• 29478
  “tabii değişik bir dönem. bugün ilk defa çalışmaya başladım. 2010 yılında ilk defa galatasaray’a geldiğimde sezon başında gelmiştim ve her şey için çok daha fazla zaman vardı. şu anda ise yürüyen bir düzende birtakım değişiklikler yapmaya çalışacağız. şunu çok açıkça belirtmem lazım; hepimizi zor bir süreç bekliyor. oyuncuları da beni de seyircileri de ama hep beraber bir yerlere varmaya çalışacağız. ondan kimsenin kuşkusu olmasın.”

  “açıkçası antrenör olarak çok fazla planlar yapmamam gerektiğini öğrendim. bugün bulduğum bu kadro hakkında olumsuz düşüncelerimi çok fazla paylaşmak istemiyorum. olumlu düşüncelerim için de bir şey söyleyemiyorum. açıkçası hiç yorum yapamıyorum çünkü kadroyu tanımıyorum. bu oyuncuların hepsi kendi kariyerlerinde, değişik zamanlarda değişik yerlerde birtakım katkı gösteren oyuncular ve benim şu anda gördüğüm ise en son maçlardaki performansların ne bir sporcu olarak ne de bir kişi olarak onlara yakıştığı. ama her şeyden daha önemlisi bu performans galatasaray kulübü’ne yakışmıyor…”

  “ben hep söylüyorum; hepimiz için zor ama hep beraber olursak daha kolay bir süreç olacak. ben taraftarımızla hep beraber yürümemiz gerektiğini ve yürüdüğümüzü zannettiğim için bunları söylüyorum. hiçbir zaman olduğum dönemde de onun kuşkusunu hissetmedim. hep onların desteğini arkamda gördüm. sadece benim arkamda olmaları çok önemli değil, takımın arkasında olmaları da önemli. o desteği bulduğumuz zaman hep beraber daha iyi yerlere geliriz diye düşünüyorum.”

  “şu anda anadolu efes’le veya gran canaria ile ilgilenmemiz gerekmiyor. bunu oyunculara da söyledim. şu anda sadece kendimizle ilgilenmemiz gerekiyor. en başta kendi içimizde birtakım şeyleri çözmemiz gerekiyor.”

  - oktay mahmuti
 • 29479
  "arda transferinin olma ihtimalini yüzde 50'nin üzerinde görüyorum. işin barcelona açısından mali ve ekonomik boyutları var, arda'nın kazandığı para var. bugün olumlu ya da olumsuz karar çıkar ama olumlu çıkacak gibi görünüyor. arda turan insan kalitesi yüksek, esprili sevimli. o bize yardımcı olacak, biz de ona olacağız. biz hep iletişim halindeyiz. arda turan'a başka ülkelerden de teklif geldiğini biliyorum. arda'nın burayı tercih etmesinin nedeni, burada aile ortamı olması. benimle, emre abisiyle (belözoğlu), göksel başkanla (gümüşdağ) yıllardır beraber. ekonominin dışında arda bu değerlere önem veren bir insandır. neymar'ın olmadığı dönemde barcelona'ya çok katkısı oldu. şu anda barcelona'da antrenmanlara devam ediyor. önceki teknik direktör luis enrique onu istiyordu. ancak valverde kadroya almıyor. arda turan toparlanır, hayata pozitif bakan bir çocuk. yaşadığı bu olumsuzluktan dersler çıkarıp yoluna devam edecektir."

  abdullah avcı

  bitir şu işi de rahatlat bizi be apo.

  edit: neyse ki müjdeli haber gecikmedi. teşekkürler başakşehir!
 • 29486
  "galatasaray'dan hazırlık maçı* teklifi gelince gurur duyarak kabul ettik. fatih terim ile dün akşam 2 saate yakın sohbet ettik, eski günleri andık. böyle bir ismin galatasaray'ın başına geçmesi büyük iş. onunla beraber daha iyi olacağımızı düşünüyorum. avrupa'da tekrar kazanabileceğimize inanıyorum."

  gheorghe hagi

  galatasaray'a aidiyet hissetmek...

  e: gheorghe hagi'nin 14 ocak 2018 pazar günü saat 11.30'da gerçekleşen basın toplantısından.
 • 29493
  kanser ilaçlarını türkiye'de bulamadığı için dönemin bakanı erdoğan bayraktar'dan yardım isteyen ama karşılığında eline para tutuşturulan ve bakandan "dikkat et düşürme orada çok para var" diye cevap alınca insanı beyninden vurulmuşa çeviren şu cevabı vermişti,

  "ben dilenci değilim. insanlık konusunda bir kez daha hayal kırıklığına uğradım. görüyorum ki çaresizliği hiç tatmamışsınız hayatınızda. "

  dün gece kanser sebebiyle vefat eden dilek özçelik

  https://twitter.com/...s/952658344266944517

  senin o göz yaşlarına kurban olsalardı ya. ne vardı sen yaşasaydın gençliğini de onlar ölseydi!

  mekanın cennet olsun, onuruyla gururuyla herkese örnek olan benim güzel kardeşim.

  (u: işbu entry siyasetten de, spordan da, galatasaray'dan da bağımsız, yalnızca insanlıkla ilgilidir)
 • 29494
  (gbkz: isterseniz sondan başlayalım! yeni bir dönem başlıyor. hem ikinci yarıdaki yarış, hem fatih hoca'nın gelişi...)

  - ben fatih terim ile belki ilk defa çalışacağım ama kendisini zaten daha önce tanıyan, bilen bir futbolcu olduğumu söyleyebilirim. şu anda takımdaki hava inanılmaz değişti. baktığınız zaman, artık herkeste gülen yüzler var. iyi bir tatil geçirdik. iyice dinlendik. ikinci yarı hocamızla beraber hedefimize en iyi şekilde, en güçlü adımlarla ulaşmaya çalışacağız.

  çalışmalarımız iyi bir şekilde başladı. bence en büyük ayrıntı, yüzlerin gülmesi, herkesin mutlu olması... takım içindeki mutluluğu gerçekten hissedebiliyorum. o yüzden hocamızın gelmesi bizi olumlu anlamda etkiledi.

  (gbkz: yüzlerin gülmesi derken... daha öncesiyle, bugün arasında ne gibi değişiklikler yaşandı da bu oldu?)

  - tabii ki küçük detaylar, küçük ayrıntılar var. ben çok rahatlıkla görebiliyorum ki herkesin yüzü gülüyor.

  (gbkz: senin için ne değişti?)

  - tudor ile biliyorsunuz daha önce çalışmıştım. şimdi fatih hocamız geldi. kendisinin galatasaray'da ne kadar efsane olduğunu çok iyi biliyorum. tabii takım arkadaşlarımızın mutlu olmaları size de olumlu olarak yansıyor. diğer taraftan hocanın bana yaklaşımı çok iyi... bire bir ilişkilerimiz güzel ve antrenman tarzı, bugüne kadar gözlemlediğim çok çok iyi olduğu... ben de böyle bir efsaneyle çalışacağım için mutluyum. benim için yeni bir sayfa ve yeni bir meydan okuma tabiri caizse... yeni bir hocayla çalışacağım. ama bence her şey güzel olacak.

  (gbkz: türk futboluna bakış açın nedir?)

  - türkiye ligi'ndeki rekabetin iyi olduğunu düşünüyorum. iyi, güçlü takımlar var. bu rekabete baktığımda türkiye'de oynadığım için de kendimi iyi hissediyorum. ama ne kadar iyi olurlarsa olsunlar, tüm takımlara saygım var ancak türkiye'nin en büyük camiasında oynuyorum. şampiyon olarak bunu bir kez daha hissetmek istiyorum.

  (gbkz: ilk yarıya baktığımızda iyi bir başlangıç, sonra takımın sendelemesi ve ardından yine iyi-kötü sonuçlar... bunun bir değerlendirmesini yapabilir misin?)

  - sizin de söylediğiniz gibi sezona iyi başlayan bir galatasaray vardı. aslında bu çok çok kolay değildi. yeni kurulan bir takım, birçok oyuncusu yeni katılmış... o yüzden iyi başlamak, iyi devam ettirmek çok kolay değildi. inişler, çıkışlara gelirsek, futbolda bu tür şeyler var. tabii ki her maçı kazanamıyorsunuz. galip gelmemiz gereken maçları, kazanmamız beklenen maçları kaybettik mesela... ama çok çok kötü bir iş çıkardığımızı düşünmüyorum. çünkü hiç kimseye yeni kurulmuş takım imajı vermedik. hep birbirine bağlantı oyuncular, birbiriyle ilişkileri kuvvetli bir takım görüntüsü sergiledik.

  diğer taraftan çok kaliteli oyunculara sahip bir takım olduğumuzu düşünüyorum. o yüzden tabii ki hedefimiz ortak, şampiyon olmak... fatih hocamızın gelişi tüm ambiansı değiştirdi. daha önce söylediğim gülen yüzlerden kastım da o idi. o yüzden şampiyonluğa olan inancımız daha da fazla diye söyleyebilirim. şampiyon olma yolunda gereken çalışmaları yapıyoruz.

  (gbkz: şampiyonluk yolunda rakipleri analiz edebilir misin?)

  - bakıldığı zaman güçlü rakiplerimiz var. beşiktaş, fenerbahçe, başakşehir, trabzon güçlü takımlar. zaten şu an puan cetveline baktığımız zaman bu görünüyor. hiçbir kopukluk yok. bu demektir ki lig, kaliteli gidiyor.

  diğer taraftan; rakibe saygımız sonsuz, güçlü rakipler olabilir ama iş yine bizde bitiyor. önemli olan bizim ne yaptığımız. bizim kendi potansiyelimizi sahaya yansıtmamız gerekiyor. o yüzden her şey performansımıza odaklanmaktan geçiyor. en önemlisi bu...

  (gbkz: cenk'in gidişi şampiyonluk yarışını nasıl etkiler ya da beşiktaş'ta ne değiştirir?)

  - çok önemli bir transfer... aslında bir futbolcunun premier lig'e gitmesi türkiye açısından da güzel. ama bunun beşiktaş'ı etkileyip etkilemeyeceği onların bileceği bir şey... bu benim cevap verebileceğim bir şey değil...

  (gbkz: tatilde hollanda basınında türkiye'ye çabuk adapte olduğu yönünde bir mesajın vardı. biraz açabilir misin?)

  - türkiye'ye adaptasyonum çok çabuk gerçekleşti. tabii ki bunda en büyük pay, hollanda'daki türk arkadaşlarımdı. diğer taraftan çok güzel bir ülke ve bence avrupa'nın en güzel şehirlerinden bir tanesinde yaşıyorum. buradan ayrılmak için hiçbir sebep bulamıyorum.

  (gbkz: "türkiye'den ayrılmam için bir neden bulamıyorum" diyorsunuz ama mesela premier lig'den bir teklif geldi.)

  - futbolda her duruma hazır olmanız gerekiyor. çünkü futbolda her şey çok çabuk değişiyor. tabii ki söylediğiniz şey, premier lig'den bir teklifin gelmesi... çok farklı bir şey... mutlaka herkesin bazı hedefleri var. şu anki hedefim, ben buraya şampiyonluk yaşamaya geldim. galatasaray ile şampiyonluk yaşamak istiyorum ve galatasaray ailesi, camiası tarafından çok sevilmek istiyorum. hedefim bu...

  (gbkz: daha büyük hedefler neler?)

  - manchester united, barcelona gibi çok büyük camialarda oynamayı kim istemez? ama bu da çok fazla kişiye nasip olmuyor. ama benim odaklandığım, futbolumu geliştirmek, galatasaray ile şampiyonluk yaşamak... diğer taraftan mutlaka büyük camialardan bir teklif gelirse herkes bunu düşünebilir.

  (gbkz: hollanda dışında birçok yabancı ülkede oynadın. bulgaristan, ispanya, yunanistan derken, türkiye'ye geldin. genç yaşına rağmen bu kadar fazla ülkede oynayan bir futbolcu olarak türk futbolcularına ne tavsiye edersin?)
  - tabii ki genç oyunculara verebileceğim tavsiyeler var. bunun en başında ingilizce'yi söyleyebilirim. çünkü dil çok çok önemli... bir ülkeye gittiğiniz zaman en önemli faktör iletişim oluyor. bu nedenle ingilizce önemli... öğrenmeleri gerekiyor. diğer taraftan öğrenmeye açık olmaları gerekiyor. ve ne için yurt dışına gittiklerini bilmeleri gerekiyor. çok çalışmaları gerekiyor. hedeflerine en iyi şekilde odaklanmaları gerekir diye düşünüyorum.

  (gbkz: basına yansıyan, schalke 04'ün seninle ilgilendiği yönünde iddialar vardı. böyle bir durum gerçekleşti mi?)

  - yok, hiçbir bilgim yok. şu anda sizden duyuyorum.

  garry rodrigues
 • 29495
  (gbkz: igor tudor ile başladınız, fatih terim ile devam ediyorsunuz. teknik adam değişikliği takımın motivasyonunu nasıl etkiledi?)
  kamp dönemi bizim için son derece faydalı geçiyor. fatih terim zaten birçoğumuzun tanıdığı bir isimdi ve bu değişiklik hepimize olumlu yansıdı. terim bu kulübün efsanesi ve hedeflerimiz ortak. hocamızla beraber bunun için elimizden geleni yapacağız.

  (gbkz: fatih hoca ile birlikte taffarel de döndü. onun ayrılığı sonrası performansının düştüğü yorumları vardı. taffarel'in dönüşünü nasıl karşıladın?)
  taffarel'e hiçbir zaman bir antrenör gözüyle bakmadım o her şeyden önce benim arkadaşım. özellikle güney amerikalılar için gerçek bir efsane. antrenmanlardaki neşesi ve bilgi birikimi nedeniyle o buradayken idmanlara daha neşeli geldiğimizi söyleyebilirim.

  (gbkz: galatasaray'da en çok kupa kazanan isimlerden birisin. avrupa kupası kaldırmak gibi bir hayalin var mı?)
  her futbolcu avrupa'da kupa kaldırmak ister. iyi bir organizasyonla bunu gerçekleştirebileceğimize inanıyorum. bunun dışında türkiye'de kazanabileceğim bütün kupaları zaten defalarca kazandım.

  (gbkz: kadıköy'de şampiyonluk kupası kaldırsan da fenerbahçe deplasmanında galibiyet göremedin?)
  uzun zamandır orada kazanamadığımız doğru. 2011-12 sezonunda milan baros'un son dakikada direkten dönen şutu gol olsa kazanabilirdik ama futbolda böyle şeyler olabiliyor. derbiden daha önemlisi şampiyonluk yarışı. elbette ki kazanmak için çıkacağız ama sadece o maçı değil her maçı kazanmak istiyoruz.

  (gbkz: galatasaray'da oynadığın eski arkadaşlarından en çok kimi özlüyorsun?)
  ben herkesle arasını iyi tutabilen bir insanım. burada tanıştığım her insanla çok özel anılarım oldu ama yabancı arkadaşlarımla arasından birilerini söylemem gerekirse riera, ujfalusi, colin kazım, elmander ve baros'u sayabilirim.

  (gbkz: taffarel gibi futbolu bıraktıktan sonra galatasaray'da görev yapmak ister misin?)
  burada taraftarlarımız tarafından sevilmek elbette ki beni çok mutlu ediyor. galatasaray'dan bu yönde bir teklif gelmesi halinde seve seve kabul ederim. buraya gelmeden önce birçok teklif almıştım ama galatasaray'ı tercih etmenin hayatım boyunca verdiğim en doğru kararlardan biri olduğunu söyleyebilirim. galatasaray'ın bana ihtiyaç duyduğu her an burada olmaya hazırım.

  (gbkz: mert çetin senin için ne ifade ediyor?)
  mert takımımız için çok çok önemli. her zaman "mert giderse galatasaray da gider" gibi bir söz söylüyorum çünkü bizim hayatımızın 7/24 içinde. ilk geldiğim günden beri her zaman yanımda oldu. bu yüzden mert giderse ben de giderim (gülüyor).

  (gbkz: yakın zamanda baba oldun, kamp döneminde babalık hissiyatı nasıldı?)
  baba olmak gerçekten de bambaşka bir duygu. şu ana kadar yaşadığım herhangi bir duyguya benzemiyor. oğlumdan ayrı kaldığım dördüncü gün ve inanılmaz bir özlem duyuyorum.

  fernando muslera
 • 29497
  "başarı eşittir para. 4 yılda büyüyen bir kulüp olduğumuzu düşünürsek; her sene büyüyoruz ve kazanıyoruz. beşiktaş'tan sonra geçen sene en çok para kazanan kulüp olduk. uefa'dan gelirimiz; 13.5 milyon euro... aynı zamanda cengiz ünder transferinden 15 milyon euro bir gelir sağladık. badji ve enver cenk'ten de para kazandık. biri bundesliga'da biri belçika'ya satıldı. başarıyı hepimiz alkışlamalıyız. türkiye'de doğru bir model var, herkese de örnek olmak istiyoruz. biz başarıya ve geleceğe yatırım yapıyoruz. dolayısı ile bu borçlardan sorumluyuz. türk ticaret kanunu'na göre yönetiliyoruz. benim yanlış yapmam zor. eğer dernekler ve vakıflar statüsü ile yönetilsek birçok yanlış yapabiliriz. yanlışları yaparım ve daha sonra istifa ederim. belediye hiçbir bağlantımız yok.

  bizim başarımız; çok hızlı aksiyon almamızdan geçiyor. bu transferdeki en büyük belirgin sebep de hızlı hareket etmemizden geçiyor. yaptığımız her şeyden kar etmek zorundayız. kar etmezsek; bizler de borçlanırız. borçlardan mesul olan bizleriz. diğer kulüplerden en büyük farkımız budur. galatasaray köklü bir kulüp. geçmişten gelen finansal problemleri var. başkanları ise bu problemlerle mücadele ediyor. biz ise 4 yıllık bir kulübüz ve şirket statüsü ile yönetiliyoruz. az önce de söylediğim gibi hızlı aksiyon alabiliyoruz. transferin gerçekleşmesindeki en büyük sebep bu. herhangi bir borcumuz yok. bu işe şirket mantığı ile yaklaşıyoruz. bu transferi bitirmekten dolayı çok mutluyum. başakşehir taraftarı da havalimanında muhteşem bir karşılaşama yaptı. kent gibi büyük bir ilçeyiz. emre'ler, arda'lar ve adebayor'lar da bu markanın değerine büyük katkı sağlıyor.'

  göksel gümüşdağ

  atış serbest...
 • 29498
  "barcelona'ya geldik, ben kulübe ve bu kadar yatırıma sadakat göstermek için kiralık gitmedim. galatasaray kiralamak istedi. orada yapılan teklif kötü ve komikti. ama ne yapalım g.saray kulübümüzü seviyoruz.”

  arda turan

  başakşehir tarafından kötü ve komik olmayan bir teklifle kiralanan, yatırıma sadakat gösteren barcelona futbolcusu.

  ha bu arada eminim fatih terim, arda daha fazla gülmesin diye komik bir teklif yapılmasını engelledi. yoksa arda gibi büyük bir futbolcu gülerek gözümüzdeki tüm ciddiyetini kaybedebilirdi.
App Store'dan indirin Google Play'den alın