• 1
  2018-2019 sezonunun şampiyonluk şifresidir.
  kötü oynayabiliriz ama ayakta ne kadar uzun süre kalabilirsek hem rakipleri de o oranda pes ettirebilir, hem de oyuncu kalitesi farkımızı rakiplere hissettirebiliriz.
  sezonun ikinci yarısında geride kalan 2 haftada en az forvet transferi kadar sevindirmiştir beni takımın bu diri hali...
  devamını görmek dileğiyle...
 • 4
  5 kasım 2019 barcelona slavia prag maçında s.prag 125 km koşmuş.

  yani barça'dan nou camp'ta başka türlü puan alma şansınız yok.

  bizim kalitemiz prag gibi takımların üzerinde olsa da fizik gücümüz ve mücadelemiz çok daha altlarda olduğu için bu tip sonuçlar biraz zor görünüyor.

  ne zaman biz de bu seviyelerde efor sarf ederiz, o zaman kalite farkını kapatmış oluruz.
 • 6
  günümüzde bir takımın şampiyon olmasında veya bir futbolcunun iyi performans göstermesinde kilit roldür.

  2019-2020 yılında şampiyon olamamamızın en büyük sebebi 10 metreye depar atmaktan aciz, 90 dakikayı çıkaramayan oyuncularımızın çok fazla olmasıydı. takımın eğer kondisyonu önümüzdeki sene de değişmezse yine bu takımdan ne yazıkki bir cacık olmaz.

  aynı şey oyuncular için de geçerli. ayakta durabilen, gücünü 90 dakikaya yayabilen oyuncular hala iyi performans gösterebiliyor. işte bu nedenle burak 35'inde lille takımına gidiyor, çubuklu tosun 40 yaşına kadar oynayabiliyor. hakan mert belki tolgay kadar yetenekli değil ama fiziki mücadelesi çok daha iyi olduğu için ondan çok daha iyi performans gösterecek.

  aynı şekilde bizde selçuk hepsinden yetenekli olmasına rağmen iki gram katkı veremedi son 3-4 yıl.

  ardayı dinledim imza töreninde. beyim hala o yüce alçak gönüllüğüyle yüksek zekasından bahsetti. vereceği katkıları saydı. futbolcunun zekisini severim de en çok mesleğine saygı duyup fizik kondisyonunu koruyabilen adamları severim. ardanın fiziği o kadar bitik durumda ki bırakın profesyonel seviyeyi ciddi bir halı saha maçında bile yerden kalkamaz.

  arda, babel, feghouli. üçünün de fiziği bitik, üçü de yaşlı, üçü de kafalarından emekli olmış ve üçü de bizim hücum hattımızı oluşturuyor. allah seneye yine bize sabır versin.
 • 7
  maalesef futbolumuzun en büyük sorunlardan biri olan durum. asgari ücretle geçinen insan dahi bir şekilde spor yapıp, beslenip fiziğini geliştiriyorken, bizim milyonlar kazanan futbolcular sağ olsunlar spor salonuna zorla adım atıyorlar. yahu kardeşim istediğin salona gitmeyi geçtim, salonu eve getirme imkanına sahipsin, en mükemmel menüleri sıfır zahmetle tüketebilme şansın var ve üstüne üstlük en iyi eğitmenlerle çalışmak senin için en kolay şey. neden çalışmaz neden geliştirmezsiniz kardeşim şu fiziğinizi ? tamam gidin adama traore olun demiyoruz veyahut sprinter oyuncuların aşırı fizik çalışarak hız ve çeviklik kaybetmelerini de beklemiyoruz.

  örneğin selçuk inan. e be kardeşim yıllarını verdin milyonları kazandın şu futboldan. fizik çöküntün yüzünden son 3-4 yılını hatta halen oynayabileceğin 2-3 yılını heba ettin. goretzka'nın 3 ayda tüy sıkletten çivi gibi delikanlı olduğu ortamda, şu değişime zahmet etmiş olsan sahip olduğun yeteneğinle belki de 37/38 yaşına kadar oynayabilirdin, bize de bugün harıl harıl 8 numara arattırmazdın. tabi ki tek suç sende değil, nice türk futbolcu özellikte stoper ve ortasaha olanlar 1000 lira harçlıkla makarna kaşıklayıp üniversite okuyan gençlerden farklı fiziğe sahip değil. işine saygısı olmayanın kimseye saygısı olmaz.
 • 8
  modern futbolda taktik, diziliş, şan, şöhret, isim, geçmiş vs. ne varsa hepsini altına almış olmazsa olmaz güç. istediğin kadar top tekniğin olsun, taktik bilgin olsun ne olursan ol. fizik güç zayıfsa eline veriyor elin oğlu topu. hani makas açılmış diyoruz ya. açılan makas bu işte. bu biraz da iş ahlakı ile ilgili sanırım. avrupa'da izlediğimiz liglerle bizim ligde izlediğimiz şeyin aynı spor dalı olup olmadığını bu yüzden tam kestiremiyoruz. hansi flick'ti galiba. bayern'deki başarısını sorduklarında antrenmanda acı çekiyoruz gibisinden bir şey söylemişti. biz de antrenmanlarda saçma ikili üçlü oyunları bırakıp biraz daha fazla çalışırsak o makas nasıl kapanır hep birlikte göreceğiz inşallah.