• 14
  football manager adlı oyunun galatasaray araştırmacılarından biriydim. birçok kişi hem burada, hem de sosyal medyada eleştirilerde bulunduğu için toplu bir cevap vermek istedim.

  öncelikle dün itibariyle gs araştırmacılığı görevi bıraktım. bundan sonra sadece anadolu takımlarıyla ilgili destek vereceğim zaten 2008'den 2020'ye kadar sadece araştırmacısı olmayan anadolu kulüplerini alıyordum. gs eski araştırmacısı 2020 gibi görevi bırakınca benim yapmamı istemişlerdi ben de bir kişi daha olsun 2 kişi yapalım, fikir açısından daha zengin olur demiştim. yaklaşık 3 senedir 2 kişi yapıyorduk gs'ı. genelde fikir birliğine varıp dosyaları birlikte hazırlayıp gönderiyorduk bir de üstüne son olarak ülke araştırma şefi kontrol ediyordu. son değişiklikleri de o yapıp sı'e gönderiyordu.

  öncelikle bazı bilinmeyen konuları açıklamak istiyorum.

  en çok yapılan eleştiri "objektif görünmeye çalışıp, tuttuğu takımı ezdirmek" konulu eleştiri. öncelikle bunun yapılabilmesi mümkün değil. sı games ve türkiye fm araştırma ekibi bu konularda oldukça katı.

  her takım için belli bir puan ortalaması belirleniyor. örneğin "x takımı en fazla 135 ca ortalamaya sahip olabilir, en az 133 ca ortalamaya sahip olabilir" deniyor. sen araştırmacı olarak bir takımı ondan yüksek de yapamazsın, ondan kötü de yapamazsın. gs fm 2023'te de, fm 2023'ün devre arası yamasında da, fm 2024'te de en kaliteli, en yüksek ca ortalamalı türk takımı yapıldı (bence gerçekte de böyle kadro olarak) yine de bize verilen limit ile, oyunseverlerin bizden istediği takım seviyesi tutmuyor. hiç "şunun şu değerini yüksek vermişsiniz" eleştirisi almadım. hep şu özelliği eksik verilmiş deniyor. bu dengeyi tutturabilmek için, eksik denen bazı özellikleri arttırabilmek için, bazı özellikleri de düşürmek zorunda kalıyorsun. o yüzden oyunseverleri memnun edebilmek mümkün değil. örneğin ben de abdülkerim'in daha yüksek olması gerektiğini düşünüyorum konya'dan 120 ca ile gelmişti, geçen ocak'ta 125'e şimdi de 130'a çıkardık bence daha da çok çıkmalı ama onun seviyesini yükseltirseniz başka bir oyuncuyu düşürmek gerekebiliyor genel kadro kalitesi ortalamasını tutturmak için. bir de milli olma durumu var milli takımda onun pozisyonunda oynayan oyunculara göre bir ca ortalamasına sahip olması isteniyor örneğin sassuolo'dayken kaan 125'ti, abdülkerim'den çok daha fazla milli oluyordu, abdülkerim'i bir kerette 130'a çıkarıp onun önüne geçiremedik geçen ocak'ta. sonra neyse ki kaan gs'ye gelip abdülkerim'in yedeği olunca abdülkerim 130, kaan 125 oldu bu yaz. neyse ki performansına devam ediyor da ocak'ta da 135'e çıkarır arkadaşlar diye düşünüyorum. zaten kerem, abdülkerim ve boey'de neredeyse her yamada +5 calık artış yapıyoruz, bence bu ocak'ta da bu üçü artmaya devam edecektir. gs de yükseldiği için oluyor bu tabi. 88 puanlı şampiyonluk, cl takımı olma gibi apoletler sayesinde gs ca ortalaması arttı. bugün bjk ile gs arasında 8 puanlık ciddi bir fark, fb de 2 puan geride gs'den ama sosyal medyaya göre sözde bjk, gs'den iyi yapılmış oyunda :)

  mesela nelsson'un kafa olayında kafa vuruşunu düşürmek isteme nedenim kötülük olsun diye değil, oradan gelecek + puanla mental gücünü daha da arttırıp sivriltebilmek... 17 pozisyon alma, 16 konsantrasyon, 16 karar verme gibi melekeleri böyle yüksek yapabilmek. sonra görülmeyen özellikler var nelson'un istikrarı 19 mesela. 19 istikrar demek 20 maçının 19'unda iyi oynar demek. bir de nelsson 140 ca. davinson bile ingiltere'den 136 ca ile geldi. nelsson ve becao ligin en yüksek puanlı stoperleri. (bu arada boyla, hava toplarını almakla, kafa vuruşu becerisinin bir alakası yok. geçmişte servet'e de kafa topu 10 verilmişti. ben çanakkale dardanelspor'u yapıyordum o zaman 2. ligde benle alakası yok)

  gs'de bu yaz boey +5, nelsson +5, abdülkerim +5, kazımcan +10, torreira +5, kerem +5, icardi +5 arttı. mertens ve muslera sabit kaldı, sergio da -5 düştü. gs de toplam ortalama da +5 ca civarında yükseldi.

  bu yaz en katılmadığım konu yeni algoritma değişimi ile değiştirilen hız konusu oldu. hız özelliği subjektif değerlendirilmekten tamamen çıktı ve tamamen veriler üzerinden otomatik verilen bir özellik oldu. x oyuncu geçen sezon süper ligde uzun mesafe koşusunda hızını atıyorum 33km/s seviyeye çıkarmış, öyleyse değeri 20 üzerinden y şeklinde verildi. hız özelliğini araştırmacılar vermedi. o yüzden de bence tutarsız oldu. kerem'in 12 verilmiş mesela. gs rakip yarı alanda, kapalı savunmalara karşı oynarken kerem geniş alan bulamamış, uzun mesafe hızını gösterememişse, kerem uzun mesafede hızlı olamaz mı yani? umarım letonya maçı ölçülmüştür de kerem'in hızı doğru yansıtılır.

  öte yandan icardi'nin kafa vuruşunu da 20 yapıp göndermiştik ama ona da sı games araştırmacıları tarafından ingiltere'den müdahale gelmiş ve yeniden 19'a çekilmiş. bu müdahalenin açıklamasını bile yapmamışlar bu da gs araştırmasından çekilme nedenlerimden biri oldu.

  yine de icardi'nin kötü yapıldığı eleştirisi bence haksız. "aboubakar çok iyi olmuş, icardi kötü olmuş" diyenler var aboubakar 135, dzeko 146, icardi 155 ca. bence insanlar teknik ve fiziksel özelliklere çok bakıyor. esas mental özelliklerin ne kadar önemli olduğu bilinmiyor. bunları uzun uzun anlatmak, özellikleri de tanıtmak gerek...

  bu arada icardi; bitiricilik, soğukkanlılık, off the ball, heading gibi sadece golcülük özelliklerinin ortalamasında dünyada 3. sırada 1. kane, 2. ronaldo, 3. icardi, 4 lewandowski diye gidiyor.

  neyse tek tek her eleştiri için kendimce bir yorumum var ama bunları yazmak çok uzun olacak. önümüzdeki günlerde bir programda vs uzun uzun anlatmam daha sağlıklı olabilir. şimdilik genel bir bilgilendirme yapmak istedim bu şekilde.
 • 39
  (bkz: #3770837) kariyerimize devam ediyoruz...

  -------------------------- uefa şampiyonlar ligi h grubu 1. hafta --------------------------

  manchester city, atletico madrid ve milan çektiğimiz bir yerimizden bal akan kuradan sonra hedefimiz grupta sıfır çekmemek olacak. ilk maçımız deplasmanda diego simeone'nin atletico'suna karşı. şunu söyleyebilirim sonuç ne olursa olsun grup maçları boyunca taktığımizden ödün vermeyeceğiz.

  https://gss.gs/opd.png - 2-0 geriye düşsek de oyun olarak maçı daha fazla hakettiğimiz maçta sacha boey'un insanüstü gayretiyle 1 puanı alıp istanbula dönüyoruz.

  https://gss.gs/jrg.png - atm 11'i
  https://gss.gs/iyL.png - gs 11'i
  https://gss.gs/Zsf.png - istatistikler

  grubun diğer maçında city evinde milan'ı 2-0'la geçiyor.
  https://gss.gs/Iuz.png

  1. hafta sonunda oluşan puan durumu:

  1. manchester city (3 puan)
  2. galatasaray (1 puan)
  3. atletico madrid (1 puan)
  4. milan (0 puan)

  -------------------------- türkiye süper ligi --------------------------

  ligin 5. haftasında konuk ettiğimiz kayserispor'u çok rahat geçiyoruz...
  https://gss.gs/TfF.png

  ligin 6. haftasında çok zorlansak da 85. dakikada kaliteli ayaklarımızla düğümü çözüp galibiyetle ayrılıyoruz. akıllar manchester city maçında tabii...
  https://gss.gs/ECV.png

  -------------------------- uefa şampiyonlar ligi h grubu 2. hafta --------------------------

  şampiyonlar liginin bir numaralı favorisi manchester city'yi sami yen'de konuk ediyoruz... iddialı değiliz ama sami yen'deyiz... https://x.com/ClubReğişta/statüs/1502715173433450496?s=20

  https://gss.gs/6Pl.png - avrupa avrupa duy sesimizi işte bu cimbomun ayak sesleri!!!

  inanılmaz bir maç, inanılmaz bir sonuç. gerçek hayatta bayern'e ne kaçırdıysak manchester'a attık.

  https://gss.gs/lgQ.png - gs 11'i
  https://gss.gs/cA3.png - city 11'i
  https://gss.gs/NJV.png - istatistikler

  grubun diğer maçında milan evinde atletico madrid'i 4-1 ile geçiyor.
  https://gss.gs/2fk.png

  2. hafta sonunda oluşan puan durumu:

  1. galatasaray (4 puan)
  2. milan (3 puan)
  3. manchester city (3 puan)
  4. atletico madrid (1 puan)

  -------------------------- türkiye süper ligi --------------------------

  ligin 7. hafta maçında istanbulspor'u evimizde rahat geçiyoruz.
  https://gss.gs/w28.png

  8. hafta maçında zorlu adana deplasmanında rakibimizin erken bulduğumuz gol ve rakibimizin kırmızı kart görmesiyle birinci viteste takılarak milano deplasmanı öncesi moralleniyoruz.

  ligde 8/8 ile devam ediyoruz...
  https://gss.gs/8sv.png

  -------------------------- uefa şampiyonlar ligi h grubu 3. hafta --------------------------

  üçüncü torbadan çekme başarısına mazhar olduğumuz, şampiyonlar ligi tarihinin en başarılı ikinci kulübü olan milan deplasmanındayız... hedefimiz kaybetmemek...

  https://gss.gs/DjU.png - milan 11'i
  https://gss.gs/JK5.png - gs 11'i
  https://gss.gs/bMW.png - istatistikler

  maç sonucu: https://gss.gs/DNn.png

  https://x.com/...901194511908864?s=20

  grubun diğer maçında city evinde atletico'yu 3-1'le geçiyor.
  https://gss.gs/fi1.png

  3. hafta sonunda oluşan puan durumu:

  1. milan (6 puan)
  2. manchester city (6 puan)
  3. galatasaray (4 puan)
  4. atletico madrid (1 puan)

  -------------------------- türkiye süper ligi --------------------------

  ligin 9. haftasında ilk derbi maçımıza evimizde . karşısında çıkıyoruz. skor olarak olmasa da oyun olarak ezici bir üstünlük kurduğumuz rakibimizi ilk yarıda bulduğumuz gollerle 4-1 mağlup ediyoruz.

  https://gss.gs/fzD.png
  https://gss.gs/Oai.png - istatistikler

  ligin 10. haftasında zorlu trabzonspor deplasmanındayız. maça iyi başlayan ve akın akın gelip golü de bulan karadeniz ekibini ''rakibi merkezden oynamaya zorla'' komutu ile durduruyoruz. ardından mauro ıcardi, angelino ve tete ile skora gidiyoruz.

  https://gss.gs/t5x.png
  https://gss.gs/xAu.png - istatistikler

  ligin 11. haftasında yine karadeniz deplasmanındayız. rakibimiz samsunspor. iki defa geriye düştüğümüz mücadeleyi kerem aktürkoğlu'nun 90+2. dakikada attığı golle zor da olsa kazanarak ligde 11/11 yaparak yolumuza devam ediyoruz.

  https://gss.gs/XVE.png

  -------------------------- uefa şampiyonlar ligi h grubu 4. hafta --------------------------

  italyanların en sevmediği deplasman olan sami yen'de 4-1'in rövanşını alma hedefindeyiz. istediğimiz puanları alarak en azından uefa kupasını garantileyebiliriz.

  https://gss.gs/PDB.png - gs 11'i
  https://gss.gs/hHq.png - milan 11'i
  https://gss.gs/tqJ.png - istatistikler

  maç sonucu: https://gss.gs/0KM.png

  https://x.com/...624169124773889?s=20

  grubun diğer maçında atletico madrid sürpriz bir sonuçla manchester city'yi mağlup ederek 3. lük yolunda yakamıza yapışıyor.
  https://gss.gs/Sdi.png

  4. hafta sonunda oluşan puan durumu:

  1. milan (9 puan)
  2. manchester city (6 puan)
  3. galatasaray (4 puan)
  4. atletico madrid (4 puan)

  -------------------------- türkiye süper ligi --------------------------

  şampiyonlar liginden ağır yaralı olarak çıktığımız istanbul'da rakip gaziantep'i ligin 12. haftasında çok rahat geçerek zorlu sivas deplasmanı ve atletico madrid maçları öncesi moral depoluyoruz.
  https://gss.gs/Xrg.png

  avrupa'da kaderimizi belirleyecek maç öncesi sivas deplasmanı belki de en son isteyeceğimiz deplasmanlardan biridir. yine de yapay zekanın ayarladığı fikstüre güvenmekten başka çaremiz yok. çıkıp aslanlar gibi oynuyoruz... 13/13
  https://gss.gs/zO3.png

  -------------------------- uefa şampiyonlar ligi h grubu 5. hafta --------------------------

  gruptan çıkma şansımızı mucizelere bıraktığımız avrupa'da grupta 3.lük yolunda tamam mı devam mı maçı... ilk maçta 2-2'lik gollü beraberlik çıkardığımız mücadelede hedefimiz mutlak 3 puan ancak en kötü ihtimalle az gollü bir beraberlik bile son maç öncesi bizi 3.lük yolunda ikili averaj kazanmış konuma getirecek ve atletico'nun son maçta milan'dan puan çıkaramaması halinde hedefimize ulaşmış olacağız. ancak burası sami yen ve parola her zaman galibiyet.

  https://gss.gs/62D.png - gs 11'i
  https://gss.gs/KYu.png - atm 11'i
  https://gss.gs/hnT.png - istatistikler

  maç sonucu: https://gss.gs/FR7.png

  https://x.com/...768600000528388?s=20

  diego simeone'nin oyunu kitlemesi sonucu istediğimiz sonucu alamasak da ikili averajı alarak son maçlara 3.lük yolunda avantajlı bir şekilde giriyoruz.

  grubun diğer maçında manchester city deplasmanda milan'ı devirince gruptaki ilk 2 sıra belli oluyor. şampiyonlar liginden matematiksel olarak eleniyoruz.
  https://gss.gs/aET.png

  5. hafta sonunda oluşan puan durumu:

  1. manchester city (9 puan)
  2. milan (9 puan)
  3. galatasaray (5 puan)
  4. atletico madrid (5 puan)

  -------------------------- türkiye süper ligi --------------------------

  şampiyonlar ligi dönüşleri her zamanki gibi sıkıntılı olsa da iç saha avantajını kullanarak ligin 14. haftasında evimizde ankaragücü'nü 2-1 ile geçiyoruz.
  https://gss.gs/Z9T.png

  ligin 15. haftasında 2022-23 sezonu okan buruk galatasaray'ına ait olan süper lig'de en uzun galibiyet serisi rekorunu kırmak adına kasımpaşa deplasmanındayız.
  https://gss.gs/Pue.png

  https://gss.gs/3io.png

  -------------------------- uefa şampiyonlar ligi h grubu 6. hafta --------------------------

  manchester'da şampiyonlar liginin bir numaralı favorisi manchester city deplasmanındayız... cesur taktığımizden ödün vermeyeceğiz. biz galatasarayız ve her yerde galatasaray gibi oynarız. nedenini anlayamadığım şekilde grubun diğer maçı olan atletico madrid-milan mücadelesi bu maçtan 1 hafta önce oynandı ve karşılıklı kırmızı kartların çıktığı maçta rakibimiz atletico madrid milan'dan 1 puan alarak 3.lük yolunda bizi ateşin içine attı. bu durum artık deplasmanda city'den puan alamadığımız bir senaryoda avrupa'da yokuz anlamına geliyor.
  https://gss.gs/FD2.png

  https://x.com/...005751125946823?s=20

  maç sonucu: erling haaland 3-3 mauro ıcardi
  https://gss.gs/4wd.png

  mucizeyi gerçekleştiriyoruz! manchester'da sahne ıcardi'nin! 5 dakikada attığı 3 golle bizi 3-0'a taşıyan ıcardi sayesinde galibiyeti koparamasak da ikili averajla atletico madrid'i evine gönderirken kendimizi de uefa avrupa ligi'ne atıyoruz.

  https://gss.gs/GHV.png - city 11'i
  https://gss.gs/rZt.png - gs 11'i
  https://gss.gs/CYF.png - istatistikler

  6. hafta sonunda oluşan puan durumu: https://gss.gs/VDI.png

  1. manchester city (10 puan)
  2. milan (10 puan)
  3. galatasaray (6 puan)
  4. atletico madrid (6 puan)

  -------------------------- türkiye süper ligi --------------------------

  manchester deplasmanı dönüşü yorgunluk belirtilerini dibine kadar hissettiğimiz maçta ligin 16. haftasında alanyaspor karşısında rakibimizin 2-0'dan 90. dakikada skoru 2-2'ye getirmesine engel olamıyoruz. ama durun bir dakika biz henüz bitti demedik!

  https://x.com/...615731004084666?s=20

  maç sonucu: https://gss.gs/opw.png

  devam edecek... takipte kalın :)
 • 40
  (bkz: #3777802)

  o kutlu gün geldi. 2030 yılındayız ve şampiyonlar ligi finalindeyiz! kaderin cilvesine bakın ki arsenal ile oynuyoruz. bu akşam final maçını oynayacağım. daha önceki serilerde de galatasaray ile şampiyonlar ligi finali oynamışlığım, hatta kazanmışlığım var. ancak bu seferki ayrı zor çünkü felaket bir fikstür var karşımda. fenerbahçe ve beşiktaş'ın ikişer puan önünde liderim. son üç haftaya girdik. ve son üç maçımdan ikisi fenerbahçe ve beşiktaş ile... son maç ise antep deplasmanı. antep'ten arsenal ile final maçına, roma'ya gidiyoruz. sonra dönüp, üç gün dinlenip, fenerbahçe ile bir de türkiye kupası finali oynuyoruz.

  öyle bir fikstür ki işin sonunda elimizde hiçbir şey kalmayabilir ya da adım fatih terim'in bile üstüne yazılabilir. gömleğimiz, pantolonumuz hazır. maç saatini (ki benim mesaimin bitimine tekabül ediyor) bekliyoruz.

  edit:

  mevzubahis kutlu gün ve öncesi, olağanüstü geçti. öncelikle, o şanlı kupa da artık müzemizde! finalde arsenal'i 1-0 yendik. akıllı oynadık, çok koştuk ve kazandık.

  peki ya derbiler? işte orada şov vardı. beşiktaş'ı yendikten sonra fenerbahçe'yi ağırlıyorduk ve kazanırsak şampiyonluğumuzu ilan edecektik. maça tutuk başlasak da birkaç ufak hamleden sonra fenerbahçe tamamen kilitlendi. ve sonra bir gol, sonra bir gol, sonra bir tane daha derken... maç sonunda tabelada yazan skor şuydu: https://i.hizliresim.com/8hh4zhk.jpeg *

  şimdi yeni sezona hazırlanıyoruz. genç yerlilerle kadromuzu takviye ediyoruz. birçok oyuncumuza teklifler var bir de... bir ikisini satacağız ama icabında kırk takla atıp yıldızlarımızı korumamız gerek.
 • 50
  mauro icardi'yi elden nakit 250 milyon euro bonservis bedeliyle al-nasr'a sattığım oyun.

  satıştan sonraki son konuşmamızda icardi'ye onu çok özleyeceğimizi söyledim, buna karşılık ben gitmeyi istememiştim, süreci çok kötü yönettin hocam şeklinde bir trip yedikten sonra icardi'ye ihanet etmiş gibi hissedince oyuna alt+f4 çektim. ne dese haklı aşk adamı, sadakatine layık olamadım. sonraki büyük güncellemeye kadar oynayamam bu utançla.*
 • 24
  şanlı galatasarayımızla 3 sezon bitirdiğim oyun. artık bir şeyler karalamanın vaktidir. daha önce parça parça yazdığım oldu ama toparlamak istedim.

  öncelikle türkiye liginin en güçlü takımız biziz çok net. kerem,yunus özellikle barış alper'den çok ciddi katkılar aldım. bunların yanı sıra tek hayal kırıklığım nelsson oldu. kerem özellikle o kadar iyi bir performans sergiledi ki zaha'yı önüne koyamadım. başlangıçta fena olmayan bir maaş ve transfer bütçesi verildi. ilk sezon şampiyonlukla tamamlandı ve oyuncu alış-verişleri başladı.

  burada şöyle enteresan bir arap ligi bugu keşfettim. icardi hatırı sayılır bir sezon geçirdi ve haliyle araplar kapıyı çaldı. fiyat soruşturması yaptıklarında örneğin 50m isterseniz 48 veriyorlar, ama en yüksek meblağ olan 350 isterseniz bir anda 130+ veriyorlar. bu şekilde tekliflerinin maksimum noktasını ölçebildim ve 240m'e arabistan'a sattım. hal böyle olunca bütün mali sorun çözülmüş oldu. aynı sezon teteyi'de psg 40m'e aldı. ciddi kalibrede futbolcular galatasaray'ı tercih ediyorlar. akanji, raspadori, conor gallagher, fabio vieira gibi oyuncuları zorlanmadan ekibe dahil ettim. orkun kökçü keza çok faydalı ve yerli mutlaka alınmalı. 2. sezon sonunda neymar boşa çıktı, ilk etapta yıllık 25m civarı isterken transfer sezonunun sonuna doğru kimse ilgilenmediği için 3.5m'e 1 yıllık imza attı ve devre arası sözleşmesini uzattım. yine bir arap kulübü neymar için fiyat sordu önce 40 istedim 38 verdiler. aklıma icardi'de olan durum geldi ve tekrar 350m istedim ve bir anda 131m'e kadar çıktılar. sonucunda 150m'e 34 yaşındaki neymar'ı araplara çaktım tabiri caizse. başka oyuncularımda aynı şeyi yapmadılar. buradan çıkan sonuç popularitesi neymar, icardi seviyesi olan topçulara hayvani paralar veriyorlar. diğer büyük satışlarım ise zaniolo 75m'e newcastle yolcusu olurken kerem'e gelen 48+ teklifleri reddetmiştimki sözleşmesinin son senesine girdiğinde gitmek isteyince 33m'e west ham'a göndermeye razı oldum. yusuf demir benim için sürpriz oldu güzel katkı verdi 27m'e marsilya aldı. şimdi yunus'ta 20+ teklifler alıyor. sacha muhteşem bi bek ama elde tutmak zor. zaniolo müthiş faydalı. ziyech çok verimli. sonuç olarak gerçekten keyif veren bir galatasaray kariyeriniz olması mümkün.

  özellikle 3 sezon bittikten sonra araplardan serbest kalan neves, sergej, mitrovic, otavio, s.maximin gibi oyuncuları bonservis bedeli ödemeden transfer edebilirsiniz. yine serbest kalan mason greenwood'ta çok faydalı oluyor.

  kulüp çalışanları içinde ilan verdiğinizde yüksek dereceli çalışanlar kulüpte çalışmaya talip oluyorlar. herkese keyifli oyunlar dilerim.
 • 2
  bu oyunda eğer galatasaray bilinirliği yine fenerbahce' den düşük tutulursa, kadrosunda zaha-icardi-zaniolo-torreira-sergio vs olan takım gidip ortalama bir oyuncuyu istediginde adam ben galatasaray kim tanımıyorum, gelmem filan diye trip atarsa yemin ediyorum bir daha para verip hiç bir fm oyunu oynamam. forma satisi 20.000, sponsorluk parasi 1 milyon euro vs vs... oğlum bize hak ettiğimiz saygıyı duyun artık lan macaristan, gurcistan ligi şampiyonu muamelesi yapmayın...
 • 58
  yeni yıla meyve ve çerez eşliğinde gireceğim oyun.
  panathinaikos ile fatih hocamın simülasyonunu deneyimliyorum.
  ilk sezonda 38 puan farkla yalnızca 1 mağlubiyet, 1 beraberlikle diğer tüm maçları kazanarak şampiyon oldum.
  kadroyu serbest oyuncular transfer ederek güçlendirdim. şl ön elemelerinde dimano tblisi ve gent'i eleyerek gruplara kaldım.
  zor bir gruba düştüm ama önemli olan oradan gelecek devasa gelirdi, güzel bir temel attım.

  yıllarca manitalarla, aileyle, dostlarla girdiğim yılbaşına tek başıma gurbet elde girmenin hüznünü, son yıllarda geçirdiğim en keyifli yılbaşı gecesine dönüştürdüm. az insan hatta yok insan çok huzur. oh miss. :)

  evde tek başına yılbaşını yavan şekilde geçirdiğini düşünen kardeşim. 30 yılı aşkın hayat deneyimimle, girdiğim sayısız ortamla (yurt dışı da dahil), bir yığın anıyla şunu rahatlıkla söylüyorum ki sana; hiçbir şeyi kaçırmıyorsun, emin ol tecrübeyle sabit. :)
 • 38
  çok zevkli bir kariyer geçiriyorum.

  işsiz başladım. ilk ay, uruguay 23 yaş altı milli takımının hocası oldum. birkaç ay sonra da bundesliga 3'te küme düşme hattına kadar gerilemiş olan 1860 münchen'in başına geçtim. sezonu 4. tamamlarken, play-off oynama fırsatını averajla tepmiştik. ertesi sene bundesliga 2'ye çıktık. iki sezon daha 1860 münchen'de çalıştıktan sonra göztepe'den teklif aldım. 1. ligi tek mağlubiyet ve rekor puanla, rekor golle, mükemmel de oyunla şampiyon tamamlayarak süper lig'e çıktık. o sezon türkiye kupası'nda da çeyrek final oynadık ama trabzonspor'a elendik. sezon sonunda okan buruk, galatasaray'dan kovuldu çünkü ligi 5. bitirmişti ve önceki sezon da şampiyon olamamıştı. sonuçta başvurdum ve galatasaray'ın başına geçtim.

  elime muazzam bir bütçe verdiler. bir iki genç yıldız transferiyle sezona girdik. sezonun ilk maçında samsunspor'a karşı şok bir yenilgi alsak da oyunu domine etmiştik. sezonun devamında fenerbahçe'yle beraber ligi kopardık, baş başa kaldık. fenerbahçe'yi iki kez ligde, bir kez de kupada yendim. kupadaki maç efsaneydi: kadıköy'de oynanan maçın ilk yarısını 3-0 geride kapadık ama maçı 4-3 kazanmayı bildik. sezonu lig şampiyonu, türkiye kupası şampiyonu ve konferans ligi finalisti olarak bitirdik.

  şimdi yeni sezona başladık. şampiyonlar ligindeyiz. bakalım neler olacak. hedefim 2030 - 2040 yılları arasında her sezonu şampiyon bitirecek bir takım oluşturmak.
 • 44
  (bkz: #3777884) devam ediyoruz... logo ve forma yamaları yükledim artık görsel olarak daha gerçekçi bir kariyer olacak.

  uefa şampiyonlar liginde grup 3.sü olarak son32 turuna katılmaya hak kazandığımız uefa avrupa liginde rakibimiz ispanya'nın köklü kulüplerinden villarreal...

  https://gss.gs/KFw.png - tüm eşleşmeler

  -------------------------- türkiye kupası 5. tur --------------------------

  avrupa kupaları sonrası türkiye kupası serüvenimiz başlıyor. yarı finale kadar tek maç eleme şeklinde oynanacak olan turnuvaya 5. turdan katılıyoruz. rakibimiz türkiye'nin en köklü camialarından zorlu günler geçiren gençlerbirliği...

  rotasyon ağırlıklı çıksak da düşene bir tekme de biz vuruyoruz ve olmaz denileni gerçekleştiriyoruz. daha önce futbol müsabakalarında hiç karşılaşmadığımız bir skorla* adımızı 6. tura yazdırıyoruz...

  https://gss.gs/RAp.png

  6. turda rakibimiz deplasmanda fenerbahçe...

  -------------------------- türkiye süper ligi --------------------------

  ligin 17. haftasında inşallah küme düşecek olan çaykur rizespor ile karşılaşıyoruz. gerçek performansımızın çok altında bir oyunla zor da olsa galibiyet serimizi devam ettiriyoruz. 17/17!

  https://gss.gs/XLu.png

  18. haftada konya deplasmanındayız. ligin dişli ekiplerinden konyaspor'u beklediğimizden rahat geçiyoruz. 18'de 18!

  https://gss.gs/QK7.png

  ligde 18. hafta itibariyle puan durumu: https://gss.gs/qiQ.png

  ilk yarının son haftasında bir zamanların büyülü stadı şükrü saraçoğlu deplasmanındayız. zaha ve ziyech afrika kupasına gittiği için kadroda yok, sergio oliveira ise kart cezalısı. kazanırsak ligin ilk yarısını 19'da 19 ile kayıpsız kapatacağız.

  ideal oyun gücümüze ulaşamasak da rakibimize göre daha iyi oynadığımız maçı edin dzeko'nun son saniye duran top organizasyonunda kerem'in sakatlanması sonucu oyuna aldığımız hamza akman ile eşleşmesi sonucu 2-1 kaybediyoruz. galibiyet serimiz 18'de kalıyor... ligde en yakın rakibimizle puan farkı ise 11'e düşüyor.

  https://gss.gs/fUz.png

  https://gss.gs/eAE.png - fb 11'i
  https://gss.gs/nr4.png - gs 11'i
  https://gss.gs/7DK.png - istatistikler

  -------------------------- 2023-24 sezonu kış transfer dönemi --------------------------

  ligde ara transfer sezonu resmi olarak başlıyor... gerçek hayattakinin aksine sol beklerimizden memnunuz. kadrodan bir ayrılık olmazsa sadece kanat oynayabilen potansiyelli bir forvet oyuncusu ve ara sıra boey'i dinlendirebilmek için yerli bi sağ bek takviyesi düşünüyoruz. mertens, bakambu, halil ve zırt pırt trip atan demirbay gibi isimlerle vedalaşmak istiyoruz.

  tanrıyı güldürmek istiyorsan ona planlarından bahset :d
  https://gss.gs/9qV.png - newcastle torreira için reddedilmesi mümkün olmayan bir teklif yapıyor ve malesef istemeye istemeye kabul etmek durumunda kalıyorum çünkü bizde oyun da olsa aslolan gağassaray.

  veteran futbolcumuz dries mertens'i de 375k euro karşılığında lens'e göndererek maaş bütçemizi açıyoruz.

  torreira'nın yerine, satış listesine konulan eski futbolcumuz lemina'yı 9 milyon bonservis karşılığında kadromuza dahil ediyoruz.
  profili: https://gss.gs/Zp5.png

  sacha boey'i yedeklemek için listemizin ilk sırasındaki zeki çelik'i sezon sonuna kadar 6.5 milyon euro satın alma opsiyonlu kiralık olarak kadromuza katıyoruz.
  profili: https://gss.gs/f02.png

  transferin son saatlerinde teknik direktörü ile tartışan, münih taraftarı'nın evini basmaya varacak raddede tepkili olduğu ve genç yaşına rağmen üzeri çizilen bayern münih'in genç yıldızı mathys tel ile 18.5 milyon euro bonservis karşılığında bir fırsat transferi olarak anlaşıyoruz.
  profili: https://gss.gs/ZQd.png

  transfer dönemi özeti:
  gidenler:
  lucas torreira -> 40m -> newcastle
  dries mertens -> 375k -> lens

  gelenler:
  mario lemina <- 9m <- wolves
  zeki çelik <- kiralık <- roma
  mathys tel <- 18.5m <- bayern münih

  -------------------------- türkiye süper ligi --------------------------

  ilk yarısında 19'da 18 yaptığımız lige dönüyoruz...

  20. hafta maçında deplasmanda fatih karagümrük karşısındayız. çok rahat geçiyoruz.
  https://gss.gs/d8n.png

  21. hafta maçında rakibimiz evimizde hatayspor. zorlanmıyoruz.
  https://gss.gs/ydj.png

  22. hafta maçında evimizde başakşehir'i ağırlıyoruz. 3 gün sonra deplasmanda fenerbahçe ile tek maç üzerinden türkiye kupası eleme maçımız olduğundan daha rotasyonlu bir kadro ile çıkıyoruz. yeni transferimiz genç yıldız mathys tel ilk maçına çıkıyor.

  mathys tel ve mauro icardi şovu ile başakşehir'i her zamanki gibi sami yen'den boynu bükük yolluyoruz.
  https://gss.gs/ITH.png

  -------------------------- türkiye kupası 6. tur --------------------------

  kupada erken final niteliğinde bir maça sahne olacak 6. tur maçında rakibimiz fenerbahçe... yakın zamanda ligde trajik bir son saniye golüyle yenildiğimiz rakibimizden intikam almak ve kupada yolumuza çeyrek finalde devam etmek istiyoruz.

  maçın başında ziyech'in totti golü ile öne geçsek ve ilk yarıyı tek kale şeklinde geçirsek de rakibimizin 63 ve 66. dakikalarda kent ve samet ile maçı çevirmesine engel olamıyoruz. bu iki gol arasında rakibimizin genç stoperi yusuf altıntaş kırmızı kart ile oyun dışı kalıyor. 5 dakika sonra icardi'nin penaltısı ve ziyech'in golü ile bu sefer 5 dakika arayla 2 gol bulan ve öne geçen biz oluyoruz. bu iki gol arasında rakibimizden fred ikinci sarı kart ile oyun dışı kalarak fenerbahçe'yi 9 kişi bırakıyor. 81. dakikada rakibimizin malum balı devreye giriyor ve dzeko ile skor 3-3'e geliyor. kalan 9 dakikada eksik rakibimizi ablukaya alıyoruz ve 85. dakikada kaan ayhan'ın ortasında tete skoru tayin ediyor. çeyrek finaldeyiz.

  maç sonucu: https://gss.gs/t6p.png

  https://gss.gs/62x.png - fb 11'i
  https://gss.gs/Y8I.png - gs 11'i
  https://gss.gs/Znu.png - istatistikler

  müthiş kura şansımız tam gaz devam ediyor ve türkiye kupası çeyrek finalinde rakibimiz trabzonspor oluyor. tur tek maç üzerinden trabzon'da oynanacak.

  -------------------------- türkiye süper ligi --------------------------

  ligde 23. haftada antalya deplasmanındayız. tel'in tam gaz devam ettiği ve icardi'nin hattrick yaptığı bol gollü maçta kazanan biz oluyoruz.

  https://gss.gs/o69.png

  24. haftada evimizde pendikspor'u konuk ediyoruz. elimizi kolumuzu sallaya sallaya geçiyoruz.
  https://gss.gs/7r2.png

  25. haftada kayserispor'a konuk oluyoruz. angelino'nun 1 gol 1 asist, sacha boey'un 1 gol ile oynayarak beklerimizin şov yaptığı maçtan 3-0 lık galibiyetle ayrılıyoruz.
  https://gss.gs/9Ti.png

  ligde 25. hafta itibariyle puan durumu:
  https://gss.gs/2NJ.png

  kariyerimiz avrupa ligi maçları ile devam edecek, takipte kalalım...
 • 17
  sezon sonunda hiç pazarlık vs uğraşmadan zaniolo' yu 35 milyona liverpool, torreira' yı 33 milyona milan, zaha' yi ise 26.5 milyona brentford takımlarına sattım. satmak istersem kerem, tete, kazimcan için 20-30 civarından kapıyı açabilirim. söyle bir düşününce hiçte gerçekçi olmayan bir senaryo olmadı bence. erden bey öyle bir kadro kurdu ki sat deseler 100 milyon euroya satabilecegimiz çok değerli en az 5 oyuncumuz var.

  oyunda duran top ve oyuncu menajeri-temsilcisi ile kolay yoldan oyuncu satabilme dışında çok bir fark yok fm 23 serisine göre ama yine farklı bir şeyler olması güzel fm23-fm22 arasında bu fark bile yoktu.

  sezonu ligde şampiyon tamamladım ama şampiyonlar liginde grupta 3. olduğum için en az 3 kere kovulma tehlikesi ile atlattım. dursun başkan icardi' yi oynatirsan kovarım, 1 ay içinde liderliği geri alamazsan kovarım gibi ilginç ultimatomlar ile darladı beni. uefa kupasi finaline kaldım ama finalde real madrid' ten maalesef 7 tane yedim. türkiye kupası ve süper kupa finallerini fenere kaybettim. adamda haklı bu kadar loserlık camia için fazla...
 • 60
  olmamış oyundur.

  2013'ten beri oynuyorum, ilk kez ne savunma yaptırabildiğim ne hücum yaptırabildiğim bir oyun denk geliyor. bir kere her taçtan pozisyon veya gol yiyeceksiniz, bu kesin. ikincisi, ne derinde ne ileride savunma yapmak mümkün değil. maçlar kör dövüşü gibi. oyun belli ki belirli bir şekilde oynamanızı istiyor ancak en doğal hakkım olduğu için bunu reddediyorum ve kendi oynatmak istediğim/kadroma uygun oyunu oynatmak istiyorum. bu noktada oyun diyor ki bok oynatırsın.

  mesela beklerin merkezde, kenarların açıkta olduğu, göbekten iki kişiyle beraber beşli hücum hattının olduğu bir oyun mu istediniz? o topun içeri koşan kanat forvete atıldığı senaryoyu rüyanızda görürsünüz. koşu yoluna pas yap seçeneğini arkadaşlar topu fütursuzca ileri dik anlamış. rakip ceza sahasına paslaşarak gir seçeneğini de kesinlikle şut atma ve saçma bir pasla topu kaybet anlamış.

  çok basit, merkezden kenara pas, kenardan forvete veya bir cut back top, gol. şunu görmek için ne yaparsanız yapın fark etmez, tamamen rastlantısal olacaktır. yani o pası kanat rolündeki adamla raumdeuter rolünde adamın atması ihtimali aynı.

  basel'i alayım dedim, ya allah kahretsin. kabul ediyorum takımda orta saha yok. komple yok. ancak ben o göbeğe üç tane adam koyuyorum, birisi gerçekten iyi futbolcu. diğerleri de vasat altı adamlar. basit rolleri var. biri savaşçı orta saha, diğeri dümdüz merkez orta saha. oyun ne diyor? oraya istersen adam koy, istersen koyma, ben topu ileri dikeceğim ve sen geride savunmayla da oynasan adamlar arkaya sarkacak diyor.

  şu oyuna para vermiş olsaydım, hele hele 1000 küsür lira vermiş olsaydım psikoloğun yolunu tutardım. bu işbilmezler yüzünden piyasada menajerlik oyunu da kalmadı. alın elinize bir zar, bulun bir tane dm, frp maç oynayın kafanıza göre. zar atmakla aynı çünkü oyun.

  aklınızdaki oyunun da, kadronuzu analiz etmenizin de hiçbir anlamı yok. bu oyunu eşekler kodladığı için önce sizin kafanızdakinin hangi butonlara karşılık geldiğini anlamanız lazım. düşünün microsoft flight simulator oynuyorsunuz, uçak a-5-g-9 tuşlarına basınca kalkıyor, tamamen atıyorum. oyun diyor ki kardeş o tuşları biz farklı anlamlara gelecek şekilde yaptık onu bulacaksın. veya cities skylines oynuyorsunuz, su borusu döşediniz. a-aa su akmıyor, neden? çünkü su borusu aslında elektrik hattı demek. ne kadar saçma değil mi? fm maalesef böyle bir oyun haline geldi.

  normal şartlarda savunmadan kısa pasla çık, ortalama tempoda oyna, pozitif oyun, rakip ceza sahasına paslaşarak gir ne demek? geriyi 2+3 ile emniyette tut, hücumu da beş kişiyle + dönenleri sahte bekler ve defansif orta sahanla toplayarak yeniden yarat demek. bu oyunda öyle değil. ve en kötüsü de her halta mazeretleri var. bir tanesi toksik "sizin taktiğinizde problem var" kitlesi. bir tanesi de sanki 50 senedir devre arası güncellemesiyle oyunu yarı buglı hale getiren -çünkü oyun buglı çıkar- kendileri değilmiş gibi aptal aptal işler yapan geliştiriciler. umarım bir gün çok zengin olurum da bir lig satın alırım, şu bir boktan anladığını sananların eline 22 adam verir tüm gün tokatlarım bunları sahada. ya futbol bilmezsiniz, kodlama bilmezsiniz, kovulmazsınız, tekel olursunuz, millet para akıtmaya devam eder. bu nasıl bir düzen anlamadım gitti.

  yazdıkça rahatlarım diyordum da daha da sinirlendim. ulan dışarı çıkmadıysam, sporuma gittiysem, dizi izlediysem günde 2-3 saat menajerlik oyunu zevkim vardı, boka sürdünüz tüy diktiniz. alın validenize monteleyin herkesin at gibi koştuğu hücum taktiklerini, futbol da öyle oynanıyordu anasını satayım, 5. ligdeki adam gegenpress oynuyor. babandır gegenpress ya. hıyarlar.
 • 54
  tam 23 senedir cikan butun fm/cm serilerini oynayan biri olarak beni bezdiren oyun.

  neredeyse her 4-5 gunde bir oyundan sıkılıp yeni kariyer aciyorum yine sıkılıyorum.

  hepsinde de galatasaray ile kariyer yaptim, en uzun soluklusu 10 gun (gercek gun) olmustur.

  beni oyundan sogutan kisim ise oyuncularin surekli bir serzeniste olmasi, isyan cikarmaya calismasi.

  basta kerem akturkoglu olmak uzere takimda ne yapsam oyuncular hemen kazan kaldiriyor.

  muslera'yi satiyorum onu neden sattin diye kapima dayaniyorlar. takimda iki tane kalecim var, kalemizde kadro derinligi yok diye isyan esiyorlar.

  yildiz oyuncuya real madrid, man. city falan teklif gonderirse yildiz oyuncu kusuyor, satarsam takimin geri kalani kusuyor. kusenlerin antreman performansi yerlerde surunuyor zaten.

  iki uc mac ust uste iyi performans gosteren, antremanlarda surunen ya da iyi antreman performansi olan oyuncuyu ovuyorum ya da elestiriyorum, ben oyle dusunmuyorum diyor, trip atiyor. iyi sen bilirsin diyorum uzaklasiyorum.

  oyuncularla bu kadar etkilesim olmasi oyunun vermis oldugu keyfi dusuruyor.
App Store'dan indirin Google Play'den alın