resim
Tolga Ciğerci
Takım:Ankaragücü
Mevki:Ön Libero
Yaş:32
Boy:1.85
Uyruk:Türkiye
 • 726
  22 ekim 2016 galatasaray trabzonspor maçı'nda sarı kart görmesi gereken futbolcumuzdu. şimdi önümüzdeki hafta sahada olacak ve artık 10. ve 11. hafta oynanacak başakşehir maçı ile fenerbahçe maçı'nda sarı kart cezası nedeniyle oynamama riski var. üst üste 2 maç sarı kart görmemeyi becerebilir mi bilmiyorum...

  fenerbahçe lobisi kadıköy deplasmanında oynamaması için şimdiden ellerini ovuşturmaya başlamıştır.

  bana göre bu gün tek hatası buydu. bir de selçuk inan'ı fazla ciddiye alıyor. onu yok saydığı dakikalar hem kendisinin hem de takımın performansı artıyor.
 • 728
  geldiğinden beri abartılan, şişirilen, de jong'dan beklenen performansı gösteren futbolcumuz. de jong da tolga'dan beklenen performansı gösterdi. kendisinden beklenti o kadar düşüktü ki, oynadığı futbolu insanlar gözünde büyüttü. orta sahayı çok iyi toparlıyor, süpürüyor. buna diyecek bir şey yok. allah çarpar yoksa. ancak başka bir şeyi de yok. ileride paslarını pek beğenmiyorum ama en azından deniyor, şimdilik eleştiremem ancak ofansif anlamda aşırı zayıf. şut desen şecu daha iyi şut çekiyordur. orta desen o da yok. kafa vuruşu? o da yok. kendisini önlibero da oynatamazsınız çünkü topu önde basarak çalıyor, çoğu ikili mücadelesini defansın önünde değil, orta sahada veya önünde kazanıyor. kendisini biraz veli kavlak'a biraz da no look pasların ustası barış özbek'e benzetiyorum. her ikisi de ilk birkaç sezon beklentilerin üzerine çıktıklarından göze hoş gelip daha sonra adam yerine konulmadılar(veli sakatlandı vs.) kendisinin de sonu pek farklı olmayacak bence. umarım yanılırım, iyi bir fiyata satarız(sözleşmesindeki rakam 8m). benim pek umudum yok. şu an göze iyi geliyor ama şampiyon yapacak futbolcu değil. hadi şampiyon olduk, şampiyonlar liginde oynayacak oyuncu değil.
 • 731
  zamanında eleştiriler ile ilgili bir şeylar yazmıştım (bkz: #2035601).

  aynen oynadığı şekilde devam etsin. şut da çeksin başka oyuncuların almadığı riski alıp dikine pas da denesin. oyun içinde sneijder'in selçuk'un olması gereken yerlerde olduğu için bu eleştirileri aldığı bu kadar barizken bırakalım sözde futbol ulemaları konuşsun, eleştirsin.

  takımı muslera ve bruma ile sırtlayan oyuncu 2016-2017 sezonunda. ayrıca eleştirirken oyuncunun ne verebileceği ve ne beklendiği de önemli. anlaşılan iniesta performamsı bekleniyor tolga'dan. ama maalesef değil. ben de olsun isterdim ama değil işte.

  aslanım tolga şut çekmeye devam. dikine riskli paslara da devam. sen rıdvan şeytanı gibilere kulak asma aynen devam et. rıdvan gibiler sinsiliğinden böyle konuşuyor. sen devam et aslanım. bu yolun sonu aydınlık.
 • 732
  açı ayak içi vuruşu istiyorsa bu işi zaten önceden de iyi yapıyordu. berlin de oynarken fenere bu şekilde bir golü var. ama sert vurucağı zaman o kadar iyi değil hatta iyi değil. bu eksik yönüni geliştirmeli ya da atiba gibi hiç şut çekmemeli.

  performansına gelirsek bir iki maçtır bir tık geriye gittiğini düşünüyorum ama düzelir. orta saha bal yapmayan arı görüntüsünde. bunu yapacak olan oyuncu selçuk tu ama ondan umudu kaybettim artık. de jong bu olaya çözüm olabilir. yeter ki 90 dakikayı kaldırabilecek kondisyonda olsun.
 • 735
  hiç de abartılan ya da şişirilen bir futbolcu değildir. kendisi ön libero oyuncusu. ama selçuk paşam totosunu kaldırıp ileri çıkmadığı için bu çocuk ileri çıkmak zorunda kalıyor.

  "neden şut çekiyor"muş. hiç şut çekmese bu sefer de "neden hiç şut denemiyor" diye eleştirilecek. dünyada her oyuncu harika şutlar atmaz. ama denemeden de golü bulamazsınız. tolga deniyor. dağlara, taşlara vuruyor; ama deniyor. bu bilgisayar oyunu değil ki her şut kaleyi bulsun ya da az farkla auta gitsin. adam alıyor eline gamepadi, geçiyor ps4'ün başına, bam güm vursa bile top bir şekilde kaleye gidiyor. sonra da televizyon başına geçip bekliyor ki her şut aynı şekilde kaleye gitsin.

  tolga yavaş yavaş gole yaklaşmaya başladı. özellikle 22 ekim 2016 galatasaray trabzonspor maçında çok ciddi bir şutunu onur kıvrak zorla çıkardı. diğer şutları da eskisine nazaran iyiydi.

  çok şikayetçiyseniz kaptanınız büyük maestro xelçuk'a bağırın biraz da şut çeksin kaleye. hücuma katkı versin. orta saha çizgisinin orada takılmaktan başka iş yapmıyor zira kendisi.
 • 736
  şut atmasın demiyorum. ama hiç bir kaleci ceza sahası dışından ayak içi ile vurulan bir şutu yemez. topun anca 90 a falan gitmesi lazım ki yesin. o yüzden hamit ile kıyaslamak çok doğru değil. hamit mermi gibi vuruyordu, kaleci çaresiz kalıyor top direği sallıyordu. tolga'nın şutları ayak içi.ayak içi giden şutlar çok yumuşak gittiğinden ve daha ayak topa giderken nereye gideceği az çok belli olduğundna hiç bir kaleci yemez tolga'nın ayak içi şutlarını. talihsizlik falan değil yani gol bulamaması. ayak üstüyle sert şut denediğinde de genellikle kötü vuruyor.

  ama birbirinden iyi şutörlerin olduğu bir takımda onlar şut şansı bulamazken tolga bu kadar çok şut şansı buluyorsa burda diğer oyuncuların bir şapkalarını önlerine koyup düşünmeleri lazım. demek ki tolga kadar koşmuyorlar, tolga kadar zorlamıyorlar.
 • 737
  biraz sert olacak ama görüşümü belirtmek isterim. kendisi yeni nesil selçuk inandır.

  selçuk inan'dan kurtulalım derken kopyası geldi bize. orta sahamızda iki "pas maestrosu"var artık.

  türk insanımız çok sever böyle sıradan orta saha oyuncularını şişirmeye.

  diğerleri için:

  (bkz: mehmet topal)
  (bkz: ozan tufan)
  (bkz: selçuk inan)
  (bkz: okay yokuşlu)
  (bkz: salih uçan)
  (bkz: atiba hutchinson)
 • 738
  her mevkii oyuncusundan gol atmasını bekleyenler tarafından beğenilmeyen orta saha oyuncumuz.

  sıradan çünkü dk 90 da olsa uzun mesafe depar atıyor, top kapıyor, top dağıtıyor, ikili mücadelerde diri kalıyor, top saklıyor, adam eksiltiyor, kilit paslar da atıyor ama gol atamıyor eşşoğlu eşşek.

  gattuso da efsane falan değil mesela ozan tufanın italyan pasaportlusu. çünkü seri a'da 400e yakın maç oynamıştır ama attığı gol sayısı 10u geçmez.
 • 741
  https://twitter.com/...s/785081506523938816

  tolga ciğerci'nin bu düşüncesine katılıyorum ancak bir farkla;

  bir futbolcu, istatistik yapmak için oynamaz, oynamamalı. oyunun gereğini yapmalı ve sonuçlar istatistiğe yansımalı. şöyle açıklayayım;

  24 ekim 2016 galatasaray trabzon maçında, iki önemli pozisyonu gol atacağım diye harcadı tolga. halbuki orada oyunun gereği pas yapmasıydı. istatistiğe oynayayım derken galatasaray'ı belki bir belki üç puandan etti.

  işte burada devreye teknik kadro girmeli, yönetim girmeli. bu iki kadro çok dikkatli olmalı, futbolcuların ne söylediği, ne düşündüğü, sahada neyi ne için yaptığı konusunda çok dikkatli olmalı. çünkü birçok futbolcu, istatistiklerini geliştirerek daha yüksek ücretlerle transfer yapmak isteyebilir. bunun için de oynadığı takımı kullanabilir. buna asla müsade edilmemeli.

  tolga o iki pozisyonu kendi istatistiklerini geliştirmek için harcadı demek istemiyorum ama yukarıdaki açıklamayı yaptıktan hemen sonraki trabzonspor maçında meydana gelmesi çok dikkat çekici.

  bir kez daha söylüyorum, istatistikler oyunu belirlemez, oynanan oyunlar istatistiği belirler. yani futbolcu oyunun o andaki gereği neyse onu yapar, sonuçlar da istatistikleri belirler. sırf istatistik kasmak için pozisyonlar harcanmaz.
 • 742
  istatistik yapmış olmak için değil kaleye uzaklığı belli bir mesafeye kadar yakınlaştığında tehdit algısı oluşturabilmesi adına gol ve asist yapması gereken her yere yetişen orta sahamız. o kadar efor sarfedince şut kalitesi elbette düşüyor kabul ediyorum ama yine de ceza sahasının biraz dışında topla buluştuğunda daha etkili şutlar çıkarabilir. aynı şekilde oyunun yönünü değiştirecek kısa veya orta mesafeli topları da daha çok atabiliyor olması lazım. tolga ciğerci kapasiteli bir futbolcu olduğunu göstererek beni ve benim gibi düşünen bir sürü renkdaşı yanılttı ama hücum anlamında da daha iyi işler yapabilir. şu an için şutlarının ve kritik paslarının genellikle başarısız olması karşı takım defansı için kolaylık sağlıyor. 2 hafta üstüste istatistik yapması savunulması öncelikli bruma sneijder eren poldi gibi isimlerin üzerinden baskıyı alabilir. algı ve tehdit yaratmak adına 4-5 gol 6-7 asist bence yeterli olacaktır.
 • 744
  skora katki yapma beklentisinde taraftarin hakli oldugu futbolcu. kaleci ve stoperler haric herkesin katki yapmak gibi bir sorumlulugu vardir abi, fi tarihi futbolu oynanmiyor artik sahadaki 11 kisi ayni anda hücum edip ayni anda savunma yapiyor. ki bu kadar cok deneyen adamin da gol atmasini beklemek gayet normal. neden atamiyor ya da atamiyorsa denemesin demiyorum bak beklenti normal diyorum, ki bu kadar denemesine ragmen olmadiginin kendisi de farkinda. olacak olacak.
 • 749
  eleştirmiş olmak için eleştiren yeni nesil hıncalların skor üretemiyor diye yerden yere vurduğu futbolcu, nam-ı diğer aslan yürek.

  zaten bu ülkede en çok prim yapanlar muhaliflerdir. apaçık beyaz olan bir şeye dahi sırf dikkatleri üzerine çekmek, ismini duyurmak için beyaza siyahtır diyecek insanlar var bu ülkede.

  bu kişiler sürekli mıymıntılık eder, durum ne olursa olsun olumsuz tenkit ederler. hıncal ne yapıyor mesela? herkes bir adamı övüyorsa hıncal yerer, herkes aynı kişiyi yeriyorsa hıncal över. neden? böyle yaparak dikkat çekiyor işte. sözlüktede var gayet tabii böyle kişiler. herkes tolga'yı övüyor ya illa bir kulp bulacaklar. bulmazlarsa eksik kalırlar, uyku tutmaz mazallah. herkes tolga'yı övüyor dedim. ee övmemek ne mümkün bu adamı. aslanlar gibi mücadele ediyor, her açığımızı kapatıyor, hücumda kilit açan paslar veriyor, takımın her defosuna yara bandı oluyor vesaire. senelerden beri beklediğimiz dos'un görevini beklediğimizden fazlasını yaparak karşılıyor tolga.

  ama şimdi hıncallar ne diyor? - skor üretemiyor...

  ee neymiş herkesin skor üretmesi lazımmış. yahu 4. yıldızı kazandığımız sezon orta ikiliden biri olan hamit, kaç gol kaç asist yaptı da konuşuluyor? bir sezonda 100 gol atıp şampiyon olamamak vardır. 30 gol atıp şampiyon olmak vardır.

  örneğin:

  tolga- 8 gol

  selçuk- 5 gol

  sneijder- 10 gol

  eren- 20 gol

  poldi- 15 gol

  bruma- 10 gol

  yasin- 7 gol

  sinan- 5 gol

  diğer- 20 gol atsın ama 110 tane de gol yiyip şampiyon olamayalım. keza:

  ----------------
  selçuk- 5 gol

  tolga- 2 gol

  sneijder- 10 gol

  poldi- 12 gol

  eren- 15 gol

  bruma- 8 gol

  sinan- 0 gol

  yasin- 2 gol

  de jong- 1 gol

  diğer- 10 gol atsın ama 15 gol yiyip şampiyon olalım.

  ---------------

  tolga hangisinde takıma daha faydalı olmuştur? gayet tabii 2.de...

  olay budur aslında, yok herkes skor üretmeli falan geçiniz bunları. ona bakmayın ama şuna bakın: bu sezon kaç gol yedik şimdiye kadar, geçen sezon bu süreye kadar kaç gol yemiştik?

  tolga candır, aslandır, bu sezonun en etkili ismidir.

  kimsenin boş eleştirisi ile de alçalmaz. taraftar onu baş tacı etti, yeter ki böyle devam etsin. yolun açık olsun!
 • 750
  skora katkısı olmadığı için eleştirilen oyuncumuz. burada skora katkıdan kasıt gol/asist olmalı. çünkü savunma anlamında gerekeni yapıyor ve bu sezon çok gol yemiyorsak kendisinin defansif anlamda skora katkısından dolayıdır. benim bu adamdan beklentim öncelikle savunmada gerekeni yapması ki yapıyor zaten. gol asist kısmında sneijder, podolski, eren, bruma, selçuk, yasin gibi adamlara dikkat edilmeli.
App Store'dan indirin Google Play'den alın