• 4
  turkiyedeki tranfer piyasasinin yuksek olmasinin nedenidir. bir mehmet topuz bir ismail koybasi transferlerinin inanilmaz rakamlara yapilmasinin nedeni yonetimlerin acizligi yaninda yabanci sinirinin olmasidir. yabanci oyuncu sinirinin kaldirilmasi tamam bir bakima kalitesiz yabancilari kisa vadede ulkemize cekecektir ama uzun vadede ligimiz daha kaliteli olacaktir. ayrica yetenekli oyuncu turk de olsa yabanci da olsa kendini belli eder ve oynar.
 • 5
  uzun bir zamandır desteklediğim ancak artık serbestliğinden yana olduğum durum. bu olay türk oyuncuların bonservislerinin uçmasına sebep oluyor. iyi oyuncu nasılsa oynar kardeşim. hiç bir yabancı da kesemez. takımlara kıran mı girdi. oynamayan da gider yurtdışında oynar. artık sadece arda gibi adamların avrupa'ya, onun da sadece elit takımlara gideceği masalına inanmıyorum. bak çağdaş atan ne yaptı gitti cottbus'a şimdi de gösterip kendini basel'e transfer oldu. artık bizim oyuncularımızın da malaga'ya, lille'e, dortmund'a, vitesse'ye transfer olması lazım. bu döngü sağlanırsa yabancı sayısı hiç bir problem yaratmaz. yani işin özü ihracatta.
 • 7
  türk futbolcularının işine acayip yarayan uygulamadır bence. şimdi ben yönetici olsam yabancı sınırlaması nedeniyle bazı türk oyuncuları kötü de olsalar elimde tutmak isterim. neden? çünkü yerine daha iyi türk oyuncusu bulamayacağımdan ve yabancı hakkımı başka yerlerde kullanmak isteyeceğimden. bu düşünceyle galatasaray ın bu sezon transfer ettiği ve elinde bulundurduğu oyuncular olduğunu düşünmekteyim. yabancı oyuncu sınırı olmasa büyük takımlarımızıda acaba kaç türk futbolcu oynar çok merak ediyorum.
 • 11
  6+2 ile sınırlandırılması bile türk futboluna korkunç derecede zarar vermektedir. türk klüplerini düşünürsek, bu rakam kesinlikle takımda oynatabileceğiniz yabancı sayısını belirlemez. özürlü bir yönetim ve gerizekalı bir transfer komiteniz olduğu için, bu rakam, takımda oynatamayacağınız türk oyuncu sayısını belirlemektedir. klüpler bunu böyle algılamaktadır. ve bu algı devam ettiği sürece daha nice madonadolar, josicolar gelir ülkeme, bilmemkaç milyon eurolara.
 • 13
  bu sınırlama ile ilgili yapılacak herhangi bir iyileştirme, rakamı değiştirerek sağlanamaz. yapılması gereken içeriğin değiştirilmesidir. herhangi 8 futbolcuyu türkiyeye getirmekte hiçbir problem yoktur. problem o getirdiğiniz futbolcuların kalitesidir. 8 tane ülkesinde milli takım yüzü görmemiş futbolcu, ister brezilyalı olsun ister alman, sizin liginize hiçbirşey katamaz.

  bu kuralın çok gelişmiş bir versiyonu ingiltere'de uygulanmaktadır. transfer onay birimleri futbolcu premier league'e gelirken onu incelemekte ve lige gerçekten birşeyler katabileceğini düşündükleri zaman onay vermektedirler.

  ben illaki şu rakam olsun, şu kadarı avrupa içinden olsun demiyorum, diyemiyorum. sadece alınan yabancılarda büyük titizlik gösterilsin, milli takım şartı aransın diyorum.
 • 16
  ıngiltere modeli cok uygundur. bu modele gore gelecek oyuncuya bir yas sinirlamasi verilir (26 yasin ustundekilerde bir sinirlama vardir) bu durumda oyuncunun, ulkesinin milli takiminin son oynadigi musabakalarin yuzde 75'inde kadroda bulunmasi gerekir. bu statu de emin olun kaliteyi arttirir, brezilyanin tum sezlongcularinin ulkemizi istila etmesini onler..
 • 18
  basketbol için konuşmak gerekirse, 2009-2010 sezonu için şu şekildedir;

  öncelikle yabancı uyruklu oyuncunun tanımına bir göz atalım: "ülkemizde tescilli her hangi bir kulüpte ümit, genç veya yıldız basketbol takımında resmi müsabakalarda yer almamış bir sporcu yabancı uyruklu sporcu olarak sayılır."

  tbl'de mücadele eden takımlar, en fazla 5 yabancı uyruklu oyuncuyu maç kadrolarında bulundurma hakkına sahiptir. ancak bu 5 oyuncudan en az 2 tanesi avrupalı olmak zorundadır. kadroda 5 yabancı uyruklu oyuncu bulundurmanın bir bedeli vardır. 5 yabancı uyruklu oyuncusu olan takımlar, 2009-2010 sezonu için 125.000 amerikan doları'nı havuza yatırmak zorundadır. havuzda toplanan para ise, 3 ve daha az yabancı uyruklu oyuncu ile mücadele eden takımlar arasında eşit olarak paylaştırılır. bu paylaşımda da bir takımın alabileceği maksimum tutar da yine 125.000 amerikan doları'dır. kadroda bulunması kararlaştırılan yabancı uyruklu oyuncu sayıları sene başında federasyona beyan edilir ve bu sayıların üstünde bir yabancı uyruklu oyuncu transferi yapılamaz. yani sene başında 3 yabancı uyruklu oyuncu ile oynayacağını beyan eden bir takım, 4 yabancı uyruklu oyuncu ile sahaya çıkamaz.

  takımlar, sezon başında beyan ettikleri yabancı uyruklu oyuncu sayılarından bir fazlası ile sözleşme yapma hakkına sahiptir, ancak sahaya çıkacak oyuncu sayısını etkilemez. yani, 5 yabancı uyruklu oyuncu ile oynayacağını beyan eden bir takım, 6 yabancı uyruklu oyuncu ile sözleşme yapabilir ancak 6'sını birden sahaya süremez. aynı şekilde, 4 yabancı uyruklu oyuncu beyan eden bir takım, 5 oyuncu ile sözleşme yapabilir ama 4 kişi sahaya sürebilir. bu durum havuza 125.000 amerikan doları yatırmasını gerektirmez.

  5 yabancı uyruklu oyuncu bulunduran takımların, bunlardan enaz 2 tanesini avrupalı seçmek zorunda olduğunu söylemiştik. bu kural kademeli olarak azalır. yani; 4 yabancı uyruklu oyuncusu olan bir takım, bunlardan en az 1 tanesini avrupalı seçmek zorundayken, 3 ya da daha az yabancı uyruklu oyuncuya sahip bir takım için avrupalı oyuncu şartı yoktur.

  yukarıda bahsedilen yabancı uyruklu oyuncu kısıtlamasının en önemli maddesi ise şudur; "her ne koşulda olursa olsun, kadroda bulunan yabancı uyruklu sporcuların aynı anda en fazla 3 tanesi oynayan 5 sporcu arasında yer alabilir." bunun sorumlusu takımın antrenörüdür. ihlal halinde teknik faul ile cezalandırılır, tekrarında ikinci teknik faul ile diskalifiye edilir. takım için herhangi bir hükmen mağlubiyet durumu söz konusu olmaz.

  avrupa kupalarındaki yabancı sınırlaması ise başka bir entry'nin konusu olsun.

  kaynak: erkekler birinci lig yönergesi 2009-2010

  http://tinyurl.com/yl8ujvr
 • 19
  bazı koşullar koyarak kaldırılması gereken, adaletsiz sistem. çünkü bu şekilde türk takımları avrupadaki maratonda başarılı olamıyor işte bunun en temel sebeplerinden birisidir bu. ayrıca bazıları endişe edebilir "türk futbolcu yetiştiremeyiz" diye olaya bir de şu açıdan bakılsın, "türk futbolcular yabancılara formasını kaptırmamak için daha azimli olacaktır".
 • 20
  futbolda sınırlamasının kalkması gereken sayıdır. hem 6 artı 2 nedir allah aşkına? 2 tane yabancı oyuncuyu yedek kulübesine oturtacaksın diyor. sonra da tüm yabancıların kaliteli olması gerektiği savunuluyor. şu yabancı sınırlaması kalksın da hafif göze batan oyuncuları anadolu kulüpleri, büyük kulüplere 4 milyon euro'dan itelemeye kalkmasın artık (bkz: #392752). mehmet demirkol'a bu konuda katılıyorum. bizim türk oyuncuların hiç mi piyasası yok yurtdışında? son örnek mehmet topal. isterlerse birçoğu valencia olmasa da ortalama takımlara gider ama türkiye'de verilen parayı kazanamayacaklar, değil mi?
 • 21
  yabancı sınırlaması özellikle avrupa'da futbolu bitiren unsurdur.. buyuk takımlar arayı çok fazla açarken, alttan gelenler sadece çırpınmaya çalışır vaziyetteler..

  şampiyonlar ligi buyuk takımlar için, avrupa ligide bu çırpınan takımlar için yapılmış gibi gözüküyor zaten bu bağlamda. tabı yınede fınallere kadrosunda 5 yabancı olan galatasaray 3. turda elenıyor ama 8-9 yabancı olan atletıco madrıd fınal oynuyor.

  2010 şampiyonlar ligi şampiyonu inter'de kalede brezilyalı cesar, savunmada brezilyalı maicon- arjantinli samuel- brezilyalı lucio- romen chivu. ortasahada hollandalı sneijder, arjantinli zanetti ve cambiasso. ilerde makedon pandev, kamerunlu eto'o ve arjantinli milito.. tek bir italyan futbolcu yok..

  tabi ki kupaları alan takımın adı yazıyor, kımse 11 yabancıyla aldı demeyecek bundan 50 yıl sonra. ancak bundan yirmi yıl evvel steau bukres final oynarken şimdi bunun neredeyse imkanı yok.. o gunkü steu bukresin kadrosu silviu lung, dan petrescu, nicolae ungureanu, adrian bumbescu, kaptan tudorel stoica, ştefan ıovan, marius lăcătuş, daniel minea, victor piţurcă , gheorghe hagi, ıosif rotariu şeklinde. bugun romen futbolunda öne çıkan chivu ve mutu yıllardır ulke dısında oynuyor. 1989 yılında olsa belki de bu kadar uzun seneler chıvu italya'da oynayamıyacaktı.

  çünkü o zaman takımlarda 3 yabancı sınırlaması vardı.. bugun yedektede kalsa, 2 yıl topta oynamasa başka takımlarda rahatlıkla oynayabilecek futbolcular buyuk bir kulüpte yedekte bekliyebiliyor. örneğin steau'nun fınaldeki rakibi milanda rijkaard, van basten ve gullit var yabancı olarak. gerı kalan hepsi ıtalyan.. o zaman bugunki sistem olsa milan kadrosuna stutgart'tan klinsmann'ı, monaco'dan weah'ı hatta galatasaray'dan tanju'yu alabılırdı. ama gullit'ten, van basten'den birinden feragat etmek zorunda olacaktı..

  yabancı sınırlaması getırerek milan'ın yedekte olsa weah'ı kadrosunda tutmasını engelliyorsun ve weah monaco'ya kalıyor. böylece monaco'da guclu bir takım oluyor.. ya da hagi steau'da takımını finale tasıyor.. ki aynı hagi yabancı sınırlamasından dolayı barcelona'dan ayrılmak zorunda kalmış ve galatasaray'a transfer olmustur. bugun figo'nun 36 yasına kadar oynamasada ineter'de kaldığını dusunursek, yabancı sınırlaması olmasaydı hagi'nınde barcelona'da kalabıleceğini dusunebılırız. böylece uefa kupasınıda bir turk takımı kazanamzdı.

  1991 sampıyonlar sampıyonu kızılyıldız'ın butun futbolcuları yugoslav'dı bir tek romen belodedici vardı. bugunki chıvu'dan kat kat dahada iyi futbolcuydu. eger yabancı sınırlaması o zamanda olmasaydı bu futbolcu belki de ınter'de oynardı. tabi pandev'in inter'de oynadıgı gibi kadrodaki pancev, prosinecki, savıcevic, mihajlovic, jugovic'te oynamaslarda buyuk takımlarda olurdu ve kızılyıldız diye bir takım şampiyonlar şampiyonu olamazdı..

  1993 şampiyonlar şampiyonu fransa'nın kadrosunda barthez, angloma, di meco, boli, desailly, deschamps var. bunların hepsi milli takımın banko futbolcusu. hepsi bir tek takımda oynuyorlar. bugunkü fransa milli takımında ilk onbir oynayanlar içinde fransa'da hele hele tek bir takımda oynayan bu kadar futbolcu yok..

  yabancı sınırlaması bugun olsa, inter 11 yabancısından(yedekleri saymıyorum) sadece 3'unu kadrosunda tutabılecekti. tamamen örnek veriyorum eto'o'yu sneijder'i ve lucio'yu takımda tuttugunu dusunelim inter'in. juli0 cesar, maicon, samuel, chivu, cambiaso, milito, pandev, cordoba, stankoviç, muntari ve son finalde 18'e gıremeyen yabancılar inter'de oynayamıyacaktı.

  peki 3 yabancı dısında kalanlar galatasaray'a mı gelecekti yabancı sınırlaması olsa. hayır tabi ki. o zamanda yıldızlar gelmıyordu. ancak inter'in 14 yabancının 11'i örnek veriyorum lazio'ya, parma'ya gidecekti böylece o takımlarla inter arasındada bu kadar ucurum olmayacaktı. o takımların bugun buyuk topçuları alamadıkları için aldıkları ise daha kucuk takımlara gidecekti ve 89 yılındaki gibi uefa kupasında napoli final oynayabilecekti, 1991 yılındaki gibi kızılyıldız şampiyonlar şampiyonu olabilecekti, 1993 yılındaki gibi marsilya finalde milan'ı yenebılecekti.

  avrupada futbol gittikçe tukenmeye başlıyor. git gide milli takımlarda yabancılaşmaya başlıyor. ispanya krkiç'i, hırvatistan eduardo'yu, almanya klose'yi, podolski'yı milli yapıyor. çünkü bu duzende alttan futbolcu gelmıyor. hersene ingiliz, italyan, ispanyol takımları final oynuyor. hemde italyan dediysek sampdoria, roma, ispanya dediysek espanyol, deportivo değil. barcelona, manchaster, real madrid, inter vs. gibi o ulkelerın buyuk takımları. bugun olsa asprilla'yı brolin'i kimse parma'ya bırakmazdı. belkide 11 yabancılı inter'de oynarlardı. futbolun tekrar eski heyecanlı gunlerıne dönmesi için tek koşul yabancı sınırlamasının getirilmesi.

  not: yabancı sınırlaması gelmesi gerekır derken, avrupa birliği vs. geyiği olmadan denmek istenmiştir. ispanya'da ispanya vatandaşı dışındakilere, italya
  'da italyan dışındakiler gb. zira avrupada avrupa bırlıgı pasaportu olmayanlara zaten yabancı sınırlaması var ancak avrupa bırlıgı pasaportu bizim nihat'tada var. adamlar istediğine verıyolar pasaportu. boylece sınırlama falan olmuyor.
 • 23
  avrupa birliği kuralları oldukça sadece kısıtlamayı yapan ülkeye zarar veren uygulamadır. 27 ülkenin vatandaşı ab kimliğinde birleşir bu kuralla. çünkü bir ab vatandaşı tüm üye devletlerde hiçbir şart aranmaksızın çalışma ve barınma hakkına sahiptir. bu nedenle bizim gibi ülkelerde yabancı sınırının kaldırılması gerekir. aksi takdirde yerlilere gökmen özdenak'ın deyimiyle pornografik paralar ödenmeye devam eder. zarar gören yine ülke futbolu olur. tüm oyuncuların aynı devletten olması için hali hazırda milli takımlar mevcuttur...
App Store'dan indirin Google Play'den alın