• 33076
  2020-21 sezonunda averajla şampiyonluğu kaybedince ''eyvah winnerlık gitti. bize de artık bir travma oldu. bundan sonra tepe taklak gideriz'' fikri ciddi boyutta oluştu. rakipler de bunu harladı burak elmas yönetimindeki başarısızlıklar da tüy dikti. fakat geldiğimiz noktada o sezonla araya 1 sezon girdikten sonra travmanın tillahını ligdeki tüm rakipleri tekme tokat yenerek hepsine yaşattı. ligin galibiyet rekorunu kıra kıra bitirdik. 2,4 küsür ortalamayla.

  aslında aynı senaryo bir önceki on yılın başında da yaşandı. 2010-11 senesinde açık konuşalım nal toplayan, anadolu'da bile ''kümede kal galatasaray'' diye karşılanan galatasaray ertesi sene ligde vurdu yetmedi süper final'i de şampiyon bitirdi. o sezon da gol yememe konusunda bir rekorumuz vardı. adamları melo gibi bir insanımsı pitbull ile sınadık hala hatırladıkça moralleri bozuluyor.

  dünya markası derwall'in ''galatasaray'ın adının olduğu her yerde umut vardır'' sözü bir deyiş değil tespittir. bunu en önce taraftarın sindirmesi lazım. iyi günde kötü günde tek gerçek var; bu ülkede galatasaray sonunda ka-za-nır. rakiplerin sindirmesi gereken de şu; galatasaray düşmüş göründüğünde ne kadar fazla dalga geçmeye çalışırsanız kükremenin ve pençenin acısı da o kadar ağırlaşır.
 • 33077
  ben icardi’yi tekrar takıma kazandırıp nelsson-boey ikilisiyle bir sezon daha devam edilmesi taraftarıyım. bu ikili hem şampiyonlar liginde kendini gösterir hem seneye lig şampiyonu olmamıza büyük katkı sunar. kadro aşırı bozulmadan hem bir yıl daha bizi götürür hem değerlerini artırma şansları doğar. zaten takımda değişiklikler olacak. şu kaya gibi defans hattını bozmamak, yerlerine alternatif aramamız için vakit de kazandırır.
 • 33078
  valla bir şeyi itiraf etmek lazım, bu takım kontraatak yapmayı bilmiyor. özellikle geçiş hücumlarında rakiple sayıca eşit ya da rakibi eksik yakaladığı anlardaki o çaresizlik benim ciddi derecede moralimi bozuyor. son fener maçında bile en az 5 tane fener taraftarının yüreğini ağzına getirip de bizim pic ettiğimiz pozisyon var. topu alan nereye süreceğini bilmiyor, önündekiler nereye koşacağını bilmiyor. birbirine çarpan mı dersin, pas mı atayım şut mu çekeyim diye ikilemde kalan adam yüzünden kontraya yakalanmak mı dersin, ne kadar acemilik varsa yaptık. sezon içinde bir dolu maç var böyle.

  hani diyoruz ya falanca maçta fark kaçtı diye. şimdi 3-5 değil 15 kere oluyorsa buna şanssızlık denmez artık. beceri eksikliği denir. beşiktaş maçı 5 olur muydu, olurdu, trabzon maçı 6 olur muydu, olurdu, son fener maçı en az 5 olur muydu, o da olurdu. ama hiçbiri tarihi fark olmadı. sebebi kontraatak da ne yapacağımızı bilemememiz. bilmiyor takım. kontraatak bilmiyor. düşünün ki bu halimiz bile 80 tane gol attı.
 • 33079
  her şeyden önce şunu söylemem gerekiyor ki 2022-2023 sezonu şampiyonu galatasaray kadrosu hayatımda izlediğim, içime en sinen ve en sempatik bulduğum kadroydu.
  2023-2024 yaz transfer dönemi ne olursa olsun, 2022-2023 sezonu şampiyonu galatasaray kadrosunun üzerinden hangi kadrolar kurulursa kurulsun çok özleyeceğim.

  2023-2024 sezonu için oluşturulan algıların aksine işi çok zor olan takımımızdır.
  bu yaratılan algıyı haklı çıkarmak için 2023-2024 yaz transfer dönemini kusursuza yakın geçirmek zorundayız.
  bu zamana kadar şampiyon olduğumuz sezonların ertesi yılı çok sıkıntı çekmemizin asıl nedeni;
  yaz kampına her seferinde oyuncu yetiştirememek, planlamayı düzgün yapamamak olmuştur.
  bir de kabul etmek gerekir ki türk futbol takımları maalesef cl+ligi aynı anda başarılı götürme işinde mahir değildir.
  en son hem cl hem ligde aynı anda iyi işler yapan takım, 2012-2013 sezonu galatasaray'ı olmuştur.
  o sezonda da hatırlarsınız ki ligi 10 puan önde bitirmiş olsak da, ligin puan ortalaması çok düşüktü.
  fb 61 - bjk 58 puan alarak sıralamada arkamızda 2. ve 3. olarak yer edinmişlerdi.

  süper lig 2022-2023 sezonu ligin üstünde kadro kurup, sahada mücadele ettiğimiz çoğu maçta lig standartlarının üstünde futbol oynamamıza, tek kulvarda yarışmamıza ve hatta mauro icardi gibi hiper taşıyıcı bir santrafora sahip olmamıza rağmen sezonu 2 hafta kala anca şampiyon bitirebildik.
  tabi ki sezon içerisinde yaşanan mhk-hakem-tff-medya saldırılarını es geçmiyorum ama bunlar gelecek sezonda da karşımıza çıkabilecek tehlikeler zaten.

  cl+lig+kupa için başarı odaklı çıkacağımız 2023-2024 sezonu için;
  geride bıraktığımız sezondan önemli dersler alıp, yolumuza daha planlı ve emin adımlarla ilerlememiz gerekiyor.
  amatör biri olmayı kabul etmekle beraber, kendimce hedefe giden yolda yapmamız gereken bazı önemli hususları belirledim;

  -bizim ve rakiplerimizin de başına çokça gelen başarıyı paylaşamama olayını kesinlikle yaşamamamız ve yönetim+teknik heyet arasındaki birlik beraberliğin kusursuz bir şekilde devam etmesi çok önemli.

  -sezonu çok erken açacağımız için daha önceki transfer sezonlarında sıklıkla düştüğümüz; bir oyuncu için aylarca bekleme, alternatif yaratıp ona yönelmeme hatasını kesinlikle yapmamamız gerekiyor.
  bu oyunculara bazı örnekler; anthony modeste, alan douglas borges de carvalho, zlatan ibrahimovic...

  -yerli oyuncu pazarındaki kısıtlılık göz ardı edilmeden, hocanın aklında rotasyona sokulabilecek oyuncular varsa çok geçmeden takviye yapılması şart.
  yabancı sınırı kuralı gereği en doğru planlamanın yapılabilmesi için; ilk 11'de oynayan 3 yerli oyuncunun yedeklerinin de yerli olması gerektiğini düşünüyorum.
  çünkü yerlilerden biri maç kaçırdığı zaman yerine yabancı oyuncu koyduğunuz takdirde, kadro kimyası ve mühendisliği zarar görüyor.

  -bir önceki maddeye paralel olarak; eğer ki oyuncu tarafından çok ısrarlı talep yok ise muhammed kerem aktürkoğlu 'nun satışı bir senelik daha rafa kaldırılmalı.
  yerli oyuncular arasında almamız mümkün olan ve takıma monte ettiğimizde fark yaratmayı bırak, seviye düşürmeyecek yerli oyuncu bulmak pek mümkün görünmüyor.

  -taraftarın duyumcu+muhabirler tarafından istismarı engellenmeli, psikolojilerinin hasar görmemesi için gerekli adımlar atılmalı.
  bunun için erden timur beyden bu transfer döneminde şeffaflık ve medyaya gerekirse haftada bir görünmesini, taraftarın gönlüne ve ateşine su serpmesini bekliyorum.

  -gitmek isteyen oyuncuların şimdiden belirlenmesi, alternatiflerinin ise hemen hazırlanması gerekiyor.
  türk takımlarının çerez eşleşmelerde bile avrupa'da tur geçememesinin ana sebebi tamamen sezon öncesi planlamalarının aksaması olduğu aşikar.
  bu yanlışa düşme lüksümüz artık kalmadı, gruplara kalmak artık eskiye göre nispeten biraz daha kolaylaşmışken, takımın %70 üzerinde hazır halde elemelere girmesi gerekiyor.
  cl'de gruplara kalmak demek mevcut kur durumuyla beraber rakiplerin mali gelirlerine uçurum gibi fark atmak demektir.
  bu durum hem geleceğimizi hem de önümüzdeki sezonu kurtaracaktır.

  -mauro icardi bonservisinin alınması zor görünüyor ama bu hayal gerçekleşse bile hepimizin de bildiği üzere aşk adamımız tatili çok sevdiği için bu işin uzayacağı gün gibi ortada.
  mauro icardi'nin kaldığı senaryoda bile santrafor rotasyonuna 2 takviye lazımken, çok geç kalmadan 2. ve 3. alternatifimizi ön elemelere yetiştirmek, çekeceğimiz kurayla beraber bizden aşağı statüde olan rakiplerimize karşı sahada bulundurmamız şart.
  kesinlikle cl elemelerinde santrafor hattı için; mostafa mohamed ahmed, barış alper yılmaz, nicolo zaniolo ve en kötüsü bafetimbi gomis ile biraz daha idare edelim planını asla kabul etmiyorum.

  -bir önceki maddeye paralel olarak; victor nelsson ve sacha boey satışından sonra yerine gelecek oyuncuların bir an evvel hazırlanması, omurganın erkenden oturtulması çok önemli.
  milli takım havuzunda kendine yer bulsa da cl elemelerinde hataya yer olmadığı için kaan ayhan ile de cl maçlarına çıkmamaya dikkat edilmeli.
  istanbul başakşehir futbol kulübü'ne elendiğimiz türkiye kupası maçını izleyen her hoca bu konuda canımızı sıkacak plan ortaya koyacaktır.

  -önümüzdeki sezon neredeyse 60'a yakın maça çıkacağımız için şu anki haliyle bile aksak bir görüntü veren sergio oliveira'nın yanına veya yerine alternatif oluşturmak, dries mertens'in yerine nicolo zaniolo oynamayacak ise onun yerine de ilk 11'e direkt yazacağımız oyuncuyu transfer etmek çok önemli görünüyor.

  -hem çalışkan hem yetenekli kanat bulmanın zor olduğu ortadayken, gerekirse ilk transfer olarak milot rashica bonservisi alınmalı diye düşünüyorum.

  -gelecekteki sürdürülebilir mali başarı için ilerde bonservis kazandırabilecek 2-3 tane daha oyuncu takviyesi şart gibi.
  yusuf demir ve mathias ross jensen'in kaybedecekleri bir sezon daha olmadığı için kiralık gönderilmeleri daha iyi olacaktır.

  şimdilik benden bu kadar, girdi ile ilgili öneri veya fikir beyan etmek isteyenler için her zaman bir mesaj uzaklıktayım.
  hedef 24
 • 33082
  umuyorum dengeyi kaçırmaz dediğim biricik sevdamız. 2022-2023 futbol sezonunu müthiş bir takım oyunu ve harika bir kimya ile kapattık tıpkı 2011-2012 sezonu gibi. korkum tekrar yıldızlara yönelip 2012-2013 ve 2013-2014 gibi sezonlar geçirmemiz. evet o sezonlar da başarı getirmişti ama oyun kimyamız ve takımdaşlığımız asla 2011-2012 gibi olmamıştı. yapacaklarımız belli aslında. rashica ve ıcardi’nin bonservislerini almalıyız. bunun yanında nelsson ve boey yerine oyuncular alacağız. bir sol bek alacağız ve orta saha rotasyonunu genişleteceğiz. takımı kesinlikle oyuncu çöplüğüne dönüştürmemeye dikkat etmeliyiz. mühendislik iyi ayarlanmalı.
 • 33084
  şu döviz ortamında çok değil 2-3 sene daha ucl'ye üst üste katılıp grup maçlarında iyi sonuçlar alıp son 16 ya da avrupa ligi'nde devam etse yerelde uzun yıllar rakipsiz kalır ve ligin bayern'i olur.

  bu süreçte hem 5. yıldızı takmış olur, hem ekonomi olarak çok çok rahatlar, hem de ucl takımı olması nedeniyle güzel futbolcular ve dolayısıyla güzel futbol izleriz.

  dursun başkan, erden abimiz ve okan hoca süreci yönetebilecek çok aklı başında insanlar, kendilerine güveniyoruz. sadece şu 23-24 yaz transfer dönemi olan ilk transfer dönemimizi güzel kullanalım.
 • 33085
  yavaş yavaş şekillenen kadromuza baktığımızda kesin olmamakla birlikte şu ilk 11 ve yedek kadrosuyla iyi bir birliktelik ortaya çıkarılırsa güzel işler başarılabilir.

  as kadro: https://gss.gs/QbH.jpeg

  gündemde adı geçen stoper olmadığı için nelsson’un yerine stoper koymadım. eğer nelsson giderse revize ederim.

  yedek kadro: https://gss.gs/Ce7.jpeg
 • 33087
  bize unutulmaz bir süper lig 2022-2023 sezonu hediye eden takımımız.

  birileri gidecek, yerlerine başka birileri gelecek, kimi zaman gelen gideni aratacak, belki bazı gelenler o kadar iyi olacak ki giden ayda yılda bir aklımıza gelecek. oyuncu isimleri dört koldan geliyor ama daha transfer dönemi resmi olarak açılmadı.

  benim gibi, bu sezonun tadına doyamamış olanlar için bu günler son fırsatlar arkadaşlar. şimdi bile transfer konuşuluyor, birkaç haftaya artık imzalar, ön eleme kuraları derken gündemimiz kalıcı olarak yeni sezon olur. halbuki bu sezon sonundaki fener maçını geçin, şampiyonluk akşamında bile özlemeye başladım bu takımı. sürekli sezonun gollerini izliyorum, indirdiğim birkaç full maçın belli bölümlerini sarıp sarıp izliyorum.

  daha yetenekli oyuncular gelir veya gelmez ama tarihin en iyi galatasaray takımlarından birini izledik bu sezon. emeği geçen herkese tekrar tekrar teşekkürler.
 • 33088
  bir siyasal islamcıya ettiğim küfür yüzünden aldığım cezadan ötürü şampiyonluğunu sözlük üzerinden kutlayamadığım cağnım takımım. ha değdi mi, değdi. hem benim içim soğumuş oldu hem de geç olsun güç olmasın diyerek kutlayabiliyorum şu an hahah. süper lig 2022-2023 sezonu'nda bize izlettikleri ve yaşattıkları her şey için teşekkürü borç bilirim bu güzel takıma. sanırım 2011-2012 kadrosundan bu yana en keyifle takip ettiğim sezon ve takım kadrosu oldu. her oyuncunun kendi özel hikâyesini barındırdığı ve çok istisnai örnekler dışında herkesin duvara bir tuğla eklediği olağanüstü bir sezondu. taraftar olarak da yeni sezona kan kokusu almış köpekbalığı gibi kilitlenmiş durumdayız. galatasaray'ın yönetim, futbolcu ve taraftar olarak el ele verip başarıya odaklanmasından daha tehlikeli çok az şey var şu hayatta. hedef 24 ve yetmez bize bir kupa hedef artık avrupa.
 • 33089
  geçen sene bugün başkanımız yeni belli olmuştu.
  (bkz: 11 haziran 2022 galatasaray olağanüstü seçimli genel kurulu)
  https://www.trtspor.com.tr/...er/460000/460246.jpg

  okan hoca'yı 23 haziran'da açıklamıştık.
  https://hlkiurt3.rocketcdn.com/...b69407bf2b33354.jpeg

  25 haziran'da ilk transferimiz abdülkerim bardakcı'yı kap'a bildirmiştik.
  https://hlkiurt3.rocketcdn.com/...ac88619b538665f.jpeg

  bu sene oturmuş bir düzen, iskeleti belli bir kadro ve 1 yılını doldurmuş bir yönetim kurulu ile devam ediyoruz. böyle baktığımızda her şey çok daha güzel, geçen seneye göre.

  sezonu erken açıyoruz fakat esasında çok da erken açmıyoruz. normalde ön eleme oynamayan avrupa kulüpleri temmuzun ilk haftası açar. 7-8 temmuz.

  27 haziranda florya metin oktay tesislerinde toplanacağımız söyleniyor. 8-10 gün erken açıyoruz. 8-18 temmuz tarihleri arasında avusturya’da bad waltersdorf’ta sürdüreceğiz.
  https://im.haberturk.com/.../1738074_529x350.jpg

  burada 8 temmuz özel bir tarih, oraya birkaç transfer götürebilmemiz iyi olur, kampın ilk gününden itibaren.
  https://www.dersteirerhof.at/...angbild/-mg-4635.jpg

  kesinlikle baskı yapmak gibi bir niyetim yok, ben bu yönetime baskı da, yangın da yapmam.

  biraz genel değerlendirme benimkisi, transferde ilk dalga 8 temmuz, oraya mutlaka dediğim gibi birkaç isim gelecektir. daha erken de açıklananlar olabilir tabii ki fakat çalışmalar o yönde gidecektir. ve 8 temmuz sonrası takım kampta iken yapılan çalışmalar olarak şekillenecektir.

  15 eylül 2023 transferin son günü öncesi hafta son bir dalga olur. fırsat transferi olarak.

  tahminim 8 temmuz öncesi bir sol bek açıklanacaktır.

  (bkz: 2023-2024 yaz transfer dönemi)
 • 33090
  ligde ikişerden 4 maçta gol yemeden toplam 14 gol attığı iki tane boş takımın maçını, el yordamı ile kupadan uzaklaştırılmak suretiyle uzaktan seyretmek zorunda bırakılan futbol takımı.
  işte hep bunlar birikip birikip "ilahi adalet" olarak zamanı gelince karşınıza çıkıyor hepinizin;
  (bkz: fenerbahçe futbol takımı)
  (bkz: başakşehir futbol takımı)
  (bkz: 11 haziran 2023 fenerbahçe istanbul başakşehir maçı)
  (bkz: süper lig 2022-2023 sezonu)
  (bkz: 5 nisan 2023 galatasaray istanbul başakşehir maçı)
  (bkz: kadir sağlam)
  (bkz: özgür yankaya)
  (bkz: lale orta)
 • 33091
  ülkenin tartışmasız en büyük, en başarılı futbol takımıdır. 20 sene ligden ve diğer 2 kupadan çekilse yine rakiplerin kapatamayacağı kadar büyük fark vardır rakiplerle arasında. onların fetö, şike, şaibe diye ağlaması galatasaray'ın tüm rakiplerine toplam kupa sayısında 22 fark attığı gerçeğini değiştirmeyecek. ancak kendilerini tatmin ediyorlar o şekilde. gerçek tektir ve galatasaray 23 şampiyonluğu, 18 türkiye kupası, 16 süper kupası ile kapanması çok zor şekilde makası açmıştır. açmaya da devam edecektir.
 • 33092
  2023-2024 sezonu için bir transferi erken açıklaması iyi bir hava katar diye düşünüyorum. tabii ki ince eleyip sık dokumak, gerektiğinde son güne kadar bekleyip en uygun fiyatı yakalamak çok önemli.

  erkenden kastım hemen bugün, yarın değil tabii. 26-27'si gibi sezonu açıyormuşuz. oraya en az 1 transferin yetişmesi momentumumuzu artırır.

  yoksa kamp kadrosunda cicaldau'lar, mohammed'ler, taylan'lar olunca yangın iyice artacak taraftar nezdinde.
 • 33093
  2023-2024 sezonu transfer dönemi için acele etmeye gerek duyacak bir kadrosu olmayan takımdır. en kötü senaryoda bile (hiç transfer yapamayıp, nelsson ve boey'in satılması) şampiyonlar ligi playofflarına kadar gayet yeterli bir kadroya sahip.

  muslera
  dubois kaan abdülkerim kazımcan
  oliviera torreira
  rashica mertens kerem
  zaniolo

  ve kabul edelim ki geçen seneki transferlerin birçoğu (icardi, mertens, torreira, zaniolo) bize haziran ayında gelmezdi. bu tarz isimlerin önceliği doğal olarak daha yüksek kalitede ligler oluyor. bir iki kadroyu güçlendirecek hamle dışında, play-off'lara kadar sansasyonel transfer olmazsa hiç şaşırmam ve yönetimi eleştirmem. zaten erden timur'da benzer bir açıklama yapıp, kadroyu biraz güçlendirip diğerleri için transfer döneminin sonlarını beklememiz gerektiğini söyledi.

  işin özü, biraz sabırlı olmakta fayda var.
 • 33094
  bu yıl çok kollanan fenerbahçe ve beşiktaş nedeniyle konya ve bjk mağlubiyetlerinden sonra karalar bağlasam ve -bu şampiyonluğu bize yedirmezler- diyerek totem yapsam da içten içe hep emindim şampiyonluktan. aşırı baskın bir futbol oynadık ve sonuna kadar hak ettik. okan buruk ve ekibi, erden timur, yönetim, taraftar ve tabi ki karakterli oyuncularla bu şampiyonluktan aldığım tat çok farklı oldu. her şampiyonluğun farklı bir lezzeti vardı ama bunun tadı damağımda uzun süre kalır.

  bu yıl galatasaray futbol takımımız özelinde şampiyonluk kadar bana haz veren bir diğer husus sadece yerel ligde oynamamıza rağmen uluslararası düzeyde aldığımız etkileşim oldu. büyük taraftar potansiyelimiz, kaliteli ve uluslararası önemli kariyere sahip oyuncular ve geçmişte formamızı giyen büyük oyuncular, eski unutulmaz maçlarımız derken farklı platformlarda şampiyonlar ligi hesapları başta olmak üzere neredeyse her hafta gündemde olduk. şampiyonlukla birlikte de bu görünürlük daha üst seviyelere çıktı.

  bu yıl çok uzun zaman sonra ilk defa takımımız için avrupa başarılarının hiç de hayal olmadığını hatta dünyada da bunun normal karşılanacağını hissettim. doğru yönetim tarzıyla başarı bizim gibi takımlar için aslında çok yakın. yeter ki akılcı davranılsın ve popülist davranılmasın. özellikle taraftarın aktif ilgisi, paraya odaklı uefa ve fifa gibi kuruluşları aşırı cezbediyor. kazanmamız herkes için win-win durumu oluşturuyor. tek kaybeden bizim hazımsız fbjk burada* herkes avrupa ligi ve konferans ligi şampiyonluklarından bahsediyor ama şampiyonlar ligi kupası birkaç yıl içinde hayal değil. tabi sadece inanmak yetmez doğru hamleleri arka arkaya yapmak gerekir. şu ana kadar iyi gidiyoruz.
 • 33095
  gectigimiz sene bugunlerde dursun ozbek yerine tarihin tek rezil baskani burak elmas, okan buruk yerine tarihin en rezil teknik direktoru domenec torrent, erden timur yerine tarihin en rezil baskan yardimcisi isitan gun ile mucadele vermis kuluptur.

  cok ucuz kurtulmusuz. uzerine gosterilen refleksi ile rekorlar kirilarak gelen sampiyonluk ne denli buyuk bir camia oldugumuzun kanitidir.
 • 33097
  mauro icardi, moussa dembele, barış alper yılmaz

  kerem aktürkoğlu, nicolo zaniolo, milot rashica, yunus akgün

  ludovic blas, dries mertens, yusuf demir, hamza akman

  lucas torreira, leandro paredes, sergio oliveira, fredrik midjsö, berkan kutlu

  nuno tavares (tsimikas), mert müldür, leo dubois, kazımcan karataş

  abdülkerim bardakçı, stefan de vrij, kaan ayhan, emin bayram, mathias ross (kiralanmalı)

  fernando muslera, günay güvenç, jankat yılmaz

  27 kişilik kadro. iki tanesinin ismi değişebilir belki ama genel itibariyle durum böyle. bu kadroda bonservis harcayacağımız adamlar rashica ve blas. sözleşmesi elinde olanlar ise dembele, vrij ve parades. icardi'yi erden başkanın kollarına bırakıyorum.
 • 33098
  okan hoca'yı ve takımı yeterince övdük. şimdi açık konuşalım.

  1- bu sene ligde 15 maç üst üste kazanmak boş gösteren.
  2- icardi ligi donunda salladı ama bunu zekası ve fizik gücüyle yaptı. kondisyon olarak formu tavan değildi. artı lig çok dandikti. diagne bile 20 golden fazla attı. burak'ın şampiyonlar ligi'nde 8 gol atması daha büyük bir başarıydı bence.
  3- derbi performansımız çok iyiydi ama jesus'un tek planlı oyununu okan buruk'un çözmesi ile kazandık. ayrıca kurt hoca mı dersiniz çakal mi dersiniz bilmem ama şenol bizi yendi.
  4- bir sezonluk kiraladığımız veya satmak zorunda olduğumuz oyuncular takım savunmasının bel kemiği. yerlerine aldığımız oyunculara bağlı olarak takımın helvaya dönme riski var.
  5- bonservisine çok para verdiğimiz birçok oyuncuyu neredeyse hiç kullanmadık. ya bedavaya gönderdik ya kiraladık ya da oynatmadık.
  6- takım tek kulvarda yarıştı ve sürekli aynı on birle oynamanın avantajı vardı.
 • 33099
  2023-2024 futbol sezonu için an itibari ile 27 sözleşmeli futbolcuya sahip takım.

  fernando muslera
  batuhan şen
  sacha boey
  leo dubois
  victor nelsson
  kaan ayhan
  mathias ross
  christian luyindama
  abdülkerim bardakcı
  emin bayram
  alpaslan öztürk
  kazımcan karataş
  lucas torreira
  berkan kutlu
  taylan antalyalı
  sergio oliveira
  fredrik midtsjö
  yunus akgün
  olimpiu morutan
  emre kılınç
  nicolo zaniolo
  dries mertens
  yusuf demir
  kerem aktürkoğlu
  barış yılmaz
  oğulcan çağlayan

  bu sayıyı gidenleri ve gelenleri ayarlayarak 23-24 civarına düşürmemiz ve 2-3 altyapı oyuncusunu kadroya dahil etmemiz lazım. sol bek, orta saha, ve 2 santrafor alacağımız kesin. bunun dışında giden oyuncu yerine de hemen monte etmemiz lazım.

  ben zaniolo’nun önümüzde ki sezon ikinci forvet pozisyonunda değerlendirilmesini ve on numara transferinin yapılmaması gerektiğini düşünüyorum. eğer planlama zaniolo sağ kanat olacak şeklindeyse o zaman on numara mevkisine transfer yapılacaktır.

  gelecek sezon 14 yabancı ile sözleşme imzalayacağız. bu sayının üzerine 9 veya 10 türk oyuncu ile yolumuza devam edeceğiz. kadromuzda bulunan ve büyük ihtimalle önümüzde ki sezon bizimle olacak 8 türk oyuncu var.

  kaan ayhan
  abdülkerim bardakcı
  emin bayram
  kazımcan karataş
  berkan kutlu
  yunus akgün
  kerem aktürkoğlu
  barış yılmaz

  buraya yedek kalecimizi de koyduğumuzda sayı 9 oluyor ve toplamda 23 kişilik kadroya ulaşıyoruz. eğer biraz daha genişletmek istiyorsak rotasyona taylan ve emre’yi de koyabiliriz. ama bana göre kesinlikle bu dönem içerisinde dışarıdan türk oyuncuya yönelmememiz lazım. türk oyuncularımız hem potansiyel olarak hem yetenek olarak gayet yeterli seviyede. ayrıca altyapıdan da 1-2 oyuncu çıkarmanın vakti geldi.

  cicaldau ve morutan içinde ne teklif varsa kabul etmemiz lazım. 14 yabancı için bu oyunculara yer kalmıyor. rotasyon için düşüneceksek dediğim gibi taylan ve emre’yi düşünebiliriz. genel bir tablo olarak bakacaksak ilk 11 ve yedeklerimiz şu şekilde.

  muslera
  boey-nelsson-abdülkerim-transfer
  torreira-transfer
  transfer(rashica)-zaniolo-kerem
  transfer(icardi)

  transfer(batuhan)
  dubois-kaan-emin-kazımcan
  berkan-oliveira
  yunus-mertens-barış
  transfer

  bu oyuncular dışında midtsjö, taylan veya emre gibi eklemeler de yapabiliriz. aslında ıcardi ve rashica’yı aldığımız senaryoda 3 transfere işi bitiriyoruz. erden timur’da dün gece buna benzer şeyler söyledi. nelsson ve boey’un ikisininin birden satışı mantıksız olur. mutlaka birisi takımda kalmalı.
 • 33100
  2022-2023 futbol sezonunda öyle bir sezon geçirdi ki…
  neredeyse dinlene dinlene aralıklı şekilde maçlar oynadı. bu hem form tutmamızı zorlaştırdığı gibi hem de sakatlık riskini minumuma indirdi. dünya kupası arası, deprem, bay haftalar, depremzede takımların hükmen maçları derken neredeyse 1 ay maç yaptık, 1 ay kamp yaptık. 2 hafta maç oynadık 1 hafta ara verdik. futbolculara bol bol tatil verdik. daha az antreman yaptık. çünkü tek kulvarda ilerledik.

  ama 2023-2024 sezonu öyle olmayacak. çok sıkışık olacak. çok fazla sakatlık ve adale atması göreceğiz. yorgunluk olacak. deplasman maçlarında isteksizlik olacak. bunun önüne geçmenin tek çözümü var. geniş ve kaliteli kadro şart oğlu şart.

  geçen sezon ne sakatlık yaşadık ne yorgunluk. ama bu sezon öyle olmayacak. şampiyonlar liginde son damla terine kadar koştuktan 3 gün sonra sivas deplasmanında isteksiz ve yorgun bir takım görmek istemiyorsak geniş ve kaliteli bir rotasyona sahip olmalıyız.

  son 4 senedir lig şampiyonu olan takımların hocaları ertesi sene istifa etmek zorunda kalmıştır. şampiyonlar ligi ve avrupa efekti yüzünden lige dönüşlerde sıkıntı yaşadıkları için istifa etmek zorunda kaldılar. okan, sergen, avcı ve hatta terim bile sezonu tamamlayamadan ayrıldı. avrupa maçlarını küçümsemeyin. yorucu ve yıpratıcıdır.

  şampiyonlar liginde oynayan takımın belki 6-7 oyuncusu o hafta sonu ligde oynamamalı. örnek veriyorum torreira bu sezon çok iyiydi. atom karınca gibiydi. sahanın her yerine hakimdi ama 25 maçta bunu yapabildi. şimdi ise 60 maç var. ırgat gibi koşturamazsın bu adamı. elbet bir yerde çatlar.

  bu yüzden paredes gelsin. mckennie gelsin. sergio bu sezon kalsın seneye göndermeyi düşünelim. midjsö maçlarını oynasın seneye gidecekse gönderelim. kanat rotasyonu kerem, rashica, barış, yunus yetmez. bu yüzden zaniolo gidiyorsa ziyech gelsin. santraforda icardi’nin arkasına dembele kesin gelsin. mertens’i yedek bırakacak bir forvet arkası gelsin. eğer gelmezse 2 sene öncenin beşiktaşı durumuna düşeriz. geçen senenin trabzonu oluruz.

  13-14 kişiyle koca sezonu geçirme planı yapan taraftara sesleniyorum. real madrid bile şampiyonlar liginde etkili olduğu sezonda ligi barcelona’ya bırakmak zorunda kalıyor. 17-18 kişilik sağlam kaliteli bir kadron olmazsa iki kulvarda yürümeyi unutun.
App Store'dan indirin Google Play'den alın