• 1
  ismi gündemimizde olan oyuncular alınırsa bize çağ atalatacağı sezon olacaktır. şampiyonluk kutlamalarının hemen arkasından “hedef avrupa şampiyonluğu ve bu kadro yeterli olmayabilir” diyebilen bir yönetimimiz var. gayet sağlıklı, akıllıca ve stratejik bir söylem. çünkü biz gölgemizin farkındayız. hemen olduk bittik demek bize yakışmaz.

  peki gündemde kimler var?

  youri tielemans
  ilkay gündoğan
  arsen zakharyan
  hakim ziyech
  leandro paredes
  firmino

  bunların haricinde solbek ve gomis yerine forvet kesin alınacak.
  satılması durumunda stoper ve sağ bek alınacak.

  kaleye uğurcan çakır düşünülüyor bu çok iyi bir hamle. malesef yabancı kuralı istediğimiz gibi sonuçlanmadı.

  kadro kurarken ben bile zorlanacağım, allah okan hocanın yardımcısı olsun.

  heyecanımız yüksek erden timurumuz var!

  düzenleme: moderatör arkadaşlardan rica ediyorum başlığı taşıyalım. benzer başlık hali hazırda varmış.
 • 4
  galatasaray'ın yaşlı ve kariyerli oyunculara çok fazla yönelmesini arzu etmediğim transfer sezonu.

  fatih terim'in son sezonunda daha doğrusu mostafa mohammed'le başlayan süreçte çok fazla futbolcu satın alındı. kötü transferler de yapıldı. ancak boey, barış alper, nellson, berkan takıma uyum sağladılar. bunlardan nellson ve boey yıldız statüsüne geldi türkiye şartlarında. özetle 2 tane başarılı hamle bu gün takıma 50 milyon eu katkı sağlıyor. tabi bu futbolcuların potansiyellerini ortaya koyabilmeleri için iyi bir takım içinde oynamaları şart. barış alper yılmaz da çok büyük atılım yapmanın eşiğinde. bu arada mohammed ve morutan'ın da az bir zararla hatta az bir karla elden çıkarılması da mümkün. net şekilde patlayan tek scout transferimiz cicaldau oldu. demek ki o kadar kötü bir transfer sezonu değildi. eksik olan 2 şey vardı. birincisi türk insanındaki sabır. biz malesef korkunç bir tüketim toplumuyuz. daha 4 haziran 2023 galatasaray fenerbahçe maçı'na kadar zaniolo önümüzdeki sezon için yapılan kadrolarda yoktu. çöptü... ama işte 21/22 sezonu transferleri üzerinden sadece 1 sezon geçtikten sonra takımın en büyük değerleri oldu. örnekler çoğaltılabilir. yusuf demir mesela. çoğu taraftar için ölü yatırım. oysa beklemek lazım. barcelona'nın yeteneğinden dolayı takıma kattığı henüz 20 yaşındaki bir isim için bu kadar erken konuşulmaz. kimi insan geç büyür, geç akıllanır. sabır bir erdemdir ve erdem olarak kabul edilmesinin bir sebebi vardır. çünkü sabır aslında pasif bir emektir. hazzı ertelemeye tahammül etmektir. hazzı hint fakiri gibi kaderci değil de akılcı şekilde erteleyenler başarıyı yakalar. evet fatih terim'in son transfer dönemindeki seçimlerinin kötü görünmesinin bir sebebi sabırsızlıktı. diğer bir sebebi ise kötü takım kimyası ve yaşanan başarısızlıktı. bunda malesef hocanın teknik adamlık meziyetlerinin körelmesinin de etkisi oldu. neticede belki de tarihimizin en kazançlı transfer dönemi hakettiği takdiri görmedi. oysa scout transferi yapma stratejisinin de ilk ve en acemi uygulamasıydı. dolayısıyla kesinlikle devamı gelmeli.

  takımda tecrübeli ve klas isimler var. nellson'un yerine de muhtemelen tecrübeli bir futbolcu tercih edilecektir. icardi öncelikli hedef ki 30 yaşında bir aşk adamı... onun dışındaki transfer harekatımızı ve hatta icardi alınamazsa forvet transferimizi de tekrar para kazanabileceğimiz futbolcuları hedefleyerek yapmalıyız diye düşünüyorum.

  bu sözlükte fatih terim eleştirisi sebebiyle silinen entry sayımı hatırlamıyorum. zaten günümüz koşullarında da kendisinin çağın gerisinde kaldığını ve kötü bir teknik direktör olduğunu düşünüyorum. tabi ki geçmişte ülke futbolunun gidişatını değiştirecek kadar büyük bir teknik adam olduğu ayrı bir gerçek. ama işte kurt kocadı... yine de doğruya doğru demek lazım. galatasaray'ın sınırlı bütçeyle yaptığı genç transferler aslında çok doğru bir vizyonun neticesiydi. şimdi bu futbolcular geri dönüşmeye başladı. yani alırken kazandığımızı da, satarken kazanabildiğimizi de görmüş olduk. süperlig de öyle aman aman kaliteli bir lig değil. dolayısıyla artık bu transfer politikasını bir vizyon olarak belirleyip yönetimler, teknik adamlar değişse bile kulüp stratejilerinin sürekliliği açısından devam ettirmeliyiz.

  gelinen noktada içim rahat.
  erden timur gerçekten de bu işi çok iyi biliyor.
  mesela zaniolo'ya 15 milyon ve bonuslarla 5 senede ödenecek şekilde bir bonservis bedeli verildi. bu adam italya milli takımından iyi futbol oynasın, hatta sadece 1 tane flaş maç oynasın önümüzdeki sezona galatasaray'da girmez. oynadığımız direkt futbol ve şampiyonlar ligi arenası ise tam olarak zaniolo'yu, kerem'i ve barış alper yılmaz'ı parlatacak bir futbol. dolayısıyla kalsa bile önümüzdeki sezon keşke sözleşmedeki çıkış bedeli 35 milyon eu değil de 50 milyon eu olsaydı deriz.

  işte şu transferi yapabilen erden timur'a o nedenle boey de gitse, nellson da gitse bu yaz transfer döneminde çok güveniyorum. umarım o da fatih terim'in koyduğu vizyonu devam ettirecek transferlere yönelir.
 • 5
  kadro epey şekillendi.

  angelino - zaha -icardi - bakambu - halil isimlerini aldık. icardi zaten hiç ayrılmamıştı*
  gelmesi planlanan rashica ve kerem demirbay var.

  açık söylemek gerekirse oldukça sükseli bir dönem geçiriyoruz. transfer sezonu başında

  --- alıntı ---
  gelinen noktada içim rahat.
  erden timur gerçekten de bu işi çok iyi biliyor.
  --- alıntı ---
  (bkz: #3626198)

  demiştim.

  ancak 30 temmuz 2023 tarihi itibarıyla alınan isimlere bakınca biraz endişeliyim.
  geçen sezon bizi şampiyon yapan iyi bir takım olmamız ve türkiye şartlarında iyi savunma yapmamızdı. ancak herkes orta saha merkezimizin dirençli olmadığını görüyordu. açıkçası sezonun belki de en iyi maçı berkan torreira ikilisi ile oynadığımız, önlerine de barış, zaniolo, kerem, icardi 4'lüsünü koyduğumuz sezonun son maçıydı. işte bu gerçek bir şampiyonlar ligi kadrosu, kupanın gediklisi real madrid prototipiydi.

  transfer sezonunda yapmamız gereken bu yapıyı geliştirmekti.

  sol beke angelino'yu aldık. bu adamın kadroda olması takıma çok iyi bir hücum gücü katacak ama malesef devasa bir savunma zaafiyeti de yaratacak. transferi henüz konuşulurken bu sebeple oyuncuyu istemediğimi belirtmiştim. görüşüm hala aynı. bize savunmacı diye alınan ve her zaman defansta rakiple kale arasında bulunan adekugbe'yi hatırlayalım. takımın oturduğu ilk periyodu saymazsak ligin en çok zorlandığımız dönemi adekugbe dönemiydi. çünkü hızlı kanat oyuncularını yakın savunmuyor, hep geriye kaçarak oynuyordu. bu da rakiplerin ataklarını sol kanadımız üzerinden yapmasına ve sürekli geri koşmamıza neden oluyordu. neticesinde de tüm pres etkinliğimiz sona eriyor, rakip çıkarken top kapamıyor, böylece direkt oyunumuzu sahaya yansıtamıyorduk. böylece savunmanın yanı sıra hücum etkinliğimiz de azalıyordu. isteyen istatistiklere bakabilir. en az pozisyon yakaladığımız maçlar adekugbe ile oynadıklarımızdır. yani aksayan tek bir dişli tüm oyun planımızı bozuyordu. angelino malesef topla kale arasında kalmayı bile becerebilen bir isim değil. 3'lü defans oyuncusu. victor parreira'nın elinde uçak olurdu. ama bizde malesef o ışığı göremiyorum. açıkçası önlem olarak sacha boey'i daha defansif kullanmaktan bahsediliyor. ben her iki kanattan da bek desteğini ve oyunu genişletmeyi her zaman tercih ederim.

  keza zaha'yı aldık. premier lig'den gelmiş adam elbet sorun yaşamayacak ve pres organizasyonuna katılacaktır. ama ne kerem ne zaha, angelino ile önlü arkalı oynayamaz. oynar da bizi o kanattan delik deşik ederler. rashica'yı transfer edersek belki angelino ile önlü arkalı idare ederler. ama merak ediyorum değer mi tüm bunlara diye. o bölgede kazımcan gibi agresif bir isim olmalıydı. zaten elimizde bir tane var. daha iyisine yönelmeliydik.

  orta sahaya kerem demirbay deniyor. kötü oyuncu değil ama ben hep iyi takım olma çerçevesiyle bakıyorum mevzuya. kerem demirbay bizi daha iyi bir takım yapacak mı? bu sorunun cevabı bende negatif. geçiş oyunu oynuyoruz. sağda çok top kaybeden bir zaniolo olacak. solda kerem veya zaha olacak. yine solda angelino olacak. bu iş kesinlikle sadece torreira ile yürümez.

  ha okan buruk net bir 4-3-3 düşünüyodur, o zaman en azından ileri hattın o kadar da geri koşmasına gerek kalmayabilir. fakat elimizde barış, kerem, zaniolo, zaha ve hatta muhtemelen rashica olacak ve biz ilk 11'de bu adamlar için sadece 2 kontenjana sahibiz. hoşgeldin mutsuz futbolcu diyorum.

  bir fred yada daha iyisi farketmez tüm bu zaafiyeti giderecek mi? ben malesef elmanderli galatasaray yerine drogba, sneijder, burak yılmazlı galatasaray'a doğru bir gidişat görüyorum. elmanderli galatasaray çok daha iyi bir takımdı.

  kadromuzu koruduğumuz senaryoda torreira'nın yanına benzer kalitede dinamik 2 veya 3 orta saha alsak, bir bakambu ve bir sol bek transferi ile çok iyi bir takım olurduk. okan buruk'un kafasında ne var bilmiyorum ama ben alınan oyunculara bakınca herkesin beklentiyi fazla yükselttiğini düşünüyorum. çok kaliteli oyuncularımız var umarım çok kaliteli bir takım olmayı da becerebiliriz. çünkü takım olamadan messi - neymar - mbappe 3'lüsü bile iş yapmadı.
 • 7
  icardi’yi saymazsak şu ana kadar benim içime sinmeyen transfer dönemi. geçen seneki kadroya kıyasla büyük bir gelişim göremiyorum.
  takımın ana omurgası 6, 8 ve 10 numara bölgelerine henüz beklediğim takviyeler gelmedi. ancak, muhtemelen bizim için asıl transferlerin ingiltere ve italya transfer tahtası kapandıktan sonra geleceğini düşünüyorum.

  1-) stoperleri çok uzun bir takım olmamıza rağmen hava toplarında etkisiz ve savunması sıkıntılı bir sol bek aldık. bir problemi çözelim derken başka bir problem satın aldık. lig için çok iyi transfer ama avrupada sıkıntı yaşarız.

  2-) torreira’nın yaptığı işi üstlenecek bir babayiğit henüz ortada yok. 2-3 ay sakatlansa yarıştan koparız.

  3-) mertens 10 numarayı doldurdu geçen sene ama artık düşüşte, yerine birini bekliyoruz.

  4-) oliviera yerine bir de bir babayiğit lazım. o düşünce takım da düşüyor.

  5-) sol açıkta kerem varken onun yerine çok daha iyi bir futbolcu olan zaha alındı. zaha elbette kerem’den iki gömlek üst düzey biri ancak kerem hem türk statüsünü karşılıyordu hemde bölgesinde etkili bir performans ortaya koyuyordu. sağ tarafta zaniolo’yu kulübede bekletemeyeceğimize göre bir yerli problemi bizi bekliyor.

  6-) yedek yabancı sağ bekimize 1.8 milyon euro verme lüksümüz yok. dubois de henüz ayrılmadı.

  7-) bakambu transferi günü kurtarır ama 1-2 seneye satmak istiyorum desen bonservis kazanamazsın.

  8-) halil dışında geleceğe yatırım yaptığımız bir transferimiz henüz yok.

  9-) rachica bu takımın çimentosu. zaniolo bugün var yarın yok. 3 gün sonra milan ya da juve yapsa kimse şaşırmaz. rachica mutlaka alınmalı.

  yukarıda da belirttiğim üzere şimdiye kadar geçen seneki kadroya kıyasla büyük bir gelişim göremiyorum ama 1 eylül sonrası yeni transferler bekliyorum.
App Store'dan indirin Google Play'den alın