• 1
  adana ilinde 35.000 kişi kapasiteli olarak yapılmakta olan stadyumdur. adanaspor ve adana demirspor takımları tarafından ortaklaşa kullanılacaktır.
  baya bir şehir dışına inşa edilmektedir. ulaşım konusu hala kafaları karıştırmaktadır.
  uefa standartlarındadır.
  en kısa zamanda düzgün bir zeminle bitirilmesini ümit ediyorum zira adana 5 ocak fatih terim stadyumu artık yorgunluk belirtileri gösteriyor. zemini de tribünleri de bitik durumda.
  zaten adana gibi bir futbol kentine çoktan yapılması gerekiyordu bu stadyumun.

  ismi tabiiki de fatih terim stadyumu olmalıdır. kebap arena derseniz ona da kabulüm :(
 • 2
  türkiye topraklarında, günümüzün modern şartlarını da göz önünde bulundurduğumuzda, şanlıurfa gap stadyumu ile birlikte* inşası en uzun süredir bitirilemeyen stadyumlardan birisidir.*

  elbette bunda siyasi faktörlerin de büyük etkisi vardır(u: adana büyükşehir belediyesi, yaklaşık 30 yıldır mevcut iktidar partisi tarafından yönetilmiyor) ama amatör kümeye düşmüş komşusu mersin'in bile stadı 2014'te açılmışken, ülkenin en önemli metropollerinden birisi olan adana'nın halen 5 ocak fatih terim stadyumu'na mahkum kalması çok büyük saçmalıktır.

  ilk zamanlar adının koza arena olması düşünülüyordu. stadyumlardan arena adının kaldırılmasıyla birlikte sanırım ondan da vazgeçildi.
 • 3
  öyle saçma bir yerdedir ki, bu stadyum yüzünden dağın başına çöplüğün çevresine onlarca rezidans dikildi. işte stad buraya taşınacak bölge değerlenecek hesabı. binaların inşaatı biteli yıllar oldu stadyum hala bitecek... bir de stadın dışını beyaz kumaş gibi bir şeyle çevrelemişler onlar bile sarardı düşünün mevzuyu. ha ne oldu bu stad yüzünden dikilen binalarda ki evler satılmayınca adam smith'in öz oğlu olan müteahhitler baktılar patlayacaklar, evleri ucuza satmaya başladı millet sıfır rezidans evleri 100 bin tlye falan aldı işleri görüldü. başka da bir işe yaramadı bu stadyum.
 • 5
  şayet biterse (!) güzel bir stadyum olacak. vodafone parkı inşa eden firma inşa etti bu stadyumu. ülkemizdeki çoğu stadyumun aksine asma germe çatı sistemi kullanıldı, tribünle saha birbirine çok yakın olacak. vodafone parka da çok benziyor zaten.

  gecikmesinin bahanesi olarak projedeki çatı sisteminin değişimi, ihale gecikmesi vs olarak gösterilsede temel sebebi siyaset.
 • 8
  30 bin çok.
  20 bin ideal.
  anadolu'daki çoğu stadyumda israf var. geçen gaziantepspor'un maçında stat bomboştu. yazık değil mi? turnuva için yapıldı o statlar anlıyorum ama gaziantep'e olmamalıydı. izmir'e ya da ankara'ya iki büyük stat yapılırdı anadolu statlarına harcanan para ile.

  eidt. lütfen zonguldak'a da yapın bir tane butik stat. yıllardır bekliyoruz.
 • 9
  saha çizgileri ve kalelerin takılmasını saymazsak %100'ü biten stadyum. 14 şubat 2021 adanaspor adana demirspor maçında açılması planlanıyor. adanaspor ve adana demirspor'a ev sahipliği yapacaktır. kapasitesi 33.543'dür. vodafone park ile mimarları aynıdır. çatısı türkiye'de nadir olan asma germe türündendir.

  https://gss.gs/Abn.jpg
  https://gss.gs/Bzt.jpg
  https://gss.gs/lPc.jpg
  https://gss.gs/St2.jpg
 • 13
  yapımı, klasik tabirle yılan hikayesine dönen stadyum. aslında tam da ülkemize yakışır bir hikayesi oldu.

  kadir has stadı’nın ardından, 2010’lu yılların ilk çeyreğinde baş gösteren her şehre yeni stadyum furyasının bir numunesi olarak proje ortaya çıktı. esasında 90’lı yılların sonundan beri söylenegelen adana’ya yeni stadyum projesi, yerel yönetimler tarafından kullanılan bir seçim malzemesi olarak kalmıştı. o yıllarda konuşulan stadyum bölgesi, şehrin yapılaşma aksıyla paralel olarak batıda, fuar alanı olarak bilinen alana yakın bir yerdi. adana’da yeni stadın o bölgeye yapılacağı söylendi durdu. tabi bu sırada mevcut 5 ocak stadyumu’nda maçlar oynanmaya devam etti.

  5 ocak -son 7 seneki adıyla 5 ocak fatih terim stadı- şehrin en merkezi konumlarından birinde, doğusunda amatör maçlara ev sahipliği yapan gençlik stadyumu ile adnan menderes spor salonu ile bir kompleks özelliğinde. yine bir önceki stadyum furyasında, 1940’lı yıllarda, tipik stadyum mimarisine uygun olarak (tribünler ile saha arasında stadyum pisti olan) inşa edilmiş. uzan döneminde, kullanım haklarının adanaspor’a geçmesiyle kapalı tribün tavanına adanaspor yazılmıştı. uzan saltanatı bitti, adanaspor kapandı açıldı (2005, 2006 yılları) fakat bir kaç yıl öncesine kadar bu yazı duruyordu. tamamının koltuklandırılmasıyla -yanılmıyorsam 2007 yazında yapıldı- stadyum kapasitesi 14 bin küsür olmuştu. 2009 yılında adana demirspor taraftar grubu mavi şimşekler’in konuşlandığı kuzey kale arkası (nam-ı diğer muharrem gülergin tribünü) kapatılmış, takip eden yıllarda da adanaspor taraftar grubu turbeyler’in konuşlandığı güney kale arkasının üzeri kapatıldı. stadın doğusundaki adnan menderes spor salonu 2006 yılında tamamen yenilendi, gençlik stadı da bir kaç kez göstermelik bakımdan geçti. amatör maçların ve paf takımlarının a takımdan hemen önce maç yaptığı dönemde (artık tesislerde oynuyorlar), a takımın maçını beklerken maraton tribününün son katından bu maçları izlemek de ayrı bir olaydı. her neyse, mevcut 5 ocak stadı, çimleri hariç çağın oldukça gerisinde kalmış bir stadyum. çimleri ise benim bildiğim kadarıyla hiçbir zaman kötü olmamıştır. her tarafı açık, ışık alma sıkıntısı olmayan yapısı* ve iklimin her zaman elverişli olması sanırım bunda etkili olmuştur.

  evet yeni stada dönelim. 2011 yılında, çukurova üniversitesi ile yeni yapılacak olan bilim ve teknoloji üniversiteleri arasındaki alana stadyum yapılması kararlaştırıldı. 2013, 2014 yıllarında ise bölge (sarıçam) imara açıldı ve bölgede yapılaşma inanılmaz bir patlama yaşayarak devasa bir şantiye alanına döndü. 2013’te stad için yapılan ihaleyi bölgesel ortaklardan da oluşan (yanılmıyorsam 3’lü) bir konsorsiyum 94 milyon ₺ bedelle ihaleyi aldı. takip eden süreçte ihale iptal edilip yapım işi 113 milyon ₺ teklif eden limak’a verildi. sonrasında yapılan itirazlar ile ihale iptal edildi ve stad yapımı başlamadan durdu. bir kaç sene boyunca ihale ve ihale iptalleri birbirini kovaladı, yasal süreçler devam etti vs. derken inşaat bir ileri iki geri sürdürüldü. yapımı en son alkataş ve ılgazlar ortaklığında kalmıştı ama nihai olarak tamamlayan firmayı bilmiyorum. tabi inşaatın yapım aşamasında ödenek eksikliği, hakedişlerin ödenmemesi gibi sebepler yüzünden defalarca inşaat durdu, devam etti.

  yeni adana stadı’yla aynı dönemlerde projesi açıklanan bir çok stad; konya, malatya, kocaeli, antalya, eskişehir vs. ve daha sonrasında ihale edilen; akhisar, afyon, çorum vs. gibi şehirlerin statları çok daha önce bitirilirken adana, izmir’le beraber uzun süreler stadyumların yapılmasını bekledi.

  stadın yapıldığı bölgede stada giden ana ulaşım yolu -imara yeni açılan bölge olmasına rağmen- 2x2 şeritli. şehir merkezinde yoğunluk oluşturduğu için statları şehir dışına taşıyıp stada giden ana arteri 2 şeritli yapmak da yine aklımıza ve şanımıza yakışan bir büyüklük oldu. toplu ulaşım sıkıntısı da cabası. zaten adana’nın eşi benzeri bulunmaz metro ağıyla hiçbir ilgisi olmadığı gibi şehrin en yoğun nüfusuna sahip 2 merkez ilçeye doğrudan toplu ulaşım bağlantısı da yok.

  stadın ismi şu an koza arena olacak gibi görünüyor. son 10 yılda curcunaya dönen bu stad isimleri mevzunda da devran değiştirdiğinde yeniden asli ismine, 5 ocak’a döneceğini tahmin ve temenni ediyorum.

  keşke covid belasının olmadığı günlerde, şen şakrak salkım saçak tribünler önünde açılsaydı ama kısmet. hayırlı olsun.
App Store'dan indirin Google Play'den alın