aynı isimdeki diğer başlıklar:
 • 6911
  galatasaray’ın mevcutta aktif bilinen tek taraftar grubu. bu anlamda bir tekeli temsil etmektedir.

  passolig geldiğinden beri tribünler iğdiş edilmiş, tribünlerin kamuoyu yaratma gücü elinden alınmıştır. ülkedeki her gelir getiren oluşum gibi ultraslanın da ranta kurban gitmesi normaldir. ultraslanın yıllar içinde kendisine tamamen tabii olmayan grupları zorla içine katıp sonra da işlevsiz hale getirdiğini çoğu kişi bilir. ancak bütün bu mevzular türkiye’de artık ehemmiyetsiz hale gelmiştir.

  bugün türkiye’de tribünlerin yapabildiği en ‘protest’ eylem milli bayramlarda ‘ülke kurucusunun’ adını dillendirebilmek. öyle komik bir hal aldı bu işler. galatasaray’ın haklarını korumaya gelince de yapılan en büyük eylem ‘aklınızdan çıkarmayın türkiye’dir galatasaray’ diye her maç yaklaşık 30 saniye bağırmak. sabır tesbihi gibi her maç çekiyor bunu da taraftar. hiç bir etkisi olduğunu görmedim.

  ultraslan deplasmanına gider, biletini bulur bu mevzular zaten yıllardır bilinen şeyler. ama bu mevzunun passolig’de koptuğunu bilmemiz gerek. sarı öküz o gün verildi. bugün türkiye’de etkili adamları muktedir yerde bulunan fenerbahçe’nin tribünleri ana bacı 90 dakika küfür ederken komik cezalar alırken, ufacık bir küfürde blok cezası alıyor yıllardır galatasaray. şu adaletsizliği bile kamuoyuna taşıyamamış bir oluşumdan beklentiler artık yersiz. bu mesele tabandan tavana bir kokuşmuşluğun sonucudur. ultraslan yönetimi de devire ayak uydurmuş yoluna bakmıştır. tribüne siyaset girmiyor diye sevinenlerin anlaması gereken şey, tribüne siyaset girmediği değil giremediğidir. sistemin maşalığını yapan ultraslan buna engel oluyor zira. çatlak sesler anında bastırılıyor. bu anlamda ua yalnız değil. diğer takımların tribünleri de üç aşağı beş yukarı aynı. kimisi davalar yedi, kimisi paravan satılmış tribün grupları üzerinden pasifize edildi. yani tribün mevzusu türkiye'de bitti.

  ultraslan'ın da bu saatten sonra yapabileceği en iyi şey atkısını satıp, kabul ettiği tribün çobanlığına devam etmesidir.
 • 6913
  galatasaray'ın kangreni olan, her maç "saldırın saldırın saldırın bu taraftar için saldırın" demekten ve aynı uyutucu besteleri 90 dakikaya yaymaktan başka bir işe yaramayan, itici güç özelliğini aşağı yukarı bi 10 yıldır kaybetmiş olan tribün grubudur. işin siyasi tarafına girmiyorum bile.
  ben çok rahatsızım bu tribün grubundan. beni temsil etmiyorlar. benim sade bir taraftar olarak tribün grubumuzdan beklentim; galatasaray aleyhine özellikle siyasi meselelerde duruş koyması, stadda itici güç olması, her hakem hatasından sonra "hep oyunlar senaryolar" bestesi girmemesi, hakemi ve rakibi baskı altına alması, gökhan kırdar ve ibrahim erkal söylememesi. bu saydığım hiçbir beklentiyi ultraslan karşılamıyor. blok 417 maçın herhangi bir anında rerere rarara diye girmese herkes uyuyacak bu ultraslan denen zillet yüzünden. o arada da rakip kopardigini cebine koyacak. umarım kendilerine alternatif bir tribün grubu çıkar yada tek yumruk ve yuruyedur grupları tribünlere geri döner. tribunlerimizin bu heriflerin tekelinden kurtulması lazım. yoksa daha çooook tribün çok kötü eskisi gibi değil diye sızlanırız.
 • 6915
  liderleri, reis reis diye peşinde dolaştıkları kişi cemaat ve mafyayla aynı masada poz verip türkiye cumhuriyetini yıkmaya yönelik toplantılarda boy göstermiştir. 6 şubat depreminden sonra kadıköy, inönü gerekli tepkiyi ortaya koyarken samiyen maalesef bu duruma sessiz kalmıştır kendilerinden dolayı. bedava bilet vs de cabası. ondan dolayı kendileri beni temsil etmiyor edemez de.
 • 6916
  klavye bagimlilarinin durup dururken acil kapatilmasi lazim yaa diye yine kendilerini tatmin ettikleri olusum :) avrupadan elenince kime saracaklarini sasirdilar yine.

  size kotu bir haberim var... ultraslan cok guclu ve bitmesi mumkun degil. buradan yapamazsiniz bu isleri bilginiz olsun. galatasaray gucunu tarihinden, insan kaynagindan, kulturunden ve taraftarindan alir. orada belirtilen taraftar duz siradan seyirci degil bilmem farkinda misiniz. galatasaray ile birlikte her yere giden, her zaman sampiyonluga iten gucu kastedilen.

  10 yil boyunca cok guzel arkadasliklar biriktirdigim, tribunde olmanin, tanimadigin insanlarla bir sise suyu paylasmanin ne demek oldugunu gordugum yerdir.

  daha da geliserek, yer yer degiserek yoluna devam edecektir. :)
 • 6918
  başlığında öyle saçma sapan tartışmalar dönüyor ki akıl almaz. birlik olup tek ses çıkarmamız gereken zamanlarda, icardi'ye tarihin en alçakça kumpasının kurulduğu bu günlerde, şampiyonluğumuzun elimizden göz göre göre çalınmaya çalışıldığı bu son haftalarda derdimiz bu mu şimdi?

  şampiyonluk gidiyor, milyonlarca çocuğu galatasaraylı yapan icardi'ye neler yapılıyor. önceliğimiz ve tek konumuz bu olmalı. gerisi laf.
 • 6919
  doğruları olan, yanlışları da olan tribün grubu. ben özellikle futbol ve tribün grupları konu başlıklarında idealizmden sıyrılıp, realizmle yorum yapılması gerektiği kanaatini taşıyorum. ultraslan bin tane yanlışı, zaafı, eksiği olan ama türkiye'nin en örgütlü, en organize, en gelişmiş taraftar grubu. elimizdeki malzeme bu. ultraslan'ın içerisinde yer alan her bir bireyin eğitim düzeyine, kültür düzeyine, ahlak düzeyine, karakter düzeyine veya galatasaraylılık düzeyine kefil olacak değilim. buna kefil olacak herhangi bir insan olduğunu da sanmıyorum ama artısıyla eksisiyle elimizdeki malzeme bu. yürüyüş yapmadıkları veya yakıp yıkmadıkları için eleştiri getiriliyorsa temelde, bu eleştirinin bir rasyonellik barındırmadığını düşünüyorum. ultraslan'ın geçmişte federasyon aleyhine düzenlediği yürüyüşler oldu, diğer takımların taraftar gruplarının çok daha fazla oldu. peki sonuç? hiçbir şey değişmedi. federasyon bildiğini okur. dünküler de bildiğini okuyordu, bugünkü de bildiğini okuyor. mehmet büyükekşi şahıs olarak inatçı ve kinci bir karakter olduğunu beşiktaş ile yaşadığı çatışmada çok net belli etmiş kişi. böyle bir kişiye ve böyle bir kişinin oluştuğu kurullara karşı ne yapsın ultraslan mesela? semtlerden 2.000-3.000 insan toplayıp yürüyüş mü düzenlesin? federasyon'un kapısının önüne siyah çelenk mi bıraksın? ne yapsın yani? bunları yapmak ne işe yarar? muhatapları güler geçerler en fazla.

  ultraslan'ın konuşulması, değerlendirilmesi gerekiyorsa konuşulur, değerlendirilir tabii ama bu konuşmalar, değerlendirmeler hiçbir şeyi değiştirmez. bunu son 15 yılda hala anlayamayan galatasaraylı kaldı mı? bir ali sami yen stadının son yıllarındaki ultraslan'ın alt grupları olarak gözükse dahi tribünde sahip olunan grup çeşitliliğine ve ses renkliliğine bir bakalım; bir de arena'ya geçişten itibaren alt grup kavramını dahi kabul etmeyen ultraslan'ın hakimiyetine ve oluşturduğu tekele bakalım. bir "blok 417" tutturuldu gidiyor doğu tribününde, hepsi sağolsunlar öncelikle. bence oradakilerin de onlarca yanlışı, hatalı tutumu var tribüne dair. amara orada bağıran çağıran gençler de, orta yaşlılar da gayet iyi biliyorlar mesela "grup 417" şeklinde bir bez pankart yapıp bloğun kapısına astıkları takdirde stadın dışında ilk fırsatta koyu tonlarda bir ultraslan "uyarısı" ile karşılacaklarını. bu paragrafta yazdıklarım yani bu oluşturulan tekel; bırakın farklı bir üst yapıyı, ultraslan'ın çatısı altında dahi oluşması istenmeyen alt grup yapılandırmasını savunacak biri değilim. ama değiştirmeye, değiştirmek için mücadele etmeye de gücüm yetmez. buradaki kimsenin de yetmez gücü. blok 416, blok 417'dekilerin de yetmez. dolayısıyla hepimizin elimizdeki malzemeyi bilmesi, görmesi ve iyi tanıması lazım. malzeme bu. adı da ultraslan. sevsen de bu, sövsen de bu. seven sever; sövüp sayan da kendi egosunu tatmin etmekten (maalesef diyeyim) öteye geçemez.
 • 6920
  "deplasmanlara gittik, armanın peşinde yollar eskittik" savından gına gelen oluşum.
  ulan deplasmana bilet çıktı da biz mi gitmedik? size bir kere aynısı olunca "schalke biletleri nerede?" diye ortalığı ayağa kaldırmadınız mı? takım cl'de çeyrek finale giderken bunu yapınca bir şey yok, şimdi biz eleştirince mi şampiyonluğa giden yolda ultraslana dokunmayın oluyor?
  ergin ataman'a kendi salonunda toplu halde ana avrat sövdünüz lan siz. baskonia maçında iki tane müptezelinizi sırf ben indirdim yere o yumruklaşmada. geçin kardeşim bu işleri. üniversite okuyup gönülden duygularla galatasaray için mesai harcayan genç kardeşlerimi dışarıda bırakarak konuşuyorum, yarım ekmek sucuğa tamah edenlerin alayıyla sıkıntım var.
 • 6921
  sorsalar "türkiye'nin en büyük sivil toplum örgütü galatasaray" deriz ama o sivil toplum örgütünün içinde barındırdığı en büyük taraftar topluluğu, ülkede yaşanılan olaylara karşı mamaları kesilmesin diye ses çıkarmıyorsa birilerinin maşası olmaktan öteye gidemez. bu bakımdan deprem zamanı tepki koymaktan aciz bir topluluğun her transferde ön safta yer alması, biletlere beleşe konması falan normaldir bu çürümüş sistemde.

  ha bi de bi zahmet, takım 1-0 geriye düşünce bi 10 dakika mavi ekran vermemeleri gerekiyor artık. hele son 5 dakikaya 1-0 geride girdiysek çekirdekçi taraftardan öteye geçmiyor kendileri.
 • 6925
  siyasi iktidarin kuklasi olmus bir zamanlarin olusumu. mactan sonra yine gostermelik aciklama yapmislar.

  ee sorarlar adama galatasaray taraftar grubu oldugunu iddia eden bir olusum neden 1 kez dahi binlerce uyesini organize edip tff binasina yuruyus yaptirmaz? yemiyor degil mi? aman tadimiz kacmasin ali riza bey.

  yapamiyorsaniz yeni taraftar gruplarina bari engel olmayin ama rant var tabi isin icinde. hey yavrum hey.

  (bkz: 24 şubat 2024 fenerbahçe kasımpaşa maçı)
App Store'dan indirin Google Play'den alın