• 3
  her futbolcunun yapamayacağı hareket. maçları izlerken yatarak gelen kaleciyi görüyoruz ya işte orada o forvet başka bir vuruşu çoktan düşünmüş oluyor. yani dışardan bir gözle aha kaldır topu demekle 2 saniye sonrasını düşünüp hareket etmek o nabızda kolay değil. zaten çok nadir gördüğümüz gol tiplerinden altına girerek kalecinin üstünden gol atmak. stoper baskılamış, sen aniden dönüş yapmışsın karşına büyüyerek gelen bir adam geliyor. icardi neden iyi forvet? çünkü tek vuruş ustası. kaleci düşünmeden, hamlesini yapmadan, kendisi tavrını koyuyor topa ve yapıyor yapacağını. topuk ile kerem'e attırdığı gol en büyük örneklerden. ancak karşı karşıya gol atmak bile zor aslında. burak yılmaz'ı da mesela son demlerinde iyi yapan özelliği buydu. hemen hemen karşı karşıya kaçırmamaya başlamıştı. yerden plase tık kalecinin zayıf ayağının dibine.
 • 2
  altyapı gruplarında oynadığım iki mevki vardı. biri kale diğeri santrafor.

  1-bu vuruş türü öncelikle ciddi bir soğukkanlılık ve zeka gerektirir. çoğu santrafor bu vuruş türünü tercih edemez. kaleci açıyı kapatmıştır ve oyuncu topu üstünden aşıramayacağını hisseder. neticede bu işi yaptığında kalecinin eline, göğsüne veya kafasına takılma ihtimali kuvvetlidir.

  2-kaleci gözünden olaya bakarsak eğer, kaleci genellikle topun dibine girildiğine yükselme mesafesini kapatarak golcüyü savunur.

  sonuç olarak top sekerek gelirse tek vuruşla aşırtma yolu genellikle tercih edilir. kalecilerin en çaresiz kaldığı anlardır. açılmak zorunda kalırlar arkası boştur, açılmazlarsa kale hangar gibi açık hale gelir.

  ya da leo messi gibi beklenmedik bir şekilde bir anda topu ayağınızdan çıkarırsanız gol olma olasılığı çok yüksek olur. bunu yaparkende topu belli bir miktar yön değiştirirek yapmak olasılığı daha çok yükseltilir. icardi'nin 19 ağustos 2023 galatasaray trabzonspor maçında attığı 3. ve ofsayt olan golü de buna örnektir.
App Store'dan indirin Google Play'den alın