• 2
  https://twitter.com/...946829448749056?s=19

  gegenpressing rakibin defans düzenini, hücumdayken stratejik pas kombinasyonlarıyla bozup, gole gitme yöntemi olan bir tür pres taktiğidir.

  fakat video da izlediğimiz oyun kurgusu, her ne kadar 3-5-2 düzenini hocamız benimsemese de piston futbol esintileri taşımaktadır.

  --- alıntı ---

  “bu futbol taktiği ofansif bir yapıya sahiptir. yönetilen takımın üzerine değil aksine rakibe göre tasarlanır. kanat futbolcuları haricinde diğer futbolculara sadece yerleştirildiği konumda görev düşer. amaç orta alanda görev alan futbolcuların atağın yönüne göre rakibi kendi bölgesinde sahanın sol ya da sağ şeridine doğru 90 derecelik açıyla sıkıştırıp topu çalması ve rakip bölge de bekleyen kanat futbolcusuna ulaştırmasıdır. burada kanat futbolcusu bir fırlatıcı vazifesi görerek seri bir biçimde topu ceza sahasıyla buluşturur ve defans bölgesiyle orta saha arasındaki bölgesine çekilir.”

  (bkz: #2830060)

  --- alıntı ---
 • 6
  oynanabilmesi için ilk 11’deki oyuncuların en az 8 tanesinin teknik özelliğinin üst düzey olması lazım. geçen sene sivasspor ve fenerbahçe deplasmanlarında ve bu sezon başakşehir ve sivasspor deplasmanlarında bu oyun sisteminde oynadık. 4 maçta 10 puan alırken bütün maçlarda muazzama yakın oynadık.

  23 şubat 2020 fenerbahçe galatasaray maçı

  muslera - mariano - donk - marcao - saracchi - seri - belhanda - feghouli - falcao = 9 oyuncu

  8 mart 2020 sivasspor galatasaray maçı

  muslera - mariano - donk - marcao - saracchi - lemina - seri - feghouli - falcao = 9 oyuncu

  20 eylül 2020 istanbul başakşehir galatasaray maçı

  marcao - saracchi - taylan - belhanda - emre kılınç - feghouli - arda - falcao = 8 oyuncu

  8 kasım 2020 sivasspor galatasaray maçı

  okan - marcao - taylan - belhanda - emre kılınç - feghouli - arda - babel = 8 oyuncu

  görüldüğü gibi 4 maçta da teknik özelliği fazla oyuncuların ağırlığı var. yukarıdaki isimlerin yanında ömer bayram - onyekuru - elabdellaoui - luyindama gibi fizik özelliği yüksek en fazla 2 oyuncu eklenmiş.
 • 7
  fatih hoca'nın bence pep guardiola ve özellikle maurizio sarri'den esinlenip kafasında kurduğu oyun. şimdiye kadar üst seviyelerde oynatamasa da ocak 2020-mart 2020 arasında ligde başarıyla uygulamayı başardık bu oyunu. hocanın oynatmaya çalıştığı, bizim de (biraz da doğmamış çocuğa don biçerek) "terimball" şeklinde adlandırdığımız oyunun temel özelliklerine bakacak olursak;

  a) sahaya dizilişimiz 4-1-4-1 asimetrik. hocanın bizdeki 1. döneminden beri mükemmelleştirmeye çalıştığı bir diziliş. sözlüğümüzün değerli yazarlarından kaideyi taciz eden istisna (bkz: #2360690) entry'sinde detaylıca açıklıyor 4-1-4-1 asimetrik'i.

  b) oyuncu tercihlerimiz ise şu şekilde;

  bi) kalecimizin hem ayağı mutlaka düzgün olmalı, hem de savunma arkasına atılan toplarda çok atik olmalı. kısaca libero kaleci'miz olmalı. şanslıyız ki her konuda olduğu gibi bu 2 konuda da çok iyi olan fernando muslera'ya sahibiz.

  bii) savunma 4'lüsü: defanstaki oyuncuların birbirini tamamlaması önemli. saracchi-omar ve marcao-luyindama 2'lileri hücumcu bek-defansif bek, oyun kurucu stoper-savunma lideri stoper özellikleriyle birbirlerini tamamlıyor. geçen sene mariano ve donk'un varlığıyla takımımız savunmadan çıkış konusunda top-class seviyedeydi. ama hocanın mariano yerine omar, donk yerine luyindama tercihleri daha hibrit bir sistem istediğini gösteriyor bize. görüldüğü üzere sadece pas kalitemiz değil, geçişlerdeki hızımız da hoca için önemli. saracchi'nin bonservisini alabilirsek veya benzerini getirebilirsek savunmamız hem bireysel açıdan, hem sisteme uygunluk açısından ideal diyebiliriz. tabii stoper ikilimizin kaynak oluşturma amaçlı satılabileceği gerçeğini de göz önünde bulundurmamız önemli. bu konuda hem scoutlarımıza, hem de genç oyuncularımıza güveniyorum. 17 yaşındaki emin bayram şimdiden lig tecrübesi yaşadı ve 2-3 sene içerisinde ilk 11'imize girecek potansiyele sahip. hıza dayalı özelliklerini (hızlanma, maksimum hız vs.) geliştirmesi lazım sadece. ışık kaan arslan (19) ve metehan baltacı (18) da ümit vadeden genç stoperlerimiz. umarım bu saydığım 3 oyuncudan en az 2'sini kazanmayı başarırız.

  biii) regista ya da holding midfielder: orta sahadaki tek oyuncu için hoca şu an taylan'ı kullanıyor ve seri'yi istiyor. ikisi tam olarak aynı oyuncular değiller. seri çok daha iyi bir top dağıtıcısıyken (hakkını yemeyeyim taylan da çok geliştirdi kendini bu konuda), taylan ise çok daha dinamik bir oyuncu ve daha iyi bir savunmacı. bence hoca bu 2 oyuncuyu da opsiyon olarak bulundurup maçına göre yahut ikili arasındaki rekabetten (sadece oyuncu bazlı değil sistem bazlı) çıkacak sonuca göre kararını vermek istiyor. bence bize holding midfielder (taylan vb.) lazım ama tüm dişlileri beraber çalışırken görmeden kesin konuşmak zor. belki regista (seri vb.) daha çok işimize yarayacak. bu mevki için alttan gelen 17'lik bartuğ elmaz'ı da unutmamak lazım. gereken gelişimi gösterirse formayı rahatça kapar.

  biv) sağ ve sol iç: bence sistemin en önemli parçaları. hoca bu 2 bölgeye 2 tane box to box istiyor açıkça. hocanın hem belhanda'ya gösterdiği teveccüh, hem de jakub moder, ismaila coulibaly gibi tercihleri bunu kanıtlar nitelikte. hocanın oynatmaya çalıştığı oyun için bu 2 oyuncunun her şeyi yapan oyuncular olması çok önemi. zaten en zorlu kısım bu bölgeyi oluşturmak. bu bölgede oynayacak 2 oyuncuyu bulursak terimball'u avrupa maçlarında da rahatça görebiliriz. bu arada sol iç mevkisi için şahsi önerim odense'li mads frokjaer-jensen olacak (bkz: #2976384). kendisinin tam hocanın aradığı oyuncu olduğu kanaatindeyim. 3-4 milyon euro civarına bağlayabileceğimiz bir oyuncu olması da cabası.

  bv) sağ ve sol kanat: bence hoca kanatlarda da birbirini tamamlayacak oyuncular istiyor. feghouli-garry, feghouli-onyekuru gibi. ideal bir senaryoda bu 2 mevki; bir kanatta oyun aklı olan, hücumdaki oyun kurulumunun lideri olacak bir oyuncu (feghouli gibi ama daha iyisi), öbür kanatta 2. forvet gibi oynayacak, hızıyla ve dayanıklılığıyla ön plana çıkacak bir oyuncudan oluşacaktır. benim aklıma gelen iki oyuncu sağ kanat için edin visca (kendisini alamayız tabii ki, benzeri ve çok daha genci), sol kanat için de arif erdem (mümkünse fetöcü veya başka bir tarikatçı olmayan versiyonu). sol kanada yapılacak olası onyekuru transferi bu konudaki çoğu ihtiyacımızı karşılayacaktır ama terimball mükemmer işlesin istiyorsak onyekuru'dan daha fizikli, daha iyi pas atan ve daha iyi orta açan birini bulmalıyız. ben ali yavuz kol'u bu role çok yakıştırıyorum. doğru gelişimi gösterirse kendisini monte edebiliriz. henüz 19 yaşında ve potansiyeli çok yüksek. umarım hem o, hem de biz iyi değerlendiririz bu potansiyeli.

  bvi) forvete de bir adet pivot santrfor lazım. hocanın son döneminde transfer listelerimizde bulunan andreas cornelius, vedat muriqi, aleksandr sobolev, benjamin tetteh, alexander sörloth, nikolay komlichenko gibi isimler bu profildeydi. alamadığımız bu isimler arasında hocanın en memnun olacağı isim ise sörloth olurdu kanımca. forvetimiz hem iyi pres yapmalı, hem iyi top dağıtmalı, hem hava toplarında iyi olmalı, hem iyi top saklamalı, hem de iyi bitirici olmalı. bu özelliklere sahip bir oyuncu bulmak hakikaten çok zor değil. mesela sörloth bu özelliklerin hepsine azami ölçüde sahipti.

  c) işler tıkırında yürürse oynayacağımız oyun ise;

  - savunmadan pasla çıkmaya dayalı ama zorlandığımızda uzun top atıp düşenleri toplamamızın da mümkün olacağı,

  - rakip kim olursa olsun önde bol bol pres uygulayacağımız (bu hocanın alametifarikasıdır ama son döneminde oyuncu profilimizden dolayı uygulayamadık),

  - hem sette, hem geçişlerde etkili olacağımız, ceza sahasına çok sayıda adamla gireceğimiz,

  - savunma geçişlerinde ve rakibi yarı sahamızda beklediğimiz dönemlerde zaaf yaşamayacağımız,

  - dönen topları rahatlıkla toplayıp kontra-ataklara izin vermeyeceğimiz,

  - rakibin başını döndüren paslaşmaları bol bol göreceğimiz,

  bir oyun olacaktır.

  d) şu an bu oyuna çok yakın değiliz maalesef. orta saha, kanat ve forvetteki eksiklerimiz bizi bu oyunu oynamaktan alıkoyuyor. bu oyuna en yakın oyunu oynayabileceğimiz 11 ise 8 kasım 2020 sivasspor galatasaray maçı 11'i (muslera-saracchi in, okan-emre taşdemir out). yani;

  muslera-omar-luyindama-marcao-saracchi-taylan-feghouli-belhanda-emre kılınç-arda-babel

  ligimizde oynamış yahut transfer hedefimiz olmuş oyunculardan kurulu bir 11 ise;

  muslera-omar-luyindama-marcao-saracchi-taylan-visca-evander-mads jensen-onyekuru-sörloth

  bu oyuncular olmasa bile benzerleri (daha ucuza alabileceklerimiz ve sisteme daha uygun olacak isimler) ile top class takımlara rahatça kafa tutar, anlamsız 4-1-4-1 düşmanlığına da son veririz. ortada makas falan bırakmayız*.

  kadromuzda bulunan bartuğ elmaz, emin bayram, ışık kaan arslan, süleyman luş, emre kılınç, kerem aktürkoğlu, ali yavuz kol vb. isimler ve alacağımız diğer genç türk yeteneklerin birkaçının yukarıda yazdığım fantazi 11'e monte edilmesi de elimizi çok rahatlatır. sistemi başarıyla kurarsak bu oyuncuları da monte etmemiz çok zor olmayacaktır, iş ki doğru oyuncularla 11'imizi kurmayı başaralım.

  sonuç olarak terimball'ı hakkını vererek oynamaya bir 4, bir 1 uzaktayız. saracchi'yi tutup, defanstan gidecek oyuncularımızın yerini muadilleriyle doldurup, ön tarafı da hocanın istekleri doğrultusunda halledersek şu an yarım yamalak oynadığımız terimball'ın hasını tüm dünyaya gösteririz. bunu yapmak için ise 15-20 milyon euro civarı paraya ve doğru tercihler yapmaya ihtiyacımız var. sattığın kadar al kuralının 2021 yazında kalkacağını ve yüksek maaşlı oyuncularımızın neredeyse hepsinden 1.5 sene içinde kurtulacağımızı göz önünde bulundurursak bunu başarabiliriz. bize gereken ise işinin hakkını verecek, güçlü bir yönetim (bkz: #2991563). hocasıyla, teknik ekibiyle, taraftarıyla, her şeyimizle hazırız bu dönüşüme. tek eksik bu dönüşümü gerçekleştirmeye cesaret edecek kadar vizyoner, bu dönüşümü gerçekleştirebilecek kadar becerikli ve network sahibi, hocanın arkasında duracak kadar da basiret sahibi bir yönetim. şu anki yönetim adaylarımız arasında maalesef bu profile uyanını göremiyorum, umarım o konuda da güzel bir sürpriz yaşarız.

  çünkü hem fatih hoca, hem de taraftar terimball'ı avrupa devlerine karşı görmek istiyor. çünkü verilmiş bir söz, vazgeçmediğimiz bir hayal var.
 • 8
  28 kasım 2020 çaykur rizespor galatasaray maçında gördük ki artık oturmaya başladı.

  pozisyon oyunundan farklı bir oyun bu.
  gereksiz yatay pastan vazgeçince konu başka bir yere geliyor... hakkında yazılacak şeyler çıkıyor. bazı oyuncuların bu oyun için dönüşümü ise fatih terim farkıdır.

  üzerine yazılır... uzun uzun konuşulur.
 • 12
  en önemli belirtilerinden biri rakip savunmayı orta bombardımanı ve kaos ile geçmekten ziyade merkezden ve sabırla delmeyi amaçlayan bir oyundur. türkiye'de mustafa yumlu'ların olduğu savunma göbeğini kenarda ortalar yaparak delmeniz oldukça güç. bunun olabilmesi için de özellikle göbekteki oyuncuların pas alışverişinin üst seviye olması gerek. kenar forvet olarak yer alan topçuların da çizgiye ayağına basan oyunculardan ziyade merkez özelliği olan topçular olması zaruri. öyle ki hücumda merkezi kalabalıklaştırıp pas opsiyonları yaratarak merkezdeki sayı üstünlüğünü de ele almanız gerek. kenar forvetlerin içe girmesi ile de bek oyuncularınızın değeri daha da artıyor çünkü olan kenar oyuncularının yarattığı boşlukları bekleriniz doldurmalı. o yüzden beklerinizin tempolu ve sürekli ileriye giden topçulardan seçmelisiniz. kadromuza bakınca da beklerdeki seçim tam da o yönde.

  bazı gerizekalıların çağ dışı dediği regista pozisyonu şu an dünyanın en büyük takımlarında da banko yer alan bir pozisyon. taylan antalyalı'nın savunma önünde hem müthiş mücadele gücü hem de pas dağıtımındaki başarısı oyun kalitesini çok yukarıya çekiyor. velhasıl kelam, oyun oturdukça çok daha keyif verecektir.
 • 15
  stoperde hepimizin gamsız dediği gitmesi için gün saydığımız donk, solda bursaspor'un bile düşünmediği emre taşdemir, sağda sevdiğimiz ama yeterli bulmadığımız linnes, orta saha da devşirme emre kılıç ve taylan antalyalı, sağda geçen yıl rize'de rotasyon oyuncusu olan ogulcan ile bile çalışan oyun stili. bu yüzden geleceğe dair umutlu olabiliriz.

  (bkz: 28 kasım 2020 çaykur rizespor galatasaray maçı)
 • 17
  demekki öyle çok kariyerli oyuncular olmadan büyük bütçeli takım kurmadan da türkiye seviyesinde gayet yeterli bir takım olusturulabilirmiş. üzgünüm ama şu bir kaç haftalık performans bunu suratımıza bir tokat aşketmek vesilesiyle göstermiştir. bugün oynayamayan oyuncularımızın maliyeti ile oynayan oyuncularımızın ederi arasındaki farkı düşündükçe kederlere gark oluyorum.
 • 18
  ister pozisyon oyunu olsun, ister pas, isterse terimball...
  hocanın geçen sezon başından beri oynatmak istediği oyun budur.
  temel sebebi ise 2018 ve 2019 yıllarında şampiyon olunmasına rağmen sahamızda bile yediğimiz baskıdır.
  bırak deplasmanı, sahamızda bile en zayıf anadolu takımı bile pres yapınca top çıkartamıyorduk.
  hoca buna kafayı çok fazla takmıştı.
  en nihayetinde 2019-2020 sezonunun ikinci yarısında istediği oyuna mükemmel olmasa da yaklaşmıştı ama malum pandemi set çekmişti.
  tabii yanlı hakem kararları ve sakatlıklar da şampiyonluğun kaybedilmesinde etkili olmuştu
  çoğunluk bu oyundan vazgeçmesini istiyordu ama ben vazgeçeceğini düşünmedim.
  28 kasım 2020 çaykur rizespor galatasaray maçındaki kadroya bakarsak bence teknik olarak hiç öyle beğenilmeyecek bir ekip değil.
  emre taşdemir çok sakatlık yaşasa da, top tekniği vasat üstüdür.
  marcao ve donk’u zaten konuşmaya gerek yok.
  linnes için vasat diyebiliriz.
  taylan, feg, akbaba ve kılınç bence hocanın oynatmak istediği pas oyunu için baya yeterlidir.
  eleştirilecek çok yönü olsa da, diagne asla kazma bir santrafor değildir.
  bence çıkan 11’in linnes ile beraber en zayıf halkası oğulcan ama onun da enerjisi, fiziği ve mücadelesi sahada bizi bir fazla oynatıyor.
  dün geceki oyununun ocak-mart 2020 arasındaki oyundan farkı çok fazla mücadele eden oyuncumuz olmasıdır.
  ayrıca ömer ve onyekuru gibi futbol zekası daha düşük iki oyuncu yerine akbaba ve kılınç gibi zeki oyuncular girdi.
  seri’nin mücadele eksikliğini taylan fazla fazla kapattı, ki pas olarak ondan hiç eksiği yok.
  velhasıl kalite olarak bence eksilmediğimiz gibi, mücadele gücü olarak bu takım çok daha önde.
  bide tabii tam olarak yapamasa da, diagne sahada baya gezindi.
  bunu da artı olarak yazabiliriz.
  işin özü, hoca aynı hoca, oynatmak istediği oyun da...
 • 19
  türk futbolunda gelecek 10 sene için devrim olabilir. türkiyede özellikle hagi geldiğinden beri kapanan savunmaları özel oyuncuların ayağına bakarak açmaya çalışıyor büyük takımlar. fatih hocanın oynatmaya çalıştığı bu oyunda ise bekleri kenarı indirip rskibi merkezden delmek asıl hedef. fatih hocanın son basın toplantısında dediği gibi dünyanın büyük takımları artık bu oyunu oynuyor. ligimizde adeta bir kural haline gelen 4-2-3-1 dizilişindeki klasik oyun anlayışını çok iyi sindirebilecek bir oyun bu. bunun da en iyi örneğini geçen seneki kadıköy deplasmanında gördük diyebilirim. umarım fatih hoca bu anlayışını devam ettirip bu oyunu ilerletir ve yine türk futbolunda devrim olacak bir oyun anlayışını bizlere sunar.
 • 20
  yine cok fazla gaza geliyoruz.

  fatih hoca pas oyununu oynamak istiyor 4 yildir goruyoruz zaten. bunu da bir kac yetenekli adam bulabilirse dikine paslarla yapmak istiyor. bazi maclarda guzel enstanteneler yakalayinca burda goklere cikariyoruz. sonra iki mac rakip iyi kapanip bizi yan pasa zorlayinca hemen hocayi asmaya kesmeye geliyoruz.

  bence bu terimball mevzuu biraz fazla abartiliyor. yarin obur gun 2 mac takim paslari dik atamasin, hemen burasi yangin yerine donecek goreceksiniz.

  bu arada hocanin mevcut oyuncularla oynanabilecek en iyi oyunu oynattigini dusunuyorum, bu terimball geyiginden bagimsiz olarak soylemek istiyorum.
 • 22
  pratik teoriden önce gelir. pratikte oynanan oyunu inceleyip üzerine teori yazabilirsiniz. bir teorinin yazılması da bize daha sonra uygulanacak pratiklerde bir el kitabı işlevi görür.

  ancak futbol pratiği; direkt olarak insan gücüne, insanın mental ve fiziksel durumuna bağlı olduğundan her maçta yeniden üretilir. her maçın pratiği farklıdır. teknik bilimlerdeki gibi koşullar aynı olunca pratik de aynı olmaz. bu nedenle futbolda "terimball" gibi teoriler üzerinde durmak yerine; her maçın pratiğini incelemek, uygulamadaki eksikleri tespit etmek, oyuncuların neyi yapıp yapamadıklarına bakmak daha faydalıdır. fatih terim gibi hocalar da böyle yaparlar zaten. eminim son iki maçımızı defalarca izlemiştir. oyuncuların psikolojisine, hareketlerine, birbirleriyle uyumlarına dikkat etmiştir. buna göre takımın ivmesini bozmayacak şekilde bir sonraki haftaya hazırlık yapar. teorisine uygun takım hazırlamak için değil. bence terimball diye bir teori varsa pratiğin ve uygulamanın önemi hakkındadır.
 • 24
  futbolda teknik adam koltuğunun yaşı olmadığını, takıma kattığı dinamizm ve seri oyun mantığından gösteren bir örnek terimball. takımdaki oyuncuların gerek antrenmanda gerek maç içerisinde bu tip seri ve çabuk paslaşmalar ile ne kadar uyumlu ve zevk veren bir görüntü çizdiğini görüyoruz. umarım 2020-2021 sezonunun sonuna dek bu filmvari tabloyu izlemeye devam ederiz. sen sahaya odaklandığında kartalların civciv olduğunu görüyoruz hocam. yürüyedur!

  https://twitter.com/...805364513546247?s=19
Altyapı çalışmaları sebebiyle birtakım hatalarla karşılaşılması muhtemel. En kısa sürede hatalar giderilecektir!