• 7
  nickini aldığı yeri her zamanki gibi çözdüm, hemen yüksek iq'um ile anlatıyorum. *

  kendisinin ismi öncelikle jess. molho olan değil, değildir de mi? neyse efendim kendisi yazılımcıdır. java üstüne bir gün yine uğraşırken sözlüğe üye olayım demiştir ama ismi ve uğraştığı şey ile üye olursa çok dikkat çekeceğinden j'leri x yapmıştır. (bu sefer klavyenin azizliği yok) böylelikle xess xava olarak aramıza katılmıştır.

  yalnız güzel düşünce hocam ama benden kaçmaz =(
 • 12
  sözlüğün yeni modası olan, fatih terim' i eleştirenler ya fenerlidir ya da ali koç' un askeridir zırvasının yeni kurbanı yazar.

  ne yapacaktı, sabah işe giderken börek aldığı fırıncıya ; lan benim takımın nasıl böyle futbol oynar, bu kadar ruhsuza nasıl 90 dk tahammül edersin diye boğazına mı sarılacaktı anlamadım ? kimsenin kimseye saldırdığı yok, algı yaratmaya çalışmayın.
 • 14
  8. nesil, 1200+ entrysi var.
  kısa sürede bu sayılara ulaşmış, entrylerini derinliklerine kadar inceleyememekle beraber, iyi gün taraftarı olduğunu düşünmediğim yazar.

  nitekim, göze batacak derecede tüketici bir ruhu var, terim gitsin "modern td gelsin" her şey düzelir mantığında olduğu için terim'siz bir galatasaray'a kafayı takmış durumda. günden güne kötü gelen sonuçlarla dozajı artıyor, bu da yazılarına yansıyor.
  muhtemelen akranim, kendisine naçizane tavsiyem biraz sakin kalması.
  usta sen burada bağırdıkca terim istifa etmeyecek. senin burada bağırman bir tek ortalığı gerecek, sözlükte kaliteyi düşürecek.
  örneğin kafanda bir td, ve onun oynattığı oyun varsa onu anlat, de ki bak su şu oyuncularla sunu yapabilir. biz diyelim ki yapamaz, yapar, bunu bu şekilde yapar.

  emeğine yazık. twitter bile teknik heyetin kulağına gitmiyor.
 • 17
  birincisi, buradaki girdilerin yazarın nesline göre değerlendirilmemesi gerektiğini düşünen yazardır. aynı nesilde 60 yaşında da, 16 yaşında da yazarlar bulunabilir. eleştiriler ağırlıklı 7 ve 8. nesil yazarlardan geliyor diye sözlükte çok fazla sızıntı var demek, hatta beni de bunlardan birisi olarak göstermek bence biraz kolaya kaçmak oluyor.

  ikincisi, 1200 küsür girdim var ve bunların arasında daha önce başlığı açılmamış futbolcular, galatasaray’ın altyapı karşılaşmalarının sonuçları, gelişmeleri, kendi çapımda analizleri mevcut.

  üçüncüsü, yazarlığımın ilk aylarında haftanın çoğu maçlarının başlığını açar ilk onbirlerini ve gelişmelerini aktarırdım. daha sonra yoğunluktan mümkün olmadı.

  dördüncüsü, sözlüğün dizi, oyun kulüplerine; yaran spor tweetleri, ne dediler başlıklarına bir çok girdim bulunmakta.

  beşincisi, hem takip ediyor olmam, hem de bir miktar geçmişimin olması sebebiyle nba ağırlıklı birçok basketbol girdisi girdim. bunların dışında tek tük de olsa snooker, formula 1, voleybol, ufc vs. gibi bir çok spor dalında sözlüğe bir şeyler katmaya çalıştım.

  altıncısı, buradan tanıştığım ve çok değer verdiğim, özel hayatta da tanıştığım yazarlar bulunmakta. sadece tanışmak değil, tartıştığım da bir sürü yazar bulunmakta. hiçbirine saygıda kusur etmemeye çalıştım. bana hakaret eden yazarlara dahi onları kıracak bir şey yaptıysam özür dilediğimi ama bu üslubun yanlış olduğunu anlatmaya çalıştım.

  yedincisi, korkak meselesinde demek istediğim şu ki; fatih terim’in istifasını istemeyen taraftarların belli bir kısmı “ama hoca giderse kim gelecek, yine hamzaoğlu, yine tudor” şeklinde düşündüğü için korkak tabirini kullandım. kimseye şahsi bir ithamım yok.

  sonuç olarak; provokatör, fenerbahçeli vs yaftalarını yapıştıramayacağınız kadar sözlüğe çok emek verdiğimi düşünüyorum. kimse kimseyle aynı fikri paylaşmak zorunda değil. kimse kimseyle benzer üslubu kullanmak zorunda da değil. dolayısıyla burda hiçbir yazar bir diğerinin girdisinin ne içeriğine ne de üslubuna karışamaz.

  ha vardır sözlük kurallarını ihlal eden, örnek veriyorum hakaret içeren bir entry; moderasyon gereğini yapar. benimle belli bir konuda ters düşen yazar da bizatihi gelir kendisi benimle tartışır.
 • 20
  terim ile yatıp onun ile kalkanların yeni hedef tahtası olan yazar. terim’i koruyacak bir argüman kalmayınca doğruları söyleyenleri 9 köyden kovmaya çalışıyorlar.

  burada terim gitmesin de gerekirse ilk 5 e girmeyiz, bir sezon çöpe giderse gitsin diyenlerden farklı düşünmesi normal. çünkü fatih terim’i değil galatasaray’ı tutuyoruz. herkesten ricam, futbolcuların geçmişine değil geleceğine yatırım yapmalıyız diyen adamı bugün geçmişi sayesinde mi yoksa geleceği için mi bu kadar gözü kör bir şekilde destekliyorsunuz? geleceği için olduğunu hiç sanmıyorum.
 • 21
  terim’i istifaya davet ettiği için sözlükten uçurulması gerekiyormuş. ahahaha. sözlüğün geldiği hale bak. isteyen istediği kişinin istifasını isteyebilir. yazdığı şeylerde de haklılık payı vardır. terim değil de başka birisi olsa şu anda 3-4 hafta önce tekme tokat kovulmuştu zaten kulüpten. eski başarılarına istinaden bu kadar taviz veriliyor hocaya. ben de terim ile bir süre daha devam etmenin doğru olduğunu düşünüyorum ama geldiğimiz tabloda terim’i istifaya davet edenlerin de haklı olduğunu, kendi gerekçeleri olduğunu anlayabiliyorum. adamı yaftalamayı bırakın artık. at gözlüklerinizi de çıkarın. hiçbir hoca sonsuza kadar başarılı olamaz. zaman zaman değişim güzeldir, yenilenmek, çağa ayak uydurmak gerekir. terim modern futbola adapte olamazsa ayrılmasında da hiçbir sakınca yoktur. eski başarıları için kendisini yine över, yine teşekkür ederiz o ayrı bir mesele.

  terim’in en azından sezon sonuna kadar kalması gerektiğini düşünüyorum. hala bir şekilde takımı toparlayacağına ve yanlışlarından döneceğine inanıyorum. fakat nick altına yazdığım yazar arkadaşımız da tepkisinde oldukça haklıdır. takım futbol oynamıyor, bunu görmeyen kaldı mi hala? bütün suç oyuncularda mi yani? tek bir pozisyona girmeden maçları tamamlıyoruz. ne kadar kötü olursak olalım bir tek şutu olmaz mi takımın?
 • 22
  komik bir insan.
  fatih terim'i göndermeyi dert etmeyen biriyim.
  tıpkı x bir teknik direktörü göndermeyi dert etmeyeceğim gibi.
  tek bir şartla, bir planın varsa.

  terim istifa etsin demiş. gayet normal sayılabilecek bir tepki peki planın var mı? ya da yönetimin bir planı olduğunu düşünüyor musun?
  10 senede 250 teknik direktör değiştirmenin bir halta yaramadığını, dönüp dolaşıp aynı yere geldiğimizi fark etmeyip her kötü sonuçta sadece istifa diyebilenlerden olup, peki kim bunu değiştirecek hemde sezon çeyreğinde? sorusunu yöneltene korkak diyorsa benim gözümde komikliği farklı bir şeye evrilir ama yazmayayım kalp kırmayalım.

  ha kendisinin bu tavrına karşı çıkanlara kafası çalışmayan tabiri kullanan destekçilerine daha sert girilir ama bunu da yapmayalım gerginliğe gerek yok.

  özetle plansız programsız ve kötü oynuyor diye istifa iste ama istifa sonrası için tek mantıklı cümle kurama :) komik. başka bir şey değil.

  kendisinin rakip takım taraftarı olduğunu falan düşünmüyorum o ayrı.
 • 23
  fatih terim'in istifasını istediği için linç edilmeye çalışılan yazar.

  fatih terim yandaşları ile tayyip erdoğan yandaşları arasında büyük benzerlikler var. en büyük benzerlik; ikisinin de yanlışını söylediğinde ne hainliğin ne satılmışlığın ne dış mihraklığın kalıyor. birine ekonomik darboğazdaki milletin boğazındaki lokmayı verginin vergisiyle almaya çalışırken toz kondurmuyorlar. diğerine de 2019-20 sezonunda avrupa kupalarında boy gösteren 80 takımın içinde en kötü futbolu oynayıp ödül olarak da bu 80 takımın içinde gol atamayan tek takım olma şerefine nail olurken toz kondurmayanlar var.

  arkasında, sağında solunda şakşakçılıklarını yapan onlarca kişi var. bırakın birileri de yanlışları söylesin, düşüncesini paylaşsın. herkes sizinle aynı fikirde olmaz zorunda mı?
 • 24
  kendisinin yazdıkları üzerinden eleştirenler acaba bir takıma dönüp bakıyorlar mı ? şu kadroya şu sistem inadıyla şu oyunu oynatan, modern futbol nedir bilmeyen, taktik bilmeyen teknik direktöre baksınlar daha önce. bu takım kurulalı 5-6 ay oluyor ve bana biri çıkıp takım şu konuda değişti diyebileceğiniz bir tane şey var mı ? anca maç sonlarında futbolculara aba gösterme, yok ocak gelsin, yok makas açıldı, yok son şans verdik... elde ne var peki ? 4 maçta 0 gol atmış avrupa fatihi. ne fatih ama.

  biatçılık etmeyin, en azından etmeyenleri anlamaya çalışın. fatih terim bu yazar arkadaşın kendisi hakkında konuştuğu her şeyi hak ediyor, fazlasıyla.
App Store'dan indirin Google Play'den alın