• 32018
  2022-2023 sezonunda dünya kupası arasına puan ve sıralama olarak kötü olarak girmeyen takımımız. iyi yaptığımız ve kötü yaptığımız bazen de yapmamız gerekirken, hiç yapmadığımız durumlar olduğunu düşünüyorum.
  öncelikle iyi yaptığımız şeylerden bahsedeyim.
  takımın pres şablonu ve pozisyon alması gerçekten iyi. özellikle ilerleyen haftalarda torreira ve mertens'in kullanımı ile bize karşı top alan takımlara karşı çok büyük sıkıntılar çıkarma potansiyeline sahibiz. sezon başında oynadığımız hazırlık maçlarında da bunun sinyalini vermiştik ve şablona ve mantaliteye baktığımız zaman kusursuza yakın bir durumun olduğunu görebiliyoruz.

  yazın transfer döneminde florian grillitsch başlığında ıtaliano hocanın torreira kullanımından bahsetmeye çalıştım. kısacası, fiorentina'nın yaptığı torro ile basıp, uzun vurduklarında duncan ile toplama işini griliş ile yapabiliriz diye torro gelmişken bile grilişi istemiştim. okan hoca tıpkı italiano'nun yaptığı gibi torro'yu ileriye baskıya gönderdi ve uzun vurmalara karşı benim düşüncemden çok daha pragmatist bir çözüm buldu. abdülkerim'i orta saha çizgisine yaklaştırıp uzun topları topladı. geride oluşacak boşluklar için de bekleri içeriye alarak savunma çizgisini beklerden oluşturdu. açık oyuncularını da bek gibi kullanarak alanı kapattı. tabi burada rashica'nın oyun tarzının da avantajını kullandı. bu durum aynı zamanda savunma arkasına hızlı adam sarkmalarına karşı da güzel bir plan. mertens-icardi ve sergio'nun oyun akıllarının yüksek olması sebebiyle de ileride çok güzel alan ve adam kapatma işlemi yapıldı. bence bu pres şablonu ve planı iyi ön alan baskısı yapıyor dediğimiz jorge jesus'un planından daha iyi. ben bu şablonu kullandığımız sürece kolay kolay hiç bir takımın bize karşı topu alamayacağını düşünüyorum.

  kötü yaptığımız şeyler ise aslında diğer paragrafın son cümlesiyle başlıyor. bize karşı topu almak. bu düzenden sonra kolay kolay takımlar bize karşı top almak istemeyecekler. normalde de almayan takımlar, daha da topu bırakmaya başlayacak. bizim de sorunumuz tam olarak bu zaman başlayacak diye düşünüyorum. ne kadar savunma ve karşı pres konusunda şablonumuz iyiyse, top bizdeyken o kadar sıkıntı duruyor. bu sıkıntını oluşma sebebi, oyuncularımızın özellikleri. daha önce pva başlığı altında yazmaya çalıştığım oyun kurarken kaç kişi ile bu işin yapıldığını, takımlardan örnek göstererek açıklamaya çalışmıştım. takımlar ya 3 tane defans oyuncusuyla bu işi yapıyor ya da orta sahalardan birini defans arasına sokarak yapıyorlar. yani her halükarda geride en az 3 kişi, duruma göre beklerden de yardım alarak oyun kurma işlemini yapıyorlar. biz sezon başında yaptığımız mertens-mata- yusuf demir transferleriyle torro'yu defans ortasına sokma işini bypass geçtik gibi. çünkü torro'yu da oraya attığımız zaman orta sahada sergio tek başına kalıyor. çünkü pva olmadığı denklemde beklerimizin de oyun kurma özelliği olmadığı için en ufak pressle bile dağılan hatta uzun vurmak zorunda kalan bir takım oluyoruz. yine pva'yı denklemden çıkardığımızda geride de 3 kişi kalamıyoruz. çünkü boey- emre-kazımcan orada oyun kuracak, merkeze de dönebilecek beceride değiller. tekrar edeceğim ama, bu durum da her topu uzun vurmamıza sebep oluyor.

  özel mesajlarla konuştuğumuzda sette sıkıntımız olduğunu söylediğimde tunnel vision isimli arkadaşımız, " bro yeri geliyor, o kadar set çalışan city bile kompany'nin 40 metreden şutuna kalıyor diyor, ki haklı. şunun da farkındayım, set oyunu, oyunu oynama işi hemen gerçekleştirilecek veya hemen oturacak bir durum değil. burada sadece eleştiri sebebim, şablonla alakalı. bu şablonu düzeltirsek zamanla bunun da oturacağını düşünüyorum. korkum, bunun bir eksiklik olarak gözükmemesi. her ne kadar bazı taraftarımız sevmese de biz topla oynayabilen bir takım olmalıyız. bu bizim için, opsiyon değil, şart.

  umarım çok başarılı olacak takım. çünkü biz başarılı olmayı en fazla hak eden kulübüz.
App Store'dan indirin Google Play'den alın