• 399
  (bkz: #2982326)
  altına imzamı atacağım bir entry girmiş. adam fatih terim'e öğüt falan vermemiş, buraya yazdığı eleştirileri tekrar ediyor, şunu dedik, bunu dedik diye. ve haklı...
  ben şunu anlamıyorum. takım ligi 6. bitirdi ve fatih terim'i eleştiren hain, terim düşmanı, galatasaraylı değil diye yaftalanıyor. başarısızlıkta payı yoksa terim'in başarıda da yoktur. nasıl ki kazandığı başarılar onu türkiye'nin en iyi teknik direktörü yaptıysa, başarısızlığında da eleştirilecektir. doğanın kanunu bu.
 • 400
  (bkz: #2982326)

  sözlükte levent şahin hocanın yazdığını bilmiyordum, baksana geçen sezon boyunca ne de güzel tavsiyeler vermiş.

  işin komik kısmı da kendi kafasında hocayı kötü giderken savunmak "taşaklarına kurban olmak" ve böyle bir cümle kurabilmenin sözlükte yeri var, fakat birini terim düşmanı ilan etmek hadsizce ve sözlükte yeri yok.

  türk futbolunun gelmiş geçmiş en büyük figürüne "hoca sana orta sahayı defans arasına sokma dedik" deme haddinde bulunan zihniyetin had sorgulaması da ilginçmiş.
 • 401
  (bkz: fatih terim/#2982326)

  okuduğunu anlamayan yazarlarca eleştirilen yazar.

  yahu adam fatih terim'e akıl, öğüt vermiyor. geçen sene fatih hoca neleri yanlış yaptıysa ve ne konularda eleştiri aldıysa onları tekrar ediyor. koskoca fatih terim elbette bizim ağzımıza bakıp da kendini sorgulamayacak, kimse böyle gülünç fikri ortaya atmaz.

  ve gerçekten siz kimsiniz? kimsiniz de millete etiket yapıştırıyor, galatasaray haini, fatih terim düşmanı gibi ithamlarda bulunuyorsunuz? ne cüretle? bu ne haddini bilmezliktir?

  saçma sapan zırvalayanlara (ki onların yaptığı zırvalıktır) gerekli şeyi söylemiş.

  bakın şöyle olur, geçen sene ya da bu sene, belhanda ya da x bir futbolcumuz eleştirilir, diğer bir yazar da gelir der ki hayır böyle değil der, argüman sunar. bu işin oluru budur. yahu fatih hocayı eleştiriyoruz, adam argüman olarak "fatih terim düşmansınız" diyor. kafayı mı yediniz abi?
 • 402
  (bkz: #2982326)

  doğru yazmış. takım kötüyken taraftar hocayı belli konularda eleştirdi. hoca bu sezon o konularda daha mantıklı kararlar aldı ve takım düzeldi. şimdi o eleştirileri yapan adamları susturmuş mu oluyor fatih hoca? adamların amacı oydu zaten. "susturdu, inlerine soktu" bu ifadeler hem seviyesiz hem de mantıklı değil. bunları kullanan taraftar profili de belli ama neyse...

  yalnız yazısında "ne sanıyonuz amk siz kendinizi" ifadesi geçiyor. küfür ediyor yani. sudan sebeplerle bizim girdilerimiz silinirken moderasyon küfürlü entry giriyor sözlükte. ondan sonra çok adiliz bilmem ne.*
 • 403
  (bkz: #2982326)

  içerik olarak doğru düşünceler barındıran bir entry.

  --- alıntı ---
  şu hastalıklı zihniyetten kurtulun artık. fatih terim düşmanı, belhanda fanboyu... ne sanıyonuz amk siz kendinizi? kimsiniz kimilleti etiketleme hakkını kendinizde görüyorsunuz? bi galatasaraylı siz misiniz? şunun tartışma adabıyla hiç alakası yok. fikir üretene saldırıdan başka bir şey değil insanları fatih terim düşmanı ilan etmek. şu tarzın, şu üslubun bence galatasaray sözlük'te yeri olmamalı. ilkel bir yaklaşım. kendini beğenmiş, haddini bilmez.
  --- alıntı ---

  yalnız ben bu paragrafa da biraz takıldım. üslubun bu sözlüğe yakışmadığından ve bu üslubu kullananların kendini beğenmiş hadsiz olduğundan bahsetmek kesinlikle doğru ama "ne sanıyonuz amk siz kendinizi? kimsiniz" derken de bence aynısı. o yüzden biraz çelişkili olmuş.

  bir de merak ettiğim istediğimiz gibi "amk" kalıbını kullanabiliyor muyuz sözlükte. ben kullansam yani bana sıkıntı çıkarır mı bu söz öbeği? moderatör olmadığım için merak ettiğim soru.

  aslında takip ettiğim kadarıyla bu konularda da cidden hassas bir arkadaştı ki bir çok olayda cidden örnek olacak açıklamalar yapmıştı daha öncesinde de ama şimdi neden bu kadar hiddetlenip kendisi de bu değerleri terketme seviyesine geldi anlam veremedim. gerek yok bence.

  edit: cezayirlikaleci uyardı sağolsun belli bir zümreyi hedef göstermediğiniz sürece küfür içerebilir. kuralı da şuraya bırakayım.

  (bkz: entry'lerin silinme sebepleri)

  --- alıntı ---
  20 - küfür içeriyor

  a) bir kişi topluluğu ve zümreye, isim vermeden, dolaylı ya da üstü kapalı şekilde edilen küfürler bu sebeple silinir.
  b) bir kişi ve zümreye küfretmeksizin havaya edilen küfürler bu sebeple silinmez.
  c) belli bir haddin üzerine müstehcenlik ve küfür içeren entry’ler bu sebeple silinir. bu had moderasyonun takdirindedir.

  - örnek -
  entry: ...asırlık camianın değerlerini hiçleştiren, 3-5 bin daha fazla forma satacağım diye galatasaray değerlerini piç eden, galatasaraylılık kavramının içini boşaltan endüstriyalizm doğasını sikeyim. (legal)
  entry: ....bu fikirde olmayan tüm yazarların da doğasını sikeyim. (illegal)

  ***
  --- alıntı ---
 • 404
  (bkz: #2982326)

  bir sözlük kültüründe olmaması gereken agresiflikte entry girmiş yazar. keşke biraz daha sakin olsaydı. ben kimim bilmiyorum ama haklı bulduğum noktalara da temas etmiş.

  belki biraz ilgi, belki biraz dikkat çekmek... klasik sorunlarımız.

  edit: ilgili yazarın moderatör olduğunu sonradan öğrendim. bu entry silinmez veya düzeltilmez ise küçük türkiye diye slogan atmaya başlarım *
 • 405
  göte göt diyenleri gerçekleri söylediği için birinin düşmanı ilan edenlere güzel cevap vermiştir arkadaşlar herkes o gün olanı değerlendiriyor fatih terim o gün kötüyse ben kötü derim bugün iyise iyi derim. belhanda o gün kötüyse kötü der eleştirirm bu beni ne belhanda düşmanı yapar ne de fatih terim aksine bu beni takımı herkesten üstün gören biri yapar.

  (bkz: #2982326)
 • 406
  söylediklerinde ben bir sıkıntı göremedim. türk futbol tarihinin en büyük hocası hata yapabilir ve bu yüzden de eleştirilebilir.
  galatasaraylı devamlı en iyiyi ister ve bunun için gerektiğinde efsanesini de eleştiririr.
  bizi diğer rakiplerden ayıran fark da budur. bunu yapmak da kimseyi hoca düşmanı yapmaz.
  zaten salyangoz dedi diye hoca kendini düzeltmedi. böyle bakacaksak hiç maçlarla ilgili hiç yorum yapmayalım. ki o zaman maç izlemenin de zevki kalmaz.
  he üslup konusunda sıkıntılar var, ki bence düzeltme yapacaktır:)
  (bkz: #2982326)
 • 409
  (bkz: #2982326)

  ilgili girdisinde aslında hocamız üzerinden, insanımızın olaya yaklaşımına yükselmiş yazar arkadaşımız.

  tonu sonlara doğru yükselmiş, sakin kafayla okuyunca bence yumuşatır.

  onun dışında dediklerine sonuna kadar katılıyorum.

  o hoca olur, bir futbolcu olur, yönetici olur; bir simge üzerlerinden bir grubu ayrıştırmak, bir kitleyi gruplaştırmak benim de kabul edemediğim bir şey.

  sözlüğümüzün ortamı da standartların çok üstünde diye düşünüyoruz, bu tarz gruplaştırma/ötekileştirmeleri sözlükte de görmek insanı gerçekten üzüyor.
 • 411
  (bkz: #2982326)
  üslubu biraz sıkıntı mi; evet.
  eğer buradan fikir söylediğimizde hocaya öğüt veriyorsak bundan sonra kimse girdi girmesin, sonuçta hocaya/yönetime/futbolcuya %99umuz amatör bile futbol oynamamış insanlar olarak öğüt vermiş oluyormuşuz...
  kendisi tüm sene hocaya yapılan taktiksel eleştirileri yazmış ve bu sene çoğu olayın halledildiğini söylemiş. bunda ne yanlış var?
  geçen sene ilk yarıda kalesine şut cekemeğimiz maçlar izlerken şimdi bildiğin güzel bir futbol izliyoruz. ilkini eleştirmek kötü, ikincisini övmek iyi. enteresan mantık.
 • 413
  vay vay vay... aysal-terim dönemi sonrası meydana gelen kamplaşmanın antiterim safında yer alan arkadaşlar yine meydana çıkmış. bunlardan birini de alıp moderatör yaptınız tüm vasatlığıyla. halbuki gs sözlük moderatörlerinin en önemli özelliği fikirleri ne olursa olsun iyi yazarlar olmaları idi.
  ne özgüven be! yaza yaza düşürdüm hükümeti, demiş resmen. bin tane değişkeni olan oyunda, belki onlarca olasılığı hesaplamış adama ne güzel öğretmiş linnes'i oynatması gerektiğini bugünden bakarak. bugünden bakarak nasıl söylemiş kendi doğrularını ve fakat söyleyip de yanıldıklarını asla hatırlamayarak. bu gibi arkadaşların muhayyel bir dünyası var. o dünyada zaman çizgisel olarak ilerliyor ve yapılan her hamle başka şeyleri etkilemeden ve başka şeylerden etkilenmeden tahayyül ettikleri sonuca varıyor. mesela bugün linnes iyi mi oynuyor, o zaman bir sene evvel de oynayabilirdi ve doğrusu da buydu. yerine oynatılmayacak kişinin yaratacağı tartışma veya linnes oynarsa iki hafta sonraki performansının ne olacağı ve daha bir yığın olasılık asla bilinmeyecek. ama salyangoz bilecek. çünkü onun net doğruları ve yanlışları var. zamandan ve mekandan bağımsız. doğruları tatbik edersen doğru sonuç alırsın. bugünden güzel görüyor salyangoz o doğruları. ne özgüven be!
 • 414
  (bkz: #2982326)

  asıl vurgulamak istediği şey çok doğrudur. eleştirilerin hepsi aynı değildir ve yapıcı eleştiri ileriye taşımaya yöneliktir. insanları entrylerinden kimlikleştirmeyi, etiketlemeyi, taraf haline getirmeyi bırakmamız gerekir. bir taraf olan bertaraf olur zihniyetinin nasıl kirli ve yozlaşmış olduğu bu kadar ortadayken ve sonuçlarını her ortamda deneyimleyebiliyorken bunu bu şekilde sözlüğümüzde sürdürmememiz gerekir diye düşünüyorum. bir futbolcuyu, başkanı, teknik adamı, transferi, hamleleri, açıklamaları ve benzeri her şeyi tartışabiliriz. farklı düşünebiliriz ve bu burayı, bizi çok yönlü kılar ki en başından itibaren sevdiğim de bu sözlükte tam bu. çeşitlilik, çok fikirlilik hepimize farkındalık ve üretkenlik katıyor. sözlük için bunlar değer ve kültürler. derdimiz de dermanımız da galatasaray.
 • 415
  (bkz: #2982326)

  doğru bir entry yazmış yazardır. her maç kazandığımızda "terim'i eleştirenler nerde" deniliyor. burdayız kardeşim. kötüydü eleştirdik. bu kadar basit. terim'den nefret etmeden de eleştirebiliyor insanlar. herkes siz gibi 1 veya 0 arasında gidip gelmiyor. sevmek ya da nefret etmet arasında ince bir çizgi de var. sevdiğimiz insanları da eleştirebiliyoruz. yazar arkadaşımız da bunu dile getirmiş. geçen seneki* kadro hiç de fena değildi. hatta lig için yeterince iyiydi ama oyun planımız kötüydü. tutmayacak bir sistem üzerinde inat ettik. bunun için terim'i değil de kimi eleştirelim?

  yazdıklarının her cümlesine imzamı atıyorum.
 • 417
  (bkz: #2982326)

  yazdığı entrydeki asıl sorun içerik değil, üslubudur. buradaki asıl soru biz düz yazarlar olarak sözlük yazarlarına yönelik sert ve küfür içeren böyle bir entry yazsaydık kaç dakika içinde silinirdi? a şıkkı 1 dakika, b şıkkı 5 dakika.* bu entrynin silinip silinmemesi gs sözlük için güzel bir eşitlik sınavı olacak. bakalım, görelim.
 • 418
  (bkz: #2982326)
  orta saha oyuncusunun stoperlerin arasına girmesinin top çıkarmak amacıyla yapıldığını sandığına göre maçları çok da dikkatli izlemeyen yazar arkadaşımız. kendisi bu mesele ile ilgili bir tespit yapmış ama yeterince ele almamış. mesela iki bek tamamen kanat oyuncusu gibi öne çıktığında, defans ikilisini de orta saha çizgisine kadar çektiğimiz de, ön bölgedeki oyuncularımız da yeterli pres becerisine sahip değilken, bizim yarı alanda kalan büyük boşluğu rakibin kontralarına karşı nasıl korumamız gerektiğini de yazmaliydı. o stoperlerin arasına giren oyuncu rakip sahaya enlemesine geniş bir alanda yerleşmemizi sağlamak ve rakibin kanattan hızlı kontra yapmasını önlemek içindi. zaman zaman marcao ve luyindamanın ekstra adam olarak atağa katılması da o stoperlerin arasına giren orta saha oyuncusu sayesinde oluyordu. muhakkak fatih hoca özellikle marcaonun hücuma çıkarkenki etkinliğini arttırmayı da hedeflemiştir. ama on bölgede topu hızlandıramadığımız için sistem geçen sene çok işlemedi, o ayrı bir mesele.
  ayrıca geçen sene ile bu sene arasındaki en büyük fark geçen zaman tabiki. işleyen bir sistem oluşturmak için keşke defalarca antrenman yapmak ve maç tecrübesi kazanmak yerine, sihirli bir değnek ile dokunuverseydik. ne yazık ki böyle bir imkan yok elimizde. hoca ısrarla aynı sistemi deniyorsa vardır bir bildiği. çünkü uefa kupasını kazanan takımı da dört sene boyunca ısrarla deneyerek ve ilmek ilmek işleyerek yaratmıştı.