resim
Andrea Pirlo
Görev:Teknik Direktör
Takım:Sampdoria
Yaş:44
Uyruk:İtalya
 • 454
  büyük topcu.

  ama efsane olacak ne yapti? diyecektim bir transfermarkt'a bakayim ne kazanmis dedim.

  1 wc
  2 ecc
  6 lig
  2 ita kupa
  2 ita s.kupa
  1 cwc
  ve nice alt lig ve altyapi kupasi daha.

  yine de kendisine efsane demeye dilim varmiyor.

  efsane dedigin ne bileyim galatasarayda oynamadiysa maldinidir, zidanedir, hakiki ronaldodur. efsane sifati öyle mavi boncuk gibi dagitilir mi?
 • 456
  yaşlandıkça karizma kazanan ve efsaneleşen artık eski futbolcu.

  mesela 25 yaşındaki pirlo sadece iyi bir oyuncuydu, yıldız falan değildi. yine aynı şekilde 1990'ların italya'sında oynasaydı adı bile anılmazdı ama kader böyle bir şey işte. hem çok şanslı bir dönemde top oynadı hem de iyi teknik direktörlerle çalıştı. misal kariyerinin başında 10 numara pozisyonunda oynuyordu ve vasattı. ama ne zaman defansın önüne çekildi, bir anda parlamaya ve gelişmeye başladı. milan'da ve juve'de aynı rollerde italya ligini domine etti ve yıldızı kalmayan italyan milli takımının tek yıldızı oldu. çok değerliydi ama bu değerliliği biraz da yokluktan kaynaklanıyordu. demek istediğim bu. yoksa pirlo overrated dediğim yok, yanlış anlaşılmasın.
 • 457
  1979'da kazma orta sahalara tepki olarak flero'da* doğar. futbolla daha 4 yaşındayken ailesiyle tatil için gittikleri viareggio'nun kumsallarında haşır neşir olmaya başlar.

  https://i.hizliresim.com/JOGWPq.png

  ta o zamanlarda bile sessiz sakin, çelebi bir çocuk olan andrea'nın tek yaramazlığı zamanın futbol ilahları zico, platini ve baggio'nun frikiklerini izleyip izleyip evin salonundaki kanepeyi baraj, pencereyi de kale olarak hayal ederek sünger topuyla şut çalışmaları yapmasıdır.

  yeteneği yaşının ilerisindedir ve kendinden büyüklerle rahat rahat futbol oynayabilmektedir. 13 yaşındayken voluntas u15'in danimarka'da katıldığı dana kupa'sında takımın kaptanlığını yapar. hatta yarı finalde penaltılara kalan maçın son penaltısının başına geçer ve son derece soğukkanlı bir şekilde topu kalenin tam ortasına vurarak golü yapar. "o yaşta bile diğerlerinden daha iyi olduğumun farkındaydım." demesi de bundandır.

  https://i.hizliresim.com/vJDDYR.jpg

  pirlo'nun büyük futbolcu olacağını ilk anlayanlardan biri de bizim prandelli'dir. o zamanlar atalanta altyapısında çalışan prandelli odasında otururken asistanlarından biri nefes nefese içeri dalar ve ezeli rakipleri brescia'nın altyapısında oynayan acayip yetenekli bir çocuk gördüğünden bahseder. prandelli meraklanır çünkü asistanı o güne kadar belki binlerce futbol oynayan çocuk görmüştür ama ilk kez birisi için bu tepkileri veriyordur. merakı uzun sürmeyecektir çünkü bir hafta sonra brescia genç takımıyla kendi çalıştırdığı atalanta genç takımının maçı vardır. o maçta gördüklerini "öylesini hiç görmemiştim, beni nefessiz bırakmıştı. herkesin onu farklı gözle izlediğini ama aynı şeyi düşündüğümüzü hissediyordum: işte bu o beklenen yetenek." diye anlatır cessare.

  ve fakat pirlo'nun yetenekleri zaman zaman başına bela da açar. takım arkadaşları tarafından delicesine kıskanılır. maçın birinde takım arkadaşlarından biri "sen kendini maradona mı zannediyorsun?" diye azarladığı andrea'ya pas atmayı reddeder ve bizimki sahanın ortasında hüngür hüngür ağlamaya başlar.

  yine de yetenekleri onu hiç yarı yolda koymaz. ilk beynelmilel tecrübesini u15 takımıyla tadacaktır fakat yaş sınırı 15'tir ve pirlo henüz 14'ündedir. sergio vatta, sağ olsun, işi kılıfına uydurur; "çalışma deneyimi"ni öne sürerek pirlo için bir istisna yapar ve takıma alınır. aynı numara kendisi için brescia tarafından da uygulanır ve rezerv takımla maçlara çıkabilir. "bu durum epey komikti, nasıl ki kadınlar yaşlarını sürekli düşük göstermeye uğraşırlarsa insanlar da beni sürekli olduğumdan büyük göstermeye çalışıyordu." şeklinde anlatır bu durumu bizim şapşik.

  altyapıda geçirdiği sadece bir senenin ardından a takıma kadar yükselir. peki a takımı kim çalıştırıyordur? henüz akli melekelerini kaybetmemiş mircea lucescu. evet, luce'nin pirlo'nun üzerindeki emeği büyüktür. gerçi o yetenekle luce olmasa da pirlo büyük bir futbolu olurdu ama futbol sahnesine bayağı bir erken çıkmasında luce'nin de etkisi büyüktür çünkü henüz 16 yaşındayken brescia-reggiana maçında ona şans verir*.

  https://i.hizliresim.com/YO9976.png

  o zamanlar trequartista olarak oynayan pirlo'nun serie a'daki ilk golü de bu: https://www.youtube.com/watch?v=iAqzd36UbeQ

  96/97 sezonunu serie b'de geçiren takımının serie a'ya yükselmesinde büyük pay sahibi olur. fakat brescia, 1998'de gene küme düşünce pirlo'yu daha fazla elinde tutamayacağının farkına varır ve alıcı da çoktan hazırdır: lucescu'lu inter.

  soldaki ventola, ortadaki geçen sezon fiorentina'yı çalıştıran paulo sousa: https://i.hizliresim.com/vJDGYp.png

  pirlo, kendisine çok güvenen luce'yle buluşmakla kalmaz, aynı zamanda favori takımına ve idolüne -roberto baggio'ya- de kavuşur. "onun efsanesiyle büyümüştüm ve onunla oynamak bir hayalin gerçekleşmesiydi. onunla takılmaya çalışırdım, onun gibi oynamak için uğraşırdım ve sürekli ondan bir şeyler kapmak için çabalardım." der baggio için. lakin ki gittiği inter, hemen her zaman olduğu gibi yine büyük bir kaosun içindedir. tam 4 hoca çalıştırır o sezon takımı: luigi simoni, lucescu, luciano castellini ve de roy hodgson. ertesi sezonaysa lippi'yle başlarlar ve lippi pirlo'yu reggiana'ya kiralık gönderir.

  https://i.hizliresim.com/LO6MYz.png

  reggiana'dayken o kadar çok çalışır ki franco colomba "eve gitmesi için sahanın ışıklarını kapatırdım." şeklinde anlatır bu durumu. takım zar zor kümede kalır. "ilk kez o an güldüğünü gördüm ve demek ki insanmış; onun da duyguları varmış, diye düşünmüştüm." der colombo.

  bu sezonun ardından inter'e geri döner. lippi'li inter'de oynamakta zorlanmaktadır. kendi pozisyonu için rekabet ettiği oyuncular hem çok büyük isimlerdir hem de pirlo'ya göre hızlıdırlar.

  meşhur turuncu inter formasıyla: https://i.hizliresim.com/9D7zO3.png

  tüm bunların üstüne "görev başında kalsaydı sonsuza kadar inter'de kalabilirdim." dediği lippi kovulur ve kendisini istemeyen tardelli takımın başına gelir. tüm bunların ardından andrea tekrar kiralanır, bu kez kürkçü dükkanına, brescia'ya döner.

  pirlo burada bir kez daha idolü baggio'yla buluşur ama baggio'nun varlığı pirlo'nun kariyerine bir tehdittir zira takımın ileri ucunda hübner'le birlikte oynayan baggio, takımda trequartista'ya ihtiyaç bırakmamaktadır. işte o dönemde takımın hocası
  carlo mazzone, tarihin en muhteşem buluşlarından birine imza atarak pirlo'yu regista rolüne çeker. yıllardır ofansif orta saha olarak oynayan pirlo'nun defansif orta sahaya çekilmesi karşısında başta tüm takım hocayla alay eder ama mazzone herkesten sadece topu pirlo'ya vermelerini ister. bu buluş dahiyanedir zira pirlo'nun ölümcül uzun topları karşısında rakipler çok zorlanmaktadır ve ayrıca pirlo'nun topları gönderdiği adam da baggio'dur.

  https://i.hizliresim.com/nJDdZ0.png

  bu ortaklığın en güzel meyvesi de pirlo'nun muhteşem "l1 + üçgen" pasında, baggio'nun olağanüstü first touch + çalım kombiniyle van der sar'ı geçerek juve'ye attığı şu goldür:

  https://i.hizliresim.com/3pV5ZO.gif

  "onunla oynadığım zamanlarda her şey onunla başlardı çünkü onun tanrı vergisi bir saha görüşü ve oyunu herkesten önce tahmin etmek gibi yetenekleri vardı." şeklinde anlatır o günleri baggio.

  2001 yılında inter, sonsuza kadar pişman olacağı bir hamleyle pirlo'yu 18 milyon avro karşılığında milan'a satar. bu pişmanlığı şöyle anlatayım, inter'in efsanevi başkanı massimo moratti ki alıp sattığı oyuncularla milyarlarca dolarlık futbol ticareti yapmıştır, "inter başkanı olarak en büyük pişmanlığım pirlo'yu göndermekti. onu yollamak gerçekten çok büyük bir hataydı." şeklinde dile getirir nedametini.

  inzaghi ve rui costa'yla birlikte: https://i.hizliresim.com/kXDQqD.png

  kendisi milan'a transfer olduğunda takımın başında terim vardır ve pirlo kitabında da belirttiği gibi terim'i hiç sevmez. takımdaki diğer papazlar da sevmeyince terim sadece 13 maç sonunda milan'dan kovulur ve yerine costacurta ve maldini gibi ağır abilerin takımdaşlığını da yapan ancelotti getirilir. berlusconi, o yaz dehşetengiz bir kadro kurmuştur ve takımda oyun kurucu olarak kullanılabilecek rui costa, rivaldo, seedorf ve pirlo vardır. ancelotti'den hepsini aynı anda oynatmasını ister. pirlo bir gün ancelotti'ye defansın önünde oynamak istediğini söyler. ancelotti başta bu fikre sıcak bakmaz çünkü pirlo'nun takımı yavaşlatabileceğini düşünür. yine de juventus'la oynayacakları berlusconi kupası'nda ancelotti, pirlo'nun isteğini yerine getirir. ancelotti, o maçtaki pirlo'yla ilgili "afallamıştım. çok güzel bir sadelikte ve eşsiz bir şekilde oynamıştı." diyecektir daha sonra.

  ancelotti'nin pirlo'nun oyununa bir katkısı da gattuso'yu pirlo'ya eskort olarak kullanmayı akıl etmesidir. işin pis kısmını gattuso yapmakta ve pirlo'nun defansif yükünü azaltmakta, pirlo'ya oyun kurması için yeterli alanı vermektedir. andrea'nın "dönüp geriye baktığımda her şeyimi mazzone ve ancelotti'ye borçlu olduğumu görüyorum." demesi boşuna değildir.

  pirlo'nun oyun kuruculuğundaki milan, 2004'te ve 2011'de scudetto'yu kazanır. 2003, 2005 ve 2007'de şampiyonlar ligi finali oynar; 2003'te juventus'tan, 2007'de de 2005'te kaybettikleri liverpool'dan bu kupayı almayı başarırlar.

  https://i.hizliresim.com/ZOqo1G.jpg

  tabii bu esnada pirlo reyiz araya bir de dünya kupası sıkıştırır. lippi yönetimindeki azurri'nin regista'sı da yine kendisinden başkası değildir. gattuso'yla birlikte turnuva boyunca çılgın atarlar. yarı finaldeki almanya maçında grosso'ya yaptığı asistte verdiği no-look pass efsanevidir:

  https://www.youtube.com/watch?v=cRgUb3S9Yjk

  https://i.hizliresim.com/ROvzBn.jpg

  pirlo'nun juventus kariyeri de şaşaalıdır fakat 10 sene boyunca ter döktüğü milan günleri pirlo'yu pirlo yapıp akıllara kazımıştır. kişiliği de tam olarak burada oturmuştur. maldini'yle çok iyi arkadaştır. yaşlı kurt için "nasıl davranmam gerektiğini ondan öğrendim." der. bir diğer akıl hocası da takımın dede korkut'u costacurta'dır. maldini ve costacurta gibi iki dev karakter, pozisyon almadan kravat seçimine kadar pirlo'ya her konuda rehberlik ederler. dışarıdan buz gibi görünen pirlo "beni yakından tanıyanlar ne kadar sosyal olduğum bilirler." diyerek aslında bu ikiliye selam çakar.

  selam çaktığı bir diğer isim de başına bela olduğu mağara adamından bozma yoldaşı gattuso'dur. soğuk nevale gibi gözüken pirlo, gattuso'ya takılmayı çok sever. misal bir seferinde gattuso'nun telefonunu ele geçiren pirlo, yöneticilerden ariedo braida'ya, gattuso'nun ağzıyla "kontrat iyileştirme karşılığında size kız kardeşimi öneriyorum." mesajını atar. 2006 dünya kupası boyunca da de rossi'yle bir olan pirlo, gattuso'nun yatarken kullandığı bere ve leopar desenli pijamasına takılır, adamcağızı uyutmaz. milan'dayken de gattuso'nun grameriyle dalga geçtiklerini, gattuso'nun ise onlara çatal fırlattığını hatta bu yüzden sakatlanan oyuncuların bile olduğunu anlatıyor pirlo. (tabii ucuz bile kurtulmuşlar. gattuso dediğin adam milan antrenmanındayken sahada bulduğu sümüklü böceği canlı canlı yiyecek kadar sıyırmış bir tip.) lakin birbirini çok sever bu ikili. geçenlerde, pirlo'nun emeklilik kararının ardından, gattuso'yla radyonun birinin bir röportajı vardı. densiz radyocunun "hanginiz daha iyiydiniz?" sorusuna "lütfen mantıksız konuşmayın, nutella'yla boku mukayese edemezsin." diyerek pirlo'ya gereken taltifi yaptı. "onunla ilk tanıştığımızda 15 yaşındaydık ve onu herkesten iyi tanıyorum. ne zaman baskı hissetsem topu ona verirdim ve kariyerlerimiz açısından o bana, benim ona yardım ettiğimden daha fazla yardım etmiştir." diye de ekledi.

  https://i.hizliresim.com/mJb6Z4.jpg

  pirlo, 2006 dünya kupasından sonra neredeyse real madrid'e katılmak üzeredir fakat adriano galliani onu ikna ederek kalmasını sağlar. birkaç sene sonra da ancelotti'nin çalıştırdığı chelsea'yle flört etmeye başlar ama yine galliani tarafından kalması sağlanır. 2010'da da guardiola tarafından barcelona'ya katılmaya neredeyse ikna olacakken yine milan buna izin vermez. tabii insan yine de pep'in çalıştırdığı barça'da xavi, iniesta ve pirlo orta sahası bir araya gelseydi nasıl orgazmik bir temaşa ortaya çıkardı diye düşünmeden edemiyor.

  2011'deyse olan olur. milan, 10 sene önce can düşmanı inter'in yaptığı hatayı tekrar ederek pirlo'ya yol verir. aslında pirlo, kendisi de gitmek ister zira allegri'yle anlaşamaz. allegri, sağlamcıdır ve defansın önüne pirlo'yu değil de ambrosini - van bommel ikilisini oynatmak ister. maddi açıdan zor günler geçiren milan'da pirlo'nun maaşı da göze batar*. sözleşmesi de o sezon biten pirlo'ya sadece 1 sezonluk uzatma teklif ederler. (tabii bunda pirlo'nun sakatlıklardan dolayı 2010-2011 sezonunun neredeyse yarısını kaçırmasının da tesiri vardır.) pirlo ise 3 sezonluk uzatma ve eski rolünü* ister. anlaşamazlar. milan'dan ayrılacağını anladığındaysa hüngür hüngür ağlar.

  tüm bunlardan sonra yapılanmaya giden juventus'un kurt sportif direktörü marotta, pirlo'yu havada kapar. bonservissiz bir şekilde pirlo'yu aldıklarına inanamazlar hatta. buffon'un ilk tepkisi "tanrı gerçekten varmış." olur. pirlo'nun menajeriyle konuşan conte'yse "ona üzülmemesini söyleyin, benim sistemimde ona çok iş düşecek. birlikte çok eğleneceğiz." der.

  https://i.hizliresim.com/5Gv6WA.jpg

  gerisi zaten dimağlarda. 3-5-2'de vidal ve marchisio'nun arkasında deep-lying playmaker olarak 13 asist + yüzde 86,8 isabet oranıyla 2 bin 643 pas yapar ve serie a'da yılın oyuncusu olarak seçilir. bu ödülü iki sezon daha kimselere kaptırmaz. maestro'luğunu yaptığı juventus, 11-12, 12-13, 13-14 ve 14-15 sezonlarında scudetto'yu kazanır. 14-15'te şampiyonlar ligi'nde finale çıkıp barça'ya 3-1 kaybederler. tabii ilginç bir nokta da şu ki 14-15'te takımın başında allegri vardır. milan'da yaptığı gibi pirlo'yı yine kesecek mi acaba, diye düşünülürken bu defa o hıyarlığı yinelemez. çünkü taraftar zaten kendisini istememektedir ve bunun üzerine bir de pirlo'ya dokunursa ilk hatasında sepetleneceğini bilir.

  https://i.hizliresim.com/g9GJzL.jpg

  2015'te şl finalinden sonra pirlo ve juve yollarını ayırmaya karar verir. iyi de olur aslında çünkü pirlo final maçında da görüldüğü üzere artık mevkisinin gerektirdiği dinamizmi kaybetmeye başlamıştır ve her şey tadında güzeldir. bunun üzerine o da çok sevdiği ve merak ettiği new york'un yolunu tutar. 2 senenin sonunda da nihayet bu sezon 38 yaşında futbolu bıraktı.

  https://i.hizliresim.com/Byd599.jpg

  milli takım kariyerineyse 2014 dünya kupası'ndan sonra son verir. euro 2012 performansıysa unutulmazdır. çeyrek finalde aklı sıra konsantrasyonunu bozmaya çalışan jor hart'ın şebekliklerine 13 yaşındayken attığı panenka penaltısını tekrarlayarak cevap verir. her izlediğimde gülerim:

  https://www.youtube.com/watch?v=gXFWmpB-cPQ

  bu penaltıdan sonra takım arkadaşları "delirdin mi sen?" diye sorarlar ve bizimki "pirlo olmak bunu gerektirir." diye cevap verir. şaka şaka, öyle bir şey demez ama dese efsane olurdu. onun yerine "ben ne yaptığımı biliyordum." der ki doğrudur da. buffon, bu penaltının takıma öz güven aşıladığını ve ingilizlerin sinirlerini zıplattığını belirtmişti.

  2014 dünya kupası italya için peki iyi geçmese de koca turnuvada beni en heyecanlandıran olay pirlo'nun ingiltere maçında direkten dönen şu firikiği olmuştu. (hart'ın armut gibi bakakalmasına paha biçilemez):

  https://www.youtube.com/watch?v=8j0vftFVDtc

  bu frikik, pirlo'nun vuruş tekniğinden çok ayrıydı; top havada yalpalaya yalpalaya gidiyordu. meğer antrenmana pirlo'nun frikik idolü juninho çağrılmış ve üstat, pirlo'ya birkaç taktik vermiş:

  https://i.hizliresim.com/XEgrN6.jpg

  35 yaşındaki pirlo'nun zaten çok iyi bir frikikçi olmasına rağmen gocunmadan juninho'dan ders alması... (bu arada pirlo, kitabında da juninho'ya olan hayranlığından bolca bahseder. onun gibi vurabilmek için dvd'ler topladığını anlatır.)

  pirlo'nun lakabı il architetto (mimar) alın teriyle kazanılmış bir payedir. nasıl ki makelele tipi orta saha varsa ve bu rolün ismi artık böyle kalmışsa regista'yı tarif ederken de kullanılabilecek en güzel tabir "pirlo tipi orta saha" olur herhalde. hızlı değildir, çok fazla çalım da atamaz:

  https://www.youtube.com/watch?v=5lodkFmpiZw

  lakin attığı paslar milimetriktir, anlatmaya kelimeler kifayetsizdir:

  https://www.youtube.com/watch?v=91TjRHdtLiQ

  paslarının bu inceliğinde muhtemelen çocukken kum üstünde oynamasının da büyük katkısı vardır. fakat vizyonu doğuştandır ve allah vergisidir. gerrard "pozisyon alma, görme ve açıyı yakalama konularında erişilebilecek en iyi noktayı benim için pirlo özetler." diye boşuna demez. paslarının inceliğinin hikmeti sorulduğunda "sanırım bu teknikle değil geometriyle alakalı. boşluklar bana diğerlerine göründüğünden daha büyük görünüyor." şeklinde cevap verir. "ben sahada gezgin bir çingene gibiyimdir. sürekli bir boşluk arayışındayım. böylelikle topu alır ve gol atabilmeleri için takım arkadaşlarıma iletebilirim ki asist yapmak benim için mutluluğun ifadesidir." diye de devam eder. ancelotti'yse "çoğu oyuncunun ömrü boyunca göremeyeceği pas opsiyonunu pirlo, saliseden daha kısa bir sürede görür ve pası noktalar." der. bu da onun zekasına delalettir. en meşhur vecizelerinden biri olan "futbol beyinle oynanır, ayaklar sadece vasıtadır." sözünü söylemek için de zeka gerekir zaten.

  bu arada şutlarına da tekrar değinmek gerek. uzaktan attığı çok gol var ama parma'ya attığı şu gol gerçekten başka bir şey ve hagi'nin monaco'ya attığı golle birlikte benim iki favori "uzaktan gol"ümden biri:

  https://www.youtube.com/watch?v=pbvIuGQlhys

  pirlo her zaman zerafete önem verir. atak futbolu sever ve anti-futboldan hoşlanmaz. guardiola'nın teklifini kabul etse neler olurdu, sorusu burada bir kere daha anlam kazanıyor. oynadığı mevkiye bakış gördüğü kırmızı kart sayısı oldukça azdır: 753 maçta 2'si direk olmak üzere sadece 3 tane.

  muhteşem oyunculuğu, beyefendiliği ve sakalıyla tam bir futbol ikonudur. "cool" kavramının futbol dünyasında cismanileşmiş halidir.

  https://i.hizliresim.com/ZO6kra.jpg

  hatta belki biraz fazla cool'dur. vialli'nin "onun kalbi dakikada sadece 35 kez atar." esprisi de bu halinden ileri gelir. pirlo'ya göreyse mimiksiz olması onun yararınadır. "suratım, ne düşündüğüme anlamalarına izin vermez." diyor il architetto. lippi'ye göreyse "onun ağzı değil, ayakları konuşur.". pirlo'nun gündelik hayatı da son derece sadeymiş kendi anlatımına göre. hiçbir maç ritüeli yok mesela. dünya kupası finalinden önce ne yaptığı, ne hissettiği sorulduğunda "ben baskı hissetmem, 9 temmuz gününü uyuyarak ve playstation oynayarak geçirdim(u: bu arada büyük bir playstation hastası. tekerin icadından sonraki en önemli icat olarak görüyor playstation'u). akşamında da çıkıp kupayı kucakladım." diye anlatan mutantvari bir adam. bu nobran hallerini juve'nin sosyal medya ekibi "pirlo is not impressed" şeklinde videolaştırmış epey de hoş olmuştu hatta. akabinde new york city ve mls de bu videoları devam ettirmişlerdi:

  https://www.youtube.com/watch?v=8BVcyCBMzNQ

  https://www.youtube.com/watch?v=4zd_iFUndJQ

  https://www.youtube.com/watch?v=fPGv8iy8Oww

  adamı duygusuz, sosyopat bir tip olarak anlattım ama her büyük futbolcu gibi o da kaybetmeye dayanamayanlardan. liverpool'a istanbul'da kaybettikleri final için "hayatımın en kötü günüydü." diyor. 2015'te barça'ya kaybettikleri şl finalinden sonra da çocuklar gibi ağlıyor:

  https://www.youtube.com/watch?v=9fw8rjBCtPo

  new york'ta yaşadığı müddetçe de yaşam tarzında değişikliğe gitmiş bir adam değil. kıyafetlerini italya'dan ısmarlayıp italyan restoranlarına gitmiş, yemekte domates soslu italyan makarnası yemeye devam etmiş. son 20 yılı nasıl geçtiği sorulduğunda "benim için hep aynıydı... evde takılır, antrenmana çıkar, maçımı yapar tekrar evime dönerdim. hep böyleydi." diye cevaplıyor. otobiyografisinin önsözünde prandelli "o hala benim yıllar önce gördüğüm çocuğun ta kendisi..." diye tasvir ediyor pirlo'yu.

  ben iyi bir hoca olacağını düşünüyorum ama yapıp yapmayacağından emin değilim. paraya ihtiyacı yok. zaten hiç de olmamış çünkü zengin bir aileden geliyor. babasının brescia'da metal ticareti yapan ve pirlo'nun da hissedarı olduğu 35 senelik bir şirketi var. bunun dışında iniesta gibi o da şarapçı. senede 15-20.000 şişe şarap verebilen bir üzüm bağı var.

  https://i.hizliresim.com/WGPOmY.jpg

  velhasıl şahsen kendisini deliler gibi özleyeceğim. ne lanet bir seneyse hem totti hem pirlo futbolu bıraktı, buffon da sezon sonu bırakacağını açıkladı. bir devir de böylece kapanıp gidiyor işte...

  https://i.hizliresim.com/9DzLRN.jpg

  bu arada kendisiyle ilgili bilinmeyen bir malumatı daha açıklayayım. nasıl ki 2014 dünya kupası'nda juninho kendisine frikik dersleri verdiyse euro 2012'de de yakinen tanıdığımız bir oyuncudan penaltı dersleri almıştır ve aracılığı da prandelli yapmıştır:

  https://youtu.be/igG8eGMjlSQ?t=5m12s
 • 461
  --- alıntı ---

  italyan futbolunun yıldızlarından pirlo amerika birleşik devletleri ligi mls'in sona ermesinin ardından aktif futbolculuk yaşamına noktayı koymuştu. pirlo'nun jübile maçı ise dünya futbolunun en ünlü isimlerinin buluşmasına sahne olacak.

  kariyerinde italya milli takımı ile 2006 dünya kupası, milan ile 2003 ve 2007 şampiyonlar ligi şampiyonluğu, juventus ve milan ile 6 italya ligi serie a şampiyonluğu bulunan ve 2013-2015 arasıdna 3 kez italya'da yılın futbolcusu seçilen italyan futbolunun ünlü ismi andrea pirlo, mls sezonunun bitiminin ardından formasını giydiği new york city fc'nin kendisi için son durak olduğunu söyleyerek emekli olma kararını açıklamıştı.

  pirlo'nun resmi veda maçı ise kendisine veda etmek isteyen pek çok efsanevi ismin buluşacağı bir futbol şöleni olacak.

  21 mayıs'ta oynanacak jübile maçı için paolo maldini, gianluigi buffon ve frank lampard davet edilen isimler arasında. ayrıca fabio cannavaro, alessandro del piero, alessandro costacurta, mauro camoranesi, gennaro gattuso, rui costa, clarence seedorf ve francesco totti'nin de bu ünlü yıldıza veda etmek için sahada olacağı bildirildi.

  karşılaşma milano'nun san siro stadı'nda oynancak ve maçtan elde edilecek gelir yardım kuruluşlarına bağışlanacak.

  --- alıntı ---

  imparator'a söylediği sözler dolayısıyla sempatimi kaybeden ''başbakan'' lakaplı futbolcu. seni affetmeyeceğim oğlum!

  tavşan dağa küsmüş misali..
 • 464
  fbjk ağzıyla pirlo'nun kitabından fatih terim örnekleri veren kişileri göstermiştir. pirlo fatih terim ekspertizi galiba.

  iyi ki bir kitap yazmış, bilirkişi oldu helal. pirlo futbolu icat eden adam galiba. 3-5 ay fatih terim ile çalıştı diye en iyisini o biliyor.

  sadece şeyma'dan hallice bir kitapla fbjk'li ekşi trolleri gibi fatih terim anabilim dalı başkanı ve beyefendiler masası üyesi pirlo'dan örnekler vermek harika.

  pirlo'nun kitabı önemliyse bir başyapıt olan sadece şeyma'da şöyle der;

  " herkesi memnun edemezsin çünkü pizza degilsin "
 • 466
  fatih terim ile ilgili sözlerinin yer aldığı kitabı okumuştum. 'düşünüyorum, öyleyse oynarım' isimli bir otobiyografi. pirlo her ne kadar saha içinde zeki ve iyi bir futbolcu olsa da, saha dışında özellikle insani ilişkiler bakımından o kadar iyi niyetli bir futbolcu değil. milan'ın 'beyefendiler masası' denilen, marcel desailly ve paolo maldini'nin gençlik zamanında ilk zamanlarında ayyuka çıkmış (ki çok daha öncesinde, baresi zamanlarında falan da var) ve kaptanlarının söz aldığı, futbolcuların isimleri ve geçmiş kariyerleri ile bir rütbe farkı ortaya koyduğu grubun zamanında etkili isimlerinden birisi. biraz seçici ve kendilerince saygı gösterilmesini isteyen garip bir topluluk. yani bu memleketteki adıyla biraz bizdeki yerli oyuncuların yeniçeri faaliyetlerine benziyor. kendi istediği teknik direktör ve futbolcuları aldıran, istemediklerini gönderen, zamanın başkan ve yöneticisi adriano galliani ve silvio berlusconi ile de iyi ilişkilere sahip değişik bir topluluk. bu yüzden bu adamın fatih terim ile ilgili ne söylediği, taktiğini veya motivasyon tarzını beğenip beğenmemesi gibi kendine ait fikirlerini fatih terim için bir tespitmiş gibi sunmak pek anlamlı değil. o efsane milan kadrosundan fatih terim ile alakalı bilgi edinmek isteyen andriy shevchenko, manuel rui costa, kakha kaladze, serginho gibi isimlerin de fikirlerini almalı derim ben.

  kaldı ki pirlo'nun zamanında oyunculuğuna, kariyerine fazlaca saygı duymakla beraber, şu son 7-8 senedir kendisi için üretilen başbakan lakaplarına falan kesinlikle katılmıyorum. oynadığı rol ve futbol tarzını eşsiz bulanlar için de aynı bölgede ya da benzer rolde oynamış josep guardiola, franz beckenbauer, xabi alonso gibi oyuncuların kariyerlerine ve futbollarına göz atmalarını tavsiye ederim. nazarımda pirlo başbakan ise bu futbolcular gazi mareşaldir.

  sözün özü, eğer fatih terim ile ilgili fikir edinmek istiyorsanız, andrea pirlo'nun vecizeleri sizler için en son dikkate alınası şeyler olmalıdır.
 • 467
  efsane falan olmayan eski futbolcu.

  y kuşağının * geç dönemleri (mensubu olduğum jenerasyon) ve z kuşağının tamamı için “efsane” olarak görülmesi normal zira bu kuşaklar genellikle sabah yediği simidi bile sosyal medyada “efsane” olarak etiketleyerek paylaşıyor (ertesi gün soranlara da “o simit bozdu ya :/ ” demekte de beis görmüyor).
 • 468
  fatih terim eleştiri seanslarının aranan adamıdır. otobiyografisinde fatih terim’in taktikden anlamadığını anlatmıştır. hatta şahsi fikrim biraz da kendisini taşralı olarak görmektedir.

  aynı eleştirilerden birini de eski futbolcumuz milan baros yapmıştır. hatta ve hatta bir dönem ajax’ı çalıştırmış ama kariyerine erken dönemde son vermek zorunda kalan frank de boer’de bu gruba dahildir.

  şahsen fatih terim’in iyi bir taktisyen olmadığını düşünmekle beraber taktik bilmiyor yeaaa konusuna katılmıyorum. taktik bilmeyen adamın bu kadar sene başarılı olması modern futbol’a hakaret olur.

  gerçi pirlo’nun futbol bilgisini görmemiz için teknik direktörlük yapması ve bu süreçteki başarılarına bakmamız gerekli.

  teknik direktörlük sadece taktik anlayışla alakalı değildir, içerisinde pek çok değişkeni bulunduran bir yöneticiliktir. mesela tudor’un en büyük sıkıntısı ikili ilişkiler değil miydi? hatta geçen guardiola bile kimi oyuncularının özel hayatlarında sıkıntı olduğunu, bunu bilmeyenlerin o oynar mı? bu oynamalıydı tarzında eleştirilerine isyan etmişti diye hatırlıyorum.

  o sebepten pirlo iyi oyuncudur ama teknik direktörlük konusunda ne kadar iyi bir referanstır, tartışılır.
 • 469
  italya'da buna gelene kadar 10 tane efsane sayarım aynı dönemde oynayan. sırf retro meraklıları sevebiyle efsane statüsünde. bu efsane ise maldini, cannavaro ne şimdi.

  sanki bana çok iyi futbolcuydu da efsane oldu. iyi o zaman her 20 sene top oynayan efsane olsun.

  sokakta ben hiç, " pirlo topu aldı, sağa çekti, vurdduuuuuu ve taç" diyen bir çocuk hiç görmedim. demek ki efsane değil.
 • 471
  yaşlı sayılacak yaşlarda hala üst seviyede futbol oynayabildiği için kimilerince efsane olarak alınan futbolcu.
  kendisini, özellikle juventus zamanında oldukça beğenen birisi olarak italya'da ona gelene kadar onlarca efsane var lafına katılıyorum.

  hem milan'ın hem juventus'un şaşalı zamanlarında kadroda kendisine önemli bir yer bulmuş bir oyuncu. büyük topçu eyvallah da, hiçbir zaman içinde bulunduğu kadronun bayrak adamı olamamış bir adam.

  2005 milan'ı saydığınızda aklınıza ilk pirlo gelmez. hatta benim gibiyseniz "ulan doğru pirlo da vardı" diye düşünürsünüz.

  2013'te iki güne yayarak yendiğimiz juventus'un iki yıl sonra finale yürüyüşünde de başrol kendisinde değil. pirlo'ya gelene kadar buffon chiellini bonucci bayrak adam rolünü alıyordu kendisinden.

  uzun lafın kısası, pirlo futbol romantiklerinin efsanesi olabilir.

  fatih terim'in çaıştığı 100lerce futbolcu var. kendisi hakkında kötü konuşanlar:
  milan'da doğru düzgün forma vermediği pirlo,
  sezona 11'de başlatıp istediği performansı alamayınca yerine transfer yaptırdığı milan baroş,
  bizde tamamen yokları oynayan ve geldiği dönem olarak da hem terim hem galatasaray açısından oldukça başarısız bir dönem olan de boer.

  neyse,
  italya'da efsane arıyorsanız maldini'ye totti'ye falan bakın derim ben. pirlo efsaneler arasına girecek bir karakter değil.
 • 472
  pirlo’nun kitabını dikkate almamız için fatih terim’in kariyerine bugünlerde başlamış olması gerekir, bu arkadaşın yazdıklarını nedense çok ciddiye alıyoruz fakat fatih terim’in galatasaray tarihine yazdıklarını görmezden gelmeye çalışıyoruz.

  fatih terim’in rahatsızlığı sebebiyle orada bile olmadığı maç sonrasında, neredeyse kariyerini baştan aşağı sorgulanmasını sağlayan kitabın yazarı italyan futbolcu...
 • 473
  regista rolü için konuşursak efsanedir. ancak italyan efsanesi dediğimiz zaman baggio'yu, del piero'yu, cannavaro'yu, maldini'yi, baresi'yi falan bambaşka bir yere koymak lazım. çünkü onlar 18-19 yaşlarında sazı ellerine alıp 30lu yaşlarına kadar hatta bazıları 40 ına kadar bırakmadı.

  yaşı genç olan yazarlar pirlo'nun yaşlılık dönemini hatırladıkları için çok büyük efsane zannediyorlar. pirlo gençlik döneminde iyi topçuydu ama 30 yaşından sonra bambaşka bir seviyeye çıktı. bunda doğru zamanda doğru yerde olmasının da payı çok büyük. gattuso ve seedorf'un arkasında iyi bir regista performansı sergiledi. ardından bu adamların emekliliğe gün sayması ve milan'ın beyefendiler masasını dağıtacağız kararı ile birlikte juventus'a geçti ve 3-5-2 sisteminde önünde 2 tane dinamik orta saha arkasında kapı gibi 3 stoper ile ikinci baharını yaşadı. yanlış anlaşılmasın, milan'da da çok iyiydi bu adam ancak juventus'ta bambaşka bir seviyeye çıktı. yani pirlo'nun performansı kariyerinin başından sonuna kadar bu çizgide değildi. 27-28 yaşına kadar 100 üzerinden 80 lik bir oyuncu olarak değerlendirirsek pirlo'yu30 yaşından sonra 100 üzerinden 95'lik bir oyuncuya dönüştüğünü söyleyebiliriz.
 • 474
  dünya futbolunda yer alan bir çok değerli oyuncu tarafından sevilen ve sayılan fatih terim’e sallayan nadir oyunculardan. hocamıza olumlu bakanlar arasında bizim efsanelerimizden hagi, taffarel gibi dünya çapında oyuncular da var. ama boşverin pirlo ne demişse iyi demiştir. ne de olsa registaların şahı yahu. diğer yıldızlar ondan iyi mi bilecek?
App Store'dan indirin Google Play'den alın