• 35844
  27 mayıs 2024 24. şampiyonluk kutlamaları’dan sonra eminim ki takım iskeleti bozulmazsa 2 yıl içinde avrupa kupası ya da şampiyonlar liginde yarı final gelecek.

  nerden çıktı derseniz, dünyanın her milletinden futbolcu olmasına rağmen bu adamlar bildiğin galatasaray taraftarı olmuşlar. göze batan modu düşük iki kişi vardı kutlamalarda kerem aktürkoğlu ve tanguy ndombele ki ikisi de ayrılacaklar anlaşılan.

  as kadro için;
  muslera, nelsson, apo, sanchez, köhn, torreira, barış, icardi.
  rotasyon için;
  günay, emin, kaan, demirbay, berkan, mertens, ziyech.

  bunlar elde tutulup, as sağ bek, yedek sol bek, as 8 ya da 6 numara -hocanın isteğine göre-, as 10 numara, yedek forvet takviyeleri yapılabilirse en az iki sene daha üst üste şampiyon olur kendi rekorumuzu egale ederiz.

  durum buyken zaniolo, kerem, zaha isimlerinden gelecek gelir önem arz ediyor. üçünden 35-40 arası bir para girişi olsa tadından yenmez. bunların üstüne iyi paraya olmak şartıyla iskeletten maksimum bir oyuncu kaybetmeyi göze almalıyız iki bile değil, o da ancak sacha’yı kaybetmemizdeki şartlar gibi şartlar olursa.

  yazdığım kadro artı transfer ihtiyaçları 20 eder, geri kalanı da alt yapı ve yetiştirme şartını sağlayan potansiyelli futbolculardan oluşmalı.
 • 35845
  2023 ve 2024 modelleri parti yapma konusunda da 1 numara olan takım. buldukları her fırsatta eğlencenin dibini sıyırıyorlar. torreira, mertens, icardi, sergio gibi isimlerin başı çektiği çeteye berkan, barış gibi yerliler de eklenince ortaya böyle bir takım çıktı 2 senedir.

  daha önceki şampiyon takımlarımızda bu denli bir ortamcılık hatırlamıyorum açıkçası.
 • 35847
  öncelikle ilk derdi erden timur olan takımdır.
  kalması için ne gerekiyorsa yapılmalıdır.
  2 adet sağbek 1 yerli bir yabancı.
  1 adet yerli solbek almalıyız. gurbetçi ya da rıdvan yılmaz olacaktır. kazım karataş'ın devam etmesi zor.
  2 adet stoper emin bayram ve emirhan topçu
  3 adet 8 numara oliviera ve ndombele gidiyor. emirhan ilkhan, 1 adet on numara ve 8 numara oynayabilecek yedek de oturabilecek yabancı ya da yerli oyuncu. 1 adet net orta saha oyuncusu almalıyız. rabiot, mattéo guendouzi tarzında.
  kerem aktürkoğlu, zaha, ziyech, tete gidecek gibi durmakta zaten kerem hariç yıl içerisindeki katkıları dalgalı oldu.
  bunların yerine oğuz aydın ve 2 kanat oyuncusu gerekecektir. yunus akgün de geri dönebilir artık.
  kesinlikle 10 numara transferi yapılmalıdır.
  rafa silva tarzında bizim pres oyunumuza yatkın bir isim olmalı.
  ve icardi'nin yükünü alabilecek alexander sørloth tarzında ya da michy batshuayitarzında bir oyuncu olmalıdır.
  yabancı sınırına dikkat etmeden hazırladım. seçimden sonra değişeceğine inanıyorum.
 • 35849
  sezon bitti ve şampiyonluk yolunda oynayan ya da oynamayan hepsinin ayağına emeğine sağlık.

  başkandan, malzemecisine kadar tüm emeği geçen herkese teşekkür ederim. ne kadar çatlak ses çıksa da bunu bir şekilde yine idare edip şampiyonluk yolunda desteğini esirgemeyen renkdaşlara da teşekkürü bir borç bilirim. bu şampiyonluk çok kıymetli idi. artık geçen sene iyi oyunla bıraktığımız avrupa maceramızı bir üst kademeye çıkartma ve 5.ci yıldız mücadelesi vereceğiz.

  artık biraz dinlenmeyi bizler de hak ettik. bu sürede herkese içindeki şeytanla barışmasını tavsiye ediyorum. çünkü önümüzdeki sene ilk çatlakta bizleri un ufak etmeye çalışacak bir toplulukla savaşacağız ve bunu 3 kulvarda yapacağız. evet yine eleştireceğiz fakat bunun dozunu iyi ayarlamalıyız. transferde sabırlı olup sadece kulüpten bilgilere itibar etmeliyiz. geçen yıl bunun acısını çok çektik.

  hepimize bu şampiyonluk kutlu olsun. bu takım daha nicelerini kazanacak güce sahip. bunun için de elimizden gelen desteği vermeye devam edeceğiz. inşallah sonu yine şampiyonluk olacak. 25. şampiyonluk kutlamalarında görüşmek üzere.

  rerere..rarara...galatasaray...galatasaray...cim bom bom..
 • 35850
  avrupa'da bir şeyler kazanmak için hala 40 fırın ekmek yemesi gereken takım. fakat orada, hem de kupa 1'de 2-3 yıl daha sadece var olsak, güzel prestij maçları oynasak ki yeni formatta 8 tane maç oynanacak gelirleri falan düşünürsek galatasaray çağ atlayacaktır ve eninde sonunda bu euro kurunda euro geliri elde edemeyen yerel rakipleriyle makas çok açılacak hem lige ambargo koyacak hem de avrupa'da bir şeyler yapacaktır.

  izleyelim, görelim...
 • 35852
  öncelikle bu uzun entrymi vakit ayırarak okuyacak olan değerli sözlük yazarlarına sabırlarından ve saygılarından dolayı teşekkürlerimi iletiyorum.

  galatasaray futbol takımı’nın 2024- 2025 sezonu kadro yapısının şu şekilde oluşturulması gerektiğini düşünüyorum.

  not: parantez içindeki sayılar yabancı oyuncu sayısını göstermektedir.

  1- muslera(1)
  2- günay/transfer
  3- jankat
  4- transfer (2)
  5- transfer
  6- davinson/nelsson(3)
  7- emin
  8- kaan
  9- abdülkerim
  10- transfer
  11- köhn(4)
  12- transfer
  13- torreira(5)
  14- berkan
  15- transfer(6)
  16- transfer
  17- kerem demirbay
  18- eyüp aydın
  19- mertens(7)
  20- transfer(8)
  21- barış
  22- transfer(9)
  23- ziyech/transfer(10)
  24- yunus
  25- transfer
  26- icardi(11)
  27- transfer

  3 kaleci (1 yabancı 2 yerli)
  2 sağ bek ( 1 yabancı 1 yerli)
  5 stoper ( 1 yabancı 4 yerli)
  2 sol bek (1 yabancı 1 yerli)
  2 altı numara (1 yabancı 1 yerli)
  4 sekiz numara ( 1 yabancı 3 yerli)
  2 on numara ( 2 yabancı)
  2 sol kanat ( 1 yabancı 1 yerli)
  3 sağ kanat ( 1 yabancı 2 yerli)
  2 forvet ( 1 yabancı 1 yerli)

  27 oyuncu ( 11 yabancı 16 yerli)

  sağ beke 1 yabancı 1 yerli oyuncu transferi yeterli olacaktır. yerli oyuncu havuzuna baktığımız zaman mehmet zeki çelik uygun bir bonservis ve maaş karşılığında rotasyona dahil edilebilir.

  abdülkerim’i yedekleyecek yerli sol stoper takviyesi olarak çaykur rizespor’da forma giyen emirhan topçu iyi bir aday.

  derrick köhn’ü yedekleyecek yerli sol bek adaylarım ise rıdvan yılmaz ve yusuf özdemir; eğer transferleri gerçekleştirilemezse kazımcan karataş ile devam edilebilir.

  8 numara mevkiine 1 yerli 1 yabancı takviye yapılmalıdır. yerli oyuncu havuzuna bakıldığı zaman emirhan ilkhan göze çarpan bir isim. yabancı takviyesi ise futbol takımımızın 2024- 2025 sezonu’nda avrupa başarısı hayal ettirmesi için hayati önem arz etmektedir. dolayısıyla elimizdeki bütçenin ciddi bir kısmını bu takviyeye ayırmalıyız, oyuncu profili olarak box to box oynayabilen, fiziksel mücadeleden çekinmeyen, topla dribbling yapma özelliğine sahip bir profil bizi çok ileriye taşıyacaktır.

  10 numara mevkisinde ise mertensle bir sene daha devam etmekle beraber benzer profilde bir yabancı oyuncu takviyesi daha yapılmalıdır. yapılacak takviye genç bir isim olursa sonraki sezonlarda kadro planlaması açısından elimizi oldukça rahatlatacaktır.

  sol kanat mevkisinde ise barış alper yılmaz ile beraber bir yabancı oyuncu takviyesi gerekmektedir. bu oyuncu da barış alper gibi fiziksel özellikleriyle ön plana çıkan bir oyuncu olursa derrick köhn- barış alper yılmaz- transfer üçlüsü tüm sezon rakip sağ koridorunu felç edecektir.

  sağ kanat mevkisinde ise yunus akgünle beraber bir tane yerli sağ kanat - benim önerim oğuz aydın- ve devam edilmesi halinde hakim ziyech; edilmemesi halinde yabancı bir playmaker kanat oyuncusu ile rotasyon tamamlanmalıdır.

  forvet mevkisinde ise aşk adamı icardi ile beraber rotasyonda mümkünse tecrübeli ve kısa sürelerde rotasyona dahil olmayı kabul edecek bir yerli santrfor hamlesi işimizi görecektir. bu profilde bir oyuncu bulunamaması durumunda homegrown statüsünden yararlanmak adına erencan yardımcı rotasyona dahil edilebilir.

  gidecek oyuncular: aurier, ndombele, zaha, tete, kerem aktürkoğlu, carlos vinicius ve bu sezonu kirada geçiren diğer futbolcularımız.
 • 35853
  mevcut kadrosuyla maalesef avrupa'ya hazır olmayan takım. kadro kalitesini ciddi manada arttırmamız lazım. öncelikle barış ve sanchez'i kesinlikle takımda tutmalıyız. torreira'yı saymıyorum bile, ayrılması söz konusu dahi olamaz. muhtemel diğer oyuncular hakkındaki fikirlerim:

  nelsson: mutlaka teklif olacaktır, daha önce de ayrılma isteği olmuştu, para kazanmak için en uygun dönem olduğunu düşünüyorum. 15-20 arası bir meblağa satılabilir.
  ziyech: 50-60 arası maç yapacağız. ziyech'in +30 maç oynayacağının garantisini verseniz bir dakika düşünmeden kadroda tutarım ama sanmıyorum, güvenilip yola çıkılacak bir oyuncu değildir.
  kerem aktürkoğlu: teklifler var sanırım ve ayrılık sinyallerini verdi zaten, satışına karşı değilim. 10-15 milyon civarı uygundur.
  zaniolo: sakatlıktan çıkıp gelecek, kamp yapacak mı bilmiyoruz, hâlâ italya'da piyasası varken elden çıkarmak en doğrusu olacaktır. 10-15 uygundur daha fazla teklif alabileceğimizi sanmıyorum.
  dubois: 2 milyon euro civarı maaş alan bir oyuncu, sağ bekimiz yok biliyorum ama hem yabancı sınırının 12'ye düşmesi hem de atletizm noksanlığı sebebiyle as sağ bekimiz olamayacağını, yedek için de pahalı olduğunu düşünüyorum. fazla bir bonservis getirmeyecektir, hatta belki maaşından çıkmak kaydıyla bedelsiz gönderilebilir.
  tete: ne getirse kâr, ama mutlaka gönderilmeli.
  zaha: yıldızlarımız uyuşmadı, west ham'ın ilgisi olduğu söyleniyor. giderse üzülmem.
  oliveira: mevcut takımın en kötü sözleşmesine sahip. tatil modunda takılacaktır artık, temposu zaten sıfır. eğer mümkünse sezona kendisi ile başlamamak büyük bir kazanç olur bizim için. ama o paraları ona başka bir kulüp verir mi, hiç sanmıyorum.

  kiralık sözleşmeleri bittiği için gidecek oyuncular: aurier, vinicius, ndombele

  kiralıktan dönecek olan cicaldau, taylan , yusuf demir, kazımcan, halil, ross ile diğer genç oyuncular satılmalı veya yeniden kiralanmalı.

  yunus akgün ve emin bayram gelecek sene rotasyonda olmalı. emin'in ilk 11 oynama potansiyeli bile var. yunus ise iyi bir yedek. 25 kişilik şampiyonlar ligi kadrosuna 4 tane altyapı oyuncusu yazmak zorundayız. emin ve yunustan daha iyi alternatifler düşünemiyorum bu konuda. diğer iki oyuncudan biri kaleci jankat diğeri de yedek forvet olarak erencan yardımcı olabilir. bu açıdan da erencan önemli bir transfer aksiyonu olacaktır.

  kesinlikle takımda olması gereken oyuncular listesi:
  muslera
  abdülkerim
  emin
  sanchez
  köhn
  kaan
  torreira
  kerem demirbay
  berkan
  barış
  yunus
  mertens
  icardi
  günay (2 yıl daha sözleşmesi var ve güvenilir bir yedek kaleci)

  bu isimlere ek olarak

  ihtiyacımız olan transferler:

  -sağ bek ( bir boey beklemiyoruz tabi ki ama kaan veya aurier'in çok önünde bir oyuncu almamız şart)
  -nelsson giderse stoper ( apo-sanchez-emin ve transfer ile stoper rotasyonu)
  -yedek sol bek (köhn ile rekabet edecek zira köhn'ün de eksikleri çok)
  - çok iyi bir merkez orta saha oyuncusu( 8 veya 6 demiyorum, hocanın aklında hep torreira'yı ön alan presinde 8 numara gibi kullanmak olduğu için buraya iyi bir 6 numara da alınabilir, karar hocanın ve teknik heyetin.)
  -mertens'e aşığım. inanılmaz da bir sezon geçirdi. ama eğri oturup doğru konuşmak lazım. 60'a yakın maç oynayacağız. 37 yaşındaki mertens bunu kaldıramaz. aynı zamanda avrupa'da ve hatta ligdeki zorluk seviyesi yüksek maçlarda defoları ortaya çıkıyor. ben 4-3-3'e dönme taraftarı olduğum için mertens gibi bir ikinci forvet değil, hücuma yönelik bir 8-8.5 numara daha istiyorum. bu profil için örnek olarak albert grönbaek'i verebilirim.
  -barış'ın yeri bence sol kanat, orada daha verimli. bu yüzden çok iyi bir sağ kanat oyuncusu almalıyız. her iki kanatta da oynayabilirse tadından yenmez. zaha'nın transfer durumuna göre yedek kanat da gerekebilir. (barış-yunus-transfer-transfer veya barış-yunus-zaha-transfer)
  yedek forvet ( icardi'nin yedeği olmak zor, ama vinicius'tan çooook daha iyisi lazım. yerli olarak erencanı zaten önermiştim.)

  özetle; avrupa'da başarı istiyorsak, 1 sağ bek(kesin), 1 sol bek(kesin), 1 stoper(nelsson ve emin'in durumlarına göre), en az 2 merkez orta saha, en az bir kanat ve en az bir yedek forvet almak zorundayız.

  yabancı limitinin azalması sebebiyle kaliteli yerli oyuncular da çok önem kazanacak. gurbetçileri iyi taramak lazım. ayrıca anadolu takımlarında rotasyonumuzda kullanabileceğimiz kalitede oyuncular da var. bunları da yakından takip etmeli. aklıma gelenler:
  emirhan topçu
  ibrahim olawoyin
  oğuz aydın
  emirhan ilkhan (bonservisi torino'da)
  ogün özçiçek
 • 35854
  2023-2024 sezonunu şampiyon tamamlayarak süper lig tarihinde

  -bir sezonda en fazla puan toplayan takım (102 puan)

  -bir sezonda en fazla puan ortalaması yakalayan takım (maç başına 2,68 puan)

  -bir sezonda 100 puan ve üzeri toplayan ilk ve tek takım

  -bir sezonda en fazla galibiyet alan takım (33 maç)

  -bir sezonda en fazla üst üste galibiyet alan takım (17 maç)

  -bir sezonda iç sahada en fazla üst üste galibiyet alan takım (18 maç)

  rekorlarını kırmıştır. iç sahada bir sezonda 18 galibiyet alarak kendi rekorumuzu egale ettik çünkü 42 maç oynanan 1962-1963 sezonunda iç sahada oynadığımız 24 maçta 18 galibiyet almışız. ligdeki takım sayısı yeniden 18'e düşeceği için bu rekorların kırılması neredeyse imkansız hale gelecek. üst üste 17 galibiyet rekorunun da çok uzun yıllar kırılacağını sanmıyorum. ligi resmen kırdık. bu efsane takıma her şey için sonsuz teşekkürler.
 • 35855
  --- alıntı ---

  şampiyonun bu sezon kırdığı rekorlar :

  ✅ son 10 yıldaki bir sezonda en fazla şut çeken takım (742)

  ✅ son 10 yıldaki bir sezonda en çok isabetli orta yapan takım (246)

  ✅ son 10 yıldaki bir sezonda en çok kalesini gole kapayan takım (18)

  ✅ üst üste 17 maç kazanan ilk takım

  ✅ bir sezonda en çok maç kazanan takım (38/33)

  ✅ rcs en çok topla buluşan takım

  ✅ lehine en az var'a gidilen takım

  ✅ en çok puanlı şampiyon olan ilk takım (102)

  ✅ sahasında çıktığı 35 maçta da gol bularak kulüp tarihine geçti

  ✅ bir sezonda en çok topu direkten dönen takım (29)

  --- alıntı ---

  anasının ak sütü gibi helal ve hak ettiği bir şampiyonluğa ulaşan takımımız. yalı çocuğu üstün oldukları 2-3 tane istatistiği ballandıra ballandıra anlatıp bizim şampiyonluğumuza çamur atıyordu.
App Store'dan indirin Google Play'den alın