• 1
  erdoğan arıca'nın 25 ekim 2003 galatasaray samsunspor maçı sonrası kullandığı ve o dönem bayağı viral olmuş cümle. 2003, türkiye'de rakip analiz ediliyor görüldüğü gibi. ama rakibi analiz edip üzerinde çalışmak, rakibe engel olabileceksin anlamına gelmiyor. *

  aynı şekilde 2001-2002 yıllarında ele avuca gelmeyen bir hasan şaş vardı. bütün rakipler topu aldığında ne yapacağını bilirdi. bilirdi ama tutamazdı adamı. hiç unutmuyorum yine hasan şaş'ın şov yaptığı bir lig maçı sonrasıydı. mikrofonlara gelen bir anadolu takımı topçusu bütün hareketlerini ezberledik, daha ayağını topa uzatırken ne yapacağını biliyoruz ama adam civa gibi kayıp gidiyor yine tutamıyoruz demişti.

  2003-2008 arası döneme gelelim. fenerbahçe'nin alex ile hoijdonk ile luciano ve lugano ile her duran topunun tehlike olduğu dönem. duran toplarla 80 den sonra kaç tane maç kopardılar. ve hep aynı şeyi duyduk. yediğimiz golü çalışmıştık. hikmet karaman'dan bile duyduk yanlış hatırlamıyorsam.

  bazı arkadaşlar rakibin 2 güçlü yönünü analiz edince ben ettim ama kulüpten hiç kimse etmedi, çıkıyoruz ve doğaçlama oynuyoruz zannediyor gol yiyince. alakası yok arkadaşım. analiz etmen engelleyebileceğin anlamına gelmiyor. gördüğün gibi yediğimiz gole çalışmıştık kavramı bizim hayatımıza 2003 yılında girmiş. afrika kıtasını yeniden keşfediyormuş gibi davranmanın manası yok.
 • 3
  arda'nın barcelona'dan gitmesine sebep olan durumdur. daha doğrusu en büyük nedenlerinden biri.

  sonradan girdiği bir real madrid maçında sırtı dönük adama faul yapmış ve taç çizgisinin oradaki serbest vuruş sonucunda ramos'un 90'da attığı golle maç 1-1 bitmişti. barcelona'nın şampiyonluğu kaybetmesindeki en büyük nedenlerden biridir o gol. maçtan sonra luis enrique arda'yı topa tutmuştu. ''herkesi 50 kere uyardım gereksiz yerde faul yapmayın'' diye.

  (bkz: 3 aralık 2016 barcelona real madrid maçı)

  uzun lafın kısası galatasaray teknik heyetinin çalışmadığını düşünmüyorum. fakat bazen bu da yetmiyor işte...