• 268
  sözlük-ü sultani'nin 16 yıllık okuyucusu 14 yıllık yazarıyım. sonda söyleyeceğimi başta söyleyeyim: 16 yılda bu sözlükte nice kötü niyetli yazar, nice düşmanlıklar, nice troll'ler gördüm ama beni bu yazar kardeşimiz kadar rahatsız eden başka biri olmadı.

  sözlüğe ilk yıllardaki kadar yazmıyorum ve artık nadiren entry giriyorum, lakin yıllardır sözlüğe bakmadığım tek gün bile yok. hiç eveleyip gevelemeden söylüyorum: carcharoth tek başına beni sözlükten soğutmayı başardı.

  günde en az 25-30 entry girdiği için sol frame'de entrylerine en çok denk geldiğim yazar kendisi. haliyle bu kadar entry sonucunda nicelik arttıkça nitelik de azalıyor. niteliğin azalmasında herhangi bir sorun yok. burada sorunlar çok daha büyük: kendini en büyük galatasaraylı sanması, galatasaray'a dair neredeyse hiçbir şeye toz kondurmayarak eleştiri kültürünü yok sayması, alakalı-alakasız bir şekilde fenerbahçe ya da beşiktaş gömmesi, bir şekilde rakip camialarla yolu kesişmiş herkesin kötülüğünü istemesi ve galatasaray taraftarının rakip takımların seviyesine inmesini mübah görmesi gibi gibi şeyler.

  dolayısıyla kendisini okurken en hafif tabirle yoruluyorum. entrylerini yazarken kustuğu öfke ve nefret beni artık sözlüğe girmemeye itiyor.

  şimdi demek istediğimi biraz detaylandırıp örneklendireceğim. bugünden başlayalım. beni uzun zamandır yazmayı ötelediğim bu yazıyı yazmaya iten şey bugün sözlüğe girdiğimde dani alves başlığında okuduğum şu entry oldu.

  (bkz: #3860114)

  --- alıntı ---

  tam fenerbahçe karakterine yakışacak futbolcu. gelirse "bir alves kolay yetişmiyor" diye twit de atarlar. ar damarı çatlamış bir topluluğa ilaç gibi gelecektir.

  --- alıntı ---

  sözlüğe günlük galatasaray dozumu almaya gelmişim, akşamki sparta prag maçı öncesinde yüzde yüz galatasaray olmayı planlıyorum ama maruz kaldığım şey, tecavüz hükümlüsü olan eski bir futbolcunun başlığındaki -ortada hiçbir korelasyon yokken kusulan- fenerbahçe nefreti.

  ***

  örneklere devam edelim. yine bugünden, fenerbahçe taraftarı başlığına girmiş olduğu bir başka entry.

  (bkz: #3860128)

  --- alıntı ---

  "otobüs" dediğinizde garip bir saldırı haline geçiyorlar. sebebinin ne olduğunu pek bilmiyorum. sosyal medyada da pek bir şey bulamadım.

  ülkeden roketle hepsini göndersek iki üç seneye dünya gücü oluruz.

  --- alıntı ---

  sebebinin ne olduğu çok açık olan kurşunlanma olayıyla böyle dalga geçmeye çalışınca komik olduğunu düşünüyor sanırım. yani bir tık ötesi ölüm olabilecek bir olaya şu şekilde yaklaşmak komik falan değil, hatta okuduğumda hissettiğim şey tam olarak başkası adına utanmak oldu. roketle hepsini gönderince de dünya gücü olacakmışız, ya ben anlamıyorum babanız, dayınız, dedeniz, yakın arkadaşlarınız, sevdiğiniz hiç mi fenerbahçeli bir tanıdığınız yok? bunun yanıtı "yok" ise doğru adres herhangi bir hastanenin psikiyatri kliniği.

  ***

  bugünden mauro icardi entrysi ile devam.

  (bkz: #3860070)

  --- alıntı ---

  babanınki o kadar büyük ki tüm fenerbahçe camiası bir türlü ağzından düşürmüyor. ağızlarından düşürseler ellerinden düşürmezler gibi.

  sezon sonuna kadar ellerinde gezecek gibi. fenerbahçe kendisini şanslı hissetmeli.

  --- alıntı ---

  ehe ehe ehe icardi sikini fenerbahçelilerin ağzında ve elinde dolaştırıyormuş. düşünsenize benim sevgilim fenerbahçeli ve durup dururken en sevdiğim futbolcunun sikini ağzına alıyor. entrynin seviyesine inanamadım okuduğumda. ayrıca icardi'nin gerçekteki büyüklüğünü indirgediği yerin iki bacak arası olması can sıkıcı.

  ***

  önceki günlere gitmeye gerek yok hala bugündeyiz. fernando francisco reges başlığına girelim.

  (bkz: #3860041)

  --- alıntı ---

  sayın abdurrahim başkan ve transfer komitesi sağolsun bizlere kendisinin öznesi olduğu ikiliyi senelerce izlettiler.

  ever banega-fernando reges orta sahası ile başarıdan başarıya koştu senelerce sevilla. böyle bir transfer komitesini o kadar özledik ki ara ara özlemini çektiğimizden erden timur ve diğer profesyonellere saldırıyoruz.

  --- alıntı ---

  fernando ile ilgili ne yazılmış diye bakarken, iki transfer döneminde de eksik ve yanlış işler yaptığı bariz olan bir yöneticiyi eleştiren insanlara laf sokulduğunu görüyoruz. yazının girişinde bahsettiğim eleştiri kültürünü yok sayma örneklerinden biri. buradaki yazarların çoğu erden timur'u çok seviyor. ben de onlardan biriyim. ama bir insan bir şeyi eksik ya da yanlış yapıyorsa ve biz bunu dile getiriyorsak eğer o insana karşı sevgi ve saygımızda bir azalma olmuyor, hani böyle bir şeyi açıkladığıma bile inanamıyorum ama vaziyet bu.

  ***

  yine bugünden mathias ross jensen entrysi.

  (bkz: #3860039)

  --- alıntı ---

  performansının geriye gitmesinde bizde yaşadığı uzun süreli sakatlık çok etkili. bir ofspor maçında* gaddarca bir şekilde sakatlanmıştı ve o kendisini geriye götürdü. o dönem oynadığı maçlarda iyi performans veriyordu gol de atıyordu.

  sakatlığının durumu nedir bilmiyorum ama kendisini geliştirmesi elzem. futbolda artık çalışmadan hiçbir şey olmuyor.

  --- alıntı ---

  bu entrydeki sıkıntı da halk arasında mabadından uydurma dediğimiz şey. galatasaray kariyeri toplamda 119 dakikalık iki türkiye kupası maçından ibaret olan adam ne zaman üst düzey performansa çıkmış ki performansı geriye gidiyor diye düşündüm. ortada performansına dair bir veri olmayan bir futbolcu ama -yazar kardeşimiz sağ olsun- 5 yaşındaki yeğenim 10 sene sonra bu başlığı okusa "kim bilir ne iyi topçuymuş sakatlık yüzünden mahvolmuş" diye düşünecek. ayrıca sadece 119 dakika "o dönem oynadığı maçlarda iyi performans veriyordu" şeklinde betimlenebilir mi yahu?

  ***

  düne gidelim haris hajradinovic başlığına.

  (bkz: #3859782)

  --- alıntı ---

  https://twitter.com/.../1760373111621657068

  üç gün sonra maç yapacağı rakibiyle bir araya gelmesi normal bir davranış değildir. dünya kadar bahis parası dönüyor futbolda. valla hiç normal davranış değil ama medya bunu konuşmayacak sosyal medya kulağının üzerine yatacak.

  (bkz: 24 şubat 2024 fenerbahçe kasımpaşa maçı)

  --- alıntı ---

  aynı ülkenin iki vatandaşı gurbette bir araya gelmiş, daha önce birçok kez bir araya geldikleri gibi. internete ikisinin ismini yazarsanız sadece ocak ayında iki kez buluşmalarının medyaya yansıdığını görebilirsiniz, yansımayan buluşmaları olması da çok olası. hadi yine de varsayalım ki şike yapmak için buluştular. yahu böyle bir şey için buluşulsa ortamlara beraber fotoğrafları niye düşsün, ya da şike yapmak için illa yüz yüze görüşmelerine gerek var mı? arkadaşlar samimi söylüyorum bu nefret sizi perişan eder. tüm olayların böyle ilerlediğini düşünüyor ve futbolda her şeyin ayarlanmış olduğuna inanıyorsanız izlemeyin maçları, kendinizi bu kadar yıpratmanıza gerek yok.

  ***

  psv eindhoven entrysine bakalım.

  (bkz: #3859376)

  --- alıntı ---

  dünyada en nefret ettiğim kulüplerden birisi olabilir. oyuncu yetiştirip satıyorlar arada teknik direktör yetiştirip de satıyorlar. fenerbahçe'ye benziyorlar. büyük olduğunu falan da sanıyorlar arada.

  --- alıntı ---

  kardeşimiz bir nefret de psv'ye kusmuş. fenerbahçe oyuncu satan bir kulüp mü değil, hoca yetiştiren bir kulüp mü değil. psv'nin avrupa şampiyonlukları varken fenerbahçe'nin var mı yok. kısaca iki kulübün benzerliği arasında bir bağlantı mevcut değil, yazarımız fenerbahçe'ye yine en alakasız, en dar açıdan gömmek istemiş sadece.

  ***

  hiç mübalağa yapmıyorum, bu şekilde binlerce entrysi var. devam etmeye kalksam sözlük tarihinin en uzun gönderisi olacak muhtemelen. o yüzden burada örneklendirmelere son veriyorum.

  neden kendisini engellemeyip buraya uzun uzun bir şeyler yazdım diye soran olursa da eğer yanıtım şu: bu sözlüğü yazar olmayan binlerce galatasaraylı (hatta rakip takım taraftarları) okuyor ve onların carcharoth entrylerini engellemek gibi bir şansı yok. dolayısıyla bu entryi tarihe not olarak düşmek istedim. ayrıca elbette ki herkesin kendi fikri ve kendi duyguları vardır, herkes dilediği şekilde şeyler yazabilir bu sözlüğe. düşünceleri yüzünden birini engelleyecek değilim. ama sözlüğün kalitesini antu seviyesine çeken biri olduğunda da onun bu tavrına karşı daha fazla sessiz kalamayacağım.

  ***

  kendisinin bağlamıyla yazımı bitireyim. 3 gün önce arda turan başlığına alttaki entryi girmişti.

  (bkz: #3858207)

  --- alıntı ---

  bugün neden konu edildiğini anlamıyorum. okan hocayı övmemiz gerekirken enerjiyi buraya harcamak yanlış. arda turan'ı ne kadar çok sevdiğim yazılarımla mevcut şekilde orada duruyor hatta bir gün teknik direktörümüz olmasını da istiyorum ama bugün itibariyle;

  (bkz: ilgi alanımızın dışında)

  --- alıntı ---

  ben de bugün galatasaray'ın önemli bir avrupa maçı varken neden fenerbahçe'nin konu edildiğini anlamıyorum. okan hocayı ve takımı övmemiz gerekirken enerjiyi fenerbahçe nefretine harcamak yanlış.

  (bkz: ilgi alanımızın dışında)

  bu önemli maç gününde bana maç günüyle alakasız bu entryi yazdırıp beni de kendisi gibi ilgi alanının dışına çekmesiyse benim ayıbım olsun.

  ***

  halihazırda yazmadığım sözlüğe uzun bir süre okumak için dahi girmeyeceğimi belirtiyor, tüm fikri hür vicdanı hür galatasaray taraftarına esenlikler diliyorum.
 • 269
  ilk entrysini yaklasik 14 yil once, çocukluk aşkımsın başlığına yazmış bendeniz'i (bkz: çocukluk aşkımsın/@alotoftimes) de sözlükten en çok soğutan, "bu sözlüğe ne oldu böyle" cümlesindeki "negatifliğin" %80'ini temsil eden, ya yaşı çok küçük yada nefret dolu bir yazar.

  diğer yazar arkadaşların endişe ve duygularını paylaşmama sebep olan, kendisinin entrylerini görmemek için neredeyse tarayıcı eklentisi geliştirmeye kalkıştığım kişi.

  galatasaray'ı çok sevdiğini sanıp, galatasaray'a en çok zararı bulunan, alpaslan dikmen'in "galatasaray'ın yararına olacak bir taşı yerinden kaldırıp, iki metre öteye koyanlara bile müthiş bir saygı duyarım" sözünde bahsi geçen taşı yoldan kaldırıp kenara koymak yerine insanların kafasına atmayı marifet sanan galatasaraylıların bayrak taşıyıcısı.

  en ama en acısı, çoğumuzun acıyarak baktığı, sabah akşam sosyal medyada galatasaraya nefret kusan toksik fenerbahçe taraftarının, galatasaray versiyonu olması.

  edit: sozlukte engelleme ozelligi varmis ve benim haberim yokmus. gozumden kacmasi cok ilginc. sozlukte engelledigim ilk ve tek kisi oldu.
 • 271
  gerçekten artık troll gözüyle bakıyorum kendisine, ciddiye alınacak bir yazar değil. geçenlerde şöyle bir entry girdi kendisi: (bkz: thomas meunier/#3846106)

  özelden mesaj attım dedim ki yanlışın olmasın adam sakatlıktan döndükten sonra sürekli maçlara 11 çıktı diye. verdiği cevap şu "doğru ama bana kısa geldi".

  ne diyebilirsin ki bu adama/çocuğa? sivrilik yapıp, her konuya yırtık dondan fırlar gibi atlayıp çok bilmişlik taslayan boş bir yazar ne yazık ki.
 • 273
  bence işin kötü tarafı sözlükte kendisi gibi düşünen yazarların artık çoğunlukta olması. nereden biliyorum; çünkü insanları kırmak istemediğim için çok etliye sütlüye dokunmaya entryler girerim, gerekmedikçe yazmam. bu yazar arkadaşımız gibi birkaç yazar arkadaşımız aynı gün içinde küçük takımların tanımadığımız futbolcuları dahil herkesi galatasaray’a düşman, fenerbahçe’ye yatıyor beşiktaş’a yatıyor ama galatasaray’a elinden geleni ardına koymadan kötülük yapıyor gibi göstermeye çalışan entryler girmişlerdi. özellikle başlık aramadım sol framede zaten vardı; yazarların ofsayt verme kriterleri başlığına “herkesi galatasaray düşmanı gibi göstermeye çalışan yazarlar” yazdım ve tahmin edersiniz ki bu entrym o haftanın en ofsayt entrylerine girdi. üzüntümün sebebi entrymin ofsaytlanması değil, maalesef bu yazar arkadaş gibi düşünen yazarların sözlükte çoğunlukta olmasıydı. neyse keyfimiz kaçmasın akşam turlayıp sevinelim. galatasaray’ı sevenlerin, sevmeyenlerden fazla olduğunu bizi mutlu etmesi gerektiğini fark edeceğimiz günlere.
 • 274
  doğum günleri hariç ilk defa bir yazar başlığı altına yazıyor olabilirim çünkü kendisi bunu sonuna kadar hak eden bir insan.

  buranın subjektif bir yer olduğunun farkındayım. hepimiz sarı kırmızıya gönül vermiş, her kesimden insanların yer aldığı bir platformun üyeleriyiz fakat kendisi kantarın topuzunu öyle bir kaçırdı ki burayı toksik bir ortam haline getirmek üzere.

  twitterdaki atavrat bilmem ne, xcontextgs gibi içi boş fanatizmden başka bir işe yaramayan, sadece bet reklamından yolunu bulmaya çalışan hesapların altına ona buna kanıtsız saldıran, cevabını aramayacak şekilde insanlar hakkında mesnetsiz ifadeler kullanan anonim kişilerin bir galatasaray sözlük silüeti kendisi.

  galatasaray sporcuları hariç herkesi dopingçi, maç satıcı olmakla itham eden ve allahın adaletinin sadece rakip futbolcuları sakatlayınca tecelli ettiği düşünen bir tür kendisi. dini de işine gelince kendi çıkarı için kullanabiliyor anladığım kadarıyla.

  boynuna bir galatasaraylılık ölçer takmış gibi buradaki herkese saçma sapan yorumlarda bulunuyor, herkes ona göre galatasaray düşmanı, herkes ona göre ellerini ovuşturarak kötülük peşinde koşuyor.

  ben fazla entry girmem fakat iyi bir galatasaray sözlük okuyucusuyum. kendisi sayesinde buradan soğumama bir adım kaldı. bu negatifliği, bu dışa vurulmuş, hepimizin üstüne atılmayı bekleyen anlamsız öfkeyi okumak gerçekten sinir bozucu bir eyleme dönüşüyor.

  bu entryi haftalardır yazmayı düşünüyordum fakat herkesin fikir özgürlüğüne saygı duyduğum için vazgeçiyordum fakat diğer entryler de bana cesaret oldu ve bu kafanın bu güzel sözlüğe ciddi bir tehdit oluşturduğunu düşündüğüm için bu entryi yazmak istedim.
 • 276
  kendisi için bir entry de ben gireyim.

  2023 yılında sözlük'te en sevdiğim yazarlar listesinde kendisinin de adı vardı.
  kendisini özellikle takip etmiyordum ama hemen hemen herkesin entrylerine on verdiğim için sanırım şarko da çok entry girdiğinden mütevellit fazla oyumu almış ve listeme dahil olmuş.

  burada daha önce birkaç kez kendisine nickaltında olumsuz yazılar yazıldığında herkesin fikir özgürlüğü olduğunu ve görüşlerine katılmasam da yazmasına engel olunmamalı diye destek verdiğim entryler haftanın en ofsayt entryleri listesine girmişti :)
  canı sağolsun orası önemli değil.

  kendisi ile ara ara fikir ayrılıklarına düşüp mesajlaştığımız da olmuştu, yani muhabbetimiz de vardı.

  bir gün şarko öfkeden gözü dönmüş şekilde hırçın hırçın yazarken ona sakin olması gerektiğini anlattığım bir mesaj attım, karşılığında saygısız bir üslupla cevap aldım.
  açıkçası şaşırdım, yani onca hukukumuz varken en azından bana bu şekilde yazmasına üzüldüm ki bunu peşpeşe 2 defa yaptı.

  demek istediğim ben ne gerçek hayatta ne de sanal ortamda öfkelenince kırıp döken, yerini yurdunu unutup afedersiniz ama haddini aşan söylemlerle etrafındaki insanları kıran kişilerle muhatap olmam, etraflarında bulunmam, etrafıma da sokmam.

  o gün bugündür ne yazdıklarını okurum, ne oylarım.
  şahsi bir meselem yok şarko ile, reelde de tanımıyorum zaten kendisini.

  bu meseleyi de unutmuştum ama bugün yazılanları görünce benim de yazasım geldi.

  yolu bahtı açık olsun; bir hekim olarak kendisine tavsiyem akıl sağlığı için insanlarla polemiğe girmesin.
  hayatta galatasaray'dan da daha değerli şeyler var.
 • 277
  iki entry bırakacağım. kendisinin temsil ettiği galatasaraylılık tam olarak şöyledir,
  (bkz: #3859067)
  (bkz: #3859068)

  konuyla ilgili tek yorum yapacağım. bu kardeşimiz sadece günde 100'e yakın entry girdiği için öne çıkıyor ama bunun gibi yüzlercesi var aramızda. hepsinin çıkış kaynağı da samiyen haber, atavrat bilmemne tayfanın başlattığı "sosyal medyamız güçlü olursa futbolcuların ayaklarına +10 dribbling yeteneği gelir ve şampiyon oluruz hüloo" kampanyası.
 • 278
  yaydığı negatifliği tasvip etmesem de ve kendisi hakkında yazdığım bütün mesajlar olumsuz olsa da sözlük kurallarına aykırı bir şey yapmadığı müddetçe yazdıkları sebebiyle linç yemesini doğru bulmadığım yazar.

  kaliteyi aşağı düşürüyor mu? bence de düşürüyor, bu huyunu değiştirse iyi olur mu? evet olur ama başka bir yazarı linçlettirmeye çalışmadığı müddetçe, başkasının sosyal alanına müdahale etmediği, yaftalamadığı müddetçe yazdıkları sadece kendisini ilgilendirir. beğenmediğiniz bir şey yazdığınızda gidip onunla konuşmak yerine -ki konuşulabilecek biri olmadığını düşünmeniz de sizi bağlar- buraya yazarsanız linç için adam toplamaya çalışmış olursunuz.

  sözlük kurallarına aykırı yazmayan ve mesajını görmek istemediğiniz birinin mesajını görmeniz o kişinin suçu değil, mesaj görmeyi engelleme özelliğini getirmeyen yönetimin suçudur.
 • 280
  ilginç bi' yazar mesela gecenin bi' yarısı bi' kanalda adı sanı duyulmamış bi' yorumcu galatasaray aleyhine yorumlar yapınca başlığını filan açıp entry giriyor. tarzını sevmem, üslubunu beğenmediğim şekilde mesajlar atmıştı bana da. ancak olmayan ya da ne idüğü belirsiz görüntüler üzerinden icardi ceza almalı vs. gibi entryler girenlerin sözlükte cirit atmasındansa kendisini tercih ederim. son olarak ülkedeki futbol ortamı hepimizin malumu o bakımdan sözlerimi efendilik arayan beyaz show 'u açsın diyerek bitiriyorum.
 • 281
  tuttuğu takım galatasaray'ı çok sevdiği ve bu yüzden yorumlarında "terazinin ayarını" kaçırdığı için ağır eleştiri alan sözlüğün yazarı.
  arkadaşlar enerjinizi galatasaray tutkunlarına karsı değil galatasaray'a düşmanlık yapanlara karsı harcayın.
  daha iki sezon önce billong sezonunda gol averajı ile şampiyonluğumuz çalındi, tff ve hakemleri sayesinde az daha küme düşüyorduk.
  bu sene yapılanlar zaten ortada. belki sezon sonunda bir şampiyonluğumuz daha çalınmış olacak.

  adi üstünde burası galatasaray sözlük. yazdıklarını beğenmiyorsanız okumazsınız veya okuyup of basıp geçersiniz. başlık altına gelip sayfalarca boklamaya gerek yok.
 • 283
  çok sık entry giren, dilinin ayarı bir tuhaf yazar.

  her ne kadar dili sert olsa da enerjisini suyun karşı tarafına kanalize ediyor, bu yüzden çok sert çıkamıyorum. burada sabah akşam sebepsiz ve sadece kulübü gömen, olumlu bir şey olunca çıtı çıkmayan, galatasaraylılığından dahi şüphe ettiğimiz kötü niyetli tipleri de görüyoruz. o yüzden bunu geçiniz.

  ama "16 yıldır okuduğum sözlükten beni soğutuyor, ben gidiyorum." dramasına da anlam veremedim. 16 sene okuduğum, 14 yıl yazarlık yaptığım bir yerden beni, bir kişinin günde girdiği 20-30 entry şahsen soğutamaz. ayrıca sözlük yetkilileri buna önlem almış, siz soğumayın diye engelle butonunu koymuş. soğumamak için o butona basınız ve geçiniz. böylelikle 16 senedir gönül verdiğiniz sözlük'ten de soğumamış olursunuz.
 • 284
  olumsuz eleştiri yapanlara bakıyorum, çoğunun adını ilk defa görüyorum. sözlük içinde üretken değilsiniz ama üretene laf ediyorsunuz o zaman beğenmediğiniz yazarın yerine siz ortaya koyun bir şeyler, üretken olun o da yok. tv başındaki yorumcular, hatta kulüplerin sosyal medya hesapları bile kendisinden kat kat holiganlık yaparken kimse bu kardeşimize laf edemez.

  iyi ki varsın ve senin sayende iyi ki bu yazmak istemeyenler yazmıyor.
 • 285
  sözlükte doğru düzgün göremediğimiz yazarlar tarafından yerden yere vurulan yazar. rakibimiz 7/24 bel altı saldıracak montajlarla saldıracka sürekli algı yapacak herkesi bize düşman edecek ancak galatasaray taraftarı bundan değil carcaroth'un galatasaray'ı savunmasından rahatsız olacak. bu adamın galatasaray'ı savunmasından rahatsız oluyorsanız gidin snoker, golf falan izleyin, futbol size göre değil.
 • 286
  elimizde bir galatasaraylılik ölçer cihazı olmadığı için kimin ne derece galatasaraylı olduğunu ölçemeyiz. burayi galatasaraylilarin toplanma, görüşlerini belirtme, sevgisini ifade etme, aynı duyguyu sevgiyi paylaştığımız insanlarla tanışıp fikir alışverişinde bulunma platformu. yazar arkadaşımız da duygu ve düşüncelerini kendine has üslubuyla ifade ediyor. bu kimine sert, abartılı gelirken kimine de doğru gelebilir. bir mekânda maç izlerken ya da tribünde de denk gelebilirsiniz. çok fazla entry giriyor ancak demek ki bu sözlük onun için de nefes alma hayattan biraz olsun uzaklaşma alanı. yazarların istediği konuda sözlük kuralları içinde fikir beyan etme hakkı var. çok entry girince niteliğin düştüğü konusundaki düşüncelere katılıyorum ki herkes için geçerli. küfür ya da yanlış bilgi verme durumları dışında fenerbahçe ile ilgili bir düşüncesinden dolayı bir renktaşimin gönlünü kırmam. futbolla ilgili kimseyi kırmam aslında. bırakın adam istediğini yazsın moderasyon var okuyanlar var. hepimiz taraftarız çoğumuz da fanatiğiz. bir sözlüğümüzün olması , kurallara saygı duymayı ve eleştiri kültürümüzün aramızda bile oturmuş olması farklı görüşlere saygı duyulması zaten galatasaray kimliğini taşıdığımızin göstergesi. şahsi olarak otobüs kursunlanmasi vb. durumların şakasını yapmam. çünkü bu suç, insanlık suçu. bir otobüs dolusu insanın öldürülmeye çalışması ve hala eylemi üstlenen kişilerin bulunmaması memleketin ayıbıdır. galatasarayliligin dışında hukukun üstünlüğünü savunan kimseye yakışmaz buraya gönderme yapmak. ama gününün büyük bölümünü sözlükte geçiren emek veren tüm yazar kardeşlerimin , abilerimin ya da arkadaşlarimin kalbinde galatasaray sevgisinin büyük olduğunu ara sıra da camiamıza yapılan saldırılara karşı öfkelenerek böyle şeyler yazabildiğini ( ben de ceza almıştım) görebiliriz. çok normal. yazadursun.
 • 287
  galatasaray sözlük'ün, taraftarlığını sözlüğün genelinden farklı yaşadığı için, galatasaray'ın çok önemli maçının olduğu bir gün * bir yazarın linçlenebildiği bir yere dönüştüğünü bize gösteren yazardır.

  rahatsız olanları anlayabiliyorum ama gerçekten yerinin burası olduğuna emin misiniz arkadaşlar?
  adam 1 tane ya bir 1.
  farkındayım sanki 400 kişiymiş gibi her başlıkta denk geliyorsunuz evet. ama bu duruma tahammül edilemediğinin burada böyle dile getirilip gündem olması bana çok garip geliyor. ben anlayamıyorum en azından.

  burada galatasaraylılığını ifade etmenin yazılı olanlar dışında yazılı olmayan şartları da mı var? moderasyon entry limiti getirebilir, buna verin enerjinizi mesela, galatasaraylı diye galatasaray sözlükte galatasaraylı linçlemekten daha mantıklı değil mi?

  not: engelle özelliğini ben anlamadığım için belirtmedim. anlayabilen kullanabilen varsa onlardan bu özelliği de öğrenebilirsiniz.

  belirtmeyi unutmuşum editi: kendisini tanımam da, yaşı küçük sananlar çok büyük ihtimalle kendisinden daha az hayat tecrübesine sahip. biraz gözlem ile anlayabilirsiniz bence.
App Store'dan indirin Google Play'den alın