• 3
  güvenilir olmasa bile burada gösterilmesi gerekendir. bir oyuncunun başlığına "xspor'a transfer olmuş futbolcudur" yazıp bırakmak aymazlıktır, kompelalıktır. altına haberin alındığı yerden link verilmeli, internet tabanlı bir haber değilse en azından isim verilmelidir. bu oyuncuların menejeri siz olmadığınıza göre bu haberleri bir yerlerden aldınız değil mi sevgili yazarlar. fotomaç'ın milliyet'te çıkan bir haberi marca üzerinden yazmasından daha beterdir bu durum. kaynak gösteriniz, göstermeyenleri uyarınız.
 • 5
  büyük bir ustalık isteyen kuyrukta önlere kapağı atma eylemi. flying dutchman blogunda şöyle eşsiz bir tasviri vardır bu eylem ve eylemi yapan kimselerin

  --- alıntı ---

  kuyruğa kaynak yapmak her yiğidin harcı bir iş değildir hem fiziksel hem de psikolojik üstünlük gerektirir. fiziksel üstünlük, iri yarı olmak demek değildir. ufak tefek olmak da. ortalama vücutlu, silik, göze çarpmayan bir görünüşünüz olması lazımdır. ikincisi hal ve hareketlerinizin de dikkat çekmemesi lazımdır. ani hareketlerden kaçınmak, adımları sabırla atmak ve hedefe konsantrasyon en önemli hamlelerdir. usta kaynakçılar 1000 kişinin olduğu kuyruğa beşinci sıradan kaynak yapıp, 2 dakika sonra diğer kaynakçılara dönüp "ya arkadaş ayıp oluyor, 8'den beri bekliyoruz, beyler, safları sıklaştıralım almayalım bunları" diyebilen ve dediği gibi de etraftan destek görebilen adamdır. kendileri hakkında "ya bu eleman burda mıydı?" sorusuna genelde "bilmiyom abi burdaydı galiba" şeklinde cevap verilir. öyle de mindtrick yaptıran adamdır.

  --- alıntı ---
 • 6
  yokluğu sözlükte beni ayrı, moderasyonu ayrı yoruyor.

  örneğin başlık kwadwo asamoah.
  altına yazılmış, transfer bitti. gelmeyecek. eh peki kaynağın ne? belirtilmemiş. halbuki bence biz şu şu şu nedenlerden ötürü transferi kapattık, bundan dolayı da gelmeyecektir yazsan, sorun yok. çünkü bilgi aktarmış değil, fikir belirtmiş oluyorsun. fikrimizi nedenlerle temellendirip, bilgi aktaracak olursak da kaynaklar kullansak harika olmaz mı?

  ben ihbar tuşunu arşınlamaktan, hükümsüz ihbar veya bravo mesajlarını görmekten yoruldum. moderasyon da sol başlığı kaynaksız entry'ler için arşınlamaktan yorulmuştur.

  lütfen arkadaşlar, bilgi aktaracaksak kaynağı en azından moderasyona paslayalım. sosyal medyadan güvenilir bulduğumuz kaynaklar varsa entry sonuna o kaynağı da iliştirelim.
 • 8
  kaynaksız haberlerden ve onun üzerinden galeyana gelinmesine ben de rahatsızım. ama şöyle de bir durum var; bazen(hatta genelde) öyle durumlar oluyor ki o bilgiyi aldığınız kaynağı söylerseniz bir daha o kaynaktan haber almayı geçtim, o kaynağa ulaşamazsınız bile. örneğin quakerboy kendi de kabul eder, buraya söylediklerini kaynak belirterek yazsa kısa bir süre sonra sözlük quakerboy'dan transfer haberi alamaz hale gelir. yani aslında kaynak belirtmemesi sizin lehinize. maalesef haliyle iş sizin karakter analinizine, tanımıyorsanız da tahmin gücünüze kalıyor.

  düzenli olarak bilgi alınmak isteniyorsa kaynak isteme lüksü yok. ilgilendiğimiz oyuncuları zaten cenk ergün de kabul ediyor. öyle durduk yere yalanlayan saklayan yok. o yüzden erken bir şekilde legal haber alma şansınız yok. haliyle bu transfer haberleri aslında sızdırılma şeklinde oluyor. zaten kamuoyu tarafından duyulması sakıncalı olmadığında cenk ergün direkt açıklıyor. e doğal olarak önceden haber veren kaynak da yasaklı bir iş yapmış oluyor.

  yani bu iş en başından zaten doğru olmayan bir iş. yöneticinin yaptığı kulübün aleyhinde bir iş. en baştan yanlış olan bir işte "ama kaynak olmaması doğru değil" yaklaşımını doğru bulmuyorum. olayın kendisi yanlış zaten. ha maalesef bu durumu suistimal eden de çok oluyor...
 • 9
  bu aralar yine ayyuka çıkan kavramlardan biri. her önüne gelenin içerden(!) birilerini tanıdığı, "burnuma kötü kokular geliyor aman abicim"lerin havada uçuştuğu, transfer listelerinin mesaj kutularında gezindiği bir dönemden geçiyoruz. doğru olan var, yanlış olan var ama bu konuların herkesin dilinde olması yönetimleri de teknik ekipleri de yıpratıyor, zora sokuyor. bu yolun yolcuları ve içerden para ya da çeşitli menfaat karşılığında bu haberleri uçuranlar kulübe en büyük zararı veriyor.

  bilgi çağının ilgi çağına dönüşmesi ve twitter, instagram gibi mecraların bunu pohpohlamasıyla gerzekçe bir atmosfere girdik. tuhaftır ki fotospor'un, fanatik'in efsane uydurma haberlerini özler hale geldik. gelin vazgeçin bu sevdadan. en çok hit alan olmak, bir şeyi ilk duyuran olmak önemlidir ancak aktardığınız şey yanlışsa ya da açıklamanız bu işin bozulmasına yol açacaksa faydadan çok zararınız olacaktır. hele ki gazeteci ya da muhabir değilseniz bu işe hiç ama hiç kalkışmayın.
App Store'dan indirin Google Play'den alın