• 76
  alti aydir yasadigim ulke.

  turk milletine karsi tek bir dusmanliklarini gormedim.
  turk oldugumuzu hic gizleme geregi de duymadik.
  bazilari turkce konusabiliyor, zaten bir cok kelimemiz de ortak.

  deprem gunu birisi yuz yuze, ikisi telefonla mesajlasmak uzere 3 yunan vatandasi ile gorustum, ucunun de ilk cumlesi, 'ulkenizde neler oldu oyle, cok uzgunum' oldu.

  tek dusmanliklari surekli gerilimi arttiran, bir gecede geliriz diyen gruba.
  gelemeyecegi belli degil mi, ne zaman oylari dusse kendi kendisine savas cikariyor diye gulup eglenip orta yolu buluyoruz.

  deprem gunu ilk yardima gelen ulkelerden olmasi, basbakanin turkce mesaji cok anlamliydi.

  her ne kadar turkiye'deki yakinlarimizla internet uzerinden iletisim kursak da bugunden itibaren turkiye'yi ucretsiz arayabiliyoruz artik.

  dunyada iki cesit insan var sozluk.
  iyiler ve kotuler.
  siz siz olun hep iyilerden olun ve iyileri destekleyin.
 • 77
  bizi asla birbirimize bırakmayacaklarını düşünüyorum. bırakırlarsa bu düşmanlık üzerinden kim nasıl para kazanacak? amerikası, rusyası silahı kime satacak? ya da iki ülkenin yöneticileri halkını "bakın düşman dibimizde" diyerek nasıl uyutacak? zamanında savaşlar yaşanmış olabilir. iki ülke de birbiriyle çıkar çatışmaları yaşamış olabilir ama bunlar geçmişte kaldı.

  halklar arasında düşmanlık yok ama yönetimler tabanını konsolide etmek istiyor bu düşmanlık üzerinden. bunun üzerinden düşmanlık gütmek birilerinin işine geldiği sürece de hep düşman kalacağız.

  edit: aynısını iran için de düşünüyorum artık. hem de tüm yaptıklarına rağmen. sonuçta bu coğrafya bizim kaderimiz.
 • 79
  komşu olarak insani durumlarda gösterdikleri hassasiyete teşekkür ederiz. daha önce bu yardımlar karşılıklı bir çok kez yaşandı. misal nazi işgalinde kıtlık yaşayan yunan halkına gemilerle erzak da gönderildi. gölcükte yardım da geldi. ama yunanistan ile aramızdaki sorun malesef bu vesileyle çözülebilecek bir mesele değil. arada her şeyden önce statüsü belli olmayan adalar konusu var. akabinde doğu akdeniz. akabinde karasularının 6 milden 12 mile çıkarılması ihtimali. hava sahası sorunu. liste uzayıp gidiyor. bunlar şahıslardan bağımsız devletlerin egemenliklerini doğrudan ilgilendiren meseleler. iki ülkede de hükümetler de değişse krizlerin aşılması imkansız gibi bir şey. kaldı ki her iki ülke yöneticilerinin de düşmanlık üzerinden oy devşirmesi iyice işin tuzu biberi. ebedi dostumuz da olsalar ne yazık ki ezeli düşmanımız olarak da kalacaklar. büyük devletlerin dahlini de düşününce aradaki problemler arap saçıdır, çözülmez.
 • 80
  türkiye'deki depremzedelere yardım kampanyasına yapılan yardımların 160 tıra ulaştığı söyleniyor. tüm yardımlar sanırım pire limanından deniz yoluyla toplu halde gelecek.

  ne demişti tevfik fikret

  bir kudret-i külliye var ulvi ve münezzeh,
  kudsi ve muallâ, ona vicdanla inandım.

  toprak vatanım; nev’-i beşer milletim…
  insan olur ancak bunu iz’anla, inandım.

  şeytan da biziz cin de, ne şeytan ne melek var;
  dünyâ dönecek cennete insanla, inandım.

  ebnâ-yı beşer birbirinin kardeşi… ''hülyâ!''
  olsun, ben o hülyâya da bin canla inandım.
 • 81
  spor gündemine ergin ataman ve fatih terim’le en üst perdeden giriş yaptığımız komşu ülke.

  yunan halkı her yanıyla bize çok benzeyen bir toplum. kültürümüz, yeme içme alışkanlıklarımız, eğlence anlayışımız ve olaylara karşı bakış açımız nerdeyse tıpatıp aynı, hatta yunanlara bizim ortodoks halimiz desek abartmış olmayız, gerçi onların avrupa toplumu içersinde geri kalmasının sebeplerinden biri de tıpkı biz gibi kendi dinlerini terk edip ortodoksluğa inanarak kendi kültürel özbenliklerini kaybetmiş olmalarından geçer, bu açıdan da bize benzerler. gerçi biz anadolu’ya geldiğimizde rum kültüründen sosyal hayata dair çok şey kapmışız, biz onlara benziyoruz demek daha doğru olur.

  tüm bunlar ışığında hem ergin hocanın hem de fatih hocanın ortama çok kolay uyum sağlayacağını, adaptasyon problemi çekmeyeceğini ve yunan sporuna iki ana branşta damga vuracağını öngörüyorum. iki büyük galatasaraylı hocaya da, iki ana branşta pana’ya da başarılar, artık ege’nin öte yakasında da bir taraftarları var.
 • 85
  başkenti atina olan ülke. kültürel anlamda türk insanının hristiyan versiyonu diyebiliriz. mutfakları bizim mutfağımız ile iç içe geçmiş bir ülke, çoğu yemeğin adı bile aynı. lezzet olarak bize arap tarafından gelmiş kebap ve baklava tarzı ağır yağlı yemeklerde biz daha lezzetliyken, ege mutfağı ve balık söz konusu olunca yunan tarafı daha ağır basmaktadır.

  başkent atina’ya 1 saat 15 dk gibi bir süre ile istanbuldan, izmirden ve bir çok şehrimizden direkt uçuş mevcut. uçak bileti hem yakın olması hem de sirkülasyon olması sebebi ile diğer avrupa başkentlerine oranla oldukça ucuzdur. sadece thy ve pegasus değil, aegean airlines gibi yurt dışı firmalar da istanbuldan direkt uçuş düzenlemektedir. ayrıca atina uluslararası havalimanı bir çok avrupa şehrine ucuza uçmak için güzel bir alternatiftir.

  atina uluslarası havalimanından şehir merkezi olarak adlandırabileceğimiz monastraki meydanı yaklaşık 45 dakikalık bir yolculuk mesafesinde. havalimanından direkt tren seferi mevcut, ulaşım kolaydır. atina’da bir çok airbnb ve otel seçeneği de mevcut, önerim a for athens. hem güzel bir kokteyl barları mevcut hem de akropolis manzarası muhteşem. konaklamalarda genel olarak kahvaltı fiyata dahildir.

  atina sokak lezzetleri ile de öne çıkan bir şehir, bizdeki dönerin karşılığı gyros ( yyiroz diye okunur ) genellikle domuz ve tavuk olarak seçeneklendirilir, pita dedikleri tırnak pideye benzer bir ekmek arasında yenilmesi tavsiye edilir, ayrıca içine biraz da caciki koydurmalısınız.

  panathinaikos maçlarını takip edebileceğiniz bir çok bar bulunmakla beraber, taste atlas gibi uluslararası değerlendirme kurumlarının listelerine girmiş dünyanın en iyi bir kaç kokteyl barı yine atina’da sizi beklemektedir.

  genel olarak güvenli bir ülkedir, türk olmanız ufak bir ön yargı getirse de kültürel benzerliğimizin yadsınamaz derecede olması aradaki buzları eritmek için yeterli bir sebep, ayrıca türkleri değil türkiye hükümetini sevmediklerini bilmek gerek, kaldı ki bu da çok normal. olumsuz bir durum yaşamazsınız kısaca.

  atina haricinde selanik ikinci büyük şehirleridir. türk nüfusu selanik ve etrafında çok daha yoğundur. selanikte bir çok türkçe isimli restaurant, otel, bar vb ile karşılaşmanız normal, bir çoğu da batı trakya türkü’dür.

  sınırımıza en yakın noktalardan biri ise alexandroupolis’dir. bizdeki ismi dedeağaçtır. ufak bir semt gibidir ancak restaurantları, alışveriş seçenekleri ve hatta casinosu ile çok sayıda türk turist ağırlar. araç ile istanbula 4 saatlik mesafededir. ulaşım çok basittir. alexandroupoliste yer alan dias hotel fanatik galatasaraylı türkler tarafından işletilmektedir.

  yine sınırımıza yakın olan komotini, iskeçe gibi bölgelerde yerleşik, galatasaray tribününe gönül vermiş bir çok batı trakya türkü soydaşımız mevcuttur.

  yabancılık çekmeyeceğiniz bir ülke, sevgili hocalarımız fatih terim ve ergin ataman yerinde desteklenmek için harika bir kültürdeler.
 • 89
  23-24 sezonunda olympiakos'un kupa 3'ü alması gibi olağanüstü bir başarısına rağmen topladıkları 11.400 ülke puanıyla 12.000 ülke puanı toplamış türkiye'yi geçememiş ülke. 23-24 sezonunu ülke sıralamasını 15. sırada bitirdiler. türkiye ise 9. sırada bitirdi. 24-25 sezonunda ise 20. sıradan avrupa kupalarına katılım kontenjanı elde ettiler. türkiye ise 12. sıradan katılacak.

  evet yükseliş var ama tek sezonluk. türkiye'nin ise 2 sezondur yükselişi var. zaten 25-26 sezonundan itibaren türkiye şampiyonu direkt şampiyonlar ligi gruplarına yükselebilecek.
 • 90
  tete'yi alan kardeş takımımız pana'ya ev sahipliği yapan sirtaki memleketi.
  hafta içi bi yunan bakan f-35lerle ankara'ya geliriz falan demişti. hoş, ankara'da deniz yok nerde gelip ata sporunu icra edeceksin? mogan gölüne dökerler artık sizi.

  derin gs devreye girip yunanistan'ın kalbi-böğrü atina'ya tete ile girdi. bence bundan büyük mesaj olamaz. bazı yerlerde kalbine girip stent takarım demeye gelir bu hatta.
App Store'dan indirin Google Play'den alın