• 47
  tamamen rayından çıkmış, kontrolünü yitirmiştir.

  çok tepki alacağımı biliyorum ama söylemem gerek; bugün lehimize çalınan penaltı ucuz bir penaltıdır. 2 gün önce fenerbahçe’ye hediye edilen penaltının diyetidir. doğruya doğru aleyhimize her iki penaltı da çalınsın istemem. tepki göstermeden önce 3 saniye aynı penaltıyı antalya’ya çaldıklarını ve maçı kaybettiğimizi düşünün. ortalık yangına döner miydi dönmez miydi?

  iki penaltıda da pozisyonu izleyen hakemler doğru açılardan yeterince izlemedi. maç sonrası farklı açılardan, tribün çekimlerinden ispat yarışı var. fark eder mi? kasımpaşalı oyuncu topa eliyle temas etmiş veya etmemiş, tete’ye tekme değmiş veya değmemiş. bunları düşünmeden penaltıyı çalıyorlar. çalmazsak hakemliğimiz biter korkuları var.

  misal abdülkadir bitigen denen şahıs 2 gün sonra fenerbahçe maçına atanıp yine 5 saniye izleyerek ucuz bir penaltı çalacak ve burada hepimiz karara delireceğiz. neden? bugün tartışılan bir penaltı çaldı çünkü. sonra o skandalın diyeti olarak bizim lehimize yine ucuz penaltı verilecek. erden timur’un dediği gibi lehimize bir hata varsa konuşmalıyız. bu kirli ortamda ancak böyle erdemli kalabiliriz çünkü.

  kısacası kısır döngünün içerisinde saplanıp kalmıştır türk hakemliği. içlerinde art niyetli de bir hayli hakem vardır. yabancı hakemler en az 2-3 sezon boyunca görev yapmalı. bu sürete hakem kadrosu kökten değiştirilip, hakem aleyhine konuşma, tehdit etme kültürü ezilmelidir. ya değilse bugün ali’nin borusu öter yarın veli’nin.
 • 51
  bizim maç üzerinden algı kasanlara gerçekten söylenecek şey yok. görüyoruz ki kendileri sözlükte de devam ediyor. 2-3 sezon önce sivasspor deplasmanında https://twitter.com/.../1762212746161008918 pozisyona penaltı çalınırken hiç kimsenin sesi çıkmamıştı. tüm yorumcular, hakem eskileri penaltı diyordu.
  aynı pozisyon lehimize olunca yok ucuz, yok basit penaltı, böyle gol atmak istemem falan.
  bir tek biz miyiz bu ligin kerizi ? bu iki pozisyona çoğu ligde penaltı verilmez. ama sivasspor maçında veriliyorsa bize de vermek zorundasınız.

  türk hakemliğinin en büyük problemi her hakemin farklı statlarda farklı standartları olmasıdır.
  kadıköy'de fener lehine çaldığı penaltıyı, pendikspor'a deplasmanda çalmaz mesela.

  hakemleri gördüğünüz yerde fotoğrafını çekin, rahatsız edin diyerek sezona dinamit döşeyen kişi çok uzakta değil.
App Store'dan indirin Google Play'den alın