resim
Lionel Andrés Messi Cuccitini
Takım:Miami
Mevki:Sağ Kanat
Yaş:36
Boy:1.70
Uyruk:Arjantin
 • 2546
  başarı da tıpkı istatistik gibidir. her şey değildir ama çok şey ifade eder. başarının çok şey ifade ettiği kısmına değil, her şeyi ifade etmediği kısmına yoğunlaşmak gerekiyor bu kadar büyük oyuncuları konuşuyorken.

  tarihin en iyi orta sahalarını saydığımızda çoğu kişinin aklına ilk gelen, ilk gelmeyen için de ilk gelen birkaç adamdan birisi olan zinedine zidane, sadece bir şampiyonlar ligi şampiyonluğuna sahip, lig şampiyonluğu yok. cafu, tarihin en iyi sağ beki. ancak elinde sadece bir şampiyonlar ligi ve iki italya ligi var. tarihin en iyi stoperlerinden cannavaro sadece iki la liga'ya sahip.

  basketboldan ele alırsak, bill russell 13 senede 11 final kazanıyor ve 8 tanesi ardarda. goat tartışmalarında ilk 20'ye yazmazsın. tarihin en çok sayı atan ikinci oyuncusu, belki tarihin en iyi uzun forveti karl malone'un yüzüğü yok. john stockton, tarihin en iyi oyun kurucularından birisi. zirvede gezmediği istatistik yok ama yüzüğü de yok.

  lebron james, 9 finale çıktı 6 tanesini kaybetti. ama yine de tarihin en iyi iki basketbolcusundan birisi. neden? çünkü ligdeki 3. sezonunda takımını finale çıkarırken 17. sezonunda da takımı ligin en büyük şampiyonluk adayı.

  tom brady, 6 yüzüğü var ve tarihin en iyi qb'si. bu onur ona 6 yüzüğü olduğu için değil 24 yaşında da, 42 yaşında da yüzük aldığı için veriliyor.

  roger federer, 20 yaşında andre agassi'yle final oynarken 38 yaşında da avustralya açık kazanabildiği için tarihin en iyisi. ikisinin de kariyerleri sona erdiğinde muhtemelen djokovic kendisini başarı olarak, grand slam olarak geçecek. ama tarihin en iyisi olarak anılabilecek mi? bence anılamayacak.

  messi'de de durum bu. copa america'sı yok, dünya kupası yok. evet yok. bu onun mirasına darbe vuracak elbette ama böyle bir futbolcuya bunları öne sürerek "tarihin en iyisiymiş meh" tarzı tepkiler vermek o kadar anlamsız ki. siyaset yapmayalım yapmayalım ama, ülkenin kutuplaşmış yapısı her ama her alana sirayet ediyor. buraya da, elin bi buçuk metrelik arjantinlisine de sirayet ediyor. bir taraf olmayan bertaraf olur kafasıyla ya messi'yi seviyorsundur ya da nefret ediyorsundur mantığı çok sıkıntılı. ne izlediğiniz futboldan ne de yaşadığınız hayattan zevk alırsınız. hayat siyah ve beyazdan ibaret değil, bir sürü renk var. messi tarihin en iyi futbolcusudur ve bize bunu kariyeri bitmeden söyletebiliyordur. milli takım bazında başarıları yeterli seviyede değildir ancak sahaya çıktığınızda alacağınız sonuçlara etki eden sizin haricinizde 21 insan daha vardır.
App Store'dan indirin Google Play'den alın