• 1
  aramızda bazı stratejist ve harika planlamacıların, küçülerek büyünmez, işte borçlanır yatırım yaparsın yatırım kendini çıkarır diyerek fikir yürüttüğü konu.

  futbolda yatırımlar yapılmaz mı, yapılır doğru. ama sanayii yatırımı ile futbol yatırımı benzer değerlendirilir mi? değerlendirilmez.

  bir fabrika kuracaksın, ev alacaksın vs, bu işin fizibilitesini yaparsın, yatırımın karşılığını ne kadarda alırsın bunların çalışmasını yaptıktan sonra yatırım mantıklı mı değil mi bakarsın. 2+2'nin 3,5 ve 4,5 arasında bir şey olabileceğini hesaplayabilirsin yani.

  futbolda böyle midir bu? bence değil. sallıyorum cl'den gelecek gelir 20 m € olsun. normal gelirimiz 50 m € olsun. bu durumda senin 65 milyon harcayıp o 70'lik geliri garantileme şansın var mı? yıllardır yapılan şey bu zaten. pasta 50 m €. ama birinci olursan sana 2 dilim daha veriyorlar. bizim üç takım da o 2 dilimi alabilmek için fazladan pasta parası ödüyor. bazen biri alıyor pastayı bazen diğeri. hayır kazancı da olmuyor pastanın. 70'liği almak için 80 90'lara çıkıyoruz. sonra noluyor? birinin 600 borcu var diğerinin 300-500 neyse.

  yatırım dediğinin minimum getirisinin seni zarara uğratmaması lazım, diğer türlüsü riskli yatırım. kaldı ki tr futbolunda, değişkenleri çıkarıyorum 1/4 oranında yatırımın başarılı olma ihtimali var. ki dediğim gibi yatırım başarılı olursa da zarara giriyoruz, sadece taraftarı memnun ediyoruz.

  beşiktaş küçülerek büyüdü kaç senedir, adamlar menemenden gelip 2 sene üst üste şampiyon oldular. sallıyorum o zaman küçülerek büyünmez lan diyip 500 bin dolar'a ozi'nin yerine 8 milyona gidip isimli bi şeyler getirebilirlerdi, mesela belhanda. adamlar biz içeriden çıkarıcaz dediler, kabul etmeliyim ki şansları baya yaver gitti o dönemde. sonra ne yaptılar, ooh pepeler, negredolar vagner lovelar uçtular, bi sene cl'ye gidemediler şimdi yüklerini boşaltmaya çalışıyorlar.

  2010-2011 senesinden beri, arkadaşlar tekrar yapılanıyoruz, önümüzdeki 3 - 4 sene çok da yarışmacı olmayacağız açıklamasını bekliyorum. en çok yapmaları gereken dönem bu dönem, yine yapmıyorlar. millet de transfer yok diye kızıyor adamlara hala.

  mantık şu şekilde çalışıyor. şampiyonlar ligi geliri lazım, o zaman ne yapmalıyız? şampiyon olmalıyız. onun için napalım? onu da alalım bunu da alalım. transferle şampiyon olunmuyor. van persie-nani'ler gördü bu lig.
 • 2
  yapmaya calisir da beceremezseniz kuculdugunuzle kalirsiniz. ucuz ama iyi bir takim kurmak iyi bir yonetim ve cok iyi bir teknik direktor gerektirir. eger kadronuza beraber oynama aliskanligini kazandiramaz, taktik ustunluk yaratamazsaniz, eger oyunculari gelistiremezsiniz giderleri kistiginiz gibi ve hatta daha da buyuk olcude gelirleriniz azalmaya baslar. once basarisiz olursunuz, turnuva gelirleri duser, avrupa gelirleri sifirlanir, sonra taraftar umudu keser, tribune gelmez, urun almaz. sponsorlar azalir. 100 kazanip 130 harcayan takimi kucultup 30 kazanip 50 harcar hale gelmis olursunuz.

  kuculerek buyumek bir yonetim ve hoca basarisidir, sorumluluk onlardadir. ve galatasaray 2021 yazi itibariyle bunu deniyor, ve tutmazsa kuculduguyle kalmis olacak. er gec yapilmasi gereken buydu tabii, ama yonetim ve hoca eger bu sureci dogru yonetemezse bu gidisin pek de kolay bir cikisi olmaz.
 • 4
  2021-2022 sezonunda galatasaray'ın denemediği şey. galatasaray'ın denediği şey, geleceğin takımını kurmak.

  diyelim ki bunda başarısız oldu. buna rağmen arkada enkaz kalmaz. hatta aldığın futbolcuları az bir zararla hatta belki karla bile gönderebilirsin. oyuncuların maaşı zaten uygun. gitmemek için herhangi uğraşları olmaz.

  eğer bir takım hiç transfer yapmadan sadece elindeki oyuncuları kullanarak oynarsa işte bu küçülmedir. şuan yaptığımız şey yapılanmadır. ve biz galatasaray'ı seviyorsak bu yapılanmanın devamı için sabır göstermeliyiz. hoca başkan kim olduğuna bakmaksızın bu yapılanmaya sabırlı olmalıyız. yoksa yapılanma yarıda kalırsa belki ekonomik olarak çok zarar etmeyiz fakat kafa olarak daha da geriye gideriz.
 • 5
  küçülerek büyümek feda dönemi beşiktaş'ının yaptığı şeydir. ikinci lig santraforu olan mehmet akyüz'ün sağ bek oynadığını gördü bu gözler.
  galatasaray şu anda büyüyerek büyümeye çalışıyor. taraftarımız hazır futbolculara alıştığı için şu an alınan oyunculara mesafeli yaklaşıyor.
  galatasaray'ın hedefi şu; iki yıl sonra bankalar birliği anlaşması başlayacak. bu anlaşmayla birlikte bankalar birliği gelirlerinizin yarısına el koyacak.
  yani siz bir futbolcuyu 10 milyon euroya satarsanız, bunun yarısı bankalar birliğine gidecek. size 5 milyon euro kalacak. 9 yıl boyunca böyle bir döngüye gireceğiz.
  şimdi burada elinizde satabileceğiniz oyuncu olmadığını düşünün. altyapı oyuncuları ile sahaya çıkmak zorunda kalırsınız.
  galatasaray'ın yaptığı da ileride satıp para kazanabileceği oyuncular alarak elinde bir bakıma sıcak para bulundurmak.
  bankalar birliği anlaşmasını imzalayan beşiktaş çok büyük yanlış yapıyor bana göre. iki yıl sonra anlaşma başladığında satacakları oyuncu olmayacak ellerinde. yine feda dönemindeki gibi abuk subuk kadrolar göreceğiz.
  galatasaray bu noktada risk aldı ve büyüyerek büyümek istedi. bundan sonra yapmamız gereken elimizdeki oyuncuları daha yukarılara çekip, iyi fiyatlara satmak ve yerini yine potansiyelli oyuncularla doldurmak olacaktır.
 • 6
  büyüyerek büyümekten daha riskli iş bana göre. küçüldükten sonra büyüyemezseniz beşiktaş oluyorsunuz neticede.*

  galatasaray’ın erden timur liderliğinde büyüme hamlelerini takdir ediyorum. yıldız oyuncular alarak hem başarıyı hedefliyor, hem de wonderkidlere 10 milyon eurolar bağlamaya hevesliyiz. shaktar misali bu oyuncuların satılıp dönüşü bizi deli eder. tabi risk yine mevcut ama küçülmekten iyidir. boğulacaksak büyük denizde boğulalım.
App Store'dan indirin Google Play'den alın