resim
Çağdaş Atan
Görev:Teknik Direktör
Takım:Başakşehir
Yaş:44
Uyruk:Türkiye
 • 526
  çağdaş atan'ın 24 ocak 2024 başakşehir fenerbahçe maçında yapmadığı değişikliklerin hocalığıyla alakalı bir alışkanlık mı olduğunu yoksa bu akşama özel ilginç bir tercih mi olduğunu merak ettim. değişiklik yapma hakkındaki tutumunu ufak bir çalışmayla sizlere göstermek istedim. "varsa" bir ipliği pazara çıksın. vakti olan mutlaka sonuna kadar incelesin yazdığım hamleleri. maçlar kronolojik olarak geriye dönük seçilmiştir.

  ilk maçımız: 13 ocak 2024 başakşehir alanyaspor maçı. maçı içeride 3-2 kazanıyor başakşehir. çağdaş favori olduğu maçta tek farkı korumak için değişiklik yapıyor.

  81. dakikada iki değişiklik yapıyor: berkay ve abeid çıkıyor, onur ve ömer ali giriyor.
  90+1. dakikada iki değişiklik yapıyor: piatek ve dubois çıkıyor, kent ve lima giriyor.

  ikinci maçımız: 23 aralık 2023 trabzonspor başakşehir maçı. maç 1-1 berabere bitiyor. çağdaş favori olmadığı maçta 1 puanı çıkarmak için değişiklik yapıyor.

  85. dakikada iki değişiklik yapıyor: pelkas ve dubois çıkıyor, karzev ve ömer ali giriyor.
  90. dakikada iki değişiklik yapıyor: piatek ve serdar çıkıyor, kent ve cemali oyuna giriyor.

  üçüncü maçımız: 10 aralık 2023 başakşehir hatayspor maçı. maçı içerde 1-0 kazanıyor başakşehir. çağdaş favori olduğu maçta tek farkı korumak için değişiklik yapıyor

  85. dakikada bir değişiklik yapıyor: abeid çıkıyor, karzev giriyor.
  90+2. dakikada bir değişiklik yapıyor: figueiredo çıkıyor, cemali giriyor.

  dördüncü maçımız: 27 ağustos 2023 kayserispor samsunspor maçı. çağdaş henüz kayseri'yi satıp başakşehir'e gitmemiş. maçı içerde 2-1 kazanıyor kayserispor. çağdaş favori olduğu maçta tek farkı korumak için değişiklik yapıyor.

  83. dakikada iki değişiklik yapıyor: ramazan ve cardoso çıkıyor, arif ve kemen giriyor.
  87. dakikada bir değişiklik yapıyor: uzodimma çıkıyor, mane giriyor.
  90+2. dakikada iki değişiklik yapıyor: ackah ve gökhan çıkıyor, baran ve talha giriyor.

  beşinci maçımız: 12 ağustos 2023 kayserispor galatasaray maçı. maç hepimizin bildiği gibi 0-0 bitiyor. çağdaş favori olmadığı maçta 1 puanı çıkarmak için değişiklik yapıyor.

  82. dakikada bir değişiklik yapıyor: cardoso çıkıyor, mane giriyor.
  87. dakikada bir değişiklik yapıyor: uzodimma çıkıyor, kolovetsios giriyor.

  2022-2023 sezonuna geçiyoruz. sezonun son maçlarını vasat bir takımın vasat bir hocası olduğu için iddiasız geçirdi, dolayısıyla o maçları çağdaş atan'ın oyun okuma dehasının analizine katmadım.

  altıncı maçımız: 25 şubat 2023 giresunspor kayserispor maçı. o sezon küme düşen giresunspor deplasmanında 2-1 kazanıyor. çağdaş favori olduğu maçta tek farkı korumak için değişiklik yapıyor.

  69. dakikada iki değişiklik yapıyor: attamah ve emrah çıkıyor, uzodimma ve kolovetsios giriyor.
  77. dakikada iki değişiklik yapıyor: cardoso ve campanharo çıkıyor, ackah ve ramazan giriyor.
  84. dakikada bir değişiklik yapıyor: mane çıkıyor, gavranovic giriyor.

  yedinci maçımız: 2 şubat 2023 kayserispor başakşehir maçı. kayseri içeride 1-0 kazanıyor. çağdaş tek farkı korumak için değişiklik yapıyor. çağdaş üç puanı korumak için değişiklik yapıyor.

  64. dakikada bir değişiklik yapıyor: mane çıkıyor, cardoso giriyor.
  74. dakikada bir değişiklik yapıyor: emrah çıkıyor, thiam giriyor.
  86. dakikada iki değişiklik yapıyor: kemen ve gökhan çıkıyor, ilhan ve ramazan giriyor.

  sekizinci maçımız: 29 ocak 2023 istanbulspor kayserispor maçı. kayseri maçı 83 ve 89. dakikalarda attığı gollerle 2-4 kazanıyor. çağdaş favori olduğu maçta üç puanı korumak için değişiklik yapıyor.

  85. dakikada iki değişiklik yapıyor: mane ve gökhan çıkıyor, ilhan ve thiam giriyor.
  90+3. dakikada iki değişiklik yapıyor: kemen ve campanharo çıkıyor, ackah ve ramazan giriyor.

  dokuzuncu maçımız: 23 ekim 2022 kasımpaşa kayserispor maçı. kayseri deplasmanda 0-1 kazanıyor. çağdaş üç puanı korumak için değişiklik yapıyor.

  77. dakikada iki değişiklik yapıyor: cardoso ve campanharo çıkıyor, mane ve karimi giriyor.
  89. dakikada bir değişiklik yapıyor: thiam çıkıyor, mustafa giriyor.

  onuncu maçımız: 15 ekim 2022 kayserispor galatasaray maçı. kayseri içeride 2-1 kazanıyor. çağdaş favori olmadığı maçta üç puanı korumak için değişiklik yapıyor.

  67. dakikada bir değişiklik yapıyor: kemen çıkıyor, karimi giriyor.
  76. dakikada bir değişiklik yapıyor: cardoso çıkıyor, thiam giriyor.
  83. dakikada üç değişiklik yapıyor: gavranovic, mensah, ramazan çıkıyor; mustafa, bertolacci, emrah giriyor.

  onbirinci maçımız (en güzelini en sona sakladım): 11 eylül 2022 kayserispor antalyaspor maçı. kayseri içerde 1-0 kazanıyor. çağdaş tek farkı korumak için dördüncü hakeme ek mesai yaptırıyor.

  82. dakikada iki değişiklik yapıyor: ramazan ve cardoso çıkıyor, gökhan ve kemen giriyor.
  90+2. dakikada bir değişiklik yapıyor: mensah çıkıyor, ackah giriyor.
  90+6. dakikada bir değişiklik yapıyor: campanharo çıkıyor, uzodimma giriyor.

  veriler göz ucuyla bakılmış, hiçbir derinlik ve kişisel yorum içermeyen verilerdir. bu hamleleri derleme amacımız ise 24 ocak 2024 başakşehir fenerbahçe maçında yaptığı ve/veya bir başka deyişle yapmadığı hamleleri kıyaslamaktır.

  24 ocak 2024 başakşehir fenerbahçe maçına fenerbahçe üç gün önce evinde puan kaybetmiş halde çıkmış, çağdaş ise yenilmezlik serisiyle bu maça gelmektedir. fenerbahçe maça 54 puan ve +41 averajla çıkarken, çağdaş'ın takımı 27 puan ve +1 averajla çıkmıştır. doğal olarak beklenti fenerbahçe galibiyetidir. çağdaş'ın takımı sahada ezim ezim ezilirken rakip gol bulamamaktadır. 33. dakikada ömer ali sakatlanmış ve "zorunlu" olarak emirhan oyuna girmiştir. ilk yarının sonunda sol kanat oyuncusu iki dakika içerisinde gördüğü ilginç iki sarı kartla oyundan atılmış ve çağdaş'ın ekibi bir kişi eksik kalmıştır.

  çağdaş buna rağmen ikinci devreye değişiklik yapmadan çıkmıştır. çağdaş ikinci değişikliğini 60. dakikada yapmıştır. 3/10 ikili mücadele kazanımı, 11/17 isabetli pas ve 2/6 hava topu kazanımıyla oynayan ve maçın ilk devresinde boş kaleye gol atamayan piatek'i çıkarmış; yerine dinamizmi ve kuvvetiyle bilinen, risk alan fenerbahçe savunmasının arkasında pozisyon bulma ihtimali en yüksek oyuncusu olan keny'i almıştır.

  çağdaş, ilginçtir, bundan sonra maçta değişiklik yapmamıştır. takımındaki her oyuncu eksik oldukları için olması gerektiğinden fazla efor sarf ederken ve fenerbahçe rakip ceza sahasında 71 topla buluşmayla lig rekorunu kıracak seviyede ezici futbol oynarken çağdaş değişiklik yapmamayı uygun görmüştür. çağdaşın takımı duraklama dakikalarında penaltı golüyle geriye düşmüş ve tek forvetini de kırmızı kartla kaybetmiş olmasına rağmen penaltıdan sonra oynanan 2-3 dakikalık zamanda herhangi bir değişiklik olmadan aynı kadroyla adeta tek farka razı gelmişcesine hücum yapmaya çalışmıştır.

  bendeniz de dahil olmak üzere bu fikrini garip bulanlar başakşehir'in kulübesine baktığında sahaya atacak kalitede oyuncusu olmadığını, esame listesini tamamlamak adına altyapıdan oyuncuları yedek kulübesine aldığını tahmin ederken ilginç bir manzarayla karşılaşmıştır.

  başakşehir'in yedek kulübesinde bu sezon 18 maça çıkan ve hareketliliğiyle, hızıyla tehlike yaratabilecek bir serdar gürler oturmaktadır. bu sezon 13 maça çıkan, şut ve duran top kabiliyetiyle bilinen danijel aleksic de kulübededir. devre arasında transfer edilen, eski fenerbahçe ve beşiktaş oyuncusu tecrübeli ön libero josef de souza da kulübededir. başakşehir kulübünün efsanesi ve bir süper lig emekçisi olan, tabirim maruz görülsün bu maçların ve bu anların kaşarı mahmut tekdemir de kulübededir.

  elbette bu maç özelinde bir bildiği vardır, ona şüphe yok. ancak, çağdaş atan 24 ocak 2024 başakşehir fenerbahçe maçının aksine gerektiğinde oyuncu değiştirmeyi "akıl edebilmiştir".

  alanyaspor'da hocalık yaparken 2-1 kazandığı 13 aralık 2020 alanyaspor beşiktaş maçının ardından basın toplantısında soru gelmeyince basın mensuplarına tavırlı bir şekilde "soru yok mu arkadaşlar?" diye sormuş bir kişi olarak; mevzubahis maçta neden inatla değişiklik yapmadığını sormaya cüret eden bir basın mensubu olmazsa kendi kendine cevap verecek midir? zira kendisi maç sonu toplantısında "oyunun içinde kalalım" demiştir. vermeyecekse bu ülkenin futbolunu kendisinin futbolculuk döneminden itibaren düzenli takip eden bir galatasaray taraftarı olan bendeniz sormuş olayım. bana cevap verecek midir? her şeyden önemlisi, verebileceği bir cevabı var mıdır?
App Store'dan indirin Google Play'den alın