2009-10 Türkiye Süper Lig 16.Hafta Maçı
20:00 Antalya Atatürk
2 - 3
 • 189
  leo franco : defansla beraber güven vermeyen kalecimiz. bir türlü istikrarlı performans sergileyemedi. ancak rijkaard zaten defans güven vermediği için kaleci rotasyonuna gidemiyor. çünkü kaleci değişse öbür gün geri pasta veya ara pasta al, bırak vb. bir şekilde koordinasyonsuzluktan gol yense taraftar yine memnun olmayacak. ancak türkiye' de futbol kamuoyu (spor yazarı, taraftar, gazeteci gibi) barcelona gelse neden rakip korner kullanıyor der. memnun olmaz. kısacası alacalı bulacalı işler bunlar.

  servet çetin : bence bu maçtaki ofsayt taktiğinin sorumlusu. kendisi defans organizasyonundan sorumluydu bu maç. ancak bu dörtlünün ilk defa beraber oynadığının farkında değildi sanırım. ilk golde yanında ofsaytta olmadığı hakkari' den görülen antalyasporlu futbolcuyu bırakıp ileri çıkan oyuncu vardı. keza yine ilk gole mehmet topal da çıkıp çıkmamakta kararsız kaldı. şaşırdım bu olaylara.

  hakan balta : ofsayt taktiğinin diğer sorumlusu. futbol oynayanlar bilirler ki stoperler bu taktikte anahtardır. kanat adamları onlar çıkarsa çıkar kalırsa kalır. ancak stoperde daha az top kaybıyla oynadı. rakipte ali zitouni hariç hızlı adam olmadığı için ( necati' yi saymıyorum ) pek zorlanmadı. gerektiği yerde kademesine girdi. önceki maçlardan daha faydalıydı.

  uğur uçar : maç eksiğinin etkisiyle zorlandı. özellikle ilk yarıda skor açısından gerideyken keita' nın ataklarına yeterli katkıyı veremedi. ikinci yarıda ise savunmada iyiydi. 3-2 lik skor üstünlüğünden sonra çıkması hataydı. savunma güvenliği barış özbek gibi top kontrolü zayıf oyuncular ile sağlanmıyor maalesef.

  caner erkin : ilk yarıda daha önceki sol açık kariyerinin de etkisiyle kewell' ın yanında sol açık oynadı. :/ kademelere gelmedi. ancak 2-1 i getiren baskıda prese destek verdi. bende kendisi hakkında kararsızım ancak hakan balta stoperde daha faydalı olduğu için hücuma dönük bir sol açık daha faydalı olur sanırım. ancak devre arasında yedeği alınmazsa veya hakan balta beke dönmezse performansı düşer. malum yedeksiz mevkiyi babasının mevkisi sanıyor türk futbolcusu. dikkat etmek lazım !

  mehmet topal : yenilen ilk golde çıkıp çıkmamakta kararsız kaldı. çıksam mı derken santraya kadar çıkmak zorunda kaldı. zira golü yemiştik zaten. :/ kendi bölgesinde iyi ama kesinlikle duran topta savunmaya gelmemeli. gelince euro 2008 almanya maçı gibi bir hafta önceki ibb maçı gibi bu maç gibi sıkıntı oluyor.

  barış özbek : ayarsız enerji. oyunda aktif enerjik kaldığı zaman çok uzun ama topla faydalı olduğu zaman da bir o kadar relatifve ne yazık ki negatif. yani enerjik olduğu zaman bir çocuğun sobaya dokunup elini çektiği zaman kadarken topla faydalı olduğu zaman ise güzel bir kadının kucağına oturup yanağından bir makas aldığınız zaman kadar.

  elano : daha önce giderse evimi yakarım demiştim. bana da eve yazık dask sigortası yaptır yazık olmasın bari diye demişlerdi. şakacı arkadaşlarımıza selam olsun. ancak top bu adama geldiğinde oyun kuruluyor. gol pozisyonu oluyor. hiçbişiy olmazsa oyun dönüyor. top koşuyor. biz dinleniyoruz. rakip yoruluyor. kaybettiği topları takip etmesi ve şu ana bu kadar eleştiriye ağzını açmaması da cabası. efendi adam kısacası. bugün gol de attı. gol atmasını en çok istediğim adamdı zaten.

  kewell : örnek profesyonel. caner erkin' in ikinci yarı kenardan uyarıyı alıp ilk yarı kadar kendisine hücum desteği vermemesine rağmen yine de takımın ikinci yarıda 1-1 lik ibb maçı psikolojisine girmemesinde en büyük etkendir gözümde. maç sonu açıklamasında da '' hakemin taç kararında elini kaldırmasını oyuna gir talimatı zannettim. sarı kart gördüğüm poziyonda hakem haklıydı. zaten çabuk karar veriyorlar üzerlerine gitmemek lazım '' dedi. bir kez daha gönlümü kazandı.

  keita : 2-0 a benle beraber isyan eden adamdır tv başında. ha ben tv başında isyan ettim. o gitti sahada karşılığını verdi desteğin. isyanı tüm takıma yaydı. oyun 2-0 dan sonra kopmak üzereyken direndi. ilk yarı gol attı. ikinci yarı sırtında bir koalayla gol attırdı. daha ne yapsın. bundan sonra ilk 11 başlamaması hatadır gözümde.

  arda turan : sezonun başlarındaki gibi takım oyunu felsefesinde oynamadığı için eleştirdiğim kaptanımız. kaptan yetenekli. bunu ben demiyorum ülkedeki herkes diyor. ancak zidane da yetenekliydi ama anlık olarak takımın yararına olan hareketi yapardı. örnek vermek gerekirser mesela pana maçında rakip savunma gömülüyken 3 kişiyi pazara gönderdiği hareket yapılmalıydı savunmayı açmak için. kaptan bunu yaptı. ben de alkışladım. ama bu maç antalya defansı zaten kötü. sen sol kanat setinde kewell boşken 2-3 kişinin üzerine gidiyorsun. sağ kanat setinde keita ile verkaç yapmıyorsun. haliyle gömülü savunma açılmıyor. gol gelmiyor gibi. kaptan umarım sezon başı pas anlayışına geri döner. maç sonu çıkarkenki mutsuzluğu eğer gol bulamadğındansa durum tehlikeli !

  nonda : bilinen bir diz sakatlığı var. üstüste maçları kaldıramıyor. bizim ligimizde böyle oynamak adamı yıpratır. yorar. kendisinin bu formsuzluğunda en büyük pay 3 ncü forveti almayan yönetim ve rijkaard' dır. tek forvet oynayan takıma 3 forvet yeterlidir. nonda' nın da maçlarda son yarım saat girdiğinde etkili olduğu aşikar. demek ki asıl forvet 2 kişi iken kendisi de yedek forvet olmalı. takdir ettiği yönüm ise bu gibi yedek kalma durumlarına ses çıkarmaması. kriz yaratmaması.

  son olarak ;
  rijkaard : sol stoper - bekte hakan balta - caner ikilisi ile başlamak iyiydi. ancak kendisi caner erkin' e ilk yarıda geri gelme kewell ile 60 ncı metrede sol açık oyna dememiştir herhalde. ofsayt taktiğini ise yaptırdığını zannetmiyorum. futbolun ruhuna aykırı bu. kendisine ancak devre arasında stoper ve forvet transferi istemezse çok kızarım. bu mevkilerde eksik olduğu aşikar. veya hakan balta stoper oynayacaksa ( ki bence uzun süre olmamalı bu ) sol bek alınmalı. çünkü futbolcu yedeksiz mevkide oynarsa salıyor. form filan kalmıyor ortada.
App Store'dan indirin Google Play'den alın