resim
Ronaldo Luís Nazário de Lima
Görev:Başkan
Takım:Real Valladolid
Yaş:47
Uyruk:Brezilya
 • 403
  hakkında bazı yazılanları okuyunca ne yazsan gg.

  şimdiki imkanların yakınından bile geçilmeyen bir dönemde 2 kere diz/bağ sakatlığı geçirip toplamda 3 seneye yakın top oynayamadıktan sonra dünya kupası kazanmıştır. ama kazanmıştır yani takımı kazanırken o takımın içinde değildir takım onun sayesinde kazanmıştır.

  1998 dünya kupası finali öncesi için hala fransızlar ronaldo'nun yemeğine birşey koyup zehirlediler mi şüphesi bir köşede durmaktadır. başka hangi oyuncu için böyle bir söylem, düşünce oluşmuştur? yani öyle bir oyuncu öyle bir etki var ki sahada "ronaldo" yu saf dışı bırakmak için zehirlemiş olabilirler denebiliyor.

  inter barcelona dönemi üzerine birşey yazmaya gerek yok çok değil 2-3 maç izlenince görülüyor rakiplerdeki çaresizlik.

  sonradan los galacticos oldu bu adam ki el fenomeno ronaldo artık şişman ronaldo olmuştu. 177 maçta 104 gol 34 asist yaptı orada da.

  bu adamın prime dönemini bir ara messi izletti sadece öyle sadece gol değil tüm sahaya hükmetmek bahsettiğim şey çok ama çok özel bir oyuncuydu.

  100 kere tüm zamanların 11 i yapılsa striker olarak 100 kere kendisi seçilir zaten.
 • 399
  kendisine göre tüm zamanların en iyi ilk 11'i şöyle imiş:

  buffon,
  cafu, cannavaro, maldini, roberto carlos
  maradona, pirlo, zidane
  messi, pele, ronaldo*

  kusura bakma fenomen reyis seni çok severim ama şu listeye cristiano ronaldo'yu almamak kompleks yapmaktan başka bir şey değildir.

  ister sakatlıktan olsun, ister tembellikten farketmez hepi topu 5 sene üst düzey top oynamışsın sen.
  ama cristiano, kariyeri boyunca yaptıklarıyla başarı anlamında çoğunuzdan daha ötede.
  o da bu listede olmayı fazlasıyla hakediyordu.

  haa eğer diyorsan ki yetenek daha önemli o zaman ronaldinho'yu* da koysaydın listeye, o kariyer olarak değilse de yetenek olarak pirlo ve zidane'dan daha ileride.

  özetle sırf tek ronaldo benim demek için cr9 liste dışı bırakılmış.
  çocukluk kahramanımızsın sen, bu kompleks sana yakışmadı üstad, otur sıfır.
 • 439
  --- alıntı ---
  del piero, ronaldo nazario ile bir röportaj gerçekleştirdi. @skysport 'ta yayınlanan röportajda dikkat çeken noktalardan biri bu konuşmaydı.

  ronaldo: "her zaman izlemek isteyeceğin futbol nesli mi? tabii ki bizim jenerasyon. biz daha iyiydik..."

  "daha kalabalıktık ve farklı takımlara yayılmıştık. şimdi de yetenekli isimler yok mu, tabi var. cristiano, messi hatta neymar gibi isimler var ama fazla değiller..."

  del piero: "bizim zamanımızda yetenek daha çok takımda, daha fazla ligde yayılmıştık."
  ronaldo: "tabi bir jenerasyon ile diğerini kıyaslamayı çok da doğru bulmuyorum. dogru kriterleri bulmak kolay değil, ama dediğim gibi kimi daha çok izlemek istersin sorusunun cevabı bizim jenerasyon. "

  ronaldo: "benzema spektaküler bir forvet. geçtiğimiz seneler lewandowski'nin başardıklarını yapıyor, aldığı övgüleri topluyor. bence şu an zaman onun zamanı."

  del piero: "ınter'in ronaldo'yu aldığını söylediler. 'nasıl yani..' dedim. bütün resimlerin, videoların, yaptıkların önüme geliyordu. özel antrenörüm yanıma geldi ve 'ale, bu sene çok daha fazla çalışmalıyız, çünkü o bizden iki adım önde.' dedi. futbola neşe ve kalite getirdin "

  del piero: "beni daha fazla zorlamaya, çalışmaya ittin. farklı bir meydan okuma sağladın. herkeste büyük bir sevgi ve zevk bıraktın. ve hem ınter-milan ve barça-real forması giyerek bunu başardın. bu kişiliğini de açıklayan bir şey öyle değil mi? "

  ronaldo: "her zaman mütevazi ve şeffaf olmaya çalıştım. gerçekten muazzam bir dönem geçirdik ıtalya'da. evinizden biri gibi davranıldım her zaman. o günleri çok özlüyorum."

  del piero: "oynadığın dört büyük barça-ınter-real-milan, bunları nasıl tanımlarsın, hangisiyle ilgili daha farklı şeyler hissediyorsun."

  ronaldo: "ınter ve real benim için çok farklıydı. barça ile muazzam bir sezon geçirdim ama sonu kötü bitti, kontrat konuları vs..."

  ronaldo: "milan'a gitmeden önce ınter'e gitmeyi denedim. moratti'yi aradım, dönmek istediğimi söyledim ama olmadı. milan'ı denedim, zaten düşüşteydim ama çok güzel bir tecrübe oldu. milan'ın antreman teknolojilerinde ileride olduğunu duymuştum hep ve bunları denemek güzeldi."

  ronaldo:"...gerçekten diğer rakiplerinden 4-5 sene ileri şartlara sahiplerdi. tabi bu macera bazı şeyleri anlamamı sağladı. moratti'nin yatırımlarına rağmen, o dönemde her zaman kazanamıyorduk ve anladım ki teknolojinin takıma girmesi herkesin seviyesini yukarıya çekebiliyormuş."

  ronaldo: "ve o dönem senin de içinde bulunduğun çok güçlü bir juve ile rakiptik. öyle bir jenerasyon vardı ki tüm dünya bizi konuşuyordu."

  del piero: "milan döneminde, bir derbide ınter'e golün vardı. hatta 'sizi duyamıyorum' sevinci yapmıştın. o kimeydi, moratti'ye mi?"

  ronaldo: "gerçekten bilmiyorum. bir provokasyondu yaptığım ama kimi provake etmek istediğimi bilmiyorum. taraftara mı, moratti'ye hatırlamıyorum."

  ronaldo: "gençken böyle hatalar yapabiliyorsunuz. ınter ile her zaman farklı bir ilişkim oldu. provake etmek için bir nedenim yok zaten."

  del piero:"çoğu oyuncunun bir sevinci vardır. hatırlarsın benimde dilimi çıkarıp sevinmem vardı. ama bazen anlık tepkiler de verebiliyorsun."

  del piero: "senin parmak sallama sevincini hatırlıyorum. 'hey, ben geldim beyler..' der gibi bir sevinçti bu. birazda günümüz forvetlerine gelelim, kolay bir hayatları elbette yok tabi, çok gol buluyorlar ama daha çok korunuyorlar. yeni rekorlar yapıyorlar..."

  del piero: "...ve bu rekorların sence önemi ne? benim bir fikrim var ama senin düşüncelerini de duymak isterim."

  ronaldo: "rekorlar kırılmak için vardır. bugünkü rekorlarda öyle, messi'nin, cristiano'nun... rekorlar bunun için vardır."

  del piero: "bu hafta tüm dünya manchester city-liverpool maçını izledi. antrenörleri ile birlikte bu takımlar örnek kulüpler öyle değil mi? guardiola, kloop, farklı oyun tarzları. sen farklı yerlerde oynama şansı buldun. bu takımlar ve hocalar herkesi etkiliyor mu?"

  ronaldo: "kesinlikle evet. futbolu eğlenceli bir formatta görüyorlar. dikine, ofansif bir şekilde, hızlı ve yoğun. ben büyük bir zevkle takip ettim karşılaşmayı. yüksek seviye bir karşılaşmaydı."

  del piero: "şu an hangi kulüpte oynamak isterdin? city mi, liverpool mu?"

  ronaldo: "bilemiyorum, ama pep genelde forvet kullanmıyor (gülüyorlar). ıki takımda gerçekten çok iyi. ingilizler futbolu farklı bir şekilde yaşıyorlar."

  del piero: "ıtalya'da da bu konuya değişiyoruz ama futbolda eğlence azalıyor gibi. seni hatırladığım en güzel an, gol sonrası yüzünde oluşan o tebessümdü. futbolda bu çok güzel bir şeydir. bugün bunu yapan futbolcu az. sence neden?"

  ronaldo:"futbol, fiziksel olarak çok gelişti. sende hatırlayacaksın, kariyerimizin başlarında nasıl antreman yapıyorduk. cafu, carlos gibi isimlerle sahada koşu yapıyorduk 4-5 km ve bu bizim içinde kötü bir şeydi. bugün her şey değişti. ben 1 saat koştuğumda kötü oluyordum."

  ronaldo: "daha fazla kısa ve patlayıcı koşu antremanları yapmak istiyordum çünkü maçta bunları yapıyordum. dünya futbolu olarak bu işi çok geliştirdik. artık yavaş futbolcu bulmak neredeyse imkansız. guti gibi bir 10 numara bulmak şu an zor. bu tip isimlere yer yok bu dönemde."

  ronaldo: "yine de teknik olarak bizim jenerasyon çok daha kaliteli ve yetenekliydi. her takımda en az 2-3 oyuncu vardı maçları değiştirebilecek olan. maçlardaki hikayeleri yazabilen oyuncular vardı."

  del piero: "liderlik olarak, karakter ve kalite olarak biz farklıydık. bugün çok farklı bir futbol dünyasında yaşıyoruz. kurallar olarak bile. faul kavramını bergomi ve 'billy' costacurta ile hep konuşuyoruz."

  del piero: "sana derbilerde yapılan faullere bakıyoruz beraber ve 'billy burada sarı bile görmemişsin ama şu an olsa 10 maç ceza alırdın.' diyorum. bunu söylememin sebebi, futbol bugün çok farklı bir spor, bizim oynadığımız döneme göre."

  ronaldo: "futbolcular daha çok korunuyor."

  del piero: "ıyi ki korunuyorlar. biz bir kaç sakatlık geçirdik öyle diyelim... tabi bu etkenler futbolu farklı bir hıza ve seviyeye çıkarıyor."

  del piero: "sakatlıklar konusunda, ikimizde aynı sakatlığı yaşadık, dizimizden. ve biz bunu sindirmeye çalışıyorduk. neden olduğunu ve neler olabileceğini bilmeye uğraşıyorduk. mental olarak da böyleydi. insanı değiştiriyordu. seni nasıl değiştirdi, kafanı ve fiziğini?"

  ronaldo: "kendimi yeniden inşa etme döneminde buluyordum, tekniğimle vs..
  öncelerinde ne olacağını bilmiyordum. sonuçta böyle bir yaram yoktu öncesinde. kafa olarak, hala fazla güveni ve keskinliği hissediyorsun ama fiziksel olarak yansıtmıyorsun. tabi bu değişim kolay olmuyor."

  ronaldo:"çünkü kafamda hala hızlıyım. ama sonra olamadığımı anlıyorum."

  del piero:"beraber hangi takımda oynamalıyız? ben ınter forması giyemem, sen de juve giyemez gibisin. bende bir eksik kalan bir şey bu. ispanya'ya mı gidelim yoksa ingiltere'ye mi, ikimizin de oynamadığı.."

  ronaldo: "ingiltere o zaman bugünler gibi güçlü değildi. italya ligi en büyüktü. juve ve sen, yine de bana ilham verdiniz. daha iyi olmam için beni ittiniz. bu sevdiğimiz bir mücadele çünkü. ben italya'ya juve'nin tüm gücüyle mücadele etmeye geliyordum. sen uçuyordun..."

  ronaldo: " frikikler, penaltılar... çok zordu ama bir o kadar da güzeldi. totti'nin de bir röportajını gördüm bu günlerde. benimle beraber oynama isteğini dile getirmiş ki onunla da böyle bir fırsatımız olmadı. yine de sen ve onunla rakip olmak çok güzeldi."

  ronaldo: "aslında bu konuyla ilgili konuşmak çok istemiyorum ama italya'nın üst üste 2 dünya kupasına katılamaması olacak bir şey değil."

  del piero: "biz çok zor bir durumun içindeyiz."

  ronaldo: "bu durum sakinlikle, sorumlulukla ele alınmalı. neyin yanlış gittiği irdelenmeli."

  ronaldo: "değişiminden korkulmamalı. cesurca yaklaşılmalı. şu an farklı bir dünyadayız. biz brezilya olarak 2002'den beri bir avrupa takımına karşı üstünlük sağlayamadık. futbol değişiyor. bu değişimleri iyi anlamalıyız."

  del piero: "şu andaki gençlere bakarak ileriye bir projeksiyon çizilmeli. almanya mesela, yeni bir başlangıç yaptı ve kazandı. keza fransa aynı şekilde. inanıyorum ki böyle bir adım atılacaktır."

  ronaldo: "çünkü yeteneğe sahibiz öyle değil mi? hem italya, hem de brezilya."

  del piero: "evet sahibiz ama yeteneği de harekete geçirmeyi başarmalıyız. her seferinde bir şeylerden kısmak iyi değil. beni güney amerika'da her zaman etkileyen şey, gençler hep bire bir oynamaya,..

  del piero: "...bir şeyler denemeye teşvik ediliyor. denerken hata da yapılacak tabi. attığımız gollerden önce, kaç tane goller kaçırdık. böyle olmazsa çözümde bulamazsın."

  ronaldo: "cesarete sahip olmalıyız."

  del piero: "cesaret, inanç ve güzel bir tebessüm..."

  --- alıntı ---
 • 434
  şimdi az ve yanlış bilinen bir durumu konuşmak lazım kendisi hakkında. el fenomen öncelikle çapraz bağ yaralanmasından müzdarip değildi. kendisinin sakatlığı patellar tendonun total rüptürüydü. yani bu şu demek oluyor, diz kapağınızın altından kaval kemiğinin üstüne ilerleyen ve diz ekleminin stabilizasyonundan, ayrıca kaval kemiğinizin ileri geri hareketinden sorumlu tendonu komple koparmıştır. hem de 1 kez değil 2 kez. patellar tendinit bile başlı başına çok ağrılı bir süreç iken, kendisi geçirdiği operasyonlardan sonra hareketsiz kalmak zorunda olduğu yetmediği gibi, geçmeyen ağrı nedeniyle sistemik ve yüksek dozda steroid kullanmak zorunda kalmıştır. bu steroidlerin etkisi olarak da hormonal denge bozulmuş ve kendisinde cushingoid sendrom gelişmiştir.

  yani etrafta insanların şişko ronaldo diye bahsettiği kişi, çoğularınca kilosu yüzünden özel hayatına ve kendine bakmadığı yönünde düşünülen kişi aslında bir kurbandır. tamam özel hayatında bir aziz değildi ama kendisine bakmadığı, yeteneklerine saygı duymadığı ve bunun için kilo aldığı tamamen bir safsata ve yanılgıdır. kendisine bakmayan bir futbolcunun bu sakatlıklardan sonra tekrar üst düzey futbola döneiblmesi imkansiza yakındır.

  yani kısacası, şişko ronaldo yoktur, kendisi bir kurbandır.
 • 467
  championship manager 00/01 serisinde sırf kendisini hemen oynatayım diye kariyeri 5 kere tekrar başlattığım oyuncudur.*kendisinin o meşhur sakatlığıyla başlayan oyunda kendimce bir bug bularak oyunu tekrar başlattığımda 10 ay yerine 3 hafta sakatlandığını keşfederek inter'e çığır atlatmıştım. ha derseniz ki o oyunda favori kadro kimdeydi, açık ara efsane lazio kadrosuydu ki bir daha o kadar iyi bir oyun başı kadro da görmedim desem yeridir. işte r9 öyle bir oyuncudur ki en uzak köşeden bile insanda hatıra bırakır.*
 • 409
  şu an 25 yaşın altında olanların futboldan anladığı ile özellikle 30 yaşı geçmiş insanların futboldan anladıkları çok farklı.
  özellikle 2000 sonrasında futbol çok değişti, fizik-kondüsyon kavramları domine etti bir süre sonra disiplin temelli mükemmelleşmiş sistemler ve yüksek bütçeli takımların kurulması ile birlikte özellikle yerel liglerde rekabet azaldı.
  işte gerçek ronaldo 2000 öncesi rekabetçi, makineleşmemiş futbolun en güzel hatırlatıcılarındandır. kendisinin yaşadığı sakatlıkları şu an futbol oynayan herhangi bir futbolcu yaşasaydı - messi ve ronaldo dahil - en fazla kendisi kadar geri dönebilirdi daha fazlası olamazdı.
  ronaldo’ yu standart bir futbolcu olarak gören yaşı yetmeyen, youtube videoları ile öğrenen gençlerdir, arkasından sallayanlar da ergenlerdir.
  iyi futbolcu topla yaptıkları kadar, topsuz oyunda aktif yaptıkları ile de belirlenir. o nedenle ronaldo bambaşka bir seviyeydi, hele de barcelona ve inter’ deki başlangıç dönemlerinde tüm sahaya onun kadar ağırlığını hissettiren çok az futbolcu olmuştur. hız, teknik, oyun görüşü, kararlılık hepsi vardı onda.
  maalesef güney amerika ve afrikalı futbolcularda olan en büyük sorun onda da vardı, kariyer disiplini. ronaldo’ nun eleştirileceği tek konu kariyer disiplinidir. genellikle şişmanlığı üzerinden vuruluyor ama adamın aldığı ilaçlar troid bezini etkilediği için troksin dengesi de bozulmuştu yani yapabileceği bir şey yoktu, levotiron al devam et denilecek kadar basit değildi durum yani.
  öznel bakarak söylüyorum ki futbol kesinlikle 2004-2005’ den önce çok daha güzeldi. bugün premier ligi çıkarın izlenecek bir lig kalmaz seyir zevki açısından.
  not: ronaldo ile birlikte eskiye özlem duyuran başka futbolcular da var, öncelikle tabii ki gazza, sonra djalmimha mesela.
 • 469
  90'lı yılların gençleri için çok özel karakterdir. nasıl ki gecenin yarısında kalkıp, sabah okula uykulu gözlerle gitmek zorunda kaldığımız jazz-bulls serilerini seyrettik ve o efsane oyuncuları canlı canlı gördük, bu arkadaş için de en olmadık yerden maçlarını bulup seyretmeye çalışırdık. şimdiyle geçmişi karşılaştırmayı sevmiyorum. teknoloji, bilim, beslenme, tıp her şey gelişmişken, artık aynı düzlemde kıyas yapamazsınız. zamanının efendisiydi, hala formasını alanlar var. hall of fame hakkını tartışmasız kazanmıştır.
App Store'dan indirin Google Play'den alın