• 172
  çıkmak için eksik takımla oynadığımız borç yapılandırma anlaşması. bu yapılandırmanın detaylarını şurada anlatmıştım:
  (bkz: #3348005)

  anapara ödemeleri bu borç yapılandırmasını zorlu bir hale getiriyor, bağlantı verdiğim entry'de dediğim gibi anaparayı çevirmek esas amaç olmalı. ama diğer yandan bu anlaşmanın faiz oranı piyasada bulacağımız alternatiflerden çok daha düşük.

  dolayısıyla benim anlamadığım, bu anlaşmadan çıkmanın finansal gerekçesi nedir? her sene gerçekleşen ödemeleri gerçekleştirmek istememe arzusu mu? finansal bağımsızlık mı? galatasaray finansal bağımsızlığına sahip olsa ne olacak? dernek üyelerinin seçtiği yönetimler kulübü bunca senelik idari başarısızlıklarıyla bu finansal çıkmaza getirdikleri için bu anlaşma var. bu anlaşmadan çıkınca tlref+1(veya 1.5) faizle finansman bulabilecek miyiz? bulamayacağız. yine borçlanacağız ama daha fazla faiz ödeyeceğiz. daha fazla faiz ödemenin galatasaray'a katkısı, faydası ne olacak? anlaşmanın bilmediğimiz, şeffaf olmayan maddeleri mi var? yoksa yönetim bir şekilde artık borçlanmayacağımızı mı düşünüyor?
 • 173
  ne zaman çıkıyoruz merak ettiğim anlaşma. zira dursun özbek yönetimi bu anlaşmadan çıkılacağını açıklamıştı. bu çıkma işi ne durumda, bir sorun mu oldu, daha münih'ten para mı gelmedi henüz, neden? iletişim konusunda bundan daha kötü bir yönetim görmedim, göreceğimizi de sanmıyorum. gece gece insanı afakanlar basıyor sizin beceriksizlikleriniz yüzünden.
 • 174
  sağ ve sol bek transferini uefa listesine yetiştirseydik sanırım çıkamayacaktık burdan. ama ndombele’ye verilen 3.5 milyonla çıkacağız olsun.

  hala yönetimi iyi tanıyamayanlar var. adamlar yazın para yok bahanesi uyduruyor, kışın bankalar birliği bahanesi öbür yazda başka bir bahane uydurup uyutacaklar yine.

  bu anlaşmadan çıksak bile bir bahane uydurulur yazın merak etmeyin.
 • 175
  çıkılacağı falan olmayan anlaşma. iki sezon bastıkları paraları kasada tutuyorlar seçilemezlerse hemen geri almak için. yıllarca verdikleri paranın peşinde koşmak istemiyorlar hepsi bu. yönetimde erden timur dışındaki kimseye ne güveniyorum ne inanıyorum. dursun özbek ilk dönemindeki gibi iki yıl şampiyonluk için iki yıllık enkaz bırakıp gidecek. elimizde para edecek bir barış bir de nelsson kaldı onlar da ne kadar eder şüpheli. geri kalanlar ya demirbaş, ya yaşlı ya da düşüşte. şansımız yaver giderse ffp yemeyiz tekrardan. tek ümidim bu. evet fazla karanlık bir yazı oldu farkındayım ama bu ara transferde burak elmas'tan farklı olarak ne yaptılar bilen söylesin. bu nedenle allem ederler kallem ederler ya da ne uğraşacaklar açıklama yapmazlar çıkamayız bu anlaşmadan.
 • 176
  3 ayı kalan yönetimin bu sürede vaad ettiği gibi çıkmayı başarırsa galatasaray spor kulübü tarihine geçeceği anlaşma. çıksınlar, dün akşamki elenme filan sadece tatsız bir hatıra olarak kalır.

  kaldı ki belli hesaplar yapıldığında bu iş nasıl olacak henüz akıl almıyor.

  geride bıraktığımız aylarda sözlükte iki girdiye denk geldim. birinde "hehe sakin ol şampiyon, kulübün sırf gs store geliri bu borcu tokatlar. yakında olay tamam." minvalinda birşey diyordu. okuyunca "gelir var da gider de var kardeşim" diye geçirmiştim. keza kulübün benim takip ettiğim son 20 yılında tektük gelir problemi olmuştur. sorun hep gider kontrolündeydi.

  ikincisinde de "bu anlaşma ile ilgili herkes konuşuyor. siz ben ve benim gibi hem finans bilen hem de kulübün içinden yazarlara kulak verin biz de size nasıl çıkılacağını anlatalım" minvalinde birşey diyordu. sonra devamı gelmedi. laf sokmak için bu örnekleri paylaşmadım. ikisi de çok iddialı gelmişti. aklımda kaldılar.

  tüm kalbimle bu borçtan çıkılmasını diliyorum. büyük faiz ödüyoruz.
 • 177
  bu borçtan çıkacağımızı beklemek çok rasyonel değil. takımın üzerindeki maaş yükü ve geçmiş yıllardan gelen bonservis taksitleri düşünüldüğünde gayrimenkul projelerinin bu ekonomik koşullarda beklenen getiriyi yaratmayacak olmasını da dikkate aldığımızda pek mümkün görünmüyor. mesele çıkmak da değil. sürdürülebilir bir takım yaratmak önemli. bir miktar borç azaltırsın ama vergiler dahil her yıl 50-60 milyon euro maaş ödemesi bir türk takımı için sürdürülebilir değildir. bizim herhangi bir oyuncumuzun 3 milyon euro'dan fazla maaş almasına gerek yok. ama işte 2 senede bir seçime gidecek hiçbir yönetim sürdürülebilirliği düşünmez. yıldız transferi ile menajer ilişkileri ile ayakta kalmaya çalışır. şampiyonluk gelirse devam gelmezse sorun. biz de seçime iyi bir bilanço ile girmek için ara trasnfer dönemini göz ardı ettik sanırım. yaz trasnfer döneminde mevcut yönetim devam ederse yine menajerler üzerinden fırsat trasnferi kovalacağız sanırım. bizim belirli ölçüde takımı kurup, ardından son gün bir fırsat çıkarsa önümüze bakmamız lazım. bankalar birliği borçları azalsa ne olacak, yine aynı miktar tl/yp faiz ile borçlanacağız.
 • 178
  çıkmanın tam olarak kazancı nedir anlamadım. hazırda paramız var çıkalım, bundan sonra da finansman gücümüz hazır bir daha borçlanmayız düşüncesi mi var? gayrimenkul projelerinden gelecek para bir defaya mahsus gelecek. uzun vadeli düzenli bir kazanca çevirebileceğimizi hiç sanmıyorum. zaten projeler ne zaman tamamlanıp para ne zaman kasaya girecek meçhul. tamam faiz ödemeyelim de, anlaşmadan çıktıktan sonra finansman ihtiyacı olduğunda hangi faizle borçlanacağız?
 • 179
  (bkz: #3840716) senelik %45'i bulan faizlerle yapılandırılan borçtur.

  ay sonu gelecek bilançolar üstünden kraven1905 ve bir iki renktaşla daha inceleyip durumu anlayacağız.

  sadece bu ay 32.5milyon€ 1075milyon ₺'lik kısmi ödenmiştir. uefadan gelenler + transferler ile(ödeme şekline göre değişir tabi taksitle mi aliyoruz peşin mi...)

  boşuna yorulmamak için bilançolari görmek gerekiyor. bilanço okumayi bilmek yetmiyor, bu işin de bayaği ayrıntısı var. smmmciler, hesabini tutam işletmeciler anlar.
 • 180
  her şeyi eleştirenleri hızını alamamış finansal özgürlüğümüze zincir vuran bu sistemden çıkmayı da eleştirmeye başlamış. paramızı el koyan sistemden çıkmak istiyor yönetim. 22 şubat 2024 sparta prag galatasaray maçınin sonucuna öfkelenip bu anlaşmadan çıkmayı eleştirenlerin bir durup düşünmesi lazım. bu ikisinin ne alakası olabilir? maçı kaybettik diye yapılan her şey yanlış mı oluyor?
 • 181
  gelirini devamlı emen, ona ket vuran ve hak edişlerinden gelen tutarı(uefa, naklen yayın, tff, oyuncu ürün satışı) o an bu sistemde hangi banka ve üst düzeyi sorumlusu onun o haftaki keyfine göre kesinti yapıldığı sarmaldan kurtulmak istememek akıl tutulmasıdır. gelen geliri düzgün yönettiğin sürece zaten bu tarz yüksek faizli banka borçlanmasına ihtiyaç kalmayacaktır.
 • 183
  sadece bize işleyen yapılanma. ben hayretler içerisindeyim. sponsorluklar, stad ve store gelirleri, oyuncu satışları derken galatasaray tarihinin rekor gelirini elde ettik. bu anlaşmadan çıkmak için varımızı yoğumuzu buraya aktardığımız söyleniyor.
  bu sayede limitleri açacağımızı, önümüzün aydınlık olduğu dillendirilmekte. tamam her komplo teorisinin üstünü bir kalemde çizerek soruyorum.
  bu yapılanmadan fener, bjk, ts yapmadı mı?
  hangisi bizim kadar dert etmekte?
  örnek misal transfer geliri olmayan, avrupa'da boy göstermeyen ve 3 yıldır şampiyon olamayan bjk nasıl tek kalemde 2 adama 22 milyon avro keş para verebildi?
  bizim kadar para kazanamayan trabzonspor nasıl bu kadar oyuncu sirkülasyonu yapabiliyor?
  fener için sorum yok. onlara her şey mübah. yarın biz bu yapılanmadan çıkınca tek gecede cumhurbaşkanı kararıyla borçsuzluk kağıdını alacağını herkes biliyor.
  biz mesela florya arazisini bin bir zorlukla para ödeyerek alırken adamlara askeri arsalar bedavan verildi.
  soruyorum şimdi sayın başkan gerçekten hedefimiz borçsuz galatasaray mı yoksa seçim öncesi salladığınız cüzdanınız mı?

  bu entry güncel futbol gündeminden uzak yazılmıştır.
 • 184
  avrupa'dan elendiysek bugün çıkmış oluyor muyuz? dün geceden beri yönetim seçimi avrupaya tercih etti minvalinden yorumlar okuyor, duyuyorum. dursun özbek'in seçim kozu neden bankalar birliğinden çıkmak olsun anlamıyorum. gümbür gümbür gelen bir muhalefet adayı var da bizim mi haberimiz yok. liselilerin zaten seçeceği profile uygun bir başkan dursun özbek. karşısına kim aday olacak ali fatinoğlu falan mı ?
 • 185
  bankalar birliği anlaşmasından çıkabilmek adına 2023-2024 yaz transfer sezonunu ve kış transfer sezonunu minimum bonservis harcamasıyla geçtik. diyelim sezon sonu çıktık. biz bu anlaşmadan çıkmak için sacha boey'in 30 milyon euro'sunu 2024 yazında satılacak oyuncuların bonservis gelirlerini, gayrimenkullerimizi kullanarak çıkacağız.

  bu anlaşmadan çıktıktan sonra da epey rahatlayacağız ancak bundan sonrası ise tamamen muamma. avrupa'nın herhangi bir liginde oynayan takım olsaydık bu yaptığımız çok mantıklı bir hareket olacaktı ancak türkiye konjonktüründe bu yaptığımız buraya aktardığımız paralar, sadece bizden alınan fakat başkasından alınmayan paraya dönecek. aynı dönemde biz buraya tüm gelirimizi dökerken beşiktaş 35 milyon euro, fenerbahçe ise 60 milyon euro transfer parası harcadı.

  galatasaray bu anlaşmadan çıkıp düzlüğe çıktığı vakit sanıyor musunuz ki bu bankalar birliği denilen meret beşiktaş ve fenerbahçe'yi aynı ağır yaptırımlarla sıkmaya devam edecek. galatasaray finansal özgürlüğü sağladığı ve bunun meyvelerini yediği vakit diğer kulüplere bunun karşılığında hiçbir bedel ödettirmeden iptal edecekler bu anlaşmayı, biz buraya verdiğimiz paralarla kalacağız.
 • 187
  (bkz: türkiye bankalar birliği borç yapılanması/@kerasus)

  yukarıda ki girdide , detaylarını dikkatli incelemiş ve bu konuda kafa patlatmış sözlük yazarı, sonunda bazı sorular sormuş.
  sorduğu sorularda değindiği konularda haklı noktalar var. kısaca, hem bizi hala mali olarak disipline eden, hem de kurtulsak bile bu sefer daha yüksek oranlardan borçlanacağımız bu anlaşmadan niye çıkmak istiyoruz ki demek istiyor; ki gene çok haklı.

  kendimce, bütün sözlüğe yönelik genel bu soruları sorduğu için cevap vermek isterim. (sözlük kuralını çiğnemediğimi umarak) anlaşmanın faiz yükünden daha önemli olan kısmı,
  finansal idareyi ve harcamayı da ortaklaşa olarak bankalar birliğine bırakması. musluğun başına bankacı ağbiler oturuyor amiyane tabirle. daha kulüp görmeden para gelir gelmez öncelikli harcamalar yapılıyor.
  yani para geldiği zaman, ilk olarak devlete vergi, ssk bordro, maaş, kira ve futbolcu ödemeleri
  zorunlu olarak yaptırılıyor takımlara. futbol yöneticilerinin esas canını sıkan yer burası. sonra bankalar birliği faiz ve anapara ödemesi yaptırılıyor.
  sonra ffp kriterlerine uygun olan azcık kısmı ile alınacak oyuncuların bonservisine kalıyor . bonservisi olmayan, sorunlu, sakat
  ''ya tutarsa'' hesabı ile premier ligue'in ıskartalarına galatasaray'ın mecbur kalma sebebi bu.
  galatasaray kulübü, diğer bütün kulüpler gibi/ kulüplerle beraber bu vergi, ssk, gibi konuları erteleyip bir süre sonra yasal faizlerini afla sildirtip enflasyon değer kaybettikten sonra ödüyordu. bu çok büyük rahatlama yapıyordu, etik olmamakla beraber kanuni bir uygulamadır. aynı devlete iş yapan büyük müteahhit firmalarının yaptığı gibi.

  bana göre bu anlaşmanın yanlış kısmı yalnız bonservis limitinin sınırlandırılması. yıllık oyuncu maaşları da kulüp finansal tablosuna göre sınırlanmalı. borcu yoksa istediğini yapsın. bence borç içindeki hiçbir kulüp, 5-10 milyon euro parayı yıllık tek bir oyuncuya verememeli. sonuçta ne oluyor? bonservisten kısıp yıllık ücret olarak fahiş para veriliyor. toplamda aynı şeye geliyor.
 • 188
  bu konunun tartışılması saçma buluyorum. ekonomik özgürlük için buradan çıkılması çok büyük bir adım. aslında bunu tartışan da yok bence. sıkıntı yönetimin bunu bir bahaneymiş gibi sunup transfer yapmak istememesi. bile bile takımı eksik bırakmaları. yoksa hangi aklı başında galatasaraylı bu durumdan rahatsız olur? ama dursun özbek'in başkanlığını biraz bilen bir taraftar bunun bahane olduğunu çok rahat anlar. sırf sene sonu seçimde makyajlı tablolarla 'gördünüz mü ekonomik olarak iyi yoldayız' diyebilmek için transfer döneminde bu bahaneyi uydurdular. tıpkı yaz transfer döneminde limit bahanesine sığındıkları gibi. takımı bile bile eksik bıraktılar. bunun adı ihanettir. çok açık ve net. takımın hocasını satmaktır. cüzdan doluydu hani ne oldu? avrupa'dan tokadı yedik döndük yine. ve bunun bir numaralı sorumlusu sizsiniz. kimseyi de bu yapılandırmadan çıkıyoruz o yüzden transfer yapmadık diye kandırmayın. yemiyoruz.
 • 189
  varlığı ile ilgili dönen tartışmanın sebebi kapatılması veyahut kapatılmaması olmayan yapılandırma. herhalde varlığı ile bizi soktuğu faiz yükünden dolayı çıkılmamasını düşünen bir insan evladı, taraftar yoktur diye düşünüyorum. "vay efendim sol bek alamadık, orta saha alamadık, hersene yüzlerce milyon lira faiz ödeyelim ama olsun transfer yapalım" demiyordur kimse, diye umut ediyorum.
  ancaaak bu anlaşmadan çıkılması önümüze sopa olarak gösterilip başka sebeplerden dolayı transfer yapılmadıysa veya yapılmıyorsa o zaman ortalık yangın yeri olur kimse kusura bakmasın. "3 ay sonra seçim var parayı kenara koyalım seçilemezsek paramızı kurtarırız" deyip bu anlaşmadan çıkılmadan yönetim değişirse bu yönetimdekilere sokakta yürümek haram olur ayrıca olmalıdır da...
 • 191
  1) yaz transfer dönemi bittiğinde bankalar birliğinden çıkmak için kaç paraya ihtiyacımız vardı?
  2) 2023-2024 cl gelirleri, sponsorluk gelirleri, tribün gelirleri ve boey satışı geliri ile bu borcun ne kadarını kapatabiliyoruz?
  3) gayrimenkul satışı ile birlikte, 2.madde sonucunda kalan borcun ne kadarını kapatabiliyoruz?
  4) elimizde satabileceğimiz oyuncular kimler ve bunları toplamda min-max kaç milyon euro aralığında satarız.
  5) 4.maddede yer alan satışlar sonrası transfer için ne kadar bütçemiz olacak?
  6) bu transfer sürecini, eli ve imkanları biraz daha rahatlamış, kulübün geleceğini çöpe atmayacak şekilde en iyi kim yürütebilir?

  bence bu tartışmaya bu 6 soru ışığında bakmak çok daha açıklayıcı ve faydalı olacaktır.

  şahsi görüşüm, mevcut ekip ile yolun sonu gayet aydınlık.
App Store'dan indirin Google Play'den alın