğru değildir. bugün siz salah'ı alıp kanat oynuyor diye 4-4-2'nin kanadına mahkum ederseniz (ki edilmişliği var) o zaman ondan verim alamaz, liverpool'un eline gelince yıldızlaşır başka bir adama dönüşür. bu salah'ın roma'da kötü bir oyuncu olup, liverpool'da iyi bir oyuncu olduğu anlamına gelmez. aynı şekilde onyekuru sağ kanatta olduğundan daha verimli sol kanatta... kapiş?

  en nihayetinde diagne örneğine geliyoruz böylece.
  bu adamın 20 gol attığı yerden alıp iki haftada gol atamayacak duruma geldiğini düşünüyorsanız bir şey diyemem. diagne oyun onun üzerine kurulu ise iş yapacak bir adam. bir ceza sahası golcüsü. sen bu adamı amacı dışında kullanırsan akıllı saat alıp, akıllı saati sadece saatte bakmak için kullanan adamdan farkın kalmaz. diagne'nin iş yapabilmesi için ona göre bir oyun dizayn etmek gerekir. şu an devre arasında transfer olmaz da forvet alamazsak diye false nine üzerine kurulu bir oyun oynarken diagne'den işini yapmasını beklemeyi doğru bulmuyorum. ayrıca, diagne gibi adamlardan pres yapmasını beklemekte şahin marka araçtan hız rekoru kırmasını beklemek kadar absürt bir durum.

  bu adam ceza sahasında pozisyon alacak ve ona gelen topu gol yapacak. 3 kaçıracak 1 atacak, 5 kaçıracak 2 atacak. kasımpaşa'da bir maçını 90 dakika izlemeden sadece özet izleyerek hakkında övgüde bulunursanız sonuç bu olur. bu adam net bir ceza sahası golcüsü onu kaleden uzaklaştırırsanız verim alamazsınız. dahası onun yanına çizgilerde kalan değilde ikinci forvet gibi oynayan bir adam almak (trezeguet gibi) içeri girip pozisyon paylaşacak birine olan ihtiyacı da net görünüyordur diye düşünüyorum. çünkü galatasaray gibi takımlara karşı rakipler kapanır. iki stoper çakılı kalır. kasımpaşa'ya oynadığı gibi oynamaz kimse. bunu da göz önünde bulundurmak gerek.

  diğer konu belhanda.
  14 nisan 2019 fenerbahçe galatasaray maçında yediği ilk sarı kartlık pozisyonu fenerliler yapsa yemezdi. başka hiç bir takımındaki hiç bir oyuncu o sarıyı yemezdi. sadece ama sadece belhanda yerdi ve yedi.. lazım olur sarısı ile maçın ilerleyen dakikalarında ters gidecek bir oyunda belhanda'yı atarak rakibi rahatlatacak hesap kitap yapılmış bir şekilde çıkılmış maça. sadece o değil. belhanda'nın olmaması demek takımın sürekli dalga geçilen ama hayati önem taşıyan asistin asisti mevzusunun yok olması demek. özellikle bir kişi eksik, üzerinde baskı azalmış bir orta saha ile çıkılacak ikinci yarıda belhanda'nın varlığı oyuna direkt etki edebilirdi... onun yerine özellikle deplasmanda 4-0 kaybettiğimiz 1 eylül 2018 trabzonspor vs galatasaray maçından beri inatla oynaması gerektiği söylenen ama benim gibi düşünenlerin yerinin belhanda ile benzer olmadığını savunduğumuz emre akbaba'nın girmesi ile dikine oyunu dair ilk neferi kaybediyorsun.

  emre akbaba bir ikinci forvet. lucian favre'nin deyimi bile 9,5 numara.
  ne tam forvet, ne tam bir 10 numara tam arası. belhanda mesela ne bir (gençliği defansif orta saha olarak geçse bile) 8 numara ne bir 10 numara. yani elimizde iki tane aslında mevkisiz oyuncu var. emre akbaba'yı da kaleden uzaklaştırırsanız verim alamazsınız diagne gibi. o yüzden ikinci forvet gibi benfica'nın joão félixi kullandığı gibi kullanılmasının doğru olduğunu düşünüyorum. geleceğe dair bir adım atılacaksa emre'nin alanya'da çılgın attığı gibi oynaması, forvete yaklaşması gerek. onu kanatlara atarsanız, ne hızı, ne sırtını çizgiye dayayabilecek pozisyon bilgisi olduğu için sınıfta kalacaktır. sizde burada bol bol söveceksiniz tabi.

  feghouli.. geçen sezonu sakat geçiren, bir kamp görsün düzelecek geyikleri ile ilk 10 maçtaki performansıyla dalga geçilen adam takımın kurtarıcısı oldu. bir kamp görmesi gerekiyor muymuş??? onu bilmiyorum ancak biraz özgürlük tanınınca, biraz fiziksel olarak kendini toparlayınca hiç fena bir oyun oynamayan aklı selim bir kaç oyuncudan biri. dikine oyun dediğinde belhanda ile birlikte net fark yaratan oyuncu. ona da çok sövdü bu taraftar. bugün durum ortada.

  nereye gelmeye çalışıyorum?!
  oyuncuları yorumlamayı bırakıp, sistemi yorumlamaya başlamak gerekiyor ama bir çok insan saha içinde ne olduğundan bir haber. onlar için yaz transfer döneminde isimli kim alınmış önemli olan tek şey bu. bu taraftar grubu terim'e bile sabır göstermiyor...

  14 nisan 2019 fenerbahçe galatasaray maçında pep guardiola olsa takımın başında bu hakemi net döverdi. olan biten ortada. kötü oynuyoruz evet ama yinede şampiyon olabiliriz kabul etmek gerek bunu. ancak bu hem iyi bir şey hemde kötü. ligin ne kadar kötü olduğunu gözler önüne seriyor. lig kalitesizleştikçe makas açılıyor. makas açıldıkça biz 2000'li yıllarda kalırken onlar 2019'u yaşıyor. şu an yaşanan buhranın, osmanlı döneminde matbaanın geç gelmesinden bir farkı yok.

  14 nisan 2019 fenerbahçe galatasaray maçında görüldü ki rakip 10 kişi kalmasına rağmen oyunu kanatlara yayıp, doğru yerleri kullanıp, aralara deplase olup alan açamıyoruz. o kadar yavaş bir pas hızımız var ki rakip çok rahatlıkla pozisyon alıyor. günümüz futbolu, basketbola çok yaklaştı. set hücumları, alan açmak için perdelemeler (perde yok tabi sahte koşular var onun yerine) bek ile stoper arasındaki ölü bölgeyi kullanma, penaltı noktası üzerindeki oyuncu bulma çalışmaları, zone 14... aldı başını gitti.

  biz ise hala, belhanda kötü, diagne berbat, feghouli eh işte..
  acaba sorunun sistemden kaynaklandığı ne zaman anlaşılacak. sistem takımlarında oyuncu performanslarının bu kadar değişken olmadığını göremiyor muyuz? eğer oyunu, oyuncuların ayağına bırakırsanız, onların performanslarına bağımlı kalırsanız sonucunda anlık performanslar sizi vezir ya da rezil edebilir. bir savunma sistemimiz olsa bugün semih'in varlığı çok bir şey etki etmezdi. ama biz tüm oyunu iki stoperin ayağına bıraktığımız için yoklukları, sahra çölünde su arayan biri kadar zorladı bizi.

  hücum oyununda bir set planımız olmadığı için, bek, kanat, merkez oyuncusunun üçgenini kurup orada pozisyon geliştirmesine şahit olmadığımız için (belhanda, mariano ve feghouli'nin kurdukları gibi) işimiz şans toplarına kaldı. sezon boyunca böyle oldu. takır takır işleyen bir sistemimiz olmadığı için oyuncu kalitesine bağlı kaldık. ve hocamız bundan bahsetti. unutulmasın ki bizim üst seviye takımları yenmek için çok para harcama gibi bir lüksümüz yok. olamazda. bir stoper 70 milyon euro veren, 6 ay sonra bir kaleciye aşağı yukarı aynı meblağları ödeyen adamlara karşı oyunu eşit oynamak için sistem geliştirmemiz gerek. 1997'den sonra yaptığımız gibi.

  bugün ajax kulübü şampiyonlar liginde yarı finali zorluyorsa, sistemi, sisteme uygun oyuncusu ve futbol kültürü olduğu için yapıyor. tüm yaş gruplarında aynı oyunu oynayan oyuncuların a takıma yükseldiği bir yer. bugün frankfurt... hatta sev yada sevme doğru ama itici bir oyunla oynayan a. madrid.. mesela simone bu durumun bilincinde hareket ediyor. hücum futbolu oynarsa başarısız olacağını biliyor. ve standart olarak her zaman aynı oyunu oynuyor.

  benfica sezonun ilk yarısında yokları oynarken, teknik direktör değişikliği ile yakaladığı ivmeyi göz ardı etmemek gerek. aynı oyuncular, doğru sistem ile birleşince işi farklı bir seviyeye getirebiliyorlar. bugün leipzig sıradan bir takımla bundesliga liderinin 8 puan gerisinde. leeds united, bielsa ile birlikte son 4 maç kala premier lige çıkmak üzere. hemde toplama bir takımla. christophe galtier'ın lilie'i şu anda paris saint german'i 5-1 yendi.

  sistem sistem sistem.

  biz bu seviyelerin çok uzağındayız ne yazık ki.
  14 nisan 2019 liverpool chelsea maçını 30 dakika izlemiş biri farkı görür. derbi derbidir ve hakem tarafından katledilmiştir, belki bir şampiyonluk çalınmıştır. bu gerçeği unutmamak gerekiyor.

  tüm bunların dışında şu haliyle devam ederse ki edecek gibi bizim ile avrupa futbolu arasındaki fark dahada açılacak ve makas bir daha kapanamayacaktır. çünkü, her şeyden önce oyuna bakışımızı değiştirmemiz, samet aybaba, mesut bakkal, ersun yanal veya bir şekilde üç büyüklerde oynadığı için teknik direktör olmuş, yardımcı olmuş isimlerden kurtulup, bu işi meslek edinmek isteyen, biraz daha para kazanmak dışında oyunu değiştirmek isteyen insaların önünün açılması gerekiyor. oyuna mevcut isimler gibi bakarsak... ligin lider başakşehir'in teknik direktörünün yaptığı gibi bir mükemmel a planı yapıp, maçı okuyamayan adamları ligin zirvesine taşırsak bu ligin kalitesizliği ile çok yaşamayız..

  fatih terim'in tırnakları ile kazıya kazıya getirip ikinci torba takımı yaptığı bu takım, dördüncü torba takımı ise bunu oturup düşenecek ben değilim. nihayetinde, ligin kaderini belirleyecek bir karar ile biten bir maçın ardından bunları yazmak doğru olmayabilir ancak gelecek adına umutsuz isem sebebi bunlardır.

  oyuncu gömmek, oyunu oyuncu üzerinden okumak, sisteme dair bir eleştiri getirmemek, getirilen eleştirilere "galatasaray düşmanı/fatih terim kini" gibi yaftalar yapıştırırsak, fikri hür vicdanı hür nesiller yetiştirmeyi ilke edinmiş, atatürk'ün düşüncelerine etki etmiş o mükemmel adamın (tevfik fikret) izinden çıkmak demektir benim için.
 • 22587
  gereğinden fazla eleştirilen takımdır.
  3 sezondur en az 1 hızlı kanat ile oynamaya alışmış takımı başka bir oyuna alıştırmak ve bunu 5 yeni ilk 11 oyuncusu yapmak öyle dışardan bakıldığı gibi kolay olmuyor.
  henüz 3 maça çıkan nzonzi, ilk maçlarına* çıkan falcao ve lemina, sezona pek de iyi başlayamayan seri ve henüz oynayamayan andone...
  herkes gibi bende o içerdeki coşkulu oyunu istiyorum ama artık öyle oynamayacağımızı izlediğimiz maçlardan anlıyorum.
  25 ağustos 2019 galatasaray konyaspor ve 13 eylül galatasaray kasımpaşa maçlarının ilk yarılarında ne oynayacağımız baya belli oldu. rakip sahaya yerleşeceğiz, bol pas yapacağız, kanat veya göbekten delmeye çalışacağız.

  kemal özdeş'in maç sonu açıklamalarından küçük bir kesit.

  --- alıntı ---

  “göbeği kapatıyoruz, kanattan geliyorlar. kanadı kapatıyoruz göbekten geliyorlar”.

  --- alıntı ---

  biz son 2 sezon baya baya kontratak takımı gibi oynadık ve bu yüzden deplasmanlarda çok zorlandık.
  velhasıl artık başka bir şey oynayacağız ama geçiş süreci biraz sancılı olacak.
  inşallah bu süreçte fazla puan kaybı yaşamayız.
  şampiyonlar liginde oynayacağımız takımlar belli, set oyunumuzu geliştirmeliyiz.
  ben biraz daha sabretmemiz gerektiğini düşünüyorum.

  (bkz: 2019-2020 sezonu)
 • 16688
  6 mayıs 2017 galatasaray kasımpaşa maçı sırasında ve sonrasında yaşananlar ile ne yazık ki rezilliğin dibine vurmuştur.
  öncelikle gelinen noktayı ortaya koymak adına takımın genel röntgenini çekmek şart. takım içinde gruplaşmalar var ve bu herkesin malumu. ancak tek sorun bu değil. takımdaki bazı isimlerin igor tudor ile sorunları var. ne yazık ki bundan ötürü takımı sabote eden futbolcular da var. takımın puan kaybı durumunda hocanın gönderileceğini umanlar dahi var.

  bu noktada tudor’un neden istenmediğini de ortaya koymak gerekiyor. tudor geldiğinden beri çok sert ve tempolu idmanlar yaptırıyor. bu baştan beri bazı futbolcuların keyfini kaçırmaya yetti. antrenmanlar ağır askeri eğitimleri andırıyor. bunun nedeni takımın bitik olan kondisyonunu yükseltmek. fakat bu tempo 2 senedir doğru düzgün antrenman görmemiş oyuncuların sakatlanmasına neden oldu. takımda yakın zamana kadar sevgiye dayalı ancak disiplinsizlik sınırına yakın bir hava vardı. bu durum tudor ile disiplinli ancak gergin bir ortama dönüştü.

  6 mayıs akşamına döndüğümüzde bruma konusu ile başlayan saha içi krize şahit olduk. gördüğüm ve hocanın aktardığı kadarıyla tudor bruma’yı çağırıp bir şeyler anlatmak istedi. ancak bruma hocanın yanına dahi gelmedi. sonrasında oyundan alındı zaten. bu noktada oyundan almayıp devam edilebilir miydi sorusunu sorabiliriz. fakat hocanın disiplinden tavizi yok. bruma da bu hareketi yaparken çıkacağını tahmin etmiştir.
  maç sonunda başkanın soyunma odasına inmesi çok konuşuldu. aslında normal şartlarda galatasaray başkanlarının yapacağı bir durum değil. futbolcusuna borçlu olursan doğal olarak inip konuşamazsın. ki genelde şartlar hep böyleydi. ancak galatasaray futbolcuları emlak konuttan paralar gelmeye başladığından beri düzenli ödeme alıyor. yani parayı veren başkan düdüğü çalabilecek durumda.

  soyunma odasına inmek ile ilgili yalanlar ;
  - tudor istifa ettiği için inildi.
  - başkan bağırıp çağırdı hatta ağladı.

  başkanı seversiniz sevmezsiniz. (sevmemekte sonuna kadar haklısınız, ben de aynı şeyleri hissediyorum) ama teknik direktörünün yanında durması tüm bu toplam karamsar tablodaki en doğru nokta idi. (bu arada hagi konusuna fırsat bulursam değineceğim.) bu duruşunu korursa galatasaray’ın önümüzdeki sezonunu tudor ile birlikte tudor’un istediği transferler olursa. doğru bir şekilde kurabilirler.

  bugün gelinen noktada futbolcuların nazlanırcasına oynadığı ve istemedikleri teknik direktörleri gönderecekleri gücüne sahip olduklarını hissettikleri bir ortam mevcut. bu tablo değişmez ise galatasaray’ın gelecek sezonu da heba olacaktır. unutmayın galatasaray’ın en başarılı olduğu zamanlar takım maça gitmek için hareket ederken takım otobüsü ardından su döken, dualar eden florya personelinin olduğu zamanlardı. galatasaray bir his takımıdır. maneviyatımızı kaybetmemiz gerekiyor.

  sadece tabloyu yazayım istedim. taraftarın ne hissettiğinin farkındayım. gelen mesajlardaki karamsarlık da can sıkıcı boyutta.
  haber yok mu? var evet. transfer çalışmaları başladı. onları bir başka gün toplu olarak yazacağım.
 • 14170
  galatasaray futbol takımı futbolcuları, araba markaları ve sahibinden.com ilan palavraları ilişkisi.

  fernando muslera: mercedes benz (içinde küfür bile edilmedi) (emsalsiz)
  hamit altıntop: opel (pert kaydı vardır)
  bilal kısa: lada (yakmıyor adeta kokluyor)
  jem paul karacan: kia (boşun boşu) (kapalı garaj arabasıdır) (pazarlık payı vardır)
  yasin öztekin: fiat (4. ve 5. vites çalışmamaktadır)
  selçuk inan: ford (manuel 4 vites)
  umut bulut: tofaş (alıcısına şimdiden hayırlı olsun) (takas olur) (bayramda arabasız kalma)
  wesley sneijder: audi (otomatik vites)
  lukas podolski: bmw (borusan çıkışlı)
  burak yılmaz: dacia (çok yakar, az kaçar) (frenlerde sorun vardır) (7. sahibinden) (ofsayt takıntısı olan aramasın)
  aurélien chedjou: volkswagen (boya yok, değişen yok)
  hakan balta: daihatsu (kesinlikle içinde sigara içilmemiştir)
  lionel carole: citroën (memurdan) (kara kızım ihtiyaçtan satılık)
  semih kaya: renault (ilk sahibinden, hasar kayıtlı) (doktordan değil hastasından)
  olcan adın: skoda (kaporta da az şişiklik vardır)
  tarık çamdal: tata (motoru yoktur, kasa olarak satılıktır) (pazarlık sünnettir)
  emre çolak: mini (park sorunu yoktur)
  sabri sarıoğlu: anadol (ihtiyaçtan satılıktır, yoksa hayatta satmam) * (dosta gider) (ilk sahibinden)
  jason denayer: honda (satılık değildir kiralıktır) (ölücüler aramasın)
  ryan donk: hyundai (muayenesi yeni yapıldı) (emsallerine göre diri)
 • 23429
  kendi taraftarınca kadrosunun yetersiz olduğu iddia edilen takım. ligdeki rakiplerimiz bizim çöplerimiz tolga ciğerci ve serdar aziz'le, forvetinde yokluktan alper potuk'la; bir tanesi 40 yaşında atiba, 35 yaşında sakat burak ile; bir tanesi mehmet topal'la, bizim asla beğenmeyeceğimiz gulbrasen gibi adamlarla oynuyor. bu adamların kadrosu iyi ama biz n'zonzi'ye, seri'ye, lemina'ya kötü transfer diyoruz. şampiyonlar ligi'nde slavia prague nou camp'dan, brugge barnebau'dan puan çıkarıyor, biz gol atamayıp rezilleri oynuyoruz ama bizim kadromuz kötü. bu kafayla bizden bir şey olma ihtimali pek yok bence.

  bu sezonki sorunu antrene edilmemesi olan takımımızdır. bu takım bu sezon başından beri hiçbir şey çalışmamış. oyun planı desen yok, fizik kondisyon desen yok, organizasyon yok. şunu kabul etmediğimiz sürece geriye gitmeye devam edeceğiz.
 • 9172
  gol attı bir kalecimiz simovic'ten sonra;
  jübileye kadar kalsın fernando muslera.

  üçünüzü toplasak güven vermiyor bir an.
  aykut erçetin, eray işcan ve ufuk ceylan.

  maç seçmeyi bıraksa o hep en üst seviyede;
  iki yıldır istikrarsız emmanuel eboue.

  kanser etse de bazen, o altyapının çocuğu;
  seviyoruz yine de seni sabri sarıoğlu.

  galatasaray'da yolun çok açık olsun;
  her maçında başarılı ol salih dursun.

  sakatlıklar engel olamadı üstündeki formaya;
  yaşı küçük, yüreği büyük onun adı semih kaya.

  pek istememiştik onu ilk geldiği zaman;
  artık değil cam adam, joker oldu gökhan zan.

  ujfalusi'den sonra savunmamız sorun doldu;
  bu sorunu sen çözmelisin aurelien chedjou.

  ronaldo'yu durdurdu, karabük'te haşat oldu;
  enteresan bir adam, trol gibi dany nounkeu.

  bir maç iyi, bir maç kötü, hep ayrı bir kalıpta;
  sol bek sorununun baş sebebi hakan balta.

  yabancı kısıtlaması olmasa sık oynar takımda;
  en iyisini yapmaya çalışıyor hep albert riera.

  hakan ünsal'dan beri sol bek bekliyor herkes;
  ümidimizsin bizim, hoşgeldin alex telles.

  çok şey bekledik senden, büyük maçlarda oynadın top;
  dön artık sakatlıktan, bul formunu hamit altıntop.

  sahanın her yerinde, bir ressam gibi yapıyor tablo;
  istikrar deyince akla o geliyor felipe melo.

  futbolu burda bırak, florya olsun hep senin yuvan;
  yavaş yavaş kendini yeniden buluyor selçuk inan.

  yedek oyuncu o, sessiz sakin bir adam;
  alternatif yaratıyor ceyhun gülselam.

  ara transferde katıldı bize bucaspor'dan;
  yerli kalitesini arttıracak umut gündoğan.

  o da altyapıdan çıkma yetenekli bir solak;
  ama bir şeyler eksik, çalışmıyor emre çolak.

  geldiği zamanlar bekledik ondan ilk on bire oturuş;
  rotasyon oyuncusu olarak kaldı yekta kurtuluş.

  büyük topçu olacak dedi senin için susic;
  heyecanla bekliyoruz seni izet hajrovic.

  ender de olsa oynuyor iyi, genelde vurdumduymaz;
  çözemedik gitti seni dokuz yıldır aydın yılmaz.

  yeteneğinden çok bonservisi oldu ana hat;
  bazen pırpır, bazen çıldırtır nordin amrabat.

  inanıyorum, bağların eskisinden güçlü olacak bahara;
  çok üzüldüm, kardeşim gibi seviyorum seni bangna bruma.

  sahada onu görmek bizleri huzura gark eder;
  skoru her an değiştirebilir wesley sneijder.

  sonradan girip bizi çok ipten aldı, sanırsın akut;
  pes etmek nedir bilmez, her zaman savaşır umut bulut.

  bazen gününde olmasa da onun gibi golcü az;
  gol aramaktan hiçbir zaman vazgeçmez burak yılmaz.

  bir futbolcudan öte, takım içinde baba;
  ömür boyu bizimle kal didier drogba.

  ***

  her şey birdenbire oldu anlayamadık gelişini;
  geçmiş geride kaldı, yanındayız roberto mancini.
 • 18868
  yaklaşık 20 dakikadır ekrana bakıyorum.
  yazılacak şeylerin gerçekliği ve gerekliliği altında biraz da eziliyorum... ve sonra diyorum ki ;

  "allah herkese fatih terim sabrı versin"

  tudor varken tüm yorumcular, hatta burada okuduklarım, diğer tüm mecralarda yazılanlar bu kadronun tam "fatih terim'lik" olduğuydu.. birilerinin sizi çimdiklemesi ve rüyadan uyandırmasının zamanı geldi. keşke büyük harflerle yazabilme şansım olsaydı. emin olun sıradaki cümleyi büyük harflerle yazmak istedim.

  "bu kadro, fatih terim'in oynatmak istediği, her zaman oynattığı ve hep başarılı olduğu asimetrik düzene uygun değil"...

  birazdan yazacaklarımdan dolayı bir çok renktaşımın hışmına uğrayacağım ama olsun.
  doğru bildiğini söylemeyen, dilsiz şeytan değil midir son tahlilde?!

  forvetten başlayayım, zira hocanın felsefesinde "savunma, hücum etmek için lazım" ve bu yüzden savunma forvetten başlar. kim var forvette bafetimbi gomis... bu konu hakkında daha evvel ağzımı başka bir mecrada açmış, iyi de küfür yemiştim. o gün söylediklerimi tekrar edeyim, galatasaray fatih terim'in takımı olacaksa gomis bu takımda olmayacak.

  bunu şöyle izah edeyim de gomis'e kötü futbolcu dediğim sonucu çıkarılmasın.

  bugün, gomis ile adebayor'u takas edelim deseler hoca hiç düşünmeden takas eder. tudor, ileride sürekli basan ve kaptığı toplarla gol arayan bir takım yaratmak istedi. bunun için merkeze iki 6,5 koydu. sağa rodrigues'i (başlarda) sola tolga'yı. baskı ile kazandığı her topu kanatlara atmadan önce belhanda'yı pas istasyonu kullandı (en çok kilit pas ve ön asist istatistiği çok iyiydi sezon başında).. baskı ile kazanılan topu bitirecek bir forvet lazımdı gomis bu oyun için ideal bir oyuncuydu. bu oyun iç sahada coşku ile beraber iş yaptı ama trabzonspor deplasmanında patladı.

  çünkü, eğer pres ile top kazanmaktan başka bir planınıza yoksa ve rakip presi kırmayı başarıyor ve ya size pres ile cevap veriyorsa topu ileride tutmanız ve yerleşmeniz, bunu yapabilmeniz içinde zamana ihtiyacınız vardır. işte gomis bunu yapamaz... bunu yapamadığı müddetçe sizin oyununuz tek düze kalır.

  evinizde rakibinde atmosferden etkilenmesiyle, eliniz rahatlar ancak deplasmanda zorlanırsınız.
  zorlanırsınız, zira artık her takım topun arkasına geçmeyi, alan daraltmayı ve yakaladığı anda kontraya çıkmayı biliyor. bir de üzerine yan top zafiyetiniz eklenince rakip, üzerinize geldiğinde biliyor ki gol atacak. dahası gomis'i kitlediği an deplasman kabusa dönüşüyor..

  şöyle anlatayım, fatih hocanın takımları hücum ediyorsa, oyun merkezden akıyor demektir. merkezden akıyorsa, kanatlar topsuz deplase olurken merkezdeki forvet kanatlardaki oyunculara alan açar ve servis yapar. burada şutuna güvenen bir on numaranın varlığından söz etmenin tam zamanı. hocanın, öğrettiği ilk şey hücum bitecek.. hücumu sonlandırmadığınız her an rakibe pozisyon olarak geri döner. hücum ettiğiniz an en zayıf anınızdır.

  şimdi bizim elimizde ne var?
  dönüp vuran ya da vurmaya çalışan bir forvet ve şutuna güvenmeyen bir on numara.

  böylece hücumu sonlandıramıyorsunuz. kanatlara da alan açamıyorsunuz. her şeyden önemlisi, pas yüzdesi kötü orta sahanız yüzünden (n'diaye satıldı, fernando sakat, selçuk ve donk var elinizde sadece) pas yapamıyorsunuz. fatih hoca'nın en önem verdiği yer orta sahadır. ve hiç bir zaman ligde orta sahası kötü takımlar kurmamıştır.

  e orta sahanızın pas yüzdesi kötü.
  rakip sahaya yerleşemiyorsunuz. böyle durumlarda topu merkez forvete geçirip, genişlemek ve kanatlara yayılmak gerekir ama forvetiniz alıp dönmeyi ve gol atmaya odaklı, oyun kurmakla ilgisi olmadığı için yerleşemiyor, bazı maçlarda ileride top tutmakta zorlanıyorsunuz.

  gomis'in gol atamadığı son 5 maçın birini kazanabilmiş durumdayız.

  sebebi ona olan bağımlılık. bu kadar gol atmasının sebebi de yine ona olan bağımlılık diyebilirsiniz. şenol güneş'in hücum taktiğini çalmıştı tudor.

  gomis'in bu durumu, üzerine arkadan destek veren şutsuz bir on numara ile desteklenince deplasman fobisi ortaya çıkıyor... yani, tudor'un kurduğu kadro aslında fatih terim'e hiç uymuyor...

  https://i.hizliresim.com/VrGgoj.png

  monacoprensi'nin (bkz: #2372519) şu entry'sinde paylaştığı ortalama pozisyonlara bakınca takım, 4-1-4-1 asimetrik oynayıp , 35 metreye daraltınca oyunu, sola daha hücumcu, sağı daha savunmacı kullanmaya başladık. feghouli'nin hücumu sonuçlandıramaması bizi o kanatta zorluyor. 17 mart'taki fenerbahçe maçında da sağ kanatta zorlandık.

  feghouli, merkezi kullanmayı seven, çizgiye basmaktan hoşlanmayan bir oyuncu.
  rodrigues ise çizgiye basan ve içeri kat eden biri oyuncu. feghouli daha bir 4-3-2-1 oyuncusu, belhanda ile birlikte. kesinlikle ne 4-2-3-1'de etkili olur (valencia zamanları bitti artık) ne de 4-1-4-1'de etkili olur. hoca onu kullanabileceği en iyi düzen olan asimetrik düzene monte etti ama orayı da değiştirmek ister. sinan bu yüzden önemli.

  sinan'ı etkili yapan şu anda sistem.
  eskiden sinan'dan 4-3-3 kanat forvet ve ya yarı kanat forveti oynamak zorunda kaldığı 4-2-3-1'de gördük. şimdi ise asimetrik düzenin içinde ikinci forvet gibi... kanatlara gitmekten vazgeçtiği sürece, bu düzende çok gol atar, çok asist yapar. feghouli'yi tehdit etmeye başladığı an kazanan herkes olacak.

  hocanın, sinan'ı oraya monte etmek istemesinin nedeni de aslında gomis'i değiştirmek istemesiyle aynı neden.. hücum sonlandırmak... şimdi, merkeziniz savunma anlamında kötü (selçuk inan var nasıl kötü olmasın), pres gücünüz n'diaye'nin satışı ve fernando'nun sakatlığı yüzünden düşmüş, kanat bekleriniz allah'tan iyi ama sağ bek konusunda kararsızsınız, zira biri hızlı, diğeri teknik.. ve akan oyunda çok iyi olsa da, şutu olmayan bir on numara.. elinizde bunlar varsa hücum ediyorsanız, o hücum sonlanacak yoksa, sivas'ta olduğu gibi ve kasımpaşa maçında olduğu gibi olur..

  18 mart'taki başakşehir vs beşiktaş maçının hemen arkasından abdullah avcı'yı dinledim ve kameralara önünde, insanların gözünün içine baka baka nasıl yalan söylediğini izledim...

  diyor ki abdullah avcı ;

  bugün ortayı kapatıp rakibi kenara itmeyi düşündük..
  bu bir yalan... merkezi kapatmayı değil, beşiktaş'ı başarılı yapan kanat organizasyonlarını engellemekti.

  https://i.hizliresim.com/XPgPX3.jpg

  babel'in kanadında ekstra önlem alan, ve kanatları kapattığı için beşiktaş'ı merkeze yönlendiren ve orada işi bitiren kendisi ama yalan söyleyerek, tam tersini yapmış gibi davranıyor..

  https://i.hizliresim.com/Vr7r3v.jpg

  bu beşiktaş takımının ortalama bulundukları pozisyon.
  babel kanatlardan gelen baskı sonucu merkeze kaçmış.. lens'de öyle.. abdullah avcı'nın ilk yaptığı şımarıklık değil bu. bunu neden buraya yazdım, basın, ligdeki tüm teknik direktörler, tff, hatta galatasaray'ın içindeki irlanda'lılar... hepsi ama hepsi şampiyon olamamız halinde söyleyeceklerini hazırlıyorlar..

  aslında şampiyonluk, bu kadro yapısı ile mucize.
  ancak, bu mucizeyi gerçekleştirebilecek tek kişi de takımın başında.
  ve gelecek sezonda 4-1-4-1 asimetrik oynayacağız ama emin olun bu kadro ile değil.

  yazar notu (sonradan edit) : orta sahaları güçlü yapan forvetlerdir.. orta sahanız şahane ama forvetleriniz (kanat oyuncularını da buna dahil) yardım etmiyorsa, o isimli, kariyerli oyuncular bam üçlüsüne dönüverir. futbolda tüm mevkiler birbirlerine bağımlıdır. biri olmadan diğeri olmaz.

  orta sahaların ceza sahası çevresine gelmesi gerekliliğini en iyi anlatan maç 9 aralık 2017 galatasaray akhisar maçıdır. iyi izlemenizi tavsiye ediyorum o maçı.
 • 21318
  1999-2000 sezonundan bugüne geçen 19 sezonda sadece ama sadece 1 sezon dominant olabilmiş takım.

  2011-12 sezonundaki dominantlığı (onuda elmander'in kulübe de olduğu hatırlanıp "bir deneyelim bakalım ne kaybederiz" düşüncesinden sonra amerika'nın yeninden keşfi ile elde ettik) dışında ben bu takımı 19 senedir ligin tek hakimiymiş gibi oynadığını görmedim.

  o sezonun dışında hep bireysel yetenekler... zaten bir insan işleyen sisteme daha kaliteli ama aynı tarzda adamlar almak varken neden komple sistem değiştirecek oyuncular seçer onu hala almaz kafam. salak olduğumdan olabilir o değişikliklerin altında yatan muhteşem düşünceyi anlamamam. yani hayatı boyunda 4-3-3 oynamış bir amrabat'ı 4-4-2'nin kanatlarına atmak.. ne bileyim...

  19 sezonda 1 sezon valla bravo..
  bireysel yetenekler ile gelen her şampiyonluğun arkasından dağılmışız. sadece bir sezon sistem ile gelince ertesi sezona sarkmış başarımız...

  bugünde sol frame'de oyuncu bazlı yazılar görüyorum.
  takımın hücumu feghouli, belhanda ikilisinin yapacaklarına bağımlı amk... çok yazdık, çok çizdik tekrar etmeye gerek yok bence... çünkü, boşa konuşuyoruz... çünkü defalarca dedik iyi oyuncular iyi oyunları mükemmelleştirir.. biz ne oynuyoruz ki mükemmelleşecek.. benfica bize net biçimde "babacım sen git kumda oyna burası senin klasmanın değil" dedi.. biz hala hayaller, hülyalar peşindeyiz. oyuncular değişir, yaparsınız haziran da bir operasyon daha sonra??? elinize ne geçecek?? en fazla bir kaç şampiyonluk daha.. belli ki teşhis konulmuş ulu teknik heyetimiz tarafından.. teknik heyet kimlerden oluşuyor onada bakmak lazım malum, biz izlanda için "aman dikkat edilsin" diye çarşaf çarşaf analiz yazarken birileri elleriyle top taşısalar 3 kere kalemize gelemezler buyurmuştu... ümit davala eski rapçi, kariyerini yardımcı antrenör olarak tanımlayacak.. üst level yok onda. herhalde ne zaman üst levela geçmek istese bölüm sonu canavarı geliyor... levent şahin ise hayal kırıklığı bariz belli.. neyse bu teknik ekip "bu takımın bireysel yetenek eksikliği var" demiş belli ki, elindeki oyuncuya göre oyun değil, oyuna göre oyuncu... eh hadi bakalım... gelsin haziran...

  neyse, şimdi henry yerine sinan ile çıkıp onu ikinci forvet gibi kullanıp 4-3-3'ü terk etmek bir seçenektir.
  elindeki oyuncu grubuna göre bir yapı tercih edersin çünkü ;

  sinan'dan false nine olmaz. denendi.
  sinan'dan tek forvet olmaz. denendi.
  sinan'dan kanat forveti olmaz. denendi.
  ama sinan'dan arif erdem'in yaptığı gibi sola açılarak stoperi kendine çektiği, rakibin defans boyunu enine genişletebildiği ikinci forvet görevini yerine getirebilir...
  denendi mi??? elbette hayır.

  bu olmadı mı? tamam ...
  senin oyun kurma işini devrettiğin iki stoperin var değil mi?
  o zaman merkeze top kapma ve pres yapma görevini ver.. koy donk ile ndiaye'yi merkeze, at belhanda'yı sol kanata, önlerinde emre akbaba - artık hangi forveti tercih edersen... sağ taraf feghouli ile dön 4-4-1-1'e... rakibin 11 gol yemiş birader, alanya senden bir gol fazla yemiş, yediğin kadarda atamıyorsun!! eee ne olacak o iş?? dedik bunu hücum maç kazandırır, savunma şampiyonluk...

  bu da mı gol değil? tamam ...
  yine 4-3-3 oyna.. at sola belhanda'yı, sağa feghouli'yi merkeze osmalıspor'dan 7,5 milyon vererek almak zorunda kaldığın ndiaye'nin o performansını sağlayan iki defansif orta sahanın önündeki 10 numara gibi oynadığı oyuna dön... donk-fernando ile üçgeni tamamla...

  dene yahu dene...
  at sola onyekuru'yu, at sağa feghouli'yi.. ikisi de geri koşmasın. rakiplerin beklerinde bindirince oradan yardırsın her maç en az %99'luk 4-5 pozisyon ver rakibe. ee yediğinden fazlasını da atamıyorsun... ne oldu olmayan sistem çöktü... geçen hafta rakip kaleci maçı vermese 90+4'de puan farkı 10'du bu akşam. ama hala aynı oyun... oyun doğru değil ki... bu oyuncularla oynanacak oyun değil o... ne zaman anlayacağız bunu matematiksel olarak rakibin şampiyonluğunu kutladıktan sonra mı?

  haziran ayında fakir salah, fakir agüero, fakir silva almadığımız sürece oynamaya çalıştığımız bu oyun bizi gelecek sezonda hüsrana sürükler.. şunu artık kavrayın lütfen. 2 mart 2019 da oynana bournemounth maçında city'nin kalesine şut çekemediler bournemounth'lular şut!!! adamlar 23 şut çekti de biri gol oldu.. hemde city deplasmanda... sen böyle dominant ne zaman oldun? heh işte geldik yine en başa 2011-12 sezonundaki oyuna...

  elinde imkan var mı?
  bence var... ama yapmayacaksın.. lucien favre belhanda'yı balotelli'nin yanında 3-5-2'nin ikinci forveti olarak kullandı. denedi... elindekilerden maksimum verim almak için 4-3-3'ten vazgeçti. sneijder gelince 4-4-2 oynuyorum kusura bakmasın dedi.. biz sistemimiz bozduk ve hala (bakın altını çizerek söylüyorum) hakkını vererek asla oynayamayacağımız bir 4-3-3'ün peşindeyiz...

  mesela ben atalanta'nın oyununa hastayım.
  gian piero gasperini'nin askeriyim. adamın 3-4-1-2'si var ve paşalar gibi oynuyor. efor oyunu... haginin topugu gelsin anlatsın uzun uzun... ama hiç bir zaman şampiyon olamayacak.. lucien favre, takip ederim her gittiği takımda... çok severim ama sezonun ikinci yarılarında düşüşe geçer takımları.. efor oyunu sonuçları... jurgen klopp, bayılırım ama durumu ortadan... efor oyunu bir yere kadar... bilirim gelebileceği son noktayı...

  efor oyununun bir sıkıntısı var. bir defosu var.
  city'nin oyunu için çok matematik gerekiyor o bizde yok...
  o yüzden juventus gibi, atletico gibi gel mis gibi 4-4-2 oynayalım "yok ben daha yeni oynadım geldim" deme .... sonra sistem yok, set hücumu yok, feghouli ile belhanda ikiye bir yapacak, kostas amuda kalkıp sirtaki yaparken topa vuracak, diagne hani bana hani bana diyecek, onyekuru şut çekince taca gitmeyecek, emre akbaba 30 metreden çakacak, biz maç kazanacağız... bireysel yetenek, bireysel yetenek, bireysel yetenek.. bu mudur futbol???

  takımın sistemsel problemleri yok, sistemin oyuncu problemi var o yüzden haziran ayını bekliyoruz.. o güne kadar galatasaray yazarsam da parmaklarım kırılsın...
 • 26306
  hamza hamzaoğlu tabiriyle takım içi dengeden eser olmayan bir takım. topçuların verdikleri katkı ile aldıkları maaş arasında uçurum var.

  başta falcao reisten başlayalım. şu an güncel kurla tam 45 milyon tl alıyor yıllık. karşılığı ne bu 45 milyon tl'nin? 2 ay sakat, geliyor 30 dk. oynayamadan bir daha sakat hoop 2 ay daha yok. ha 45 milyon tl'yi nakde döndürüp bunu yakın, ısının diye florya kazan dairesi'ne vermişsin ha bu kötürüm herife vermişsin. gram, zerre-i miktar kadar fark yok. ağır konuşacağım ama şart yani artık bazı şeyler katlanılacak gibi değil. bu kaçıncı be, düz yolda koşarken bu kadar çok sakatlanır mı bir topçu? bu adam nasıl sağlık kontrolünden geçti, nasıl anlayamadılar hayret bir şey. inanılacak gibi değil.

  etebo, 10 milyon 800 bin tl alıyor. bu paranın karşılığı ne? haftalardır yok sahada. oynadığında da zaten pek bir numarasını göremedik. sırf transfer olsun, kadro doldursun diye, taraftar transfer yapılsın istiyor diye yapılan bomboş bir transfer.

  şener, yıllık 7 milyon tl alıyor, geldiğinden bu yana fener'de açtığı ortaların bursa'da yaptığı bindirmelerin bir tanesini bile göremedik daha. hiç alınmamış olsa, gs takımı ne kaybederdi? objektif bir şekilde şunu şunu kaybederdik diyebilen var mı?

  fatih öztürk, yıllık 4 milyon tl alıyor. içerde 1-0 öne geçip verdiğimiz 2 maçın 2'sinde de başrolde. ekstra bir tane kurtarışı yok, yenecek golü yiyor hatta yenmeyecek golleri dahi yiyor çoğu zaman. yine kadroda hiç olmasa eksikliği hiç hissedilmeyecek bir başka transfer.

  şu yukardaki 4 futbolcuya toplam 66 milyon 800 bin tl ödüyoruz yıllık ve aldığımız katkı 0. (u: yani 0 değil de, çok çok az yani ihmal edilebilecek boyutta olduğu için 0 diyorum.) bizim bu lüksümüz nasıl var biri bana açıklayabilir mi? yılda toplam neredeyse 70 milyon tl ödediğin 4 futbolcudan hiçbir katkı alamıyorsun.

  feghouli paşamız, yıllık güncel kurla 40 milyon 500 bin tl alıyor. kendisine 2019 bahar mevsiminden beri ulaşılamamakta. 2 kıpırdansa göklere çıkarılır sonraki 5 maç yatar. son 2 yıldır aldığı paranın beşte birini bile hak edecek bir futbol oynamıyor.

  şutsuz 10 numara, ay pardon 8 numara belhanda paşamız, feghouli 40 milyon 500 bin tl alır da kendisinin ne eksiği var? o da senelik 35 milyon tl'sini cukka yapar tabi. hak ettiğinin 5 katı maaş alan topçulardan biri de belhanda paşamız.

  babel, yıllık güncel kurla 28 milyon 350 bin tl alıyor. bjk'de bir sürü deplasman maçı aldı, burda da alsın diye aldık kendisini ama henüz şahit olamadık. tek gördüğümüz şey arada güzel şut atan kocaman bir kağnı.

  diagne. adamın hep bonservisi konuşuluyor da, yıllık da 21 milyon 150 bin tl alıyor şu an güncel kurla. ne topa vurmayı bilir ne 1.91 boyu olmasına rağmen hava topu indirmesini kafa vurmasını bilir. o cüssesine rağmen de anlamsız derecede güçsüz bir futbolcu, çevik bir adam asla değil. tek özelliği, altıpas civarında iyi pozisyon alabiliyor kendini bazen iyi unutturuyor. bu özelliği için de, şu an aldığı maaşın dörtte biri veya beşte birini alsa takımda yedek forvet olarak kalması makul bir seçenek belki olabilirdi ama şu tabloda, 21 milyon 150 bin tl maaşla as forvet olarak oynatılmaya çalışılması skandal ötesi. kasımpaşa'da ne alıyordu bu adam, bizde ne alıyor? tamam fazlasını ver de, 7-8 kat fazlasını da vermeyin abi ya.

  emre akbaba, yıllık 9 milyon 275 bin tl kazanıyor. fiziksel olarak tamamen bitmiş durumda. ikili mücadelede üstünlük kurabildiği bir tane futbolcu yok. şut desen yok adam geçme desen yok orta desen yok hiçbir şey yok şu anda. uzun süredir de böyle bu durum. ve 10 milyon tl para alıyor yıllık neredeyse. rotasyon oyuncusu olarak, hak ettiği miktar bunun beşte biri altıda biri en fazla.

  yukarıdaki 5 futbolcuya ise, yıllık toplam 134 milyon 275 bin tl veriyoruz ve aldığımız katkı, ödediğimiz miktarın beşte biri kıvamında falan. fazlası değil. daha fazla yorum yapmıyorum, susuyorum sadece.

  muslera, yaşı geldi artık ilk geldiği yıllardaki gibi 2 milyon avroluk sözleşmelere geçilse iyi olur. yıllık 3 milyon 575 bin avro yani 32 milyon 175 bin tl korkunç bir rakam.

  linnes, serbest bıraksak köyünde 300-400 bin avroya oynayacak adam bizde 1 milyon 400 bin avro yani güncel kurla 12 milyon 600 bin tl alıyor. hakkı en fazla bu meblağın üçte biri.

  saracchi, güncel kurla 12 milyon 150 bin tl alıyor. 1 maç uçar kaçar 2 maç sövdürür. 0 istikrarı olan bir topçu. tek özelliği hızı zaten. pozisyon bilgisi falan hak getire. orta da açamaz şut da çekemez. anca üçte bir-dörtte birlik bir oyuncu aldığı paraya göre.

  bu yukarıdaki 3 futbolcuya ise toplam 57 milyon tl veriyoruz ve vermemiz gereken, bunun üçte biri falan.

  takıma en büyük katkıyı veren marcao, taylan, emre kılınç, arda gibi isimler ise toplam 25 milyon 200 bin tl alıyor. iyi kötü fena denmeyecek katkı veren oğulcan, ömer bayram, luyindama (u: geçen sene olsa üste yazardım da bu sene berbat, o yüzden buraya yazıyorum maalesef.) gibi isimler de toplam 16 milyon 800 bin tl alıyor. yani ciddi katkı alıyoruz diyebileceğimiz 7 futbolcuya ödediğimiz toplam meblağ 42 milyon tl. üsttekilere ödediklerimiz de ortada. yani sözün bittiği yer bu olsa gerek. böylesine bir uçurum böyle absürd maaş tablosu mu olur allah aşkına? (u: okan kocuk, omar, sekidika, ozornwafor, kerem aktürkoğlu gibi futbolcuları değerlendirme dışı tuttum şimdilik.)
 • 19358
  bu yazı transfer söylentileri üzerine yazılmıştır..

  benim için kimin geldiğinden çok ne oynayacağımızı öğrenmek yaz dönemindeki en önemli şeydir. bu sezon başlarken (transfer sezonu) ne oynayacağımızdan çok emin olmamamıştım. transfer söylentileri, seçilen isimler, konuşulan ve beklenenler, elinizdeki oyuncuların söylediklerini göz önüne alırsak ne oynayacağımız konusunda bir teorim var.

  jurgen klopp, 2015-16 sezonun başında (ekim 2015) liverpool'un başına geçtiğinde bir lewandovski arar mı diye düşündüm? ancak klopp şunu fark etti... futbol 5 sene önceki futbol değil. 2012'de şampiyon olduğu zamanda bunu fark etmişti... ancak sistemin genleri ile oynamak istemedi ve 3 sezon boyunca boşa kürek çekti. son sezonunda artık işler iyice sarpa sardığında konuyu çoktan çözmüştü.

  futbol çok hızlıydı artık ve klasik forvetler kalmamıştı.
  daha çok hücum bölgesinde hareketli ve bir o kadarda değişken kanat forvetlerine ihtiyacı vardı. ronaldo (fenomen), raul, ibrahimovic, nistelrooy gibi oyuncular yetişmiyordu. sorununda buydu aslında. son sezonunda dortmund ile küme düşme hattına gerilemesinin nedeni buydu. merkez forvetin yeterince gezgin olmaması.

  liverpool, o sezon (yani 2015-16) firmino'yu transfer etmişti 1899 hoffenheim'dan.
  sezonun ortasında geldiği için ligi tanımaya çalışacak ve asıl sistemini kurmaya bir sonraki sezon başlayacaktı.

  2015-16 sezonunda benteke ile bir kaç denedi.
  ondan bir lewandovski yaratabilir miyim? diye düşündü ama bu sevdadan çabuk vazgeçti. firmino, sturridge ve lallana ile kurduğu false nine ile uefa finalini gördü. ancak, ön taraf yeterli değildi.

  bir sezon sonra, mane'yi ve orta sahasında can alıcı bir rol üstlenecek wijnaldum'u transfer etti. bu transfer coutinho'yu ön gruba dahil etmek demekti. böylece firmino, coutinho, ve mane'li bir hücum hattına ulaştı.

  arkalarında ise milner, wijnaldum ve emre can vardı. bu 6 oyuncu, half space'leri kullanarak gol arayacak, atacak, kaçıracak ama ne olursa olsun pres yapıp, tekrar topu kazanıp yeniden deneyecekti.. ligi 4. bitirdiler.

  bu sezon ise salah'ı orta sahası için pres güç katacak chamberlain'i, oyun için gerekli sol ve robertson'u ve ocak ayında van dijk'ı aldı. sistem artık işleyebilirdi... liverpool önde pres yaparak kazandığı her topu doğru kullanma üzerine haftada 5 günden 2 ayda 1000 tekrar yaptı. topu kazanma, kazandıkları top ile kontra çıkma üzerine çalıştılar ve sonunda şampiyonlar ligi finali geldi. bunun sebebi açıktı, pres ve kontra atak futbolunu birleştirmişlerdi.

  bugün itibar ile saf forvet oyuncusu yok ellerinde solanke dışında.
  2014'te sıfırdan kurduğu sistemi ile büyük başarılar elde ettiği dortmund'un çöküşü ile başlayan süreçten sonra klopp kendini yeniledi. sistemsel olarak değil ama sistemi uygulamaya koyduğu oyuncular açısından.

  bizde ise söylentiler hep yukarıda uzunca anlattığım sistem için gerekli oyunculara yönelik hamleler gibi... abel hernandez, ahmed musa, trezeguet, elinde hali hazırda bulunan feghouli, sinan, rodrigues... tüm bunlar bizim false nine oynayacağımızı gösteriyor.

  aradığımız 8 numaranın pasör değilde, baskı ve enerji vaat eden isimeler olmasıda ayrı bir mesele. zira coutinho gittiği andan itibaren emre can - wijnaldum - henderson orta sahası pasör değil momentum bazlı bir orta saha. hatta chamberlian'ın transferi bile sadece bu sistemin devamlılığı için yapılmış bir transfer..

  şu anda yapılacak orta saha (8 numara) transferi aslında bir çok şeyide anlatacak.
  nuri şahin'in adının geçmesi, bu oyunu bilmesi ve uzun süre oynaması, kanat forveti orijinli forvet oyuncuları transferinde ısrar... eren'in takımda tutulmasının düşünülmesi (oyunu değiştirmek için sırtı dönük oynayabilen yan toplarda etkili bir oyuncunun kenarda oturması) her şey ama her şey bizi liverpool klonu olmaya doğru götürüyor.

  bu rol model üzerinden elbette hocanın dokunuşları ile farklı bir takım oluşacak.
  bu takım, 2017-18 sezonunda izlediğini liverpool'a çok benzeyecek. nihayetinde, bu oyunun ilk uygulayıcısı fatih terim. geliştirip, farklılaştıran ise klopp..

  isimlerden çok ne oyanacağımıza dair beyin fırtınası yapsak çok daha yararlı olacak.
  çünkü, anlaşılan o ki bir ekol yaratmak istiyor fatih hoca ve bu da gegenpressing üzerine kurulacak bir sistem olacak. görüntü, yapılanlar, arananlar, söylenenler bunu gösteriyor.

  kanat varken neden hala kanar arıyoruz sorusunun cevabı da burada.
  ağustos ayında editlenir bu entry. ancak bugün itibari ile 16 haziran 2018'de transfer sezonunun bana düşündürdükleri bu.. umarım, en iyisi olur...
 • 20543
  bu yazı tüm sakatlık, cezalı ve de dar kadro göz ardı edilerek yazılmıştır.

  3-5-2 ;

  iki kanat bekinin omuzlarında yükselen yada yerin dibine batan sistem diye tanımlanır da siz inanmayın.
  3'lü savunmayı her zaman 4'lü savunmadan daha çok sevmiş biri olarak 10 kasım 2018 kayserispor galatasaray maçı'ndaki kadro yapısı, formasyonu çok sevdim ama aşkımın gözlerimi kör etmesine izin veremem.

  3'lü savunmaya olan tutkum 1986 dünya kupası ile ilgili bir makale okurken başladı. sıkça dile getirdiğim arjantin ve carlos bilardo hayranı olmamla devam etti bu süreç sonrasında her daim 3'lü savunma oynayanlara hayranlık besledim. 1998 dünya kupasından sonra arjantin'in başına geçen marcelo bielsa oyuncularına 4'lü mü? yoksa 3'lü savunma mı? oynamak istediklerini sormuş ve bir anket yapmış. anketin sonucunda arjantin milli takımı oyuncuları 4'lü savunma oynamayı seçmiş.

  seçimden sonra sonuçları eline alan bielsa oyuncularına bakmış ve "demek 4'lü savunma oynamak istiyorsunuz. üzgünüm patron benim 3'lü oynayacağız" demiş. onun arjantin'ini izlemek çok zevkliydi. ardından şili'sini izlemek daha keyifliydi. ama 3'lü savunmanın zaafiyetleri var. özellikle 4-4-2 (o diğer aşkım. daha sonra gelicez buna) karşısında makus talihini bir türlü yenememesi gibi.

  bu yüzden 3-5-2 daha sonraları kendi içinde farklı fraksiyonlara bölünme yoluna gitti. şu anda özellikle almanya'nın genç nesil teknik direktörleri arasında revaçta olan 3-1-4-2 gibi. 3'ten sonra gelen 1, 4-4-2 karşısındaki acziyeti önleme çabasından başka bir şey değil. işe yaradığı anlar oluyor elbette ama iyi bir 4-4-2 hala ama hala en iyi formasyon. 2018 dünya kupasında bir çok takımın (özellikle iskandinav ülkelerinin) kullandığı formasyon.

  3'lü formasyonun 4-4-2 karşısındaki sorunlarını yok etmenin iyi bir yolu 3-1-4-2 .. savunmaya geçildiği zaman aslında 4-4-2'den farkı kalmıyor ve kanat bekleri 70-80 metrelik koridorlarda ölümüne gidip gelme işini bitiriyordu. tedesco ve nagelsmann'ın yaptığı ve yeni nesil alman teknik direktörlerinin geliştirmeye çalıştığı bir sistem bu. aynı anda hem pres hemde pozisyon oyunu oynamaya odaklanmış bir sistem. ikisi bir arada...

  bunu yapıldıkları zaman yenilmesi zor takımlar ortaya çıkabilir ancak bu oyunu oynamak için 115 km civarında bir mesafe kat etmek şart. schalke ile hoffenheim arasındaki temel fark, puan durumundaki yerleri arasındaki fark ve iki takımın oyun temposu arasındaki fark tamamen koşu mesafesi ile alakalı bir durum. 3'lü savunma oynuyorsanız daha fazla koşmak zorundasınız. dün gece 11 kasım 2018 eintracht frankfurt schalke 04 maçı sırasında iki takımda 3'lü savunma ile oynuyordu. e. frankfurt 3-4-1-2, schalke ise klasik 3-1-4-2 ile sahadaydı. 2 km fazla koştu frankfurt.

  bu arada yukarıda bahsettim atlamayayım.
  hoffenheim'ın koşu mesafesi 120 km. almanya'nın en çok koşan takımı. schalke ise 113 km (lig 16.'sı). aynı oyunu oynayan iki takım ve aralarındaki bariz fark... bu fark oluşurken schalke topu gezdirmemiş. schalke 382 pas yaparken hoffenheim 484 pas yapmış.. yani hem çok koşmuş, hemde topun kontrolünü eline almış.

  3'lü oynamak için ön şart bu.
  lyon gibi bir takım bile 4-3-3 oynayan takımını 3-5-1-1'e çevirdi. çünkü, 4-4-2 karşısındaki zaafiyetlerini yok edebilecek kadar iyi bir sistem takımına dönüştü hoffenheim. koşarak ve topun kontrolünü sağlayarak. bu oyunu hoffenheim gibi oynamak için doğru oyuncu grubuna ihtiyacınız var... peki galatasaray'da bu var mı? bence var!!

  çünkü, bu takım hala tudor'un kadro mühendisliği üzerinden kurulmuş bir takım ve de hiç bir şey değişmedi.

  fernando'nun stoperlerin arasına girerek oynadığı david luiz rolünün değişmesi şart. david luiz bu rolü oynarken bir stoper olduğu gerçeği ile yüzleşmek gerek. önceliği savunmaydı ancak chelsea hücum etmek için rakip sahaya doğru geçtiğinde bir defansif orta sahaya dönüşüyordu. fernando'yu veya donk'u aynı role büründürürseniz, orta sahalarınızın size yaklaşması gerekir böylece ileri uçtan uzaklaşırsınız. kat edeceğiniz mesafe daha fazla olacağı içinde yorgunluk belirtileri gösterirsiniz. geçen sezonun ilk 10 haftasından sonra düşen oyun temposu bu konuda size bir fikir verir diye düşünüyorum.

  bunun yerine (stoper transferi yapılamayacağını düşünerek) defansif orta sahalardan birini iki stoperin arasına koymak ve önceliğini stoper olarak değiştirmek 3'lü oynamak için size bir şans verebilir. tabiki makbul olanı 3 stoper gibi stoperle oynamak ama özel bir durumdayız. fernando yerine donk'ta burada oynayabilir ki bence david luiz rolüne en yakın oyuncu donk..

  http://gss.gs/nvV.jpg
  http://gss.gs/67p.jpg
  http://gss.gs/oUI.jpg

  şeklinde dizilebiliriz ancak en mantıklısı maicon'un defolarının da yok olacağı donk merkezli bir oyun.

  http://gss.gs/jSF.jpg

  sanıldığının aksine 3'lü oynamak için özel oyunculara ihtiyacınız yok.
  takımların 3'lüyü genelde tercih etmemelerinin nedeni yukarıda da belirttiğim gibi arsene wenger ve onun 4-4-2'si. yıllar içinde 4-4-2 her daim 3-5-2'ye üstünlük kurduğu için bir korkaklık oluştu. bu korkaklık yıllar içinde (türkiye içinde değil bu) sadece defans yapan takımların oyunu öldürdüğü bir sistem diye anıldı. çünkü, 4'lü savunma yaptığınızda aslında beklerinizi hücuma çıkarıyorsunuz. yani geride 2'li kalıp, defansif orta sahayı bu iki stoperin önüne atıyorsunuz. bir nevi 3'lü oynuyorsunuz aslına bakarsanız. yani özel oyunculara ihtiyaç duymadan bir şekilde oyunun hücum bölümünde uyguluyorsunuz bunu.

  dahası, 4'lü savunma yaparken beklerin hücum katkısı olmazsa ileride çoğalma şansınız azalıyor ve tam bir kontra atak takımına dönüyorsunuz. half-space'leri kullanmak için rakip defansın boyunu enlemesine uzatmanız gerekir. böylece rakibin stoperi ile beki arasına adam sokabilir, hücumu oradan yönlendirebilir, pozisyon bulabilirsiniz.

  yani beklerin hücum etmesi şart.
  sarri gibi teknik direktörler, görünürde 4'lü savunma uygularlar.
  beklerinden birini savunmaya yardım etmesi için geride bırakıp, diğeri ile hücum ederler. iki bekininde hücum gücü yüksek ise (mesela porto'daki alex telles ve maxi pereira gibi) oyunun kurulduğu alandaki oyuncunun ters kanadındaki bek hücum eder. çünkü, topun olduğu yer kalabalık olduğu için hücumdan önce savunma iç güdüsü yoğundur.

  teknik direktörler bu tip seçimler yaparlar ve hücum alanında bir kişi fazla olmak için bekleri ileri sürerler. 4'lü savunmaların hücumda birer 3'lü savunmaya dönüştüğünü unutmamak gerek. yani o kadarda özel oyunculara ihtiyacın yok, doğru oyunculara ihtiyacın var. bu algının çıkış noktası yine geçmiş zamanda yapılan kanat beklerinin 70-80 metrelik alanları kontrol etmesi.

  alan savunmasının yaygın olarak kullanılmadığı zamanlarda kanat beklerinin görevi hücum ve savunma olarak ikiye ayırılırdı. bu ayrım, kanat bekinin hücuma katkısı kadar savunmada adamını da kovalaması anlamını taşıyordu. yani tüm bir sezon kanatlardaki koridoru tek başına savunmak ve hücum etmek zorundaydı. alan savunmasının yaygınlaşmasından sonra beklerin kontrol etmek zorunda oldukları alan azaldı. hücum ederken, arkasındaki rakip takımın kanat oyuncusunu savunmak zorunda değildi. onu stoper yapıyordu. bekin görevi burada değişti evrimleşti ve rakibi ilk karşılayan stoperin kademesine girmeye başladı.

  algı ise hala orada bir boşluk olduğuna inanmak üzerine kurulur.
  julian nageslman, domenico tedesco, marcelo bielsa, gian piero gasperini gibi 3'lü savunma savunucuları topun arkasına 11 kişi dizilmeden önce topun kaybedildiği alanda topu yeniden kazanmak adına bir pres başlatılar. bu bir prestir, önde basmak değil. bu pres sırasında geri hattaki tüm oyuncular pozisyonlarını alırlar ve rakip presten kurtulsa bile geri hat alanına yerleşmiş olmaktadır.

  doğru uygulanan 3'lü savunma geride 5'li bir savunmaya dönüşebilir.

  louis van gaal 2014 dünya kupası öncesi 5-3-2 oynayacağını açıkladığında insanlar bunun bir kamera şakası olduğunu düşündü.
  van persie/robben ile forveti, de jong/wijnaldum (ve ya de guzman)/sneijder ile orta sahayı kurmuştu. blind/janmat kanat bekiydi. burada zaman zaman kuyt'da oynadı. doğru işletildiğinde ispanya'ya 5 gol atan bir hollanda ortaya çıkabiliyor ki louis van gaal 4-2-3-1 gibi dünyayı etkisi altına alan bir formasyonunda mucidi sayılır. oyuncuya göre belirlediği formasyonlar ile her zaman başarılı olmuş biri van gaal. 2014 dünya kupasında da yarı final görerek gösterdi bunu.

  4-3-3 ;

  galatasaray'ın ısrarla oynamaya çalıştığı ancak bir türlü beceremediği formasyon. bunun nedenlerinden en büyüğü stoperlerin arasına giren defansif orta saha...

  3-5-2'nin yeniden icat edildiği 86 dünya kupasının hemen ardından johan cruyff sistemin futbolun katili olduğunu savundu. ona göre zamanlar kanat bekleri hücumcu özelliklerini kaybedecek ve çakılı birer stoper gibi arka planda kalacaktı. "kim 5 stoperli bir sisteme karşı futbol oynamak ister ki?" sorusunu sormuştu. futbolu çirkinleştirecek bir şey olarak gördü 3-5-2'yi.

  sampdoria ile oyanan şampiyon kulüpler kupası finalinde (25 şubat 1992) iki takımda 3'lü savunma ile çıkmıştı maça. barcelona 3-5-2 görünümlü 3-4-3 ile çıkmıştı maça. sampdoria ise 1-3-4-2..

  http://gss.gs/LUK.png
  http://gss.gs/EcK.png

  maçı kazanan barcelona şampiyon kulüpler kupasını kazanmıştı ve sonra şampiyonlar ligini adını aldı. iki takımında o gün yaptıkları gianni brera'nin "mükemmel bir futbol maçı 0-0 biter" sözünü hatırlatmıştı. normal süresi 0-0 biten maçı koeman'ın uzatmada attığı frikik ile kazanmıştı barcelona.

  ve aslına bakarsanız 1986 dünya kupasından sonra uzun uzun eleştirdiği 3-5-2'ye maç içersinde zaman zaman geçti sarı fare. bunu yaparken hücumu düşünmesi, carlos bilardo'nun 3-5-2'sini kopyalaması her zaman bu tip adamların 3'lü oynamayı sevmesi aslında 3'lünün bir hücum sistemi olduğunu gözler önüne sermekte.

  hakim sistem 3'lü iken önce carlos alberto parreira'nin 1994 dünya kupasındaki 4-4-2'si (defansif orta saha ekolünün başlangıcı kabul edilir) ardından da arsene wenger'in "yenilmezler" olarak anılan arsenal'inin 4-4-2'si.. 3'lüyü tüm önemli turnuvalarda yenince 4-4-2 dolayısıyla 4'lü savunma bir anda hakim sistem halini aldı.

  aynı dünya kupasının finalinde italya ile oynarlarken maçın yine 0-0 bitmesi 1992'de şampiyon kulüpler kupasındakinden farksız bir maçtı. yine mükemmel bir maç ve yine 0-0... bir tarafta carlos alberto parreira, diğer tarafta arrigo sacchi..

  4-4-2'nin en iyi uygulayacılar karşı karşıya gelmişti ki savunma, hücum geçişlerinin ne denli hızlı yapıldığını görmek, o dönemde son derece yavaş oynanan oyunda fark yaratıyordu. dünya kupaları, sistemlerin doğduğu turnuvalardı. hakim sistemler genelde bu turnuvanın en başarılı takımının kullandığı sistem olur ve kopyaları dünyanın her bir tarafına yayılırdı. 4'lünün geri dönüşüde 3'lünün geri dönüşü kadar şaşalı oldu.

  o günlerden beri 4'lü hakim sistem. son zamanlarda sie 4-3-3...
  peki neden 4-3-3? bu sorunun cevabı ajax'lı zamanlarda zaman zaman kullandığı ama barcelona'da 4-3-3 ile iç içe geçmiş bir 4-2-3-1'i icat eden louis van gaal'in sistemini alıp geliştiren. yine iç içe geçmiş 4-3-3/4-2-3-1 oynayarak porto ile önce uefa kupasını, sonra şampiyonlar ligini daha sonra chelsea ile 50 yıllık laneti yıkan jose mourinho'nun başarısı.. porto ile yaptıklarını başkasının yapabilmesi mümkün değil.

  o günlerden sonra hücumcu 4-3-3'e evrilen 4-2-3-1 savunmacı teknik direktörler için bulunmaz bir nimet halini aldı. beklerin bir orta saha gibi oynadığı ama daha çok savunmayı düşündükleri sistem toplamda 5 oyuncu ile hücum edilmesini kalanının ilk önceliğini savunmaya vermesini sağlayan sistem savunmacı olarak görünen 5-4-1'in yerini aldı.

  sacchi'nin müridleri 4-4-2 oynamaya devam etti.
  bundan vazgeçenler oldu. kendilerini 4-3-3'e evrimleştirdiler. bazıları ise sadık kaldı. her iki guruhunda vazgeçmediği tek şey presti. pres yapılmadığı zaman 4-2-3-1 gibi sabit bir sistemle oynanıyor gibiydi 4-3-3... ve yine sistemin hücum özelliklerinden faydalanılmıyordu. 3'lü orta sahaya beklerin desteği gelince merkezdeki defansif orta saha oyuncusu stoperin arasına girmeye başladı. savunmada 3'lü kalmayı seçtiler iki bekinide hücumda kullanan takımlar. çünkü, beklerin hücum desteği demek fazladan bir oyuncunun (bazen iki) hücum bölgesinde savunmanın dengesini bozabiliyor olmasıydı. bunu kullanmak isteyen kreatif teknik direktörler bekleri bu şekilde kullanmaya başladı.

  karşılığında ise yine jose mourinho'dan doğan 3. stoperi orta saha gibi oynatarak (pepe'nin barcelona maçlarındaki görevi) 4-2-3-1'i 5-4-1'e evrimleştirmekten ibaretti. kanat beklerini kullanan takımlar karşısında rakipler 5'li durmaya başladı. hani şu 3'lü defansların 5'liye evrimleşmesinden korkularak 4'lü savunmaların yeniden gün yüzüne çıkmasından 10 sene sonra savunmalar yine 5'liydi.

  defansif orta saha oyuncunuz iki stoperin arasına giriyorsa iki bekinizde orta saha gibi oynamıyorsa bu sefer orta alandaki 3 orta saha oyuncunuzdan biri eksilince iki oyuncu ile kala kalıyorsunuz. bunu kullanan takımlara karşı iki kanadında hızlı oyuncuya sahip takımlar ezici bir üstünlük kurdular. 4-3-3'e karşı garip bir ironi ile 4-2-2-1 yer almaya başladı.

  http://gss.gs/1jZ.png

  savunmada iki oyuncu boşa çıkar hale geldi 4-3-3 karşısındaki 4-2-3-1'de. beklerinizi takip eden iki kanat oyuncusunun varlığı birini stopere bırakarak hücum etmeye olanak sağlamaya başladı.

  http://gss.gs/er1.png

  pres yapılmayan, beklerinden hücum desteğini bir kanat forveti gibi alamayan, defansif orta saha oyuncularını stoperin arasına gömerek orta sahasını sayıca azaltan takımlara karşı van gaal'in 4-2-3-1'i ilaç gibi gelir. özellike bizim ülkemizdeki 4-2-3-1'ler aslında birere 5-4-1 olduğu için iki hızlı kanat oyuncusu (çalım yeteneği olan, adam eksiltebilen) ve bitiriciliği yüksek, sırtı dönük oynayabilen, güçlü bir forvet ile gol bulmak, başarılı olmak kolaydır.

  bizim ülkenin 4-3-3 oynayabilmesi için 2000'li yılardaki takım gibi pres gücünün yüksek olması şart. çünkü bekleride çıkardığınız an arka tarafta 3 adam boş kalır hale geliyor. rakip ceza sahası ve çevresinde yapılacak bir top kaybı kontra atağa dönüşmesi oldukça kolaylaşıyor. bunun başlıca sebebi pas hatası yapan orta saha oyuncusu değil, topu kaptırdıktan sonra alan paylaşımında sıkıntı doğacak şekilde dizilmiş olan takımın pres yapmaması veya pres yapacak zamanı, alanı bulamaması.

  bu sorunu 4-2-3-1 gibi sıkıcı bir futbol oynamıyorsanız çözmenin tek yolu doğru yerleşim (hücum ederken).. bunun yapabilmenin tek yoluda daha önce onlarca defa çalışılmış set hücumları. basketboldaki gibi set hücumları çalışılırsa 4-2-3-1'e karşı pres ile birlikte bir avantajınız olur. tabiki tüm bunlardan kurtulmak istiyorsanız ama 4'lü oynamaktanda vazgeçmek istemiyorsanız, sizi 4-4-2'nin güvenli sularına alayım.

  dip not: şu da unutulmamalıdır ki, 4-3-3 başladıysanız 10 dakika sonra 3-4-3'e ya da 3-4-1-2'ye evrilirsiniz. bunu yapmak yerine neden 3'lü çıkmayalık mi sahaya?

  4-4-2 ;

  "yha çift forvet ne yha"

  (bkz: #2530256)

  dünya üzerinde saha parselasyonu en mükemmel diziliştir. en başta bahsettiğim gibi her ne kadar 3'lü savunma hastası bir adam olsamda 4-4-2'nin mükemmelliğini göz ardı edemem. 4'lü defans, 4'lü orta saha ve çift forvet. savunma ve hücum arasındaki mükemmel uyumun top noktasıdır. bir kaç örnek ile anlatayım derdimi.

  arrigo sacchi, 1987 yılında milan'ın başına geçtiğinde bu kimilerine göre sürprizdi.
  çünkü sacchi, düzeni tehdit eden bir adamdı. makul düzen, italya topraklarında sarkık liberolu 3'lü savunmaydı. 1-3 diye başlayan helenio herrera ile ünlenmiş, inter'e muhteşem seneler yaşatmış, italya'yı 82'de yine sürpriz bir şekilde dünya şampiyonu yapmış catenaccio'dur patron. 4-4-2'de neymiş?

  sacchi'nin futbolculuk geçmiş olmadığı için 4-4-2'sine deli saçması gözüyle bakılır. çünkü geçer akçe futbolculuk geçmişi olan teknik direktörlerdir. biri futbolcu ise doğal olarak teknik direktördür. sacchi ise bir ayakkabı satıcısı/tamircisi'dir. 1977'de cesena u19 ile başladığı teknik direktörlük kariyerinde 10 sene sonra milan'ın başına geçip, italyan futbolunu, günümüz dünya futbolunu etkileyecek bir iş yaptı sacchi. onun 4-4-2'si kadar karşı sahada yaptığı pres, o günlere özgü kurallar çerçevesinde yaptırdığı ofsayt taktiği, 3 hollandalısı ile 2 şampiyon kulüpler kupası zaferi ile dönmüştü.

  onun yaptıklarına kafayı takanlar vardı.
  çünkü, hem başarılı olunurken hemde güzel bir oyun oynanabiliyordu. önce ralf ranginck, sonrasında fatih terim sacchi'nin izinden giderek 4-4-2'sini kullandı. ikiside, muhteşem işler yaptı ama kıymetleri en azından kendi ülkelerinde geç anlaşıldı. rangnick düz 4-4-2'yi tercih ederken, fatih terim 4-3-1-2'yi (hagi'nin etkisi büyük) tercih etmişti. ikisininde ana planı alan parselasyonu ile rakibi bir yere yönlendirmek ve orada pres yapmaktı.

  peki pres yapılmazsa?
  tüm sistemler içinde pres olmazsa olmaz... 4-4-2'de pres yapamıyorsanız, 4'lü savunma bloğu sorun yaşamanızı engeller. rakip hiç bir sistemde savunmada eksik yakalanmazsınız.

  http://gss.gs/70q.png
  http://gss.gs/l2V.png

  hücumda ve savunmada kompakt kalmanın en iyi yoldur. çünkü her iki durumda da parselasyon problemi yaşamanızı miniminize eder. bu sizi hücum ederken savunmayı düşünmenize engeller ve ne yapıyorsanız ona odaklanmanızı sağlar. daha önce paylaştığım şu resmi tekrar paylaşmak istiyorum.

  https://gss.gs/fiG.png

  ralf rangnick'in rb leipzig'nde uyguladığı altıgen 4-4-2'nin geçer akçe 4-3-3 karşısındaki saha parselasyonundaki etkisini gösteriyor. pres ile birleştiğinde 4-4-2'nin ölümcül bir gücü var. gizli bir 4-4-2 fanı olarak şunu söylemeden de geçemeyeceğim. 3'lü savunmaları özellikle orta sahadaki fazla oyuncu yüzünden çokça seviyor olsam ve daha verimli olabildiklerini düşünsemde saha parselasyonuna verdiğim önem yüzünden, aşkımı kalbime gömer ve her zaman 4-4-2'yi tercih ederim. özellikle kanat forvetlerinin çoğaldığı, günümüz dünya futbolunda 4-4-2'nin çağ dışı kaldığını kabul etmiyorum. aksine, 4-4-2 elinizdeki kadronun verimli veya verimsiz olmasına bakmaksızın, işleyen bir düzen oluşturmanıza yardımcı olur. diğer sistemlerde, formasyona uygun oyuncu aramaya çalışmadığınız, özel transferler yapmadığınız bir sistem.

  galatasaray'ın oynaması gereken sisteminde bu olduğunu düşünüyorum.
  3-4-1-2 ve ya 4-3-3 değil, direkt, kesin olarak 4-4-2 oynamak, bunu yaparken de kanatlardan birini oyun kurucu oynayabilen oyuncunun varlığı ile sistemin daha doğru işletilebileceğine inanıyorum ama tabi benim neye inandığımın bir önemi yok.

  saha nasıl ve ne şekilde bir diziliş ile çıktığınız, sahada uygulamak istediklerinize göre şekillenir. formasyonun önemsiz olduğunu düşünenler önemli olanın felsefe olduğunu söyler. ancak sistemi oluşturabilmenizin yolu elinizdeki kadronun yapabileceklerine uygun bir formasyondan geçer. galatasaray'ın mevcut yapısı 3'lü oynayabilmek üzerine hazırlanmış bir kadroydu. bu ne kadar doğru yapar bilinmez ancak 3'lü formasyonların kendine özgü doğasında alan paylaşımı son derece önemli. bunu doğru yapabildiği sürece 3'lü formasyonlar özel olmaya devam edecek ama gönlüm her zaman 4-4-2'den yana.
 • 23573
  futbol konusunda bilir kişi falan değilim ama hakkında çok üzücü bir spoiler verebileceğim takım.

  üzülerek söylüyorum ki oynadığımız daha doğrusu oynayamadığımız pas oyunu ancak pas oyunu oynamak isteyen takımlar için pas oyununun nasıl oynanmaması konusunda referans noktası olacak seviyede. ve biz bu manteliteden vazgeçmedikçe hiçbir futbolcumuz uzun vadede etkili olamayacak. en fazla anlık patlamalar ile maç maç bazı isimler öne çıkacak.

  geçen sene burada 1 yaş genç haliyle bir tarafına teneke bağlanmış fernando reges, bu sene la liga'da 30 puan ile barcelona ve real madridin 4 puan gerisinde, 3. sırada olan sevilla ile 15 lig maçının 13'ünde neredeyse 90 dakikanın tamamında forma giydi.

  evet geçen sene gitsin diye dua edilen adam la liga 3. sünün as 6 numarası.

  hani sene başından beri ilk 11'e girmiş fernando muslera ve christian luyindama dışında hangi futbolcunun başlığına baksan isyanın hatta yer yer hakaretin bini bir para ya. hani camia olarak sanki mesele futbolcunun ismiymiş gibi herkes ocak ayına kenetlenmiş durumda ya. oyun mentalitemiz değişmeden en ufak bir şey değişmeyecek.

  şaka gibi bir durum ama steven nzonzi beğenilmiyor hatta takımı sabote etmekle suçlanıyor. aynı futbolcu hakkında eylül ayında girilen girdilere bakarsak şimdiden 2. senenin opsiyonun kullanmamız gerektiğini söylüyor ekseriyet. adamı roma boşuna bırakmamış deniyor ama geçen sene roma takımında avrupa ve ligde 40 maça çıkmış. evet kendisini beğenmeyen roma 40 maç oynatmış. aynı zamanda 2018'de ise fransa'nın dünya kupasını kazandığı kadroda. ayrıca geçen sene yanlış hatırlamıyorsam seri a'da en az çalım yiyen futbolcu gibi bir ünvana sahipti.

  adım gibi eminim bizden gittikten sonra gene parlar, gene yükselişe geçer. yaşı da fiziği de bunun için gayet müsait ama bizde olmuyor işte. aynı durum seri içinde geçerli.

  mario lemina oyun tarzı olarak sistem adamı olmaktan ziyade anlık patlamalar ve dribling ile oynadığı için kendisinin durumu olmayan sistemimizde sırıtmıyor. halbuki bir sistemimiz olsa kendisi o sistemin içinde daha az yorulacak ve o da daha etkili olacak.

  gelelim ocak ayına. eğer bu oyun ile devam edersek olacaklar ;

  henry onyekuruyu eğer kadromuza katabilirsek, kendisi oyun zekasından yoksun ilan edilecek. monoca boşuna bırakmamış denecek.

  martin linnes boşuna gözümüzde büyütüp, beklemişiz bir numarası yokmuş denecek.

  ve dahi radamel falcao gibi bir ceza alanı golcüsü, 33 lük mario gomezin, diagnenin, emenikenin, burak yılmazın falan yıldızlaşabildiği bir ligde balon, kazık ilan edilecek. kendisi bizimle sakatlanmadan önce 5 resmi maç oynadı. adamı tek bir pozisyona dahi sokamadık. benim hatırladığım pozisyon yok en azından. bu sistem böyle devam ettiği müddetçe maalesef kendisi de sezonu en fazla 3-5 golle tamamlar ve taraftarın yeni hedefi olur.
 • 22188
  bu takımın yıllardır devam eden ve bir türlü düzelmeyen bir sorunu var.

  (bkz: kötü futbol)
  (bkz: galatasaraylı futbolculardaki geri pas hastalığı)

  bu illet düzelmez kardeşim, sittin sene de geçse düzelmez.
  zira bunun düzelmesi için önce hastalığın teşhis edilmesi lazım.
  ancak bizim takımın doktoru imparator fatih terim acaba hastalığın farkında mı diye sormadan edemiyorum!

  yav nereden farkında olacak allahaşkına, yıllardır aynı kötü galatasaray'ı izliyoruz, birbirimizi kandırmayalım.

  alın izleyin 2013 yılındaki maçlardan bir kesit.
  https://www.izlesene.com/...elcuk-inan-8/8472358

  maestro selçuk inan taa o zamanlardan beri aynı berbat futbolunu oynuyor, sürekli yan pas, geri pas atmaktan takım hücuma çıkamıyor.

  olay selçuk, ahmet, mehmet meselesi de değil aslında, kimi transfer etsek aynı boktan futbolu izliyoruz.
  çünkü galatasaray futbol takımının bir oyun disiplini yok.

  yok, yok, yok...

  fatih terim futbolu=kaos futbolu

  fatih terim futbolu=bireysel oyunculara bağlı futbol

  fatih terim'e de kızınca insan kendini kötü hissediyor, hocamdan allah razı olsun, galatasaray tarihindeki kupaların çeyreği hoca sayesindedir.

  fatih terim yokken daha da kötüyüz, bu da bir gerçek.
  dünyaca ünlü hocalar geldi de yine bizim takımın burnu boktan çıkmadı arkadaş.
  olay belki de bizim ruhumuzdadır, bilemiyorum.

  ama şu bir gerçek ki:
  galatasaray futbolu=kötü futbol

  ...
  çağ dışı futbol oynuyoruz, çağdışı!!!

  en yakın örnek yaa, 22. şampiyonluğumuz işte.
  muslera, onyekuru ve feghouli takımı şampiyon yaptı, güzel oyun değil.

  bizim takım tt arena'da taraftar gazıyla maç alır, deplasmanda bir cacık yapamaz, yapamıyor, yıllardır izliyoruz canına yanayım.

  azıcık pres yapan her takım bizi kitliyor yalan mı!
  rakip basınca hemen yana pas, geriye pas yapıyoruz.

  bak avrupa'da, modern futbol nasıl oynanıyor, pres nasıl ekarte ediliyor izleyelim.

  duvar pası
  https://youtu.be/WsCAkUsfQPY

  vücut çalımı
  https://youtu.be/DdGru52xKyQ

  patlayıcı koşu
  https://youtu.be/aviv10XtmsI

  çok basit futbol teknikleri bunlar yaa, çok basit kardeşim, temelde öğretiyorlar şu tek topu, duvar pasını.

  hocam senin yönettiğin galatasaray futbol takımı şunları yapabiliyor mu hiç, yaptırabiliyor musun sen bizim oyunculara?

  hayır!

  kaldı ki takımın oyuncu kalitesi de gayet iyi, bahane üretmesin kimse.
  sen deplasmanda kalitesi senin 10'da 1'in düzeyinde olan anadolu takımlarına bile eziliyorsun hocam, aslanı kediye dönüştürüyorsun.

  öyle benim hayallerim dünyalardan daha büyük demekle olmuyor işte, önce deplasmanda anadolu takımlarına karşı güzel futbol oynat, sonra avrupa'da başarıyı düşünürüz.

  hocanın yaptığı yapacağı en büyük şey bireysel oyuncuların becerilerine bağlı türkiye ligi şampiyonluğudur artık, ötesi yok.

  bizim bu kafa yapısıyla avrupa'da başarılı olmamız mümkün değil.

  açık ve net söylüyorum bizim takım 2019-2020 sezonunda şampiyonlar ligi'nde bırak gruplardan çıkmayı, 3. olup avrupa ligi'ne bile katılamaz.

  şu hayatta tek sevgim var o da galatasaray'a.
  galatasaray maç kaybedince hayat enerjim düşüyor, hayattan kopuyorum.
  nefret ediyorum kardeşim, kötü futboldan nefret ediyorum.
  şuraya içimi dökmesem sakinleşemiyorum, elimde değil işte.
  (bkz: #2033820)*