• 626
  telefondan fifa oynamak isteyen yazarlar için ea sports fc mobile çıktı. mobilde istediğiniz kadroyu kurmaya çalışıp teke tek maç da atabilirsiniz. sadece biraz kısa gibi maçlar bir de pas hatası olabiliyor. ayrıca şampiyonlar ligi modunda galatasaray'ı alıp yapay zekaya karşı istediğiniz zorluğu seçerek turnuva yapabilirsiniz. şu anki mevcut gruplar ve fikstüre göre ilerleme imkanı da oluyor.
 • 632
  gta vi trailer'ı sızdı, sonrasında rockstar hali hazırda bugün 17.00'de yayınlanacak olan orijinal trailer'ı yayınladı. madem sızdı biz de salalım bari dediler. gecenin o saatinde uyumayan kim varsa izledi. çok büyük ilgi gördü plana uymadan yayınlanmasına rağmen.

  gözünüzü kapatıp tam 10 yıl önce ne yaptığınızı düşünün. 10 yıl önceki halinizi düşünün. ve o günden bugüne geçen koskoca 10 seneyi düşünün. film şeridi gibi geçsin gözünüzün önünden... işte o 10 yıl var ya, yeni bir gta oyunu beklerken geçen 10 yıla tekabül ediyor epey hatrı sayılır bir oyuncu kitlesi için.

  2025 yılında oyunun çıkacağı duyuruldu. yani bekleme süremiz (erteleme olmazsa) 12 sene. tam 12 sene aradan sonra çıkan bir oyunun beklentileri karşılama ihtimali nedir? bunla ilgili biraz konuşayım istiyorum:

  öncelikle beklentilerin nasıl ayarladığı çok önemli. misal top gun: maverick ilk çıkacağı zaman dile kolay 36 sene sonra gelen bir devam filmi olacaktı. oldukça kültleşmiş ilk filmin herkesin heybesinde bıraktığı unutulmaz tadı ikinci filmin bozması rezalet bir ihtimaldi. ben de dahil çoğu kişi filme karşı çok kuşkulu yaklaştı ve ben şahsi olarak film çıktıktan sonra uzun süre izlemedim. sonrasında 36 yıl sonra gelebilecek en iyi devam filmi olduğuna kanaat getirdim lakin esasında sinematografisi çok iyi yapılmış, tatlı bir nostalji ve dozunda klişe üzerine kurulmuş bir yapımdı. ilk filmin bizde yarattığı duyguları çok güzel okşayan, gözleri dolduran ve aynı ilk filmde olduğu gibi kapanırken hayallere daldıran risksiz, sade bir işti. şayet top gun'dan şaheser kıvamında bir devam filmi bekleseydim, büyük ihtimalle bu filmi bu kadar beğenmez, sönük bulurdum.

  işte beklentinin önemi tam olarak burda devreye giriyor. gta oyunu gelmeyeli 12, rockstar oyun yapmayalı 7 sene olacak gta vi çıkarken. işin en kötü yanı şu, herkes gelmiş geçmiş en iyi oyunu bekliyor. işin daha da kötü yanı şu, insanlar şaşırmayı bekliyor. mevcut bütün parametrelerden tam puan alıp "gelmiş geçmiş en iyi oyun" şeklinde nitelendirilecek bir oyun bile çıkarsalar insanlar tatmin olmayacak çünkü onlar yeni bir şeyler istiyorlar. rockstar'ın son 20 yıldır her zaman yaptığı gibi bu sefer de çıtayı bir tık daha yukarı taşımasını istiyorlar lakin ben şahsen bilemiyorum. red dead redemption 2 çıkalı 5 sene oldu, bırakın üstüne çıkmayı o çıtada başka oyun çıkmadı bile. görüntü olarak bile yanına yaklaşacak oyun sayısı sınırlı ki aradan 5 sene geçmiş. rockstar'ın rdr2 sonrası kurucularından dan houser'ı kaybetmesi (şirketten ayrıldı), gta online sayesinde her sene parayı bulması ve yıllardır sırf bu sebepten oyun yapmaması beni endişelendiriyor. mevzuya "online'dan parayı kırarız zaten, grafik ve detay kasalım senaryoya çok kasılmayın klasik hollywood'la dalga geçmeli bir şeyler atıverin" şeklinde yaklaşma ihtimalleri var. normalde yok derdim ama gta online çılgınlığı öyle bir hal aldı ki ben şu an bu projenin başında olsam şu kafayla yaklaşabilirdim.

  esasında işin detayına inersek birden fazla endişem var ama en büyük endişem dediğim gibi singleplayer moduna gerekli özeni gösterip göstermeyecekleriyle alakalı. çok uzatmadan her zamanki gibi "rockstar bizi şaşırtacaktır." diyip bu güzide firmaya güvenimi belli etmek istiyorum. yalnız 12 yılda 2 oyun çıkarmak size yakışmıyor babalar, en azından 3-4 yılda bir oyun çıkarın. arkadaş dünya kupası bile 12 yılda 3 kez oluyor. zaten şurada oyun oynayacak 30 senemiz falan kaldı büyük ihtimalle, toplam 4 rockstar oyunu falan oynarız bu gidişle 30 senede. kendinize gelin!

  ha bu arada, benim için en özel gta oyunu vice city'dir. tam 23 sene sonra vice city'e dönmek çok duygusal olacak. bir de oyunun herhangi bir yerinde tommy vercetti'yi görürsek oturur ağlarım. (gta 4'te geçmiş senaryolar sıfırlandı, geçmiş olaylar yok sayıldı falan gibi bilgiler var internette. benim bildiğim de öyle, gta evreninin 4 ve sonrası oyunlarında eski karakterler yok sayılıyor ama rockstar'dan tatlı bir sürpriz bekliyorum ne olursa olsun.)

  ulan o kadar konuştuk hala 2 sene var ya...
 • 633
  gta 6 trailerini dün gece ağzım açık izledim. çığlıklar atarak izledim, çünkü yıllardır bunu bekliyorduk hepimiz. her gün yeni bir haber var mı diye bakıyordum, şirketin hissesini bile satın aldım yüklü bir miktar o kadar seviyorum yani. biraz sakinleşince düşündüm de beğenmediğim yönleri de var fragmanın. özellikle arabalar bende hayal kırıklığı yarattı. gerçekçi düşünürsek 12 yıl önce çıkmış gta 5 deki ferrari 458 in aynısını koymuşlar. vice citydeki lance'ın arabasını (beyaz cheetah) yenileyip koymuşlar. daha iyisini beklerdim açıkçası. ya da muhteşem bir egzoz sesi duyabilirdik. rdr2 deki silahların sesi muhteşeme çok yakındı mesela. bu fragmanda beklerdim güzel bir silah sesi. evet hayvani dünya çok iyi gözüküyor ama zaten bundan daha hafif bir şey gösteremezlerdi 12 yıl sonra. insanlar diyor ki npclere bak ne kadar güzel. rdr 2 deki npclerin üstünden 6 yıl geçince bundan daha az detaylı bir şey beklenemez ki zaten. yani tabiki çok güzel duruyor ama beklediğimiz şeylerin üstüne çıkmadı açıkçası, gta 5 gibi bir oyun yapmışsın, üstüne rdr 2 ile 6 yılda ne kadar geliştiğini neler yapabileceğini göstermişsin. bir 6 yıl sonraki fragmanda aynı arabalar... daha iyi olabilirdi bence.

  tabiki bu daha ilk fragman, muhtemelen oyun çıktığında çok daha iyi şeyler göreceğiz. gta 5 arabasını sürdürmezler diye düşünüyorum. yine de çok heyecan verici.
 • 636
  geçen gün world war ıı: from the frontlines belgeselini bitirdim.* ne zamandır aklımdaydı üzerine wolfenstein the new order oynadım. fps seven ve ikinci dünya savaşına meraklı olanlara tavsiye ederim. özellikle savaşı naziler kazansaydı olabilecek ütopik dünyayı merak edenlere.

  oyuna dönersek call of duty ciddiyetinde yaklaşmamanız gerekiyor. yer yer güldüren rambo modunda takıldığınız bir oyun. zor değilde normal zorlukta oynamanızı tavsiye ederim. nazilerin süper asker diye bir icadı var o ve robotlar çok zorluyor adamı. zira bi süre sonra keyiften ziyade öldükçe inada bağlayıp siniriniz bozulabilir.

  ben oyunu 6-7 saatte bitirdim. şimdi ikinci oyununu satın aldım, indiriyorum. umarım beğenirim. oynamayanlara the new order tavsiyedir.
 • 639
  büyük bir önyargıyla giriştiğim baldurs gate 3'ün kölesi oldum. daha önce sıra tabanlı rpg olarak sadece south park'ın fractured but whole mu neydi, öyle bir oyununu oynamıştım o da sırf south park mizahı için.

  sıra tabanlı oynanışa aşinalığım hiç yok değildi gerçi, civilization v'te yaklaşık 1200 saatim var, civ vi'da keza bi 500 saatim vardır. ama iş sıra tabanlı rpg'ye, hele ki dungeons & dragons temelli bir oyun olan baldurs gate'e geldiğinde elimin tersiyle itiyordum. aynı souls-like denen türe yaptığım gibi. oyun delisi, tam bir nerd olan arkadaşımın baldurs gate 3'ün ps5 versiyonunu hediye olarak atmasıyla şans vereyim dedim ve başından kalkamıyorum oyunun. goty olması ve genel hype dolayısıyla zaten ister istemez radarımdaydı oyun ama para verip de almazdım açıkçası.

  benim gibi gerçek zamanlı action-rpg-adventure oyuncusu olup da sıra tabanlı oyunlara soğuk yaklaşanlara şiddetle öneririm.

  buradan sonra spoiler olacak.

  baldurs gate 3 spoiler

  daha act 1'deyim. bard olarak oynuyorum. witcher'daki dandelion'u yaratmaya çalıştım; ama level 3'te fena halde silah uzmanı bir bard-elf oluverdim. hikayede bulunduğum nokta muhtemelen daha oyunun yüzde 10'u falandır. en son goblin kapmında omuz üstünde baş bırakmadık ekipçe. druid'lerin mekanı güvende, thieflinglerle partiledik vs. halsin reyiz bi kuleye gitmen lazım, yeraltından mı gidersin dağ geçidinden mi gidersin sana kalmış dedi, tam oradayım. buradan ilerlediğimde act 1 bitip de yapmadığım görevler tamamlanmamış mı kalıyor emin değilim. hem bundan, hem de biraz level yükseltmek için companion görevlerine abandım.

  karlach'ın sahte paladin'lerini hallettik. gale'e ikide bir büyülü item yediriyorum amk keşine. astorion iş atıp duruyor. wyll denen elemana ısınamadım, gitti devil oldu zaten. party'mi yüzde 99 karlach, lazeel ve shadowheart ile kuruyorum. karlach tam bir tank, melee'de terör estiriyor. ben genelde uzaktan okçu ve bardic inspiration gibi support büyüleriyle takılıyorum. shadowheart'ı healer gibi kullanıyorum. lazeel de genellikle melee ama karlach'a göre daha mobil, bi de kendisiyle halvet olduk, o yüzden ekipten atamıyorum. soğuk davranırsam gece gırtlağımı kesecek diye korkuyorum. belalım oldu hatun, "kokun beni çıldırtıyor yiğidim" diye takılıyor, yatağa geçince de affedersiniz iliğimi kurutuyor.

  şimdi sorum şu, bu party bence ideal değil, ama ideal parti kimlerden oluşmalı henüz çözemedim. okçu bard, healer cleric, tank barbar ve lazeel. sanki mage lazım gibi. gale'in gelişimini iyi yapamadım maalesef, benim bard'ımla çok benzer oldu eleman. şu an level 4. ilerki levellarda companionların yeteneklerini değiştirebiliyoruzdur umarım. düşmanda iyi bir mage varsa içimizden geçiyor. astorion'la önden gizlice mage'i halletmeye kasıyorum ama stealth oynamayı hiç sevmem.

  spoiler sonu

  neyse, oynayıp göreceğim ama 25 saattir oynamama rağmen hala daha tam ne yaptığımı bilmeden gidiyorum. her taşın altından bir şey çıkıyor oyunda. hop perception zarı atılıyor ve o da ne, gizli bir geçit. random bir npc'ye laf atıyorsun, 2 saatlik görev çıkıyor. gerçekten çılgınca bir oyun yapmış adamlar. tutku işi olduğu her yerinden belli.
 • 643
  (bkz: last epoch)
  https://store.steampowered.com/...p/899770/Last_Epoch/

  ömürlerinin hatırı sayılır kısmını diablo ve path of exile'a gömen arpg severler illa bir şekilde bu oyunu görmüştür ama görmeyenlere de ben göstereyim. diablo 4'ün campaignini sevsem de build çeşitliliği ve endgame içeriğinin olmaması verilen parayı çöpe atmış gibi hissettirmişti. bu oyun 3'te 1'i fiyata diablo 4'ten daha iyi bir deneyim sunuyor.
  steam incelemelerindeki negatifliğe aldırmayın. çıkış dönemi yaşanan sunucu sorunlarından geliyor. onu da düzelttiler.

  evden çalışan kişilere hiç önermiyorum. tüm işiniz kalıyor. :(
 • 644
  (bkz: gotham knights)

  bok gibi oyun afedersiniz. kim yaptıysa allah bildiği gibi yapsın. batman arkham knight'ın devamı diye indirdim alakasız bir şey çıktı. zaten neon iğrenç oyun temasından ne olduğunu anlamalıydım. oyuna girip iki dakika bakındıktan sonra sildim. 2022 yılında piyasaya sürülmüş bir oyunun oynanışı, arka planı nasıl bu kadar dandik olur anlayamıyorum.

  dc, batman arkham knight'ın hatırasına ihanet etmişsin. seni kimse iyi hatırlamayacak.
 • 645
  pc'de açamadığım veya randıman alamadığım nds ve mame oyunlarını android emulatör ile telefonda oynamaya başladım. jetonlu atari oyunu deryası mame denen şey. indirmek, elinde bulundurmak bile bir takıntı gibi zevk veriyor.

  ayrıca mario kart android oyunu grafikleri ile çok randımanlı bir oyun. nintendo, sega, konami, capcom, snk, bandai namco gibi japon oyun tayfanın müptelasıyım.
 • 647
  (bkz: batman arkham asylum)
  (bkz: batman arkham city)
  bu zamana kadar oynamayarak büyük ayıp ettiğim iki oyundan bahsederek dahil olacağım topluluk. arkham asylum oyununun yüzde doksanında kapalı mekanlardasınız ve avanak düşmanları avlamaya çalışıyorsunuz. silahlı düşmanlara karşı hiçbir savunmanız olmadığı için gizli gitmek zorundasınız. oyunun mekanikleri gayet modern hissettiriyor ve grafikleri de kabul edilebilir durumda. hala oynanır. ama boss savaşlarının hep aynı türden olması, scarecrow ile 3 kez karşılaşmak ve hepsinin birbirini tekrar etmesi gibi kendini tekrara düşürdüğü de oluyor. bir noktada hep aynı şeyleri yapıyormuş hissine kapıldım ama 15 saatte bitirdiğim bu oyundan hiç sıkılmadım. tavsiye ediyorum.

  arkham city ise küçük bir açık dünya yapısı sunduğu için asylum'dan çok daha önde. açık dünyada yarasa gibi ip ata ata dolaşmak çok keyifli ve şehrin atmosferine bayıldım. dünya bölüm bölüm tasarlanmış, bir mahalledeyken sanki kapalı alanda düşman avlıyormuşsunuz gibi oluyor. yani her bir mahalle aslında kendi içerisinde bir kapalı odaya benziyor. mekanikler ilk oyun ile neredeyse aynı, zaten onda da eski hissettirmiyordu. grafikler de çok benzer şekilde. bu oyunda sadece joker değil penguen, mr. freeze, hugo strange gibi rakiplerimiz de olduğu için daha çeşitli bir hikaye sunabiliyor. oynanış açısından da en çok catwomanlı bölümleri beğendim *. bu oyunu henüz bitirmedim ama sanırım yarısına kadar geldim, bunu daha çok tavsiye ediyorum.
 • 648
  oyunun kralı battlefield 4. yıllar oldu hala oynuyorum.
  locker room haritasını kim çizdi tasarladı bilemiyorum ama nobel ödülünü haketmiş adam resmen. böyle bir harita yok! gece yatmadan tok karnına 1.5 saat atıyorum. iyi gidiyor stres atıyorum. çok şiddetli ve zevkli çatışmalar oluyor. tavsiye ederim. vuruş hissiyatı, gerçekçiliği gayet yerinde. mw 2019 ile birlikte bu oyun fps'te favorim.
App Store'dan indirin Google Play'den alın