• 1
  https://twitter.com/...HiDKMR2XHgJtqQYKYO9A

  29 kasım 2023 galatasaray manchester united maçında doğu tribününde vuku bulmuş olay. yıllardır maç izliyorum hiçbir statta böyle bir olay görmedim. işin garibi değişikliklerden sonra 2 gol attık swh. şu hareket için hocaya saygısızlık diyen de var, tribünler maçın içinde diyen de. ben şahsen iki fikre de katılıyorum ama tuhaf bir olay. alışkanlık haline getirmemek lazım.
 • 2
  doğu üstteydim manu maçında, ziyech’in boş kalan sağ kanatta depara kalkıp garnacho’dan çaldığı toptan sonra pilinin bitmesi ve elini kaldırması, top ayağına geldiğinde gidememesi üzerine doğu alt-üst olarak yırtındık ve kenardan oraya bir hamle bekledik. ki manu o ara 4-5 tane üst üste pozisyona giriyordu.
  hareket şık olmayabilir ama tam karşı tribünden izlerken kenarda ne olup bittiği çok daha iyi görülüyor. o değişiklik öncesi ben şahsen bayağı yırtındım. barış’ın kenara çağırılması ve oyuna girme süresi 4-5 dk sürdü özellikle baktım. şu işi hızlı niye yapamıyoruz anlamış değilim.
 • 3
  en zeki, en başarılılarımız bile bazen kendi düşünce tarzının sınırları tarafından tuzağa düşer. özellikle baskı altındaysanız, daha önce size farklı koşullarda hizmet etmiş patternlerinize sadık kalmayı tercih edebilirsiniz; biraz da otomatiktir bu. farkında bile olmazsınız.

  taraftarın tepkisi abartılı görünmekle birlikte, mevcut durumla ilgili farklı gerçeklik ve analizlerin de mümkün olabileceğini teknik ekibe etkili şekilde gösteriyor. ilginç bir deney olarak karşılayıp gözlemlemek isterim. bakalım sonraki maçlarda değişikliklerde bir fark görecek miyiz.
 • 4
  manchester maçının sonlarına doğru kendimi artık nasıl kaybedip yerden yere attıysam ancak bugün kendime geldim de maça dair görüntüleri izleyebildim.

  helal olsun taraftara, milyonların ekran başında yaşadığı çaresizliğe karşı aksiyon almışlar. bir ara staddaki arkadaşlarıma ben de mesaj attım nolur bişey yapın diye. 35 senedir futbol izliyorum skordan bağımsız hayatımda hiç bu kadar değişiklik diye bağırılan bir dönem hatırlamıyorum. bu hastalık kronik hale geldi haftalardır ve sonunda taraftar en önemli maçta artık müdahale gereği hissetmiş. tekrardan helal olsun taraftara, beraberlikten gelen bu 1 puanı kerem, ziyech ve taraftar arasında paylaştırıyorum.

  bu hareketin saygısızlık sayılabilmesi ve bir daha tekrarlanmamasının ön şartı bu aksiyonun mesnetsiz yapılmasıydı. gel gelelim taraftarın bundan daha sağlam temele oturan bir sebebi tarihinde olmamıştır. ilk defa böyle bir şey yaşanıyor olması tesadüf, saygısızlık veya şımarıklıkla açıklanamaz.
 • 5
  valla kimse artistik yapmasın. o an maçı izlediğinizde, aranızdan hanginiz, gol yiyeceğiz demedi ki? şansa kurtulmadık mı? adamlar 5-10 dakikalık periyotta, bizim orta saha yok oldu ve scott mctominay gözümüzde n'golo kanté'ye dönüşmedi mi? orta saha yoktu ve gelen kişi defansla baş başa kalıyordu. ne zaman değişiklik oldu ve maç dengelendi tekrardan. o yüzden o adamların da çıldırması normal. zaten 3-3'e zor getirmişsin. okan hocayı çok sevmeme rağmen kesinlikle değişikliklerde geç kalıyor. tanguy ndombélé ikinci yarıya bile çıkmaması lazımdı. zamanla bu da oturacak diye düşünüyorum.
 • 7
  neden kötü bir hareket olarak yorumlandığını çözemediğim "istek"
  ıslıklama yok, küfür yok, tepki yok, karşılıksız sevginin dışa vurumu. bu kadar emeğin elimizden kayıp gitmemesini isteme refleksi.

  gözün gördüğü bir sorun var ve galatasaray taraftarı diğerleri gibi biatçı ve gerçeklikten bağı kopuk bir kitle değil. kendince gördüğü bir sorunu işaret ediyor.
  okan buruk öyle civata değil, galatasaray futbol takımının teknik direktörü. maç içi konsantrasyonu da çok yüksek bir kişi. bu hareketleri gördüğünü bile sanmıyorum ki görse bile bu taleple hareket edecek değil.

  kaldı ki oyuncu değişikliği ve zamanlaması ile ilgili sabıkamız kötü. her türlüsünü yaşadık oyuncu değişikliği probleminin; dalma, zamanlama, hazırlanma gibi çok çeşitli vukuatlarımız var.
 • 8
  2 sene önce doğu altta 2 senedir de doğu üstten maçları takip ediyorum. alt taraftan maçı okumak oldukça zor uzak kaldığın yerler ve tam göremediğin için kaçırdığın birçok şey oluyor. üst kısımda ise her şeyi net bir şekilde görebiliyorsunuz. değişiklik talepleri doğruydu biri de bendim açıkcası kenarda nasıl göründü bilmiyorum ama kuş bakışı izlerken takımın bittiği görülüyordu.
 • 10
  bunda da bir sorun goremeyenler oldugunu gormemize sebep olan olay :) siz calisirken surekli bir grup insan basinizda bekleyip, neyi nasil yapmanizi soyleyebilir yani oyle mi? siz de hic bir problem gormezsiniz yani. vay be... inanilmaz bir kafa gercekten.

  teknik direktorunuze hakaret ettiginizin farkinda bile degilsiniz. ya da isinize gelmiyor. cunku her seyin iyisini bildiginizi dusunmek, hele hele futbol gibi bilginin olculmedigi ve goreviniz olmadigi icin yargilanmayacaginiz bir ortamda her seyin dogrusunu bildiginizi dusunmek size konforlu bir alan aciyor.

  mesela degisiklik yapip aninda o degisiklik sebebiyle gol yenilse, o turnover hareketi yapanlarin hic biri bizim yuzumuzden oldu ya demeyecek. tam tersi, zamaninda yapaydi yemezdik denilecek. cunku kimse o arkadaslara soru sormayacak sizin sorumlulugunuz muydu diye.

  inanilmaz insanlar var bu ulkede ya. kendisiyle iki dakika yuzlesmeye cesareti olmayan insanlardan kimin oyuna girip girmemesi gerektigini dinliyoruz :) adaletin bu mu dunya...
 • 11
  https://twitter.com/...HiDKMR2XHgJtqQYKYO9A

  taraftarlarımız bu hareketi terim'e yapsalar çok farklı bir karşılık alırlardı. okan hoca bu hareketlerin sonucunda mı yaptı değişiklikleri bilmiyorum ama taraftarın her şeyi kendinden bilmesi değişik bir durum. şimdi bu hareket yapıldı diye mi maçı döndürdük? vecino'yu da taraftar aldırmamıştı mesela.
 • 12
  okan hocayı çok seviyorum ve tek eleştirdiğim noktası değişikliklerde geç kalması. daha önce bunu “oyuncuya hazırlan diyoruz, giyinmesi bantlarını takması vs 5 dk sürüyor o sürede gol yiyebiliyoruz” şeklinde açıklamıştı. bu açıklama da bence tatmin edici değil. oyuncular daha hızlı hazırlansın o zaman. hadi hazırlan giriyorsun dediğim adam 1 dk içinde taç çizgisi kenarında hazır olmalı.
 • 14
  "sizin işiniz sadece desteklemek, siz kimsiniz!" ile "zaman ve kaynak harcıyorlar tabi ki iyi takım izlemek hakları, iyi yapmışlar!" görüşlerinin karşı karşıya geldiği bir başlık daha.

  kollektif duygu zekası göstergesidir ancak kollektif birikimli bir kültüre de sahibiz. çok inanarak geldiğim bu platformda ne yazık ki beni en çok hayal kırıklığına uğratan durumdur.
 • 15
  doğru tepkidir. saygisizlik değildir. son donemde artik taraftardan ziyade musteriyiz. para veriyoruz, ürün aliyoruz. para veriyoruz stada gidiyoruz, para verip abonelik alip mac izliyoruz.

  kusura bakmasin kimse. müşteri her zaman haklidir. tabii ki saygi cercevesinde.

  isin icinde hakaret yok, terbiyesizlik yok. hocanin sonuna kadar arkasindayim. ama ben musteriysem ortaya konulan ürünün de kusursuz ya da kusursuza yakin olmasi gerekiyor.
 • 17
  bu görüntü için twitter'da okuduğum yorum şuydu, bir düzeltme niteliği de taşıyor:

  ziyech çok yorgun olduğu için kulübeye değişiklik işareti yapmış, kulübe bunu fark etmemiş. bundan dolayı yapılmış bir işaret olduğunu söylüyordu taraftar. hatta sonra barış alper diye tezahürat yapmışlar.

  teyit edecekler varsa mesaj atarsanız ekstra teyit aldığımı da editlerim.

  edit: hemen 2. entryde de yazılmış. niye suni gündem oluşturuyorsunuz ki?
 • 18
  seyircinin maçın içinde olduğunu gösteren güzel bir anekdottur. o dakikalarda maçı izleyen herkesin içinden geçenlerin kollektif bir yansımasıdır.

  bunun okan buruk’un işine karışmak olduğunu düşünmek ve bunu kendi iş hayatımızla karşılaştırmak ise bence elmayla armutu karşılaştırmak demek. böyle bir karşılaştırmayla makul sonuçlara varmayı mümkün görmüyorum. türkiye’nin yüzde 60’a yakını asgari ücretle çalışırken futbol dünyasında daha 20’li yaşlarda milyon eurolarca paralar kazanılmasının, şan ve şöhrete kavuşulmasının gerekçesi tam da bu dünyanın farkından kaynaklanıyor. insanların gözlerinin üzerinizde olacağı, insanların sosyal medya üzerinden önemsiz fikirlerini sizinle paylaşacağı, belki de pek çok kez küfredeceği, işiniz ve hayatınız hakkında görüş beyan edeceği bir meslek bu. bunu kabul etmiyorsanız bu işe girmeyecek, başka bir meslek edinip bizler gibi üç kuruş parayla hayatınızı sürdürmeyi deneyeceksiniz.
 • 19
  spontane bir an olarak tarihte bir tebessüm sebebi olarak yerini alır.

  ancak mesele bundan ibaret değil elbette. statta, sosyal medyada futbolu herkesten çok bildiğini zanneden bir kitle var. parasını veriyoruz, takımı çok önemsiyoruz her eylemimiz mübah diyorlar.

  yok efendim değil. sizin taktiksel dehanız ayda yılda bir sonuç verdi diye yeterince bilginizin olmadığı konularda fikrinizi dikte edip bir çuval incirin berbat olmasına neden olamazsınız. bunu da normalleştiremezsiniz. futbolu çok konuşuyoruz galatasaray’ı çok seviyoruz diye kendi fikirlerimize haddinden fazla değer vermeyi bırakmamız lazım. kendi aramızda konuşup, yazıp çiziyoruz. daha ilerisi değil bizimkisi.

  mesela teknik ekip vermiş olduğu her kararın bedelini ödeme sorumluluğunu alarak hareket ediyor.

  tribünde, sosyal medyada yüzlerce fikrimiz var. o çıksın bu girsin şu gönderilsin. yüzde 90’ı tutmuyor bu fikirlerimizin. ama bizlerin sorumluluğu yok. tutmayan fikirlerimizi yutkunup yeni fikrimize geçiyoruz hemen.

  bu yetersiz fikirlerimiz ise sahada, teknik ekipte, yönetimde sorumlu olan kişilerin planlarını alt üst edebiliyor. bir çuval incir berbat olabiliyor. eminim, 12 aralık kopenhag galatasaray maçı istediğimiz gibi bitmezse okan buruk yangını başlatacak birileri.

  bunların normalleşmesine izin vermemeliyiz. suyun öte yakasında sosyal medya fikirleriyle yönetilenlerin halini görüyoruz.

  herkes görüşünü ifade edebilir tabi. ama lütfen bunu mümkünse evde kısık sesle yapmak lazım. sosyal medya ya da sözlükte yapılacaksa itidalli ve sağlam temellere dayandırarak yapmak gerekir. stada gelince amasız fakatsız destekten başka seçeneğin söz konusu dahi olmaması gerekir. hele hele şampiyonlar ligi maçında akla dahi gelmesi dehşet veriyor bana. takım avrupa’da elendi ligde yarıştan koptu da bizim mi haberimiz yok?
 • 20
  enteresan ve deĝişik bir andır. taraftarımızın futboldan anladığını ve maçın içerisinde olduğunu yerinde tespitler yaptığını göstermektedir :)

  şaka bir yana okan buruk'a saygısızlık olarak pek göremiyorum çünkü o hareketi yapan taraftarlar mesela okan hoca şu an istifa ediyorum dese stadın kulübün, hocanın evinin önünde nöbete geçerler herhalde :)

  maç içerisinde o yoğun baskıda ve stresle isteklerini küfür veya hakaret etmeden muzipçe dile getirmiş taraftarlarımızdır bence.
 • 21
  ne eleştirdiğim, ne de takdir ettiğim taraftardır.

  ayrıca! her şey gibi buna da karşı olanlar; ne istiyorsunuz siz kardeşim tam olarak? yani en iyisi siz bize (sözde kusursuz taraftarlar olarak) tam kapsamlı bir taraftar profili kılavuzu hazırlayın ve hepimiz de onu çalışıp öyle gelelim tribüne, robot gibi bir örnek olalım.

  orada elli bin kişi varsa, elli bin farklı insan karakteri var. şu temel detayı inatla kabul etmemek nedir ben onu anlamıyorum asıl. biri susar oturur gollerde bile mimik oynamaz, diğeri kendini tutamaz heyecandan kenardan müdahale ister kendi çapında.

  ne istediğinizi de bilmiyorsunuz. bu işin kesin çizgilerle belirlenmiş ortası yok canım kardeşim. susana neden sustun dersin, bu başlığa konu olmuş insana da neden konuştun bağırdın dersin. sen ne kadar kendini parçalarsan parçala, bir örnek taraftar profili yaratamazsın, bekleyemezsin.

  vallahi yeter ya, sürekli bir taraftar profili seçilip onun üzerinden prim kasılmaya çalışılıyor eleştirerek son dönemde. önce eleştiren vatandaş tam anlamıyla kusursuz taraftar olacak, sonra biz kendimize bakarız hiç merak edilmesin.
 • 23
  bıçak kemiğe dayandığı için verilen içgüdüsel bir tepkidir, düşünülerek yapıldığını pek sanmıyorum. maçı stadyumda izledim, hayatımda çok az maçta bu kadar bunalmışımdır, zaten bu sezon bütün şampiyonlar ligi maçlarımızda oyuncu değişikliğinin yapılmaması ya da geç yapılması yüzünden başımız derde girdi. 3-3’ten sonra bir gol yeseydik yıkım olurdu, hatta belki sezon elden giderdi. bunu herkes hissetmiş olacak ki sıradışı bir harekete imza atmışız.

  (bkz: 29 kasım 2023 galatasaray manchester united maçı)
 • 24
  oldukça doğru bir hareket. rakip hunharca saldırıyor, orta sahamız düşmüş, savunma hattımız dilleri dışarda atakları savuşturmaya çalışıyor ve bu insanlar kanlı canlı şahit oluyor. oturup tiyatro izler gibi izleyecek halleri yok. tezahürat, ıslık falan takım fiziken düştükten sonra işe yaramıyor maalesef.

  olay bu videoyla sınırlı değil, güney üstte de benzer manzara vardı. iki sıra önümdeki adam üstünü başını yırtacaktı değişiklik için. televizyonda bize gösterilen neyse onu görüyoruz ama stadyumda durum çok farklı. o yüzden gerek tribün performansı olsun, gerekse böyle konularda tepki gösterirken iki kez düşünmek gerekiyor bence.
 • 25
  tribünde olan birisi olarak söylüyorum; lise 1'den beri maçlara gidiyorum, 32 yaşına geldim, taraftarın yaptığı ve hayatımda gördüğüm en net ve haklı oyuna müdahaledir.

  maç 3-3'ken yapıldı bu hareket ve bu hareket yapılmadan 5 dakika önce hem ziyech hem boey elleri dizinde bitmiş halde kulübeye bakıyorlardı. ve o geçen 5 dakika boyunca kenara baktığımızda soyunan, hazırlanan yoktu. artık cana tak edilince bu hareket yapıldı ve çağırılan oyuncuların girmesi de en az 5 dakika sürdü.

  hepimiz maçı izledik; o 5+5=10 dakikalık süreçte gol yememiş olmamız tamamen futbol mucizesi.

  okan buruk çok başarılı ve tamamen arkasındayım. değişiklik konusunda batırıyor o da ayrı bir gerçek. o maçta ndombele ve mertens'in ikinci yarıya başlamaları net bir hatadır. ziyech bitmişken ve orta saha yol geçen hanıyken oyunu öylece izlemesi de telafisi olmayan bir sonuca bizi götürebilirdi.

  sözün özü; bu hareket okan buruk'a yapılan bir saygısızlık değil, maalesef okan buruk'un o maçtaki tercihleri o maça gelen taraftara bir saygısızlıktı bana göre. taraftar da spontane bir şekilde çok hoş bir tepki göstermiştir. anlam yüklemeye, "taraftar profil analizi" çıkartmaya gerek yok yani.
App Store'dan indirin Google Play'den alın