resim
Michy Batshuayi-Atunga
Takım:Galatasaray
Mevki:Santrfor
Yaş:30
Boy:1.85
Uyruk:Belçika
 • 494
  fenerbahçeden 3.5 milyon euro civarı bir maaş alan futbolcu. çıkan haberlere göre fenerbahçe indirim istiyormuş ama kendisi kabul etmiyormuş. yedek için çok tuzlu bir isim olur.

  ben kendisini beğeniyorum açıkçası. ligin ikinci yarısında dzeko'dan çok daha iyi oynadı nitekim. muhtemelen ismail kartal yerine daha ağırlığı olan bir hoca olsa fenerin başında keserdi dzeko'yu.
 • 495
  çok beğendiğim bir oyuncu ama almak doğru olur mu olmaz mı emin değilim. hele konuşulan rakamlar doğruysa çok saçma olur. bu rakamları vereceğimize scout transferi yapıp parlat sat modelini benimsemek daha doğru olur. zaten as forvetimiz icardi onun arkasına bi tane scout transferi bi tane batsuayi profili oyuncu alınabilir ama dediğim gibi maliyet çok önemli. uygun maliyetlerde olursa çok olumsuz bakmam.
 • 497
  transferini pek mümkün görmediğim oyuncu.

  mauro icardi sağlıklı olduğu veya olmadığı müddetçe sezonun yüzde 98’inde 90 dakika sahada kaldığı için transferi mantıksız olacak oyuncu. normalde batshuayi mükemmel bir yedek olur ancak bizde şartlar pek normal değil. toplamda 1000 dakika bile süre bulamayacak oyuncu için 3 milyon eurolar da ödenmez haliyle.
 • 501
  fenerbahçe güllük gülistanlık bir ortam. şaka değil gerçekten. taraftar baskısı falan yok denecek kadar az, hakem kararları hep lehine, medya elinde en ufak olumsuz haber servis edilmiyor hiçbir yere.

  batshuayi fenerbahçe'de iki sezondur yedek oturuyor ve bunu sorun etmediğini sanmıyorum. medyaya yansımıyor bence olaylar. misal, adamlar birbirine girdi kavga dövüş. iki üç oyuncu kadro dışı kaldı bir tane konuşan olmadı. imasını dahi yapanları tehditle susturdular.

  galatasaray çok farklı. burada 10 maç oynasan 11. maç oynamasan gündem olursun. taraftarın önüne dahi atılırsın sıkıntı çıkarıyor diye. medyaya malzeme olursun, hakaretler yersin vs. vs. kulüp bunu içeriye yansıtmaz ama o da güzel bir şey.

  esas konuya gelecek olursak; batshuayi galatasaray karakterine uyan bir adam değil. fenerli olmuş suratından fener akıyor. orayı da bırakmaz kolay kolay ama insanoğlu işte daha fazla para için girmeyeceği şekil yok. menajeri de bizi öne atarak ücreti arttırmaya çalışıyor.

  başka bir konu ise fenerbahçe'den alınan isimlerin bize gram katkı vermemesi. istisnalar yok mu? var. olur da transfer eder, çok para verirsek giren kazıkla kalırız yine de ben söyleyeyim. tarihte örneği çok.
 • 502
  ben yanlış hatırlıyor olabilirim, fenerbahçe maçından sonra sahada linç edilen stad görevlimizin lincine engel olmak isteyen ve o bölgeye doğru hareketlenen birkaç galatasaray taraftarının üzerine doğru vuracakmış gibi hareketlenerek dalga geçip güldüğü görüntü aklıma geliyor.

  karakter olarak da oyun olarak da asla aradığımız oyuncu değil kendisi. bizden uzak olsun.
 • 505
  forvet dahil olmak üzere her bölgede atletik performansı yüksek oyunculara ihtiyaç duyan galatasaray'ın burun kıvıramayacağı bir futbolcu.

  akarı yok kokarı yok adamın, galatasaray dahil her takım için temiz iş olur transferi. "o formayı giyerken bize şunu yapmıştı" gibi şeylere takılmayı lise yıllarında bırakmıştım ben, herkese de tavsiye ederim. her takımın tarihinde tükürdüğünü yalayan onlarca futbolcu örneği var. beşiktaş tribünü ile karşılıklı "burası beşiktaş alayına gider" tezahüratı yapmış tümer 10 gün sonra gidip fenerbahçe'ye imza attı. florya'da bir fenerbahçelinin kafasına uçarak yumruğu geçirmiş fatih 6 ay sonra "bir gün herkes fenerbahçeli olacak" şapkası taktı. galatasaray dergisine ınter'in sözleşmeli futbolcusu iken röportaj veren emre iki sene sonra koşa koşa fenerbahçe'ye gitti. beşiktaş tribünlerinin "hırsız" diye tezahürat yaptığı, olimpiyat'taki derbide beşiktaş'a gol atınca beşiktaş tribünlerine "sus!" çeken burak yılmaz birdenbire 2019 yılında en büyük beşiktaşlı oldu. bize gelince: hasan vezir formamızı giymiş, hatta selçuk yula bile formamızı giymiş 1991-1992 sezonunda. benim bizzat sahada izlediğim elvir balic var, haim revivo var, abdullah ercan var fenerbahçe kökenli olan. 2009'da kadıköy'de arda'nın çıkarttığı kavgada galatasaraylılara vurmak için en önde koşan ve aydın'ı yere yapıştıran colin kazım bile geldi ve oynadı bizde. bunların yanında batshuayi'nin konusu bile olmaz. böyle bir oyuncunun transferini benzetsem benzetsem stejipan tomas'a benzetirim ki, tomas'tan üç sene gayet güzel verim almıştık 2004-2007 yılları arasında. ben uzun zamandır söylüyorum, sezon bittiğinin ertesi günü anlaşıp imza attırırdım ama galatasaray'ın genelde bu tarz stratejik ve pragmatik hamleleri olmuyor yurtiçi transferde. batshuayi'yi 2022'de biz transfer etsek ve oyuncu fenerbahçe forması ile verdiği performansı galatasaray forması ile verse idi; şu ana kadar bizim kendisi ile sözleşme uzatmadığımız bir takvim döneminde fenerbahçe oyuncunun önüne çoktan üç yıllık sözleşmeyi koymuş ve imzayı attırmış olurdu. temiz de iş yapmış olurlardı. bizim de aynısını mevcut şartlarda yapmamız lazım ama çok niyetimiz yok demek ki.
 • 507
  alınmasını isteyen taraftarımız şunu atlıyor. kendisi fenere yedek forvet olarak gelmedi, transfer obezi yönetimleri tarafından icardiye karşı hamle olarak getirilen dzeko nedeniyle yedeğe çekildi. kendisi muhtemelen bu sene yedek kalmak istemeyecektir.
  şunu da söylemek gerek, arap iso avrupa, lig ve kupa üçgeninde rotasyonda ikisine iyi süreler vererek durumu idare etti. kendisinden bunu beklemezdim. ama bizde icardi, dzekoya göre daha ağır basan bir figür ve onu herhangi bir maçta yedekte bekletemezsin. bu durumda arkasına gelecek oyuncu batshuayi olur mu ya da olmalı mı hiç sanmıyorum.
  kendisi icardi yedeği olarak gelmez, gelirse az oynayacağı için performansı tatmin etmez, bir yedeğe göre de o kadar para verilmez. dolayısıyla neresinden tutsan olmayacak bir transfer. bence bahsetmeye bile değmez
 • 509
  bu sezonki beklentileri aşan performansını yaşlı dzeko'nun bütün sezonu kaldıramamasına ve en önemlisi fener için laylaylom kupası olan konferans liginde oynayıp form tutmasına bağlayabiliriz. 23-24 sezonunda bizim için rotasyon yapılabilecek bir kulvar yoktu. biz ilk rotasyonu ocak ayında türkiye kupası maçında yapabildik. biz fenerbahçe ile aynı sezonu yaşamadık.

  bir diğer faktörü başkaları da izah etmiştir zaten. fenerbahçe yedek otursun diye batshuayi'ye 3 milyon euro para vermiyor. batshuayi transfer obezi bir takım yüzünden yedek oturuyor. dzeko'da bu sezon yedek olacak mesela ama as takım kontratıyla yedek oturacak. dzeko gönderilmediği sürece iki yedek santrfora 10 milyon euro verecek bir takımdan bahsediyoruz. bunlar chelsea bile olsanız büyük israf, büyük enayilik.

  bize geleceğini ise hiç zannetmiyorum.
 • 510
  fenerde kalmasını da istemem bize gelmesini de istemem. sebepleri;

  sportif;

  -fenerde fena olmayan bir hava yakaladı. taraftar da kendisini destekliyor ve sahada gösterdiği çabadan memnunlar.
  -konferans liginde oynamaları rotasyonda süre bulması açısından faydalı oldu. dzeko'nun hareketsizliği sebebiyle de kendisinin oynadığı maçlarda gösterdiği hareketlilik dikkat çekti.
  -ıcardi çok dominant bir santrafor ve bacağı kopmadığı sürece oynar. galatasaray da şampiyonlar liginde oynadığı ve liginde de her maçı kazanmak zorunda olduğu için ıcardi her zaman oynar, yani batshuayı fenerdeki kadar bizde forma giyemez.
  -batshuayı hem gol vuruşlarında beceriksiz hem de ıcardi ile beraber oynayacak bir yapıya sahip değil. 4-4-2'ye dönersek gariban torreira iyice perte çıkar.
  -bize gelirse çok çok az oynacağı için huzursuzluk çıkabilir, mertens'in pandıkleri şakaları yeterli olmaz.

  ekonomik;

  -yıllık ücreti hiç de az değil. muhtemelen 3 yıllık kontrat ve imza parası ister. tahminim 13-15 milyon euro maliyeti olur.
  -1-2 sene içerisinde araplara sattin sattin yoksa tüm yatırım çöp olur.

  sonuç olarak, bizim için;
  -mantıklı bir transfer değil. bize en fazla 23-24 yasında, ıcardi ile beraber de oynayabilecek, gelişim gösterebilecek bir oyuncu lazım. kaldı ki, son çare olarak zaha ve barış da forvette oynayabiliyor.

  fener için;
  -umarım dzeko ile devam ederler. onlar adına hem yıllık ücret için hem de saha içi/dışı enerji bakımından en kötüsü olur.
 • 511
  fenerbahçe’den istediği sözleşmeyi kapmak için bizi kullnıyor muhtemelen. konuşulan 5 nilyon gibi rakamlar aşırı ütopik. burası arabistan değil. icardi’ye zaha’ya yüksek maaş verdik diye ıendini nimetten sayıyor herhalde. galatasaray’a kaptırmamak için fenerbahçe kompleksi devreye girer, istediği maaştan sözleşme verirler günün sonunda. maaş olarak ederi maksimum 2,5 milyon euro’dur.

  kendisine 3-3,5 maaş ile 3 yıl sözleşme verene kadar 8-9 milyon euro’ya genç forvet alır 700-800 bin euro maaş veririm yine aynı maliyete çıkar. en azından aldığım oyuncudan tekrar bonservis kazanabilirim.
App Store'dan indirin Google Play'den alın