• 16654
  10 şubat 2024 tarihinde galatasaraylılar cemiyetinde sayın reha bilge nin düzenlediği “dünya futbolundaki gelişmeler ve türk futbolu” özel toplantısına katılmıştır.

  toplantının görüntülerini içeren link; https://youtu.be/LpelU5uDxjg?si=IU8vgn0H47uIUkym

  öncelikle şunu belirtmem gerekiyor; galatasaray sözlük burda bizim bildiğimizden çok daha fazla tanınıyor. kime sorsam biliyor. hatta bazı başlıklardaki akılda kalan entry ler den söz ediyor. arada birkaç çürük yumurta olmasına rağmen sözlük genel anlamda kuruluş amacına ulaşmış ve başarılı bir şekilde yoluna devam ediyor. youtube yayınlarında şahsım kamera karşısına çıkıp konuşuyor olsa da, emeğin ve beden yorgunluğunun büyük kısmını sözlük yazarı arkadaşımız cümle mühendisi arkadaşımız çekiyor. yukarıdaki linkte görülen toplantı için adam 1 bavul dolusu malzeme ile geldi. yaka mikrofonundan, kamerasına, tripotundan, bataryasına kendi işinde kullandığı ekipmanları cömertçe bizler için kullandı.

  zaten profesyonel ve kurumsal piyasada bir mesleğimiz, maddi kazancımız var ve amacımız bu işten bir gelir etmek değil. sözlük yazarı arkadaşlarımızdan ricam; lütfen galatasaray sözlük youtube kanalını, twitter sayfasını ve ınstagram hesabını takip edelim.
 • 16659
  nickaltında dalga geçmelerin ve aşağılamaların artık sabredilemez noktada olduğu sözlük. bir şey dememeye çalışıyordum, yutmaya, sabretmeye çalışıyorum ama bu kadar da olmaz. bilgi, künye entryleri ile bilinmeyen, bulunamaycak arşiv sitelerinden sırf sözlüğe katkı olsun diye çaba sarf ediyorum. ama bana isteyen istediğini yazıyor. bir şey de yapılmıyor. bu kadar da nankörlük olmaz. inanılmaz üzücü bir durum. ne diyeceğimi bilmiyorum. derimi soysalar da sevdiğim hocaları desteklemeye devam edeceğim. bu konuda hiçbir yanlış yaptığım şey yok da ayrıca.
 • 16661
  ifade özgürlüğü tehditi altında olan sözlüğümüz.

  twitter, başlangıçta sosyal bir bilgi paylaşım alanıydı. ifade özgürlüğü olduğu için gelen filtresiz kalabalıkla bugüne geldi.

  ınstagram, başlangıçta nitelikli fotoğraf paylaşma alanıydı. ifade özgürlüğü olduğu için gelen filtresiz kalabalıkla bugüne geldi.

  ekşi sözlük, başlangıçta dijital ve katılımcı bir bilgi ansiklopedisiydi. ifade özgürlüğü olduğu için gelen filtresiz kalabalıkla bugüne geldi.

  galatasaray sözlük, adım adım bu eşiğe doğru yuvarlanıyor. eşiği geçtiği an tepetaklak gider zaten. ama ifade özgürlüğü var deriz arkasından.

  günümüz dünyasında nitelikli olan hiçbir olgunun içerisinde filtresiz bir ifade özgürlüğü olamaz.

  bizim galatasaray kültürü dediğimizi bugün diğer kulüplerden ayıran da filtresiz bir ifade özgürlüğü değil belki de acımasız filtrelerdir. bu filtreler bugün çoğumuzun genel kurul üyesi olmasını engeller mesela. ama o engeller, bizim hayranlığımızın sebebidir aynı zamanda.

  sözün özü, sözlüğümüzün de acımasız filtrelere ihtiyacı var. belki beni de dışarıda bırakacak filtrelere.
 • 16662
  galatasaray taraftar her zaman diğer takım taraftarlarından daha naif daha usturuplu olmuştur, futboldan da diğer takım taraftarlarının anladığından daha fazla anlar ama naif olmakla saf olmak arasında bir çizgi var. bazı arkadaşlar saflığın bile ötesinde bakıyor olaylara. rakip takım taraftarları 90 dakika hakeme ve rakibe sövüp ceza almazken bizim tribünde ''a'' dense kapama cezası geliyor ama bakıyorsun en az küfür edilen stad bizimki. beşiktaş taraftarı her maç galatasaray'a küfür ediyor, fenerbahçe taraftarı her maç hem galatasaray'a hem hakemlere sövüyor, yetmiyorsa rakip oyunculara sallıyorlar. eski topçularına ve efsanelerine bile galatasaray maçından sonra maç sattı diye ithamlarda bulunuyorlar. fenerbahçe'ye karşı iyi oynayan eski oyuncularını linçliyorlar.

  nkfvas demeyelim, rakip takıma karşı kötü oynayan oyunculara laf atmayalım, hakemi hep yenmek zorundayız sonuç olarak biz ne oynadık ki, en değerli oyuncularımıza hakaret edelim, rakibin yaptıklarına karşılık vermeyelim. sonra ne mi oluyor, galatasaray şike yaptı, galatasaray oyuncu ayartıyor, galatasaray f*tocu, galatasaray şöyle, galatasaray böyle. alemin enayisi biz miyiz?

  örnekle başlıyorum, gökhan sazdağı kayserispor oyuncusu, eski fenerbahçe futbolcusu, altyapı ürünü. gökhan fenerbahçe maçında her duran topun başına geçti, topları rezalet kullandı, yetmedi bomboş 2 şutu tribüne yolladı, yetmedi bir de penaltı yaptırdı. maç sonu da gitti fenerbahçeli oyuncularla güle oynaya muhabbet etti. gökhan maçta sıkıntılıydı diyenler oldu biri de bendim ama bu eleştirildi, bu maçtan sonra bir samsun-galatasaray maçı oynandı, emre kılınç asistlik pas verdi, okan kocuk fenerbahçe maçında yediği gole benzer gol yedi ve maçı sattı diye sayfalarca yazı yazıldı, medya kuruluşlarında taylan-okan-emre kılınç linçlendi, bunun amacı neydi? amaç çok belli galatasaray'a ve eski oyuncularına itibar suikasti yapmak. biz bunu sadece fikir olarak söyleyince olur mu öyle şey, maç satan adam mı olur diye linçleniyoruz ama fenerbahçeliler kazımcan üzerinden gökhan ile benzer hatalar yapınca tv programlarında bile utanmadan maç sattı diye algı yapıyor ve bu algı da oturuyor.

  sıra icardi gelince montaj görüntü o olmazsa maç içinde farklı dakikadan şortunu düzelttiği fotoğraf buluyorlar ve yine algı yapıyorlar, bizim taraftar ne yapıyor? oyuncusuna ceza bile kesiyor, biz mi çok naifiz yoksa rakip mi şeytan bilmiyorum ama bunun sonucunda zarar görecek olan galatasaray ve icardi, icardi topluma mal olmaya çalışırken ilk önce sahadaki kasaplarıyla sakatlamaya çalıştılar, o yetmedi yüzünde kırık oluştuktan sonra makyaj yaptı diye algı yaptılar şimdi de pascal nouma pozisyonuna sokmaya çalışıyorlar. rakip takım oyuncusu sahada yapınca ceza almıyor aynı hareketi ama icardi ülkeden sürülsün noktasına getiriliyor. bunu daha önce de yaşadık, felipe melo için de benzerini yaptılar. melo sahada ortalama bir fenerbahçeli oyuncudan(meireles-bruno alves) daha kötü şeyler yapmıyordu ama tek sıkıntı yaratan oydu. galatasaray taraftarı da bunu bir güzel yemişti en sonunda melo'yu erken yaşta kaybettik. melo hala futbol oynuyor, üstünden 10 sene geçti neredeyse. hedefe koyulmuş diğer isim de icardi ama onu da yemek gerekiyor demek ki, bunu içimize sızanlarla, medyada bulunan şebekleriyle, paralı trolleriyle, organize terörist troll ordusuyla yapıyorlar ama bir şekilde yapıyorlar ve çocukların sevgilisi, bir nesli galatasaraylı yapabilecek icardi'den herkesi soğutmaya çalışıyorlar. biz de bu kafada olduğumuz sürece başarılı olurlar.

  galatasaray alemin enayisi değil, galatasaray sözlük de enayi sözlük değil. galatasaray taraftarı her zaman hak edene hak ettiğini vermiştir, saldırgan değiliz ama saldırgan olacağımız zamanı da bilmeliyiz. galatasaray'a her ortamda itibar suikasti yapılırken biz burada polyannacılık oynarsak rakipler daha fazla tepemize binecek, çocuklar galatasaray'ı tutmak istemeyecek. galatasaray taraftarının saldırgan tutumuna geçmesi lazım, sözlük olarak saldırgan olalım, hakaret-küfür edelim de demiyorum ama rakip oyuncuların eleştirilmesine, her maç bize küfür eden, f*tocu diyen rakiplere karşı sallanmasına da karşı olmayalım. rakipler sistematik bir şekilde galatasaray'a saldırırken saf saf ''biz çok büyüğüz'' triplerine girmeden onlara hak ettikleri dilden cevap verelim.

  galatasaray en büyük, tek büyük ama galatasaray taraftarı büyüklüğünün farkında değil.
 • 16664
  maç günlerinde her şeyi ilk yazmaya çalışan taraftarlar yüzünden bazen çöplüğe dönüşüyor ne yazık ki.

  22 şubat 2024 sparta prag galatasaray maçı'nda gol atıyoruz, daha var golü görmeden millet ofsayt yazıyor başlığa. gol yiyoruz, daha hakem var'la konuşurken "berkan bozuyor galiba" yazıp duranlar, "ofsayt yok" diyenler. bir kitle var, anında entry girmezlerse yazarlıkları düşecekmiş gibi hissediyorlar herhalde. farazi farazi laflar.

  herkes tersten rıdvan dilmen*.
 • 16667
  insanların uzun süredir eleştirdiği konunun yanlış anlaşıldığı sözlük.

  2023 - 2024 sezonunda tüm kulvarlarda iyi giderken yapılan transfer hatasından dolayı elenmemize belki de sebep verecek yönetime hemen bugün istifa yazılması fikri hür vicdanı hür meselesinden daha derin.

  https://gss.gs/vcn.png

  sinir hali ile yazılmış bir entry olabilir hak veriyorum ama ilk kötü oynadığımız maç sırası / sonrası her alakalı / alakasız başlıkta nefret dolu entry kusulmasını ben de fikrim hür vicdanım hür diyerek eleştirmek istiyorum.

  ekşide entry sıçan trolleri ya da bu mantığı burda görmek istememek de benim en doğal hakkım.
 • 16671
  sevgili sözlük, hadi gelin florya'yi basalım! nedersiniz? yönetici, oyuncu, teknik ekip hepsinin başlarına yıkalım!

  biraz sakin lütfen. evet çok tatsız bir gece oldu. hiç istemediğimiz senaryo gerçekleşti. tüm gün, dublin'de final maçına çıktığımız hayal edereken, gözlerimin dolduğunu hissederek dolaştım okulda. ama kısmet değilmiş. evet, bu gece olumlu, olumsuz vereceğimiz tüm tepkilerde haklılık payımız olacak. maç bitti biteli sözlüğü okuyorum ve her entriye sen de haklısın, sen de haklısın diyorum. diyorum ama bir şeye çözüm olmuyor bu. olmayacak da. bu saatten sonra ne yeni transfer yapabiliriz, ne de zaten seçime gidecek olan yönetimi devirmede bir mantık bulabiliriz.

  önümüzdeki bir kaç gün, satılık kalemler, troll oluşumlar bizimle dalga geçecekler. ama moral bozmak yok. takımın neler yapabileceğini gördük ve deneyimledik. bu takıma inandık ve inanmaya da devam edeceğiz. her sene üstüne koya koya ilerleyeceğiz. zaten ülke içerisinde akla hayale gelmeyecek saçmalikta ki algilarla, kirli oyunlarla uğraşıyoruz. birde biz köstek olursak elimizde ne kalır? bunun kime ne faydası olur.

  ligimiz her ne kadar dandik bir lig olsada, şampiyonlar ligine giden yol bu ligden geçiyor. şimdi, sımsıkı lige sarılmanın ve 24.sampiyonlugumuza yürümenin zamanı.

  (bkz: 22 şubat 2024 sparta prag galatasaray maçı)

  #kenetleninbaskagalatasarayyok!
 • 16673
  sezonu kaybettik temalı şeyler okuduğum sözlük. burası akil insanların olduğu bir platform. bir şeyi kaybettiğimiz yok herkes bir kendine gelsin. sözlüğe 50 senede bir yazanların günü bugün. bırakın onlar şovunu yapsın. sonrasında bizler bakalım ne yapabiliriz diye.

  kendimize gelelim sezon devam ediyor. öfkemizi, nefretimizi takıma hocaya yönledirmeyelim. bu takımın önünde uzunca bir sezon var.
 • 16674
  sakin olması gereken sözlük. iki bekin olmadığı bir maçta, fizikli ve dinlenmiş bir takıma karşı iğrenç bir hakemle elendik diye gemileri yakmanın bir anlamı yok. ligde lideriz, zaten avrupa ligi'nde bu turu geçsek bile muhtemelen sonraki turda elenecektik. ligde sol beki berkan yerine köhn aldığında işler değişir. ayrıca ligde karşımıza çıkacak bu kadar fizikli bir takım yok. uzun zamandan beri 3 günde bir maç oynamaktan yorulan beksiz ve bazı oyuncuları formsuz bir kadromuz var. maddi olarak bu sene çok ciddi gelir elde ettik. bundan sonra daha dinlenmiş daha rahat bir şekilde maçlarımıza çıkıp şampiyonluğa oynayacağız. bazı şeyler bir anda olmuyor. skor 1-3 olduktan sonra okan hocanın isyanını gördük, bu adam kafaya takmış bu takıma bir avrupa başarısı kazandıracak. sakin olursak, bu sezonu şampiyon tamamlayıp önümüzdeki sezon nokta iki üç transferle avrupa'da elimizi daha da güçlendirip şansımızı tekrar deneyebiliriz. herkesi itidalli olmaya çağırıyorum.

  entry (bkz: 22 şubat 2024 sparta prag galatasaray maçı) sonrasında bu maç özeli ve kalan sezon geneli için yazılmıştır.
 • 16675
  (bkz: 22 şubat 2024 sparta prag galatasaray maçı)

  vasat bir takımdan 4 tane yiyip elenmişiz. yeni bitmişken ingiliz çayı içip edebiyat konuşulacak hali yok. hemen şikayet edilen sözlük. şampiyonlukta nasıl coşuluyorsa, kötü skorlarda da eleştiri varsa söylenecek! yarına bırakmak daha zarar verir. yarın şampiyonluğu düşünür devam ederiz. ama şimdi ket koymayın insanlara.
App Store'dan indirin Google Play'den alın