resim
Kazımcan Karataş
Takım:Galatasaray
Mevki:Sol Bek
Yaş:20
Boy:1.82
Uyruk:Türkiye
 • 395
  --- alıntı ---

  kazımcan karataş’ın dün sponsor hastanemiz liv hospital’da yapılan tetkiklerinde sol ayak bileği dış yan bağlarının ön grubunda kopma ve orta grubunda kısmi yırtık tespit edilmiş olup oyuncunun tedavisine başlanmıştır.

  galatasaray spor kulübü

  --- alıntı ---

  dün pozisyonu izlediğimde sol ayağı öne ve dışa doğru gerildiğinde kötü bir bağ hasarı yaşadığını yerde iken yanımdakilere söylemiştim ama bundan daha çok korktuğum şey olmamış. (aşil hasarı ve ek bağ hasarları)

  ayak bileğinin öne doğru bilek fleksiyonundan çok (plantar fleksiyon yani öne bükülme) dışa doğru esneme olarak bir travma yaşadı ki bu atfl'nin (anterior talofibuler ligament) direkt hasarına sebep olan bir hareket paternidir. atfl ayağın dış kısmında bulunan malleol dediğimiz kemik uç çıkıntısının üst kısmında başlayıp öne doğru uzanıp fibula kemiğini talus'a bağlayan bağlardır ve ayak bileği sakatlıklarında en fazla zarar gören bağ çeşididir çünkü en zayıf bağ ayak bileğinde atfl'dir. bu yüzden bir sporcuda özellikle dönme hareketlerinin bol olduğu sporları yapan sporcularda atfl bağ egzersizleri ekstra önemlidir ve programlarına eklenmelidir. neyse bu kısım ayak bileğinde ön grupta yaşadığı sakatlıktı. orta grupta ise muhtemelen calcaneofibular ligament yani cfl kastedilmiş (fibula'yı topuk kemiği calceneus'a bağlayan bağ) ve burada kısmi yırtık oluşmuş ki burada kopma olsaydı daha fazla süre sahalardan uzak kalması muhtemeldi.

  eğer öne doğru bir hiperfleksiyon yani aşırı bir esneme yaşasaydı bu sefer hem tibianın talus ile eklemleştiği yerde kırık yaşayıp hem de ekstra bir bağ kopması (medial ligament) yaşayacaktı. olaya olumlu bakmak istersek böyle bir durum mevcut.

  rekonstrüksiyon şeklinde bir müdahale olacak mı bilmiyorum ancak böyle bir travmada 7-8 hafta sahalardan uzak kalacaktır. ankor sütür ile muhtemelen total rüptürlü olan bağ dikilip diğer bağ için konservatif tedaviye başlanacaktır. bağ tamiri sonrası immobile olan kaslar stimüle edildikten önce koltuk değneği sonra moonwalker ile birkaç hafta yürümek durumunda kalacak daha sonrasında önce mobilizasyon, güçlendirme sonra da sahaya dönüş çalışmaları yapacaktır. ayak bileği bağ yırtılmalarında en büyük sorunlardan biri ödemdir. ödemin giderilmesi ve bağ doku sağlığı tamamen sağlanırsa geri kalan süreç kazımcan için kolayca tamamlanacaktır.

  sakatlığın nüksetmesi anatomik yapısına, tedavinin %100 tamamlandıktan sonra sahaya çıkarılıp çıkarılmamasına ve çalışkanlığına bağlı değişmekle birlikte nüksetmesinde eklem sakatlıkları kadar korkacak bir şey yoktur. sporcularda nüksetme riski normal insanlara veya sedanterlere göre daha azdır çünkü bağ kopmaları tamamen iyileştikten sonra oyuncu sahaya çıkartılır. eğer bağ tam olarak iyileşmez ise burkulma/sakatlanma/nüksetme riski artar.

  özet geç diyenler olursa 2 aydan önce sahaya dönmesi zor olan, onun dışında ilerisi için çok da korkulacak durumu olmayan oyuncumuz. kendisine geçmiş olsun diyorum.

  not: sergio oliveira ve mauro icardi'nin sakatlıklarıyla alakalı bilgilendirme yapacaktım ancak sağlık sorunları, ev işleri, iş yoğunluğu derken kaldı maalesef.

  bu arada yine demeyin bizim oyuncular olunca sahaya dönüşü 2 aydan başlatıyorsun diye. benlik bir şey yok maalesef. *
App Store'dan indirin Google Play'den alın