• 1
  (bkz: #2951944)

  gurrpegi'nin şu entry'si ile aklıma geldi. bir anda ampül parladı kafamın içinde; biz ne zaman en kaliteli kadro ile şampiyon olduk?

  2002 kadrosu ligin en iyisi değildi, 2006 kadrosu fenerbahçe'nin fersah fersah gerisindeydi, 2008 kadrosu yine fb'nin gerisindeydi ki bence tarihin en iyi fenerbahçe'siydi 2007-2008. (bkz: #2903964)

  2012 kadrosu lige başlarken fb ile denk denebilir; ama bizim oyun sistemimizde futbolcuların hepsi daha değerli gözüktü, zaten 2012 kadrosunda melo ile selçuk haricinde herkesin payı eşitti bana göre. gelelim 2013'e; burda kadro kalitesi olarak açık ara bir üstünlüğümüz var, o da ikinci yarıda. drogba ve sneijder ile alt üst etmiştik ligi. konuşmaya bile gerek yok.

  2015'e bakalım. bence muslera haricinde fb ile denk kadroya sahibiz.

  fb: volkan, gökhan, egemen, bruno alves, caner, emre, mehmet topal, diego, sow, kuyt, emenike

  gs: muslera, sabri, chedjou, hakan balta, telles, melo, selçuk, sneijder, yasin, olcan, burak

  hatta şu kadrolara bakınca fenerbahçe'ye bir tık önde bile diyebiliriz. zaten 14-15 şampiyonluğu muslera sayesinde gelmişti net olarak.

  gelelim 17-18'e. beşiktaş'ın kadrosu bence daha üstündü. devre arasında ndiaye'yi kaybedince daha da üstün oldular. talisca, quaresma, babel, negredo, adriano ve gökhan'ın hücum performansları falan gerçekten çok iyiydi. zaten cl'de gösterdikleri başarı da ortada. bu şampiyonluğun da direkt baş mimarı fatih hoca. 21 aralık'ta gelmeyip devre arasında rodrigues ile gomis uyumunu yakalatmasaydı ilk 4 dışında bitirirdik.

  ve son şampiyonluk 18-19. burda başakşehir'e karşı üstünüz denebilir ama o da ikinci yarıda sadece. ilk yarıda santrforsuz oynadık. skandaldı resmen. 31 ağustos gecesini hatırlamak bile istemiyorum.

  velhasıl kadro kalitesini çok fazla kafaya takıyoruz taraftar olarak. ben de ara ara ne olacak bu orta sahanın hali falan diye düşünüyorum ama gördüğünüz üzere 1-2 şampiyonluk hariç hep rakiplere göre daha düşük kalitede takımlar ile şampiyon olmuşuz. burda mesele takım olabilmek ve doğru oyunu oynayabilmek. bunu da fatih hocadan daha iyi kimse yapamaz zaten. inanın ve desteklemeye devam edin. her şey kadro kalitesi demek değil...
 • 2
  kadronuz kaliteli olmadığında avrupa'da başarılı olamayacağınız için mutlaka dert edilmesi gereken bir husustur. yani galatasaray'ın 2001-2002 sezonu haricinde kalitesiz kadrolarla avrupa'da başarılı olmuşluğu var mıdır? biz geçmişte ligi idare edecek kadrolarla tromsö'lere östersunds'lara elenmedik mi? rapid wien'le berabere kalıp zar zor gruplardan çıkmadık mı? bizler geçmişimizi çok çabuk unutuyoruz.

  ee durum böyleyken "olsun bu kadroyla ligde şampiyon olabiliriz" diye kendimizi mi avutacağız? avrupa'da başarı olmazsa galatasaray, galatasaray olur mu? değerlendirme yaparken bunu da göz önünde bulundurmak gerekir.
 • 3
  bizim kadronun kalite sorunu yok.

  tartışmasız ligin en kaliteli kalecisi bizde
  marcao-luyindama-donk-emin : bence ilgin en sağlam stoper hattı
  omar-saracchi-linnes : gayet dinamik bek rotasyonu ama bir yerli eksiğimiz mevcut
  feghouli-emre kılınç-arda-ömer-oğulcan : tek bir transferle bence ilgin en kreatif ve çok yönlü kanat rotasyonu olur (tek hamle onyekuru ve türevi bir kanat)
  falcao-diagne-adem : formda ve sahada olduğunda ligin en golcüsü olmaya aday bir rotasyon

  eksik olan yer görüldüğü gibi orta saha. orda mutlaka tempolu bir orta saha, fizikli ve teknik bir oyuncu ve seri tipi biri olmalı.

  bu mevki için lemina ve seri’yi kirala, yanlarına da bir fernando bul ve koy sonra bak keyfine. tek eksik de hızlı kanat olur bu durumda.

  4 takviye ile takımın çehresi değişir yeter ki biz doğru isimleri doğru maliyetle alabilelim.
 • 4
  temel sorunumuz kadro değil, kadro ile uyumlu olmayan oyun kalitesidir.
  bugüne kadar teknik kadro, oyuncu grubu ve yönetim defalarca kez eleştirildi; bu eleştirilerin hem haklı hem de haksız olduğu yönler olabilir ama içinde bulunduğumuz mali şartlarda doğru oyuncuları iyi fiyatlara kadroya katmak eskisi kadar kolay değil. teknik kadro ve yönetimin yapması gereken en önemli şey, doğru oyun planı ve bu plana uygun kadronun kurulmasıdır.
 • 7
  gördüğüm kadarıyla taraftarın genel kanısı 2020-2021 sezonu için konuşmak gerekirse üst düzeydedir.

  ama gelgelelim bu takım sahaya çıktığında ilk yarım saat tüm galatasaray taraftarını uyutup, televizyon kapattirmistir.

  yok ligin en iyi kalecisi yok dünyanın en iyi stoper hattı, yok kanatlar yok falcaoo var lan hikayeleri dışında sahada hiçbir şey görmemis olmamızın sebebi nedir acaba?

  o zaman tüm hata teknik ekipteymis. böylesi bir brezilya gibi takımı yonetemeyen teknik ekipte. eee ona da laf söyleyemiyoruz? kimde arayacağız hatayı? neyse gidip biraz mustafa cengiz yönetimi başlığına öfkemi kusayim ben...
 • 8
  takım ruhu ve motivasyon kadro kalitesinden daha önemli. oyuncuların tek tek becerilerinin toplamı değil bir takımın gücü. sinerji etkisi oyuncuların tek tek becerisinin toplamından daha büyük etki yapıyor sonuca. ayrıca kadro kurarken oyuncuları sadece yetenek olarak değil psikoloji açısından da değerlendirmeliyiz.

  bunları daha önce trabzonspor ile ilgili bir entry'de yazmıştım. (bkz: trabzonspor/#2923985)

  tanım: başarı için yeterli olmayan şey. hatta çok sayıda yüksek kaliteli oyunculardan oluşan bir kadro kendi yetenekleri ile gözleri kamaşıp kibre kapılan karakterde kişiler yönetilemez kadar çok olursa başarı değil başarısızlık getirir.

  ekleme: ilk paragrafın son cümlesi.
 • 10
  ligdeki takımlar bazında karşılaştırınca her şey kadro kalitesi demek değil; lakin bir takımı kendisi ile karşılaştırınca kadro kalitesi her sene ileriye gitmiyorsa gerçekten sıkıntılı bir durum çıkıyor ortaya.

  muslera

  mariano donk marcao saracchi

  lemina seri belhanda

  feghouli falcao onyekuru

  ------------------------------

  fatih

  omar luyindama marcao saracchi

  etebo taylan belhanda

  emre falcao arda

  geçen sezonun ikinci yarısında, 8'de 8 yaptığımız dönemdeki kadro ve şu anki kadro.

  herkese soruyorum hangisi daha kaliteli?

  bence onyekuru > arda versusu dışında hiçbir mevkide bariz şekilde üstünlük yok, zaten değişen oyuncu sayısı da az; ama bu kadro geçen sezonu 6. bitirdi, hadi tamam bence de pandemi olmasaydi şampiyon olurduk ama bu kadro şampiyonluğa yetmiş bir kadro olsa bile 10 mevkinin 9'u aynı düzeyde kalmış, 1'inde de geriye gitmiş. yani kadro kalitesi artmamış.

  hal böyleyken yani kadro kalitesi artmamışken nasıl daha iyi oyun oynayacağız, nasıl ileriye gideceğiz?

  ayrıca 2018-19 ikinci yarı kadrosu da şu ankinden bir seviye daha ileriydi bence. 2 sezondur kadro kalitemiz bir gram ileri gidemedi.

  bunun da baş müsebbibi transfer sezonunun bitmesine 50 gün var, galatasaray’da transfer bitmez diye yalanlar söyleyen zihniyet.

  galatasaray'da transfer bitmediği için bu rezillikleri yaşıyoruz zaten...
 • 12
  galatasarayda olmayandır. suçlusu da yönetimdir. terim kötü gidiyor. ben terim'i sapına kadar elestireceğim, elestirebilirim. ama yaz boyu yönetim savunan e leş ti re mez.

  bugünün geleceğini söyledik. bas bas bağırdık şımarık dendi. tek derdi ihale olan adamları korumak için. orta sahanda pas yapabilen tek oyuncu yok. vizyonlu, oyun görüşü olan tek adam yok. pep de bi şey çıkaramaz bu orta sahadan. 6. olduğun sezondan 5 oyuncu gitti 11e bir tek omar alındı.

  senin kadron fenerden 100, basaksehir ve trabzon'dan 10 gömlek kalitesiz. taylan isterse 250 km koşsun, rakip arkasındayken stoperden top alamıyosa bir gıdım ilerleyemezsin.
 • 13
  transfermakt'a göre galatasaray futbol takımının değeri şu anda 75 milyon euro küsür.
  yani süper ligin en değerli takımıyız.

  ancak galatasaray camiasında öyle bir algı var ki takımımızın kadrosu kötü, transfer ihtiyacı var, başarısızlığın sebebi oyuncu yetersizliği vs.

  kardeşim somut verilerle konuşun yahu, somut verilerle.
  galatasaray'ın geçtiğimiz yıl ki kadro kalitesi daha da iyiydi ama ligi 6. bitirdi.
  bir sivasspor bizden daha mı değerli idi yani?

  galatasaray kötü çünkü teknik adamımız fatih terim yetersiz, bunu söyleyince hocanın geçmiş başarılarını inkâr etmiş ya da ona saygısızlık etmiş olmuyoruz.
  esas hocayı koşulsuz savunanlar biat kültürüne katılmış oluyor, gelişimin önüne set çekmiş oluyor.

  edit:
  tyty1920 uyardı, en değerli 3. takım oluyoruz.
  https://www.transfermarkt.com.tr/...seite/wettbewerb/TR1
 • 14
  transfermarktte takımın toplam piyasa değerine bakmak yanıltıcı olur.
  mesela başakşehir de 32 oyuncu toplam kadro fiyatı 86,15.
  86,15:32=2,69~ yani birim oyuncu başına düşen fiyat 2,69 milyon €

  aynı şekilde trabzonu hesaplarsak 30 oyuncu toplam maliyet 81,68
  81,68:30=2,72~ birim oyuncu başına düşen fiyat.

  aynı şekilde birim oyuncu başına düşen fiyat galatasarayda 2,69
  fenerbahçede 2,67
  başakşehir de 32 oyuncu var bunların çoğu kullanılmayan oyuncular. bu oyuncular toplam kadro fiyatını arttırıyor. bu sebebten transfermarkette birim oyuncu fiyatına bakmak daha mantıklı.
  birde transfermarket değeri yüksek olan takım daha iyi bir takım değildir. transfermarket değeri yüksek olan takım elindeki oyuncuları sattığında daha yüksek bonservis elde eder.