resim
Okan Buruk
Görev:Teknik Direktör
Takım:Galatasaray
Yaş:50
Uyruk:Türkiye
 • 10526
  elindeki kısıtlı kadrosuyla, üstelik as forveti cezalı olduğu daha birkaç saat önce ortaya çıkmışken, bütün oyun planını ona göre yapan hoca'ya, hakli oldugu bir konuda saygısızlık edilmesini kabul edemiyorum.

  kendisi takımla birlikte antrenmanlarda yer almıyormuşcasına, onların performansını görmüyormuşcasına çıkarttığı kadro, oynattığı oyuncular üzerinden galatasaray sözlükte bir sürü laf söyleniyor, hocamın yaptıkları doğru çıkınca kimse yazdıklarını silmeye bile beis görmüyor.

  26 şubat 2024 galatasaray antalyaspor maçına zaha'siz çıktı. bizim sözlükte birçok arkadaş ezbere şekilde, zaha'nın forvet oynaması gerektiğini ileri sürdü. maç esnasında carlos vinicius alves morais'in ne kazmalığı kaldı, ne yeteneksizliği. yerine zaha oynamadı diye hocaya bir sürü laf söylendi.

  sonra hoca 70. dakikada bu iki oyuncuyu yer değiştirdi. zaha oyunda kaldığı sürede neler yaptığını hagithewizard #3867928 numaralı girdisi ile gayet net anlatmış. hocam da maç sonunda zaha ile ilgili;

  "zaha'yla alakalı beklentimiz tabii ki daha yüksek. oynamak istiyor, onu da anlıyorum. zaha ilk 11 başlayınca daha iyi olacağını düşünüyor ama oyunun devamında önü kullandığımızda beklentilerimizi tam karşılayamadı. burada bir yarış var ve o da yarışacak. formayı almak için bundan daha iyisini yapacak ve daha iyisini yaptığında da formayı alacak" demiş.

  bu adam senin benim kadar galatasaray'li. tercihlerini eleştirmek mümkün ama oyun okumasi bizlerin klavye basinda, ekran basinda yaptiklarimizdan binlerce kat ileride.
 • 10527
  türk futbolunun en büyük hocası olacak canım hocam. fatih hocayı severim. bende yeri ayrıdır ama kusura bakma hocam boynuz kulağı geçecek. her türlü taktik ve teknik varyasyona açık, oyunu çok iyi okuyan hocaya sahibiz. oyuncu değiştirme konusunda zaman zaman geç kalıyor ama bu sezon elinde çok fazla opsiyon olmadığı için bazen bu durum ortaya çıkabiliyor. ilerleyen yıllarda bu zaafiyeti de geliştirecektir okan hocam. yürüyedur hocam! her zaman arkandayız.
 • 10528
  antalyaspor maçı sonrası yaptığı basın toplantısında sevgili hocamız okan buruk derrick köhn için şöyle bir yorumda bulundu;

  "derrick köhn, orijinal bir sol bek tabii ki. sezon başında angelino'dan hayal ettiğimiz şey buydu. oyunumuzda beklerin bindirmesi önemli ve köhn bunu gayet iyi yapıyor. oyunumuza iyi alıştı. keşke avrupa listesinde de olabilseydi, bize güç katardı."

  şu beyanat için yazılacak bir çok cümle, sorulacak bir sürü soru var ama neyse.

  kazanan her zaman haklı bu coğrafyada...
 • 10529
  maç sonu gerek yayıncı kuruluşa verdiği demeçler, gerekse de basın toplantısı konuşmaları açısından benim gördüğüm en net ve en dürüst türk teknik direktör. olanı olmamış, olmamışı da olmuş gibi anlatmıyor. kötü oynadıysak "kötü oynadık" diyebiliyor. kazandık diye "maçın hakimi bizdik, rakibe hiç şans vermedik" vs. demiyor. dün kötü oynadık. sahaya iyi yayılmadık, çok kötü paslaştık ve futbolcularımızın aklı maçta değil gibiydi. bunların hemen hemen hepsini okan hoca da maçtan sonra söyledi. pas kalitesi olarak kötü bir maç geçirdiğimizi, çok sayıda gereksiz top kaybı yaptığımızı, oyuncuların psikolojik olarak yıpranmış şekilde maça çıktığını vs. hepsini anlattı. önümüzdeki maçlara dair de rasyonel konuştu, akılcıl hareket etti. türk teknik direktörleri, kurt hocalar da buna dahil olmak üzere, kazandıkları maçtan sonra maç içerisindeki hatalara asla değinmezler ve genelde olanın çok ötesinde pespembe bir tablo çizerler. okan hoca bunu asla yapmıyor. "kazandık, kazanmaya devam ediyoruz ama şunlar şunlar da iyi değildi" diyebiliyor rahatlıkla. bu çok önemli bir karakteristik özellik. hocanın bu özelliği hiç bozulmadan kariyeri boyunca devam eder inşallah.
 • 10530
  gittikçe büyüyor hoca. terim'in yaşadığı derin bir yalnızlık kendisinin de başında aslında.
  ne transferlerde ne de organize ve profesyonel bir kötülük karşısında destek alabiliyor yönetimden.

  transferde açık açık bekleri acele istiyorum dedi.
  sol beke çöldeki su kadar ihtiyacı varken elinden terminatör'ü* alındı ve yerine yenisi konmadı.
  aylardır aradığımız sol beki avrupa listesine yazdıramadık, prag eşleşmesine sol bekte berkan'la çıktı.

  saha dışı desen; rakibi ceza sahasına hapsetti, penaltıları verilmedi, yönetimi hakkını aramadı.

  yönetimi o kadar acizdi ki en sonunda maça saatler kala icardi'sine men verildi, maç günü plan değiştirmek zorunda kaldı.

  bütün bu hataların sonucu olarak sayısal olarak eksik takım hem fiziksel çok yorgundu, hem de mental anlamda bu sahipsizlikten etkilenmişti.

  hoca uzun süre tanguy ndombele'yi bile kazanmak zorunda hissetti, berkan'ın dönüşü ve eyüp'ün katılımıyla ondan sıyrıldı.

  wilfried zaha'nın kaprisleriyle uğraşıyor ama otoritesini net bir şekilde hissettiriyor. keşke taraftarından da bu anlamda destek görse.

  elinde merkez orta saha olarak tor'un yanına yazabileceği sadece istikrarsızlığı ve kolay top kaybıyla ünlü demirbay var, onunla oynamak zorunda.

  10 numara bölgesinde oynadığımız oyuna uygun tek isim 37 yaşındaki dries mertens. o yaşta, o eforlu oyunla 8 gün içindeki 3. maçta artık vücudu gitmedi ve yerine ikamesi yok.

  tete desen hiç haketmediği kadar şans buldu ama hep fiyasko.

  saha içinde ve dışında bu kadar zorlukla uğraşan hoca rekorları kırmaya devam ediyor. yaşadığımz hengame sergilediği başarıyı gölgede bırakıyor ama ilerleyen yıllarda daha fazla anlaşılacak şu başarısı.

  dün özelinde de çıkartmak zorunda kaldığı 11 ve oyuna müdahalelerini çok yerinde buldum.* zaha tercihi nedeniyle eleştirenler de zaha'yı izledikçe hocaya hak vermiştir sanırım. dün davinson, tete, demirbay ve hatta tor bile hocaya hiç yardımcı olmadılar.

  maçın son bölümünü davinson nelsson apo köhn önlerinde berkan kaan şeklinde bitirmek çok mantıklıydı.

  eveeeet evet. size hep bir şeyler söyledik dedik ki arkadaş biz bu işin sonuna kadar gideriz, gidersiniz
  allah'a şükürler olsun ki aslan gibi bi periyot çizdiniz, aslan gibi top oynadınız, bugün 17 mi? sami yen de üst üste 17. galibiyet.
 • 10531
  verim alamadigimiz ve iyiye gitmek yerine gunden gune iyice gerileyen bazi oyuncularimiz var ve okan hoca kendilerinden israrla umidi kesmeyip oynatmaya devam ediyor. bu israrinin arkasindaki sebepleri cozulemeyen hocamiz.

  tete bunlardan birincisi, sanirim dun en kotu maclarindan birini oynadi. bir ara tek nefes alisimda 2 kere top kaybettigini gordum.

  zaha keza benzer sekilde. tete kadar eksik olmasa da zaha isminden beklenenin 10'da 1'ini dahi verebilmis degil ve gorunuse gore bu degismeyecek.

  bir ara ndombele israri da vardi hocanin ancak en azindan simdilik bu isrardan vazgecmis gibi duruyor.

  okan hocanin verim alamadigimiz oyunculari oynatma israrini kafamda oturtamiyorum. sonradan oyuna girseler dinamizm katmiyorlar, ilk 1 baslayinca fark yaratamiyorlar; okan hoca bu arkadaslarin satilabilmesi icin mi oynatiyor yoksa gercekten hala umudu mu var, kestiremiyorum. hadi sonradan oyuna girme sebeplero bizim oyunculari dinlendirmek diyecegiz ama oyuna girdiklerinde genelde takim oyunumuzda ciddi dusus gozlemliyorum.

  (bkz: 26 şubat 2024 galatasaray antalyaspor maçı)
App Store'dan indirin Google Play'den alın