• 25
  dünyanın en ilginç milli takımlarından. kaleci hariç 10 tane kısa boylu, sert, koşan-basan, her faule itiraz eden, çirkef ve kurnaz futbolcudan kurulu bir milli takım. güney amerika insanı gerçekten çok garip. bizdeki duygusallığın 5 katı falan var adamlarda. güney amerika futbolunun kaotik özelliği de buradan geliyor bence.

  2018 dünya kupasında çok can yakacaklardır ama şahsen en sempatik bulmadığım takımlardan biri şili.
 • 26
  bize lazım olan, galatasaray' da görmeyi özlediğimiz genel futbolcu tiplerini içlerinde barındıran takım. bir kere takım olarak çok güçlü yapılı oyuncular. bizim milli takımla maç yapsalar yerden kalkamaz bizim adamlar öyle söyleyeyim. her iki beki, her iki kanadı, orta sahaları ve forvetleri hepsi ama hepsi çok çalışkanlar. sahada dolanmayı bırak umut bulut gibi sağa sola deli gibi koşmayan futbolcuları yok ve her biri topla oyunda da çok iyi. artık milliyetçi oldukları için mi çok inandıkları için mi bilmem ama günümüzde atletico madrid dışında bu kadar coşkulu ve istekli oynayan takım pek yok ve bu adamlar 2010 dünya kupasında ilk kez izlediğim günden beri futbolcuları, hocaları değişse bile aynı coşku, sertlik ve inanmışlık ile oynuyorlar. yani galatasaray' da görmeyi özlediğimiz güçlü, mücadeleci, çalışkan ve hatta çirkef oyuncu özelliklerini tamamen barındırıyorlar. şu ülkeden 1 forvet, 1 ön libero, 1 orta saha,1 stoper bulup getirsek eminim sahada bize orgazm yaşatırlar. bizim vurdumduymaz adamlar bile bunların mücadelesini görüp 2011 model elmander, engin baytar'a dönüşebilir hatta. alexis sanchez ve vidal dışında da çok yüksek profilli değiller keşke alsak 2-3 adamlarını...
 • 40
  türk milli takımının gelebileceği üst noktayı temsil ediyorlar. tamamen duygusal coşkunluk ile tempolu bir futbol oynuyorlar. a. sanchez ve vidal gibi iki tane de yıldızları var. bu da bu jenerasyonu onlar açısından altın nesil yapıyor. geri kalan da tekmeye kafa atabilecek kadar psikopat isimlerden oluşuyor. ve hemen hemen hepsi de avrupa'da oynuyor.

  ama fransa, almanya, italya gibi taktik disiplini çok sağlam takımlar şili'yi yener. nitekim almanlar b veya c takımları ile gelip şili'yi yenebiliyorlar. aradaki kalite farkından değil taktiksel disiplinle yeniyorlar. yine de şili'nin 2018 dünya kupasını alabilecek takımlardan biri olduğunu belirtelim. hatta bana göre arjantin ve brezilya'dan daha fazla şansa sahipler. bunu da o takım ruhuna sahip oldukları ve bir kulüp takımı kadar oturmuş kadroya sahip oldukları için söylüyorum.

  edit: adamlar dünya kupasına katılamadı ya la :)
 • 4
  marcelo salas ve ivan zamorano'dan sonra şili deyince aklınıza kim geliyor? ben bu soruya cevap vermekte zorlanıyorum doğrusu. şili, bu ikiliyle son dünya kupasını fransa 98'de oynadı. zaten bu turnuva, katıldıkları son dünya kupasıydı. 2002 ve 2006'yı es geçen şili'yi güney afrika'da da izleyeceğiz.

  eğer yanılmıyorsam bu takım dünya kupaları tarihinde galibiyet almadan gruptan çıkan tek takım olma özelliğine sahip. bu ilginç istatistikli takım 2010 dünya kupası güney amerika elemelerini brezilya'nın ardından ikinci sırada tamamladı. 2010'a arjantinli teknik direktör marcelo bielsa yönetiminde gidecekler. bu defa salas ve zamorano yok. bu futbolcuların yerine kendilerine bir adet mark gonzalez versek kurtarır mı acaba? avrupa'da oynayan çok kayda değer oyuncusu olmadığı için genelde kendi yöresindeki futbolculardan oluşuyor şili milli futbol takımı. dünya kupası kadroları açıklandığında bu takımda ilk bakacağımız isimler beşiktaş'ın kaliteli sol ayağı rodrigo tello ve andy garcia-fahir atakoğlu karışımı üstün yetenek claudio maldonado olacak. bu isimlerin kadroya alınıp alınmayacağını cidden merak ediyorum.

  şili, her ne kadar kendi eleme grubunu gayet iyi bir dereceyle bitirse de güney afrika'da çok fazla ilerleyemeyecek bence. bunu bir şeye dayanarak söylemiyorum; sadece içime doğuyor. mesela beyler ben şili'yi çeyrek finalde hayal edemiyorum. bir tutam da ahmet çakar serpiştirdik entrye. şimdi fırına verebiliriz: turnuvaya güney amerikalı rengi katacaktır şili. uzun yıllar sonra bu takımı dünya kupasında izlemek güzel olacak.
 • 42
  2018 dünya kupası güney amerika elemelerinin son maşlarında her şey aleyhlerine işledi ve dünya kupası vizesi alamadılar. kendileri brezilya'ya 3-0 mağlup olurken, arjantin'in ekvador'u deplasmanda yenmesi, öte yandan peru'nun kolombiya ile berabere kalmasıyla grupta altıncı sıraya gerilediler. buna göre brezilya, arjantin, kolombiya ve uruguay doğrudan finalist olurken, peru play-off oynayacak. şahsen halen paolo guerrero'yu oynatan peru yerine alexis sanchez'li, vidal'li şili'yi izlemeyi tercih ederdim. ama elemelerde çok kötü bir performans gösterdiklerini de söylemek lazım. son iki copa amerika şampiyonunun böyle olmaması gerekirdi bence. bir de şunu söylemek gerekir ki, kadroları epey yaşlanmış durumda. son oynanan brezilya maçında oynayan 14 oyuncudan 10'u 30 yaşın üzerindeki futbolcular. diğerleri de 27-28 yaşlarında. artık bu jenerasyon görevini tamamladı. bir yenilenmeye ihtiyaçları var.
 • 38
  transfermarkt verilerine göre 2017 fifa konfederasyon kupası kadrosunda 10 milyon euro ve üzeri değerde 3 futbolcusu bulunan ekip. finalde kaybettikleri almanya'nın kadrosundaysa aynı değerin altında 4 isim vardı. aradaki kalite farkının skora 2-0, 3-0, 4-0 şeklinde yansımamasını taktik disipline ve mücadele güçlerine borçlular. zaten takdir edildikleri nokta da bu.
App Store'dan indirin Google Play'den alın