• 2
  https://twitter.com/.../1286360768833892359

  sportando'nun paylaşımı dikkat çekse de ilk kaynak:

  https://twitter.com/.../1286347364144500741

  transferi gerçekleşirse yeni errick mccollum'umuzu bulduk. fakir darius adams'ı da diyebiliriz. mevcut bütçemiz düşünüldüğünde gerçekten iyi hamleler yapıyoruz. yeni* galatasaray erkek basketbol takımı skor potansiyeli ve tavanı acayip yüksek bir takım olacak belli ki.
 • 3
  önceki sezon takımım dallas mavericks'in kadrosunda bulunan ve luka doncic'i izlemek amacıyla sıkı takip ettiğim sezon öncesi hazırlık maçlarında izleme fırsatı bulduğum muhtemel transferimiz. zamanında mavericks forumunda normal sezonda kadroda kalmalı mı diye uzun uzun tartışığımızı da hatırlıyorum. macon, çok çok iyi bir üçlükçü fakat çok ilginç bir şekilde serbest atış oranı çok düşüktü. oyun kurma özelliği de maalesef ki pek iyi değil. 2020-2021 sezonu öncesinde yapacağımız diğer transferle birlikte nasıl bir tamamlayıcı parça olacağı önemli.
 • 6
  (bkz: ronald jordan hunter )

  boy: 1.88

  kilo: 83

  yaş: 24 / 29 kasım 1995

  kolej: holmes cc (2014-2016) / arkansas (2016-2018)

  geldiği takım: sioux falls skyforce

  arkansas doğumlu daryl macon, kolej kariyerine holmes cc’de başladı ve üçüncü yılında doğduğu yer olan arkansas’a geçiş yaptı. arkansas’ta ilk sezonunda konferansın en iyi ikinci beşine seçilen macon, son sezonunda da en iyi ikinci beşine seçilmeyi başardı. 2018 nba draft’ta seçilemedikten sonra dallas mavericks ile çift yönlü kontrat imzaladı ve 2019 sezonunda da miami heat ile kontrat imzaladı. nba’de ve g-league’de iki sezon geçirdikten sonra son olarak sioux falls skyforce forması macon, galatasaray ile 1 yıllık sözleşme imzaladı.

  sioux falls skyforce (2019-20): 17 sayı – 4.2 ribaund – 5 asist – 0.9 top çalma

  oyuncu analizi

  artıları:

  -macon’ın şüphesiz en büyük artısı şutu. spot-up şutlarla veya dribbling üstü şutlarla her türlü şekilde isabet bulabilmekte. son sezonunda spot-up şutlarda pozisyon başı 1.12 sayı, maç başı 4.4 denemede %36 ile 3 sayı isabet bulması da bunu destekleyen istatistikler. takımda hamilton gibi şutu zayıf bir isim varken çevresine macon ve hunter gibi iki özel oyuncuyu koymamız bu yüzden çok değerli.

  -delicilik. kolej yıllarında bu kadar bire bir oynamasa da (bunda oradaki savunmanın g-league’e göre daha sert olması da etkili) nba’e ve g-league’e girdiği andan itibaren ilk adım hızının avantajını daha iyi kullanmaya başlayan macon, temas almasına rağmen pozisyonları bitirebiliyor. son sezonunda isolationlardan pozisyon başı 0.93 sayı bulması çok değerli bir istatistik. bu manada hamilton kadar iddialı olmasa da takım için iyi bir b planı sunuyor.

  -hamilton hamlesinin ardından macon hamlesi bize gösteriyor ki artık net olarak kısalarımız transition hücumlarda çok etkili. atlet bir oyuncu olan macon, transition hücumlarda bitirici olarak yada r.j. hunter gibi boşa çıkan arkadaşlarını bulup asist yapabiliyor. elimizde pas kanallarına baskı yapmaya uygun oyuncular da olması, burada çalacağımız toplarla hızlı hücumlardan çokça ekmek yiyebileceğimizi gösteriyor.

  -topu domine etmeyi fazla sevmeyen bir oyuncu olarak macon’ın önemli özelliklerinden birisi topsuz oyundaki becerileri. çoğu delici oyuncu gibi forvetten içeriye bol bol cut yapan macon, bu konuda hamilton ile birlikte içeriyi bol bol zorlayacak. setlerde de rolünü kaçırmayarak oyun planında önemli bir yer teşkil ediyor.

  -agresiflik olarak hamilton kadar iddialı olmasa da el çabukluğu takıma ciddi anlamda katkı sağlayacak. macon daha önce de bahsettiğim bu sezon bol bol kullanılacak olan pas kanallarına baskının önemli silahlarından olabilir. ayrıyaten bu el çabukluğunu akıllıca yaptığı ikili sıkıştırmalarda da bol bol kullanacaktır.

  eksikleri:

  -macon’ın hücumda eksi yazacağı noktalardan birisi organizatörlüğü olacak. her ne kadar yardımcı oyun kurucu olarak iyi katkı sağlayabilecek bir oyuncu olsa da, galatasaray’da barış dışında bir ana yönlendiricinin olmaması, onun da yaşı itibariyle yüksek dakikalara müsait olmayan bir oyuncu olması, macon’ın bu konuda zaaflarını dahada ortaya çıkaracak bir durum olacak. yine de buna çözüm de ertuğrul erdoğan’ın setleri ve oyun planlarında olacak.

  -savunmada macon’ın en büyük zaaflarından birisi size’ı olacak. nispeten zayıf diyebileceğimiz bir oyuncu olan macon, fizikli 1 numalara karşı temas aldığı anda çabuk dağılabilen bir oyuncu. macon’ın savunmada temas sevmediğini göz önünde bulundurursak barış ile yan yana kullanılması pek mümkün değil, bu sebepten dolayı ertuğrul erdoğan’ın maçın gidişatına göre iyi rotasyon yapması artık çok daha değerli. üstelik diğer bir zaaf olarak konsantrasyonu da hamilton gibi iyi olmayınca ikili oyunlarda yada switch yaparken pozisyonunu çok sık kaybedebiliyor.

  sonuç

  transfer haberini ilk aldığım anda sevinmiştim çünkü macon’la hamilton çok benzer özellikleri olmasının yanında birbirlerinin bazı eksik yönlerini de tamamlayabiliyor. ancak az önce de bahsettiğim barış gibi takımın en önemli yönlendiricisiyle bir arada kullanılması hem yararlı hemde yararsız olabileceği için yapılan rotasyonun değeri çok arttı. bunun yanında alınan yabancıların hiçbirisi için gönül rahatlığıyla iyi savunmacı diyemiyoruz ki bu noktada alınacak uzunların önemi dahada artıyor. toparlayacak olursak macon’ı birine benzetecek olsam bazı eksikleri dışında darius adams’a çok benzediğini söyleyebilirim, ancak onun seviyesine çıkıp çıkamayacağı kendisine ve koça bağlı.