• 928
  basında, sosyal medyada ve dahi açıklamalarda okan hoca'nın inatla neden "6 oynayabilen 8" istediğini anladığımız transfer dönemidir. evet ndombele hiçbir zaman "tam bir ndombele" olamayacak ama öyle olsa dahi bizim aradığımız oyuncu değil. bunun en güzel kanıtı da 29 kasım 2023 galatasaray manchester utd maçı oldu. ki zaten öncesinde de bu durumun sırıtmamasının en büyük sebebi kaan'ın defansif olarak eksta işleri ve torrerira'nın insan üstü ofansif+defansif baskısıydı. en başından beri hocanın oraya isteği torreira'yı serbest bırakabilecek, tabiri caizse olası hatada arkasını toplayabilecek, defansif yönü de olan bir 8 numaraydı. o dönemki görüşler ve sözlükteki entryler torreira'yı sadece defansa hapsedilecek bir oyuncu olarak gördüğü için daha ofansif oyuncuları daha tercih eder yöndeydi (durumu fark eden, farklı görüş beyan edenleri tenzih ediyorum) ancak çok net anlamış olduk ki bizim torreira'yı geride bırakıp ileri çıkacak bir oyuncuya değil, gerektiğinde müdahale ederek torreria'yı defansif olarak destekliyebilecek bir oyuncuya ihtiyacımız var ve bu oyuncu ndombele değil. aslında bu oyuncu kaan da değil ama ekstra çabalarla o formasyonda iş yapabildik.

  umarım ara transferde bu kriz çözülür, yoksa tahmin ettiğimizden çok daha pahalıya patlayabilecek gibi görünüyor.
 • 929
  ağustos sonunda çok iyi sandığımız daha önceki transfer dönemlerine benzer olarak yine çok büyük hayal kırıklığıyla sonuçlanmıştır.

  torreira'nın yanında ortasahamız yok, sol bekimiz yok, hücum hattımız oturmadı. transfer sezonu başındaki eksiklerimizi kapatamadık, eksik olmayan yerlerimizi de bozduk. öyle ki ortasahada sonradan oyuna girecek bir berkan kutlu'nun dahi eksikliğini çekiyoruz.
 • 931
  bütün transferlerimiz gerçekçi beklentileri karşıladı şu ana kadar. geçen sene ne oynadılarsa onu oynuyorlar. sadece zaha topla daha çok etkili olabilirdi ama onun da alışması ve sakatlıktan çıkması uzun sürüyor.

  dörtlü savunmada angelino, futboldan uzaklaşmış ndombele, fizik olarak düşüşteki ama kalitelerini koruyan icardi/ziyech. kalite yeterliliği tartışmalı tete. hepsi vaad ettiklerini verdiler. bakambu’yu da oynatmıyoruz zaten. onun da şampiyonlar ligi’nde golü var.

  ama transferlerimiz hayali beklentileri karşılamıyorlar. davinson hayali beklentileri de karşılıyor diyebilirsiniz ama o da en iyi oyuncumuz yerine yüksek maaşa geldi ve başka sıkıntılar doğurdu. o da gayet gerçekçi şu ana kadar. yani rüyada veya kabusta değiliz.
 • 933
  alıp da %100 verim elde ettiğimiz 2 oyuncu var, biri sanchez diğeri geçen sene de takımda bulunan kaan.

  günay, halil, kerem demirbay, bakambu ve ndombele nerdeyse 0 katkı verdiler.

  zaha ve angelino heyecanlanmamıza vesile olan geçmiş performanslarının çok uzağındalar. yine de zaha somut olarak ciddi bir tehdit olduğunu gösterebiliyor.

  ziyech iyi ama devamlılığı soru işareti. tete desen et mi balık mı anlamış değiliz.

  bununla birlikte gelen yeni oyuncular 11'e girsin diye geçen senenin yıldızlarından kerem aktürkoğlu ve sezonun son bölümünde ciddi çıkış yakalayan kazımcan'ın performansı da çok düştü. torreira, icardi ve boey ise net olarak alternatifsiz. baklavasına maç yapsak yine bu 3 oyuncu oynamak zorunda gibi bir durum var ortada.

  bu çerçevede devre arasında ufak çaplı bir kadro revizyonu şart. bakambu, angelino, ndombele ve duruma göre kerem demirbay ile vedalaşılması gerek. rotasyonda dahi olsa katkı vermeleri zorlaşan nelsson ve oliveira için de bir çıkış yolu bulunmalı.

  ilk 11'e 3, kulübeye de 2 takviye ile ihtiyaçlarımızı giderebiliriz. sol bek, 6 ve 10 numara ile ilk 11'i, icardi ve boey'i yedekleyecek 2 oyuncu ile de kulübeyi güçlendirmemiz lazım.
 • 934
  transfer döneminin çok iyi geçirilmediği aşikâr ancak neden bu kadar kötümser bir tabloyla değerlendirildiğini anlamıyorum. bu dönem yapılan transferlerin 10 üzerinden naçizane bir değerlendirmesini yapalım;

  mauro icardi; 8/10

  geçen seneki fiziksel hâlini henüz göremesek de yaptığı tabelayla ve transferin zorluğuyla 8 puanı hakediyor. diri hale gelirse başka şeyler de izletecek.

  wilfried zaha; 8/10

  ligin çok üstünde bir oyuncu olduğunu yavaş yavaş görmeye başladık. ilk geldiğinde çekincelerim vardı, bundaki en önemli faktör dinamizmini kaybedecek olmasıydı. arkasında bek yokken ve takım içi istenilen paslar gelmiyorken şu ana kadar yaptıkları 8 puanı hakediyor. şimdiden 8 gol katkısında bulunmuş sezon genelinde.

  hakim ziyech; 7/10

  eski ziyech’i göremeyeğimiz belliydi. ona rağmen harikulade yetenekli bir oyuncu. oyun zekası ligin çok üzerinde. sıfıra yakın maliyetini de hesaba katarsak henüz sezon genelinde istediğimizi bulamasak da 7 puanı rahatlıkla alır.

  davinson sanchez; 9/10

  pek anlatmaya gerek yok, oyun yapımıza mükemmel uyum sağlayan elit bir stoper. 9 milyon euro’ya alınmış olması transfer başarısıdır. takoz becaoya fener aynı parayı verdi yanılmıyorsam. her şeyiyle çok iyi bir stoper ve müthiş bir profesyonel.

  tete; 6/10

  kopenhag maçı attığı gol olmasa şu an cl’ye veda etmiştik. ligde beklenilen performansı veremedi. ancak mali olarak bonservissiz alındı ve yaşı henüz 23. ileride başka şeyler izletme ihtimali fazlasıyla var.

  kaan ayhan; 9/10

  tam bir joker. müthiş profesyonel. kendisinden beklenilen minimum seviyedeyken çıktığı her maç çok güven veriyor. çok önemli bir transfer.

  angelino; 4/10

  maalesef oyun yapımıza uygun bir sol bek değil. kötü bir oyuncu asla değil ama bizde olacak gibi de gözükmüyor.

  kerem demirbay; 5/10

  kötü bir oyuncu değil ancak oyun yapımıza uyan bir oyuncu da değil. 3’lü orta saha oynayan takımlarda yüksek performans verebilir. bizim gibi torreira + x oyuncu 2’li merkezinde olmuyor. yine de yabancı sınırı varken çok da mantıksız transfer görünmüyordu.

  tanguy ndombele; 2/10

  aslında puan olarak daha düşüğünü hakediyor ancak cl’deki tek galibiyetimiz olan manu maçında oyuna girdikten sonraki pozitif oyunu galibiyette önemli rol oynamıştı. kiralık bir transfer ve kiralama bedeli ödenmedi. denedik, olmadı.

  halil dervişoğlu; 6/10

  minimum maliyetle alınan 3. forvet. transferinin neye göre eleştirildiğini anlamadım çünkü şans bile bulamadı doğru dürüst. az bulduğu şansı ön elemelerde zalgiris ve olimpija’ya attığı gollerle iyi değerlendirdi. ligde oyuna sonradan girince fena işler yapmadı. kötü bir transfer diyemem.

  cedric bakambu; 6/10

  geldiğinde yunan ligi gol kralını 2. forvet olarak getirdik. düşük bir maliyetle geldi. bir türlü alması gereken süreyi alamadı. ıcardi sakatken süre bulmalıydı. kendisinin transferi için yönetimi gereğinden fazla eleştirmek bence haksızlık olur çünkü teknik ekip kendisini kullanmak istemiyor. icardi’den fizik olarak bitik olduğu dönemler bile vazgeçemiyor.

  bilançoyu değerlendirirken ortalamayı aldığımız zaman 6,36/10 gibi bir bilanço çıkıyor ortaya. yani öyle denildiği gibi ahlar vahlar edeceğimiz bir durum yok ortada. benim nezdimde bu transfer dönemi eleştirilmesi gereken ilk konu fiziksel olarak soru işaretleri barındıran oyunculara gitmemiz. daha çift yönlü, topsuz oyunu kuvvetli ve caydırıcılığı yüksek birkaç profil eklemesi yapılabilirdi. umarım ara transfer dönemi buna göre profiller alınır. onun dışında bu yaz transfer dönemi ortada felaket tablosu gibi bir şey yok.

  edit; bir ekleme yapıp yeni transferlerin cl maçlarındaki skorlara etkisine bakalım;

  20 eylül 2023 galatasaray kopenhag maçı
  yeni transferlerden zaha’nın asist tete’nin gol attığı maç.

  3 ekim 2023 manchester united galatasaray maçı
  yeni transferlerden icardi ve zaha’nın 1’er gol, davinson sanchez’in 2 asist yaptığı maç.

  24 ekim 2023 galatasaray bayern münih maçı
  icardi’nin penaltıdan gol attığı maç.

  8 kasım 2023 bayern münih galatasaray maçı
  yeni transferlerden bakambu’nun gol attığı maç.

  29 kasım 2023 galatasaray manchester united maçı
  yeni transferlerden hakim ziyech’in 2 gol 1 asist yaptığı maç.

  artık millet olarak olayları değerlendirirken parçaları birleştirme ve tümevarım gibi olguları hatırlamalıyız.
 • 935
  ahlar vahlar edeceğimiz transfer dönemidir. 1 adet orta saha alınsaydı şuan şampiyonlar ligi grubu için farklı konuşuyorduk. gruptan çıkarsak 10 milyon euro üzerinde gelir elde edeceğiz ama şuan çıkıp çıkamayacağımız belli değil.

  boey’in, torreira’nın, apokerim’in yedeği 1 adam olamaz. kadro planlaması açısından da sıkıntılı bir transfer dönemidir.

  kim sorumlu bilmiyorum ama gruptan çıkamazsak en büyük pay onundur.
App Store'dan indirin Google Play'den alın