• 152
  2020 iskoç açık finalinde en haz etmediği oyuncu olan mark selby tarafından çok kolay mağlup edilmiş snooker efsanesi. bence artık triple crown turnuvaları dışında oynamasın çünkü kafası oyunda değil. direkt büyük turnuvalarda ciddi rakipler karşısında dinamik oynasın, o da mutlu olsun biz de ekran karşısında mutlu olalım.
 • 70
  sporcuların bizim düşündüğümüz ve talep ettiğimizin aksine makine değil insan olduğunun en büyük kanıtı olan, delimtrak dahi. örneğin bir kanat oyuncusundan istiyoruz ki futbol kariyeri boyunca 2-3 dakikada bir topu alıp çizgi boyunca ilerleyip içeriye asist yapsın, basketbol takımımızdaki bir forvetten istiyoruz ki her maç 25-30 sayının altına inmesin, voleybolcularımızdan istiyoruz ki her smacı içeri düşsün, her çıktıkları blokta topu rakip sahaya indirsinler falan...

  bir snooker ligi olsa ve bu abimiz de galatasaray forması ile maç yapıyor olsa idi muhtemelen elendği her turnuva sonrası kendisini darağacına çıkaracak bir kamuoyu oluşurdu. çok hızlı oynuyor, doğru dürüst düşünmüyor gibi eleştiriler getirilecekti. bir grup da kazandığı başarıları hatırlatıp, roket lakabını almasına sebep olan hızda yaptığı işlerden bahsedecekti. daha iyi hazırlanıp milleti taruma ettiği bir sonraki turnuvada saldırı ve savunma safları değişecek, bu kısır döngü dönüp dönüp gidecekti.

  oysa gerçek hayata döndüğümüz vakit; bu abimizin özel hayatının düzenli olduğu dönemlere denk gelen turnuvalarda kolayca şampiyon olup, ailevi ya da kişisel sorunlarla çıktığı her turnuvada basit gözüken hatalarla elendiğini görüyoruz. işin daha ilginç tarafı, kendisi hakkında girilen entrylerin de bu gerçekler doğrultusunda neredeyse hemfikir olduğunu görüyoruz.

  peki bu adaleti, bu insafı, bu sakinliği neden kendi sporcularımızda sağlayamyoruz?

  buna engel olan bu derece mükemmel olmamaları mı(?) yoksa bizim konusu gelince yere göğe sığdıramadığımız sevgimiz(!) mi?
 • 145
  snooker dünyasının zlatan ibrahimovic'i olarak nitelendirilebilecek bir bey olur kendileri. lakabı "the rocket"tir zira snookerda birçok oyuncu durarak düşünerek bir sonraki pot şansını değerlendirerek vuruşunu gerçekleştirirken bu adam olabildiğince hızlı bir şekilde masayı temizlemenin derdindedir.
  kafa olarak çok acayip biridir aynı zamanda. önde olduğu karşılaşmada rakibinin elini sıkıp ayrıldığı da görülmüştür, maksimum puan yani 147'ye verilen ödülün az olduğunu düşünerek imkanı varken puanı yapmadığı da görülmüştür, parası bitti diye dünya şampiyonasına gelip kazanıp ödülü alıp gittiği de görülmüştür.
  benim için esas ilginç olanı kendisinin hayatının belli kesimini, özellikle de hem snookerda hem de aile yaşantısında çalkantılı geçirdiği dönemlerinin anlatıldığı "the running" isimli hayat hikayesinde kafasını rahatlatmak için koşu sporuna başlayıp yerel yarışmalarda derece elde edebilecek kadar başarılı bir sporcuya dönüşmesi olmuştur. (kitabın ingilizce'sini okumuştum 3 sene önce türkçe'ye çevrildi mi emin değilim) bu sayede kafasını rahatlatıp tekrar snooker'ı keyifli şekilde oynayabilecek mental dinginliğe erişmiştir. adam hangi spora bulaşsa başarılı olabilecek potansiyel ortaya koyuyor. kafasına estikçe ciddileşip şampiyona katılıp, kazanıp kupasını alıyor. rakipler için cidden rahatsız edici bir durum :) umarım mental seviyesini en azından hep belli bir seviyede tutabilir de daha bir süre daha snooker masası başında izleyebiliriz kendini
 • 130
  yaptığı spordan büyük sporcu.

  günümüzde hangi sporcudan bahsederseniz bahsedin eskiler karşısına birini koyabilir. messi derseniz pele veya maradona'yı, kobe derseniz jordan'ı duyabilirsiniz. ama ronnie'nin karşısına koyabileceğiniz biri yok, buna hendry de dahil. davis de dahil. hendry'nin zaman zaman ronnie'yi "en iyi" olarak lanse ettiğini de gördük.

  1000. yüzlük serisinde o sessiz sakin snooker salonunu futbol tribünlerine çevirdi kral.
 • 132
  judd trump ile coral tour'un yarı finalinde muazzam bir maç oynadılar. 6-2'den, 8-5'den geriye dönen roket, decider'ın frame topu olan ve aynı zamanda masadaki son top olan siyahı içeri yollayarak inanılmaz bir geri dönüşle finale yükseldi.

  kalbi sağlam olanların bu decider'ı mutlaka izlemesini tavsiye ederim.

  https://www.youtube.com/watch?v=5ayulkJtGfo
 • 159
  dün gece son seansı oynanan maçta neil robertson'ı 5-7'den gelerek 10-8 ile mağlup edip world grand prix turnuvasını 2018 yılından sonra 2. kez kazanan oyuncu olmuştur. bu onun 38. sıralama turnuvası zaferi oldu ve kazandığı 2020 dünya snooker şampiyonası'ndan sonra çıktığı tüm finalleri kaybetme serisine son vermiş oldu. 2020 dünya snooker şampiyonası'nda kyren wilson'ı 18-8 ile geçtikten sonra sırasıyla kuzey irlanda açık, iskoçya açık, galler açık, oyuncular şampiyonası ve tur şampiyonası finallerini kaybetmişti. bu şanssızlığını kırarak dünya grand prix'inde şampiyonluğa ulaşmış oldu.

  bence maçın kırılma anı ilk seasın sonundaki frame idi. neil robertson daha keskin ve iyi gözükürken durumu 5-3'e taşıma şansını ahlar vahlar arasında kaybetti. ronnie o framede 2 snooker geriden gelip frame'i çalmayı başardı. eminim bu durum onun maça olan inancını da arttırmıştı. ancak akşam seasında da neil yine daha iyi gözüküyordu. 12. frame'de o'sullivan masadayken 40 küsürlük serisinin ardından yüksek bir kesmeyi yapamamış ve neil frame'e oradan dönmüş ve masayı temizlemişti. bir önceki frame'de de neil çok net bir yüzlük seri yapmıştı zaten. ancak o'sullivan 12. frame'den sonra maça koyduğu ağırlık ile kupaya uzanmayı başardı. umarım geçenlerde yaptığı açıklamaya paralel olarak dünya snooker şampiyonası'nda da oldukça hazır ve istekli gözükür.

  ronnie'nin geriden gelip çaldığı 8. frame: https://twitter.com/i/status/1472615369143631883

  https://pbs.twimg.com/...t=jpg&name=large
 • 114
  kendisine büyük saygı duyuyorum. alkolle, uyuşturucuyla, ailevi problemlerle v.s. uğraştığı bir dönem vardı. o arada da dünya şampiyonu falan olabiliyordu. bu aralar kendisine çok iyi bakmakta. sürekli sabah koşusu v.s. yapıyor. boks antrenmanları yapıyor. tek çekincem, bunları yaparken sakatlanması. koşu yaparken sakatlanıp, snooker'da turnuva kaçırmışlığı var.

  25 mart 2018 tarihinde players championship'te final oynayacak shaun murphy'ye karşı. shaun ile bu sezon 2 maçı vardı. birini kazandı, birini kaybetti. finalde kendisini galibiyete yakın görüyorum.
 • 124
  snooker'ı izleyiciye sevdiren efsane figürlerden biri. eskileri bilmiyorum ama 15 senedir takip ettiğim bu sporda izlediğim en büyük snooker oyuncusu.

  17 kasım 2018 mark selby ronnie o'sullivan maçı son zamanları en güzel, en keyifli maçlarından birisi belki de en iyisi oldu. 5-3 önde iken harika bir geri dönüşe imza atıp maçı decider'a hatta bu frame'de de 53-38 üstünlükle maçı kazanmak için çok avantajlı bir konumda olan mark selby yaptığı pot denemesi + güvenli vuruşta çok iyi bir snooker yakaladı. ronnie üç defa kırmızıya vuramayıp hata yaptı ve skor 68-38'e geldi. dördüncü denemesinden önce mark selby'nin free ball ile pot şansı vardı çünkü kırmızı iyi bir açıdaydı ama selby dördüncü defa tekrar istedi. ronnie de bu denemesinde şans faktörünün yanı sıra muazzam bir açı yakalayarak snooker'dan kurtulmaya çalışırken pot oldu ve masada 32 sayı vardı. tabi ki masayı süpürdü ve 70-68 ile maçı kazandı.

  gerçekten muazzam bir maç ve kapanış oldu.
 • 75
  tam adı ronald antonio "ronnie" o'sullivan olan, her hareketi olay snooker oyuncusu.

  bu sene kazanmış olduğu welsh open turnuvasının ilk turunda, maksimum seriye verilen £10,000 tutarındaki ödülü az bulduğu için,
  14 kırmızı 13 siyahtan sonra bilerek pembe topu pot yaparak 146 yapmıştır.

  10 kırmızı 10 siyah topu pot yaptıktan sonra hakeme, 147 ödülü ne kadar diye sordu, en yüksek seri+maksimum seri için toplamda £12,000 kazanacağını öğrendiğinde yüzündeki hayal kırıklığı rahatça görülebiliyordu.

  http://gss.gs/n4S.jpg

  --- alıntı ---

  "i knew it was £10,000. i could have done it, but i didn't think the prize was worthy of a 147. so i've tried to let it build up until it's worthy and then go for it," he said.

  "it's like going into a mercedes garage and when they say that you can have the car for £3,000, you reply, 'no way, that's too cheap. i'm not buying it for that'

  --- alıntı ---

  world snooker başkanı barry hearn yaptığı açıklamada, bu hareketin kabul edilemez ve saygısızca olduğunu söyledi.

  147 yapmak için ömrünü harcayan onlarca oyuncu varken, para ödülünü beğenmeyip reddetmek anca ronnie tarafından yapılabilir.

  bugüne kadar 147 yapabilen toplam 63 oyuncu var;

  41 oyuncu 1 defa (jamie burnett, karl burrows, marcus campbell, ali carter, steve davis, ryan day, ken doherty, graeme dott, tony drago, mike dunn, david gilbert, adrian gunnell, andy hicks, andrew higginson, mehmet husnu, pat kenny, nd peter lines, jack lisowski, david mcdonnell, david mclellan, rory mcleod, aditya mehta, tony meo, terry murphy, fergal o'brien, john parrott, barry pinches, dechawat poomjaeng, jason prince, john rea, alain robidoux, john spencer, kirk stevens, matthew stevens, thanawat thirapongpaiboon, willie thorne, ricky walden, liang wenbo, jimmy white, gary wilson, ben woollaston),

  12 oyuncu 2 defa (nick dyson, peter ebdon, tom ford, david gray, barry hawkins, kurt maflin, stephen maguire, robert milkins, mark selby, cliff thorburn, judd trump, mark williams),

  4 oyuncu 3 defa (stuart bingham, jamie cope, neil robertson, james wattana),

  2 oyuncu 4 defa (marco fu, shaun murphy),

  2 oyuncu 6 defa (john higgins, ding junhui),

  1 oyuncu 11 defa (stephen hendry) ve

  1 oyuncu 13 defa ve tabi ki ronnie o'sullivan.

  https://twitter.com/ronnieo147
  ''snooker player. i have a degree in snooker and i am a genius.. haha.''

  kısacası adam çatlak beyler.
 • 80
  19 ekim 2017 tarihinde ingiltere açık turnuvasında çinli rakibini 4-1 ile geçti.
  ronnie'nin 8-9 dakikada 100'lük seri yapması haber değeri taşımıyor artık. ama maçı muhakkak izlemelisiniz. oyunun sonunda, yani son frame'de sahaya seyirci girdi. çok tatlı, komik, müthiş bir andı. daha fazla spoiler vermeyeyim, tadını çıkartın.

  ronnie hem yeteneği, hem karizması ile müthiş bir figür. snooker gibi bir sporda çok ama çok nadirdir böyle anlar.
  https://www.facebook.com/...kJF0r35mHrtG4XqV5W84
 • 165
  1 mayıs 2022 judd trump ronnie o’sullivan maçı sonunda kazandığı 7. şampiyonluk sonrasında rakibi judd’a bir hayli uzun bir süre sarılmış, ardından da göz yaşlarına hakim olamamış tarihin en iyi snooker oyuncusu.

  o sarılma anında judd ile ne konuştuklarını duymayı çok isterdim ama muhtemelen hiç öğrenemeyeceğiz ya da hayatını konu alacak netflix belgeseli için üzerinde taşıdığı mikrofona yansıdığı kadarıyla ileride karşımıza çıkar belki, kim bilir.
 • 31
  veliahtı yoktur. evet judd trump çok büyük bir heyecan yarattı. ama ronnie öylesine farklı bir adam ki...

  dünya üzerinde hangi sporcu, mensubu olduğu spor dalının en önemli şeylerinden birini yerine getirmek üzereyken, ''bunun para ödülü kaç hacı? yok mu? eytere beeaaa!'' diyerek ondan vazgeçebilir?

  evet, 147 yapmak üzereyken, 147 için ekstra para ödülü yok diye o son siyahı pot yapmayacaktı bu adam. hakemin ısrarı üzerine potu gerçekleştirdi. paragöz olduğu için değil, 147 gibi özel bir olaya gereken değer verilmediği için. üstelik öyle sıradan bir 147 de değildi. stephen hendry ile paylaştığı ''en çok 147'ye sahip olma'' rekorunu tek başına ele geçirecekti.

  efem, john higgins şu gözlerin seyrettiği en komple oyuncudur. snookerın her vuruşuna hakimdir. her türlü sinir harbinden galip çıkabilir. güvenli oynanacaksa güvenli oynar, hızlı oynanacaksa hızlı oynar, psikolojik savaşın kralını verebilir, snooker bırakma ve çözme konularında seyreyleyeni mest edebilir... şu şike meselesi olmasaydı, gelmiş geçmiş en büyük oyuncuydu gözümde.

  ama ronnie... kimse o beyaz topa ronnie gibi hükmedemez. hani, gününde olduğunda izlemeye doyamazsınız da... gününde olmadığı zaman da keyiflidir bu adam, aykırı hareketleriyle, jestleriyle, mimikleriyle... sizi ya yeteneğin, keyfin, güzel oyunun doruklarında dolaştırır; ya da umursamazlığıyla, boşvermişliğiyle çileden çıkartır. sonuçta her durumda heyecanlandırır, oyunun içine alır. kaybetmek onun için dünya'nın sonu değildir. keyif almak, keyif vermek için oynuyor çünkü. keyif almadığında maçı yarıda bırakıp gidebilecek kadar üstelik...

  onu anlatmak için kalın kalın kitaplar yazmak gerek. çalkantılı özel hayatını değil, sırf o yeşil masada yaptıklarını anlatmak için...
App Store'dan indirin Google Play'den alın