• 51
  galatasaray sevgisinden büyük olduğunu göstermek için tek bir örnek yeter;

  senaryo 1 : “arda turan başakşehir’de harikalar yarattı, galatasaray kulübü ile ilgili hep olumlu konuşup, adi suçlara da karışmadı. gelgelelim milli takım sürecinden beri terim’in yüzüne bakmıyor;
  terim’e göre sonuç : arda galatasaray’a gelemez.

  senaryo 2 : “arda 3 senedir top oynamıyor, adi suçlardan sabıkalı, galatasaray taraftarı ile arası sıfır.... ama fatih terim’in elini öpüp biat etti; terim’e göre sonuç : arda galatasaray’ın evladıdır, bir şans daha verilmelidir.

  sanırım herşey ortada.
 • 53
  şenol güneş ilk şampiyonluğunu beşiktaş'la yaşadı ama fikret orman'la 50 defa ters düştü, basın yoluyla tartıştılar.
  abdullah avcı'nın hiç şampiyonluğu yok ama havasından geçilmiyor.
  ersun yanal'ın bir şampiyonluğu var ama nerdeyse efsane ilan edilecek. o da ali koç'la ters düştü.

  fatih terim'in yakaladığı başarıları yakalasa g*tü arşa değecek insanlar fatih terim'in egosunu tartışıyor. bence hocasın egosu fazla kalmamış, gayet efendi takılıyor.
 • 55
  olmayan egodur..

  o egoyu bir görsem keşke. kendisi ile tanışma şerefine nail olmuş, elini sıkmış, ona sarılabilmiş biri olarak söylüyorum ki adamın dibidir. yazdığın bir yazıdan, bir satırdan mutlu olup, seni yanına davet edecek beraber çay içecek, sohbet edecek kadar muazzam bir adamdır. egoymuş... başkaları bırak sohbeti, daveti, teşekkür bile etmez. bu gözler neler gördü, neler duydu...

  hocanın elde ettiği başarıların bırak yarısını yüzde birine bile ulaşamamış insanlar her gün ahkam kesiyor, toplumun her kesiminde. kendine yandaş buluyor, asıyor, kesiyor... ülkenin en başarılı, en çok şampiyon olmuş, avrupa'da kazanılan kupaların mimarı biri kendi fikrini söylediği için egolu oluyor...

  asıl egolu olan, onun kazandığı sportif başarılardan nemalanan yöneticilerdir. galatasaray başkanlığı ülkenin en büyük koltuğu olabilecekken sınıf başkanı gibi başkan seçen bir genel kurul sayesinde hafifledi... bu genel kurulu da ben tanımıyorum. onlar nasıl beni liseli olmadığım için tanımıyorsa bende onları tanımıyorum. zaten benim için o makam dursun özbek'in seçildiği gün bitmiştir. bugün kötü oynuyoruz, hocayı en çok eleştiren insanlardan biri benim ama orada bir duracaksın.

  ego dediğin şey başarısız adamların kendilerini kaf dağında görmesidir benim için. dünyanın en iyi sanatçısı, en iyi ressamı, en iyi pilotu kusura bakmayın da birazcıkta olsa ahkam kesme hakkına sahiptir. şu ülkede futbol adına ahkam kesecek tek adamda fatih terim'dir... adamın 98'de oynadığı oyunu şimdi 1 milyar euroluk takımla oynayanlara "sen ne güzel bir detaysın" deniyor.

  alan transferi için dubai'ye giden bir yönetici yanında komisyoncu bir menajeri götürünce alan ile kavga ediyor sen 6 ay forvetsiz oynuyorsun. yetmiyor almayın diyor ama "hocam 11 milyon euroyu gelecek yaza aktarmak için alıyoruz arap yarımadasında yeri hazır" deyip adamı ikna ediyorsun ve transferin son haftasında diagne'yi alıyorsun...

  hocanın da hataları var 50 milyon kere yazdım tekrar etmeyeceğim saha içini ama hocaya egolu demekten vazgeçin. 45 senesini türk futbolu ve galatasaray'a adamış bir adama yapılan en büyük haksızlıktır bu. dahası rakipler bir terim'leri olsun diye olmadık adamlara anlam yüklerken, galatasaray'daki şu elindeki değerini kötüleme huyu dünya üzerinde kimsede yoktur diye düşünüyorum.

  fatih hocanın galatasaray taraftarı üzerindeki etkisi, kitleleri harekete geçirmekte ki gücü son iki şampiyonluğun anahtarıdır. başka hiç bir hocanın elde edemeyeceği iki şampiyonluktur ve yönetim, tüm acemiliklerine rağmen hoca ile çalıştığı için şanslıdır...

  konu benim için arda değildir. arda bence bardağın son damlasıdır...
  benim için konu hocanın iddia edilen ego'sunun olmadığıdır. bir şeye bu şekilde itiraz ediyorsa çok sevgili hocam artık sabrının kalmadığı içindir.

  allah başımızdan eksik etmesin. ancak şunu da biliyorum asıl kıymeti, asıl değeri kendisi bu hayattan göçüp gittikten sonra düşülecek boşluğun ardından daha iyi anlaşılacaktır... allah uzun ömür versin.
 • 57
  fatih terim'i fatih terim yapan özelliklerin başıdır.

  nasıl ki galatasaray ruhsuz oynuyor, hoca neden itiraz etmiyorsun, neden kulübeden çıkmadı, basın toplantısında neden durgun, eski terim lazım denildiyse o ''eski terim'' fatih terim egosunu içinde barındırır. aslında çoğu galatasaraylı hocanın bu tavırlarını mecburi de olsa sever ancak ego başlı başına itici bir tavır olduğundan mecburi sevginin ağır geldiği zamanlarda olur. hak veriyorum. daha fazlasını isteyen jan olde riekerink'i takip etsin.
 • 58
  galatasaray'ın iç huzurundan daha önemlidir, geçenlerde sırf bunların olacağını bildiğim için "arda turan mecburen alınmalıdır." yazdım.

  niteliksiz bir başlıkta silinen entry'mde şunları yazmıştım;
  "gelsin diyenler arda turan'ı çok sevdiklerinden dolayı gelsin demiyorlar. fatih terim yine inat etti, ya arda alınacak ya da bu mesele üzerinden yönetime her fırsatta iğneleyici laflar edecek. troll ve art niyetli medya da bu olayı sezon sonuna kadar takımı yıpratmak için kullanacak. ha arda alınırsa yine onun üzerinden takımı yıpratmak için pusuda bekleyecekler ama arda turan alınmazsa her hafta "fatih hoca rest çekti.", "fatih hoca başkanı fırçaladı.", "bu takımın başkanı cengiz mi terim mi?", "yönetim ve teknik ekip arasında sert rüzgarlar esiyor." "cengiz kesin konuştu, bu takımın başkanı benim, herkes işine baksın." gibi kolpa ve art niyetli manşetleri göreceğiz.
  fatih terim, arda turan ısrarıyla bu kapıyı araladı ve arda turan'ı almaktan başka çaremiz yok. yani bu işin sorumlusu maalesef ki hocamızdır, iki ucu pis çomağı elimize tutuşturdu. ha eğer arda alınırsa mevcut formuyla ilk 11 oynamayacaktır, oynatılmamalıdır.
  daha önce defalarca yazdım, fatih terim'in bu inatları takıma zarar veriyor, z a r a r v e r i y o r!"

  bu entry çöp kutumda tarihiyle birlikte duruyor, bunları kahin olduğum için yazmadım. hepiniz de az çok bunun olacağını biliyordunuz. fatih terim, her başarısızlığında egosuna yediremediği için uçan buluttan nem kapıp bir bahaneyle ya başkana ya da yöneticilere sarar. bu seferki bahane de arda turanoldu.

  galatasaray olmazsa ne fatih terim olurdu, ne ünal aysal olurdu, ne mustafa cengiz, ne faruk süren ne de diğerleri. herkes yerini bilsin, galatasaray hiç kimsenin egosuna, hırslarına veya koltuk sevdasına kurban edilemez.
 • 59
  birebir konuşma fırsatı bulan kişiler bu ego olayından dolayı söylediklerinden utanır ve yerin dibine girer. fb'li bir arkadaşımızın söylediğini aynen aktarıyorum:

  "kral adammış vallahi. hiç öyle ego falan yok. dışarıdan göründüğü gibi değil, on numara insan"

  hocaya egolu diyen şahıslar umarım bir gün kendisiyle tanışır ve sohbet ederler. hoca uzun zamandır yönetimden şikayetçiydi zaten. adam diyor ki daha eve gitmeden haberler sosyal medyada yayınlandı. ayıptır, yapmayın etmeyin.

  bugün 17.00'daki toplantıda hocanın maalesef kovulacağını ya da istifa edeceğini düşünüyorum. mustafa cengiz'in takınacağı tavır ya bizi çöküşe götürecek ya da 19-20 şampiyonluğumuzu perçinleyecek. izleyip göreceğiz.

  sonuna kadar egolu fatih terim'in arkasındayım. bize en büyük ve en güzel mutlulukları sen yaşattın hocam. taraftarların arkanda.
 • 62
  yüzyüze tanışınca melek gibiymiş... bana ne.

  söz konusu galatasaray'ken egosu var mı ona bakarım ben.

  fatih terim yapıyorsa bir bildiği vardır diye diye ne büyük bir planlama hatası yaptığını 23 ocak 2020 galatasaray çaykur rizespor maçı sonrası itiraf etti. oysa defalarca bu sözlükte bile yazıldı bunlar.

  işte ego budur.
  çıkar çatışması veya anlaşmazlık yaşadığında karşılaştığın davranıştır. şu an arda turan gibi edepsiz bir adam için camiayı birbirine düşürmek örneğinde gördüğümüz gibi...

  yoksa fatih terim'i gördüğünde sevgiyle boynuna sarılıyorsan zaten adamı onore ediyorsun demektir. ego ortaya çıkaracak bir mevzu yoktur ortada.

  allahaşkına emre belözoğlu'nu savunanların argümanları kullanılmasın. fatih terim'in buna ihtiyacı yok. kendisine en büyük zarar budur. fatih terim'in sadece doğru eleştiriye ihtiyacı var. bunları dikkate almayı öğrenirse ferguson'u geçer 4. dönemi.
 • 63
  işinde dünya çapında olmuş her kişinin egosu olur. bu da doğaldır. yoksa oralarda barındırmazlar zaten. hem yaptığı işte adını dünyaya duyurmuş olup, hem de egosuz, inanılmaz alçak gönüllü kimse olmaz zaten. insanın doğasına aykırı.

  bizim buradaki asıl sorunumuz olan durum fatih terim'in egosunu galatasaray'ın önüne koyması. egolu olması değil.
 • 65
  2020-2021 sezonu için başımıza emre akbaba'yı sarmış egodur.

  bak yönetim irfan can kahveci yok al sana emre akbaba. oysa ki bunu demeyip ömer bayram'ı direkt olarak oynatmak hatta arda'yı iç oynatıp kanatta kerem'i oynatmak opsiyonları var mı ? kesinlikle var.

  ama yok illa ki emre akbaba oynayacak sen ben de ekranlarımızın başında kanser olacağız sinir stres sahibi olacağız.
  yapacak bir şey yok. hoca böyle işte.

  hoca yanlış yapıyorsun diyebilecek bir yardımcısı var mı ? sıkar biraz.
 • 67
  öyle bir egodur ki anlatılmaz! mesela inanmazsınız futbolu galatasaray sözlük yazarlarından daha iyi bildiğine inanır terim. galatasaray'da kimin ilk onbirde başlayacağını, kimin yedek bekleyeceğini, kimin alınacağını, kimin gönderileceğini kendisinin belirleme hakkı olduğunu düşünür. fatih terim'in egosu ile yarışabilecek tek şey inadıdır. mesela kerem aktürkoğlu'nu sırf inadından oynatmaz. oysa kaç kere yazdık sözlükte değil mi? emre akbaba leş! belhanda çöp! kerem oynamalı. hoca sırf bize inadından kerem'i yedek bekletip bu ikisini oynatıyor.

  ne egolar var ya rabbi!
 • 73
  -takıma şampiyonluk yolunda zarar veriyorsa 5'lik oyuncu da 150'lik oyuncu da oynatılmaz.
  -burası bir sözlüktür, hepimizin ortak noktası bu kulübe olan sevgimiz bağlılığımızdır. sahada gördüğümüz yanlış olduğunu düşündüğümüz durumları kimseye hakaret etmeden burada da paylaşamayacaksak sözlüğü kapatın gidelim.
  - ayrıca haftalardır bence de var olan bu yanlışlar*, onyekuru- kerem ikilisinin girişi ve sahada oyunun seviye atlamasıyla tekrar kanıtlanmıştır.
  -hocanın orta sahada taylan'ı şapkadan çıkardığı doğrudur, eminim hepimiz takdir ediyoruz teşekkür ediyoruz hocamıza. elindekiyle yapabileceği buydu ama ligin en iyi pas oyunu filan demek bence çok yanlış. takımımız ne yazık ki kısa periyotlar dışında pas oyununu kötü oynuyor.*
  son olarak fatih terim gibi bir adamın egosu-kibri olması dünyanın en normal şeyidir.bu kadar başarıya fazla tevazu göstermek, insana vasattan nasihat dinletir. ama burada olay bu kibrin ve egonun bugünde altını doldurabilmektir. bence şu an sorun hocanın bu egonun altını tam olarak doldurulamaması ve bazı alanlarda takıma zarar vermeye başlamasıdır.
  not: biraz üstteki arkadaşlarıma cevap niteliğinde oldu hepinizin görüşüne saygım var bende kendi bakış açımdan durum tespiti yapmaya çalıştım. herkese sevgilerle :)
  edit: onyekuru niye bugün oynamadı diye bir yorum yapmadım. ama 11'i gördüğümde emre akbaba yerine neden muhammed kerem aktürkoğlu oynamadı diye düşündüm. bunun sebebi de emre'nin 6 aydır sahada veremeyip, kerem'in sonradan oyuna girdikten sonra verdikleridir.
 • 75
  tercihleri yanlisti bir elestiridir ama bu meslege yillarini vermis, soz konusu yillari da bos beles takimlarda basarisiz gecirmemis. bulundugu her pozisyonda baskinin kralini yiyerek -hem olumlu hem olumsuz baski- bu baskilardan alninin akiyla, kupalarla cikmis adama bir sey bilmiyormus tarzi oturulan yerden kahvehane ithamlarindan gina geldi artik.

  bireysel olarak ben de karsi ciktim ardayi istedi, takimin en derli toplu oynayani.
  babeli istedi takimdaki an itibariyle en forvet gibi forvet. taraftarin aldirdigi falcao, yonetimin aldigi diagne performanslari ortada.
  kiraliklarla o gun icin herkesin gipta ettigi gibi gorunen kadro kuruldu, yanlis tercih oldugunu herkes gordu o da gordu ve stratejisini tamamen degistirdi. gelecek kurtarabilecek no-name yetenekli isimler istiyor scout ekibiyle birlikte. yani ne yapmis? yanlisindan donmus. ee hani ego? hani ben yaptim oldu?

  genc de genc alalim diye yalvariyor ama alinamiyor. alinanlardan da elde edilen guzel performanslar ortada. adam hicbirsey bilmese bile altinda onlarca kisiden olusan antrenor ve analiz ekibi var. bari onlarin emeklerini hice saymayin derdiniz trolluk degilse. eline verilen malzemeyle su anda da en iyisini yapiyor kendisi zira. yetti bu ego ego. herseyi siz biliyorsunuz, alelade biri olmayan ulke futbolunun kaderini degistiren adam bilmiyor. bi gidin allah askina.
App Store'dan indirin Google Play'den alın