• 1
  fc barcelona ve espanyol kulüplerinin içinde bulunduğu ispanya'nın özerk bölgesi. efendim bu katalanlar ispanya'dan ayrılmak, olmadı milli takım kurmak istemektedirler.

  ayrılma meselesi kendi aralarında verecekleri bır karardır ancak futbolsever gözüyle bakınca xavi, iniesta, puyol olmazsa ispanya milli takımı'nı izlemenin pek bir tadı kalmaz. hadi onu geçtik, olur da ayrılırlarsa barcelona'yı kaybeden real madrid ve özellikle de kendi liglerinde yalnız kalacak olan barcelona fubol olarak yokuş aşağı gidebilir.

  siyasi durumu beni pek ilgilendirmemekle birlikte futbol olarak ayrılmalarının pek hayırlı bir sonuç vermeyeceğini öngörmek zor olmasa gerek.

  ukdeyi veren: baglamaist
 • 3
  --- alıntı ---

  ispanya'nın kuzey doğusunda bulunan özerk bir bölgesidir. akdeniz boyunca 580 km sahili vardır. bölgenin 3 resmî dili vardır: ispanyolca, katalanca ve aranca. aranca aran vadisi'nde yaklaşık 7 bin kişi tarafından konuşulur ve oksitanca'nın bir lehçesidir. 2006 tahmînlerine göre bölgenin nüfusu 7,135,000 kişidir ve bu nüfusun yaklaşık % 13'ünü yabancı göçmenler oluşturur. son yapılan referandum sonucunda avrupa'nın en özerk bölgesi ünvanını almıştır

  --- alıntı ---
 • 8
  iskoçya'nın cesaret edemediği şeye cesaret edecek olan bölge, federal devlet. olası bir ayrılıkta fc barcelona gibi la liga'nın da bu işten zararlı çıkacağı kesin. ispanya futbol federasyonu rest çekmişti ligden atılırsınız diye hatırlarsanız. bakalım neler olacak.

  bağımsızlık önündeki engellerden biri şüphesiz futbol. o konuyu halledebilselerdi şu anda bağımsızlık karşıtı %50'ye yakın kitle olmayabilirdi, bağımsızlık daha kolay olurdu tabi ki.
 • 10
  fazla konu dışına çıkmadan bölge takımları hakkında ve bağımsızlık sonrası durumları hakkında okuduğumu, bildiğimi, öğrendiklerimi paylaşayım. bunun için biraz olaya hakim olmak lazım. bu arada katalunya bağımsızlık muhabbetini, düz mantıkla futbol takımlarına indirgememek lazım.

  barcelona, espanyol, tarragona, girona gibi la liga'dan isimlerine aşina olduğumuz takımlar var bu bölgede. ayrıca zengin de bir kesim. ispanya devletinin tüm gelirlerinin %20~ civarı bir kısmını sağlamasına rağmen; katalunya federal yönetimine bütçeden %10 gibi rakam ayrılmakta.* bazı ekonomist'ler katalunyanın ayrılmasının ispanya ekonomisini net bir şekilde çökerteceğini düşünmekte. aslında 2010'lu yıllardan sonra üst üste sürekli referandum sözünün öne sürülmesinin de başlıca sebeplerinden birisi buymuş.

  bu ekonominin yanında; daha öncesini tam bilmemekle beraber 1950'li yıllarda musolini atmığı faşist franco hükümetinin yoğun baskısına maruz kalmış bir bölge. futbol'da bile bu baskı görülmekte, muhtemelen bildiğiniz gibi barcelona takımı; real madrid'i yenmekte iken; devre arası olunca ölümle tehdit edilip 7-8 gol falan yemişler 2. devrede, bu olayı ntvspordan belgeselinden hatırlamaktayım. ayrıca saçma di stefano olayı var. real madrid efsanesinin yaratıcılarından, ikon futbolcu di stefano önce barcelona'ya transfer ediliyor; ama kral bu işi beğenmeyince; 1 devre barcelona'da 1 devre real madrid'de oynayacaksın diyor; sonra barcelona transferden tamamen vazgeçiyor ve di stefano real madrid'le imzalıyor.

  bu gibi olaylardan günümüze gelirsek; bugün yapılan referandum ispanya hükümeti tarafından hükümsüz kabul ediliyor. bu referandum amaç olarak zaten biraz daha ses duyurmak; yoksa aslında catalunya halkının %100ü bağımsızlık istiyor durumu yok tabi. zaten herhangi bir resmiyeti yok yani. buna rağmen , aptal ispanya hükumeti sert polis müdahalesi yaptı. ki bugün ispanyollar tarafından bile madrid'de ve diğer şehirlerde; bugün yaptıkları saçma polis müdahalesi protesto edilmiş. bir nevi gereksiz yere koz vermişler zaten. kaldı ki sesi çok çıkan pique bile hayır oyuna daha yakın olduğunu söylemiş birkaç hafta önce, derdim halkın kendi iradesinin olabileceğinin gösterebilmesi diyerek.

  tekrar futbola dönmeden müsadenizle ek olarak bir de; bizim afedersiniz malum partinin peşinden ayrılmayan çomar milliyetçilere ayrı gülüyorum. doğudaki müslümanlar öldürülüyor diye ayrılıkçı grupların savunmasını her platformda yapmaktalar. hiçbir tarih, politika, ekonomik durum bilmeden; araştırmadan "ooo ayrılıkçıı" diyerek bugün baktığım tüm katalanca, ingilizce haberlerin altına spam falan yapmışlar; yazık. bu durumları bilseler aslında katalunya tarafına daha yakın olurlardı; en azından "amedspor, tek devlet woo" falan yapmazlardı. sizin tepenize binenlerden uzaklaşmak istemek; sizi ayrılıkçı, amedsporlu falan yapmaz yani; gelip burda patronlar böyle yaa falan diye ağlamayın o zaman; hatta mevcut hükumet hakkında kötü konuşmayın; konuşursanız terörist olursunuz. gözünü kapatmayanlar bulabilir ilgili medyaları; bildiğiniz gezi zamanındaki polis videolarından görüyoruz; hem de ortada karşı duran, eylem yapan falan da yok. katalan halkı terörist eylem yapabilir, soykırım var vs diyerek yurtdışı medyasında ağır karalama propagandası yürütebilirlerdi ama daha düzgün, olması gereken yollardan denemekteler uzun yıllardır. *

  aslında referandum'da ayrılık düşünmeyenlerin çoğu; futbol gibi konularda artık ispanyayla bir olduklarından ayrılmanın baş ağrıtıcı olacağını düşünmekteler. sonuçta barcelona kulübünün; her ne kadar varoluş sebebi katalunyayı temsil etmek olsa bile la liga'dan ayrılması her türlü zarar verir, aynı şekilde la liga'ya da. ki neymar olayında gördük; la liga başkanı tebas, barcelona tamam derken bile her dakika medyaya ağlıyordu. bu arada bu tebas aslında başkan yardımcısıydı. la liga'nın asıl başkanı yolsuzluktan dolayı şu anda hapiste; tebas hakkında da halen devam eden dava var.

  olası ayrılık halinde 3 durum var. bu 3 durum'u etkileyen en büyük sebepler para. politika, siyaset, coğrafi durum falan filan blöflerden öteye gidemez.

  1 - la liga devam: çok çok büyük olasılıkla gerçekleşecek durum. burada en büyük kulübü ele alırsak; barcelona la liga'sız yapamaz. yıldızlarını ve sponsorlarını kaybeder. la liga barcelonasız hiç yapamaz, anında bundesliga'nın bile altına düşerler, uzun vadede rekabet olmaması ligdeki takımları da etkiler, bir çığ efekti olabilir.

  hukuken bir sorun olmaz çünkü farklı bir ülke olan andorra'nın takımları la liga'nın alt kademelerinde oynamaktalar. yani zamanında zaten kurallar bunun için bir nevi esnetilmiş.

  hukuksal tehditler ve blöfler tabii ki de olacaktır bu arada. "kesinlikle almayız" vs falan. ama la liga gibi yozlaşmış bir üstyönetime sahip kurumun dini imanı para. dediğim gibi çok uzağa değil neymar olayına bakmak yeter.

  2- katalan ligi: barcelona, ve diğer takımlar yıldızlarını ve sponsorlarını kaybeder. kısa vadede potlar sıfırlandığından 1. olan takım şampiyonlar ligi ön elemesine falan katılıyor sanırım birkaç yıllığına. inanılmaz bir küçülme olur takımlar açısından ama bazıları varoluş amaçlarına ulaşmış olurlar. bence yine parayı tercih ederler, o kadar "ilkeli" kulüp değiller özellikle son yıllarda.

  3 - fransa ligue 1'e katılma: monaco örneğinde gördüğümüz gibi gerçekleşebilir. ihtimaller arasında en düşüğü. fransa hükumeti ne der bilemem; ligue 1 ve tüm takımları çok ister ama bu durumu; maddi olarak bu takımlar uçarlar. yayın gelirlerinden, sponsorluklardan vs bir anda 2 katı para alabilirler.

  sonuç olarak katalunya referandumu zaten resmi bir şey değil. dolayısıyla şu an için ayrılık durumu yok. yakın gelecekte olursa katalan spor takımları için başlıca olasılıklar yukarda, para para'yı çeker ve la liga'da kalırlar diyorum, gerisi hep politik söylemler ve blöfler... belki göstermelik bir "katalan ligi" açılır ve bu takımlar hep "canımızı sıkmayın bak o lige geçeriz" diye la liga'yı tehdit edebilirler.
 • 11
  son zamanlardaki ispanya'daki ayrılık gündeminde bana göre mesele her zaman ekonomidir, gerisi ise teferruattır.

  katalanlar ispanya'ya verdiklerinin semeresini fazlasıyla alamıyorlar. ülkenin en kalkınmış ve en zengin bölgesi olmasına rağmen merkezi idareden gerekli bütçeyi alamıyorlar. tüm mesele bu, demokrasi derken de kasıtları bu. ayrılık son çare, asıl niyetleri ise adaletli bir yönetim. yaptıkları refarandum da aslında bir blöf. iskoçya da referandum yaptı ama ayrılığı seçemediler. niye? çünkü küçük bir ülke olmak avantaj değil. birlikten kuvvet doğar. madrid ile barcelona'nın aynı ülkede olması bir güçtür. ayrı ayrı olmaları bir güçlülük ifade etmez. futbola gelirsek barcelona'yı ve real madrid'i dünyanın en iyi 2 kulübü yapan rekabettir. rekabet olmazsa görürsünüz hallerini.

  bu mesele üzerinden katalunya'yı sözde kürdistan'a benzetmek her sakallıyı dede zannetmekten farksızdır. aralarındaki farklar çok açık;
  1-katalunya ispanya'yı ihya eden bölge, devletin üzerine yük olan bir bölge değil.
  2-ellerine hiçbir zaman silah almadılar. faşist franco bunları ezerken bile bunu yapmadılar. aşık oldukları kulüplerinin elinden real madrid zorla oyuncu aldı, gıkını çıkarmadılar. ellerine silah alan bask bölgesi de zaten pişman oldu. bizzat halkın isteğiyle o azınlık marjinal solcu grup silah bırakmak zorunda kaldı.
  3-katalunya halihazırda zaten özerk bir bölge. ispanya federatif bir yapıya zaten yüzyıllarca sahip. ispanya'yı ispanya yapan ise zamanında endülüs araplarına karşı güçlerini birleştiren iki krallık. bunların bir tanesi aragon krallığı oluyor ki bugünkü katalan bölgesi onun yeriydi.

  bir türkiye cumhuriyeti vatandaşının bu mesele üzerinden kendi meselelerine yaklaşması son derece saçma. çünkü olaylar, yapılar, gerekçeler tamamen farklı. her bağımsızlık talebinde bulunan halka "işte bunlar oranın teröristleri" gözüyle bakarsanız haksızlık yapmış olursunuz. nihayetinde her devlet bağımsızlık talebiyle doğar. türkiye cumhuriyeti de osmanlı imparatorluğu'nu tanımayan bir tavırla ortaya çıktı. milli mücadele başarısız olsaydı atatürk de idam sehpasındaydı. o yüzden her olayı kendi içerisinde değerlendireceğiz. elmayla armutu karıştırmayacağız. hiç kimse yüzde yüz haklı veya haksız değildir. gündemi benzetmelerle değil de rasyonel değerlendirmekte fayda var.
 • 13
  doğrusu katalunya'dır.

  çünkü katalanca yazımı "catalunca"dır ve haliyle katalunya diye okunmalıdır.

  olaya ingilizce/fransızca'dan değil türkçe'den bakılmalı. yani küçük ünlü uyumuna da uyan katalunya; katalonya değil.

  bu aslında tek bir harf konusu değil; sosyolojik bir konu. bir bilgiyle ilgili kendi dilinden değil de başka dillerden ilişki kurmak..

  neyse özetle; doğrusu katalunya'dır.

  https://twitter.com/...s/914488811685646337

  edit: çok tartışma dönmüş nasıl yazıldığı ile ilgili. ben burada fikir yürütmedim arkadaşlar. masa nasıl masa ise katalunya da katalunya'dır.
 • 16
  eğrisi doğrusu nedir tam olarak bilemiyorum referandum konusunda ancak bir kaç haber kanalında ırak'da olduğu gibi anayasaya aykırı bir seçim olduğu söylenmekte ayrıca bu seçim yapılırken ne bir seçim kurulu ne bir sandık başkanı vs. hiç bir şeyin doğru düzgün olmadığı birileri kafasına göre seçim yapmaya sandık kurmaya çalıştı deniliyor. bu durum bana gezi eylemleri sırasındaki bazı lavukların tüm katılanlar adına hükümete bir bildiri vererek yok 3. köprü yapılmasın 3. hava limanı yapılmasın gibi toplum gözünde komik şeyler söylemişlerdi. bu olay bana biraz onu hatırlattı. ulan günlerce sokaktaydık birileri bizim adımıza bildiri falan yayınladı siz kimsiniz amk? her neyse ispanya hükümeti'nin oy kullananlara gösterdiği şiddetin ise hiç bir açıklaması yok. madem geçersiz madem komik olarak tabir ediyorsun o zaman oy kullanmaya gidenleri yaşlı, kadın, erkek ayırt etmeksizin neden dayak manyağı yapıyorsun? franco'nun yaptıklarını düşünürsek bu zamana kadar iyi bile durmuşlar.
 • 23
  10 ekim 2017 tarihinde bağımsızlığını ilan etmeye hazırlanan bölge. dediklerini yaparlarsa barcelona ve diğer katalan takımları sezon ortasında ligden atılacak.

  işin sportif tarafının yanı sıra katalanların gerilimi tırmandırması büyük bir siyasi krize yol açabilir. ispanya hükümeti hiçbir şekilde ne refarandumu ne de yapılacak bir bağımsızlık ilanını tanımıyor. merkezi hükümet gerekirse askeri müdahalenin de seçenekler arasında olduğunu söylemişti.

  http://t24.com.tr/...ilan-ediyoruz,460113
 • 25
  bagımsızlıgını ilan edecek ülke. peki bu bagımsızlık ilan edildikten sonra kendi futbol liglerini kuracaklar mı? kuracaklarsa oynanmasına gerek yok, barcelona tüm macları farkla kazanır ve her sene sampiyon olur. sonra rekabet olmadıgı icin zamanla gelirleri düser ve kücülmeye gider. kulup dünya capında popülerligini yitirir ve bu katalunya icin bir yıkım olur. barcelona en önemli tanıtım aracları zira.

  ha gidip fransa ligine katılırlarsa, öyle bagımsızlıgın da ben mq. ispanya'dan ayrılıp fransa'ya katılmakla bagımsız olunmuyor katalan kardesim.