• 2182
  2019-2020 futbol sezonu 26 temmuz 2020'de sona erecek süper ligin 2020-2021 sezonunu başlangıcı için 15 ağustos 2020'yi * işaret eden federasyonun 1 temmuz 2020 itibariyle 45 gün sonra başlayacak yeni sezondaki aklındaki yabancı sınırı şu şekilde.

  --- alıntı ---

  tff kulüplere, yabancı sayısının kademeli olarak indirilmesini önerdi!

  2020/21 | 11'de 8 yabancı + 3 yerli (4 yabancı tribünde)
  2021/22 | 11'de 7 yabancı + 4 yerli (3 yabancı tribünde)
  2022/23 | 11'de 6 yabancı + 5 yerli (2 yabancı tribünde)

  --- alıntı ---
  https://t.co/JeRq4US3Yp

  hayır sonra alman şöyle sistemli, ingiliz böyle akıllı diye ağlaşmayın. adamlar ekstra bir şey yapmıyor. gerizekalı olan biziz.
 • 2184
  yabancı sınırını değiştirecekse yabancı futbolcu tanımlamasını da değiştirmesi gereken federasyondur. mevcut sistemde türk milli takımında oynamasına engel durumu olan her futbolcu yabancı olarak kabul ediliyor ancak bu tanımlama sınır çok geniş diye yapılan bir tanımlamaydı. tanımlamayı eski haline döndürmeleri durumunda muslera ve donk türk pasaportu alıp yerli statüsünde oynayabilecek.
 • 2187
  sayelerinde türkiye ligi dışında avrupanın her ligine aşık olup o ligleri daha çok seyretmeye başlayacağız. en basitinden kendimden örnek vereyim yabancı sınırı 14e çıkana kadar fmde asla türkiye liginde oynamıyordum. çünkü hayal ettiğim scout çalışmalarını yapamıyordum. 14e çıktıktan sonra en azından 1 kariyer yapıp bizim ligin keyfini alıyordum. 30 yaşına geldim futbol tutkumuz da olsa göz göre göre yapılan saçmalıklara tahammülüm kalmadı. neyse yabancı sınırı söylendiği gibi düştüğü an premier lig ve bundesligadan devam artık. derbilerde maç izleyen taraftara dönüşürüm.
 • 2188
  yönetim biçimi "keyfiyet" olan bir ülkede, insanlar, önemli konumlara gelebilmek için bir şahsın adamı olma konusunda birbirleri ile yarışırlarmış. onlar arasında, o bir şahsın ve çevresinin çıkarlarına en iyi hizmet edenler, büyük paraların döndüğü alanları düzenleyen kurullara getirilirlermiş. ama bu kimselerin kendi iradeleri neredeyse yokmuş; o pozisyona gelme gerekçeleri birilerine hizmet etmek olduğu için kendi üstlerinde olan kimseler onlara ne derse onlar da onu yaparlarmış.

  bu nedenle o ülkede kamuyu ilgilendiren herhangi bir alanda o alanı düzenleyen kuruldan akıl ile karar alması yönündeki umudunu kesmiş insanlar giderek.

  o ülke sanırım ya afrika'da ya da güney amerika'da olsa gerek.

  o adını hatırlayamadığım ülkedeki ile pek benzemediği için ne kadar mutlu olmamız gerektiğini bilemediğimiz özerk olduğu kabul edilen bir kuruluş.
 • 2189
  akla ihanet etmekte olan bir oluşumdan başka bir şey değiller. hele ki artı yabancılı sistem dedikodusu gerçekse akıl almaz bir hamleye imza atmak üzereler. ya kardeşim illa ki yapacaksan ilk 11 de 3, yedeklerde de 3 yerli ve bir miktar altyapı oyuncusu sınırı koyarsın biter gider. o tribünde bu şurada diye sistem mi olur. bir kişi açıklasın bu iş şener gibi adamların inanılmaz paralar kazanmasından başka neye yarayacak.
 • 2190
  borç içinde yüzen klüplere milyon eurolar vererek transfer ettiği oyuncuyu tribünde oturtmasını söyleyen iş bilmez , yandaş, kendi başına karar alamayan, alması dahi mümkün olmayan sözde özerk kuruluş. aslında bunların işi çok rahat birileri söylüyor bunlarda kendi kararlarıymış gibi biz yaptık oldu diyor. kapatın gitssin zaten bir işe yaradığı yok. daha ağır şeyler yazmak istiyorum ama hem terbiyem hem sözlük kurulları izin vermiyor.
 • 2191
  başka bir ülkede ihaleci bir işadamı, sırf geçmişte bir spor kulübünün yönetiminde yer alması sebebiyle başkanlık yapıyor mudur merak ediyorum. kendi taraftarı tarafından ''yeter yıldırım demirören yeter'' diye besteler yapılan birini hangi akla hizmetse getirdikleri de olmuştu ama bu özel görevli, futboldan, futbolu yönetmekten zerre anlamayan başkanların elinde türk futbolu can çekişiyor.

  futbolu oynayanlara, antrenörlere, kulüp yönetenlere, yayıncı kuruluşa yani futbolun paydaşlarına fikrini sormayıp, kendi fikrini dikte ettirme peşinde olanları yüce rabbim tez zamanda başımızdan al yarabbi, amin. zira işimiz bir sana kaldı.
 • 2192
  türk futbolunu yönetmekle yükümlü kurum. bir zamanlar, beşiktaş başkanı demirören'in sözleşmesini feshedemediği oyuncuları barındırabilmek için kendilerinden rica ederek 6+2'yi 6+2+2'ye çıkartmasıyla hayatımıza giren ve bundan başka hiçbir fonksiyonu olmayan +2'nin tribün kısmından türk futboluna ne fayda öngörüyorlar da bütün formüllerinde yer veriyorlar bunu bir anlatmaları gerekiyor. cidden çıksın üç beş tane yiğit gazeteci ve sorsun bir basın toplantısında "tüm formüllerde yer verdiğiniz tribün kontenjanından türk futboluna nasıl bir fayda öngörüyorsunuz?" diye. buna kem küm demeden iki tane mantıklı kelime edebilsinler, ben bir daha ağzımı açıp tek kelime etmem. boş beleş işler işte. geçmişte 6+2, 6+2+2, 6+0+4 gibi uygulamar var diye kopyala yapıştır yapıyorlar. eminim oradaki yöneticiler bu +2'lerin yabancı kontenjanını şişiren demirören gibi yöneticileri kurtarmak için eklendiğini bile unutmuşlardır. hayır bari geçmişten copy paste yapacaksın bari araştır. hem türk futbolunun geleceğini dilinden düşürmeyip yabancı sınırı getireceksin, hem de kurtuluş diye hiç araştırmadan türk futbolunu batıran formülleri kurtuluş diye sunacaksın. nasıl bir dünya bu böyle? unutmadan yabancı sınırı getirmek gericiliktir, özgürlük kısıtlamaktır.