• 1
  ölmez de sağ kalırsak yana yana yine ortasaha arayacağımız dönem. ilk adayları yazalım da belki birileri görüp ''ya şimdiden de gelecek seneyi bağlayabiliriz aslında'' deme vizyonu gösterebilir. sözleşmesi 2021 yazında bitecek bir kaç isim ;

  -hakan çalhanoğlu (sözleşme uzatmamaya ve 2021'de takıma katılmaya ikna edilebilir)
  -gio reyna (rüyamızda görürüz)
  -wylan cyprien (nerde o günler...)
  -maxime loper (izlemedim ama bu yaşında bize yedirmezler sanki)
  -özil
  -modric
  -vidal
  -javi martinez (dört isim de 30+ ve pahalıya gelir, geçelim)
  -rafinha (çok teknik ve lige fazla bir isim, fırsat transferi kollanabilir)
  -fausto vera (bilgim yok)
  -adrien silva
  -sérgio oliveira
  -yannick gerhardt (bilgim yok)
  -pierre lees melou

  liste uzayabilir. bir de sözleşmesinin son yılına girip, uygun bedelle transfer edilebilecek kimler var onlara göz atalım ;

  -james rodriguez (everton'da varlık gösteremezse zorluk çıkaracaklarını sanmam)
  -thomas delaney (gecikmeli de olsa bir ihtimal)
  -héctor herrera
  -talisca
  -radja nainggolan
  -joão mário
  -davy klaassen
  -abdoulaye touré
  -mahmoud dahoud (sanmıyorum ancak bir ihtimal)

  bu liste de pek tabi uzatılabilir. bunlar yalnızca ilk çırpıda akla gelenler. ek olarak oyuncuların sözleşme uzatmadıklarını farz ediyoruz. lütfen, lütfen, lütfen ve lütfen transfer için son günü beklemeyelim. avrupada çoğu kulüp ocak-şubat aylarında yaz transfer dönemi için yaptığı anlaşmaları/transferleri açıklıyor. 2-3 adım sonrasını artık görebilelim, lütfen. ''hele bir o dönem gelsin de bakarız'' dersek, o dönem geldiğinde ortalıkta çerden çöpten başka bir şey kalmıyor. lütfen bu fırsatları değerlendirelim, en azından yarınlarımızda rahat edelim.
 • 3
  açıkçası 30 yaş üstü oyuncuya yüksek maaşlı 3 yıllık sözleşmeyle 8-10 milyon euro bağlamak yerine o parayı maaşı düşük potansiyelli gençlere bağlamamız lazım çünkü illa yatırımın karşılığı sonraki sezonlarda olacaktır. hazır ffp kalkmışken artık doğru planlama yapmamız lazım türk yabancı farketmeksizin şimdiden scout ekibi titizlikle izleyip şubat mart ayından görüşmelere başlayıp potansiyelli oyuncuları sezon sonu kadromuza katabilmeliyiz.

  maaş bütçemizi 25-30 civarlarına çekmemiz lazım ama çok iyi potansiyelli bir takım kurulur üstüne bir çilek eklemek istersen falcao iyi performans gösterirse 1 yıl daha kalır gösteremezse yolları ayırır o parayı yıldız bir isme 2 yıllık sözleşmeyle marka değerini yükseltmek için verebilirsin.
 • 5
  başkan ve yönetim değişmezse bir ümidimizin olmayacağı transfer dönemi. yine sözleşmesi biten kimsenin peşinden koşmadığı 2-3 oyuncu alınır daha sonra menajerlere para yedirmiyoruz naraları atılıp bir menajerin elinde oyuncak olup transfer dönemi geçiririz. 3- 5 milyon euro bir araya getirip transfer yapmaktan aciz adamlar tarafından yönetiliyoruz malesef.
 • 6
  bizim için yine zorlu geçecektir... şimdiden bonservisi elinde olacak olan futbolcuları takip etmekte fayda var.

  stoper: donk ve ahmet'in sözleşmesi bitiyor. en az 1 transfer ihtiyacı olacaktır.

  sol bek: emre taşdemir ve saracchi'nin sözleşmesi bitiyor. süleyman luş istenilen seviyeye gelemezse 2 transfer ihtiyacımız var.

  sağ bek: hem linnes hem de şener'in sözleşmesi bitiyor. omar'ı yedeklemek için 1 transfere ihtiyacımız var.

  orta saha: ömer bayram, etebo ve belhanda'nın sözleşmesi bitiyor. ömer'le sözleşme uzatıp, 2 transfer yapmak şart. (içinde bulunduğumuz transfer sezonunda alacağımız orta sahayı satın alma opsiyonuyla transfer edersek, onun da yükü 2021'e biniyor.)

  kanat: bu sezonki gidişata göre hızlı bir kanat oyuncusu almak gerekebilir.

  forvet: falcao'nun en geç 2021 yazında takımdan ayrılacağını sanıyorum. diagne, ali yavuz ve oğulcan'ın performansına göre, 1 transfer yapmak gerekebilir.

  bunlara ilaveten marcao, luyindama ve feghouli gibi takımın önemli parçalarının 1'er yıllık sözleşmesi kalmış olacak... bunu da hesaba katmak gerek.
 • 10
  ffp kıskacından kurtulacağınızı dönemdir. bence yinede varmış gibi hareket etmeliyiz(abartmadan) omar ve emre kılınç gibi bonservissiz olacak isimleri bir sezon yada devre arasından kovalamalıyız. o mevkide oyuncumuz olsa bile. linnes varken omar'ı aldık, doğruydu. çünkü seneye linnes yok ama bugün almazsan seneye omar'da olmayacaktı(en azından bedava olmayacaktı)
  ülke ekonomisinin seneye daha iyi olmayacağını tahmin etmek zor değil. bundan dolayı (yeni gelecek) en özel oyuncumuz bile 2 milyon eurodan fazla maaş almamalı artık.
  moder, jozwiak, marcao, luyindama, haaland.... scout ekibimiz parlayacak isimleri iyi buluyor. ffp ve nakit sıkışıklığından dolayı çoğunu alamıyoruz, o ayrı ama doğru isimleri bulup öneriyor. bu da sevindirici. feghouli gibi ismi olup ondan geçinenleri değil onyekuru gibi çok parlamamış cevherleri kovalamalıyız. 30 yaş üstü oyuncuyu hele de bonservisli olarak almamalıyız, çok özel bir oyuncu değilse. çünkü maaşın belki şampiyonluk olarak geri dönüşü var ama bonservisin yok. ayrıca 30 yaş üstü bir oyuncunun sakatlanması kariyerinin sonu olabiliyor.
 • 11
  acilen transferden sorumlu olacak iyi bir yönetici/profesyonel bulmalıyız.

  kenan karaman, dorukhan toköz, salih uçan, levin öztunalı gibi hazır,

  salih özcan, fatih kurucuk, ali akman gibi potansiyelli yerli oyuncular,

  viktor claesson, sérgio oliveira, kenny lala gibi hazır ve üst seviyede oynayan,

  fausto vera, luis abram gibi daha önce scout ekibimizin takip ettiğine dair haberler çıkan oyuncular boşa çıkıyor.

  defaatle yaşadığımız üzere abdürrahim albayrak üzerinden bu işleri yapmaya kalkarsak yine hüsrana uğrayacağız. yukarıda yazılan oyuncular bize gelmeyecek, transferi çok zor olan oyuncular değil. gayet makul yıllık ücretlerle ikna edilebilecek bonservissiz oyuncular. böyle daha çok oyuncu var. ama albayrak ve onun mantığı olduğu sürece seneye de acaba belhanda'nın sözleşmesini mi uzatsak, seri ya da lemina'yı kiralayabilir miyiz, bir onyekuru'ya gidelim diye konuşuruz.
 • 14
  bence bizim için çok önemli bir dönem olacaktır. linnes, ömer bayram, emre akbaba, muslera ile uygun bütçeli sözleşme imzalayıp (ki burada bile ciddi tasarruf edebiliriz), ali akman, kenan karaman, dorukhan toköz sözleşme imzalamalıyız. belhanda sözleşmesi bitiyor hiç gerek yok yenisine, feg gönderilirse iyi olur, falcao kesinlikle gönderilmeli.

  yeni sözleşme tasarrufları + belhanda ve falcounun gidişiyle elde edilecek tasarruf ile saracchi'nin bonservisi alınabilir.
  çok zor ama hakan çalhanoğlu için şartları sonuna kadar zorlamak lazım. onunda sözleşmesi bitiyor. bence imkansız değil. işler bu şekilde "iyi" giderse 0 bonservis ödenir. kullanacağımız bonservis bedeli içinde 1 forvet + 1 kanat alabiliriz. bence onyekuru içinde şartlar zorlanabilir. bu şekilde genç, dinamik, uzun vadeli ve yabancı kısıtlamasında zorlanmayız. şu kadro enfes olur;

  muslera (okan)

  omar(linnes) luyindama(donk) marcao(emin) saracchi (emre t.)

  taylan (transfer)

  dorukhan(feg,arda) hakan çal.(emre akb, ömer)

  emre k.(oğulcan, kerem) onyekuru(kenan,ali yavuz)

  transfer(diagne, ali akman)
 • 16
  bizim için yüklerimizden kurtulduğumuz, doğru yönetilirse tırmanışa geçtiğimiz dönemin başlangıcı olabilir.
  falcao, diagne, feghouli, babel, belhanda yerine; dorukhan, kenan, ali akman, salih, mehmet özcan. bir iki tane de genç, az maliyetli yabancı oyuncu. (sol bek ve 3. bölgeye olabilir)

  muslera
  omar luyindama marcao taşdemir
  dorukhan* taylan kılınç
  kenan* ali akman* akbaba

  okan
  linnes donk emin süleyman luş
  salih* özcan* ömer
  ali yavuz oğulcan kerem
 • 17
  son zamanlarda yorumlara baktığımda artık herkesin falcao gibi, feghouli gibi ismi yıldız ama kendisi bitik oyuncular yerine daha az potansiyelli, genç ve yerli ama 90 dakika herşeyini ortaya koyacak isimleri istediğini görüyorum. ziyadesiyle bahtiyar oluyorum bu hususta. binaenaleyh hem kulübün geleceği bu yoldadır hem de daha başarılı oluruz netekim.

  babel, falcao ve feghouli gitsin, kenan, ali, dorukhan, salihten 2-3 tanesi gelsin. bir iki tane de marcao tarzı arkadaş bulduk mu tadından yenmez.