resim
Fatih Terim
Görev:Teknik Direktör
Takım:Panathinaikos
Yaş:70
Uyruk:Türkiye
 • 29003
  pfdk'dan cidden ülke gündemiyle birlikte gelince "yeter artık" diye bağırtan bir ceza alan hocamız. sabrımızla mı oynamaya çalışıyorsunuz gerçekten, anlamıyorum. şu an nihat özdemir falan yanımda yamacımda olsa, ki bunları boş delikanlılık taslayan biri olarak falan yazmıyorum, hayatımda kavga etmedim, ılık bile diyebilirsiniz o konuda, cidden tekme tokat saldırırım, o derece doldum artık.

  gündem mi değiştirmeye çalışıyosunuz, artık yaşanan rezillikleri en fazla 5 dakika falan konuşabiliyoruz zaten. 5 dakika içinde yeni bir rezillik doğuracak kadar bitmiş bi ülkeyiz. yeter amk.
 • 29007
  liderin hocasının aynı standartlara tabi tutulsa sezonu kaçıracak kadar ceza yemesi gereken sezonda sırf ismi için ceza yazıldığı bilindiği halde eleştirilen hoca. böyle işte fatih terim bile olsan 2 maç kazanamayınca denenler ortada. o yüzden ülke futbolunun rezaletini degerlendirirken, makas açıldı diye yönetimlerden, hocalara medyaya sallarken kendimizi es geçmemiz trajik.

  ft iki 1 sezon sampiyon olamayınca 'hadi hocam emekli ol' deniyor, 2 maç üst üste kazanamayınca kazan kaldıran yeniçeri gibi 'her sene şampiyon olunmayacağı gerçeği' baslığında ayarlar veriliyor. ama bir anda hoca gidip mesela alman genç bir hoca gelse keremler ogulcanlar oynamaya başlasa tozunu attıracağımız sanılıyor.

  bugün hep örnek verilen derwall geldiği ilk 2 sene şampiyon olamadı. futbolda başarısızlık da var. ferguson'un kupa/sezon oranı ne mesela? ama bunları görmezden gelip artık hocana 3 senedir negarif önyargı adil olması gereken kurumda aşikar bir şekilde besleniyorken hala hoca yapmasaydın'la olunmuyor işte.

  türk futbol ortamı böyle. sesini çıkarmazsan ezerler. görüyoruz kendi halimizden.
 • 29008
  19 mart 2021 galatasaray çaykur rizespor maçında sarı kart gördüğü pozisyonda hakeme, “gel burada göster” şeklinde tepki gösterdiğinde ceza alacağını tahmin etmiştim. muhtemelen o sırada başka bazı şeyler de söylemiştir.

  pfdk denen taraflı kurumun bu cezayı sergen yalçın ya da emre belözoğlu’na veremeyeceği doğru ama bence konumuz bu olmamalı. konu, hocanın ceza alma konusunda öngörülebilir bir alışkanlık geliştirmiş olması. şöyle ki; kazanılması gereken bir maça kötü bir kadro tercihi ile başlayıp sonrasında iş zora girdiğinde yanlış hamlelerle maçı daha da zora sokuyor, arkasından sinire kesip sağa sola sataşıyor hoca. benzer bir durum 18 aralık 2020 fatih karagümrük galatasaray maçında yaşanmıştı. artık şaşırmıyorum maalesef.

  rahat kazanmamız gereken bir maç (bkz: 19 mart 2021 galatasaray çaykur rizespor maçı) bizi nerelere getirdi.
 • 29009
  kendi isteğiyle bırakana kadar takımın başında kalmalıdır. bunu oynanan oyun, taktik vs. üzerinden söylemiyorum. geçmişte başardıklarıyla bu krediyi hak etmiştir kanımca. koskoca galatasaray geçmişe mi takılı kalacak diyenleri de anlarım ancak bu benim düşüncem. bu adam sonsuz krediyi hak ediyor.

  yalnız son zamanlarda bir farkındalık yaşıyorum. biz niye 3 senedir hop oturup hop kalkıyoruz birader? 68 yaşında adam kızacak, küsecek diye belli aralıklarla endişe yaşıyoruz. aha bıraktı, aha hoca küsmüş, antrenmanda gülmüyor. bu ne lan? yemin ediyorum lise aşkı gibi. ne zaman trip yiyeceğiz diye bekliyoruz.

  tamam hocam boynumuz kıldan ince istersen böyle devam et ama şunu yaşatmasan daha iyi olmaz mı be? ben 68 yaşında dede olmuş adam küsecek mi diye endişe yaşamak istemiyorum. lütfen hocam.
 • 29015
  tff, pfdk, alınan kararda kimin parmağı varsa; hocam cevabını güzel vermiş. açıklama yok, daha fazla ceza almasını sağlayacak bir durum yok. hocam; senin yere düştüğünü görmek için her türlü tezgahı kuran bu insanları, o adalet terazisine oturtmalısın. senin bu ülke futboluna verdiğin hizmetin milyonda birini vermeyen kişiler, sana çelme takmak için her türlü kötülüğü yapıyor. bunlara en güzel cevabı yine sahada vereceğinden hiç şüphemiz yok. zaten mayıs daha da yakın!..
 • 29016
  twitter’daki profil fotosunu değiştirerek yine gündemi değiştiren teknik direktörümüz. bakıyorum da sahadaki futbol çoktan unutuldu. son dönemde taraflı tarafsız herkes sergen ve beşiktaş’ı haklı olarak övmeye başlamışken, bizim oyunumuzla değil kendisinin başrolde olduğu konularla gündeme gelmemiz bir tek bana mı trajik geliyor?

  ya da acaba kendisi beşiktaş’ın oynadığı iyi oyun ve yapılan haklı övgülerle alakalı hiç hırs yapıyor da, ‘yahu ben hakemlerle uğraşacağıma biraz da şu leş gibi oynadığımız oyunu değiştireyim. hadi oyunu geliştiremiyorum, bari ileride baskı olayını doğru düzgün yaptırayım’ falan diye düşünüyor mu? yoksa ‘şöyle 15 gün ara olsa da bodrum’a gidip torunumla oyun oynasam’ diye fırsat mı kolluyor?

  açıkçası ben hocanın özellikle sene başında kulübeye katılan riera ve selçuk hamleleriyle artık antrenman sahasında bulunmak kısmını asgariye indirmek istediğini düşünüyorum. her bölgeye bir hoca tahsis etti ve kendisi de bir nevi üst akıl olarak takılıyor. bu da direkt olarak sahadaki oyuna yansıyor. yoksa bu kadar uzun süredir takımın başında olup da bu kadar uzun süredir sahada bir oyun planı görememek gerçekten hiçbir tarafıyla açıklanabilir bir durum değil. ya da yine bu kadar uzun süredir orada bulunup fizikalitemizin bu kadar yerlerde olması. ve umarım yeni gelecek yönetim bu duruma doğru düzgün bir çözüm getirir.
 • 29017
  1996'dan bu yana pfdk tarafından kendisine 38 maç ceza verilmiş. bunların 30'undan fazlası da 2012'den sonradır muhtemelen.

  yani hoca 10 sezon galatasaray'ın başında görev alırken 1 sezondan daha fazlasında takımın başında sahaya çıkamamış.

  ona rağmen 8 şampiyonluk almış, söke söke.

  (bkz: takımı aydan da yönetsem şampiyon olacağız)

  adam haklı beyler.

  *****

  buraya kadar hocayı övdüysek şimdi gelelim son 2 yıla, özellikle son 2 yıla. çünkü geçen yıl(19-20) şampiyon olamadık, bu yıl da küçük çaplı bir mucize olmazsa olamayacağız gibi. haydi sonucu değil de oyuna bakalım burada da...

  - 19-20 sezonu ilk devresi kendi istediği oyuncular ve oyun tercihi sebebiyle çöp oldu. sonra farkı kapatmak için 8/8 yapmak zorunda kaldık ona rağmen fark kapanmadı ve 2 maç ile fişimiz çekildi. bjk ve fener yokken tarihin en rahat şampiyonluğu ilk devre yüzünden gitti.

  - 20-21 sezonu ilk devre avrupa maçlarının olduğu bölümden sonra bulunan oyun ile belli bir seviyeye geldi ve seri galibiyetler ile sonuçları da almaya başlamıştık ama hoca saha içindeki konsantrasyonu kaybettiği birkaç maçtaki sonuçlar ve devre arasından sonra aslında gayet oturan takım üzerinde yaptığı hatalı değişiklikler ve tercihler, fiziksel olarak da takımın hala iyi noktada olmaması ile şampiyonluğa havlu atma noktasına geldik. buradan çıkarır yine şampiyon yapabilir mi? bunu dünyada yapacak ilk isim belki de kendisi ama yine çok rahat kazanacağımız bir sezonu önce zora soktuk, şimdi de avantajımızı kaybettik, rakiplerin kaybetmesini bekleyip, mucize birkaç maç kazanmamız gerekecek.

  ha canı sağ olsun o ayrı ama keşke bu durumdan ders çıkarıp seneye ilk maçtan itibaren her şeyiyle sahada olacağına inansak...

  hocam seni çok seviyorum, sağlıklı olduğun sürece de o koltukta kalmanı istiyorum ama hepimizin gördüğü şeyleri görüp de neden farklı bir şey yapmaya çalışıyorsun? ya bu lig fizik kalite ligi. sen 5 oyuncu değişikliği varken bile bunun avantajını kullanamadıysan kimse kullanamaz.

  30 yıldır geride olduğumuz, puan kaybına giden maçlarda, gole ihtiyacımız olan maçlarda orta sahayı boşaltıp forveti çoğaltıyorsun. maçı olduğu gibi rakibe veriyoruz, tüm baskı kırılıyor, böyle 3 maç çevirdiysek 15 maç puan kaybetmişizdir. baskın oyununu bozma kurban olayım. ha bunun değişmeyeceğini de biliyorum ama söylemeden geçemedim.

  bir şampiyonluk için seni satacak değiliz, kredin sonsuz ama her zaman yaptığın gibi konsantre ve odaklı olmanı istiyoruz.

  seni seviyoruz.

  ve son olarak ftsa!
 • 29018
  aldığı cezaların genel adalete oranla fazla olduğuna şüphe yok. ancak kulübede ve soyunma odasında olmadığı her maç profesyonel olarak görevini yapmaması ve işinin başında olmaması demektir. ve bu doğrusuyla yanlışıyla her sene böyle.

  fatih hoca her ne kadar normal bir figür olmasa da kendisinin son derece kallavi bir kontratı vardır. bu da onun profesyonel olduğu gerçeğinin kanıtıdır. bu kontrat ligde 5-15 maç arası hocalığı levent şahin yapacaksa kusura bakılmasın ama fazladır.

  fatih hoca her zaman ben kontrat konuşmam demiştir ancak her zaman da en sağlam ücreti almıştır. fazlasını da hak eder ama sahada olmak öncelikli görevi.

  çıkıp federasyona isyan ederek falan ceza alındığında yine anlamlı olabilir ancak hakemlere hakaretten, küfürden falan olmaz artık.

  çok da az değil, artık yılda 1 milyon euro alayım şeklinde bir talebi olsa mesela artık fatih hoca'nın hoş bir hamle olmaz mı mesela sizce? futbolculara etkisi mi düşer? koskoca imparatordan bahsediyoruz.

  ben eleman veya profesyonel değilim, galatasaraylı fatih'im dese haklıdır sonuna kadar ancak bunu sözleşmeyle de desteklemek gerekir.
 • 29022
  henüz ortada milli bir başarı yok ama en büyük emeğin ve düşünce sisteminin kendisinde olduğu müthiş potansiyeli olan, umut veren, mutlu eden bir jenerasyon var. bireysel anlamda da çok başarılı futbolcular var terim’in temelini attığı sistem sayesinde ki bu futbolumuz için milli başarıdan daha önemli bence.

  futbol spordan çıkıp sosyal oyalama ve kutuplaştırma mecrasına dönüştüğü için rakip taraftarlardan, satılık medya figürlerinden hiçbir beklentim yok ama bazı galatasaraylıların bu jenerasyon için hocanın hakkını savunmak yerine bu işin kaymağını yiyenleri kollaması çok üzücü.
 • 29023
  galatasaray futbol kulübü teknik direktörüdür ve kendisinden saha içi harici bir beklenti olmamalıdır.

  ama son çare olarak 1959 öncesi şampiyonluk yalanı olayına müdahil olmazsa kimsenin olacağı falan yok galatasaray'dan. bu iş dönerse galatasaray taraftarının haklı isyanından döner bu saatten sonra. uyuyan galatasaray taraftarını da uyandırmaya atacağı tek tweet yeterli olacaktır. açıklama şeklinde değil ama zorlu tweeti gibi slogan vari bir mesaj bekliyorum ben kendisinden.

  yeryüzünde galatasaray'ın hakkını kişisel olarak savunan tek kendisi var çünkü. kitlesel olarak da ultraslan var başka da kimse yok.

  edit: bunu da mı ben yapayım dediğini duyar gibiyim hocam, e sen yapacaksın tabi ki, galatasaray spor kulübü başkanının yapacak hali yok ya?!
 • 29025
  2020-2021 sezonunda oynattığı futbol, şenol güneş'in galatasaray'dan katbekat değerli kadrosu olan milli takıma oynattığı futboldan kötü değildir. birisi övgü üzerine övgü alırken, diğeri ben de dahil olmak üzere oldukça sert eleştiriler alıyor. bu iki takımın farkı milli takımın her yerden şut atmasıdır. ozan, hakan, burak, yusuf, caner...
  bütün futbolcular şut çekiyor. galatasaray'ın oyuncuları ise karşı karşıya topu kaleye göndermekte zorlanıyor. durum böyle olunca milli takımımız patır patır golleri bulurken galatasaray gol bulana kadar canımız çıkıyor.
  hocayı şenol güneş üzerinden övmüyorum, yanlış anlaşılmasın. gösterdiği performansla bende hayal kırıklığı yaratıyor ama kendisi oynatamadığı futbol üzerinden bu kadar eleştirilirken, şenol güneş övülüyorsa ortada çok ciddi bir sıkıntı var demektir.
App Store'dan indirin Google Play'den alın