• 1
  çok beğendiğim gürcü forvet(4 numara). baskonia' da forma giyiyor.

  gerçi kaan kural' ın bana yazıhane kitabını da satın aldıran arşivlik yazısında bahsettiği üzere artık basketbolda mevkiler 3' e indi denebilir. saf oyun kurucular ya da pivotlar falan kalmadı. şutu olmayan bir 4 numara neredeyse hiçbir işe yaramıyor. artık oyun kurucular, kanatlar ve potaya yakın oyunculardan ibaret basketbol mevkileri.

  üç sezondur baskonia forması giyen bu forvet asla bir daye kadar yetenekli değil ama kavgadan hiç kaçmayan bir adam. avrupa basketbolu için biçilmiş kaftan. temastan korkmuyor hatta temaslı oynamayı seviyor bence. gerçekten hücumda saldırgan bir adam, resmen rakip savunmaya saldırıyor top elindeyken.

  bunları yazmak neden aklıma geldi; 22 mart 2017 galatasaray unics kazan maçını izlerken ege arar bana direkt bu adamı hatırlattı sahaya koyduğu enerjiyle. gerçi shengelia' nın hücum gücü ege' de şu an için yok ama sahaya koydukları enerji gerçekten de benziyor.

  bu akşam trt spor' da saat 23:00' de yayınlanacak 23 mart 2017 baskonia panathinaikos basketbol maçı maçında izleyebilirsiniz kendisini.
 • 2
  hayranı olduğum gürcü kısa buçuk/uzun forvet. 26 yaşında ve 2.06 m boyunda. baskonia'nın beyni, ciğeri, kalbi ne marcelinho huearts ne de başka bir oyuncu; baskonia'nın her şeyi bu adam. son 1.5 yıldır başka bir seviyede oynuyor zaten de özellikle bu sezon istatistik kağıdının içinden geçiyor her maç. eurobasket 2017'de de çok iyi performanslar ortaya koymuştu. rakipler şutunu riske ettikçe o cezayı kesmeye devam ediyor. daha önceden bu kadar iyi değildi şut konusunda. belli ki bireysel olarak şut çalışması vs. yapıyor. son 5 maçının istatistiklerini şuraya iliştireyim de fikir sahibi olunsun:

  fenerbahçe doğuş'a karşı 15s - 6r - 2a - 1tç - 1b
  murcia'ya karşı 17s - 4r - 3a - 3tç
  cska moskova'ya karşı 20s - 13r - 2a
  barcelona'ya karşı 24s - 6r - 2a - 2tç - 2b
  milano'ya karşı 19s - 4r - 1a - 1tç - 1b

  önümüzdeki sezon baskonia'da devam etmeyecektir. avrupa basketbolunun güçlü bütçeli ekipleri kesinlikle sulanacaktır. gönül ister ki bizle olsun, zaza pachulia'nın yarım bıraktığı gürcü raconunu sahiplenip devam ettirsin ama yedirmezler. :(

  bu sezon yaptıklarının bir kısmı için bakınız: https://youtu.be/Mdw0bxNiEt8
 • 3
  sürekli uzun yazdığı için eleştirilen bir yazarım ama shengelia hakkında nasıl uzun yazarım bilmiyorum zira kendisi ne gerekirse onu yapar. belli bir oyun karakterisitiği yoktur. evet serttir, evet çok zekidir, evet soğukkanlıdır ama esasında takımı için gürcü milli takımı olsun kulüp takımı olsun o an ne gerekiyorsa onu yapar. kavga çıkartılacaksa çıkartır, üçlük atılacaksa atar, faul alacaksa alır, potaya gidilecekse gider.

  kendisine sahip her takıma can verir, tek başına avrupa basketinde fark yaratabilecek ender adamlardandır...son anda ümitlerin tükendiği yerde bitiveren kurtarıcıdır özetle...