resim
Okan Buruk
Görev:Teknik Direktör
Takım:Galatasaray
Yaş:50
Uyruk:Türkiye
 • 9142
  bizi şampiyonlar liginde gruplardan çıkarttıktan sonra kadıköy'de fenerbahçe'yi yenip üstüne 4 gün sonra arabistan'da yenerek kupayı alırsa yönetim kurulu, kemerburgaz metin oktay tesislerinin adının kemerburgaz okan buruk tesisleri olarak değiştirilmesi için kulübü genel kurula götürmeli. haa bunların üstüne ads ve karagümrük maçlarını kazanıp kopenhag dönüşü sivasspor'u da yenerse zaten lisenin bahçesine heykeli dikilmeli. hocam biraz çok şey istiyoruz ama yapacağını bildiğimizden :(
 • 9143
  takımın başında çıktığı 50 maçta 40 galibiyet almış teknik direktör. en sevdiğim özelliklerinin başında pragmatist olması geliyor. takıntıları olan, seçtiğim veya transfer ettiğim oyuncular illa ki oynayacak şeklinde inat eden bir hoca değil.
  kazandığında kendisini öne plana çıkaracak şeyler olmasını değil, günün sonunda ne olursa olsun kazanmayı hedefliyor. bundan kastım, olağan dışı bir taktik veya diziliş seçimiyle rakibi şaşırtıp ertesi gün kendisi için “dahiyane hoca” şeklinde methiyeler düzülmesini gerektirecek bir tarzı yok. tek motivasyonu kazanmak, gerekirse bütün maçları 4-4-2 gibi standart bir dizilişle kazanarak da yapabilir bunu. hırslı ve tutkulu bir adam. hiç şüphem yok ki yetiştiği ve uzun yıllar top koşturduğu kulübüne gönülden bağlı.
  insan ve futbolcu psikolojisinden iyi anlayıp çoğu oyuncuyla sağlıklı ilişkiler kurması da cabası.

  yukarıda saydığım özellikler itibariyle bu şekilde bir kimya birkaç on yılda bir denk gelecek cinsten. buna rağmen hissiyatım o ki önümüzdeki 10 maçta alacağı birkaç şanssız mağlubiyetle bile takımdaki geleceği ciddi biçimde sorgulanabilir. ben naçizane sonuna kadar arkasında olacağım.

  canım hocam, başarılarının devamını diliyor ve önümüzdeki yıllarda ellerinde kalkan bir avrupa kupası görmeyi çok arzuluyorum.
 • 9144
  o kadar fazla rekor kırıyor ki artık takip edemez hale geldim. bu zamana kadarki performansı o kadar efsanevi ve başarılı ki o haftaki galibiyetimiz veya savunma veya gol performansımız mutlaka bir rekora hizmet ediyor.

  deplasman fobimizin olduğu, ilk 45 dakikalarını heba ettiğimiz dönemden kazanma alışkanlığı edindiğimiz bu döneme gelmiş olmamız tamamen kendisinin eseri.

  gurur duyuyorum, sağ olsun, var olsun!

  aklımda kalan rekorlarından sadece bazıları:

  * hem ligin hem de kulüp tarihinin en uzun galibiyet serisi (14 maç)
  * galatasaray'ın başında 30 galibiyete en hızlı ulaşan teknik direktör (39 maç)*
  * süper lig'de bir takımın başında en yüksek galibiyet yüzdesi yakalayan teknik direktör (%80,4)
  * 1 sezon içerisinde süper lig tarihinde en yüksek galibiyet yüzdesi (%76)
  * 1 sezon içerisinde süper lig tarihinde en yüksek puan ortalaması (2,4)
  * ilk 14 haftalar itibariyle süper lig tarihimizin en yüksek puanı (42 puanın 37'si)
  * ilk 8 deplasman maçları baz alındığında son 18 sezonun en iyi performansı (6g-1b-1m)
  * 14. maçlar itibariyle galatasaray tarihinin en iyi savunma performansı (14 maç 8 gol)
 • 9146
  kıymetini bilmemiz gereken hocamız. rekorları ve başarılarıyla övünüyoruz ama bir taraftan üst üste iki mağlubiyet alsa sanki çok tepki gösterilecek gibi bir hava seziyorum. çıtayı o kadar yukarı çıkardıki bayern'i niye yenemedi falan diye kızanlar var. yapmayın etmeyin.

  rakiplerin başında biri bir puana razı olup avrupa maçına çıkmak istemeyen bir çapsız, diğerinde kağıttan okuyarak açıklama yapan ağlak suratlı başka bir çapsız var. bizde ise avrupa'nın elit hocaları arasına girebilecek gerçek bir teknik direktör var. bırakalım işini yapsın. üst üste şampiyonluklar, kupalar, zaferler bizi bekler.
 • 9147
  kendisini çok sevdiğim ama bayern - kopenhag maçı ile ilgili beyanatının hiç de hoşuma gitmediği teknik direktör. bence o topa girmemeliydi. ben maçın ikinci yarısını izledim. bayern gayet uğraştı gol için hatta iptal edilen penaltı için hem hoca hem de takım epey itiraz etti.

  yaptığı açıklama iki tarafı da rahatsız etti. ileri de epey karşısına çıkarırlar böyle şeyleri türkiye gibi bugün söyle yarın unut diye bir yer değil avrupa.
 • 9148
  ne olursa olsun uzun süreli bir kontrat ile kendisinin onore edilmesi gerekiyor. kloop yıllardır city'e şampiyonluk veriyor ama liverpool onu değiştirmeyi gündeme bile almıyor. çünkü daha iyisini bulamayacaklarını biliyorlar. biz de okan hocadan daha iyisini bulamayız. yolda kazalar yapabilir, şampiyonluk da kaptırabilir, önemli olan kaybettiği günün gecesinde kendisine daha çok sahip çıkarak onu bırakmayacağımızı hissettirmek. yeni bir fatih terim'in doğduğunu görüyoruz. görmemek için kör olmak lazım zaten. hali hazırda böyle bir şansımız varken kendisiyle gidebildiğimiz kadar gitmeliyiz. avrupada başarının sürekliliği kendisiyle olacaktır.
 • 9149
  fatih hoca ile birlikte varlığı kuşları “içimizden biri”, “camianın çocuğu” olmadan başarılı olunmuyormuş, biz de öyle yapalım psikolojisine iten teknik adam.

  alakası yok oysaki. doğru background olmadan kimse büyük takımlarda başarılı olamaz. şimdiye kadar başardıklarının ön mesajlarını geçmiş yıllarda çokça vermiş birisi kendisi. galatasaray’ın içinden çıkmış olması tesadüf değil tabi, taa 84’lerden kesintisiz aktarılarak gelen kültürü devam ettirecek bu yüzden de.

  kültür demişken atlamayalım. kültür kesintiye uğrayan bir şey değildir. var olan, büyüyen ve devam ettirilemezse yok olan ve sıfıra dönen bir şeydir. kültürü yok eden şeyler genelde sunidir, dışarıdan eklenen maddelerdir. özellikle fenerbahçe, çok matah olmasa da 2003 yılından beri kendi meşrebince inşa ettiği kadro istikrarı ve oyun anlayışı ile ilerleyen ve kendilerine 15 sezonda 13 kez ilk ikide bitirmek gibi önemli bir çıktı veren kulüp kültürünü ali koç ile birlikte yok etti. galatasaray ise dna’sına uyuşmayan her öğeyi er ya da geç metabolizmasından dışarı fırlattı.

  rakiplerin analiz edip göremediği, anlayamadığı gizli güç burada yatıyor, diye düşünüyorum. okan buruk da varoluşuyla ve yaptıklarıyla bunun bir tezahürü gibi. okan hoca mükemmel değil, oyuncular da değil, oyun anlayışı da değil. ama öyle veya böyle ortalama 2 yılda bir şampiyon yapan o mekanizma mükemmel işliyor. ortalamayı 1.5’a çekemiyorsak o da çokça iş bilmeyen yönetimlere denk gelmemizin bilançosudur.
App Store'dan indirin Google Play'den alın