• 35535
  yerel ligimizde rakibimizin kalmadığı takımımız.
  evrensel başarı için, çıtayı muasır medeniyetler seviyesine çekebilmek için kendi yerel ligimizdeki rakiplerle kıyas yapmayı acilen bırakmamız gerekiyor. şimdi ne demek istiyorum daha detaylı anlatmaya çalışayım.

  ts ve bjk ile olan rekabet hiçbir zaman çok üst düzey değildi. arada iyi kadro denk getirirlerse şampiyonluğa oynuyorlar ve bizimle şampiyonluk yarışı içerisinde oluyorlar sonraki sezondan itibaren birkaç sene fıs.

  fb ile ise bir dönem sürekli devam eden bir rekabet vardı herkes birbirinin kırdığı rekorları geçmek için hırslanıyor, milli takıma gönderilen oyuncu sayısı üzerinden bile rekabet oluşabiliyordu. ama artık özellikle son 15 senedir bu rekabetin de sonuna geldiğimizi görebiliyoruz. bunun farkında olan fbliler bu nedenle son yıllarda iyice saçmalamaya başladılar.

  yani yerel ligde bizim kendimizi kıyaslayıp rekabet edeceğimiz kalitede bir rakip kalmamıştır. bunu şampiyonluk olarak hiç düşünmüyorum, mantalite olarak söylüyorum. çünkü bizim de bazı hatalar yapıp ligi 6. 8. 13. bitirmişliğimiz olabiliyor. ama sürece birlikte bakarsak böyle bir sezonun ardından ciddi reaksiyon verilip yanlışlar doğrularla örtülüp ertesi sezon bambaşka bir gs izlemeye başlıyoruz. bu yanlışlar çoğunlukla transferde oyuncu tercihleri veya verilen sözleşmelerin çok pahalı ve uzun süreli olmasından kaynaklı oluyor.

  yerel ligde hakem tartışmaları, teşvikler, şikeler derken uğraştığımız saçmasapan onca şey arasında avrupada başarılı olmak veya sürekli üst sıralarda yer almak bile çok zor. sizi sürekli aşağı çekmeye çalışan arkadaşlarınız var çünkü. bundan sıyrılmamızın yolu ise artık lütfen kendi takımımızı tr liginden herhangi bir takımla kıyaslamadan, yüzümüzü tamamen şampiyonlar ligine çevirerek, hemen hemen her sene son 16 ya son 8 e kalan rakiplerle kıyaslamamız bunun üzerine araştırmalar yapmamız gerekiyor. çok fazla uzman taktisyen yorumcumuz var. youtubeda bile gsye gönül veren bir sürü kanalla dolu. ama hep fb böyle bjk böyle, ligin en iyi ortasahası bizde, ligin en iyi stoperleri bizde, ligin en iyi kalecisi, ligin en iyi forveti diye konuşuyoruz ki bunlar da doğru fakat sonra gidip pragdan 4 yiyoruz.

  lütfen artık şampiyonlar liginde sürekli son 16'ya son 8'e kalan takımların kadro kalitesiyle, stoperlerinin rolleri, ortasaha tercihleri vs, antrenman tempoları gibi durumları karşılaştırmalıyız, ve inanın ki 2 3 takım hariç dünya üzerinde maaş yükü olarak da yarışamayacağımız takım yok. lütfen bakış açımızı artık değiştirelim ve yerel ligin çöplüğünden kendimizi sıyıralım.
 • 35536
  neye karşı mücadele ettiği aşağıda örnekte açık:
  - kasımpaşa deplasmanında deplasman tribünleri fenerlilere açıldı.
  - karagümrük fener maçında ev sahibi tribünler fenere açıldı.

  adalet olsaydı karagümrük maçına galatasaray taraftarı alınması gerekiyordu. hem karagümrük tribünleri daha kalabalık olurdu.

  ama bunların istediği ayrıcalıktan başka bir şey değil.

  (bkz: 14 nisan 2024 karagümrük fenerbahçe maçı)
  (bkz: 2023 2024)
 • 35537
  okan buruk'undan icardi'sine muslera'ya kadar herkes dönen dolapların gayet farkında. zaten bu yüzden fener'e o fırsatı vermiyoruz. belki şampiyon olmak zor olacak ama kimseye de minnet edecek veya medet umacak halde değiliz. var şikesi, bahis şikesi, tribün şikesi dahil fener'in bütün şikelerine sahada cevap vereceğiz. bu sezonluk böyle. ama 24-25 sezonunda da bu takım şampiyonluk için 100 küsür puan toplamak zorunda bırakılırsa o zaman bizden yana karar alıcılara hakkımız helal değil. galatasaray yönetimine ve lobisine hakkımız helal değil. çünkü yazıktır bu takıma ve bu takımın taraftarına. kimse bu ahlaksızlığa rağmen şampiyon olmak zorunda değil.
App Store'dan indirin Google Play'den alın