• 3
  rakibin baskısını lemina olanı topla beraber dribbling yaparak, seri olanı tek paslar ile kırabilecek futbolculardır. yanlarına bir de hücumda +1 orta sahada +1 oynamamızı sağlayan taylan eklenince tadından yenmiyor. ömer bayram'ı çok sevmememe ve katkı sağlamasına rağmen kendisinin 12. oyuncu olması gerektiğini düşünüyorum. ayrıca 4-4-2 oynayacağımızı düşünürsek zaman zaman taylan yedeğe çekilip, ömer'i sol öne yerleştirip, onyekuru'yu da ikinci forvet olarak falcao'nun yanına atabiliriz.
 • 4
  2019 - 2020 sezonunda 28 aralık 2019 galatasaray antalyaspor maçı'ndan önce de birlikte oynayan ancak verim alamadığımız ikili.

  buradaki kritik adamın sanırım belhanda olduğunun farkındayız.

  daha doğrusu bu ikiliyi etkin kullandırmayan belhanda'nın ta kendisidir.

  boş alana koşu yapmaz, pasın şiddetini ayarlayamaz, çevre kontrolü çok zayıf ve kaybettiği topları geri de kazanamayınca bu

  ikili ve özellikle seriçok etkisiz bir görüntü verdi bize.

  28 aralık 2019 galatasaray antalyaspor maçıbize ölçü olmamalı. doğru analiz yapılmalı ve nasıl bu oyun geliştirilebilir iyi incelenmeli.

  aksi taktirde ilk yarıda yaşadıklarımızın tekrarı ile karşılaşabiliriz.
 • 6
  (bkz: #2874430)

  şöyle bir anket yaptım derbiden sonra. görüşler çok yakın çıktı. taraftar da topu resmen fatih hocaya atmış durumda bu konuda. hoca tabii ki kafasında bir plan belirleyecektir. ama bu ikilinin çeşitli anlarda çoğu kez de maç içinde yerleri değişeceğine şüphe yok. şunları şahsi görüşüm olarak belirtmek isterim:
  lemina sert, mücadeleci, driblingi (top sürme) olan bir oyuncu. melo gibi ceza sahasına yan toplarda ve ara toplarda yaptığı koşularla ciddi tehdit oluşturan bir profil. bundan sonraki diğer maçlarımızda kapanan rakipleri açmak için lemina'nın biraz daha önde konuşlandırılmasının bize çok katkı sağlayacağına inanıyorum. çünkü lemina'yı da geriye hapsedersek ceza sahasına savunmanın dengesini bozacak koşuları yapan bir seri göremiyorum. ayrıca fenerbahçe maçıyla kendisini bulmuş bir seri'nin hayal ettiği oyunu oynayabilmiş seri'nin de 6 numarada fiziksel katkı olarak olmasa da topu oyuna sokma anlamında önemli katkılarının olacağına inanıyorum.
  lemina'yı fm tabiriyle iki yönlü ortasaha olarak kullanırsak kendisinden geride de illa ki katkı alırız. savunmayı tamamen salmayacaktır. ama sahada topsuz olarak daha serbest olması gizli bir skorer çıkarabilir lemina'dan ve ben kendisinden melo benzeri katkı beklediğimi belirtmiştim. melo basit bir ön libero değildi. ileride de çok katıları olan rakibi şaşırtmayı seven bir oyuncuydu ve lemina uzun yıllar sonra bu profile en yakın oyuncu.

  şahsi fikrim hocanın da bu şekilde düşüneceği yönünde ama takım onun, doğru yanlış verdiği her karar kafasındaki taktiğe yönelik olsun, tutarlı olsun başarı gelecektir.
  (bkz: #2866942) daha önce şu entryde hocanın selçuk tercihinin bile kafasındaki taktik plana uygun ve tutarlı oluşundan dolayı olduğunu keşfetmiştim kendi adıma. yine en doğru tercihi yapacağına şüphem yok. sezon başında çoğumuz eleştirdik ama kadronun tutarlılığa sebep vermediği bir ortam vardı. hoca kendi dahi istediği furbolu oynatamayıp arayışlara girdi. şimdi ise aradığına ulaştı.

  farklı görüşler tabii ki olacaktır ama lemina'nın ofansif katkısının seri'den daha çok olacağına ve rakip sahaya yayıldığımızda lemina'nın rakip orta saha ve savunma oyuncularını daha çok yıpratıp ekürisi seri'ye geriden oyun kurmada daha çok alan açabileceğime inandığımdan lemina'nın pozisyonel olarak seri'den ileride konuşlandırılması gerektiğine inanıyorum.
 • 7
  galatasaray ligin ikinci yarısında rakibi 4-4-2 ile karşılıyor.
  bunun en büyük nedeni aylarca söylemeye çalıştığımız alan parselasyonu. fatih hocanın ligin ilk yarısının son maçlarında taylan ile başlattığı yeni dizilişte seri ve lemina tandemi oluşturan ikili.

  rakip karşılama 4-4-2 ;

  https://gss.gs/XvP.jpg

  yine aylarca rollerden bahsederken bu taktiksel değişiklik bize çok güzel bir örnek sundu.

  lemina, takım topu kazandığında saha içindeki rolünü iki stoperin arasında kendini derine yerleştiren bir oyun kurucu olarak tanımladı. bu noktada seri'de yapması gereken işi yapmaya başladı; oyun kurmak için topun yönünü belirlemek... lemina ile başlayan pas oyunu için ikinci istasyon oldu seri ve takımın 3-1-4-2'ye dönüşünü kolaylaştırdı.

  hücum 3-1-4-2 ;

  https://gss.gs/CDz.jpg

  belhanda varken onun top kayıplarının yaşattığı sorunlarla uğraşmak zorunda kalıyordu takım ki bu noktada nzonzi'nin savunma anlamında kesiciliğinin olmaması ve lemina'nın o kesiciliği de sağlaması oyunun oturmasına yardımcı oldu.

  23 şubat 2020 fenerbahçe galatasaray maçında seri'nin rolü hücumda lemina gibi ilk pas istasyonu olması ve derinde oyun kuran oyuncu (deep-lying playmaker) konumunda olmasıydı. lemina varken onun rolü daha çok holding midfielder gibi oynuyordu. seri fiziksel özellikler ve oyuna olan etkisi bakımından asla holding olamaz. bu yüzden 3-1-4-2'de hoca onu regista gibi kullanmaya başladı.

  tüm bu sebeplerden dolayı, lemina 6, seri 6,5 oynamaya devam etmeli. seri'nin 3-1-4-2'de üstlendiği rol tam bir pirlo rolü. o nedenle ona 8 demekte doğru değil. 6 numara demek ise (pasör 6 numara denmesi de) hiç doğru değil. regista'lar 3'lü savunmaların önünde kullanılan (o oyun için icat edilmiş bir rol) bir profil olduğu için seri'nin 3-1-4-2'de yaptığı iş çok değerli.

  böylece 3. bölgeye geçerken ekstra bir pas istasyonu aramadan kanat oyuncularını oyuna sokabiliyor, yataya yayılan pas haritanızı dikine hale getiriyorsunuz. dikine yapılan bu paslar takımın hem pas hızını hem hücum hızını arttırıyor. ilk yarıdan en büyük fark bu iki oyuncunun taktisel değişimden sonraki performansı.

  sezon öncesi stoper-bek ile oynamak nzonzi varken daha olası bir seçim olur derken bunu kast etmiştim aslında. hoca stoper-bek yerine nzonzi'yi göndererek orada lemina - seri tandemi oluşturup, belhanda'yı yanında oturtarak içeri kat eden, gerektiğinde kanat akını yapan iki oyuncu ile 4-2'lik bir hücum hattı kurdu. elbette saracchi ve her ne kadar son kullanma tarihinin bitmesine az kalmış olsa da oyun kurulumundaki etkisi nedeniyle mariano 3-1-4-2'yi kusursuz oynanmaya yakın bir hale getirdi.

  23 şubat 2020 fenerbahçe galatasaray maçında 3'lü orta saha ile 4-5-1'e dönen bir oyuna evrildiğinizde seri 6 numarada etkili olabiliyor ancak bu etki baskı yemediği için göreceli. merkezde baskı yediğinde ortaya başka sonuçlar çıkabilir çünkü kendi gibi çok iyi bir ikinci pas istasyonu bulması gerekiyor. lemina o pas istasyonu değil... hocanın aradığı kante... ve işini çok iyi yapıyor.

  seri, 23 şubat 2020 fenerbahçe galatasaray maçı istatistikleri;

  https://gss.gs/OqD.jpg
 • 8
  açmayı düşündüğüm ama geç kaldığım lemina-seri başlığını görünce ne yazdılar diye merak ettim ve entryleri okudum. tam da benim düşündüğüm konuya değinmişler. bu meyanda atlas nickli yazar arkadaşa teşekkür ederim.

  23.02.2020 tarihli galatasaray fenerbahçe maçında gözüktü ki seri gerçek bir 6 numaradır. bunun üç önemli nedeni var:

  -birincisi tek pası mükemmel oynuyor.
  -ikincisi dikine ve kenarlara top çıkarırken çok hızlı hareket ettiğinden rakiplerin savunma pozisyonu almasına ve yerleşmesine engel oluyor.
  -üçüncüsü topla adam eksiltmeyi düşünmediğinden topu rakip sahaya çok daha çabuk geçiriyor.

  bu üçüncü özelliğinin mevhumu muhalifinden hareketle, seri çalımla adam eksiltme özelliğine sahip olmadığından sekiz numarada yeterince başarılı olamıyor.

  lemina ise hem sekiz numarayı hem de altı numarayı oynayabilecek mükemmel bir oyuncu. ancak sekiz numara onun gerçek mevkisi. çünkü;

  -çalımla mükemmel adam eksiltiyor.
  -rakiplere baskı yaparak geçişlere asla izin vermiyor.
  -dar alanda çok başarılı olduğundan rakip ceza alanı içinde daha başarılı olur.
  -ceza alanı dışından şutları da çok iyi.

  rakipler kalemizde baskı kurduğunda, kapılacak topların seri tarafından hızlıca ileri aktarıldığı ve o topun lemina-onyekuru-feghouli-falcao ya da adem dörtlüsünün eline geçtiğini düşünün. inanın bu ateşe kar dayanmaz.

  tabi ki son karar fatih hocamın. şimdiye kadar seri’yi sekiz numara olarak değerlendirdi ama fenerbahçe maçı gösterdi ki seri aslında altı numaraymış. eğer seri-lemina ikilisini 6-8 olarak kullanmaya başlarsa hiç şaşırmam. çünkü bizim gördüklerimizi daha ilk dakikadan görmüştür hocamız.
 • 9
  sezonun ilk yarısında steven nzonzi ile birlikte bizleri "yahu kiralık oyuncuya güvenirsen böyle olur" şeklinde kara kara düşüncelere sürüklemişlerdi.

  şimdilerde ise henry onyekuru ile birlikte "yahu biz bu kiralık oyuncuların bonservislerini nasıl yapar da alırız" şeklinde kara kara düşüncelere sürüklemektedirler.

  bizi her halükarda üzen futbolcularımızdır.
 • 11
  ikisi de ortasahada aynı anda oynarsa sıkıntı yaşıyoruz, ikisi de topu defansın önünde almayı seviyor, biri top aldığında diğeri maksimum 3-5 metre uzaklıkta oluyor. bu defalarca oldu, ikisinden biri ortasahada olmamalı, marcao yokken o yüzden lemina stoper olmalı demiştim. çalık çıkıp, lemina stopere, andone'li çift forvet ya da aynı formatta belhanda. tercih hocanın.
  (bkz: 14 haziran 2020 çaykur rizespor galatasaray maçı)
 • 15
  mustafa cengiz başkana göre seri'yi almak için uğraşıyoruz ama lemina hocanın planlarında yok. lemina'nın yerine hoca mensah'ı düşünüyor yüksek ihtimalle zaten.

  ayrıca muslera ve selçuk'tan sonra indirim yapmaları çok değerli. indirim yapmayan feghouli, belhanda, babel ve (yüksek ihtimalle) donk dörtlüsüne selam olsun. umarım bu dördü ile de yollar ayrılır. hadi bu üçü neyse de donk nasıl böyle bir şey yaptı çözemiyorum. umarım doğru değildir.

  ekleme: 4. isme diagne diyenler de var. donk ile hala sözleşme imzalanmamasından ben bu ismin donk olacağını düşünüyorum. zaten sözleşmem bitiyor deyip indirimi kabul etmemiş olabilir çünkü.
 • 16
  tekrar kiralanmasını istemediğim ikilidir.

  seri sadece 6 numarada iken iyi oynayabiliyor. önüne skorer, hareketli, ayağı iyi, defansif anlamda zaafı olmayan, sert, iki orta saha ve hızlı kanat oyuncuları koyacaksın ki verim alasın. stoperlerden forvete kadar komple takımı seriye uygun ayarlamak zorundasın. seri iyi, hoş ama çok uğraştırıcı.

  lemina, seriye göre daha az uğraştırıcı fakat sakatlık sorunu malumunuz. gelsin, yaz kampı geçirsin o zaman sakatlanmaz, verim alabiliriz demek de geçmiş senelere bakınca pek gerçekçi durmuyor.

  yukarıda saydığım nedenlerden ötürü seri ve lemina ikilisinin olmasını istemiyorum. fakat işin bir de oyuncu satma ve buna bağlı alma durumu var. kadromuzda satabileceğimiz pek kimse yok. o yüzden scout hamlesi yapamayıp seri, lemina ikilisi ile devam edilirse şaşırmam. devam edilirse de işin ekonomisi çok önemli 1-1.5m euro arasına maaşları halledilmeli.

  antrenmanlar başladı ve takımın as merkez orta sahaları yok. bir an önce durum çözülmeli.
 • 20
  jean michel seri; 1.5m euro kiralama + 2.8 maaş = 4.3m €
  https://www.galatasaray.org/...-galatasarayda/44483

  mario lemina; 1m euro kiralama + 2.05 maaş = 3.05m €
  https://www.galatasaray.org/...galatasaray-da/44784

  total maliyet = 7.35m €. elde kalan= 0 ( sözde sene sonu sampiyonlar ligi yari finalinden gelen parayla totalde 30 milyon euro civari olan serbest kalmaları ödüyorduk :'(

  elin oğlunun (alanyaspor, trabzonspor) yaptığı gibi oraya ucuz bonservis ve ucuz maaşlı iki genç bulabilsek en azından elimizde çöp bile olsalar iki tane adam kalırdı. geçen sene risk alındı ama elimizde patladı. artık atacak kurşun yok, hayal görmeye gerek de yok. yani transfermarkt'a random 1.5m euro market value+max 27 yaş+ sözleşme 2020 bitecek orta saha arattım; 250 futbolcu çıktı. yarısı çöp olsa, 125. yarısı hanımcı çıksa ve eşi gelmek istemese 62. ya hadi 30 tane olsun. 30 tane futbolcudan 1 tanesi bile mi galatasaray seviyesinde değil?
  artık kiralayıp ellerimde çiçekler kalacağımıza kendi ucuz adamimizi bulmamiz lazim.
Altyapı çalışmaları sebebiyle birtakım hatalarla karşılaşılması muhtemel. En kısa sürede hatalar giderilecektir!