• 10101
  (bkz: #3817856)

  devre arası döneminde galatasaray taraftarının 2023-2024 sezonu yarı yıl karnesini vermiştik. gelelim sezon sonu karnesine. bölüm iki başlıyor.

  galatasaray taraftarı özellikle hepimiz için kötü olan 19 mayıs 2024 galatasaray fenerbahçe maçından sonra ilk dönem yaptığımız tespitlerin ne kadar doğru olduğunu ne yazık ki görmüş olduk. tüm sezonu domine eden, rekorlar kıran teknik direktör ve futbolcuların ne kadar kötü olduğunu bir hafta boyunca her yerde okuduk.

  aynı oyuncu grubu bir hafta sonra *büyük bir iştahla konyaspor'a nefes alma imkanı dahi vermeyerek en iyi cevabı fenerbahçe'den önce kendi taraftarına vermiş oldu.

  gelelim hiç sevmediğim yaz transfer dönemine. herkes biliyor ki haziran - ağustos ayları her zaman fenerbahçe için kutsal üç aylardır. 1999 yazında gs brezilya'dan ucuz topçu arayıp, ülke içinde ise saffet akyüz, mehmet yozgatlı gibi isimler alırken fenerbahçe milli takımın banko üç ismi alpay özalan, abdullah ercan ve ogün temizkanoğlu'na imza attırıyordu. tarihsel dipnottan günümüze gelecek isek zaten jose mourinho hamlesiyle başladılar yaza. hareketli bir yaz geçirecekleri muhakkak.

  peki gs taraftarı bu süreçte ne yapacak? zannımca geçen iki sezondan ders almadan iki sezonun şampiyonu takımı, hocayı, yönetimi tabiri caizse zımparalamaya devam edecek ya da sakin kalıp olayları izleyecek. yerinde ve zamanında eleştiri yapacak. muhtemeldir ki birincisi gerçekleşecek.

  mesela okan buruk'un başında olduğu gs'nin son iki sezonda lige yavaş girip sonra tempo arttırdığını görmelerine rağmen daha ilk resmi maçtan ciddi yangın yapmaya başlayacaktır.

  dilerim bunlar olmaz. yönetim yazın gerekenleri yapar, biz de sakin sakin izleriz. sonuçta sakin kalması gereken kesim bizleriz. umarım "eleştiri kültürü" adı altında yaz dönemini "yangın" bir şekilde geçirmeyiz.
 • 10103
  galatasaray her kaybettiğinde erden timur ve okan buruk'u yemek için sıraya girenlerin şimdi erden timur ayrılığı için "niye öyle oldu ki ehi, herkes destek verdi ehi" diye ortalığa salındığı topluluk.

  sen her puan kaybında ndombele, tete, zaha zort zurt diye saldırırsan gün gelir bu duruma düşersin. gerçi bu tiplerin mutluluğu yüzlerinden okunuyordur. mourinho geldi diye baya ümitlenmişlerdir ama zaten adam bırakıyormuş.

  dilerim okan hoca konusunda akıllı davranır taraftar. iki gün sonra "niye böyle oldu ki ehi" dememek için. eleştiri adı altında yaptığınız değersizleştirmeler galatasaray'a zarar veriyor. kerem konusunda, erden timur konusunda, berkan konusunda bu sezon daha belirgin oldu. seneye icardi, okan buruk, abdülkerim hedefleri olabilir.
 • 10104
  biraz sakin olması gerektiğini düşündüğüm taraftar grubu. çok zor geçen bir sezonun ardından 102 puanla şampiyon olduğumuzu hatırlatmak isterim. yönetimlerin süresi zaten 2 sene, başlarında demokles'in kılıcı en keskin haliyle bekliyor, başarı olmazsa olmaz bir durumda. o sebeple elbette ki takımı daha iyi hale getirmeyi istiyor herkes. ancak anın ve başarının da tadı çıkarılmalı. 1 hafta geçmedi şampiyonluğumuzun üstünden değerli yazarlar.
 • 10105
  bir kısmı, erden timur'u 2023 yazında merkez orta saha transferini son güne bıraktığı için ve transferde ana rotamizdan sapıp fenerbahçe ile sidik yarıstirdigi için* eleştiren topluluk. ki o kısım, bu eleştirilerinde son derece haklı.

  erden timur taraftarın eleştiri ve söylemlerinden dolayı değil, dursun özbek ile yaşadığı sorunlardan dolayı sportif aş'den ayrıldı.

  moderasyonun bu başlığa sürekli iğneleyici ve provakatif entry girenlere yaptırım uygulamaması ise ayrıca düşündürücü.
 • 10106
  erden timur'un durduk yere üç beş ihtiyara kızıp bırakmasıyla haklı yere demoralize olmuştur. kimse "galatasaray kişilere bağlı değildir" demesin. gayet de öyledir. fatih terim olmasa kulübün kaç sampiyonluğu, avrupa'da ne başarısı olurdu bir düşünün. erden timur'un gitmesiyle tekrar fiyasko transferlere dönülmesi çok olası. bunları da 2023 yaz transfer döneminin çok başarısız geçtiğini düşünen biri olarak söylüyorum. çünkü o transferler ne kadar kötü olsa da hiçbiri kulübe uzun vadede yük olmayacak, hepsiyle çok akıllıca sözleşmeler yapıldı. şimdi erden timur gidince 30+ adamlara yıllık 4 milyondan 4 yıllık sözleşmelerin verilmeyeceğinin garantisini kim verebilir?

  erden timur varken böyle olmuyordu çünkü adam bu işe zaman veriyordu, futbolcularla uzun transfer görüşmeleri yapıyordu ve galatasaray'ın parasını kendi parası gibi harcıyordu. şimdi yerine gelen kişi bu işe zaman, emek harcayacak mı? bence hayır. bizi yine muhteşem iki sezonun ardından bir hüsran bekliyor, o yüzden taraftar da üzülmekte haklı.

  erden timur'a gelince, şöyle bir zamanda bırakıp gittikten sonra başkan olarak dönmeyi aklından bile geçirmesin. o tren kaçtı artık.
 • 10107
  sözlükte gördüğümüz üzere fenerbahçe mourinho’yu getirdiği için morali bozulan taraftar. daha şampiyon olalı 1 hafta olmamış sevinmeye devam edilmesş gerekirken moral bozmanın ne manası var. şu an kutlama dönemi. ben hala her gün ve akşam kutlama yapıyorum. azıcık anın tadını çıkarın, azıcık kadir kıymet bilin. galatasaray şampiyon dostlar eğlenmenize bakın. size ne kim kimi aldıysa? sen kendine bakacaksın. biz şampiyonuz. şu an kutlama zamanı. daha transfer dönemi açılmamış, daha real madrid bile mbappeyi açıklamamış bir üzüntü bir can sıkıntısı var. bu şekilde hiçbir şeyden mutlu olamazsınız. galatasaray sizi hiçbir zaman böyle olursanız mutlu etmez zira size hiçbir şey yetmiyor. bu şekilde de hayat geçmez. azıcık relax yahu. hocamız belli, takımın eksikleri belli. ihtiyaçlar giderilmezse o zaman be isterseniz söylersiniz hakkınızdır ki ben de söylerim. geçen yaz söyledim mesela ama gün o gün değil. şimdi kutlama ve eğlenme zamanı. yorucu sezonu unutup dinlenme zamanı. sezonu yad etme zamanı. ulan ne güzel şampiyon olduk deme zamanı.
 • 10108
  çok rahat manüplasyona gelen taraftar grubudur. provokasyona çok açıktır. bunu dönüp dolaşıp "eleştiri kültürü"ne bağlar. ancak eleştirdiği şeyin doğru mu yanlış mı olduğunu nedense hiç araştırmaz. yeter ki eleştirdiği şeyi twitter'da "icardinin çükü" "mertens'in kulağı" gibi herhangi bir hesap yazmış olsun.

  karşı eleştiri için de argüman hazırdır; "biyatçı".
  hani bazıları cevap bulamayınca "fetöcü" diyip çıkıyor ya onun gibi.
 • 10109
  içlerinde hâlâ galatasaray'ın kişilere bağlı olmadığını öğrenememiş kişileri barındıran topluluk.

  o zaman ben de derwall olmasa şampiyonlar ligi'nde yarı final yapamazdık, uefa kupasının temelleri atılmazdı diyeyim iyice akçaabat sebatspor'a dönelim. fatih terim, okan buruk, derwall, sounes, faruk süren, erden timur vs. hepsi gelip geçicidir. bu kulübün temelleri 500 yılı aşkın bir geleneğe bağlıdır.

  1 kişi ile başarı geliyorsa neden bu kadar yatırım yapıyor kulüpler. hagi'nin, popescu'nun, taffarel'in, drogba'nın, sneijder'in, icardi'nin, kosecki'nin ve daha bir sürü yıldızın bu takıma gelmesinin sebebi bu kulübün herkesten bağımsız büyük bir kulüp olmasıdır.

  önce sempati duyulan kulübün ne olduğunu öğrenin sonra her şeye çamur atarsınız. erden timur gittiyse gitmiştir lan ne büyüttünüz allah aşkına. banane derdinin ne olduğundan. ben 3 ay sonraki şampiyonlar ligi maçını düşünüyorum. ha kalsaydı, her şey güzelce devam etseydi elbette çok mutlu olurdum ama olmadıysa olmamıştır. ne yani fatih terim gitti diye şampiyon olamayacak mıydık? erden timur gidecekse batacak mıyız?

  en büyük sorunu istikrar bu kulübün. iyi şeyler olunca bir anda kendi prangaları devreye giriyor işte mesele bu. keşke her sene şampiyon olsak ama yapacak bir şey yok. fatih gider okan gelir, haldun gider erden gelir, erden gider ekrem gelir ama her zaman gelir...
 • 10110
  sevinmekte de, karalar bağlamakta da sınırı olmayan taraftardır. şampiyon olmamızın üzerinden daha 1 hafta geçti ama sanki şampiyon olan biz değiliz fenerbahçe. adamlar mourinho'yu getirdi diye sezonu kapatıp gidelim isterseniz, ne dersiniz? belki de biz daha transfer yapmadan 3-4 tane yıldız oyuncu açıklayacaklar. o zaman buradaki yangını düşünmek dahi istemiyorum.

  bakın ben 48 yaşındayım ama neredeyse her sezon yaşanan bu durumun bir şey ifade etmediğini bilecek kadar tecrübeliyim. hangi takımı tuttuğunuzun bir farkında olun allah aşkına. galatasaray, rakiplerinin ne yaptığından bağımsız, her sezon şampiyonluğun doğal favorisidir. üstelik başımızda rekorlar kıran bir hoca ve oturmuş bir kadromuz var. 3-4 nokta atışı transferle bu takım yine zirvede olacaktır.

  bir lafım da erden timur gitti diye ümitsizliğe kapılanlara. evet erden timur'u hepimiz çok sevdik, ilk defa bir yöneticimize bu kadar yakından bağlandık ama galatasaray kişilerden büyüktür. bu kulüpten kimler geldi kimler geçti. eğer bir yönetici ayrıldı diye galatasaray aciz kalacaksa öyle kulüp olmaz olsun zaten. galatasaray abdürrahim albayrak'la da, cenk ergün'le de şampiyon olur, oldu da zaten. bu kulübün dinamikleri harekete geçtiğinde karşısında duracak güç yok. daha kim olduğunu, nasıl bir profil olduğunu bilmeden yeni yöneticilerimiz hakkında olumsuz yorum yapanlar var, yahu daha bir durun, olumsuz bir icraati olursa o zaman yazarsınız.
 • 10112
  ali koç'un yeni yönetim kurulu listesi, jose mourinho hamlesi, yapmayı düşündüğü transferler vb. diğer konular fenerbahçe'yi ve fenerbahçelileri ilgilendirir. ali koç'un hamlelerini eleştirmek için aziz yıldırım ağzı ile konuşmak veya yıldırım'ın demeçleri üzerinden bir yol almaya çalışmak bence çok yersiz. aziz yıldırım "türk futboluna şikeyi galatasaray getirmiştir" diyen bir fenerbahçe eski başkanı. besleyip büyüttüğü, tribün grubu haline getirdiği sokak serserilerini galatasaraylıların üstüne salan bir adam. galatasaray'a ve galatasaraylılara her türlü hakareti eden bir adam. ali koç belki namert bir düşman ama aziz yıldırım da bir mert düşman değil. biraz öyle görülmeye başlandı son dönemlerde ama değil.

  ali koç'un ve aziz yıldırım'ın savaştığı bir koltuk için galatasaraylılar taraf olamaz. ikisi de aynı halt. "ne halleri varsa görsünler" demekten fazlası düşmez bize ki, ali koç'un bu savaşı kazanacağı üç aşağı beş yukarı belli. sportif direktörü belli, teknik direktörü belli, futbolcu kadrosu belli koç'un. ister rakip takım olarak tanımlayalım, ister düşman; karşımızda 2024-2025 sezonunda ne olacağı üç aşağı beş yukarı belli. biz bu noktada artık işimize bakalım ve daha da fazla geç kalmayalım. fenerbahçe galatasaraylıları kendi gündemlerinin içerisine çekmeye çalışıyor, buna fırsat vermeyelim. kendi gündemlerimize ve hedeflerimize konsantre olalım. aziz yıldırım'ı kaynak alıp ali koç ile uğraşmak veya jose mourinho üzerinden bir takım eleştiriler bulunmak, bize sadece zaman kaybettirir. biz işimize bakalım.

  umarım galatasaray'ı yönetenler bir yandan kupalar eşliğinde galatasaray derneklerinin düzenlediği kutlamalara katılırken, bir yandan da galatasaray'la ilgili konularla ilgilenebiliyorlardır. 2024-2025 sezonu planlamasına dair kafa yoranlar ve icraata geçenler vardır umarım. bizim kupa töreni, şampiyonluk kutlaması ile 24 mayıs pazartesi günü başladığımız haftanın henüz sonu gelmeden, fenerbahçe teknik direktörünü seçti ve 2 haziran pazar günü imza attırdı. haftayı biz başlattık, onlar bitirdi. gerçek bu. bundan sonrasının nasıl olacağına dair kararı galatasaray'ı yönetenler ve galatasaraylılar verecek. sansasyonel hamlelerden uzak durup, doğru bir planlama ile 2024-2025 sezonuna girebilirsek, yine yarışı rakibimizin önünde bitiririz. ama "yandık, bittik, mahvolduk" ile devam edersek veya fenerbahçe ile dalaşmak için malzeme arayışı ile zamanımızı tüketirsek, bu sefer rüzgarı arkasına alan rakibimiz yarışı kazanır. seçim bizim.
 • 10113
  daha şampiyonluk kutlamasının sarhoşluğu bünyeden atılmadan erden timur ve mourinho gelişmeleriyle enseyi büyük kararttığını gördüğüm topluluk.

  icardi, torreira, muslera ve en önemlisi okan buruk kaldığı sürece takımımız o korkulan eski kötü durumlara düşmeyecektir. müsterih olunuz.

  okan hoca ve ekibi, takımın sağlam omurgası ile birlikte yine mücadeleci bir takım ortaya çıkaracaktır. ilk 11'e yapacağımız 2-3 sağlam ekleme ile şampiyonlar liginde de dişli bir takım olmamız mümkün.
 • 10116
  içlerinden biri 25 mayıs 2024 akşamı bir vesile ile komaya girip 1 haziran 2024'de uyansaydı ve karşısına ilk spor medyasında dönen haberler ve goygoylar düşseydi, sanırım ilk aklına gelecek şu olurdu; herhalde olmaz denilen oldu, konyaspor bizi yendi ve elimizdeki şampiyonluğu son haftada rakibe verdik.
  böyle düşünürdü, çünkü tam da bunu düşündürecek bir hava yaratıldı, ve maalesef galatasaray taraftarının çoğu da buna çanak tuttu.
  zaten maksimum şampiyonluk kutlama süremiz 48 saatti, bu yıl onu da 24 saate çektik, ve bugun inanılmaz şekilde belki de ligin en mutsuz taraftarı profilini çiziyoruz.
  bence bir an önce silkinip kendimize gelelim, biraz relax olalım, bu takımın 24. şampiyonluğunu ilan etmesinin üzerinden daha 10 gün geçmedi.
  rakip mourinho'u getirmiş, tamam, iyi hamle, sözümüz yok, lakin kendi değerlerimizi değersizleştirmeyelim. bu takımın geçmişinde mourinho'nun, hem de prime zamanında yönettiği los galacticos'a sami yen'i dar etmişliği var. ilk maçta bariz penaltısı verilse, ikinci maçta şansı biraz yaver gitse ikinci bir neuchatel xamax skoru almamız çok uzak değildi.
  (bkz: 9 nisan 2013 galatasaray real madrid maçı)
  yani uzatmadan demem o ki, şampiyonluğun keyfini sürelim, ve biraz sakin olalım.
  güçlü olan, iyi olan, dinamikleri sağlam olan taraf biziz, bunun farkında olalım...
  (bkz: 24. şampiyonluk)
 • 10117
  bu dünyada sıradan bir insan hayatı kadar sürem olacaksa eğer, ömrümün yarısını çoktan harcadım. ergenliğimden bu güne, karşılaştığım hiçbir durumda aman ağzımızın tadı bozulmasın ali rıza bey insanı hiçbir zaman olmadım, olamadım.

  bozulacaksa bozulsun. taraftarın da sorumlulukları var, sorumluluğum çerçevesinde, karşılaştığımız timur krizi ve daha önce izlediğimiz filmin yeni sürümü için yönetimi istifaya davet ediyorum. karınca misali, tarafımız belli olsun.
 • 10118
  http://gss.gs/b186000
  sevdiğimiz, çoğu taraftar tarafından başarılı bulunan erden timur görevine devam edemeyeceğini açıkladı. bu durumla ilk kez karşılaşmıyoruz. artık taraftar olarak tecrübemizi devreye sokmalıyız. her çıkışın bir inişi vardır. galatasaray son iki sezondur ibresi yukarı doğru. yapmamız gereken bu ibrenin yukarıda kalmasını sağlamak. bunun için daha realist davranmalıyız. odağımız yönetim değil, takım ve hoca olmalı. bu demek değil ki yönetimin icraatlarına sessiz kalalım. hayır bir gözümüz orada olacaktır, sadece intikam duygularının bizi yönlendirmesine izin vermeyelim. hedefimiz avrupa kupası ve beşinci yıldız. rakiplerin ne yaptıkları bizim öncü ilgi alanımız değil. takımın eksik parçalarını kısa sürede tamamlamak olmalı. bize isimli oyuncu değil, doğru oyuncu gerekiyor. bu anlamda kimse ile sidik yarışına girmeyelim. değişen şampiyonlar ligi formatı bence bizim lehimize. bu durumu kullanalım. hedef avrupa ve beşinci yıldız olmalı.
 • 10120
  dursun aydın özbek isimli sözde galatasaray başkanı özde sicili galatasaray'a ihanetlerle dolu şahsı bir an önce istifa ettirmelidir.

  biz ligin bayern münih'i olmak isterken adam erden timur'u yolladı. bunu ancak ali koç yapabilirdi.

  şimdiden yazayım. ironi de yapmıyorum. dursun özbek dümene geçtiyse başarıyı unutun. 2015-16 ve 2016-17 sezonunu hatırlamak yeterli olur. yine rezillikler peş peşe gelecek.

  bu arada florya arazisi de tam muamma. şu an ne şampiyonluk sevinci kaldı ne başka bir heyecan. dursun özbek giderse şampiyonluktan daha fazla sevineceğim.
 • 10121
  futbolcu ayrılması, transferi meselelerine çok fevri reaksiyonlar veren taraftar. kerem, icardi, davinson vb. bunların hiçbirinin gitmesi ile ilgili kesin bir şey yok. olur da olumsuz senaryoda bu veya diğer değerli oyunculardan bazıları ayrılsa da maaş bütçesi boşalacak, transfer parası gelecek ve yeni futbolcular alınacak. yani dünyanın sonu değil. daha doğrusu kesin değil. sezon başlar gidişatı görürüz, yine şampiyon olursak bu reaksiyon niye. bir de başkanvekili erden timur'un ayrılması ile ilgili taraftarın çoğunlukta olan belirli kısmı olayı tamamen farklı noktalara taşıyıp nefret kusuyorlar. galatasaray lisesi, metin öztürk, rıza morova, fatih altaylı ve s. hikaye maksat içlerindeki okumuş yazmış, kentli, beyaz türk insanlara ve böyle galatasaraylılara karşı olan nefreti kusmak. milleti aptal zannediyorsunuz, kimse anlamıyor sanıyor olabilirsiniz ama kimse aptal değil.
 • 10122
  erden timur’un gidişiyle haklı olarak buhrana kapılan taraftardır. mesele sadece erden timur değil. mesele arkasından gelecek diğer kötü haberler ve kaotik ortamın büyümesidir. yani aslında sadece timur’un gidişine değil, bu gidişin getireceği daha büyük yıkımlardan korkmaktadır. sadece ve sadece bu gidişe anlam yüklemek yerine daha geniş bir çerçeveden bakanlardır.
 • 10124
  henüz hiçbir şey için geç değil. daha 6 hazirandayız. nasıl olur bilmem ama o erden timur buraya gelecek. getirmeliyiz.

  erden timur bir tür harçtı. biz bir bina inşa ettik. başkandan futbolcuya teknik direktörden taraftara şu camianın %99’u bir araya gelerek bir sinerji oluşturduk. bu binanın harcı erden timur’du. hepimizi bu sinerjiye dahil eden, futbolcuya bağ kurmamızı sağlayan, başkana bile sempati duymamızı sağlayan o harçtı.

  çok geç değil arkadaşlar. daha önümüzde vakit var. hızlı olursak bazı şeyler telafi edilebilir.
App Store'dan indirin Google Play'den alın