• 32
  imam veya güreşçi olsam ülkenin en önemli ekonomik noktalarından birinde yönetici olarak çalışacakken iktisadi ve idari bilimler fakültesi mezunu olarak en alt seviyeden arasında olduğum topluluk. verdiğim örnekler absürd olabilir ama 1 tane 2 tane de olsa neresinden tutarsanız tutun elinizde kalıyor.

  keşke ekonomi ile ilgili bir işim olmasaydı da diyebiliyorum. olmasaydım bu konulara cahil kalsaydım da kafayı yiyecek noktalara gelmeseydim.

  alım gücünü falan geçtim ülkemizde hazmedemediğim olay vergi sistemi. bugün 10.000 tl brüt maaş alan bir çalışanı düşünelim, bir yıl boyunca kazandığı gelir 120.000 tl brüt ve bu kazancı karşılığında ödediği vergi 27.490 tl. eline geçen para net olarak 92.510 tl. girdiğiniz iş yerlerine bakın arka tarafta vergi levhaları asılı olur ya hangi birinde ya da kaç tanesinde 10.000 ya da 15.000 tl üstünde vergi ödendiğini görüyorsunuz. ve kazandıkları kârı düşünün.

  bu maaşı alan kişi 200.000 tl tutarında bir araba almak için tüm vergiler kurlar sabit iken yaklaşık 25 ay çalışması gerekiyor. peki tamam sıfır masraf yaptı 25 ay çalıştı ki 10.000 brüt rakamı da normal ülke gelirinin üzerinde bir rakam. 200.000 tl tutarında bir araba aldı diyelim bu arabaya ödediği rakamın ne kadarı vergi? yaklaşık 83.000 tl.

  yani 10.000 tl brüt maaşla çalışan arkadaşımız normalde vergi sistemi olmasa 11 ayda alabileceği bir araba için sırf devlete vergisini de ödemek için bu arabanın 25 ay çalışıyor. 25 ay çalışıp 14 ayını vergi olarak ödeyip 11 aylık maaşı karşılığında istediği arabaya sahip oluyor.

  peki avrupa'da şartlar nasıl size verdiğim 10.000 tl yaklaşık 3 kişilik asgari ücrete tekabül ediyor ama avrupa'da böyle 10.000 euro'luk arabayı almak için muhtemelen bir kişi 0 masrafla 5 aylık çalışmayla bu arabayı alabilecek konumda.

  bizim ülkemizde alım gücü git gide azalıyor ancak bu vergi sistemi düzelmedikçe bizden bir şey olmaz.

  ve bu alım gücü azalırken adam çocuğunu evlendirmek için bankaya gittiğinde banka diyor ki 36 aydan fazla kredi çekemezsin. hem insanların elinde ne var ne yok vergi sistemi yüzünden gidiyor hem de bari az az ödeyerek bir şeylere sahip olayım çocuğumu evlendireyim dediğinde de kısa süreli taksit kısıtlamaları ile karşılaşıyorsun. bddk bu yönde çok yanlış adımlar atıyor. karta veya krediye getirilen taksit sınırını anlarım ama biraz da insaflı yapılmalı bu kadar da olmaz.

  bu yazdıklarımın yanına 10 paragraf daha yazı yazılır ama bi yere kadar kelimelere dökebiliyorsun.